Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΕΠTEMΡΙΟΥ 2022 <3


Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η mariakater είπε:

Καλησπέρα κορίτσια δύσκολα τα νέα από μένα Έκανα μαστίτιδα Στο ένα μου στήθος έχει κάποια καρουμπαλάκια είναι σκληρό και ανέβασα πυρετό μέχρι 38 μισό μίλησα με την γιατρό και μου έδωσε αντιβίωση και algofren  Πάλι καλά είχα την μαμά μου εδώ να με βοηθάει με το μωρό γιατί δεν άντεχα όταν είχα πυρετό είχα και ρίγος μαζί και ήμουνα πτώμα. Με τα φάρμακα έπεσε ο πυρετός είμαι μια χαρά τώρα συνεχίζω να θηλάζω κανονικά βέβαια ο μικρόςΝομίζω ότι δε χορταίτει με τίποτα Δίνω και συμπλήρωμα

Όποια χρησιμοποιεί θήλαστρο πόσα ML βγάζετε από το κάθε στήθος έχω πάρει και εγώ αλλά δεν βγάζει πολύ Βασικά δεν προλαβαίνει να γεμίσει το στήθος μου γιατί έχω όλη μέρα το μικρό πάνω μου

Ωχ περαστικά να είναι κοπέλα μου! Ελπίζω να είσαι καλύτερα τώρα... 

Κοριτσια όσες χρησιμοποιείτε θήλαστρο και εμένα με ενδιαφέρει να μας πείτε πόσο βγάζετε την ημέρα, αν βγάζετε μετά τον θηλασμό κ.ο.κ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κορίτσια 

@irini5 αρρώστησε και η μικρή σας ; Περαστικά να είναι να περάσει γρήγορα στείλε μας αν μπορέσεις να μας πεις τι σας είπε ο γιατρός 

 @mariakater αχ κοπέλα μου περαστικά και σε εσενα.. και εγω την φοβαμαι την μαστίτιδα έχω βγάλει κάτι γρομαπλακια 2 φορές αλλά με πολύ ωρα θηλασμού και μαλάξεις έφυγαν.. ήμουν τυχερή.. πόσες μερες σου κρατησε; Μπορούσες να θηλάζεις από το στήθος που είχε θέμα ; 

Εγω κορίτσια φόρμουλα δεν έχω δώσει καθόλου, μόνο δικό μου τρώει στην αρχή ήταν με τις ώρες στο στήθος μου τώρα πάμε καλύτερα άρχισε να μπαίνει σε σειρά σιγά σιγά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irini5 είπε:

Καλημέρα ξ καλή βδομάδα !!

Ο υπνόσακος νομίζω επιτρέπεται κανονικά.

Εμείς θα πάμε να αγοράσουμε..φοράω είτε φορμακια πυτζάμες είτε φορμακι μακρυμάνικο με παντελονάκι κ καλτσούλες.γενικα ελαφριά..αλλά θέλω να πάω να της πάρω κ άλλα φορμακια πιο χοντρά ..

Μπορεί κ να χορταινει όμως με το στήθος..πως καταλαβαίνουμε ότι δε χορταινει ;;δε το έχω σκεφτεί αυτό ποτέ.οντως με το μητρικό μπορεί να μη ρευονται ..βέβαια εμένα έχει συνηθίσει να ρεύεται και όταν δεν ..συνήθως κάνει εμετό..

@Elk εγώ μόνο ανάμεσα στη στήθος μπορώ να τη βάζω ..δε με βολεύει κάπου αλλού να ρεύεται .πάντως κ εμάς ελαφριά μας είπε...τλενα βιβλίο που έχω αναφέρει πως η υπερβολική ζέστη μπορεί να επιφέρει το σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου στα παιδάκια.

@blueheartμεγάλωσε το αγοράκι σου !!!αν είναι κ ήσυχος ποιος την χάρη σου .τέλεια !!κ εμείς τόσα είναι τα κιλά μας κ φοράμε νούμερο δύο ..το ένα μου φαίνεται πολύ μικρή.πανα για το μωράκι κ σαν να την σφίγγει στα μπουτακια..

@Mairy22εμάς επειδή κάποιες φορές κάνω θήλαστρο μας είπε να της αφήνω 100μαξ 120μλ σε κάθε θηλασμό..είμαστε δύο μηνών κ μιας βδομάδας.

@mariakaterπεραστικά εύχομαι να είναι..πάλι καλά που έχεις βοήθεια δε το συζητάω !εγώ με το θήλαστρο βγάζω περίπου στο δεκάλεπτο 40μλ.αλλα νομίζω γενικά έχω  ροή.ειδικά στην αρχή του θηλασμού.

@katerinaαχ να πάτε εκδρομουλα ..όλα τα χρειαζόμαστε !!κ εμείς θα φύγουμε !!

 

Εμείς κορίτσια αρρωστησαγε οικογενειακώς...σήμερα θα πάω πάλι την μικρή γιατρό γιατί είναι χάλια..έχω στεναχωρηθεί πολύ..

