Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κακή ψυχολογία


Recommended Posts

Γεια σας,κορίτσια!!!

Προσπαθούμε κ μεις για μωρακι εδω και χρόνια, εχουμε κανει 4 σπερματεγχυσεις κ καναμε κ εξωσωματική...περιμένουμε τον αλλο μηνα να κάνουμε την ετ..

Προσπαθώ να μαι αισιόδοξη αλλα υπάρχουν φορες που απελπίζομαι!!!

Και αυτη τη βδομαδα εμαθα κ για 2 φιλες μου που εμειναν με τη πρώτη έγκυες και ελεγα που εχουμε φταίξει κ ταλαιπωρουμαστε τοσο ρε γμτ...🙄🙄🙄😢😢😢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτή είναι μια σκέψη που σχεδόν όλες μας θα κάνουμε όταν θέλουμε τόσο πολύ ένα παιδάκι κι αυτό δεν έρχεται.. δυστυχώς κι εγώ τις τελευταίες μέρες βλέπω διάσημες να είναι έγκυες και αναρωτιέμαι εγώ πότε... εύχομαι αυτή η φορά να είναι η τυχερή σου... και όλων μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Αυτή είναι μια σκέψη που σχεδόν όλες μας θα κάνουμε όταν θέλουμε τόσο πολύ ένα παιδάκι κι αυτό δεν έρχεται.. δυστυχώς κι εγώ τις τελευταίες μέρες βλέπω διάσημες να είναι έγκυες και αναρωτιέμαι εγώ πότε... εύχομαι αυτή η φορά να είναι η τυχερή σου... και όλων μας!!

Σ Ευχαριστώ πολυ!!!Η αλήθεια ειναι οτι προσπαθώ να μαι αισιόδοξη αλλα...και μονο στην ιδέα κ αλλης αποτυχίας...απογοητεύομαι,είναι κ το οικονομικό...

Όντως κ γω αυτο σκέφτομαι...Πότε εγω???ποσο αλλο θα ταλαιπωρηθουμε???

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Anna0912 είπε:

Γεια σας,κορίτσια!!!

Προσπαθούμε κ μεις για μωρακι εδω και χρόνια, εχουμε κανει 4 σπερματεγχυσεις κ καναμε κ εξωσωματική...περιμένουμε τον αλλο μηνα να κάνουμε την ετ..

Προσπαθώ να μαι αισιόδοξη αλλα υπάρχουν φορες που απελπίζομαι!!!

Και αυτη τη βδομαδα εμαθα κ για 2 φιλες μου που εμειναν με τη πρώτη έγκυες και ελεγα που εχουμε φταίξει κ ταλαιπωρουμαστε τοσο ρε γμτ...🙄🙄🙄😢😢😢

Τέσσερις σπερματεγχυσεις γιατί;;;η σπερματεγχυση έχει πιθανότητες όσο η κανονική σύλληψη, δηλαδή όχι πολλές!κορίτσια κι εγώ  κάθε μήνα έλεγα γιατί όχι;και κάθε μήνα ξεκινούσα από την αρχή!τρία χρόνια προσπαθούσαμε τελικά με εξωσωματική τα καταφέραμε!αλλά ο γυναικολόγος μας είπε πάμε κατευθείαν εξωσωματική γιατί η σπερματεγχυση δεν έχει πολλές πιθανότητες Σαν μέθοδος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Anna0912 είπε:

Σ Ευχαριστώ πολυ!!!Η αλήθεια ειναι οτι προσπαθώ να μαι αισιόδοξη αλλα...και μονο στην ιδέα κ αλλης αποτυχίας...απογοητεύομαι,είναι κ το οικονομικό...

Όντως κ γω αυτο σκέφτομαι...Πότε εγω???ποσο αλλο θα ταλαιπωρηθουμε???

