Μετάβαση σε περιεχόμενο

εξετασεις αιματος στη εγκυμοσυνη


age

Recommended Posts

γεια σε ολους....

θελω να ρωτησω ποιες ειναι οιαπλες και βασικες εξετασεις αιματος που γινονται καθε μηνα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης......:side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικές Αίματος και ούρων είναι κάθε 1 με 1.5 μήνα.

Στην αρχή κάνεις και εξέταση για στίγμα καθώς και θυροειδή T4, TSH.

Στον τρίτο μήνα κάνεις αυχενική διαφάνεια στο μωρό (υπέρηχος κ αίμα)

Στον 6ο κάνεις τον υπέρηχο β επιπέδου.

Στο τρίτο τρίμηνο κάνεις και καμπύλή ζαχάρου. Σου παίρνουν αίμα νηστική, μετράνε το ζάχαρο σου δίνουν κάποια γραμμάρια γλυκόζη και μετά απο μια ώρα σε ξαναμετράνε. Αυτό μπορεί να γίνει και 3 φορές. Εμένα μου το έκανε μια.

Αυτά νομίζω είναι όλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως ούτε και αυτά είναι στάνταρ.. Εμένα ο γιατρός μου μού έγραψε να κάνω εξετάσεις (γενική αίματος, αιμοσφαιρίνη, γενική ούρων, τοξόπλασμα και ένα σωρόάλλα) στην αρχή της εγκυμοσύνης (2ο μήνα) και ύστερα ξαναέκανα γενική αίματος, ούρων και σάκχαρο στην 28η εβδομάδα. Δεν είναι απαραίτητο να κάνει κανείς εξετάσεις κάθε μήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια age! Όπως προανέφεραν οι κοπέλες είναι οι συγκεκριμένες,βέβαια ο γιατρός σου μπορεί συχνότερα αν έχεις έλλειψη κάποιου στοιχείου να σου επαναλάβει κάποιες συχνότερα!

Θα βαρεθείς το μικροβιολόγο κοινώς...:);)

Ιδιαίτερα το θέμα των ούρων κάθε φορά με το αποστειρωμένο κυπελλάκι...:);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama to be νομίζω ότι οι απαραίτητες γίνονται 1 φορά το μήνα και μάλιστα έπειτα από την 32 σχεδόν εβδομάδα συχνότερα...

Δεν ξέρω βέβαια αν είναι απόλυτο αυτό...:blink: :silly:

Αλλά ιδιαίτερα ο αιματοκρίτης, οι μύκητες είναι καθοριστικά για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης κατά γενική ομολογία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!Βασικά να σου πω οτι ο κάθε γιατρός κινειται διαφορετικά και έχει την δική του νοοτροπία..Περα απ τις εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου καθε μήνα κάνεις εξετασεις γενική αίματος και ούρων..Σε περιπτωση που δεν εχεις αντισώματα τοξόπλασμα και κυτταρομεγαλοιο κανεις και αυτες τις εξετάσεις..Στον 7ο μηνα περίπου κανεις και μια επιπρόσθετη εξεταση την καμπύλη σακχάρου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina, απαραίτητο είναι ό,τι λέει ο γιατρός της καθεμιάς μας. Αν λοιπόν ο δικός μου γιατρός λέει "κάνε μια φορά στην αρχή και μια στην 28η εβδομάδα" ενώ ο δικός σου λέει "κάνε κάθε μήνα", αυτό δεν σημαίνει οτι είναι απαραίτητο για 'μένα να κάνω εξετάσεις κάθε μήνα. Άλλωστε ο δικός μου γιατρός μου ξεκαθάρισε από τον πρώτο ραντεβού οτι δεν πρόκειται να περάσω όλη την εγκυμοσύνη μου στους μικροβιολόγους.. Προφανώς και αν είχα πρόβλημα, αδυναμία ή κάτι περίεργο θα με προέτρεπε να κάνω κάποια εξέταση αλλά όχι προληπτικά τρυπήματα κάθε μήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι mama to be έτσι είναι φυσικά, ο καθένας έχει το γιατρό του και φυσικά αυτόν ακολουθεί,:) δεν το συζητάμε αυτό!:) Είπαμε υπάρχουν πολλές εμπειρίες και διαφέρουν...:);) Τόσες κοπέλες εδώ είναι φυσικό! Απλά ανέφερα ότι κατά γενική ομολογία οι εξετάσεις πρέπει να γίνονται 1 φορά το μήνα, αυτές της γ.αίματος και γ.ούρων... Δεν έκρινα εσένα, ούτε την πορεία της εγκυμοσύνης σου! :) :) :)

Ωστόσο οι περισσότερες κοπέλες προληπτικά εξετάζονται,αυτό είναι και το νόημα της παρακολούθησης.

Εγώ βέβαια ανήκω σε άλλη κατηγορία,:blink: ιδιαίτερα στο τέλος αφαιμάχθηκα,:woohoo: λόγω του σακχάρου! (είχα σακχαρόμετρο).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνήθως οι περισσότερες εξετάσεις αίματος γίνονται στην αρχή και είναι και πανάκριβες αν τις κάνεις εκτός ασφαλιστικού ταμίου.