 

 

 

Περαστικά σας κορίτσι μου! Εύχομαι να το περάσετε ήπια με τη μικρούλα σας! Να μη στενοχωριέσαι, σκέψου ότι μαζεύει αντισώματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@mariakaterκοριτσι μου περαστικά εύχομαι και γρήγορα! Λογικά με αντιβίωση και algofren θα συνέλθεις σύντομα. Ελπίζω να μην ταλαιπωρηθείς πολύ με τη μαστίτιδα 

@Bestrongσε ευχαριστώ πολύ ❤️❤️❤️

 

@irini5τι πάθατε ; Ελπίζω όχι κάτι σοβαρό. Εύχομαι να περάσει γρήγορα. Η μικρούλα πως είναι; Ο μπαμπάς σου πως πάει; συνήλθε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααα υπνόσακο έχω πάρει κι εγώ αλλά τους λεπτούς - αυτές τις μέρες που κάνει ψύχρα τον έχει φορέσει και κοιμάται μια χαρά! Προς το παρόν του φοράω ολόσωμα φορμάκια κι όταν κοιμάται κουβερτακι λεπτό ή τον υπνόσακο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/10/2022 at 2:55 ΜΜ, ο/η Elk είπε:

Καλό ΣΚ να έχουμε 

Ψιλά την βάζω την πανα από μπροστά φτάνει αφαλό δεν νομίζω ότι μπορω να την βάλω πιο πάνω 😕  και εγω που την βάζω πανα και ο αντρας μου και η μαμα μου σε όλους μας γίνεται αυτό με τα κακα.. τα τσισα δεν φεύγουν 

εμενα κάνει περίπου 5 φορές την μέρα κακα δεν λερώνετε όλες τις φορές αλλά 1 με 2 την μέρα λερώνετε 

Πια μάρκα παίρνετε εσεις ρε κορίτσια ;

εμενα το περισσότερο που έχει κοιμηθεί συνεχόμενα είναι 6 ώρες δεν γίνεται κάθε μέρα αυτό εννοείται αλλά σιγά σιγά θα στρώσει πιστεύω.. έχει 2 βραδια που ξεκίνησε να κοιμάται στο λινκο έφυγε απο το κρεβατι μας όποτε βλέπω ότι άρχισε να κοιμάται και πιο πολύ ώρα και πιο καλά … Τα πιο πολλά βραδιά ομως ξυπνάει στις 3,5 με 4 ώρες 

Πώς κατάφερες και κοιμήθηκε στο λίκνο;. Από το κρεβάτι σας δηλαδή ; 

Εγώ κορίτσια είχα πάρει και babylino και pampers με την ένδειξη. Τα πήρα από το ίντερνετ. Μου έβγαινε 0.13 /babylino  και 0.22/pampers.  Αλλά πήγαμε στο lidl και πήραμε να δοκιμάσουμε της lupilu. Μας βγαίνει 0.12/και μάλιστα έχουν και ένδειξη. Τέλεια. Και δεν την έχουν πειράξει είναι μια χαρά. 

Υπνοσακο παρειγγειλα και εγώ από το sinsay με 13€ και περιμένω να μου έρθει. Λέω να τον βάλω στο λίκνο και να την βάλω και αυτή να νιώσει κάτι διαφορετικό μήπως αρχίσει να μου κοιμάται εκεί..

Εμένα ακόμα ξυπνάει ανά 2 ώρες και τρώει αποκλειστικά από το στήθος..

Για όσες κοπέλες ρώτησαν. Καμιά φορά βγάζω με θηλαστρο επειδή μπορεί να φάει από το ένα και να χορτάσει και το άλλο αρχίσει και σκληραίνει.. βγάζω κάπου στα 90-100 ml στο ένα στήθος σε 5-7 λεπτά αν το έχω απείραχτο κάνα 3 Ώρο. 

Εμένα η μικρή τώρα θα γίνει 1 ος μηνών το Σάββατο. Εσάς πότε άρχισαν να κοιμούνται περισσότερα από 2 Ώρο;. ....επίσης αυτή την βδομάδα πήρε 340 γραμμάρια. Μου είχε πει ο γιατρός 200 την εβδομάδα αλλά μάλλον εννοιυσε τον πρώτο καιρό ε; Επειδή είδα τόσο και τρόμαξα. Χαχαχαχ φτάσαμε 3500 κιλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η irini5 είπε:

Καλημέρα ξ καλή βδομάδα !!

Ο υπνόσακος νομίζω επιτρέπεται κανονικά.

Εμείς θα πάμε να αγοράσουμε..φοράω είτε φορμακια πυτζάμες είτε φορμακι μακρυμάνικο με παντελονάκι κ καλτσούλες.γενικα ελαφριά..αλλά θέλω να πάω να της πάρω κ άλλα φορμακια πιο χοντρά ..

Μπορεί κ να χορταινει όμως με το στήθος..πως καταλαβαίνουμε ότι δε χορταινει ;;δε το έχω σκεφτεί αυτό ποτέ.οντως με το μητρικό μπορεί να μη ρευονται ..βέβαια εμένα έχει συνηθίσει να ρεύεται και όταν δεν ..συνήθως κάνει εμετό..

