Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΕΠTEMΡΙΟΥ 2022 <3


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια

@irini5το κάθισμα του αυτοκινήτου βγαίνουν αυτά τα μαξιλαράκια και μένει μόνο ο σκελετός τα πλαστικά του και επειδή θα ξαπλώσει μέσα θέλω να το κάνω ένα νεράκι αλλά μάλλον θα το κάνω στο χερι ένα φρεσκάρισμα δεν έχουν και τίποτα μέσα στο κουτί το είχα τόσο καιρό… 

Και εμένα από την δεξιά μεριά χτυπάει πιο πολυ τα πλευρά μου τα έχει κάνει σάκο του μποξ 😂

@babyblue94 και εγώ έτσι νιωθω μπερδεμένα  συναισθήματα αγχος φόβο χαρά όλα.. δεν έχω καταλαβει ότι σε λιγες βδομαδες θα πάμε να γεννήσω νομίζω ακόμα αργει το ίδιο και ο αντρας μου και αυτός έχει άγχος προσπαθεί να μην μου το δείχνει αλλά τον καταλαβαίνω γιατί αυτός έχει να αγχώνετε και για δυο.. ενώ εμείς έχουμε άγχος για το μωρο μας παρά για τον εαυτό μας..  εγω το μόνο που σκέφτομαι είναι αν θα καταφέρω να γεννήσω φυσιολογικά θέλω να το παλέψω να πω ότι προσπάθησα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ γύρισα από τον γιατρό. Όλα καλά. Μου έκλεισε προεγχειρητικες εξετάσεις στην κλινικη που θα γεννήσω. Αίμα, καρδιοτοκογραφημα κι ένα ακόμα δεν θυμάμαι πώς το είπε. Είναι επαρχία η κλινική, όχι Αθήνα. Κι εγώ αποφάσισα να το έχω μαζί μου στο δωμάτιο το μωρό. Κι επίσημα στον μήνα μου από σήμερα!!! Η μικρούλα μου δεν σταματά να κουναε. Επίσης έχω φουλ αϋπνίες, κοιμάμαι ελάχιστα. Κάθε βδομάδα θα με βλέπει μου είπε να τσεκαρει το βάρος και όχι μόνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια για ριξτε μια βοηθεια! απο λευκα ειδη τι ποσοτητες πηρατε? εχω καταμπερδευτει!!

εννοω σεντονακια, πετσετουλες, πανες αγκαλιας, σελτεδακια, πανακια για τις γουλιες κλπ? 

εκανα κ εγω τις αγορες μεσα στο σκ αλλα φοβαμαι μην πηρα λιγα τελικα...

παραγγειλαμε κ τα καροτσια μας και τις κουνιες μας...πηραμε κ την συρταριερα μας...νομιζω ειμαστε σχεδον ετοιμη...περιμενουμε να ερθουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η tina21 είπε:

κοριτσια για ριξτε μια βοηθεια! απο λευκα ειδη τι ποσοτητες πηρατε? εχω καταμπερδευτει!!

εννοω σεντονακια, πετσετουλες, πανες αγκαλιας, σελτεδακια, πανακια για τις γουλιες κλπ? 

εκανα κ εγω τις αγορες μεσα στο σκ αλλα φοβαμαι μην πηρα λιγα τελικα...

παραγγειλαμε κ τα καροτσια μας και τις κουνιες μας...πηραμε κ την συρταριερα μας...νομιζω ειμαστε σχεδον ετοιμη...περιμενουμε να ερθουν!

Κοίτα εγώ έχω:

1 μπουρνουζι.

3 πετσέτες κάπα3 πετσέτες για τον νιπτήρα. 

6 σεντονάκια για το λίκνο. 

5 κουβερτακια αλλά πιο λεπτά άλλα πιο χοντρά 

5 αδιάβροχα σελτεδακια 

7 πάντες αγκαλιας

Έχω 12. Σαν τετράγωνα σεντονάκια. Κάνουν και για αγκαλιά. Και για να τα βάζω στο κρεβάτι αν θέλω να το ξαπλώσω πάνω. Ή κάπου που δεν θέλω αμμεση επαφή του μωρού με το αντικείμενο. ( Μου τα έδωσε η πεθερά μου τα είχε στα δικά της παιδιά ) 

14 πανακια για γουλιες και τον ώμο 

 

Αυτά προς το παρών και θα δω στην πορεία αν θα χρειαστεί κάτι άλλο 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Κοίτα εγώ έχω:

1 μπουρνουζι.

