Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ... ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ 8Α ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΕΝΝΗ8ΕΙ Η ΟΧΙ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΖΩΗΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ. ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ. ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΔΩ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 1500 ΕΩς 1800Ε ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΛΑΒΕΙ... Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΝΘΗΡΑ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ.

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ? ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΚΡΑΤΗΣΕΙ? Η ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΕΤΕ? ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ?

ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ΣΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ ΑΝ ΑΚΟΥΓΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΑΠΟΨΕΙΣ....

ΕΥΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ, ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΜΗ:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.

Κ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟ ΣΚΟΠΟ ΑΦΟΥ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΣΤΟ ΒΗΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΠΟ Κ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΣΩΖΟΥΝ.ΠΑΝΤΩΣ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ Η ΑΚΟΜΑ Κ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΑΦΟΥ Κ ΕΓΩ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΣΕ ΚΡΑΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοπελα μου...

Θα συμφωνησω με τα κοριτσια εχω ακριβως την ιδια αποψη και γνωριζω ακριβως τα ιδια με το οτι επιστημονικα ακομα γινονται ερευνες...και επισης για την εκμεταλευση που γινεται γυρω απο το θεμα....θα προτιμουσα την ασφαλεια ζωης...και να ευχομαι να ναι παντα καλα το παιδακι μου...(οταν με το καλο αποκτησω :-))

Ταπεινα και η δικη μου αποψη...

Με το καλο να φερεις στον κοσμο το λουλουδακι σου και οτι νομιζεις εσυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia kai meis exoume provlimatistei me to sygkekrimeno thema!En'tw metaxy exoume mia poly kalh filh paidiatro sto Paidwn kai mas elege ti koroidia einai to thema twn idiwtikwn trapezwn.Ayth gennhse prin apo 4 mhnes kai edwse ta vlastokyttara sthn dhmosia trapeza!Den xerw pragmatika!Kai h sygkekrimenh den eixe na skeftei to thema tou iokonomikou se kamia periptwsh!Einai poly aneth oikonomika.Kai o antras ths einai kai aytos giatros kai mas elege ta idia!Ti na pw!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αερικο καλη σου μερα...

Εγω τα φυλαξα τα βλαστοκυτταρα σε εταιρεια στη Βρετανια γιατι δεν εμπιστευομαι τις ελληνικες. Δεν υπηρχε περιπτωση να μην το κανω γιατι η επιστημη εχει προχωρησει πολυ και θα προχωρησει στο μελλον κι'αλλο. Γιατρευουν πολλες αρρωστιες του αιματος και ειναι κι'αλλες σε πειραματικο σταδιο. Ειναι συμβατα 100% με το μωρο, 50% με τα αδερφια και 25% με τους γονεις. Αν τα δωσεις σε δημοσια τραπεζα εχουν δικαιωμα να τα διαθεσουν και σε αλλους. Αν τα δωσεις σε ιδιωτικη μονο εσυ μπορεις να τα χρησιμοποιησεις και μονο με την δικη σου εγκριση τα δινουν και αλλου... εγω θα σου ελεγα να τα κρατησεις και ας μην τα χρειαστεις ποτε...

Σου προτεινω την FUTURE HEALTH. Εγω εκει τα εδωσα με την σκεπτικη οτι αν χρειαστει να γινει επεμβαση, χτυπα ξυλο, στο παιδι, ουτως η αλλως θα παμε στο εξωτερικο να την κανουμε...

Ειναι δικο σου θεμα απο κει και περα τι θα αποφασισεις...

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera...

ego de tha ta kratiso..2 filous pou exo giatrous me eipan oti ola einai se peiramatiko stadio..

episis xthes i theia mou akouse kapou sti t.v oti ta blastokitara tou paidou de kanei gia to idio to paidi...kathe fora k kati kainourio akouo...

skeftomai na ta doso athelontika se mia trapeza stin athina...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα αερικο με το καλο το μωρακι

εμεις τα φυλαξαμε διοτι μας εδωσαν τα χρηματα...αλλιως θα εψαχνα καποια δημοσιο οργανισμο, κατι εχω ακουση, δεν ξερω ομως πολλα

παντως τοτε ολοι μας ελεγαν να το κανουμε,ακομη και ο γιατρος μας,χωρις ομως να προτεινει καποια εταιρεια-τραπεζα.πιστευω πως καλα καναμε.τα πραγματα σημερα τρεχουν τοσο γρηγορα...

το αστειο ειναι πως στο μαιευτ.που γεννησα ειχαν καποια εταιρεια την οποια εμεις δεν διαλεξαμε -μας χρεωσαν ομως 300ευρω-επειδη πηραμε αλλη τραπεζα-

αλλα ο καλος μας γιατρος μας τα γλυτωσε!!!!