Από εκεί και πέρα ανάλογα με τον γιατρό κάνεις γενική αίματος και ούρων ή κάθε μήνα ή όποτε σου πεί. Πχ η κουμπάρα μου ξεκίνησε το φολικό οξύ από την ημέρα που έμαθε ότι είναι έγκυος ... ο δικός μου ο γιατρός μου είπε να το ξεκινήσω από μετά τον 3ο μήνα.

Εμένα προσωπικά ο δικός μου με βάζει κάθε μήνα να κάνω.

Μην έχεις έννοια για αυτά ακολούθα την πορεία που σου δίνει ο γιατρός σου και όλα θα πάνε κάλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα age οπωσ ειπαν οι κοπελεσ ο καθε γιατροσ ειναι διαφορετικοσ.εμενα προσωπικα με εβαζε να κανω εξετασεισ καθε 1,5 με 2 μηνες.η οποιεσ ηταν αιματολογικεσ δηλαδη σιδηρο κτλ και ουρων.εκτοσ απο το πρωτο μηνα που κανεισ καποιεσ αλλες οπωσ για στιγμα αιματοκριτη ασβεστιου και δεν θυμαμε για τι αλλο.α και στον 5 μηνα καμπυλη ζαχαρου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vicky3 έγραψε:

καλησπερα age οπωσ ειπαν οι κοπελεσ ο καθε γιατροσ ειναι διαφορετικοσ.εμενα προσωπικα με εβαζε να κανω εξετασεισ καθε 1,5 με 2 μηνες.η οποιεσ ηταν αιματολογικεσ δηλαδη σιδηρο κτλ και ουρων.εκτοσ απο το πρωτο μηνα που κανεισ καποιεσ αλλες οπωσ για στιγμα αιματοκριτη ασβεστιου και δεν θυμαμε για τι αλλο.α και στον 5 μηνα καμπυλη ζαχαρου.

και μενα τα ιδια μου ειχε ζητησει να κανω:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Age mou...

Kalispera agapi mou...

Pisteuw sou exw vrei auto pou thes...{Elpizw}:blink: :blink: :blink:

:) Γενικές εξέτασεις

Στην πρώτη συνάντηση με τον γιατρό, που συνήθως γίνεται την 6η-8η εβδομάδα της κύησης, θα σας έχει ζητηθεί να φέρετε μαζί σας αποτελέσματα από:

B) γενική εξέταση αίματος,

B) ομάδας αίματος και Rhesus της εγκύου,

B) ουρία και σάκχαρο αίματος,

B) έλεγχο για στίγμα μεσογειακής αναιμίας και δρεπανοκυτταρικής αναιμίας,

B) ορολογικές αντιδράσεις για σύφιλη,

B) έλεγχο αντισωμάτων για ερυθρά, AIDS, ηπατίτιδα Β, ηπατίτιδα C, τοξοπλάσμωση,

B) λιστεριώση, κυτταρομεγαλοϊό ανεμοβλογιά, καθώς και γενική εξέταση ούρων.

Στις επόμενες επισκέψεις προγραμματίζεται καμπύλη σακχάρου με 50γρ γλυκόζης (24-28 εβδ.) και μηνιαίοι απλοί αιματολογικοί και βιοχημικοί εργαστηριακοί έλεγχοι .

:silly: Υπέρηχοι στην εγκυμοσύνη

Στην Ελλάδα κάθε γυναίκα κάνει τουλάχιστον δύο. Ο πρώτος υπέρηχος γίνεται περίπου στην ηλικία των 7 εβδομάδων κυήσεως, οπότε διαπιστώνεται η ενδομήτρια εγκυμοσύνη και η καρδιακή λειτουργία του εμβρύου.

:silly: Προσδιορισμός της αυχενικής διαφάνειας

Ανάμεσα στην 11η-14η εβδομάδα, γίνεται υπερηχογράφημα για τον προσδιορισμό της αυχενικής διαφάνειας (πάχος του ιστού πάνω από τον αυχένα του εμβρύου), εξέταση για τυχόν ανωμαλίες στο έμβρυο (όπως σύνδρομο Down).

:silly: Εξέταση της αρτιμέλειας του εμβρύου.

Στις 20-22 βδομάδες, πραγματοποιείται το υπερηχογράφημα Β-επιπέδου στο οποίο μπορεί σε ποσοστό 75% να εξεταστεί η αρτιμέλεια του εμβρύου.

Υπερηχογράφημα Doppler αγγείων

Τέλος, στις 30 εβδομάδες μερικοί γιατροί κάνουν και το υπερηχογράφημα Doppler αγγείων, που μετράει τη ροή αίματος στον ομφάλιο λώρο και στις δύο μητριαίες αρτηρίες, για να διαπιστωθεί εάν ο πλακούντας τροφοδοτείται επαρκώς ή αν υπάρχουν σημάδια πλακουντιακής ανεπάρκειας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...