Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022!!


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Apol είπε:

K εγω απόρησα και τους είπα κιόλας να μείνω κ μου είπαν έχει πολλή αναμονή κ δεν είναι καλό για σένα να μένεις εδώ τι να σου πω... 

και να φανταστείς υπάρχουν κοπέλες που δεν μπορούν να κάνουν την εξέταση είτε γιατί ζαλίζονται είτε γιατί έχουν αναγούλες εσυ σουρλατσαριζες😃καλά αποτελέσματα σου εύχομαι κορίτσι μου👍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Apol είπε:

K εγω απόρησα και τους είπα κιόλας να μείνω κ μου είπαν έχει πολλή αναμονή κ δεν είναι καλό για σένα να μένεις εδώ τι να σου πω... 

ναι, δεν επρεπε να περπατησεις πολυ. Η καμπυλη γινεται με το βασικο μεταβολισμο, σε κατασταση ηρεμιας. Στην ουσια με το περπατημα καις την γλυκοζη που μολις ελαβες οποτε η ινσουλινη δε λειτουργει με τον ιδιο τροπο. Θα μπορουσες να περιμενεις απ εξω ή μεσα στο αυτοκινητο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Xrys_Pa είπε:

και να φανταστείς υπάρχουν κοπέλες που δεν μπορούν να κάνουν την εξέταση είτε γιατί ζαλίζονται είτε γιατί έχουν αναγούλες εσυ σουρλατσαριζες😃καλά αποτελέσματα σου εύχομαι κορίτσι μου👍

Βγήκαν τα αποτελέσματα μου σε νηστεία έχω 70 στα 60' 141 και στα 120' 72 λέτε να είναι λάθος;;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

ναι, δεν επρεπε να περπατησεις πολυ. Η καμπυλη γινεται με το βασικο μεταβολισμο, σε κατασταση ηρεμιας. Στην ουσια με το περπατημα καις την γλυκοζη που μολις ελαβες οποτε η ινσουλινη δε λειτουργει με τον ιδιο τροπο. Θα μπορουσες να περιμενεις απ εξω ή μεσα στο αυτοκινητο

Περπάτησα πέντε λεπτά μέχρι το σπίτι μου, δεν είναι μεγάλη απόσταση.. Να είναι τόσο λάθος τα αποτελέσματα;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Apol είπε:

Περπάτησα πέντε λεπτά μέχρι το σπίτι μου, δεν είναι μεγάλη απόσταση.. Να είναι τόσο λάθος τα αποτελέσματα;; 

Τοοοσο λαθος δε θα ειναι! Αλλα ειπες οτι περπατησες οσο δεν εχεις περπατησει 6 μηνες τωρα, γι αυτο υπεθεσα οτι θα ειχες περπατησει αρκετα. Σιγουρα επηρεαστηκαν λιγακι οι τιμες, συζητησε το ομως και με το γιατρο σου ωστε να το αξιολογησει. Δε νομιζω οτι θα σου πει κατι παντως. Εγω και στις 2 εγκυμοσυνες που εκανα ημουν καθιστη ολη την ωρα, διχως να κανω απολυτως τιποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

Τοοοσο λαθος δε θα ειναι! Αλλα ειπες οτι περπατησες οσο δεν εχεις περπατησει 6 μηνες τωρα, γι αυτο υπεθεσα οτι θα ειχες περπατησει αρκετα. Σιγουρα επηρεαστηκαν λιγακι οι τιμες, συζητησε το ομως και με το γιατρο σου ωστε να το αξιολογησει. Δε νομιζω οτι θα σου πει κατι παντως. Εγω και στις 2 εγκυμοσυνες που εκανα ημουν καθιστη ολη την ωρα, διχως να κανω απολυτως τιποτα. 

