Μετάβαση σε περιεχόμενο

Έγκυος η η ιδέα μου??


Kate1992

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια...θα ήθελα να μοιραστώ τον προβληματισμό μου μαζί σας!

Τελευταία περίοδο 30/12 μετά από 6 μέρες καθυστέρηση.... η περίοδος μου κρατάει κανονικά 5 6 μέρες αίμα και 7 8 μέρες καφέ.... αυτή τη φορά είχα αίμα 2 3 μέρες και καφέ μέχρι 5η μέρα! Και ροή πολύ είχα την πρώτη κ δεύτερη μέρα λίγο λιγότερο... να σημείωση επίσης ότι εγώ σε κάθε περίοδο πονάω πολύ σε σημείο για υπόθετο βολταρεν.... αυτή τη φορά δν πόνεσε σχεδόν έως καθόλου

Όμως έχω κάτι πονακια ,κάτι σαν τραβήγματα,νιώθω βαρύ το σωμα μου,έχω κρυάδες, στη δουλειά κάνω μπανταλες κινήσεις,ξεχνάω πράγματα,δν έχω καλή συγκέντρωση και κάποιες φορές νιώθω σαν δυσανασχετεί

Τεστ δεν έχω κάνει καθόλου ούτε όταν είχα καθυστέρηση γιατί φοβάμαι μην απογοητευτώ....

Δεν ξέρω το συμβαίνει κορίτσια, θα μπορούσε να ναι εγκυμοσύνη? 

Έχω διαβάσει τα συμοτωματα της εγκυμοσύνης και δν θέλω να νομιζω ότι τ έχω...δλσ μην έχω μπει στο τριπακι και αυθυποβολή τον εαυτό μου

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι το εξης: εγώ γενικά με τον άντρα μου χρησιμοποιούμε λιπαντικο.... μετά από αυτήν την περίοδο ήταν η πρώτη φορά στα τελευταία 2 χρόνια που δν χρησιμοποίησα με και η διείσδυση ήταν και εύκολη κ ευχάριστη.... σχετίζεται με εγκυμοσύνη αυτό?

Συγνώμη για το σεντόνι και ευχαριστώ εκ των προτερων σε όποια κοπέλα μπει στον κόπο ν μ απαντήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κοριτισι μου,

πολλά γίνονται και πολλά έχουμε ακούσει και πολλά έχουμε δει. Καμια δεν μπορεί να σου απαντήσει στην ερώτηση που κάνεις. Πήγαινε πάρε ένα τεστ και καν'το. Εαν βγει θετικό πηγαίνεις και κάνεις μια χοριακή. 

Γενικά ο κύκλος αλλάζει με καιρό, μήνα, ηλικία, βιολογικό ρολόι, εμβόλια, φάρμακα κτλ κτλ.

Καλή επιτυχία παντως σου εύχομαι!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kate1992καταλαβαίνω το πώς αισθάνεσαι αλλά το μόνο που μπορεί να σου απαντήσει στην ερώτηση που θέτεις είναι μια χοριακη! Πήγαινε να την κάνεις γιατί αν είναι θετική (που το εύχομαι πραγματικά) θα πρέπει να ρυθμίσεις το θυρεοειδή σου άμεσα! 

Γράψε μας νέα σου 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου καλημερα!! οτι και να πουμε εμεις θα είναι εικασία...

καλυτερα να κανεις μια χοριακη ή ένα τεστ (καλύτερα με πρωτα πρωινα ουρα) ώστε να δεις τι γινεται... 

πάντως όπως λέει και η @hope501 υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν τον κύκλο.. εμεις ενα χρονο προσπαθούμε και παρατηρώ τον κύκλο και την περίοδο μου κι ολο κάτι καινούριο ανακαλύπτω!!!😅

Εύχομαι να είσαι έγκυος και να πάνε όλα καλα!!!!!🙏❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/1/2022 at 10:31 ΜΜ, ο/η Christine_ είπε:

@Kate1992καταλαβαίνω το πώς αισθάνεσαι αλλά το μόνο που μπορεί να σου απαντήσει στην ερώτηση που θέτεις είναι μια χοριακη! Πήγαινε να την κάνεις γιατί αν είναι θετική (που το εύχομαι πραγματικά) θα πρέπει να ρυθμίσεις το θυρεοειδή σου άμεσα! 

Γράψε μας νέα σου 

 

Έκανα τεστ χθες και βγήκε αρνητικό....οπότε λογικά όλα αυτά τα δημιουργεί το μυαλό? Δν ξερω πραγματικά...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Έκανα τεστ χθες και βγήκε αρνητικό....οπότε λογικά όλα αυτά τα δημιουργεί το μυαλό? Δν ξερω πραγματικά...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Κοριτσάκι μου δε ξέρω να σου απαντήσω στο πώς γίνονται όλα αυτά . Μπορεί άγχος μπορεί το οτιδήποτε..

Λυπάμαι με το αρνητικό τεστ... 

Με τον γυναικολόγο σου τι λέτε ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/1/2022 at 2:25 ΜΜ, ο/η Kate1992 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια...θα ήθελα να μοιραστώ τον προβληματισμό μου μαζί σας!

