Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσο σιγουρο ειναι το ΠΗΤ γιατρων?


Recommended Posts

Απο ολα αυτα που ακουω γυρω μου αντιλαμβανομαι οτι τελικα δεν ειναι και πολυ σιγουρη αυτη που λεμε ΠΗΤ (Πιθανη Ημερομηνια Τοκετου). Απο ποια αποψη?

Την υπολογιζουνε με βαση την τελευταια περιοδο και μετρανε 40 εβδομαδες, σωστα? Ποια ομως γυναικα μενει εγκυος τοοοοσοοο συντομα μετα την περιοδο που και η 1η εβδομαδα ειναι οντως 1η?

Επειτα ξερω οτι δινουν μια διορια 7 μερων...π.χ. εγω εχω ΠΗΤ 21 Μαρτιου / Τελευταια αδιαθεσια 14 Ιουνιου... Δηλ. μου εδωσε η γιατρος μια εβδομαδα παραπανω...

Τελικα γεννανε οι γυναικες στις μερες τους (συμφωνα με την ΠΗΤ) ή μηπως ειναι λιγο σχετικα ολα?

Επειδη σημερα 14 Φεβρουαριου μπαινω στον 9ο εχω την αισθηση οτι εχω ποοοολυ μελλον μπροστα μου (βεβαια μου μπηκε και λιγο οτι θα γεννησω νωριτερα-ισως κουραστηκα λιιγο :blush: )...

Ο υπερηχος δειχνει στις μετρησεις την εβδομαδα του παιδιου κι ειναι εγκυρος...? Η' μηπως κι αυτο στηριζεται στην τελευταια αδιαθεσια?

Τελικα ρε κοριτσια η εγκυμοσυνη ειναι 10 μηνες???? (αστειευομαι!!:laugh: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιω μου εχω γεννησα μια μερα μετα την πιθανη ημερομηνια τοκετου, με τελευταια περιοδοσ 30 ιουλιου και πιθανη ημερομηνια τοκετου 6 μαιου ε η μπουμπου γεννηθηκε 7 μαιου....τεμπελα οπωσ καταλαβεσ τησ αρεσε εκει μεσα!!

ετσι οπωσ τα υπολογισουν οι γιατροι μου βγαινε και μενα περιεργα!!!

οταν ειχα μπει στο μηνα μου ελεγα καθε μερα τωρα θα γεννησω αλλα σταμπα το ενστικτο:silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aννιώ καλημέρα.

Στην πρώτη μου κόρη ο γιατρός μου είχε δώσει ΠΗΤ 16/12/2007 και η εμβρυολόγος που μου έκανε τα α και β επιπέδου 11/12/2007.

11/12/2007 το πρωί γέννησα. Ο γιατρός μου μου είχε πεί ότι το πολυ μέχρι 16 αν όχι 16 πρωι θα έμπαινε με τεχνητούς. Καμία παράταση. Φαντάζομαι σου δινουν μια ΠΗΤ με βάση την τελευταία περίοδο και την αναπροσαρμόζουν αναλόγως την ανάπτυξη του εμβρύου. Μπορεί δλδ να σου δίνει μια ημερομήνία με βάση την περίοδο αλλά τελικά με βάση τον υπέρυχο να έχεις κάποιες διαφορές. Τώρα στη δεύτερη ο γιατρός μου μου έδωσε ΠΗΤ 28/3/09 με βάση την περίοδο. Η εμβρυολόγος 25/3/09. Ας ελπίσουμε να γεννήσω λίγο νωρίτερα αφού είναι και το δέυτερο :huh: γιατί πολυ έχω βαρύνει τελευταία:angry: Είδωμεν...:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimerakia Anniw mou...

Emena pit me eixan ston Kwnstantino mou ews 8.3.08...

Wmos o koumparos vgiken mia mera pio grigora mono...

H pit pou mas dinoun einai 10 meres pano 10 meres kato lene...

E tora mou exoun dwsei pit 4.6.09...

Ase na doume pote tha gennisoume...

Anniw mou konteveis mwro mou min anisixas...

Emeis exoume akoma...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια...

Εμενα ο γιατρος μου ειχε δωσει ΠΗΤ 15-06-2008 και ο μπεμπης γεννηθηκε στις 12-06-2008. Δεν πεφτουν παντα μεσα αλλα τουλαχιστον εχεις μια οριοθετημενη ημερομηνια για να προετοιμαστεις ψυχολογικα... ο γιατρος παντα βλεπει τελευταια στιγμη τι γινεται και καταλαβαινει... την τελευταια εβδομαδα εμενα μου το ειπε οτι μπορει να γεννησω και νωριτερα γιατι ειχε ωριμασει πολυ ο πλακουντας...