Το είπα γιατί ήμουν ξάπλα στην αρχή λόγω του ότι είχα καφέ υγρά και πριν ένα μήνα ήμουν πάλι ξάπλα λόγω συσπάσεων μέχρι που άλλαξα γιατρό κ μου είπε να σηκώνομαι.. Μα κ εγώ αυτό ήξερα ότι πρέπει να είμαι καθιστή κ επέμενα κιόλας αλλά δεν...! Εγώ φοβάμαι γιατί το μωρό είναι λίγο παραπάνω του φυσιολογικου.. Θα μιλησω αύριο να δούμε τι θα μου πεί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Το είπα γιατί ήμουν ξάπλα στην αρχή λόγω του ότι είχα καφέ υγρά και πριν ένα μήνα ήμουν πάλι ξάπλα λόγω συσπάσεων μέχρι που άλλαξα γιατρό κ μου είπε να σηκώνομαι.. Μα κ εγώ αυτό ήξερα ότι πρέπει να είμαι καθιστή κ επέμενα κιόλας αλλά δεν...! Εγώ φοβάμαι γιατί το μωρό είναι λίγο παραπάνω του φυσιολογικου.. Θα μιλησω αύριο να δούμε τι θα μου πεί 

Βρε μην αγχωνεσαι. Κ μενα ειναι πιο μεγαλο απο το κανονικο. Περιμενα οτι θα ειχα σε αυτη την εγκυμοσυνη σαχαρο, αλλα τελικα δεν εχω. Παροτι τρωω μονο γλυκα! 
Ποσο ειναι το μωρουλι σου; 
οι γιατροι υπερβαλουν να ξερεις τις περισσοτερες φορες….και γενικα δε θελουν χοντρα μωρα. Κ ο δικος μου οταν του λεω οτι η μανα μου εκανε 4 παιδια απο 4 κιλα το καθενα επεμενε οτι ειχε αδιαγνωστο σακχαρο… χααχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Sofia33 είπε:

Βρε μην αγχωνεσαι. Κ μενα ειναι πιο μεγαλο απο το κανονικο. Περιμενα οτι θα ειχα σε αυτη την εγκυμοσυνη σαχαρο, αλλα τελικα δεν εχω. Παροτι τρωω μονο γλυκα! 
Ποσο ειναι το μωρουλι σου; 
οι γιατροι υπερβαλουν να ξερεις τις περισσοτερες φορες….και γενικα δε θελουν χοντρα μωρα. Κ ο δικος μου οταν του λεω οτι η μανα μου εκανε 4 παιδια απο 4 κιλα το καθενα επεμενε οτι ειχε αδιαγνωστο σακχαρο… χααχ

Καλά κοίτα οι μαμάδες μας μπορεί να είχαν χίλια δυο αλλά πήγαιναν άκουγαν καρδούλα κ έφευγαν αυτά όλα που κάνουμε εμείς τους φαίνονται εξωπραγματικα!!! Την Παρασκευή που κάναμε υπέρηχο ήμουν 25+2 και η μπέμπα ήταν 970 γρ.. Εσύ ποσο είσαι;;; κ πόσο το μωράκι σου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ εμείς γυρίσαμε από γιατρό κ ο μπέμπης πήγε 1100 😌 ο γιατρός με ρώτησε αν παίρνω μαγνήσιο όμως με είχε πειράξει το τροφοκαρντ κ δεν παίρνω. Έτσι μου είπε να τρώω πολλές τροφές με μαγνήσιο, παίρνει κάποια διαφορετικό σκεύασμα εκτός από το τροφοκαρντ? Επίσης μέτρησε την πίεση είχα 14 κ 8 είναι πολύ? Δεν ξέρω καθόλου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Καλά κοίτα οι μαμάδες μας μπορεί να είχαν χίλια δυο αλλά πήγαιναν άκουγαν καρδούλα κ έφευγαν αυτά όλα που κάνουμε εμείς τους φαίνονται εξωπραγματικα!!! Την Παρασκευή που κάναμε υπέρηχο ήμουν 25+2 και η μπέμπα ήταν 970 γρ.. Εσύ ποσο είσαι;;; κ πόσο το μωράκι σου; 

Μια χαρα ειναι το μωρακι!!! Εξαλλου οι υπερηχοι εχουν κ σφαλματα. Εγω 24+1 ηταν 708gr και 27 ακριβως ηταν 1127gr. Τωρα ειμαι 27+4. Δε με αγχωνει καθολου το βαρος, 