@Elk εγώ μόνο ανάμεσα στη στήθος μπορώ να τη βάζω ..δε με βολεύει κάπου αλλού να ρεύεται .πάντως κ εμάς ελαφριά μας είπε...τλενα βιβλίο που έχω αναφέρει πως η υπερβολική ζέστη μπορεί να επιφέρει το σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου στα παιδάκια.

@blueheartμεγάλωσε το αγοράκι σου !!!αν είναι κ ήσυχος ποιος την χάρη σου .τέλεια !!κ εμείς τόσα είναι τα κιλά μας κ φοράμε νούμερο δύο ..το ένα μου φαίνεται πολύ μικρή.πανα για το μωράκι κ σαν να την σφίγγει στα μπουτακια..

@Mairy22εμάς επειδή κάποιες φορές κάνω θήλαστρο μας είπε να της αφήνω 100μαξ 120μλ σε κάθε θηλασμό..είμαστε δύο μηνών κ μιας βδομάδας.

@mariakaterπεραστικά εύχομαι να είναι..πάλι καλά που έχεις βοήθεια δε το συζητάω !εγώ με το θήλαστρο βγάζω περίπου στο δεκάλεπτο 40μλ.αλλα νομίζω γενικά έχω  ροή.ειδικά στην αρχή του θηλασμού.

@katerinaαχ να πάτε εκδρομουλα ..όλα τα χρειαζόμαστε !!κ εμείς θα φύγουμε !!

 

Εμείς κορίτσια αρρωστησαγε οικογενειακώς...σήμερα θα πάω πάλι την μικρή γιατρό γιατί είναι χάλια..έχω στεναχωρηθεί πολύ..

 

 

 

Περαστικά σας σε όλους ελπίζω να μην είναι τίποτα και να περάσει σύντομα και εύκολα να μην ταλαιπωρειται η μικρούλα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η babyblue94 είπε:

Πώς κατάφερες και κοιμήθηκε στο λίκνο;. Από το κρεβάτι σας δηλαδή ; 

Εγώ κορίτσια είχα πάρει και babylino και pampers με την ένδειξη. Τα πήρα από το ίντερνετ. Μου έβγαινε 0.13 /babylino  και 0.22/pampers.  Αλλά πήγαμε στο lidl και πήραμε να δοκιμάσουμε της lupilu. Μας βγαίνει 0.12/και μάλιστα έχουν και ένδειξη. Τέλεια. Και δεν την έχουν πειράξει είναι μια χαρά. 

Υπνοσακο παρειγγειλα και εγώ από το sinsay με 13€ και περιμένω να μου έρθει. Λέω να τον βάλω στο λίκνο και να την βάλω και αυτή να νιώσει κάτι διαφορετικό μήπως αρχίσει να μου κοιμάται εκεί..

Εμένα ακόμα ξυπνάει ανά 2 ώρες και τρώει αποκλειστικά από το στήθος..

Για όσες κοπέλες ρώτησαν. Καμιά φορά βγάζω με θηλαστρο επειδή μπορεί να φάει από το ένα και να χορτάσει και το άλλο αρχίσει και σκληραίνει.. βγάζω κάπου στα 90-100 ml στο ένα στήθος σε 5-7 λεπτά αν το έχω απείραχτο κάνα 3 Ώρο. 

Εμένα η μικρή τώρα θα γίνει 1 ος μηνών το Σάββατο. Εσάς πότε άρχισαν να κοιμούνται περισσότερα από 2 Ώρο;. ....επίσης αυτή την βδομάδα πήρε 340 γραμμάρια. Μου είχε πει ο γιατρός 200 την εβδομάδα αλλά μάλλον εννοιυσε τον πρώτο καιρό ε; Επειδή είδα τόσο και τρόμαξα. Χαχαχαχ φτάσαμε 3500 κιλα

Μην ανησυχείς για το βάρος και εμάς τα ίδια μας είχε πει η παιδίατρος και τελικά την προηγούμενη εβδομάδα που τον είδε μας είπε τι ωραίο βαρος που παίρνει. 

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η blueheart είπε:

Ααα υπνόσακο έχω πάρει κι εγώ αλλά τους λεπτούς - αυτές τις μέρες που κάνει ψύχρα τον έχει φορέσει και κοιμάται μια χαρά! Προς το παρόν του φοράω ολόσωμα φορμάκια κι όταν κοιμάται κουβερτακι λεπτό ή τον υπνόσακο 

Και εμείς με φορμακι και κουβερτούλα κοιμόμαστε τον υπνόσακο δεν τον θέλει καθόλου έχω πάρει κ εγώ καλοκαιρινό αλλά μάλλον τον περιορίζει και δεν του αρέσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irini5 Περαστικά κορίτσι μου