3 πετσέτες κάπα3 πετσέτες για τον νιπτήρα. 

6 σεντονάκια για το λίκνο. 

5 κουβερτακια αλλά πιο λεπτά άλλα πιο χοντρά 

5 αδιάβροχα σελτεδακια 

7 πάντες αγκαλιας

Έχω 12. Σαν τετράγωνα σεντονάκια. Κάνουν και για αγκαλιά. Και για να τα βάζω στο κρεβάτι αν θέλω να το ξαπλώσω πάνω. Ή κάπου που δεν θέλω αμμεση επαφή του μωρού με το αντικείμενο. ( Μου τα έδωσε η πεθερά μου τα είχε στα δικά της παιδιά ) 

14 πανακια για γουλιες και τον ώμο 

 

Αυτά προς το παρών και θα δω στην πορεία αν θα χρειαστεί κάτι άλλο 

 

 

 

εγω πηρα χθες 4 κουβερτουλες και εχω και αλλες 4 που τις εχει μπλεξει η μαμα μ... 

2 σετ για λικνο και 2 μεμονωμενα σεντονακια λικνου

4 καπες για το μπανιο

8 σελτεδακια αδιαβροχα

14 πανες αγκαλιας

16 πανακια για γουλιες

πηραμε και πραγματια για τις κουνιες αλλα ειναι για πιο μετα γτ στην αρχη λεω να τα εχω στις καλαθουνες...πηραμε κ καλυτερα στρωματακια για τις καλαθουνες...

λετε να ειναι λιγα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Μαργαρίτσ είπε:

Εγώ γύρισα από τον γιατρό. Όλα καλά. Μου έκλεισε προεγχειρητικες εξετάσεις στην κλινικη που θα γεννήσω. Αίμα, καρδιοτοκογραφημα κι ένα ακόμα δεν θυμάμαι πώς το είπε. Είναι επαρχία η κλινική, όχι Αθήνα. Κι εγώ αποφάσισα να το έχω μαζί μου στο δωμάτιο το μωρό. Κι επίσημα στον μήνα μου από σήμερα!!! Η μικρούλα μου δεν σταματά να κουναε. Επίσης έχω φουλ αϋπνίες, κοιμάμαι ελάχιστα. Κάθε βδομάδα θα με βλέπει μου είπε να τσεκαρει το βάρος και όχι μόνο.

καλό μήνα σε όλες μας !!

επίσημα στον μήνα σου ❤️ <3μια χαρα!! νόμιζα αυτές οι εξετάσεις γίνονται λίγο πριν γεννήσεις , εννοώ την ΄δια ημέρα!!  πωπω έχω ακούσει κ απο άλλες κοπέλες το θέμα της αυπνίας..θα είναι ζόρικο..προετοιμάζεσαι για όταν θα βγει εσύ χαχαχα!!πάλι καλά εγώ δεν έχω κάτι τέτοιο ακόμα...αλλά είμαι γενικά κ΄άπως κακόκεφη.σαν να έχω βαρεθεί... ο άντρας μου πιστεύει ότι νιώθω έτσι επείδή πια είμαστε την τελικη ευθεία και την αναμονή!! 

@Elkναι με λίγο νεράκι ίσα ίσα... εγώ έτσι λίγο από πάνω με τον ατμό ...βρε κορίτσια με το αυγό θα βγούμε από το μαιευτήριο από κάτω δε θα βάλουμε σεντονάκι έτσι δεν είναι ;; αφού θα είναι καθαρό το από κάτω...ελπίζω να μη σας φανεί χαζή η ερώτηση !!χαχα

@tina21εγώ έχω :  

για την κούνια:2 μεγάλα σετ με όλα, 2 ακόμα κουβερτούλες μεγάλες βελούδινες(=δωράκια μας τις έφεραν), 1 υπόστρωμα αδιάβροχο

για το λίκνο :6 σεντόνια, 1 κουβέρτα πικέ, 2 κουβέρτες βελου΄τε, 

σελτεδάκια έχω πάρα πολλά(νομίζω 12)διαφόρων μεγεθών(είχα πάρει λιγότερα αλλά μας έφεραν δωράκια)

αυτα για τα σαλάκια έχω 8

κουβέρτες/πάνες αγκαλιάς έχω 2 καλοκαιρινές και 4 χειμωνιάτικες (αν τα λέω κ σωστά)=λογικά θα χρειαστούμε κι άλλες

2κάπες (1 πιο μικρή, 1 πιο μεγάλη)

πετσετούλες δεν έχω πάρει... τις έχω ζητήσει ως δωράκι από τ αγαπημένη μου θεία!!