Η αναπτυξη των εμβρυων δεν ειναι γραμμικη, καποια βδομαδα μπορει να ειναι γρηγορη και την επομενη να χαλαρωσουν. Οπως κ να χει, μη σε αγχωνει αυτο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sofia33 είπε:

Μια χαρα ειναι το μωρακι!!! Εξαλλου οι υπερηχοι εχουν κ σφαλματα. Εγω 24+1 ηταν 708gr και 27 ακριβως ηταν 1127gr. Τωρα ειμαι 27+4. Δε με αγχωνει καθολου το βαρος, 

Η αναπτυξη των εμβρυων δεν ειναι γραμμικη, καποια βδομαδα μπορει να ειναι γρηγορη και την επομενη να χαλαρωσουν. Οπως κ να χει, μη σε αγχωνει αυτο!!

Να είναι γερά και υγιή τα μωράκια μας και με το καλό να τα υποδεχτούμε σε λίγους μήνες!!! ❤️ ❤️ ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Stacey89 είπε:

Καλησπέρα κ εμείς γυρίσαμε από γιατρό κ ο μπέμπης πήγε 1100 😌 ο γιατρός με ρώτησε αν παίρνω μαγνήσιο όμως με είχε πειράξει το τροφοκαρντ κ δεν παίρνω. Έτσι μου είπε να τρώω πολλές τροφές με μαγνήσιο, παίρνει κάποια διαφορετικό σκεύασμα εκτός από το τροφοκαρντ? Επίσης μέτρησε την πίεση είχα 14 κ 8 είναι πολύ? Δεν ξέρω καθόλου

Μπραβο για το μωρακι σου! Ποσων εβδομαδων εισαι; 
το απλο το τροφοκαρντ σε πειραζει; Εγω παιρνω 2-3 τη μερα και δε με ενοχλουν. Τα απλα ομως, οχι τα max. 
Η πιεση σου ειναι οριακη, αν ησουν σε ηρεμια καθιστη πανω απο 10 λεπτα. Θεωρειτε πιεση οταν ξεπερναμε το 14. 
ποτε εκανες τελευταια φορα εξεταση ουρων; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofia33 είπε:

Μπραβο για το μωρακι σου! Ποσων εβδομαδων εισαι; 
το απλο το τροφοκαρντ σε πειραζει; Εγω παιρνω 2-3 τη μερα και δε με ενοχλουν. Τα απλα ομως, οχι τα max. 
Η πιεση σου ειναι οριακη, αν ησουν σε ηρεμια καθιστη πανω απο 10 λεπτα. Θεωρειτε πιεση οταν ξεπερναμε το 14. 
ποτε εκανες τελευταια φορα εξεταση ουρων; 

Είχα κάνει πριν κανένα μήνα κ όλα καλά. Δεν ήμουν σε ηρεμία είχα μιλήσει κ πιο πριν δεν νομίζω ότι την πήραμε σωστά τη μέτρηση. Δοκίμασα και τα Μαξ κ τα απλά κ με πείραξαν κ τα δύο κ ψάχνω για κάποιο άλλο τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stacey89 είπε:

Καλησπέρα κ εμείς γυρίσαμε από γιατρό κ ο μπέμπης πήγε 1100 😌 ο γιατρός με ρώτησε αν παίρνω μαγνήσιο όμως με είχε πειράξει το τροφοκαρντ κ δεν παίρνω. Έτσι μου είπε να τρώω πολλές τροφές με μαγνήσιο, παίρνει κάποια διαφορετικό σκεύασμα εκτός από το τροφοκαρντ? Επίσης μέτρησε την πίεση είχα 14 κ 8 είναι πολύ? Δεν ξέρω καθόλου