Ευχαριστώ κορίτσια για τις ευχές σας

ουσιαστικά είχα ένα εικοσιτετράωρο πυρετό το στήθος μου όταν έτρωγε το μωρό επειδή  συνέχισε να θηλάζω δεν πονούσε…. Με πονάει όταν το πατάω μόνη μου και είναι σκληρό στο εσωτερικό του και νιώθεις ότι έχει καρουμπαλάκι Γενικά δεν είχα πολύ πόνο στο στήθος ο πυρετός ήταν το θέμα

@babyblue94Έλα ρε συ μπράβο βγάζεις πάρα πολύ  εγώ με το ζόρι 40 από το ένα στήθος στα 10 λεπτά Αν δεν έχει φάει το μωρό 

Εγώ Νομίζω ότι δε χορταίνει με το στήθος γιατί βλέπω οτι όταν τρώει στην αρχή που έχει γάλα, το στήθος τρώει γρήγορα με ρυθμό καταπίνει ενώ μετά από κάποια ώρα αρχίζει και τραβάει την θηλή Και δυσανασχετεί Τον έχω όλη μέρα στο στήθος αλλά πάλι νομίζω ότι δεν έχω πολύ γάλα και τον δίνω συμπλήρωμα γιατί τον λυπάμαι δεν μπορεί να κοιμηθεί τον παίρνω ύπνος στο στήθος τον αφήνω 5 λεπτά ξυπνάει και Πιπιλίζει Τ χείλη του ψαχνει ν φαει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Πώς κατάφερες και κοιμήθηκε στο λίκνο;. Από το κρεβάτι σας δηλαδή ; 

Εγώ κορίτσια είχα πάρει και babylino και pampers με την ένδειξη. Τα πήρα από το ίντερνετ. Μου έβγαινε 0.13 /babylino  και 0.22/pampers.  Αλλά πήγαμε στο lidl και πήραμε να δοκιμάσουμε της lupilu. Μας βγαίνει 0.12/και μάλιστα έχουν και ένδειξη. Τέλεια. Και δεν την έχουν πειράξει είναι μια χαρά. 

Υπνοσακο παρειγγειλα και εγώ από το sinsay με 13€ και περιμένω να μου έρθει. Λέω να τον βάλω στο λίκνο και να την βάλω και αυτή να νιώσει κάτι διαφορετικό μήπως αρχίσει να μου κοιμάται εκεί..

Εμένα ακόμα ξυπνάει ανά 2 ώρες και τρώει αποκλειστικά από το στήθος..

Για όσες κοπέλες ρώτησαν. Καμιά φορά βγάζω με θηλαστρο επειδή μπορεί να φάει από το ένα και να χορτάσει και το άλλο αρχίσει και σκληραίνει.. βγάζω κάπου στα 90-100 ml στο ένα στήθος σε 5-7 λεπτά αν το έχω απείραχτο κάνα 3 Ώρο. 

Εμένα η μικρή τώρα θα γίνει 1 ος μηνών το Σάββατο. Εσάς πότε άρχισαν να κοιμούνται περισσότερα από 2 Ώρο;. ....επίσης αυτή την βδομάδα πήρε 340 γραμμάρια. Μου είχε πει ο γιατρός 200 την εβδομάδα αλλά μάλλον εννοιυσε τον πρώτο καιρό ε; Επειδή είδα τόσο και τρόμαξα. Χαχαχαχ φτάσαμε 3500 κιλα

Εγω πριν λιγες μερες κατάφερα να την βάλω στο λικνο μην νομίζεις.. το κόλλησα όσο μπορούσα στο κρεβατι γιατί εμένα είναι σαν κουνια.. εβαλα την φωλιά  μέσα έβγαλα τα μαξιλάρια που είχε γύρο γύρο από τα κάγκελα για να μπορω να τη βλέπω και ένα βράδυ που την είχα στο στήθος την πήρε ο ύπνος και την εβαλα λικνο και κοιμήθηκε.. πιστεύω όσο μεγαλώνουν θα πηγαίνουν τα πράγματα καλύτερα όπως και με τον ύπνο άρχισε κοιμάται πιο πολύ το βράδυ όσο μεγαλώνει πιστεύω θα αύξηση και εσενα τις ώρες στο ύπνο της κανε λίγο υπομονή μέχρι να σαραντίσει το μωρακι εγω από εκεί και μετά άρχισα να βλέπω καποιες βελτιώσεις..

Πιο πολλά γραμμάρια ας πάρει λιγότερα δεν θέλουν.. μια χαρά τα πηγες με τον θηλασμό είδες που το σκεφτόσουν ; Μπράβο! Λίγο η αρχή είναι δύσκολη που θέλει υπομονή μετα στρώνει 😊 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η mariakater είπε:

@irini5 Περαστικά κορίτσι μου

Ευχαριστώ κορίτσια για τις ευχές σας

ουσιαστικά είχα ένα εικοσιτετράωρο πυρετό το στήθος μου όταν έτρωγε το μωρό επειδή  συνέχισε να θηλάζω δεν πονούσε…. Με πονάει όταν το πατάω μόνη μου και είναι σκληρό στο εσωτερικό του και νιώθεις ότι έχει καρουμπαλάκι Γενικά δεν είχα πολύ πόνο στο στήθος ο πυρετός ήταν το θέμα