 

Καλησπέρα κορίτσι μου, 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά με την εξωσωματική που έχεις κάνει και να έχεις θετικά αποτελέσματα! 🤰

Εστίασε σε αυτό και να έχεις θετική ψυχολογία, μη σκέφτεσαι την ταλαιπωρία και όσα έχεις περάσει πιο πριν. Σκέψου το τώρα και το μέλλον, ότι αυτή τη στιγμή μέσα σου μπορεί να δημιουργείται το θαυματάκι που περιμένεις τόσο καιρό. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Anna0912 είπε:

Γεια σας,κορίτσια!!!

Προσπαθούμε κ μεις για μωρακι εδω και χρόνια, εχουμε κανει 4 σπερματεγχυσεις κ καναμε κ εξωσωματική...περιμένουμε τον αλλο μηνα να κάνουμε την ετ..

Προσπαθώ να μαι αισιόδοξη αλλα υπάρχουν φορες που απελπίζομαι!!!

Και αυτη τη βδομαδα εμαθα κ για 2 φιλες μου που εμειναν με τη πρώτη έγκυες και ελεγα που εχουμε φταίξει κ ταλαιπωρουμαστε τοσο ρε γμτ...🙄🙄🙄😢😢😢

Nα ξερεις πως ολες μας σε καταλαβαινουμε. Ολες μας νιωθουμε απελπισια, στενοχώρια, κλαματα οταν ερθει η περιοδος. Η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν περιμενα να ειναι τοσο δυσκολο. Θα συνεχισω ομως να ελπιζω γτ θελω να γινω μανουλα. Εμεις ειμαστε σε προσπαθειες 10 μηνες κ τπτ.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η maroutsalo είπε:

Τέσσερις σπερματεγχυσεις γιατί;;;η σπερματεγχυση έχει πιθανότητες όσο η κανονική σύλληψη, δηλαδή όχι πολλές!κορίτσια κι εγώ  κάθε μήνα έλεγα γιατί όχι;και κάθε μήνα ξεκινούσα από την αρχή!τρία χρόνια προσπαθούσαμε τελικά με εξωσωματική τα καταφέραμε!αλλά ο γυναικολόγος μας είπε πάμε κατευθείαν εξωσωματική γιατί η σπερματεγχυση δεν έχει πολλές πιθανότητες Σαν 

Εμεις επιμεναμε για σπερματεγχυσεις γιατι δεν ειμαστε κ ψυχολογικά ετοιμοι για εξωσωματική...εν τελει καναμε και τον αλλο μηνα θα κανουμε ετ...εσυ τα καταφερες με τη πρωτη??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lucky39 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά με την εξωσωματική που έχεις κάνει και να έχεις θετικά αποτελέσματα! 🤰

Εστίασε σε αυτό και να έχεις θετική ψυχολογία, μη σκέφτεσαι την ταλαιπωρία και όσα έχεις περάσει πιο πριν. Σκέψου το τώρα και το μέλλον, ότι αυτή τη στιγμή μέσα σου μπορεί να δημιουργείται το θαυματάκι που περιμένεις τόσο καιρό. ❤️

Σ ευχαριστώ πολυ!!!προσπαθώ να σκεφτομαι θετικα...απλα τωρα μου πεσαν πολλες ανακοινωσεις εγκυμοσύνης και ετυχαν κ καποια εμποδια σε μας...κ επεσα ψυχολογικά...τον αλλο μηνα θα προχωρήσουμε σε ετ!!!🙏🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Anna0912 είπε:

Εμεις επιμεναμε για σπερματεγχυσεις γιατι δεν ειμαστε κ ψυχολογικά ετοιμοι για εξωσωματική...εν τελει καναμε και τον αλλο μηνα θα κανουμε ετ...εσυ τα καταφερες με τη πρωτη??

