Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ξαφνική κοιλίτσα?


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!!

Μου έχει δημιουργηθεί μια απορία, αν μπορείτε βοηθήστε...

Παρότι είμαι μόνο στην 7η εβδομάδα εγκυμοσύνης η κοιλίτσα μου σχετικά φαίνεται και όχι μόνο φαίνεται αλλά ξεκινάει από ψηλά.Σημειωτέον έμεινα έγκυος σχετικά αδύνατη στα 53 κιλά , (τα σταθερά μου κιλά εκτός γιορτών)και πλάκα κοιλιά. Επειδή είμαι από επαρχία, έχω ένα γιατρό εδώ για τα πολύ γενικά ενώ ο βασικός μου είναι στην Αθήνα τον οποίο θα δω το επόμενο Σάββατο.Αν μπορείτε λύστε μου την απορία μέχρι τότε,please!!:dry: :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσούλα γεια σου! :) Καλή εγκυμοσύνη να έχεις!:)

Η κοιλιά είναι θέμα κατασκευής της καθεμιάς, σε άλλες φαίνεται νωρίτερα σε άλλες κοπέλες αργότερα...Όμως το ύψος που αναφέρεις μου φαίνεται περίεργο... Συνήθως εξέχει και φουσκώνει χαμηλά, για το λόγο ότι η μήτρα είναι εκεί στις αρχές και ανάλογα με την εβδομάδα ανεβαίνει και στο τέλος πάλι κατεβαίνει!(διαδρομές δηλαδή...:silly: )

Μάλλον θα είναι πρήξιμο στο στομάχι και το συνέδεσες εσύ...

Μην αγχώνεσαι από τόσο νωρίς με το θέμα της κοιλιάς...

Εγώ έδειξα έγκυος 24 εβδομάδων! Στην αρχή, το πρώτο τρίμηνο ουδείς αντιλαμβανόταν διαφορά...:blink:

Καλή συνέχεια!:) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina ευχαριστώ,

δεν εννοώ ότι έχει φούσκωμα ψηλά αλλά ότι κάνει εκαίνη τη μικρή κουρμπίτσα..χαμηλά είναι φουσκωμένη. Για να πω την αλήθεια νόμιζα επειδή ξεκίνησα αδύνατη ότι θα αργούσε να φανεί αλλά γελάστηκα..Ελπίζω να μην είναι κάτι επικίνδυνο..Ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση..:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσούλα δεν είναι κάτι επικίνδυνο, δεν χρειάζεται ν'ανησυχείς!:);)

Είναι άνευ προσοχής και σημασίας.

(εγώ ήμουν τόσο άσχετη που νόμιζα ότι από την αρχή πρέπει να νιώθω κινήσεις!:blink: :silly: :woohoo: ).

Είδες χαμηλά εξέχει, είναι η μήτρα.

Στις αδύνατες συνήθως φαίνεται νωρίτερα η κοιλιά, στις λεπτές κατασκευές. Οι παχουλές και καρδαμωμένες (όπως εγώ:cheer::blink: :silly: ) αργούν να φανερωθούν. Επίσης σημασία έχει και το άνοιγμα της λεκάνης.

Ελπίζω να έχεις ελαφρά συμπτώματα και να μην ταλαιπωρηθείς πολύ!

Καλή συνέχεια!:cheer: :cheer: :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσούλα μου δεν βλέπω κατι ανυσηχητικό...Απλα εισαι αδυνατούλα γι αυτο μάλλον έδειξε και η κοιλιτσα σου τοσο νωρις..Επισης ειναι και η μητρα η οποια εχει διπλασιαστει απ την στιγμη της σύλληψης..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax Crysoula mou,

se katalavainw!

Tin idia aporia eixa...

Apo tin 7 ebvomada ksekinise

na ksepetagetai

kai ws tin 11 megaaaaaaalwse poly!

San to Agio Vasili eimai!

((tin 14 ebv. dianyw twra))!

Eixa toooooosa xronia flat koilia

kai idanika koila gia to ypsos mou

(1,73h.-58kg.)

kai to apotelesma einai na eimai

-ektos twn allwn- me 5 kila parapanw idi......!!!

OLA KOILIA!!!

Ypomoni...

An akolouthiseis to "paradeigma" mou

MIN frikareis!!! Apla symbainei!

Pleon den pairnw kila, den megalwnei i koilia

kai den allazei allo to swma mou...

Opws leei o giatros itan ena ksespasma

kai oi ypoloipes allages apo ton 6 mina kai meta...!

(((adynati adynati

alla apo tin 9 ebvomada foraw pantelonia

egkymosynis, logw koilias)))!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H δικια μου κοιλια παντως εχει πεταχτει λιιιιιγο τις τελευταις 2 εβδομαδες..