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera annio k me to kalo na gennisies,,

ego exo pithani imerominia 20.2 k exoume 14..me meinan akoma 6 meres ,..ante na doume....:P

pantos afou mpeis sto 9 oloi oi ponoi nomizeis tha se odigisoun se toketo..k si akoooomaaa perimeneis...opos ego as poume..me to kalo ka kali lefteria:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Αννιώ!!Εγω έχω ΠΗΤ 27-03 με βάση τελευταια περίοδο 20-06..Ο τελευταιος υπέρυχος μου έδειξε 22-03,δηλαδη μου το έβγαλε 5 μερες πιο μεγάλο..Πάντως απ οτι βλέπω δεν υπάρχει και πολύ μεγαλη αποκλιση απο την ΠΗΤ..Απ οτι ειδα και απο τις απαντησεις των κοριτσιών 1-2 μέρες συνήθως..εκτος απροοπτου..Σημερα μπήκες και στον μηνα σου ε;;Αντε με το καλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ μου με το καλό αυτός ο μήνας!:) Αυτό το θέμα εξαρχής με απασχολούσε πολύ-πολύ και είχα πάθει εμμονή!:blink: Έψαχνα σε όλα τα βιβλία! Οι γιατροί όπως όλοι γνωρίζουμε με βάση την Τ.Ε.Ρ υπολογίζουν την Π.Η.Τ! Στη διάρκεια της κυήσεως παρακολουθούν την ανάπτυξη του εμβρύου και αν αυτή συνάδει με την Π.Η.Τ! Εξάλλου και τα μηχανήματα φανερώνουν τυχόν αποκλίσεις! Άλλες γυναίκες γεννούν στην αρχή του μήνα και άλλες τον εξαντλούν και μάλιστα ξεπερνούν την Π.Η.Τ! Από την 36 και έπειτα το μωρό είναι ώριμο να γεννηθεί αλλά καλύτερα για τυχόν λάθη, έπειτα της 37! Όπως και να έχει Αννιώ μου όταν είσαι στο μήνα σου όλα είναι πιθανά! Υπάρχουν οι ενδείξεις...;)

Υπομονή Αννιώ μου!:):cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ κορίτσια έχω μπερδευτεί πολύ!

Ο γιατρός μου μου δίνει ΠΗΤ 05/04, στην Β΄επιπέδου έγραφε υπερηχογραφική 28/3 και ο ενδοκρινολόγος μου στοιχηματίζει ότι θα γεννήσω πολύ νωρίτερα (ως τις 20/3) λόγω διαβήτη!

Αν σας πω ότι εγώ από την αρχή της κύησης πιστεύω πως θα γεννήσω 26/3 τι θα πείτε;:laugh:

Πολλές ημερομηνίες μαζεύτηκαν ε;

Την Πέμπτη που θα πάω στο γιατρό μου θα το ξανασυζητήσω να δω τι θα μου πει!

dev094pb___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαβασα τις απαντησεις σας!

Κοριτσια να ειστε καλα...Τελικα αποκλισεις υπαρχουν μεγαλες οντως!

Σημερα μπαινω στον μηνα μου οποτε θα δω τι μου επιφυλασσει η μπεμπα μου;) ... Ανησυχω ομως μηπως ειναι μικρουλα ακομα...μονο 1850 γραμμαρια ηταν στις 6 Φεβρουαριου...Ας ελπισω οτι τωρα θα παρει βαρος...

Λιτοδιαιτη ειναι η μικρη δεν εμοιασε καθολου την μαμα της που ειναι λαιμαργη!!!:P

Κατι τσιμπηματακια που ερχονται και φευγουν θα τα εχω σε ολον τον μηνα ε?

Αχ! κι αυτο με το παχυ εντερο ρε κοριτσια τι πονος πια...

Καμια φορα δεν παιρνω 2 χαπακια σιδηρου αλλα 1 γιατι πρηζομαι...

Τι να γινει πια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννιω μου....ηρθε ο καιρος......φυσικα και δεν ειναι σιγουρο..εγω ειχα μεχρι 1 οκτωμβριου και γεννησα 3 σεπτεμβριου....βιαζοτανε ο μπεμπουλης μου........και γεννηθηκε και 3 κιλα στην αρχη της 37 εβδομαδας...!!!!!!!!!!!αντε με το καλο.....:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ καλησπέρα και από εμένα.

Εγώ που είμαι στη 14 εβδομάδα τώρα, σε όλους τους υπερήχους που έχωω κάνει μεχρι στιγμής και στην αυχενική διαφάνεια, προκύπτει ότι βάσει ΤΕΡ γεννάω στις 8/8/09 ενώ βάσει υπερήχου, γεννάω μία εβδομάδα νωρίτερα.

Γενικά ο μπέμπης μου και στις μετρήσεις του βγαίνει κατά μία εβδομάδα μεγαλύτερος σε ανάπτυξη, οπότε πιστεύω κι εγώ ότι θα γεννήσω νωρίτερα.

Και να σου πώ καλύτερα από μια άποψη, μη φάμε και όλο τον Αύγουστο...

Γενικώς μια εβδομαδα επάνω, μια εβδομάδα κάτω οι γιατροί δίνουν την απόκλιση, αλλά εγώ εμπιστεύομαι περισσότερο την ΠΗΤ βάσει υπερήχου.