Το καταλαβαίνω απλά πρέπει να δεις πως θα μεγιστοποιήσεις τις πιθανότητες γιατί και οι σπερματεγχυση είναι χρήματα..εμένα ο γυναικολόγος που μου πρότεινε τον άλλαξα γιατί δεν μπορεί μετά από τρία χρόνια προσπάθειες και τζιφος να πάω πάλι σε διαδικασία που έχει 20% πιθανότητα.εχετε πάει σε εξειδικευμένο για υπογονιμότητα ή απλό γυναικολόγο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Nα ξερεις πως ολες μας σε καταλαβαινουμε. Ολες μας νιωθουμε απελπισια, στενοχώρια, κλαματα οταν ερθει η περιοδος. Η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν περιμενα να ειναι τοσο δυσκολο. Θα συνεχισω ομως να ελπιζω γτ θελω να γινω μανουλα. Εμεις ειμαστε σε προσπαθειες 10 μηνες κ τπτ.

 

Και εμείς για να πω την αλήθεια δε περιμεναμε οτι θα ναι τοσο δύσκολο...οταν βλεπαμε ειδικα ζευγαρια να πετυχαίνουν απο το 1ο μηνα...

Ευχομαι συντομο οι προσπάθειες να χουν αποτελέσμα...😉😉😉👶👶👶👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η maroutsalo είπε:

Το καταλαβαίνω απλά πρέπει να δεις πως θα μεγιστοποιήσεις τις πιθανότητες γιατί και οι σπερματεγχυση είναι χρήματα..εμένα ο γυναικολόγος που μου πρότεινε τον άλλαξα γιατί δεν μπορεί μετά από τρία χρόνια προσπάθειες και τζιφος να πάω πάλι σε διαδικασία που έχει 20% πιθανότητα.εχετε πάει σε εξειδικευμένο για υπογονιμότητα ή απλό γυναικολόγο;

Ναι σε εξειδικευμένο...ειχα απλο στην αρχη και μετα αλλαξαμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Anna0912 είπε:

Ναι σε εξειδικευμένο...ειχα απλο στην αρχη και μετα αλλαξαμε...

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να τα θυμάσαι όλα αυτά σαν μια ανάμνηση προς το όνειρο!!να σας έρθουν όλα εύκολα από εδώ και πέρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Anna0912 είπε:

Και εμείς για να πω την αλήθεια δε περιμεναμε οτι θα ναι τοσο δύσκολο...οταν βλεπαμε ειδικα ζευγαρια να πετυχαίνουν απο το 1ο μηνα...

Ευχομαι συντομο οι προσπάθειες να χουν αποτελέσμα...😉😉😉👶👶👶👶

Μακαρι ειλικρινα. Μακαρι ολες μας να εχουμε σύντομα το μωρακι μας στην κοιλίτσα.  Κ οταν θα ερθει αυτη η στιγμη σίγουρα ολα θα τα ξεχασουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Anna0912 είπε:

Γεια σας,κορίτσια!!!

Προσπαθούμε κ μεις για μωρακι εδω και χρόνια, εχουμε κανει 4 σπερματεγχυσεις κ καναμε κ εξωσωματική...περιμένουμε τον αλλο μηνα να κάνουμε την ετ..

Προσπαθώ να μαι αισιόδοξη αλλα υπάρχουν φορες που απελπίζομαι!!!

Και αυτη τη βδομαδα εμαθα κ για 2 φιλες μου που εμειναν με τη πρώτη έγκυες και ελεγα που εχουμε φταίξει κ ταλαιπωρουμαστε τοσο ρε γμτ...🙄🙄🙄😢😢😢

Αστα κι εγώ τα ίδια!! Παντού γύρο μου εγκυμοσύνες και όλο ακούω δεν το προσπαθήσαμε έτυχε και ανάβω περισσότερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η kaposetsi είπε:

Αστα κι εγώ τα ίδια!! Παντού γύρο μου εγκυμοσύνες και όλο ακούω δεν το προσπαθήσαμε έτυχε και ανάβω περισσότερο! 

Αυτο ακριβώς....και μεις εχουμε γονατίσει ψυχολογικά και οικονομικά...😏😏😏😏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Anna0912 είπε:

Αυτο ακριβώς....και μεις εχουμε γονατίσει ψυχολογικά και οικονομικά...😏😏😏😏

Αστα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/2/2022 at 8:02 ΜΜ, ο/η Anna0912 είπε:

Γεια σας,κορίτσια!!!