τι όμορφες ετοιμασίες είναι αυτές!!!! εγώ βρε κορίτσια εχω τρελαθεί με το δωμάτιο...όλο εκεί θέλω να είμαι χιχιιχ

 

 

κοριτσια, γενικά τα έχετε όλα έτοιμα, εννοώ λίκνα, ριλαξάκια κ λοιπά ;; ή μεσα στα κουτιά ακόμα ;; εγώ ακόμα μέσα στα κουτιά...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η tina21 είπε:

εγω πηρα χθες 4 κουβερτουλες και εχω και αλλες 4 που τις εχει μπλεξει η μαμα μ... 

2 σετ για λικνο και 2 μεμονωμενα σεντονακια λικνου

4 καπες για το μπανιο

8 σελτεδακια αδιαβροχα

14 πανες αγκαλιας

16 πανακια για γουλιες

πηραμε και πραγματια για τις κουνιες αλλα ειναι για πιο μετα γτ στην αρχη λεω να τα εχω στις καλαθουνες...πηραμε κ καλυτερα στρωματακια για τις καλαθουνες...

λετε να ειναι λιγα?

νομίζω είναι επαρκή όλα αυτά !!θα δούμε κ στην πορεία!!πάνες αγκαλιάς λέτε να χρειαστούμετόσες ;; πρέπει να πάρω κ άλλες!!

ναι κ εγω για την κούνια πιο μετά αν και σήμερα την ετοίμασα κι αυτήν!!θα την βαζω και εκεί κάπου κάπου που θα έχει κ αυτά τα πιχνίδια που μπαίνουν από πάνω να τα χαζεύει...

απλώς ισως στην αρχή χρειαστούμε μικρές πετσετούλες για το μπανάκι...θα είναι πιο εύχρηστες... εσείς τι λέτε ;; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου μολις γυρησαμε απο ντομπλερ … ειμαστε 1900ο γιατρος ειπε αν παμε στις 40 εβδομάδων θα βγει περιπου 3300 Οποτε δεν θα ειναι και κανενα τεράστιο μωράκι (στα φυσιολογικά πλαίσια ομως ) με τις αρτηρίες και τις πιέσεις τους ολα καλα τον πλακούντα μ έγραφε grade 1 στο χαρτι λεει οτι η ανάπτυξη του εμβρύου βρίσκεται στην 39θεση ( δεν ξερω  τι ακριβως ειναι ) 

Μας εδωσε και 4 φωτο 3D ιδιος ο μπαμπας του ειναι 😅 

Και ρωτησα επισης τι ακριβως εχει πλαγιά δεξια π κανει τα βουναλάκια και  ειδαμε δυο ομορφα πατουσακια 

 

Εγω ακομα εχω παρει μονο ρουχα κι έπλεξα μια κουβέρτα τωρα π εχει εκπτώσεις πρεπει να βγω να παρω και τα υπολοιπα σεντόνια πανες αγκαλιάς και  τετοια 

DFA1296B-23E9-4393-8805-68B1AC7AC064.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η irini5 είπε:

νομίζω είναι επαρκή όλα αυτά !!θα δούμε κ στην πορεία!!πάνες αγκαλιάς λέτε να χρειαστούμετόσες ;; πρέπει να πάρω κ άλλες!!

ναι κ εγω για την κούνια πιο μετά αν και σήμερα την ετοίμασα κι αυτήν!!θα την βαζω και εκεί κάπου κάπου που θα έχει κ αυτά τα πιχνίδια που μπαίνουν από πάνω να τα χαζεύει...