@babyblue94Έλα ρε συ μπράβο βγάζεις πάρα πολύ  εγώ με το ζόρι 40 από το ένα στήθος στα 10 λεπτά Αν δεν έχει φάει το μωρό 

Εγώ Νομίζω ότι δε χορταίνει με το στήθος γιατί βλέπω οτι όταν τρώει στην αρχή που έχει γάλα, το στήθος τρώει γρήγορα με ρυθμό καταπίνει ενώ μετά από κάποια ώρα αρχίζει και τραβάει την θηλή Και δυσανασχετεί Τον έχω όλη μέρα στο στήθος αλλά πάλι νομίζω ότι δεν έχω πολύ γάλα και τον δίνω συμπλήρωμα γιατί τον λυπάμαι δεν μπορεί να κοιμηθεί τον παίρνω ύπνος στο στήθος τον αφήνω 5 λεπτά ξυπνάει και Πιπιλίζει Τ χείλη του ψαχνει ν φαει 

Πάλι καλά αφού εκανες πυρετο μόνο για μέρα τουλάχιστον μπορούσες να ταΐσεις το μωρακι χωρις να πονάς.. και εμένα έτσι ήταν αλλά δεν είχα κάνει πυρετο με πονούσε όταν το πίεζα.. 

στην αρχη έτσι έκανε και εμενα την είχα πόση ώρα στήθος την έβαζα να κοιμηθεί μετά από λίγο άντε ξανά και φτου και από την αρχη ευτυχώς όμως κρατησε μέχρι να σαραντίσει μετά άρχισε να πηγαίνει καλύτερα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η mariakater είπε:

@irini5 Περαστικά κορίτσι μου

Ευχαριστώ κορίτσια για τις ευχές σας

ουσιαστικά είχα ένα εικοσιτετράωρο πυρετό το στήθος μου όταν έτρωγε το μωρό επειδή  συνέχισε να θηλάζω δεν πονούσε…. Με πονάει όταν το πατάω μόνη μου και είναι σκληρό στο εσωτερικό του και νιώθεις ότι έχει καρουμπαλάκι Γενικά δεν είχα πολύ πόνο στο στήθος ο πυρετός ήταν το θέμα

@babyblue94Έλα ρε συ μπράβο βγάζεις πάρα πολύ  εγώ με το ζόρι 40 από το ένα στήθος στα 10 λεπτά Αν δεν έχει φάει το μωρό 

Εγώ Νομίζω ότι δε χορταίνει με το στήθος γιατί βλέπω οτι όταν τρώει στην αρχή που έχει γάλα, το στήθος τρώει γρήγορα με ρυθμό καταπίνει ενώ μετά από κάποια ώρα αρχίζει και τραβάει την θηλή Και δυσανασχετεί Τον έχω όλη μέρα στο στήθος αλλά πάλι νομίζω ότι δεν έχω πολύ γάλα και τον δίνω συμπλήρωμα γιατί τον λυπάμαι δεν μπορεί να κοιμηθεί τον παίρνω ύπνος στο στήθος τον αφήνω 5 λεπτά ξυπνάει και Πιπιλίζει Τ χείλη του ψαχνει ν φαει 

Κοίτα αυτά που μου έλεγαν βάλτο 10 λεπτά και 10 νομίζω δεν έπιασε.  Εγώ την βάζω όποτε θέλει. Μόλις δω ότι έχουν περάσει γενικά 2 ώρες.   Αν κλαιει και δεν ξέρω τι θέλει. ( Φαντάζομαι πεινάει. ) Την βάζω συνέχεια στο στήθος. Και αν πιει από το ένα και κοιμηθει το άλλο δεν το αφήνω. Πάω και το βγάζω με το θηλαστρο. Στην ουσία αν αρχίσεις να αδειάζεις το στήθος τελείως θα ξανά αναπληρώνει. Αν βγαίνει λίγο θα αναπληρώσει λίγο. 

Μπορεις όταν τελειώσει το μωρό να βγάλεις με το θηλαστρο και από τα δύο όσο θα έχει απομείνει. Εγώ το έκανα αυτό κάνα δυο φορές και μετά είδα περισσότερο γάλα..τώρα ας πούμε έχει φάει από το ένα και το άλλο έχει ώρα να δώσει .έχει φουσκώσει και ήδη κάπως πονάει. Δεν θα την περιμένω να ξυπνήσει. Θα το βγάλω με το θηλαστρο . Το μωρό θα βρει να φάει. Εγώ σκεφτόμουν μήπως το βγάλω με το θηλαστρο και ξυπνήσει σε 10 λεπτά και δεν έχω .αλλά δεν ισχύει. Αυτή βρίσκει όσο πιπιλαει κατεβάζει γάλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η mariakater είπε:

Εγώ συνήθως όταν δίνω συμπλήρωμα τον δίνω 90 ML ενώ Έχει θηλάσει  ήδη από μένα Δεν είμαι σίγουρη όμως ότι του φτάνουν  Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω

εγώ δίνω 60 μλ και εγώ δε ξέρω τι γίνεται ..εμείς κλεινουμε μ΄΄΄ηνα την αλλή βδομάδα..δε ξέρω αν παιζει ρόλο ,έχει τυχει να του δώσω και 90μλ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Mairy22 είπε:

εγώ δίνω 60 μλ και εγώ δε ξέρω τι γίνεται ..εμείς κλεινουμε μ΄΄΄ηνα την αλλή βδομάδα..δε ξέρω αν παιζει ρόλο ,έχει τυχει να του δώσω και 90μλ...