Προσπαθούμε κ μεις για μωρακι εδω και χρόνια, εχουμε κανει 4 σπερματεγχυσεις κ καναμε κ εξωσωματική...περιμένουμε τον αλλο μηνα να κάνουμε την ετ..

Προσπαθώ να μαι αισιόδοξη αλλα υπάρχουν φορες που απελπίζομαι!!!

Και αυτη τη βδομαδα εμαθα κ για 2 φιλες μου που εμειναν με τη πρώτη έγκυες και ελεγα που εχουμε φταίξει κ ταλαιπωρουμαστε τοσο ρε γμτ...🙄🙄🙄😢😢😢

στις On 19/2/2022 at 9:05 ΜΜ, ο/η MyElpida είπε:

Αυτή είναι μια σκέψη που σχεδόν όλες μας θα κάνουμε όταν θέλουμε τόσο πολύ ένα παιδάκι κι αυτό δεν έρχεται.. δυστυχώς κι εγώ τις τελευταίες μέρες βλέπω διάσημες να είναι έγκυες και αναρωτιέμαι εγώ πότε... εύχομαι αυτή η φορά να είναι η τυχερή σου... και όλων μας!!

Κορίτσια δυστυχώς αυτό είναι το δύσκολο. Και βασικά δεν μιλάω για τις διάσημες όπως λέει η @MyElpida αλλά για τους γύρω μας. Εσυ λες για δυο φιλες @Anna0912εγω μπορώ να σου πω για περισσότερες. Έμαθα για μια που κάποτε έλεγε πως δεν θέλεις να κανεις παιδιά και τώρα θα γεννήσει το καλοκαιρι. Μια άλλη που έμεινε κατευθείαν μετά το πρώτο. Μια άλλη που (με δίκη μου παρότρυνση να πω την αλήθεια) έκανε γάμο και αμέσως μετά έμεινε. Μια άλλη που και εκείνη τον χειμώνα γέννησε και μπορώ να συνεχίσω να λέω. Δεν ξέρω με τι έχει να κάνει. Να είμαι εγώ να προσπαθώ μετά από αποβολή και βιοχημική και οι άλλες όλες με λίγες εως καθόλου προσπάθειες.  Δύσκολα είναι το ξερω και εγώ πολύ καλά και δεν μπορείς να πεις τίποτα γιατί σε περνάν για κακιά. Δεν είναι ομως θέμα κακιάς αλλα παράπονο. Τόσα χρόνια προσπάθειας χωρίς αποτέλεσμα και ξεκινάς και αμφισβητείς τους πάντες (γιατρούς εννοώ) 

στις πριν 23 ώρες, ο/η maroutsalo είπε:

Τέσσερις σπερματεγχυσεις γιατί;;;η σπερματεγχυση έχει πιθανότητες όσο η κανονική σύλληψη, δηλαδή όχι πολλές!κορίτσια κι εγώ  κάθε μήνα έλεγα γιατί όχι;και κάθε μήνα ξεκινούσα από την αρχή!τρία χρόνια προσπαθούσαμε τελικά με εξωσωματική τα καταφέραμε!αλλά ο γυναικολόγος μας είπε πάμε κατευθείαν εξωσωματική γιατί η σπερματεγχυση δεν έχει πολλές πιθανότητες Σαν μέθοδος!