Και εμένα μου έπεφτε βαρύ το συγκεκριμένο μαγνήσιο! Άλλαξα σκεύασμα και παίρνω Orbimag 300mg της medical αναβράζοντα δισκία ! Δεν ξέρω κατα ποσο μπορεις να λαμβάνεις τόσα mg μαγνησίου που χρειαζόμαστε μέσω της τροφής .. συζήτησε το με το γιατρό σου! Οςο για την πίεση να την μετράς και σπίτι σου όπου είμαστε πιο ήρεμες .. εγώ αυτό κανω !! Μη ξεχνάμε και την πίεση της άσπρης ποδιάς … 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Apol είπε:

Είχα κ εγώ πολύ έντονο πόνο στα πλευρά στην εσωτερική μεριά κάτω από το στήθος αλλά όχι σε βάθμο για να πάω νοσοκομείο... Εύχομαι κορίτσι μου να γίνει έστω λίγο πιο ήπιος ο πόνος.. Πως είσαι τώρα;;; πονάς το ίδιο; 

Σε ευχαριστω @Apol.. δυστυχώς ο πόνος συνεχίζει ακάθεκτος .. πρέπει να το παρω απόφαση και να κανω υπομονη αφού η ιατρική κοινότητα δεν μπορεί να βοηθήσει .. 

Οςο για την καμπύλη και εμένα δεν με άφησαν να κανω πάνω απο πέντε βήματα .. ενημέρωσε το γιατρό σου μήπως σε βάλει και την επαναλάβεις !! Εγώ την Παρασκευή θα την κανω και την Πέμπτη θα δούμε τα αγόρια μας .. ελπιζω να ειναι όλα καλα μετα την ταλαιπωρία που τραβάω .. θα σας ενημερώσω κορίτσια !! Καλό σας βραδυ … 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Stacey89 είπε:

Είχα κάνει πριν κανένα μήνα κ όλα καλά. Δεν ήμουν σε ηρεμία είχα μιλήσει κ πιο πριν δεν νομίζω ότι την πήραμε σωστά τη μέτρηση. Δοκίμασα και τα Μαξ κ τα απλά κ με πείραξαν κ τα δύο κ ψάχνω για κάποιο άλλο τώρα.

Φανταζομαι καθε μηνα θα κανεις ουρων, οποτε αν ειναι κατι θα φανει εκει. Οσον αφορα στην πιεση, καλυτερα να την μετρας στο σπιτι γιατι οταν εισαι εκτος παντα θα ειναι λιγο πιο τσιμπημενη. Για τα μαγνησια τωρα…δεν ειναι απαραιτητα στην εγκυμοσυνη, μας τα δινουν μονο κ μονο προληπτικα για τις συσπασεις κ για να ειναι ηρεμη η μητρα. Ρωτα διατροφολογο για το ποιες τροφες περιεχουν περισσοτερο. Επισης, οταν λες σε πειραζουν, τι σου προκαλουν; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

Φανταζομαι καθε μηνα θα κανεις ουρων, οποτε αν ειναι κατι θα φανει εκει. Οσον αφορα στην πιεση, καλυτερα να την μετρας στο σπιτι γιατι οταν εισαι εκτος παντα θα ειναι λιγο πιο τσιμπημενη. Για τα μαγνησια τωρα…δεν ειναι απαραιτητα στην εγκυμοσυνη, μας τα δινουν μονο κ μονο προληπτικα για τις συσπασεις κ για να ειναι ηρεμη η μητρα. Ρωτα διατροφολογο για το ποιες τροφες περιεχουν περισσοτερο. Επισης, οταν λες σε πειραζουν, τι σου προκαλουν; 

Μου προκάλεσαν κ τα δυο μετά από ακριβώς 12-13 ημέρες λήψης ταχυκαρδία κ τρέμουλο πολύ έντονα. Κ έτσι τα έκοψα. Είμαι στην 27 τώρα εβδομάδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Για όσες θα γεννήσουν Θεσσαλονίκη να ξέρετε ότι από σήμερα έχει μια προσφορά στον Άγιο Λουκά -20% αν κλείσετε από τώρα θέση για γεννά. Η προκαταβολή είναι 150€ αλλά αν γίνει κάτι και δεν γεννήσετε τελικά εκεί θα γίνει επιστροφή χρημάτων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια..χθες πήγαμε στον γιατρό.ειμαι 28+2 (7 μηνών!) και η μικρούλα μας είναι 1263γρ..λίγο παραπάνω από το φυσιολογικό μας είπε ο γιατρός..έχει πάρει θέση μας είπε,το κεφαλάκι είναι κάτω και τα ποδαράκια κοντά στον ομφαλό μου..είδε κιόλας ότι η κυκλοφορία του αίματος της είναι φυσιολογικά κ όλα βαίνουν καλώς! 

