Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022🤰🤰☀️☀️


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό υποθέτω είναι και ανάλογα το στυλ της εγκύου. Εμένα πχ μου είπε αυτό, αλλα όχι με κακό τρόπο και ένιωσα ασφάλεια ειλικρίνειας. Δηλαδή μου είπε "έλα τότε που θα φαίνεται λογικά ο σάκος να δούμε ότι όλα καλά. Αν δε δούμε μην αγχωθείς μπορεί να είναι και νωρίς γιατί δεν ξέρουμε πότε έγινε η σύλληψη και θα περιμένουμε άλλη μια εβδομάδα." Και γενικά επειδή ξέρω πάρα πολλά για την κύηση και την παθολογία της και ίσως υπερβολικά πολλά έχω από μόνη μου τα άγχη μου και δε θέλω ο άλλος να μου λέει λόγια παρηγοριάς έτσι. Να είναι υποστηρικτικος και να μου δημιουργεί ασφαλεία ότι τον ενδιαφέρει και αν κάτι δει να μην είναι όπως πρέπει να το πει αμέσως. Μόνο έτσι μπορώ να είμαι ήρεμη ότι όλα καλά όταν λέει "είμαστε όπως ακριβώς θέλουνε να είμαστε και προχωράμε βήμα βήμα" . Η εγκυμοσύνη είναι έτσι. Ένα βήμα τη φορά. Μου λέει κάθε φορά πχ, οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου και όντως έχει δίκιο. Με πείθει πιο πολύ από το όλα θα πάνε καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Αυτό υποθέτω είναι και ανάλογα το στυλ της εγκύου. Εμένα πχ μου είπε αυτό, αλλα όχι με κακό τρόπο και ένιωσα ασφάλεια ειλικρίνειας. Δηλαδή μου είπε "έλα τότε που θα φαίνεται λογικά ο σάκος να δούμε ότι όλα καλά. Αν δε δούμε μην αγχωθείς μπορεί να είναι και νωρίς γιατί δεν ξέρουμε πότε έγινε η σύλληψη και θα περιμένουμε άλλη μια εβδομάδα." Και γενικά επειδή ξέρω πάρα πολλά για την κύηση και την παθολογία της και ίσως υπερβολικά πολλά έχω από μόνη μου τα άγχη μου και δε θέλω ο άλλος να μου λέει λόγια παρηγοριάς έτσι. Να είναι υποστηρικτικος και να μου δημιουργεί ασφαλεία ότι τον ενδιαφέρει και αν κάτι δει να μην είναι όπως πρέπει να το πει αμέσως. Μόνο έτσι μπορώ να είμαι ήρεμη ότι όλα καλά όταν λέει "είμαστε όπως ακριβώς θέλουνε να είμαστε και προχωράμε βήμα βήμα" . Η εγκυμοσύνη είναι έτσι. Ένα βήμα τη φορά. Μου λέει κάθε φορά πχ, οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου και όντως έχει δίκιο. Με πείθει πιο πολύ από το όλα θα πάνε καλά. 

Ακριβώς είναι ο τρόπος που λέμε τα πραγματα όλοι ξέρουμε ότι μια εγκυμοσύνη μπορεί να έχει οποιαδήποτε πορεια μέχρι την τελευταία στιγμή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Dimi84 είπε:

Ακριβώς είναι ο τρόπος που λέμε τα πραγματα όλοι ξέρουμε ότι μια εγκυμοσύνη μπορεί να έχει οποιαδήποτε πορεια μέχρι την τελευταία στιγμή. 

Μπορεί ο συγκεκριμένος γιατρός να είναι απότομος όπως πάρα πολλοί γιατροί, αλλά πολλές φορές μπορεί κι εμείς μέσα στο άγχος και την αγωνία μας να παρεξηγήσουμε το τι μας λέει ο άλλος ή το πώς μας το λέει. Σημασία έχει το ο γιατρός μας να μας κάνει να νιώθουμε ασφάλεια ότι αν χρειαστούμε κάτι οποτεδήποτε θα είναι εκεί να του απευθυνθούμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Εγώ σήμερα έχω τον πρώτο υπέρηχο και μου τον έκλεισε μουρμουριζοντας έλα μόνο να δούμε αν είναι όλα καλά και ότι δεν είναι καμιά εξωμητρια... από την Πέμπτη που μου το είπε έχω διαβάσει τα πάντα για τις εξωμητριες και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά... 