Δυστυχώς υπάρχουν γιατροί που επιμένουν για να τσέπωνουν και απο εκεί. Ο παλιός μου γυναικολόγος μου έκανε δυο σπερματεγχυσεις. Και αν δεν του έλεγα τότε να πάω τελικά για εξωσωματική θα έκανε και άλλες. Ενώ ηξερα πως οι πιθανότητες είναι μηδαμινές ειδικά στην ηλικία μου. Τσάμπα τα λεφτά που έδωσα. Βέβαια μαζί του δεν κατάφερα και με εξωσωματική όπως λες εσυ. Τώρα άλλαξα γιατρό. Με πιάνουν οι αμφιβολίες βέβαια αν επέλεξα σωστό γιατρό. Μπράβο που τα καταφέρατε με τη εξωσωματική. Γέννησες ή είσαι στα προσεχώς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις πριν 16 ώρες, ο/η kaposetsi είπε:

Αστα κι εγώ τα ίδια!! Παντού γύρο μου εγκυμοσύνες και όλο ακούω δεν το προσπαθήσαμε έτυχε και ανάβω περισσότερο! 

Γεια σου κορίτσι. Να σε ρωτήσω, τελικά είσαι στον Καλογ..ρου; Κάπου είχα διαβάσει ότι θα τον επέλεγες ή κάνω λάθος; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Κορίτσια δυστυχώς αυτό είναι το δύσκολο. Και βασικά δεν μιλάω για τις διάσημες όπως λέει η @MyElpida αλλά για τους γύρω μας. Εσυ λες για δυο φιλες @Anna0912εγω μπορώ να σου πω για περισσότερες. Έμαθα για μια που κάποτε έλεγε πως δεν θέλεις να κανεις παιδιά και τώρα θα γεννήσει το καλοκαιρι. Μια άλλη που έμεινε κατευθείαν μετά το πρώτο. Μια άλλη που (με δίκη μου παρότρυνση να πω την αλήθεια) έκανε γάμο και αμέσως μετά έμεινε. Μια άλλη που και εκείνη τον χειμώνα γέννησε και μπορώ να συνεχίσω να λέω. Δεν ξέρω με τι έχει να κάνει. Να είμαι εγώ να προσπαθώ μετά από αποβολή και βιοχημική και οι άλλες όλες με λίγες εως καθόλου προσπάθειες.  Δύσκολα είναι το ξερω και εγώ πολύ καλά και δεν μπορείς να πεις τίποτα γιατί σε περνάν για κακιά. Δεν είναι ομως θέμα κακιάς αλλα παράπονο. Τόσα χρόνια προσπάθειας χωρίς αποτέλεσμα και ξεκινάς και αμφισβητείς τους πάντες (γιατρούς εννοώ) 

Δυστυχώς υπάρχουν γιατροί που επιμένουν για να τσέπωνουν και απο εκεί. Ο παλιός μου γυναικολόγος μου έκανε δυο σπερματεγχυσεις. Και αν δεν του έλεγα τότε να πάω τελικά για εξωσωματική θα έκανε και άλλες. Ενώ ηξερα πως οι πιθανότητες είναι μηδαμινές ειδικά στην ηλικία μου. Τσάμπα τα λεφτά που έδωσα. Βέβαια μαζί του δεν κατάφερα και με εξωσωματική όπως λες εσυ. Τώρα άλλαξα γιατρό. Με πιάνουν οι αμφιβολίες βέβαια αν επέλεξα σωστό γιατρό. Μπράβο που τα καταφέρατε με τη εξωσωματική. Γέννησες ή είσαι στα προσεχώς;

@hope501Οπως τα λες ειναι ακριβως...παραπονο εχω οχι κακια...

Ασε τις αδιακριτες ερωτησεις απο την αρχη του γαμου...ξεκιναμε με τα εσεις ποτε θα κανετε παιδάκι..τι περιμενετε??εως το να πατε να κοιταχτείτε...κ πολλα αλλα...Δυστυχώς ειναι κ ο περιγυρος που δε μας διευκολύνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Anna0912 είπε:

@hope501Οπως τα λες ειναι ακριβως...παραπονο εχω οχι κακια...

Ασε τις αδιακριτες ερωτησεις απο την αρχη του γαμου...ξεκιναμε με τα εσεις ποτε θα κανετε παιδάκι..τι περιμενετε??εως το να πατε να κοιταχτείτε...κ πολλα αλλα...Δυστυχώς ειναι κ ο περιγυρος που δε μας διευκολύνει...