απλώς ισως στην αρχή χρειαστούμε μικρές πετσετούλες για το μπανάκι...θα είναι πιο εύχρηστες... εσείς τι λέτε ;; 

 

εμενα ειναι και δυο τ μικρακια κ ειμαι κ επαρχια κ αγχωνομαι λιγακι για τις ποσοτητες...βεβαια εχω ακομη καιρο...ειμαι ενα μηνα πισω απο εσας...οποτε ολο και κατι ακομη θα παρω...

ναι τωρα π το λες νομιζω πετσετουλες ισως χρειαστουμε για αρχη καλυτερα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η mariakater είπε:

Καλημερα κοριτσια μου μολις γυρησαμε απο ντομπλερ … ειμαστε 1900ο γιατρος ειπε αν παμε στις 40 εβδομάδων θα βγει περιπου 3300 Οποτε δεν θα ειναι και κανενα τεράστιο μωράκι (στα φυσιολογικά πλαίσια ομως ) με τις αρτηρίες και τις πιέσεις τους ολα καλα τον πλακούντα μ έγραφε grade 1 στο χαρτι λεει οτι η ανάπτυξη του εμβρύου βρίσκεται στην 39θεση ( δεν ξερω  τι ακριβως ειναι ) 

Μας εδωσε και 4 φωτο 3D ιδιος ο μπαμπας του ειναι 😅 

Και ρωτησα επισης τι ακριβως εχει πλαγιά δεξια π κανει τα βουναλάκια και  ειδαμε δυο ομορφα πατουσακια 

 

Εγω ακομα εχω παρει μονο ρουχα κι έπλεξα μια κουβέρτα τωρα π εχει εκπτώσεις πρεπει να βγω να παρω και τα υπολοιπα σεντόνια πανες αγκαλιάς και  τετοια 

DFA1296B-23E9-4393-8805-68B1AC7AC064.jpeg

πανεμορφη η κουβερτουλα ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η mariakater είπε:

Καλημερα κοριτσια μου μολις γυρησαμε απο ντομπλερ … ειμαστε 1900ο γιατρος ειπε αν παμε στις 40 εβδομάδων θα βγει περιπου 3300 Οποτε δεν θα ειναι και κανενα τεράστιο μωράκι (στα φυσιολογικά πλαίσια ομως ) με τις αρτηρίες και τις πιέσεις τους ολα καλα τον πλακούντα μ έγραφε grade 1 στο χαρτι λεει οτι η ανάπτυξη του εμβρύου βρίσκεται στην 39θεση ( δεν ξερω  τι ακριβως ειναι ) 

Μας εδωσε και 4 φωτο 3D ιδιος ο μπαμπας του ειναι 😅 

Και ρωτησα επισης τι ακριβως εχει πλαγιά δεξια π κανει τα βουναλάκια και  ειδαμε δυο ομορφα πατουσακια 

 

Εγω ακομα εχω παρει μονο ρουχα κι έπλεξα μια κουβέρτα τωρα π εχει εκπτώσεις πρεπει να βγω να παρω και τα υπολοιπα σεντόνια πανες αγκαλιάς και  τετοια 

DFA1296B-23E9-4393-8805-68B1AC7AC064.jpeg

Τέλεια η κουβέρτα και εγώ έχω πλέξει 2 κουβερτουλες και τώρα κάνω και ένα ζακετακι χειμωνιάτικο 

εισαι σε πολύ καλή θέση το 39 να ξέρεις… εγώ οταν έκανα Doppler ήμουν πιο κάτω στο 22 αν θυμάμαι καλά…3300 ειναι μια χαρά.. εννοείται ότι δεν θέλεις ένα τεράστιο μωρο..  τι να πω και εγώ που δεν ξέρω αν θα φτάσει 2800... 

@irini5 ναι με το αβγό βγαίνουμε από το μαιευτήριο δεν ξέρω αν βάλω κάποιο σεντονάκι γιατί πρέπει να δεθεί το κάθισμα στο αμαξι και δεν ξέρω αν εμποδίζει το σεντονάκι για αυτό θέλω να είναι καθαρό όταν θα βάλω το μωρο μέσα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου,καλή εβδομάδα και καλό μήνα σε όλες μας. Εύχομαι με το καλό όσα μωράκια έρθουν αυτό το μήνα.