Ποσα κιλα ειναι περιπου τωρα Εμένα η γιατρός μου είπε 90 μλ και αν βλέπω ότι θέλει να φάει κι άλλο να βάζω 120 και όσο φαει  Εμείς τελευταία φορά που πήγαμε στην γιατρό 7 του μηνα ηταν 4.100

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η mariakater είπε:

Ποσα κιλα ειναι περιπου τωρα Εμένα η γιατρός μου είπε 90 μλ και αν βλέπω ότι θέλει να φάει κι άλλο να βάζω 120 και όσο φαει  Εμείς τελευταία φορά που πήγαμε στην γιατρό 7 του μηνα ηταν 4.100

 

στις πριν 21 λεπτά, ο/η mariakater είπε:

Ποσα κιλα ειναι περιπου τωρα Εμένα η γιατρός μου είπε 90 μλ και αν βλέπω ότι θέλει να φάει κι άλλο να βάζω 120 και όσο φαει  Εμείς τελευταία φορά που πήγαμε στην γιατρό 7 του μηνα ηταν 4.100

Είναι 25 ημερων και το ζυγίσαμε 3800 αλλα μόνοι μας έχουμε πάρει ζυγαριά ο γιατρός μας είχε πει βλέποντας πόσο θέλει..βέβαια είναι  υπέρ του θηλασμού ..δλδ δεν μας έδωσε ξεκάθαρη απάντηση ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mairy22 είπε:

 

Είναι 25 ημερων και το ζυγίσαμε 3800 αλλα μόνοι μας έχουμε πάρει ζυγαριά ο γιατρός μας είχε πει βλέποντας πόσο θέλει..βέβαια είναι  υπέρ του θηλασμού ..δλδ δεν μας έδωσε ξεκάθαρη απάντηση ...

Θα τον ρωτήσω ΄όμως την ερχόμενη βδομάδα που θα τον δει...ελπίζω να βγάλω άκρη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια !!

Πολλά νέα διάβασα !!

Ευχαριστώ κορίτσια για τις ευχές σας..ελπίζω να είναι γρήγορα περαστικά ..πήγαμε γιατρό δεν είχαμε ακροαστικα πάλι καλά..αλλά μπούκωμα..κ φυσικά φέρει βήχα φτέρνισμα και ο τι τρώει το βγάζει δυστυχώς..αυτό με ανησυχεί εμένα μιας που γενικά έχει κ πιο λίγα κιλακια για την ηλικία της...

Μας έδωσε κάτι πραγματακια κ νομίζω είναι κάπως καλύτερα σήμερα.της πήρα κ θερμόμετρο μετώπου /αυτιού ο τι καλύτερο για τ μωράκια μας ...

βέβαια συνεχίζει να μη τρώει πολύ κ να κάνει εμετους..θα μας ξαναδεί η γιατρός προς το τέλος της βδομάδας..

Επίσης η παιδίατρος μας δεν προτείνει υπνόσακους οπότε δε θα πάρω.τησ πήρα όμως μια κουβέρτα που τυλίγεται ακριβώς κ κουμπώνει γύρω στο κορμάκι..οπότε θα δω αν θα βολεψει .

Με θήλαστρο περίπου βγάζω 40-60μλ στο δεκάλεπτο

Τι ωραία που έχετε μεγάλο παιδάκια !!ίσως γιναυτο δε φτάνει το γάλα σας ..προσωπικά ξέρω ότι χορταινει γιατί κάνει εμετούς κάπου κάπου...

 

@blueheartευχαριστώ πολύ ο μπαμπάς μου ακόμα κρεβάτι κ ξεκίνησε αυτή τη βδομάδα κινησιολογία..ακόμα κάνα δίμηνο θα μας πάρει είπε ο γιατρός..δεν έχει δέσει καν το ποδι.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια πως είστε ;

@irini5 τι κάνετε κορίτσι μου είστε καλύτερα ; Το μωρακι σας πως είναι ; Λογικό είναι έχει λιγότερα κιλάκια αφού κάνει εμετό το θέμα είναι να παίρνει βαρος.. μακάρι αυτά που σας έσωσε ο γιατρός να την βοηθήσουν.. αντιβίωση τελικά δεν την έχεις δώσει για τον εμετό;

εγω δεν την ρώτησα για υπνόσακο αλλά μου τα έφεραν δώρο και τους δυο τους κράτησα τώρα επλιζω να μην πάνε χαμένα.. 