Δυστυχώς έτσι είναι. Και να ξέρουν όλοι καλύτερα λες και εσυ δεν έχεις τρέξει να δεις γιατρούς, να πάρεις φάρμακα κτλ κτλ. Άλλο να σε ρωτήσουν και να συζητάνε πάνω σε αυτό με ενδιαφέρον, άλλο να σου λένε «πήγαινε και ψάξου κτλ» φαντάσου κάποια στιγμη είχα ανεβάσει στο ινστα ένα στορυ και σκάει μήνυμα «κοιλιτσα στον ορίζοντα βλέπω» πωωωω ρε φίλε. Μπορεί να πάχυνα ή να έφαγα μόλις. Τι θες να σου πως στα social. Ποσο πολύ ταλαιπωρούμαι με τις ενέσεις κτλ; Να σου πω πως όλα τα χάπια που παίρνουμε παχαίνουν;; Αχχχχχ τα νεύρα μου. Δεν φτανει να έχω την στεναχώρια μου και να νιώθω τόσο μα τόσο άσχημα που όλες δίπλα μου μένουν με «τον αέρα» και εγώ για τον εαυτό μου να νομιζω τα χειρότερα. Ωχ!!!

Σε τι φάση είσαι τώρα; Το έχω χάσει κάπως. Με ποιον γιατρό τελικά πορεύεσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η hope501 είπε:

 

Γεια σου κορίτσι. Να σε ρωτήσω, τελικά είσαι στον Καλογ..ρου; Κάπου είχα διαβάσει ότι θα τον επέλεγες ή κάνω λάθος; 

Όχι δεν είμαι! Όταν έλεγα για τον συγκεκριμένο παίζει να ήταν το 2015 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Κορίτσια δυστυχώς αυτό είναι το δύσκολο. Και βασικά δεν μιλάω για τις διάσημες όπως λέει η @MyElpida αλλά για τους γύρω μας. Εσυ λες για δυο φιλες @Anna0912εγω μπορώ να σου πω για περισσότερες. Έμαθα για μια που κάποτε έλεγε πως δεν θέλεις να κανεις παιδιά και τώρα θα γεννήσει το καλοκαιρι. Μια άλλη που έμεινε κατευθείαν μετά το πρώτο. Μια άλλη που (με δίκη μου παρότρυνση να πω την αλήθεια) έκανε γάμο και αμέσως μετά έμεινε. Μια άλλη που και εκείνη τον χειμώνα γέννησε και μπορώ να συνεχίσω να λέω. Δεν ξέρω με τι έχει να κάνει. Να είμαι εγώ να προσπαθώ μετά από αποβολή και βιοχημική και οι άλλες όλες με λίγες εως καθόλου προσπάθειες.  Δύσκολα είναι το ξερω και εγώ πολύ καλά και δεν μπορείς να πεις τίποτα γιατί σε περνάν για κακιά. Δεν είναι ομως θέμα κακιάς αλλα παράπονο. Τόσα χρόνια προσπάθειας χωρίς αποτέλεσμα και ξεκινάς και αμφισβητείς τους πάντες (γιατρούς εννοώ) 

Δυστυχώς υπάρχουν γιατροί που επιμένουν για να τσέπωνουν και απο εκεί. Ο παλιός μου γυναικολόγος μου έκανε δυο σπερματεγχυσεις. Και αν δεν του έλεγα τότε να πάω τελικά για εξωσωματική θα έκανε και άλλες. Ενώ ηξερα πως οι πιθανότητες είναι μηδαμινές ειδικά στην ηλικία μου. Τσάμπα τα λεφτά που έδωσα. Βέβαια μαζί του δεν κατάφερα και με εξωσωματική όπως λες εσυ. Τώρα άλλαξα γιατρό. Με πιάνουν οι αμφιβολίες βέβαια αν επέλεξα σωστό γιατρό. Μπράβο που τα καταφέρατε με τη εξωσωματική. Γέννησες ή είσαι στα προσεχώς;