Εγώ έχω πάρει 16 κιλά μέχρι στιγμής..και η καμπύλη σακχάρου είναι πολύ καλή παρόλο που ταιζομαι κυρίως με γλυκα😓..πρέπει να μαζευτω μέχρι να γεννήσω! 

Επίσης ξεκινάμε κ τις προετοιμασίες του δωματίου της μπεμπας κ σιγά σιγά φορτώνουμε τα απαραίτητα..αυτά🤗🤗 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Stacey89 είπε:

Μου προκάλεσαν κ τα δυο μετά από ακριβώς 12-13 ημέρες λήψης ταχυκαρδία κ τρέμουλο πολύ έντονα. Κ έτσι τα έκοψα. Είμαι στην 27 τώρα εβδομάδα!

Ουφ καταλαβα! Δοκιμασε καποιο αλλο σκευασμα, υπαρχουν πολλα στο εμποριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Christipel είπε:

Καλησπέρα κορίτσια..χθες πήγαμε στον γιατρό.ειμαι 28+2 (7 μηνών!) και η μικρούλα μας είναι 1263γρ..λίγο παραπάνω από το φυσιολογικό μας είπε ο γιατρός..έχει πάρει θέση μας είπε,το κεφαλάκι είναι κάτω και τα ποδαράκια κοντά στον ομφαλό μου..είδε κιόλας ότι η κυκλοφορία του αίματος της είναι φυσιολογικά κ όλα βαίνουν καλώς! 

Εγώ έχω πάρει 16 κιλά μέχρι στιγμής..και η καμπύλη σακχάρου είναι πολύ καλή παρόλο που ταιζομαι κυρίως με γλυκα😓..πρέπει να μαζευτω μέχρι να γεννήσω! 

Επίσης ξεκινάμε κ τις προετοιμασίες του δωματίου της μπεμπας κ σιγά σιγά φορτώνουμε τα απαραίτητα..αυτά🤗🤗 

Μπραβο πολυ καλο το μωρουδελι σου!!! Κ γω κοριτσακι εχω. 
και γω εχω παρει 14 κιλα μεχρι τωρα με καλη καμπυλη. Μην σε ανησυχουν τα κιλα, στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα παρει 22 και 1 μηνα μετα τη γεννα ειχα χασει 14! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Christipel είπε:

Καλησπέρα κορίτσια..χθες πήγαμε στον γιατρό.ειμαι 28+2 (7 μηνών!) και η μικρούλα μας είναι 1263γρ..λίγο παραπάνω από το φυσιολογικό μας είπε ο γιατρός..έχει πάρει θέση μας είπε,το κεφαλάκι είναι κάτω και τα ποδαράκια κοντά στον ομφαλό μου..είδε κιόλας ότι η κυκλοφορία του αίματος της είναι φυσιολογικά κ όλα βαίνουν καλώς! 

Εγώ έχω πάρει 16 κιλά μέχρι στιγμής..και η καμπύλη σακχάρου είναι πολύ καλή παρόλο που ταιζομαι κυρίως με γλυκα😓..πρέπει να μαζευτω μέχρι να γεννήσω! 

