Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπάθεια εγκυμοσύνης και κορονοιος


Maimoudaki92

Recommended Posts

Καλησπέρα σας κορίτσια, θέλω να ρωτήσω κάτι που με απασχολεί από χθες και πάω να σκάσω. Προσπαθούμε με το σύντροφό μου κάποιους μήνες σε 8 ημέρες περιμένω να δω μήπως αυτό το μήνα τα καταφέραμε. 

Στη δουλεια μου έρχομαι σε επαφή με πολύ κόσμο και μετακινούμε με λεωφορεία οποτς φοβάμαι πολύ μη κολλήσω κάτι. Το εμβόλιο το έχω κάνει. Χθες μάθαμε ότι μια απο το τμήμα μου κόλλησε τον ιό και κάναμε όλοι τεστ αλλα ήταν αρνητικά. 

Σε περίπτωση που κολλήσουμε ενώ προσπαθούμε ξέρετε αν επηρεάζει τη σύλληψη; 

Να σημειώσω ότι σήμερα ξύπνησα με πονοκέφαλο και ένα γδαρσιμο στο λαιμό. Εκανα αλλα 2 τεστ αλλα τίποτα. 

Λέτε αν τυχόν κολλήσουμε όσες προσπαθούμε να υπάρχει πρόβλημα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια, θέλω να ρωτήσω κάτι που με απασχολεί από χθες και πάω να σκάσω. Προσπαθούμε με το σύντροφό μου κάποιους μήνες σε 8 ημέρες περιμένω να δω μήπως αυτό το μήνα τα καταφέραμε. 

Στη δουλεια μου έρχομαι σε επαφή με πολύ κόσμο και μετακινούμε με λεωφορεία οποτς φοβάμαι πολύ μη κολλήσω κάτι. Το εμβόλιο το έχω κάνει. Χθες μάθαμε ότι μια απο το τμήμα μου κόλλησε τον ιό και κάναμε όλοι τεστ αλλα ήταν αρνητικά. 

Σε περίπτωση που κολλήσουμε ενώ προσπαθούμε ξέρετε αν επηρεάζει τη σύλληψη; 

Να σημειώσω ότι σήμερα ξύπνησα με πονοκέφαλο και ένα γδαρσιμο στο λαιμό. Εκανα αλλα 2 τεστ αλλα τίποτα. 

Λέτε αν τυχόν κολλήσουμε όσες προσπαθούμε να υπάρχει πρόβλημα;;

Καλησπερα, αν εισαι εμβολιασμενη οι πιθανοτητες να εχεις καποιο σοβαρο προβλημα ειναι πολυ μικρες. Οσον αφορα στη συλληψη, γενικα δεν επηρεαζεται απο το αν πχ εισαι κρυωμενη, επισης, η λοιμωξη διαρκει 6-7 μερες, που εφοσον εισαι εμβολιασμενη παιζει να μην παθεις κ τιποτα. 
Η συλληψη κ εν γενει οι πρωτες βδομαδες εγκυμοσυνης (κυριως 5-7βδ) μπορει να επηρεαστουν απο υψηλο πυρετο ανεξαρτητως αιτιολογιας. 
 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κ μεις αυτό το δίλημμα έχουμε...Ολο αναβαλλουμε να κανουμε το εμβολιο.Εγώ πριν μια βδομάδα τελείωσα με τη διέγερση,θα κάνω και ένα φυσικό κύκλο για να πάρω κ ένα ωάριο....Έχω φοβηθεί με την αύξηση των κρουσμάτων κ δε ξέρω τι να κάνω ....????ποσες απο σας το εχουν κανει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Anna0912 είπε:

Αχ κ μεις αυτό το δίλημμα έχουμε...Ολο αναβαλλουμε να κανουμε το εμβολιο.Εγώ πριν μια βδομάδα τελείωσα με τη διέγερση,θα κάνω και ένα φυσικό κύκλο για να πάρω κ ένα ωάριο....Έχω φοβηθεί με την αύξηση των κρουσμάτων κ δε ξέρω τι να κάνω ....????ποσες απο σας το εχουν κανει???