τι να πω,ευχομαι να βρεις μια ακρη,αν ομως γινει κατι και δεν τα ειχα φυλαξει/και μου ελεγαν πως ..αν τα ειχα..../θα πεθαινα την ιδια ωρα.εστω και πειραματικα.το θεμα ειναι να μην φτασεις μεχρι εκει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ sweetmammy

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΦΥΛΑΞΕΙ ΣΤΗΝ FUTURE HEALTH

ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΔΙΝΑΜΕ ΣΕ ΔΟΣΕΙΣ.

ΑΧΡΕΙΑΣΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ !!!!!!!!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙΣ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΙΣΑ ΙΣΑ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΛΛΑ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΙΕΣ.

ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια χιλια ευχαριστω που μοιραζεστε μαζι μου τις εμπειριες σας. Θα τις διαβασουμε ολες προσεκτικα με τον αντρα μου μηπως και μας βοηθεισει να καταληξουμε καπου.. Αν δεν γινομαι αδιακριτη απο τις κοπελες που τελικα τα κρατησαν πιο ηταν περιπου το κοστος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ συμφωνώ απόλυτα στο να τα κρατήσεις!

Καταρχήν αυτό που λένε "συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες..." ισχύει! Δεν αποτελεί κανείς μας εξαίρεση στο πότε και αν θα χρειαστεί μόσχευμα ποτέ, όσο και αν δε θέλουμε να το σκεφτόμαστε για τα παιδιά μας!

Δεύτερον ακόμα και σήμερα είναι σε πειραματικό στάδιο, σε 10 ή 20 χρόνια που ενδεχομένως να χρειαστούν (εδώ κολλάει το αχρείαστα να'ναι!) η επιστήμη σίγουρα θα έχει προχωρήσει, έστω και ελάχιστα πάνω στο θέμα (προσωπικά πιστεύω πως θα έχει προχωρήσει πολύ)

Το ερώτημά μου εμένα είναι με ποια κριτήρια επιλέγεις μία εταιρία φύλαξης; Δεν έχω ιδέα!

dev094pb___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω σκεφτομαι να τα κρατησω γιατι εχω διαβασει για το ποσοστο συμβατοτητας στο παιδι τα αδερφια και τους γονεις..

θεωρω οτι ειναι μια καλη κινηση για ου μη γεννεω που λενε...τουλαχιστον εχεις κανει μια προσπαθεια...

και αργοτερα και μια ασφαλεια καλη ειναι.γιατι μη νομιζεις οτι κ αυτες ειναι καλυτερες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω...Εχω την εντυπωση οτι εχει πλασαριστει λιγο σαν μοδα που ερχεται και φευγει...

Σιγουρα οτι κανουμε για το παιδακι μας ειναι καλο.

Ειδικα η φυλαξη βλαστοκυτταρων που λενε οτι σωζει ζωες.

Στην Θεσσαλονικη οπου μενω εχει γεμισει ο τοπος εταιρειες που τα αναλαμβανουνε αυτα με αρκετα χρηματα (γυρω στα 2000 ευρω).

Το συζητησαμε με τον αντρα μου και δεν το προτιμαμε και γιατι τα λεφτα ειναι παρα πολλα και γιατι προτιμω να μην σκεφτομαι τα χειροτερα.

Σκεφτομαι να της κανω ιδιωτικη ιατρικη περιθαλψη με προσωπικο παιδιατρο που το εχω ψαξει καλυτερα.

Παντως οσες κοπελες το κανατε καλα κανατε γιατι σιγουρα ειναι κατι που σωζει...

Εγω δεν το ειδα "ζεστα" το θεμα...