Εγώ τα έχω όλα έτοιμα και τη βαλίτσα και το δωμάτιο και όλα.τα έχω βγάλε και από τα κουτιά τους τα έχω στήσει κιόλας και τα χαζεύω...είναι υπέροχα όλα.

Για μπανακι στην αρχή το πιο πιθανό είναι να χρειαστούμε τις πετσετουλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαργαρίτσ είπε:

Εγώ γύρισα από τον γιατρό. Όλα καλά. Μου έκλεισε προεγχειρητικες εξετάσεις στην κλινικη που θα γεννήσω. Αίμα, καρδιοτοκογραφημα κι ένα ακόμα δεν θυμάμαι πώς το είπε. Είναι επαρχία η κλινική, όχι Αθήνα. Κι εγώ αποφάσισα να το έχω μαζί μου στο δωμάτιο το μωρό. Κι επίσημα στον μήνα μου από σήμερα!!! Η μικρούλα μου δεν σταματά να κουναε. Επίσης έχω φουλ αϋπνίες, κοιμάμαι ελάχιστα. Κάθε βδομάδα θα με βλέπει μου είπε να τσεκαρει το βάρος και όχι μόνο.

Άντε ωραία μπήκες και εσυ στο μήνα σου 😊 εγώ ευτυχώς κοιμάμαι απλά ξυπναω μέσα στην νύχτα 2-3 φορές μια για να πάω τουαλέτα μια με πονάνε τα χέρια αλλά ευτυχώς ξανά κοιμάμαι 

Ναι από εδώ και πέρα μια φορά την βδομαδα είναι η επίσκεψη  εγω Πέμπτη θα πάω πάλι να δούμε πήρε κανένα γραμμάριο 

και εγω εκεί καταλήγω να το έχω μαζί μου το μωρο στο δωμάτιο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσια εγώ πήρα τώρα στο μητέρα. Κάτω στην αναμονή λέει επιτρέπονται 2 άτομα μαζί με τον σύζυγό ( μάλλον σύνολο 2 όχι 2 και ο άντρας από ότι κατάλαβα ). Καλά αν θέλει να είναι κάποιος ακόμα .βγαίνει και μπαίνει ο άλλος. Σιγά. Η αλλαγή μπορεί να γίνει..

Και μετά λέει στο δωμάτιο ένας σύνοδος με ραπίντ 24 Ώρου ανά βάρδια..δηλαδή λέει οι βάρδιες είναι 7-3....3-11....11-7.  άρα όποιος θέλει αλλά ανά βάρδια. 

Εντάξει τυχερές είστε!!!! Σε εμάς απαγορεύεται αυτό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η mariakater είπε:

Καλημερα κοριτσια μου μολις γυρησαμε απο ντομπλερ … ειμαστε 1900ο γιατρος ειπε αν παμε στις 40 εβδομάδων θα βγει περιπου 3300 Οποτε δεν θα ειναι και κανενα τεράστιο μωράκι (στα φυσιολογικά πλαίσια ομως ) με τις αρτηρίες και τις πιέσεις τους ολα καλα τον πλακούντα μ έγραφε grade 1 στο χαρτι λεει οτι η ανάπτυξη του εμβρύου βρίσκεται στην 39θεση ( δεν ξερω  τι ακριβως ειναι ) 

Μας εδωσε και 4 φωτο 3D ιδιος ο μπαμπας του ειναι 😅 

Και ρωτησα επισης τι ακριβως εχει πλαγιά δεξια π κανει τα βουναλάκια και  ειδαμε δυο ομορφα πατουσακια 

 

Εγω ακομα εχω παρει μονο ρουχα κι έπλεξα μια κουβέρτα τωρα π εχει εκπτώσεις πρεπει να βγω να παρω και τα υπολοιπα σεντόνια πανες αγκαλιάς και  τετοια 

DFA1296B-23E9-4393-8805-68B1AC7AC064.jpeg

Μπράβο για το μωράκι σου! Αν βγει 3300 μια χαρά μωράκι θα είναι καλέ!!!!!!! 

Μπράβο όμως κ για την κουβερτουλα!!!!! Ειναι υπέροχη!!!!!! ❤️❤️❤️ Γεια στα χέρια σου!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η tina21 είπε:

εμενα ειναι και δυο τ μικρακια κ ειμαι κ επαρχια κ αγχωνομαι λιγακι για τις ποσοτητες...βεβαια εχω ακομη καιρο...ειμαι ενα μηνα πισω απο εσας...οποτε ολο και κατι ακομη θα παρω...