Διανυω την 21η εβδομαδα αλλα δεν εχω δει ακομη τεραααααστια διαφορα!

crysoula μου μην ανησυχεις!

Η εγκυμοσυνη απο γυναικα σε γυναικα διαφερει!

Μπορει να κανεις χοντρουλικο μωρακι!!!:silly: :P :silly: :P :silly: :P :woohoo:

Με το καλο κοπελα μου.

Να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη σου ευχομαι.

Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην αγχωνεσαι ειναι σχετικο αυτο..σε αλλες μεγαλωνει πολυ σε αλλες οχι..εμενα στον 8 φανηκε η κοιλια...φιλακια και ολα να πανε καλα με την εγκυμοσυνη σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσούλα με το καλό το μωράκι σου!

Κι εγώ έμεινα έγκυος πολύ αδύνατη και από τις πρώτες κι όλας ήμέρες η κοιλιά μου είχε πρηστεί. Εγώ ήμουν μες στην τρελη χαρά ότι μεγάλωσε η κοιλιά μου :laugh: αλλά τελικά... εκεί έμεινε! Ήταν απλά πρήξιμο όπως της περιόδου! Τελικά έγκυος φάνηκα στον 7ο μήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι απόλυτα φυσιολογικό ... στη κοιλιά σου αρχίζουν να γίνονται η απαράιτητες αλλαγές για την σωστή αναπτυξη του μωρού σου.

Εσύ λες για κοιλίτσα ... εγώ από τον πρώτο μήνα μέχρι και τον 5 φούσκωνα !!!! ο οργανισμός μου έκανε μια απίστευτη κατακράτηση υγρών η οποία σταμάτησε να είναι τόσο έντονη από τον 6 και μετά. Σκέψου ότι δεν φαινόμουν για έγκυος αλλα για μία καημενούλα που ξαφνικά πήρε 7 κιλά ... ήμουν τρελαμένη ... με είχε πιάσει απελπισία πως μέχρι την γέννα θα γινω τέρας αλλά καμία σχέση ...

(σκέψου να είναι 1,70 και 63 κιλά και να πας 70σε 5 μήνες). Από τον 6 και μετά όμως ξεφούσκωσα ... τα πόδια μου, τα χέρια μου και το προσωπό μου ήρθαν σεδόν στο φυσιολογικό τους και μεγάλωσε μόνο η κοιλιά μου ... σκέψου ότι είμαι στην 29 εβδομάδα και όλοι μου λένε ότι αδυνάτησα. :P

Μην έχεις έννοια ... κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός ... απολαυσέ την εγκυμοσύνη σου γιατί ο χρόνος περνάει πάρα πάρα πολύ γρήγορα !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η κοιλιτσα στις αδυνατες κοπελες οπως εσυ φαινεται πιο εντονα...

Εγω ημουν γεματη πριν την εγκυμοσυνη και μεχρι τον τριτο-τεταρτο μηνα ηταν σαν να ειχα παχυνει πολυ στην κοιλια. Στρογγυλη δεν ηταν..ουτε ξεικνουσε απο ψηλα σαν κι εσενα...

Κοιλια εγω εκανα μεσα σε 1 εβδομαδα...Στην 19η εβδομαδα πηρα και φαινομουν εγκυος....κι οχι χοντρουλα...

Παντως μην ανησυχεις...καμαρωνε την κοιλιτσα σου και μην σε νοιαζει το μεγεθος...Φορα ρουχα που δε σε στεναχωρουν και βαλ'την σημαια σου!!!

Τιμη σου και καμαρι σου στο κατω κατω-εγκυος εισαι!

Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ..με κατατοπίσατε και με ξεαγχωσατε.Απλώς είναι το άγχος των πρώτων εβδομάδων μεγάλο για ΟΛΑ!!!

Σας ευχαριστώ και για τις ευχές σας:) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!

ΚΙ ΕΓΩ ΠΕΡΣΙ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΗΜΟΥΝ 54 ΚΙΛΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΚΟΙΛΙΑ ΤΙΠΟΤΑ! ΕΙΧΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΧΕΔΟΝ 5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ "ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΣΟΥ?"....

ΜΕΤΑ ΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ ΟΜΩΣ Η ΚΟΙΛΙΑ ΦΟΥΣΚΩΝΕ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ... ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ..ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ! ΣΑΝ ΜΠΑΛΟΝΙ ΗΜΟΥΝ! :laugh: ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΗΣΜΕΝΗ!!!!!! ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΕΧΑΣΑ ΕΥΚΟΛΑ ΤΑ 16 ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΜΕ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ!

ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ! ΚΑΘΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ! ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΗ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ! ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΗ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Crysoulla mou kalimera agapi mou...

Egw eimai 6 minwn egkuws kai tora exw arxisei na kanw ligi kilia...