Δεν εχεις να φοβασαι κατι. Οταν με το καλο μεινεις εγκυος ειναι πολυ καλυτερα να εχεις εμβολιαστει ηδη. Οι πιθανοτητες νοσηλειας εγκυων ειναι 30 φορες μεγαλυτερη σε σχεση με τις υπολοιπες γυναικες. Εγω προσωπικα, δεν ειχα κανενα απολυτως συμπτωμα απο το εμβολιο, απο καμια δοση. Ο γιατρος μου ειχε προτεινει το φαιζερ. 
η αληθεια ειναι οτι παιζεις, ρισκαρεις με τις πιθανοτητες αυτη τη στιγμη. Στο δικο μου το μυαλο, ως βιολογος, οι πιθανοτητες να νοσησω κ να παθω κατι σοβαρο υπερβαινουν κατα πολυ τις πιθανοτητες να παθω κατι απο το εμβολιο. Ο φοβος ειναι υπαρκτος σε ολους τους ανθρωπους, αλλα μην ξεχναμε οτι ο φοβος ειναι συναισθημα, κ ο θεος μας προικισε κ με λογικη ωστε να ειμαστε ισορροπημενοι ανθρωποι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Δεν εχεις να φοβασαι κατι. Οταν με το καλο μεινεις εγκυος ειναι πολυ καλυτερα να εχεις εμβολιαστει ηδη. Οι πιθανοτητες νοσηλειας εγκυων ειναι 30 φορες μεγαλυτερη σε σχεση με τις υπολοιπες γυναικες. Εγω προσωπικα, δεν ειχα κανενα απολυτως συμπτωμα απο το εμβολιο, απο καμια δοση. Ο γιατρος μου ειχε προτεινει το φαιζερ. 
η αληθεια ειναι οτι παιζεις, ρισκαρεις με τις πιθανοτητες αυτη τη στιγμη. Στο δικο μου το μυαλο, ως βιολογος, οι πιθανοτητες να νοσησω κ να παθω κατι σοβαρο υπερβαινουν κατα πολυ τις πιθανοτητες να παθω κατι απο το εμβολιο. Ο φοβος ειναι υπαρκτος σε ολους τους ανθρωπους, αλλα μην ξεχναμε οτι ο φοβος ειναι συναισθημα, κ ο θεος μας προικισε κ με λογικη ωστε να ειμαστε ισορροπημενοι ανθρωποι. 

Συμφωνώ με όλα όσα λες…δεν υπάρχει λόγος να το αναβάλλουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Καλησπερα, αν εισαι εμβολιασμενη οι πιθανοτητες να εχεις καποιο σοβαρο προβλημα ειναι πολυ μικρες. Οσον αφορα στη συλληψη, γενικα δεν επηρεαζεται απο το αν πχ εισαι κρυωμενη, επισης, η λοιμωξη διαρκει 6-7 μερες, που εφοσον εισαι εμβολιασμενη παιζει να μην παθεις κ τιποτα. 
Η συλληψη κ εν γενει οι πρωτες βδομαδες εγκυμοσυνης (κυριως 5-7βδ) μπορει να επηρεαστουν απο υψηλο πυρετο ανεξαρτητως αιτιολογιας. 
 

 

Καλημέρα Σοφία, εγώ είχα αποβολή το Μάιο και έπρεπε να αφήσω ένα 3μηνο λόγο του ότι ήταν στη 17η εβδομάδα. Μου είπε να το κάνω μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα η γυναικολόγος για να είμαι ασφαλής στη νέα προσπάθεια και να αποφύγουμε τη πιθανότητα νοσηλείας όσο γίνεται. 

Δε το γνώριζα ότι δεν επηρεάζεται και η αλήθεια είναι οτι με καθησυχάζεις γιατί σκέφτομαι διαφορά και αγχώνομαι μην αρρωστήσω όσο διάστημα προσπαθούμε. Το μόνιμο άγχος μου εκτός από την επίτευξη νέας σύλληψης μην ανέβασω πυρετό μην αρρωστήσω κλπ. 