το θερμόμετρο που πήρες είναι ηλεκτρονικό ;

Αχ έχει ταλαιπωρηθεί ο άνθρωπος τόσο καιρό στο κρεβατι υπομονή να γίνει καλά να μπορέσει να βρει τους ρυθμούς του ξανά ήταν δύσκολο το χτυπά του τελικά 😕 περαστικά  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω έχετε αγοράσει μαρσιπο; Σας έχει βολέψει ; Και αν ναι τι είδους μαρσιπο έχετε πάρει ;

Εμένα μου είχανε δώσει έναν δώρο. Καινούργιο στο κουτί. Είναι πολύ μικρούλα. Χάνεται μέσα. Αλλά δυο φορές που την έβαλα, αμέσως κοιμήθηκε και της άρεσε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά κορίτσια σχετικά με τις πάνες. Η lupilu από τα lidl δεν μου άρεσαν. Μύριζε το μωρό ξινιλα. 

Ενώ με τα Pampers και τα babylino δεν συμβαίνει αυτό.

Εγώ λογικά babylino θα παίρνω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Εμένα μου είχανε δώσει έναν δώρο. Καινούργιο στο κουτί. Είναι πολύ μικρούλα. Χάνεται μέσα. Αλλά δυο φορές που την έβαλα, αμέσως κοιμήθηκε και της άρεσε. 

Εμένα μου δώσανε ένα αλλα δεν κάθεται  της είναι μεγάλο ακόμα ισως  φταίει αυτό και σκέφτομαι να δοκιμάσω αυτά που είναι με πανί ελαστικό και τα δένεις πάνω σου..λέτε να είναι καλύτερο; Λέω να το δοκιμάσω 

Αυτές οι πανες που πήρες μύριζαν όταν το μωρο λερωνόταν ; Ή  από μόνα τους είχαν τέτοια μυρωδιά  ; Εγω τα pampers παίρνω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως είστε ;

@irini5 τι κάνετε κορίτσι μου είστε καλύτερα ; Το μωρακι σας πως είναι ; Λογικό είναι έχει λιγότερα κιλάκια αφού κάνει εμετό το θέμα είναι να παίρνει βαρος.. μακάρι αυτά που σας έσωσε ο γιατρός να την βοηθήσουν.. αντιβίωση τελικά δεν την έχεις δώσει για τον εμετό;

εγω δεν την ρώτησα για υπνόσακο αλλά μου τα έφεραν δώρο και τους δυο τους κράτησα τώρα επλιζω να μην πάνε χαμένα.. 

το θερμόμετρο που πήρες είναι ηλεκτρονικό ;

Αχ έχει ταλαιπωρηθεί ο άνθρωπος τόσο καιρό στο κρεβατι υπομονή να γίνει καλά να μπορέσει να βρει τους ρυθμούς του ξανά ήταν δύσκολο το χτυπά του τελικά 😕 περαστικά  

Καλησπέρα !νομίζω είμαστε κάπως καλύτερα ..ακόμα μπουκωμενη βέβαια η μικρούλα (κ εμείς )αλλά τουλάχιστον τρώει στα φυσιολογικά της πλαίσια κ δε βγάζει σε κάθε γεύμα..

Μακάρι να τον βοκευτειται τον υπνοσακο !ήθελα κ εγώ να πάρω.οχι αντιβίωση τελικα δεν πήραμε πότε για τα στομαχικά μας.

Όσο για τον μπαμπά μου τουλάχιστον έχει συνέλθει ψυχολογικά γιατί τον πρώτο μήνα ήταν χάλια..

Ναι είναι με οθόνη αφής !!είναι πάρα πολύ εύκολο στη χρήση του..πιστεύω αργά ή γρήγορα θα το χρειαστούμε όλες ένα τέτοιο !πάρα πολύ βολικό ..μέτωπο της το βάζω κ δε καταλαβαίνει τίποτα ενώ με το ηλεκτρονικό το απλό έκλαιγε συνεχώς..

Εσύ πως είσαι ;;το κοριτσάκι σου ;;ξεκουράσου όσο έχεις τη μαμά σου !!

Εμείς σήμερα κοιμηθήκαμε στη μία κ ξυπνήσαμε έξι μιση..όπως καταλαβαίνετε είμαι χάλια !

Μάρσιππους έχω δύο ...δε βολεύονται κανέναν απ' τους δύο..μου τους έδωσαν.αν κ είναι δύσκολο να τον φοράς μόνη σου κ να βάζεις κ το μωράκι μέσα ...ίσως δεν έχω κάνει κ εξασκηση..αυτά με τα σχοινιά εμένα με μπερδεύουν δε ξέρω νου φαίνεται ότι δε θα κάθεται καλά το μωράκι μέσα..αλλά επειδή έχει αρχίσει να πονανε χέρια, πλάτη , μέση ίσως να αρχίσω να βαζω...

βέβαια είναι πολύ διαδεδομένοι τελευταία 

@babyblue94 ναι κ εγώ δεν έχω ακούσει καλά λόγια γιναυτες τις πάνες είναι η αλήθεια..

Κι εγώ τις pampers δεν τις αλλάζω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Elk είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω έχετε αγοράσει μαρσιπο; Σας έχει βολέψει ; Και αν ναι τι είδους μαρσιπο έχετε πάρει ;

Καλησπέρα!