Ας ειναι γερα τα μωρα μας κι ας μην μας χρειαστει τιποτα τετοιο...:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι κατά της φύλαξης βλαστοκυττάρων. Σε περίπτωση καρκίνου αποδεικνύονται άχρηστα αφού και αυτά είναι "μολυσμένα". Επίσης φυλάσσονται μόνο για 20 χρόνια. Αν αρρωστήσει το παιδί στα 25 του, τότε τι γίνεται? Ένας άλλος λόγος που είμαι σκεπτικίστρια στο θέμα της φύλαξης είναι πως δεν γουστάρω να κατέχει μια ιδιωτική εταιρεία γεννητικό υλικό από το παιδί μου. Που ξέρω εγώ αν θα χρησιμοποιηθεί απ΄αυτούς για πειράματα κάποια στιγμή στο μέλλον? Σιγά μην εμπιστευθώ τον πλούσιο επιχειρηματία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αερικο μου γεια σου και απο μενα.......και εγω τα κρατησα αχρειαστα να ειναι!!!!αν δεν τα κρατουσα..και χτυπα ξυλο γινει κατι θα βαρουσα το κεφαλι μου μια ζωη!!!!προσφατα εδειξε στην τηλεοραση για το ζευγαρι αυτο που φερανε και αλλο παιδακι στην ζωη για να σωσει το αδερφακι του...δεν το ειδες??????ειναι 1700 ευρω...σου στελνουν πιστωποιιτικα και διαφορα!!!!αυτο ομως πρεπει να το κρινεις εσυ τι ειναι σωστο γιατι οπως βλεπεις οι γνωμες ποικιλουν και μαλλον θα μπερδευτεις...χααχχαχαχ....με το καλο να ερθει το μωρακι σου και να το συζητησεις με τον γιατρο σου αν τον εμπιστευεσαι οπως εκανα και εγω τον οποιο γνωριζω 10 χρονια¨)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεννησα σε μεγαλο δημοσιο νοσοκομειο της Αθηνας το οποιο συνεργαζεται με το πανεπιστημιο αθηνων και την δημοσια τραπεζα βλαστοκυταρων, πριν γεννησω ειχαμε αποφασισει οτι θα κρατουσαμε βλαστοκυτταρα, αρχικα σε ιδιωτικη αλλα λογω το οτι οι ασαφηνειες ηταν πολλες και δεν απαντουσαν σε ερωτηματα που ειχαμε με ξεκαθαρες απαντησεις , αποφασισαμε να κρατησουμε βλαστοκυτταρα σε δημοσια τραπεζα η οποια δεν μας παραμυθιαζε λεγοντας μας πως θα καλυπτει το παιδι μας μεχρι 18-20 χρονων αλλα οτι ο ογκος τους επαρκει για ανθρωπο περιπου 18-20 κιλα και οτι μπορει να γινει μεταμοσχευση σε περιπτωση καρκινικων παθησεων αρκει να μην ηταν εκ γεννηθεις!

αποτελεσμα?

δεν καταφεραμε να κρατησουμε καν βλαστοκυτταρα

ο λογος?

ο ομφαλιος λωρος ηταν πολυ μικρος σε μηκος και πολυ χοντρος με αποτελεσμα να μην μπορει να γινει ληψη επαρκης ποσοτητας!

τι θα γινοταν αν ειχαμε επιλεξει την ιδιωτικη τραπεζα?

θα ειχα προπληρωσει?

η μηπως θα μου επεστρεφαν τα χρηματα πισω ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pedi mou.....otan sou pairnoun ta blastokutara ginontai kapoies eksetaseis sto an einai kala kai an eparkoun......an den einai plirwneis mono 250 eyrw tis eksetaseis pou kanane sta ergasthria..exei tyxei se filous mas ayto kai to kserw...kai meta mas to eixe pei kai o giatros otan tou milisame sto an tha ta kratisoume kai mas eixe pei kai aythn thn periptwsi

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις σε 3 που ειχαμε ρωτησει μας ειχα ζητησει απο 300-500 ευρω μπροστα για να μας στειλουν το κουτι φυλλαξης, εξετασεις θα επρεπε να κανω πριν και 2 φορες μςτα! το εδεχομενο αυτο που μας ετυχε καμια δεν μας το ειχε πει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμεις που κρατησαμε βλαστοκυτταρα, δεν πληρωσαμε τιποτα στην αρχη. Δοσαμε τα χρηματα αφου βγηκαν τα αποτελεσματα των εξετασεων.

Επισης σχετικα με το μεχρι ποια ηλικια μπορουν να χρησιμοποιηθουν θα σας πω το εξης. Ο πεθερος μου νοσηλευεται με λευχαιμια. Ο διευθυντης της αιματολογικης μας ειπε οτι αν ηταν μεχρι 55 ετων θα μπορουσαμε να χρησιμοποιησουμε τα βλαστοκυτταρα της κόρης μας. Απλα λόγω του οτι ειναι μεγαλης ηλικιας δε θα τα δεχτει ο οργανισμος του.

Σε δημοσια τραπεζα που ειχαμε ρωτησει μας ειπαν ότι τα βλαστοκυτταρα απο τη στιγμη που θα υπαρξει αναγκη και απο καποιο αλλο ατομο εχουν το δικαιωμα να τα δοσουν. Και αν εσυ χρειαστεις στο μελλον εχεις επισης δικαιωμα να παρεις ΑΝ υπάρχουν. Ισχυει αυτο κοριτσια ή δεν καταλαβα καλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στη δημοσια τραπεζα θα χρησημοποιησουν τα βλαστοκυτταρα σου για πειραματα ή μπορει να βρεθει καποιος ασθνεις συμβατος και να του τα δωσουν και μετα το μωρο σου θα ψαχνει κι'εκεινο για συμβατο δωτη ενω τα δικα του θα ηταν 100% συμβατα. Στις ιδιωτικες δεν συμβαινει αυτο. Μονο αν δεχθεις εσυ και υπογραψεις να τα δωσουν αλλου. Δεν μπορουν απο μονοι τους να τα πειραξουν, υπαρχουν συμβολαια... μετα τα 20 χρονια τα επανεξεταζουν και αν ειναι σε καλη κατασταση τα ξαναφυλανε για αλλα 10. Μετα δεν ξερω τι γινεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...