Το έχω κάνει απλά ερχόμαστε σε επαφή με 100αδες πελάτες την ημέρα λόγο του ότι δουλεύω σε κατάστημα συν τις μετακινήσεις με λεωφορεία. 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες 😊😊😊

Έκανα και άλλο τεστ σήμερα αλλά αρνητικό ίσως και να κρυώσει λιγάκι 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Καλημέρα Σοφία, εγώ είχα αποβολή το Μάιο και έπρεπε να αφήσω ένα 3μηνο λόγο του ότι ήταν στη 17η εβδομάδα. Μου είπε να το κάνω μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα η γυναικολόγος για να είμαι ασφαλής στη νέα προσπάθεια και να αποφύγουμε τη πιθανότητα νοσηλείας όσο γίνεται. 

Δε το γνώριζα ότι δεν επηρεάζεται και η αλήθεια είναι οτι με καθησυχάζεις γιατί σκέφτομαι διαφορά και αγχώνομαι μην αρρωστήσω όσο διάστημα προσπαθούμε. Το μόνιμο άγχος μου εκτός από την επίτευξη νέας σύλληψης μην ανέβασω πυρετό μην αρρωστήσω κλπ. 

Το έχω κάνει απλά ερχόμαστε σε επαφή με 100αδες πελάτες την ημέρα λόγο του ότι δουλεύω σε κατάστημα συν τις μετακινήσεις με λεωφορεία. 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες 😊😊😊

Έκανα και άλλο τεστ σήμερα αλλά αρνητικό ίσως και να κρυώσει λιγάκι 🙄

Και γω ειχα εναν ενδομητριο θανατο στις 37 και 3, λιγες μερες πριν γεννησω, περσι το σεπτεμβρη. 
κοιτα, ο πυρετος ΜΠΟΡΕΙ να προκαλεσει καποιο προβλημα, δεν ειναι γραμμικη η αιτιολογικη σχεση, ανεβασα πυρετο=Θα εχει θεμα το μωρο. 
Δεν μπορω να σου πω να μην αγχωνεσαι, κ γω με κοσμο ειμαι καθε μερα και μπαινω κ στα λεωφ. Οσο μπορω ομως προσεχω. Φοραω κ διπλη μασκα, παροτι ειμαι εμβολιασμενη!

Σου ευχομαι συντομα να εχεις θετικο τεστ, που θα εχεις, και τουτη τη φορα ολα να πανε οπως πρεπει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Anna0912 είπε:

Αχ κ μεις αυτό το δίλημμα έχουμε...Ολο αναβαλλουμε να κανουμε το εμβολιο.Εγώ πριν μια βδομάδα τελείωσα με τη διέγερση,θα κάνω και ένα φυσικό κύκλο για να πάρω κ ένα ωάριο....Έχω φοβηθεί με την αύξηση των κρουσμάτων κ δε ξέρω τι να κάνω ....????ποσες απο σας το εχουν κανει???

Έγω την έκανα την πρώτη δόση. Περίμενα και εγω λόγω διέγερσης, αλλά όπως ρώτησα και τις κοπέλες που κάνουν διέγερση, όλες το κάνανε. Απλά ξεκίνησαν ένα μήνα μετα με διέγερση. Εγώ θα παω ξανά με το νεο έτος κάποια στιμγη για διέγερση, αρά το έκανα για να νιώθω πιο ασφαλής. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έκανα τη δεύτερη δόση του εμβολίου και 2 μέρες μετά έκανα ΕΤ..  Είμαι 25 εβδομάδων έγκυος και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Τώρα κλείνω 6μηνο και θα κάνω και την αναμνηστική δόση αρχες Δεκέμβρη. Επίσης 2-3 φίλες μου έκαναν το εμβόλιο ενώ ήταν έγκυες,  κάποιες μόλις έκλεισαν το πρώτο τρίμηνο, κάποιες πριν κάποιες μετά..
Προσωπικά είμαι υποστηρίκτρια του εμβολίου και γενικότερα τάσσομαι υπέρ της επιστήμης που συνεχώς εξελίσσεται. Ας μην ξεχνάμε  ότι το προσδόκιμο ζωής έχει ανέβει εξαιτίας αυτού. Επίσης λόγω των εμβολίων έχουν εξαφανισθεί πάρα πολλές αρρώστιες..  
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά κι εγώ το καλοκαίρι έκανα το άστρα ζενεκα που είχαν πέσει και όλοι να μας φάνε να μην το κάνουμε σε γόνιμες ηλικίες, ότι θα δυσκολευτούμε κλπ αφού το κάναμε. Τώρα έπιασα πάρα πολύ εύκολα στο 2ο κύκλο προσπάθειας (είμαι πολύ νωρίς ακόμα οπότε σαν ξέρουμε πώς θα πάει πάντως σίγουρα δεν επηρέασε τη γονιμότητα). 