ναι τωρα π το λες νομιζω πετσετουλες ισως χρειαστουμε για αρχη καλυτερα....

Ω ναι εσύ τα θες όλα δίπλα! Σιγά σιγά θα τα μαζέψεις μην αγχώνεσαι! Τα βασικά πάρε για αρχή κ μετά θα δεις πως θα σε πάει!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Olia4 είπε:

Ω ναι εσύ τα θες όλα δίπλα! Σιγά σιγά θα τα μαζέψεις μην αγχώνεσαι! Τα βασικά πάρε για αρχή κ μετά θα δεις πως θα σε πάει!!!! 

ναι αυτο σκεφτομαι...πηρα τωρα αυτα να ερθουν να τα δω και βλεπουμε...λογικα ολο και κατι θα χρειαστουμε συμπληρωματικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχαχα κορίτσια δεν σας προλαβαίνω. @tina21όχι καλέ τι λίγα Μία χαρά είναι τα πραγματάκια σου θα δεις στην πορεία άμα θα χρειαστείς κάτι άλλο και τι ανάγκες θα έχουμε. 

@irini5Εγώ τα έχω όλα έτοιμα εκτός από τη βαλιτσούλα μου. Έχω γράψει σε ένα χαρτάκι τι θα χρειαστεί να μπει μέσα και λέω αύριο-μεθαύριο σιγά-σιγά να τη γεμίσω. Τα χαρτιά μου βέβαια τα έφτιαξα. Και το δωμάτιο είναι έτοιμο το λίκνο το έχω αποστειρωσει με baby planet και τα έχω σκεπάσει απλά δεν έχω στρώσει σεντονάκια. Εγώ έλεγα να βάλω ένα μικρό σεντονάκι ή αυτό που είναι για αγκαλιά στο αυγό του μωρού. Για να μην έρθει σε άμεση επαφή. Θα πάρω μαζί και βλέπουμε 

@Elk αχ ωραία Πέμπτη βράδυ έχω και εγώ γιατρό οπότε θα δω και εγώ τα κιλά του μωρού και τι συμβαίνει με τον πλακούντα. Αυτό με τη θέση Δεν το ξέρω τι ακριβώς είναι; 

 

Πιστεύω κάποιες μικρές πετσετούλες θα χρειαστούν γιατί θα το πλένουν μέσα στη μέρα αρκετές φορές και δεν θα χρειάζεται συνέχεια η  κάπα 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Τέλεια η κουβέρτα και εγώ έχω πλέξει 2 κουβερτουλες και τώρα κάνω και ένα ζακετακι χειμωνιάτικο 

εισαι σε πολύ καλή θέση το 39 να ξέρεις… εγώ οταν έκανα Doppler ήμουν πιο κάτω στο 22 αν θυμάμαι καλά…3300 ειναι μια χαρά.. εννοείται ότι δεν θέλεις ένα τεράστιο μωρο..  τι να πω και εγώ που δεν ξέρω αν θα φτάσει 2800... 

@irini5 ναι με το αβγό βγαίνουμε από το μαιευτήριο δεν ξέρω αν βάλω κάποιο σεντονάκι γιατί πρέπει να δεθεί το κάθισμα στο αμαξι και δεν ξέρω αν εμποδίζει το σεντονάκι για αυτό θέλω να είναι καθαρό όταν θα βάλω το μωρο μέσα 

Ναι αυτο ν μπορεις ν γεννήσεις κ πιο ευκολα μετα θα παρει τα κιλα του εξω ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α τώρα κατάλαβα αυτό με την θέση κορίτσια. Δεν το γνώριζα  και βρήκα και αυτό το διάγραμμα. Ανάλογα με την βδομάδα που είσαι βλέπεις τα κιλά του μωρού και κατατάσσεται σε θέση εκατοστιαία. Έτσι περίπου βλέπουν πόσο θα γεννηθεί το μωρό. Εγώ στην πρώτη ντομπλερ. 30+2  έχω εκατοστιαία θέση 50.9