Καλημέρα. Μην ανησυχείς. Απλώς στον πρώτο υπέρηχο στην ουσία κοιτάζουν την πορεία της κύησης. Δεν ξέρω σε ποια εβδομαδα είσαι ακριβώς. Αν είσαι περίπου στην 5η τότε αυτό μόνο θα μπορέσει να δει κατά πάσα πιθανότητα. Αν η εγκυμοσύνη σου εξελίσσεται ομαλά. Αν ο σάκος είναι στην μήτρα. Αν είσαι παραπάνω εβδομάδων, τότε θα δεις και το μωράκι σου. Είναι σπάνιο φαινόμενο η εξωμήτριος κυηση. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς! Θα πάνε όλα καλά!  😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dimi84 είπε:

Καλημερα έχετε και εσείς άγχος όταν πλησιαζει ραντεβου με τον γιατρό? 

ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Αυτό υποθέτω είναι και ανάλογα το στυλ της εγκύου. Εμένα πχ μου είπε αυτό, αλλα όχι με κακό τρόπο και ένιωσα ασφάλεια ειλικρίνειας. Δηλαδή μου είπε "έλα τότε που θα φαίνεται λογικά ο σάκος να δούμε ότι όλα καλά. Αν δε δούμε μην αγχωθείς μπορεί να είναι και νωρίς γιατί δεν ξέρουμε πότε έγινε η σύλληψη και θα περιμένουμε άλλη μια εβδομάδα." Και γενικά επειδή ξέρω πάρα πολλά για την κύηση και την παθολογία της και ίσως υπερβολικά πολλά έχω από μόνη μου τα άγχη μου και δε θέλω ο άλλος να μου λέει λόγια παρηγοριάς έτσι. Να είναι υποστηρικτικος και να μου δημιουργεί ασφαλεία ότι τον ενδιαφέρει και αν κάτι δει να μην είναι όπως πρέπει να το πει αμέσως. Μόνο έτσι μπορώ να είμαι ήρεμη ότι όλα καλά όταν λέει "είμαστε όπως ακριβώς θέλουνε να είμαστε και προχωράμε βήμα βήμα" . Η εγκυμοσύνη είναι έτσι. Ένα βήμα τη φορά. Μου λέει κάθε φορά πχ, οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου και όντως έχει δίκιο. Με πείθει πιο πολύ από το όλα θα πάνε καλά. 

Στην αρχή της κύησης, 5,5-6 εβδομάδων, δεν έβλεπε το μωράκι μου ο γιατρός. Μου είχε πει, μάλιστα, ότι με βάση την εβδομάδα που βρίσκομαι και την ημερομηνία τελευταίας περιόδου που του δίνω, θα έπρεπε να λαμβάνει εμβρυακα στοιχεία. Και δε λάμβανε. Πέρασα 2 μέρες μαρτυρικές... Έκανα χοριακή και μετά από 2 μέρες έπρεπε να την επαναλάβω για να δούμε, ανάλογα με τις τιμές της, αν είναι όλα οκ! Παρόλο που βίωσα τεράστιο άγχος, κατόπιν κατάλαβα ότι έχω καλό γιατρό. Ειλικρινής, λεπτομερής και τυπικός. Δεν με άφησε λέγοντας μου "έλα ξανά σε 1 βδομάδα". Το έτρεξε! Και αυτό το εκτίμησα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dimi84 είπε:

Και είναι έτσι παντα τόσο σκληρός? 

Βασικά όταν λέει κάποια πράγματα που πιθανόν να πάνε στραβά τα λέει ορθά κοφτά, έχει όμως κάποια καλα: δε κοροϊδεύει, δε σε βάζει εύκολα χειρουργείο αν δεν έχει οποιαδήποτε άλλη λύση, κόβει πάντα αποδείξεις και κρατάει αρχείο με υπέρηχους που αν αποφασίσεις να ζητήσεις δεύτερη γνώμη στο στέλνει ψηφιακά άμεσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η evaioan είπε:

Βασικά όταν λέει κάποια πράγματα που πιθανόν να πάνε στραβά τα λέει ορθά κοφτά, έχει όμως κάποια καλα: δε κοροϊδεύει, δε σε βάζει εύκολα χειρουργείο αν δεν έχει οποιαδήποτε άλλη λύση, κόβει πάντα αποδείξεις και κρατάει αρχείο με υπέρηχους που αν αποφασίσεις να ζητήσεις δεύτερη γνώμη στο στέλνει ψηφιακά άμεσα. 