Εμενα μου δάνεισαν έναν της babybjorn με κλιπς που δεν βολευόταν η μικρή το προηγούμενο διάστημα. Βέβαια τώρα που μεγάλωσε δε το ξανά δοκίμασα.

Ωστόσο επειδή ήμασταν αυτοκόλλητες κ δεν μπορούσα ούτε να φάω πήρα κ έναν ring sling που μου έλυσε τα χέρια! Την έβαζα σε θέση θηλασμού κ μπορούσα επιτέλους να στρώσω τραπέζι κ να φάω! Σημειώνω όμως πως η θέση θηλασμού η ημιξαπλωτή που την έβαζα εγώ δεν προτείνεται πλέον για λόγους ασφαλείας! Εγώ την έβαζα μόνο για πολύ συγκεκριμένο λόγο και με συνεχή επίβλεψη εννοείται.

Νομιζω ότι όσο πιο μικρά είναι τα μωράκια μας τόσο πιο πολύ τους αρέσει κάποιος μαρσιπος με πανιά... το ιδανικό πάντως είναι προτού αγοράσεις μαρσιπο να τον δοκιμάσεις πρώτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Τελικά κορίτσια σχετικά με τις πάνες. Η lupilu από τα lidl δεν μου άρεσαν. Μύριζε το μωρό ξινιλα. 

Ενώ με τα Pampers και τα babylino δεν συμβαίνει αυτό.

Εγώ λογικά babylino θα παίρνω 

Εμείς παίρνουμε pampers και μας έχουν βολέψει πολύ... διαρροές είχα 2-3 φορές μόνο κ παραμένουν αρκετά στεγνά μπορώ να πω..

στις πριν 4 ώρες, ο/η irini5 είπε:

Καλησπέρα !νομίζω είμαστε κάπως καλύτερα ..ακόμα μπουκωμενη βέβαια η μικρούλα (κ εμείς )αλλά τουλάχιστον τρώει στα φυσιολογικά της πλαίσια κ δε βγάζει σε κάθε γεύμα..

Μακάρι να τον βοκευτειται τον υπνοσακο !ήθελα κ εγώ να πάρω.οχι αντιβίωση τελικα δεν πήραμε πότε για τα στομαχικά μας.

Όσο για τον μπαμπά μου τουλάχιστον έχει συνέλθει ψυχολογικά γιατί τον πρώτο μήνα ήταν χάλια..

Ναι είναι με οθόνη αφής !!είναι πάρα πολύ εύκολο στη χρήση του..πιστεύω αργά ή γρήγορα θα το χρειαστούμε όλες ένα τέτοιο !πάρα πολύ βολικό ..μέτωπο της το βάζω κ δε καταλαβαίνει τίποτα ενώ με το ηλεκτρονικό το απλό έκλαιγε συνεχώς..

Εσύ πως είσαι ;;το κοριτσάκι σου ;;ξεκουράσου όσο έχεις τη μαμά σου !!

Εμείς σήμερα κοιμηθήκαμε στη μία κ ξυπνήσαμε έξι μιση..όπως καταλαβαίνετε είμαι χάλια !

Μάρσιππους έχω δύο ...δε βολεύονται κανέναν απ' τους δύο..μου τους έδωσαν.αν κ είναι δύσκολο να τον φοράς μόνη σου κ να βάζεις κ το μωράκι μέσα ...ίσως δεν έχω κάνει κ εξασκηση..αυτά με τα σχοινιά εμένα με μπερδεύουν δε ξέρω νου φαίνεται ότι δε θα κάθεται καλά το μωράκι μέσα..αλλά επειδή έχει αρχίσει να πονανε χέρια, πλάτη , μέση ίσως να αρχίσω να βαζω...

βέβαια είναι πολύ διαδεδομένοι τελευταία 

@babyblue94 ναι κ εγώ δεν έχω ακούσει καλά λόγια γιναυτες τις πάνες είναι η αλήθεια..

Κι εγώ τις pampers δεν τις αλλάζω..

Αααχ το μπούκωμα αργεί τόοοσο πολύ να φύγει... αφού τρώει στα κανονικά της μια χαρά, να μην αγχώνεσαι!

Ευχομαι από δω κ πέρα πιο γρήγορη ανάρρωση στον μπαμπά σου...

Όσο για το θερμόμετρο εγώ έχω απλό ηλεκτρονικό μασχάλης κ όπως λες κ εσύ κλαίει κάθε φορά... εσύ αυτό που πήρες πόσο έκανε;; Νομίζω είναι λίγο ακριβά αυτά;

Καλε γιατί είσαι χάλια; 1-6:30 είναι σούπερ για ύπνο! Εμένα τις τελευταίες 3 μέρες αύξησε τις βραδινές ώρες ύπνου της από 2-3 σε 3-4. Κάτι είναι κ αυτό... αν κοιμόταν κ μέσα στη μέρα έστω κ ωρίτσα, όχι παραπάνω, θα ήμουν σούπερ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...