Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναρρωτική άδεια και αποζημίωση από ΙΚΑ


ioannouli

Recommended Posts

Καλημέρα!

Κορίτσια μου, θέλω τα φώτα σας για αναρρωτική άδεια και τα χρήματα που δικαιούμαστε.

Είχα πάρει την προηγούμενη εβδομάδα αναρρωτική (με χαρτί από γιατρό του ΙΚΑ), πήγα την Παρασκευή στον εργοδότη μου το χαρτί που μου έδωσε ο γιατρός, μου το σφράγισε και το πήγα σήμερα στο ΙΚΑ απ'όπου πήρα για όλη την εβδομάδα που έλειψα 30 ευρώ!!!!!!! Τα υπόλοιπα θα τα πάρω από τον εργοδότη μου λέει...

Όταν πήρα βεβαια τηλέφωνο τον εργοδότη μου πριν λίγο και του είπα τι πρέπει να γίνει, μου φάνηκε ότι δε γνώριζε τη διαδικασία...

Ξέρει καμμιά σας ποια είναι διαδικασία και τι χρήματα θα πρέπει να πάρω από τον εργοδότη μου τώρα; Γιατί απ'ότι κατάλαβα εγώ θα πρέπει να του εξηγήσω τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα,

Και εγώ το είχα ψαξει λίγο αλλά άκρη δεν έβγαλα. Θα σου πρότεινα να παρεις κατευθείαν τηλέφωνο στα κεντρικά του ΙΚΑ , γιατί και η ιστοσελίδα του είναι ελλιπής.Αν δεν κάνω λάθος παίζει ρόλο και το είδος/ η κατηγορία της εργοδοσίας σου.

Αν πάντως μαθεις κάτι σχετικό και είναι εύκολο , ενημέρωσε μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιωάννα καλημέρα,

Τις τρείς πρώτες ημέρες που θα λήψεις από την εργασία τις πληρώνεσε από τον εργοδότη. Τις υπόλοιπες τις πληρώνεσε από το ΙΚΑ με το μισό ημερομίσθιο και τα υπόλοιπα τα συμπληρώνει ο εργοδότης μέχρι και απουσίας 1 μήνα από την δουλειά.

Αν λείψεις πέραν του 1 μηνός θα πληρώνεσε μόνο από το ΙΚΑ και ο εργοδότης δεν έχει καμία υποχρέωση.

Το χαρτί που πληρώθηκες από το ΙΚΑ θα το πας στον εργοδότηση για να αφαιρέσει από τον μισθό σου αυτά που πήρες από το ΙΚΑ. Δηλαδή αυτόν τον μήνα θα πρέπει να πάρεις όλο τον μισθό σου μείον τα 30 ευρώ που πήρες από το ΙΚΑ.

Ελπίζω να βοήθησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

OTAN ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟ ΜΙΣΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΑΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΓΩ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΑΛΙΑ ΠΗΡΑ 3 ΜΕΡΕΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΗΡΑ 15 ΕΥΡΩ...ΑΥΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

IOANNA KALISPERA

APO TI KSERO KAI ROTISA TIN LOGISTIA MOY MOY IPE OTI THS KRATISIS UA PREPEI NA TA PARIS APO TON ERGODOTI SOY.TA DIKEOYSE.KAI EGO TO IDIO UA KANO.PEIRA GEIA 30 HMERES KAI TIS KRATISIS UA TA PARO APO TO MAGAZI.PARADIGMA 800 EYRO MISTO 700 APO TO IKA KAI 100 APO TON ERGODOTI

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...