Egw ksekinisa 47 kila kai tora exei arxisei na fenete...AMAN

Kathe guneka diaferei agapi mou...

Min anisixas ola tha sou pane mia xara...

Sou euxwme mia kali egkumwsini kai mia TELEIA kilitsa...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα και εγώ είμαι εγκυος στην 7η εβδομάδα και εγω εχω κάνει κοιλίτσα και εχω και δυσκοιλιότητα που διάβασα ότι είναι φυσιολογικό αυτο που θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποια από εσας γνωρίζει ειναι ότι η β χοριακη μου την 4η εβδομαδα προς 5η εδειξε 302,90 μονάδες όπου και κατάλαβα ότι ήμουν εγκυος και την αμέσως επόμενη εβδομάδα έδειξε 6659,9 δηλαδή στην 6η προς 7η που ξεκινησε την Παρασκευή ειναι φυσιολογικό αυτό?του γιατρού μου του έκανε εντύπωση αυτή η τιμή μπορεί να μας δείξει αν υπάρχει δίδυμη κύηση?στον γιατρό θα πάμε την επόμενη εβδομάδα για να ακούσουμε και την καρδούλα του και σήμερα θα κάνω και άλλη μια χοριακή να δω καινούργιες τιμές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mwrakia

kalispera!

An kai den gnwrizw apo times idiaitera,

kai emena gia didymi kyisi mou akougetai!

Toso megali auksisi?

Giati omws den pas ston giatro amesa???????

Apo oti katalava, stin 7 ebvomada eisai...

Mporeite na deite sako (i'sakous)

kai isws na akousetai kai palmous.

To vasikotero pantws einai (((an den exeis parei odigies giatrou akoma!)))

na min kourazesai kai na prosexeis!!!

Me to kalo kai perimenoume nea sou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marimari καλημέρα χτες πηγα και εκανα και αλλη β χοριακη και η τιμες ηταν 33568 στην 7η εβδομαδα .Μιλησα με τον γιατρο μου και δεν του εκανε εντύπωση είπε ότι αυτό σημαίνει ότι όλα κυλούν νορμάλ.Εχουμε ραντεβού την επόμενη Δευτέρα για να κάνουμε υπέρηχο και δεν ήθελα να τον ζορίσω για νωρίτερα εχω υπομονή και όπως μου λες δεν κουράζομαι.Δεν ξέρω όμως γιατι και εμένα και του άντρα μου μας έχει κολήσει αυτό.Να κάνω μια ερώτηση κορίτσια ,αν δεν υπάρχει ιστορικό στην οικογένεια διδύμων τουλαχιστων όσο μπορούν να θυμηθούν και οι γονείς μας υπάρχει πιθανότητα να κάνει κάποιος δίδυμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσουλα νομιζω κι εγω πως η ξαφνικη κοιλιτσα οπως τη λες, ειναι φυσιολογικη.Εγω γενικως παρατηρω αλλαγες απο μερα σε μερα>Τη μια μερα ειμαι φουσκωμενη και την αλλη παλι κοιλια πλακα!Ειναι συνηθως απο την κατακρατηση υγρων.Εχω βαλει μονο 1,7 κιλα κι ομως καποιες μερες "δειχνω" εγκυος.Μια μερα μαλιστα μου λεει η μαμα μου: "Πω πω!Πως φουσκωσες!!!Μεχρι και η μυτη σου μεγαλωσε" Χχαχαχαχαχα!!!!Ευτυχως την αλλη μερα ηρεμησα!!!!

Μωρακια ξερω πως η χοριακη πολλαπλασιαζεται με γρηγορο ρυθμο.Μονο να σημειωσω πως η 2η σου μετρηση,εμενα προσωπικα δε μου κανει εντυπωση.Οτσν εκανα την εξεταση ημουν καπου στην εκτη εβδομαδα και η τιμη στα 6169.Εχω ενα μωρακι στην κοιλιτσα μου οποτε.... Θα δεις οταν πας στο γιατρο!Ολα καλα ομως!!!Με το καλο σε ολες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Chrysoula, μην σε αγχώνει το γεγονός της κοιλιάς.. Συμβαίνουν πολλές αλλαγές στο σώμα μας , μεγαλώνει η μήτρα, αλλάζουν οι ορμόνες μας, κάνουμε κατακράτηση υγρών.. γενικά πολλά και διάφορα..