Γεννησα πρόσφατα!αλλά μπαίνω διαβάζω είναι ένα θέμα που με έχει στιγματίσει..η τόση προσπάθεια εγω και άλλες γυναίκες με την πρώτη!όμως στο τέλος έλεγα ότι είναι άδικο να συγκρίνεις τον εαυτό σου με άλλες κοπέλες μόνο σε αυτόν τον τομέα!ίσως δεν έχουν κάτι που εσύ έχεις απλόχερα!και σταματούσα κατευθείαν την σύγκριση γιατί μόνο πίσω σε πάει ψυχολογικά!η πορεία σου και η ζωή σου έχει νόημα και εκεί πρέπει να συγκεντρωθούμε!εγώ ρωτώντας γυναίκες που είχαν βιώσει το ίδιο επέλεξα γιατρό.γενικα το άνοιξα πολύ και το συζήτησα με φίλους γνωστούς για να αντλήσω πληροφορίες, θεωρώντας ότι δεν είναι ταμπού πια είμαστε πολλοι σε αυτή την φάση!εύχομαι τα καλύτερα σύντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η maroutsalo είπε:

Γεννησα πρόσφατα!αλλά μπαίνω διαβάζω είναι ένα θέμα που με έχει στιγματίσει..η τόση προσπάθεια εγω και άλλες γυναίκες με την πρώτη!όμως στο τέλος έλεγα ότι είναι άδικο να συγκρίνεις τον εαυτό σου με άλλες κοπέλες μόνο σε αυτόν τον τομέα!ίσως δεν έχουν κάτι που εσύ έχεις απλόχερα!και σταματούσα κατευθείαν την σύγκριση γιατί μόνο πίσω σε πάει ψυχολογικά!η πορεία σου και η ζωή σου έχει νόημα και εκεί πρέπει να συγκεντρωθούμε!εγώ ρωτώντας γυναίκες που είχαν βιώσει το ίδιο επέλεξα γιατρό.γενικα το άνοιξα πολύ και το συζήτησα με φίλους γνωστούς για να αντλήσω πληροφορίες, θεωρώντας ότι δεν είναι ταμπού πια είμαστε πολλοι σε αυτή την φάση!εύχομαι τα καλύτερα σύντομα!

Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες, αλλά θα σου πω ένα αλλά....δεν έχει να κάνει με κομμάτι σύγκρισης. Δεν νομίζω να συγκρίνουμε τους εαυτούς μας με άλλες κοπέλες. Εγώ δεν τον συγκρίνω πάντως. Αυτό όμως που με πιάνει είναι ένα σφίξιμο όταν μαθαίνω πως κάποια κοπέλα που δεν ήθελε παιδιά τελικά έμεινε έγκυος ή που απλά με ευκολία έμεινε.... Αυτό το σφίξιμο δυστυχώς δεν μπορείς να το αποβάλλεις εύκολα. Καμία κοπέλα δεν μπορεί να το αποβάλλει εύκολα όταν προσπαθεί κάποια χρόνια και περνάει αποβολή ή βιοχημική. Κάνεις αγώνα, σου λένε διάφορα, σου λένε για την ηλικία, για τον τρόπο ζωής, για άγχοι κτλ κτλ κτλ Δυστυχώς καλό μου κορίτσι βρέθηκες όπως λες σε αυτή τη φάση. Εδώ στο φόρουμ όλες ψάχνουμε να βρούμε λίγη χαρά, λίγη συμπαράσταση και να μιλήσουμε λίγο ελεύθερα χωρίς να κριθεί κανείς όπως θα συνέβαινε πολύ εύκολα στον "εξω κόσμο". 'Ολοι οι υπόλοιποι που δεν περνανε αυτά που έγραψαν όλες οι κοπέλες πιο πάνω δεν μπορούν να το καταλάβουν. 

