Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καμπύλη προλακτίνης


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα και καλό μήνα!! 

Θέλω την γνώμη σας και την εμπειρία σας. Βγηκε ανεβασμένη πολύ η προλακτίνη μου. Ενδοκρινολογος και γυναικολόγος μου είπαν να ξεκινήσω Dostinex δύο φορές την εβδομάδα. Όσες έχετε πάρει ξέρετε τι απαίσιο είναι. Σε μια φιλική παρέα μου ανέφεραν την καμπύλη προλακτίνης. Πριν ξεκινήσω χάπια δλδ να κάνω την καμπύλη για να δω αν οφείλεται σε άγχος απλά. Τι λέτε? Έχει κάποια έμπειρα με καμπύλη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/3/2022 at 10:12 ΜΜ, ο/η N@ki είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και καλό μήνα!! 

Θέλω την γνώμη σας και την εμπειρία σας. Βγηκε ανεβασμένη πολύ η προλακτίνη μου. Ενδοκρινολογος και γυναικολόγος μου είπαν να ξεκινήσω Dostinex δύο φορές την εβδομάδα. Όσες έχετε πάρει ξέρετε τι απαίσιο είναι. Σε μια φιλική παρέα μου ανέφεραν την καμπύλη προλακτίνης. Πριν ξεκινήσω χάπια δλδ να κάνω την καμπύλη για να δω αν οφείλεται σε άγχος απλά. Τι λέτε? Έχει κάποια έμπειρα με καμπύλη? 

Καλημέρα εγώ είχα ανεβασμένη προλακτινη μου έδωσαν χάπι dostinex και η δοσολογία μου ήταν μισο χάπι ανά 15 μέρες.. το έπινα πριν κοιμηθώ δεν είχα κάποιο πρόβλημα γιατί το έπαιρνα και  μετά κοιμόμουν όποτε δεν καταλάβαινα τίποτα… μαζί με το χάπι αυτό μου έδωσαν και το inofert plus αυτό το έπινα ένα χάπι κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ ούτε με αυτο είχα κάποιο θέμα… μετά από 1,5 μήνα έμεινα εγκυος.. προσπαθούσα να μείνω 1,5 χρόνο αυτήν είναι η δίκη μου εμπειρία.. δεν έχω κάνει καμπύλη δεν ήξερα βασικά ότι υπάρχει κιόλας.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η N@ki είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και καλό μήνα!! 

Θέλω την γνώμη σας και την εμπειρία σας. Βγηκε ανεβασμένη πολύ η προλακτίνη μου. Ενδοκρινολογος και γυναικολόγος μου είπαν να ξεκινήσω Dostinex δύο φορές την εβδομάδα. Όσες έχετε πάρει ξέρετε τι απαίσιο είναι. Σε μια φιλική παρέα μου ανέφεραν την καμπύλη προλακτίνης. Πριν ξεκινήσω χάπια δλδ να κάνω την καμπύλη για να δω αν οφείλεται σε άγχος απλά. Τι λέτε? Έχει κάποια έμπειρα με καμπύλη? 