Αντίστοιχα η ξαδελφη μου και ο άντρας της φοβόντουσαν να το κάνουν, επειδή ήταν σε φάση εξωσωματικής και σκέφτονταν ότι θα τους επηρεάσει και δε θα πιάνουν και τέτοια. Κάνουν προσπάθεια τον Ιούλιο με αρνητική χοριακη. Τον Αύγουστο ήταν κλειστό το κεντρο οπότε τους πίεσε ευτυχώς ο γιατρός να το κάνουν. Κάνει η ξαδελφη μου την πρώτη δόση και 2 εβδομάδες μετά λίγο πριν τη 2η δόση βρίσκει ότι είναι έγκυος κι έπιασε φυσικά καθώς περίμενε να ξανακάνει εξωσωματική το Σεπτέμβρη. Το εμβόλιο δεν έχει καμία σχέση με την πιθανότητα να μείνει κάποια έγκυος. Αυτό λένε και όλες οι έρευνες. Αντίθετα, η εγκυμοσύνη δυστυχώς έχει περισσότερες πιθανότητες για βαριά νοσηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/11/2021 at 10:48 ΠΜ, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια, θέλω να ρωτήσω κάτι που με απασχολεί από χθες και πάω να σκάσω. Προσπαθούμε με το σύντροφό μου κάποιους μήνες σε 8 ημέρες περιμένω να δω μήπως αυτό το μήνα τα καταφέραμε. 

Στη δουλεια μου έρχομαι σε επαφή με πολύ κόσμο και μετακινούμε με λεωφορεία οποτς φοβάμαι πολύ μη κολλήσω κάτι. Το εμβόλιο το έχω κάνει. Χθες μάθαμε ότι μια απο το τμήμα μου κόλλησε τον ιό και κάναμε όλοι τεστ αλλα ήταν αρνητικά. 

Σε περίπτωση που κολλήσουμε ενώ προσπαθούμε ξέρετε αν επηρεάζει τη σύλληψη; 

Να σημειώσω ότι σήμερα ξύπνησα με πονοκέφαλο και ένα γδαρσιμο στο λαιμό. Εκανα αλλα 2 τεστ αλλα τίποτα. 

Λέτε αν τυχόν κολλήσουμε όσες προσπαθούμε να υπάρχει πρόβλημα;;

Πιστεύω ότι εμβολιασμενη έχεις πολύ λιγότερους λόγους να φοβάσαι ότι θα επηρεάσει οτιδήποτε. Οι πιθανότητες είναι ότι ούτε υψηλό πυρετό θα ανεβάσεις ούτε κάποια βαριά συμπτωματολογία θα έχεις. Όταν έχεις ήδη εμβολιαστεί οι πιθανοτητες ταλαιπωρίας πλησιάζουν πια τις πιθανότητες που έχεις να ταλαιπωρηθείς από άλλες νόσους πχ εποχιακές γρίπες κλπ. Να πω κιόλας ότι αυτό το μήνα που έπιασα είχα μια ίωση (εγώ και πόλοι μου οι φίλοι) και είχα κάνει ένα σωρό τεστ από το άγχος, μηπως είναι κορωνοϊός. Νομίζω κυκλοφορούν άπειρες ιωσουλες τώρα που άνοιξαν και τα σχολεία και που κυκλοφορουμε χειμώνα. Τέτοια θα έχεις κι εσύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...