Τελευταία περίοδο 30/12 μετά από 6 μέρες καθυστέρηση.... η περίοδος μου κρατάει κανονικά 5 6 μέρες αίμα και 7 8 μέρες καφέ.... αυτή τη φορά είχα αίμα 2 3 μέρες και καφέ μέχρι 5η μέρα! Και ροή πολύ είχα την πρώτη κ δεύτερη μέρα λίγο λιγότερο... να σημείωση επίσης ότι εγώ σε κάθε περίοδο πονάω πολύ σε σημείο για υπόθετο βολταρεν.... αυτή τη φορά δν πόνεσε σχεδόν έως καθόλου

Όμως έχω κάτι πονακια ,κάτι σαν τραβήγματα,νιώθω βαρύ το σωμα μου,έχω κρυάδες, στη δουλειά κάνω μπανταλες κινήσεις,ξεχνάω πράγματα,δν έχω καλή συγκέντρωση και κάποιες φορές νιώθω σαν δυσανασχετεί

Τεστ δεν έχω κάνει καθόλου ούτε όταν είχα καθυστέρηση γιατί φοβάμαι μην απογοητευτώ....

Δεν ξέρω το συμβαίνει κορίτσια, θα μπορούσε να ναι εγκυμοσύνη? 

Έχω διαβάσει τα συμοτωματα της εγκυμοσύνης και δν θέλω να νομιζω ότι τ έχω...δλσ μην έχω μπει στο τριπακι και αυθυποβολή τον εαυτό μου

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι το εξης: εγώ γενικά με τον άντρα μου χρησιμοποιούμε λιπαντικο.... μετά από αυτήν την περίοδο ήταν η πρώτη φορά στα τελευταία 2 χρόνια που δν χρησιμοποίησα με και η διείσδυση ήταν και εύκολη κ ευχάριστη.... σχετίζεται με εγκυμοσύνη αυτό?

Συγνώμη για το σεντόνι και ευχαριστώ εκ των προτερων σε όποια κοπέλα μπει στον κόπο ν μ απαντήσει!

Θα σου πρότεινα επειδή είχα ακανόνιστη περίοδο και προσπαθούσαμε συνολικά 8 μήνες εκ των οποίων 5 με παρακολούθηση ωορρηξιας με τα σχετικά τεστ, να το οργανώσεις όσο γίνεται πχ. να κάνεις τεστ ωορρηξιας, να βλέπεις πόσο καιρό μετά έρχεται η περίοδος σου ώστε να ξερεις ποτέ έχεις καθυστέρηση και εφόσον έχεις να κάνεις τεστ εγκυμοσύνης. Όσον αφορά τη διείσδυση χωρίς πρόβλημα είναι μερικές μέρες που οι ορμόνες βοηθούν την κατάσταση κυρίως τις γόνιμες μέρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια. πρωτη φορα γραφω σε οποιοδηποτε φορουμ μηπως και βρω παρομοια περιπτωση με τη δικη μου. ενω βγηκε το τεστ και η χοριακη μου θετικη, δυο μερες μετα ειχα ροζ υγρα και επειτα αδιαθετησα και εχω κανονικη ροη περιοδου. η χοριακη συνεχιζει και δειχνει θετικη, σχεδον διπλασιαστηκε. ο γιατρος μου ζητησε επαναληψη της χοριακης σε 4-5 μερες κ εως τοτε να παιρνω προγεστερονη και φυλλικο οξυ. υφισταται ομαλη εγκυμοσυνη και περιοδος ταυτοχρονα;ευχαριστω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η elen33 είπε:

καλησπερα κοριτσια. πρωτη φορα γραφω σε οποιοδηποτε φορουμ μηπως και βρω παρομοια περιπτωση με τη δικη μου. ενω βγηκε το τεστ και η χοριακη μου θετικη, δυο μερες μετα ειχα ροζ υγρα και επειτα αδιαθετησα και εχω κανονικη ροη περιοδου. η χοριακη συνεχιζει και δειχνει θετικη, σχεδον διπλασιαστηκε. ο γιατρος μου ζητησε επαναληψη της χοριακης σε 4-5 μερες κ εως τοτε να παιρνω προγεστερονη και φυλλικο οξυ. υφισταται ομαλη εγκυμοσυνη και περιοδος ταυτοχρονα;ευχαριστω.

Είναι πιθανό να μην είναι περίοδος (δεν υφίσταται περίοδος και εγκυμοσύνη) και να ειναι κάποια αιμορραγία οπότε να συνεχίζει η εγκυμοσύνη ομαλά ή είναι πιθανό να είχες μια βιοχημικη εγκυμοσύνη (δηλαδή εγκυμοσύνη που φαίνεται στις ορμόνες, έγινε η σύλληψη και η εμφύτευση αλλά δεν πρόλαβε να φανεί στον υπέρηχο) που να διακόπηκε απρόσμενα πολύ νωρίς και να μην έχει προλάβει ο οργανισμός να επανέλθει. Γι αυτό σου είπε ο γιατρός να ξανακάνεις σε 4-5 μέρες χοριακη να δείτε πώς πάει. Ελπίζω να σταματήσει το αίμα και να προχωρήσει η εγκυμοσύνη σου φυσιολογικά. Καλά αποτελέσματα και υπομονή! 💕 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...