Το θέμα είναι να καλυπτει εσένα και να νιώθεις ασφάλεια κοντά του. 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Dimi84 είπε:

Το θέμα είναι να καλυπτει εσένα και να νιώθεις ασφάλεια κοντά του. 😍

Να σου πω όταν χρειάστηκε να αφαιρέσω ένα ινομυωμα πριν καιρό, βρήκα ένα καθηγητή εξειδικευμένο στην Αθήνα και πήγα εκεί, δε μου είπε κάτι ο γυναικολόγος που με παρακολουθούσε, απλά του είπα ότι αυτόν στην Αθήνα τον ξέραμε οικογενειακως και τον θεωρούσα άριστο στη δουλειά αυτή για την οποία τον επέλεξα. Για γέννα απλή χωρίς προβλήματα σοβαρά στην εγκυμοσύνη δε θα ψαχτω με άλλο γιατρό, αν όμως διαφωνήσω κάπου με αυτόν εννοείται άμεσα θα ζητήσω και άλλη άποψη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Να σου πω όταν χρειάστηκε να αφαιρέσω ένα ινομυωμα πριν καιρό, βρήκα ένα καθηγητή εξειδικευμένο στην Αθήνα και πήγα εκεί, δε μου είπε κάτι ο γυναικολόγος που με παρακολουθούσε, απλά του είπα ότι αυτόν στην Αθήνα τον ξέραμε οικογενειακως και τον θεωρούσα άριστο στη δουλειά αυτή για την οποία τον επέλεξα. Για γέννα απλή χωρίς προβλήματα σοβαρά στην εγκυμοσύνη δε θα ψαχτω με άλλο γιατρό, αν όμως διαφωνήσω κάπου με αυτόν εννοείται άμεσα θα ζητήσω και άλλη άποψη. 

Αυτό θα το νιώσεις στην πορεια να είσαι σίγουρη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πήγαμε χτες στο γιατρό για πρώτο έλεγχο, έχω ένα σάκο 8 χιλιοστά και κλείσαμε 28.12 να ακούσουμε καρδούλα. Για 5η εβδομάδα κύησης καλά είναι τα πράγματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Πήγαμε χτες στο γιατρό για πρώτο έλεγχο, έχω ένα σάκο 8 χιλιοστά και κλείσαμε 28.12 να ακούσουμε καρδούλα. Για 5η εβδομάδα κύησης καλά είναι τα πράγματα. 

Είδατε κουκιδαααα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η evaioan είπε:

Ελαχιστοτατα μάλλον είναι λιγάκι νωρίς. 

Ναι εμείς την 6η βδομάδα είδαμε κουκιδιτσα.. Μια χαρά ήτα για 5η βδομάδα.. Αφού είδατε το σάκο όλα. Καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Ελαχιστοτατα μάλλον είναι λιγάκι νωρίς. 

Ναι εισαι οριακά αλλά υπάρχει και απόκλιση πιστευω καί ε γω όταν πηγα 5 εβδομάδων πρωτο υπέρηχο είδε να χτυπάει καρδιά δεν την άκουσε  δεν πιανοταν ίσως είσαι και ποιο λιγο μια δυο μερες γιατί εμένα μου είχε πει αυριο θα την πιάναμε αν ερχοσουν μετά από δυο εβδομάδες που ξαναπήγα ήταν διπλάσιο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Dimi84 είπε:

Ναι εισαι οριακά αλλά υπάρχει και απόκλιση πιστευω καί ε γω όταν πηγα 5 εβδομάδων πρωτο υπέρηχο είδε να χτυπάει καρδιά δεν την άκουσε  δεν πιανοταν ίσως είσαι και ποιο λιγο μια δυο μερες γιατί εμένα μου είχε πει αυριο θα την πιάναμε αν ερχοσουν μετά από δυο εβδομάδες που ξαναπήγα ήταν διπλάσιο 

Μάλλον έκανες ωορρηξια νωρίς γιατί η καρδιά συνήθως φαίνεται στην 6η εβδομάδα. Είναι λίγο μπέρδεμα το πώς μετράμε την κύηση γιατί κάθε γυναίκα γίνεται μπορεί να συλλάβει σε τελείως άλλη μέρα ανάλογα το πόσες μέρες κύκλο έχει. Εγώ πχ που έχω 33 μέρες κύκλο, στις 5εβδομάδες +3μερες δεν είδαμε έμβρυο. Μόνο κάτι που μάλλον ήταν ο λεκιθικος ασκός. 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η evaioan είπε:

Πήγαμε χτες στο γιατρό για πρώτο έλεγχο, έχω ένα σάκο 8 χιλιοστά και κλείσαμε 28.12 να ακούσουμε καρδούλα. Για 5η εβδομάδα κύησης καλά είναι τα πράγματα. 