Εύχομαι ολόψυχα ότι καλύτερο σε σένα και την οικογένεια σου που επιτέλους μεγάλωσε με την γέννα που είχες. Υγεία πάνω απ'όλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες, αλλά θα σου πω ένα αλλά....δεν έχει να κάνει με κομμάτι σύγκρισης. Δεν νομίζω να συγκρίνουμε τους εαυτούς μας με άλλες κοπέλες. Εγώ δεν τον συγκρίνω πάντως. Αυτό όμως που με πιάνει είναι ένα σφίξιμο όταν μαθαίνω πως κάποια κοπέλα που δεν ήθελε παιδιά τελικά έμεινε έγκυος ή που απλά με ευκολία έμεινε.... Αυτό το σφίξιμο δυστυχώς δεν μπορείς να το αποβάλλεις εύκολα. Καμία κοπέλα δεν μπορεί να το αποβάλλει εύκολα όταν προσπαθεί κάποια χρόνια και περνάει αποβολή ή βιοχημική. Κάνεις αγώνα, σου λένε διάφορα, σου λένε για την ηλικία, για τον τρόπο ζωής, για άγχοι κτλ κτλ κτλ Δυστυχώς καλό μου κορίτσι βρέθηκες όπως λες σε αυτή τη φάση. Εδώ στο φόρουμ όλες ψάχνουμε να βρούμε λίγη χαρά, λίγη συμπαράσταση και να μιλήσουμε λίγο ελεύθερα χωρίς να κριθεί κανείς όπως θα συνέβαινε πολύ εύκολα στον "εξω κόσμο". 'Ολοι οι υπόλοιποι που δεν περνανε αυτά που έγραψαν όλες οι κοπέλες πιο πάνω δεν μπορούν να το καταλάβουν. 

Εύχομαι ολόψυχα ότι καλύτερο σε σένα και την οικογένεια σου που επιτέλους μεγάλωσε με την γέννα που είχες. Υγεία πάνω απ'όλα!

Έχεις δίκιο..αυτό το σφίξιμο δεν φεύγει!κι εμένα με πείραζε όταν μου έλεγαν ότι είναι το άγχος..είναι το άγχος τον πρώτο χρόνο οκ..είναι και τον δεύτερο;είναι και τον τρίτο;;άστα..οι τρίτοι γενικά πετάνε χοντράδες..μου είχε τύχει να μου πει μια κοπέλα με τρία παιδιά ότι από την τελευταία φορά που ειδωθηκαμε αυτή έχει κάνει τρία παιδιά..χωρίς να σκεφτεί σε τι φάση της ζωής μου ήμουν (είχα χάσει τον πατέρα μου), ούτε αν προσπαθώ τίποτα..πετάνε την βλακεία τους κι εσύ μαζεύεις τα κομμάτια σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η maroutsalo είπε:

Έχεις δίκιο..αυτό το σφίξιμο δεν φεύγει!κι εμένα με πείραζε όταν μου έλεγαν ότι είναι το άγχος..είναι το άγχος τον πρώτο χρόνο οκ..είναι και τον δεύτερο;είναι και τον τρίτο;;άστα..οι τρίτοι γενικά πετάνε χοντράδες..μου είχε τύχει να μου πει μια κοπέλα με τρία παιδιά ότι από την τελευταία φορά που ειδωθηκαμε αυτή έχει κάνει τρία παιδιά..χωρίς να σκεφτεί σε τι φάση της ζωής μου ήμουν (είχα χάσει τον πατέρα μου), ούτε αν προσπαθώ τίποτα..πετάνε την βλακεία τους κι εσύ μαζεύεις τα κομμάτια σου..

Ακριβώς αυτο...και μεις βιωνουμε την αδιακρισια στο φουλ!!!Απλα προσπαθω να μην δινω σημασια κ βεβαια κατι τετοια μου δείχνουν κ ποιους εχω απέναντι μου γιατι αν κάποιος ενδιαφερεται κ τα λεει για το καλο μας συμπεριφέρεται τελειως διαφορετικα😏😏😏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...