Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΟΝΤΙΑ .... !!!!!


sweety

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΜΠΕΜΠΑΚΟ 6,5 ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ 2 ΚΑΤΩ ΔΟΝΤΑΚΙΑ! ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΤΗΣ ΟΔΟΝΤΟΦΥΙΑΣ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΓΚΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ? ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΕΝΩ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΚΟΙΜΟΤΑΝ 8-9 ΩΡΕΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ! ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΙΜΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΝΥΣΤΑΖΕΙ....

ΚΑΘΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΔΕΚΤΗ ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου sweety!Ειναι οντως αληθεια!Καθε παιδι βγαζει με διαφορετικο τροπο δοντια αλλα η γκρινια ειναι το πιο συνηθισμενο συμπτωμα!Λογικα θα παρατηρησες οτι εχει και περισσοτερα σαλια.Εμενα με συμβουλεψε η παιδιατρος μου να δινω λιγο ντεπον τα βραδια για να ηρεμει ο γιος μου αλλα και εγω!Συζητησε το με τον παιδιατρο σου και πιστευω οτι θα σε βοηθησει.Υπομονη εχει αλλα 18 να βγαλει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera sweety.

Na sou zisei to moraki sou.Ego exo enan mikrouli 4 1/2 minon kai edo kai 1 mina exoun fouskosei ta oulakia tou kai perimenoume na fitrosoun ta dontakia siga siga.Kai emena an kai itan apo ta isixa mora exei grinia polles fores ksipnaei klegontas kai to bradi pou koimotan apo tis 10 mexri tis 8 to proi tora mou ksipnaei apo tis 6:30 kai merikes fores kai endiamesa.Ti na kanoume ipomoni mono xriazete giati kai auta taleporounte.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera sweety mou...

Na sou zisei to mwraki sou agapi mou...

Nai agapi mou einai alitheia,,,orismena mwra pwnane,,,griniazoun,,,kanoun pureto,,,ktl...

Agapi mou egw tou edina Calpo na tou perasei...

Kai pragmati iremousen to mwro mou...

A kai pou den ksana kimate to mwro einai epidi thelei na niwsei asfaleis stin aggalia sou agapi mou...

An einai na ton nanourizeis ligo apano sou ews pou tha kimithei niwthontas asfaleia stin aggalia tis mamas...

Kali sunexeia agapi mou...

Ypomoni,,,kai makari na min ksana upoferei to mwraki...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sweety Μου εμένα ο γιος μου στις περιόδους που βγάζει δοντάκια κάνει συσγκεκριμένα πράγματα και έτσι καταλαβαίνω οτι θα σκάσει δόντι!

1, Αρνείται να κοιμηθεί ακόμη κι αν κουτουλάει...

2, Δεν τρώει αν δεν κάνω τον καραγκιόζη..

3, Κινείται στον χώρο σαν τρελός ...μεθυσμένος να το πώ....καλύτερα

4, Γκρινιάζει και έρχεται για αγκαλίτσα συνέχεια..

5, Θέλει την πιπίλα του απεγνωσμένα

Κάποια δόντια πονάνε περισσότερο και καθώς περνάει ο καιρός θα βγαίνουν 2 ή 3 μαζί...ΠΟΝΆΝΕ ΠΟΛΎ!

ΥΠΟΜΟΝΗ ! ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ!:kiss:

Εγώ του βάζω στην πιπίλα του λίγο απο την αλοιφούλα με γεύση ούζο τη γνωστή ...κάθε 3 ώρες και το βράδυ 1 κουταλάκι ντεπον...Αφού έχω δει τα ούλα του ερεθισμένα και φουσκωμένα!

Ελπίζω να σε βοήθησα!

φιλικά

Κάσση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweety έγραψε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΜΠΕΜΠΑΚΟ 6,5 ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ 2 ΚΑΤΩ ΔΟΝΤΑΚΙΑ! ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΤΗΣ ΟΔΟΝΤΟΦΥΙΑΣ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΓΚΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ? ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΕΝΩ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΚΟΙΜΟΤΑΝ 8-9 ΩΡΕΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ! ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΙΜΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΝΥΣΤΑΖΕΙ....

ΚΑΘΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΔΕΚΤΗ ! :)

Τα μωρά όταν βγάζουν δόντια πονάνε. Και όταν πονάνε είναι σίγουρα πιο ανήσυχα και γκρινιάζουν. Η αγκαλιά σου ή το στήθος σου (αν θηλάζεις, γιατί οι θηλαστικές κινήσεις τα ηρεμούν) συνήθως αρκούν για παρηγοριά.

Το να του βάζεις κάτι κρύο να μασάει, ή να του τρίβεις τα ούλα με το δάχτυλό σου βρεγμένο με κρύο νερό συνήθως τα ανακουφίζει λίγο. Επίσης μπορείς να παίζεις και να ασχολείσαι λίγο παραπάνω μαζί του. Σε καμία περίπτωση εγώ δεν θά δίνα (και δεν έχω δώσει) φάρμακα στο παιδί μου μόνο και μόνο επειδή πονάει! Οι παρενέργειές τους είναι πολύ χειρότερες (ειδικά για έναν "παρθένο" και ευαίσθητο οργανισμό όπως είναι του μωρού)από τα φυσιολογικά πονάκια.

Επίσης ποτέ δεν έχω δώσει πιπίλα. Η συμβουλή μου είναι υπομονή, παραπάνω φροντίδες και ενασχόληση (ξέρω ότι είναι δύσκολο, το έχω ζήσει και το ζω και ο δικός μου είναι ιδιαίτερα φωνακλάς, αλλά με έναν από τους παραπάνω τρόπους πάντα ηρεμεί και μετά από λίγο είναι μες την καλή χαρά όπως συνήθως! ) αλλά όχι φάρμακα!

Αυτά πιστεύω εγώ αλλά και η παιδίατρός μου. Πονάκια είναι θα περάσουν!

Υπομονή!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου sweety...

Ειμαι κι'εγω στην ιδια κατασταση...

ΤΩΡΑ ΣΚΑΕΙ ΜΥΤΗ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΔΟΝΤΑΚΙ...:laugh: :laugh: :laugh:και ειμαστε πολυ χαρουμενοι... το μωρακι ομως πεταγεται το βραδυ μες τα κλαματα και μετα αρνειται να κοιμηθει στην κουνια του. Τον κοιμηζουμε στο κρεβατι μαζι μας και κοιμησμενο τον μεταφερω στην κουνια του οπου κοιμαται μετα μεχρι το πρωι... το καθε μωρακι εχει κι'αυτο τα χουγια του...:P

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Και εμείς παροτι είμαστε 50 ημερών αρχισαμε...

Και πονάει πολύ το καημένο μου. Χτες βράδυ δεν κοιμόταν με τίποτα, τι στο στήθος μου την έβαλα, τι της τραγούδησα, τις έβαλα το πιστολάκι να το ακούει (γιατί έχουμε και κολικούς επίσης και αυτό την ηρεμεί), τι την κούναγε ο πατέρας της, την κάναμε βόλτες σεόλο το σπίτι... Τίποτα. Έφτυνε το στήθος και όταν τελικά κοιμόταν με το που την ακουμπάγαμε στο κτεββάτι ξύπναγε με κλάματα και παράπονο...Το παιχνίδι οδοντοφυίας δυστυχώς δεν έχει μάθει να το δαγκώνει ακόμα, της ξενίζει ένα περίεργο αντικείμενο στο στόμα της.

Τελικά όσο κι αν ήθελα να το αποφύγω της έβαλα την αλοιφή, είχε ανάγκη τον ύπνο, το βλέμμα της ήταν, δεν ξέρω πως να το περιγράψω.. χαμένο, νυσταγμένο και ταλαιπωρημένο. Και μετά έπεσε ξερή!!!

Μας έπιασε στον ύπνο πάντως η οδοντοφυία, πολύ νωρίς, και δεν ήξερα τι να κάνω. Σήμερα το βράδυ θα προσπαθήσω να βρω και άλλα κόλπα να την ανακουφίσουν, πριν καταλήξουμε στο φάρμακο...

Και φυσικά.. κάθε συμβουλή δεκτή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...