Είχα κάνει και εγώ μια μικρή κοιλίτσα στην 7η με 8η εβδομάδα η οποία έφυγε.. Τώρα είμαι στην 14η εβδομάδα και έχει μεγαλώσει πάρα πολύ η κοιλιά μου από την προηγούμενη εβδομάδα. Ακόμα μπαίνω στα ρούχα μου, αλλά την βγάζω με φόρμες. Όχι τζιν πια. Μου κάνουν απλά νιώθω μια μικρή πίεση, οπότε δεν μπαίνω στον κόπο να τα φοράω.. Ξεκίνησα 52 κιλά στην αρχή, είμαι 1.64, πήρα 5 κιλά μέχρι στιγμής! Στην αρχή φρίκαρα, αλλά η αλήθεια είναι ότι ήμουν ήδη κάτω από το ιδανικό βάρος μου επομένως.. απλά προσέχω και δεν αγχώνομαι!! Τι το έχω σπουδάσει άλλωστε.. Μετά την γέννα θα κάνω και πάνω μου την πρακτική.. Χιχι...

Λοιπόν, μην έχεις άγχος γιατί αυτό το αντιλαμβάνεται το μωράκι σου και δεν κάνει... και κοίτα να χαρείς την εγκυμοσύνη σου, σαν κάτι σπουδαίο!! Γιατί είναι κάτι σπουδαίο!

Αααα !! Και κάτι ακόμα!! Εγώ στην διάρκεια του 1ου τριμήνου, δεν είχα καθόλου ναυτίες και εμετούς, επομένως μόνο έτρωγα, πήρα τα κιλάκια μου, έκανα την κοιλίτσα μου και στάνιαρα... Άλλες γυναίκες με τέτοια συμπτώματα χάνουν κιλά..

Μην σε αγχώνει το θέμα.. Ρώτα και τον γιατρό σου.. Απλά πρόσεχε την διατροφή σου να μην πάρεις τα περιττά κιλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dallia μου,

ακριβώς τα ίδια, ούτε ναυτίες ούτε εμετούς ούτε, κατα συνέπεια πιθανότητα να μέινω στα ίδια κιλά προς το παρόν. Παρότι ήμουν πάντα αδύνατη, το κατάφερνα με χίλιες στερήσεις και απίστευτη προσοχή γιατί και τάση για πάχυνση έιχα πάντα και λιχούδα πολύ είμαι:( !!!Προσέχω αρκετα αλλά δε νομίζω ότι αρκεί.Τί εννοείς ότι το έχεις σπουδάσει?Διαιτολόγος-διατροφολόγος?Αν ναι δώσε μου καμία καλή συμβουλή...:) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

chrysoyla μου καλησπερα.οταν εμεινα εγκυος εγω ημουν 48 κιλα και 1 63 υψος δηλαδη πολυ αδυνατη,μεχρι το τελος ειχα παρει 10 κιλα, και η κοιλια μου φανηκε τον 6 μηνα μην φανταστεις πολλα πραγματα.ενω μια φιλη περιπου στις ιδιες αναλογιες με μενα πηρε μονο 7 κιλα και εκανε κοιλια απο την 8 εβδομαδα αφου 1 μηνα πριν γενιση της ελεγαν οτι θα κανει τριδυμα, με λιγα λογια δεν ειναι τα κιλα που θα παρεις αλλα η ελαστικοτητα του δερματος.για αυτο μην σκας 9 μηνες ειναι θα υποστεις ολες της αλαγες και σωματικες και ψυχολογικες,φτανει να εχεις ανθρωπους διπλα σου να σε στυριζουν.

ΥΓ.να προσεξεις το θεμα της κοιλιας να μην κανει ραγαδες,

να παρεισ ειδικη κρεμα.

εγω παντος χρησιμοποιουσα βαζελινη και δεν εκανα καμια.

ρωτα ομως και το γιατρο σου εκεινος σιγουρα θα ξερει καλυτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι 12 εβδομάδων και η κοιλιά μου έχει γίνει τεράστια!! Είμαι 1,60 με κανονικό βάρος 56 κιλά και τώρα έχω πάει 57,5. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι ορμονικό πρήξιμο καθ΄ όλα φυσιολογικό και θα περάσει σε λίγες εβδομάδες. Μακάρι γιατί φρίκαρα λίγο.....

Για τις ραγάδες μου είπαν να βάζω baby oil.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giota d αν θελεις ακουσεμε η βαζελινη ειναι η καλυτερη μου το εχουν πει πολλες,,οπως και εγω τη χρησιμοποιουσα.ειναι λιγο αιδια που γλητσιαζει,αλλα τη να κανεις.εγω την εβαζα απο τη λεκανη μεχρι το στηθος και πισω στην πλατη,για τη σε ολη τη διαρκεια της εγκημοσινης εκει πρηζομαστε ποιο πολυ και υπαρχει φοβος για ραγαδες.

Υπαρχουν βεβεα και ειδικες αλοιφες στα φαρμακεια αλλα δεν εχουν αποτελεσματα παντα.

παντως για το baby oil πρωτη φορα το ακουω,τι να σου πω ρωτα και το γιατρο σου να σου πει,εκεινος θα σου πει καλυτερα.φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...