στη καμπυλη προλακτινης ουσιαστικα κανεις μια μετρηση, το χρονο μηδεν οπως λεμε, και μετα απο 20 λεπτα συνηθως κανεις την επομενη μετρηση ενω εισαι καθιστος. Γενικα η προλακτινη σχετιζεται με το αγχος σιγουρα αλλα και με τον υπνο. Οποτε πρεπει σιγουρα να εχεις κοιμηθει καλα το βραδυ και να εχεις ξυπνησει ενα δυωρο πριν πας να κανεις τη πρωτη αιμοληψια και εννοειται να μην κανεις κατι εκεινη την ωρα που ειναι στρεσογονο. Η ληψη γινεται 8.00 με 11.00 γιατι ειναι ορμονη. Αυτες ειναι οι γενικες οδηγιες. Προσωπικα, ειχα και εχω αυξημενη προλακτικη οχι σε πολυ μεγαλα επιπεδα και δεν χρειαστηκε να παρω αγωγη απο τη στιγμη που κανω ωορρηξιες κανονικα, τουλαχιστον ετσι με συμβουλεψε η γυναικολογος μου. Τωρα απο εκει κ περα επειδη δουλευα σε μικροβιολογικο ετυχε και παρακολουθουσα καποιες μερες σερι τη προλακτικη μου και ειδα οτι εχει καποια σκαμπανεβασματα ανευ λογου, και οταν εν τελει σταματησα τη δουλεια και εκατσα σπιτι και κοιμηθηκα νορμαλ χωρις να ξυπναω πολυ νωρις η προλακτινη μου απο 30 πηγε 42. Που υποτιθεται οτι ημουν ξεκουραστη και ηρεμη, αλλα με ολα αυτα το στρες ειναι στρες. Συν οτι ειναι μια εξεταση που δεν μπορει τοσο ευκολα απο τη μια μερα στην αλλη να αλλαξει τιμη. Σιγουρα σε ολο αυτο παιζει ο ρολος ο υπνος και η ψυχολογια. Οποτε να κοιμασαι καλα, σιγουρα 8 ωρες το βραδυ, να παιρνεις την αγωγη σου και να ηρεμησεις., γιατι η μια ορμονη δυστυχως επηρρεαζει μετα και τις υπολοιπες. Φιλικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/3/2022 at 10:12 ΜΜ, ο/η N@ki είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και καλό μήνα!! 

Θέλω την γνώμη σας και την εμπειρία σας. Βγηκε ανεβασμένη πολύ η προλακτίνη μου. Ενδοκρινολογος και γυναικολόγος μου είπαν να ξεκινήσω Dostinex δύο φορές την εβδομάδα. Όσες έχετε πάρει ξέρετε τι απαίσιο είναι. Σε μια φιλική παρέα μου ανέφεραν την καμπύλη προλακτίνης. Πριν ξεκινήσω χάπια δλδ να κάνω την καμπύλη για να δω αν οφείλεται σε άγχος απλά. Τι λέτε? Έχει κάποια έμπειρα με καμπύλη? 

Ρυθμός προλακτίνης λέγεται. Συμφωνώ να τηνκάνεις. Αν πας σε ενδοκρινολόγο αναπαραγβγής θα σου τη γράψει. Είμαι ζωντανό παράδειγμα που η αυξημένη προλακτίνη ήταν false alarm. Η προλακτίνη επηρεάζεται από πολλά πράγματα, όπως π.χ. το άγχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Ρυθμός προλακτίνης λέγεται. Συμφωνώ να τηνκάνεις. Αν πας σε ενδοκρινολόγο αναπαραγβγής θα σου τη γράψει. Είμαι ζωντανό παράδειγμα που η αυξημένη προλακτίνη ήταν false alarm. Η προλακτίνη επηρεάζεται από πολλά πράγματα, όπως π.χ. το άγχος.

Ποσό ειχες ; Γιατι μάλλον και εγω το ιδιο με σενα γιατι ειχα 48 δε πηρα κατι (ενω μου ειχανε πει να παρω ντοστινεξ) κ μετα απο 10 μερες ειχα θετικο!τι κανει το ζουζούνακι σου ;;τα πατε καλά με τον υπνο ή σε παιδεύει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ποσό ειχες ; Γιατι μάλλον και εγω το ιδιο με σενα γιατι ειχα 48 δε πηρα κατι (ενω μου ειχανε πει να παρω ντοστινεξ) κ μετα απο 10 μερες ειχα θετικο!τι κανει το ζουζούνακι σου ;;τα πατε καλά με τον υπνο ή σε παιδεύει; 

Δε θυμάμαι ακριβώς πόσο είχα, αλλά νομίζω ήταν διπλάσια του άνω ορίου. Η μικρή μου βγάζει δόντια και είναι ανήσυχη...Χθες περάσαμε ένα δύσκολο βράδυ και αναγκάστηκα να της δώσω ντεπόν. Μήπως να επικοινωνήσω με τον ομοιο. μήπως μπορεί να την βοηθήσει εκείνος κάπως;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...