Ήταν 1.555. οπότε και νωρίτερα να βγει το γλυκάκι μου είναι καλα τα κιλά του και θα έχει ένα καλό βάρος. Πωωω αν έφτανα 40 κλεισεμενες θα ήταν αρκετά μεγάλο μωρό. Χαχαχαχα

Πάντως @Elk δεν είναι κακό και το 22. Λέει μέσα ότι μεταξύ 10-90 είναι εντάξει. Όσο πιο πάνω βέβαια τόσο πιο μεγάλο μωρό 

 

IMG_20220801_160006.thumb.jpg.d2b94ab12edbb206a5be30eb394c6cc6.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η mariakater είπε:

Κοριτσια ολες πηρατε λίκνο ;

Εγώ πήρα μόνο λίκνο που εφαρμόζει στο κρεβάτι. Δεν πήρα κούνια πιστεύουμε ότι Είναι πεταμένα λεφτά και δεν κοιμάται ποτέ. Όταν δεν θα χωράει πλέον στο λίκνο θα πάρουμε κατευθείαν κρεβατάκι με κάγκελα για να το έχει και για μετέπειτα ηλικία και θα βγάλω τα κάγκελα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Εγώ πήρα μόνο λίκνο που εφαρμόζει στο κρεβάτι. Δεν πήρα κούνια πιστεύουμε ότι Είναι πεταμένα λεφτά και δεν κοιμάται ποτέ. Όταν δεν θα χωράει πλέον στο λίκνο θα πάρουμε κατευθείαν κρεβατάκι με κάγκελα για να το έχει και για μετέπειτα ηλικία και θα βγάλω τα κάγκελα. 

Καταλαβα Εμεις πηραμε κούνια η κρεβατι δεν ξερω ακριβως ειναι 60*120 το στρωμα εχω αρκετό χωρο στο δωματιο Οποτε σκεφτηκα να το βαλω εδω διπλα Μου στην αρχη να κοιμαται μεσα στην φωλίτσα και μετα μονο του … η κούνια π πηραμε μετα γινεται γραφειο …

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Α τώρα κατάλαβα αυτό με την θέση κορίτσια. Δεν το γνώριζα  και βρήκα και αυτό το διάγραμμα. Ανάλογα με την βδομάδα που είσαι βλέπεις τα κιλά του μωρού και κατατάσσεται σε θέση εκατοστιαία. Έτσι περίπου βλέπουν πόσο θα γεννηθεί το μωρό. Εγώ στην πρώτη ντομπλερ. 30+2  έχω εκατοστιαία θέση 50.9

Ήταν 1.555. οπότε και νωρίτερα να βγει το γλυκάκι μου είναι καλα τα κιλά του και θα έχει ένα καλό βάρος. Πωωω αν έφτανα 40 κλεισεμενες θα ήταν αρκετά μεγάλο μωρό. Χαχαχαχα

Πάντως @Elk δεν είναι κακό και το 22. Λέει μέσα ότι μεταξύ 10-90 είναι εντάξει. Όσο πιο πάνω βέβαια τόσο πιο μεγάλο μωρό 

 

IMG_20220801_160006.thumb.jpg.d2b94ab12edbb206a5be30eb394c6cc6.jpg

image.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η mariakater είπε:

Καταλαβα Εμεις πηραμε κούνια η κρεβατι δεν ξερω ακριβως ειναι 60*120 το στρωμα εχω αρκετό χωρο στο δωματιο Οποτε σκεφτηκα να το βαλω εδω διπλα Μου στην αρχη να κοιμαται μεσα στην φωλίτσα και μετα μονο του … η κούνια π πηραμε μετα γινεται γραφειο …

Δεν κανει το βράδυ να κοιμηθεί στην φωλιτσα. Η φωλιτσα είναι για τον καναπέ όταν θα παίρνει υπνακο και θα το παρακολουθούμε δίπλα μας .

Το βράδυ πρέπει ο χωρος που θα κοιμηθεί να μην έχει ουτε κουβέρτα ούτε πλεξούδες γύρω ούτε τίποτα. 

Για να μην μπορεί να πάθει γύρω ασφυξία. 

Εγώ θα το βάζω στο άδειο λίκνο. Μέσα σε ένα υπνοσακο όταν θα εχει κρύο. Αλλιώς στα πυτζαμακια της τα μακριά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...