Σου εύχομαι με το καλό,να έχεις έναν εύκολο τοκετό και ένα υγειές και όμορφο μωράκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli έγραψε:

annio o sidiros prizei????giati ego sxedon ap tina arxi tis egkimosinis pairno 2 xapia...

O σιδηρος προκαλει δυσκοιλιοτητα...ασχημη.

Βασικα στην αρχη της εγκυμοσυνης επαιρνα 1 χαπι (gynotardyferon) τωρα παιρνω 2.

Αλλα σου λεω thouli μου δεν αντεχω το πρηξιμο του εντερου. Μια μερα να μην ενεργηθω δεν μπορω σκαω...

Ε...δε νομιζω με την παραλειψη ενος χαπιου το μωρο να παθει κατι.

Αυτα τα συμπληρωματα ειναι κυριως για τις μαμαδες.

Εσυ ποια χαπακια παιρνεις?

Ασβεστιο παιρνω το calcioral που εχει κι ωραια γευση πορτοκαλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κι εγω πρηζόμουν με τον σίδηρο. Προσοχη ομως να τον παιρνετε μακρυα απο τα γευματα, γιατι εγω που δεν το τηρουσα αυτο ηταν σαν να μην τον επαιρνα και μου εφτασε ο αιματοκριτης 27.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Happyland έγραψε:

Κορίτσια κι εγω πρηζόμουν με τον σίδηρο. Προσοχη ομως να τον παιρνετε μακρυα απο τα γευματα, γιατι εγω που δεν το τηρουσα αυτο ηταν σαν να μην τον επαιρνα και μου εφτασε ο αιματοκριτης 27.

Happyland εμενα μου ειπε να τον παιρνω μιση ωρα πριν το γευμα...

Κι εσυ ετσι λες? Αν δεν παρω τον σιδηρο με το γευμα -μου ειπε η γιατρος-τοτε ειναι πιο δυσκολη η απορροφηση του...Μπερδευτηκα τωρα....:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nai annio mou etsi ine..na prosexis.prepi na tros kala..ego otan arxisa na perno to sidiro den etroga kala, etroga poli ligo me apotelesma na aporofithi apo to paxi entero ke na patho diskiliotita pou mou kratise 5 meres..eixa mini anaskela sto krebati ke pethana apo tous ponous..!mou pe o giatros na paro ypotheta ke siniltha..prepi na ton pernis misi ora prin to geyma ke malista to geyma na ne ena olokliromeno geyma!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

<οπως σου ειπε ο γιατρος, μιση ωρα πριν. Εγω τον επαιρνα μαζι με το γευμα και οι τροφες τον δεσμευουν και δεν απορροφαται, αλλα αποβαλλεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lilaki................

me mperdepses!!!!!!!!!!

Pws ginetai na eisai stin 14 ebvomada

(vasi T.E.R) ,

kai na sou vgainei P.I.T. 8/8...?????????

Rwtaw dioti eimai kai egw stin 14 ebvomada

(vasi T.E.R 13/11)

kai mou vgainei P.I.T. 20/8...!!!!!!!!

Ti den exw katalavei kala?

Pou einai to lathos? 12 meres?

Anniw mou

me to kalo kai o teleutaios minas

tis anamonis sou kai kathe euxi gia tin mpempoula sou

na einai geri, opote kai an sas kanei tin ekpliksi!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλλιοπώ νομίζω ότι θα επαληθευτεί ο διαβητολόγος σου...;)

Σ'εμένα χωρίς να έχω νοσήσει από διαβήτη και ενώ είχα απόλυτο έλεγχο σακχάρου μέχρι 33 εβδομάδα, μου ξέφυγε λίγο έπειτα(και αναφέρομαι σε μία τιμή) αλλά έφερε επιπτώσεις...Ευτυχώς όχι στο έμβρυο αλλά στον πλακούντα.:(

Συνήθως προκαλείται ο τοκετός όταν πάσχουμε από διαβήτη ή έστω από παθολογική καμπύλη σακχάρου.

Αννιώ μου συνήθως τα χαπάκια σιδήρου προκαλούν αυτές τις επιπτώσεις, να πίνεις φυσικό χυμό, βοηθάει πολύ-πολύ στην απορρόφηση.

Καλή συνέχεια κορίτσια!:) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

AX ANNA MOU ....PARE PARADEIGMA APO MENA...THA TO XONEPSO OPOS PAEI TO MORO.....

A...ρε Γιωτα που θα παει θα την βγαλεις την θεα σου!!!

Τι κορμι ατελειωτο θα κανεις...

Υπομονη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο γιατρός μου είχε πεί ότι το καλύτερο είναι να πίνω σίδηρο το πρωϊ και νηστικιά....για καλύτερη απορρόφηση.

savropinguinos θα αποφασίσεις να γεννήσεις ή περιμένεις εμάς και μετά????Το μωρό μάλλον είναι βολεμένο στην ζεστασιά της κοιλιάς της μαμάς του!!!!χιχιχι...:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...