Κι εμείς αυτά ακριβώς είχαμε δει και μάλιστα ουσιαστικά ήμουν 6η εβδομάδα και είχα αγχωθει, αλλά τώρα τελειώνω τη 10η εβδομάδα και όλα καλά. Και τότε ο γιατρός μου είχε πει μια χαρά προς το παρόν όπως εσένα. Παίζει ρόλο ο κύκλος σου και πότε έκανες ωορρηξια το μήνα που συνέλαβες! Όλα καλά θα πάνε! 💕 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου...εγω κάνω πιο πολλούς εμετούς τώρα αυτήν την εβδομάδα αλλά χαλάλι...τι να κάνουμε πως είστε εσείς; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Μάλλον έκανες ωορρηξια νωρίς γιατί η καρδιά συνήθως φαίνεται στην 6η εβδομάδα. Είναι λίγο μπέρδεμα το πώς μετράμε την κύηση γιατί κάθε γυναίκα γίνεται μπορεί να συλλάβει σε τελείως άλλη μέρα ανάλογα το πόσες μέρες κύκλο έχει. Εγώ πχ που έχω 33 μέρες κύκλο, στις 5εβδομάδες +3μερες δεν είδαμε έμβρυο. Μόνο κάτι που μάλλον ήταν ο λεκιθικος ασκός. 

 

Κι εμείς αυτά ακριβώς είχαμε δει και μάλιστα ουσιαστικά ήμουν 6η εβδομάδα και είχα αγχωθει, αλλά τώρα τελειώνω τη 10η εβδομάδα και όλα καλά. Και τότε ο γιατρός μου είχε πει μια χαρά προς το παρόν όπως εσένα. Παίζει ρόλο ο κύκλος σου και πότε έκανες ωορρηξια το μήνα που συνέλαβες! Όλα καλά θα πάνε! 💕 

Εν τω μεταξύ και εγώ κύκλο 33 ημερών έχω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Angelaki91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου...εγω κάνω πιο πολλούς εμετούς τώρα αυτήν την εβδομάδα αλλά χαλάλι...τι να κάνουμε πως είστε εσείς; 

Καλημερα.. Υπομονή κ εγώ έκανα πολλούς κ σταμάτησα πριν 3 μέρες.. Αλλά σήμερα έχω πολλές αναγούλες πάλι.. Εχθές είδα κ λίγα καφέ υγρά κ τρόμαξα πάρα πολύ.. Σήμερα δεν έχω άλλα νιώθω πολύ αδύναμη, αναγούλες, ζαλάδες και τη βγάζω στο κρεβάτι.. 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!!! Εγώ ευτυχώς είμαι σταθερή στις καουρες μου οι οποίες είναι ήπιες σχετικά...εσάς με τις αναγουλες πραγματικά σας σκέφτομαι και μόνο στην ιδέα δυσκολεύομαι... κάντε υπομονή από την επόμενη βδομάδα πιστεύω θα είστε καλύτερα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Eirinakos είπε:

Καλημερα.. Υπομονή κ εγώ έκανα πολλούς κ σταμάτησα πριν 3 μέρες.. Αλλά σήμερα έχω πολλές αναγούλες πάλι.. Εχθές είδα κ λίγα καφέ υγρά κ τρόμαξα πάρα πολύ.. Σήμερα δεν έχω άλλα νιώθω πολύ αδύναμη, αναγούλες, ζαλάδες και τη βγάζω στο κρεβάτι.. 😔

Καφέ έχω και εγώ κατά διαστήματα δεν είναι κάτι μην αγχώνεσαι.... απλά να ξεκουραστείς όσο μπορείς....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Angelaki91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου...εγω κάνω πιο πολλούς εμετούς τώρα αυτήν την εβδομάδα αλλά χαλάλι...τι να κάνουμε πως είστε εσείς; 

Σχεδον καθόλου συμπτώματα λίγο καουρα έχω και το στήθος μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...