Επίσης ξεκινάμε κ τις προετοιμασίες του δωματίου της μπεμπας κ σιγά σιγά φορτώνουμε τα απαραίτητα..αυτά🤗🤗 

Μπράβο κορίτσι μου!!! Αντε με το καλό να ξεκινήσετε το δωμάτιο της μπεμπούλας σας!!! ❤️ Εμενα με πήρε τώρα τηλ η μαία να μου πει ότι τα αποτελέσματα της καμπύλης είναι φυσιολογικα κ της είπα ότι πηγαίνοερχομουν κ μήπως έχουν αλλοιωθεί τα αποτελέσματα αλλά μου είπε να μην ανησυχώ...θυμασαι ποσο ήσασταν στον υπέρηχο 26η βδομάδα; εμένα η μπέμπα 25+2 ήταν 970 γρ κ με έστειλε κατευθείαν για καμπύλη.. Έβαλα 10 κιλά μέχρι τώρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Apol είπε:

Καλά κοίτα οι μαμάδες μας μπορεί να είχαν χίλια δυο αλλά πήγαιναν άκουγαν καρδούλα κ έφευγαν αυτά όλα που κάνουμε εμείς τους φαίνονται εξωπραγματικα!!! Την Παρασκευή που κάναμε υπέρηχο ήμουν 25+2 και η μπέμπα ήταν 970 γρ.. Εσύ ποσο είσαι;;; κ πόσο το μωράκι σου; 

Κοριτσακι μου, εμενα 26+4 ηταν 894γρ η μπεμπα. Εμενα μου ειχε φανει λιγο σε σχεση με αυτα που διαβαζω απο αλλα κοριτσια αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι σουπερ.

Καθε μωρακι ειναι διαφορετικο το ενα λιγο πιο μεγαλο το αλλο λιγο πιο μικρο, ειναι και μια μετρηση μεσω υπολογιστη, στην πραγματικοτητα μπορει να εχει αποκλιση και να ειναι πιο μικρο το μωρακι σου!

Εμενα δηλαδη στην 27η εβδομαδα ηταν 894γρ και απο οτι διαβασα απο τη @Sofia33 το μωρακι της στην 28 ειναι 1100γρ και της @Christipel1200 πολυ μεγαλη διαφορα με το δικο μου μωρακι...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Christipel είπε:

Καλησπέρα κορίτσια..χθες πήγαμε στον γιατρό.ειμαι 28+2 (7 μηνών!) και η μικρούλα μας είναι 1263γρ..λίγο παραπάνω από το φυσιολογικό μας είπε ο γιατρός..έχει πάρει θέση μας είπε,το κεφαλάκι είναι κάτω και τα ποδαράκια κοντά στον ομφαλό μου..είδε κιόλας ότι η κυκλοφορία του αίματος της είναι φυσιολογικά κ όλα βαίνουν καλώς! 

Εγώ έχω πάρει 16 κιλά μέχρι στιγμής..και η καμπύλη σακχάρου είναι πολύ καλή παρόλο που ταιζομαι κυρίως με γλυκα😓..πρέπει να μαζευτω μέχρι να γεννήσω! 

Επίσης ξεκινάμε κ τις προετοιμασίες του δωματίου της μπεμπας κ σιγά σιγά φορτώνουμε τα απαραίτητα..αυτά🤗🤗 

Ελα τη γλυκουλα... ❤️ ❤️ ❤️ τελεια που ολα ειναι καλα κοριτσακι μου... και εμεις εχουμε ψωνισει τα περισσοτερα και θα αρχισουμε να φτιαχνουμε το δωματιο σιγα σιγα... απλα τα εχουμε στο δωματιο της τωρα σαν αποθηκη ειναι με ολα τα πραγματα ετσι...

Εγω εχω παρει μονο 8κιλα μεχρι στιγμης... βεβαια τωρα τελευταια εχει ανοιξει μπολικο η ορεξη οποτε λογικα θα ανεβει αρκετα το νουμερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eva29 είπε:

Κοριτσακι μου, εμενα 26+4 ηταν 894γρ η μπεμπα. Εμενα μου ειχε φανει λιγο σε σχεση με αυτα που διαβαζω απο αλλα κοριτσια αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι σουπερ.

Καθε μωρακι ειναι διαφορετικο το ενα λιγο πιο μεγαλο το αλλο λιγο πιο μικρο, ειναι και μια μετρηση μεσω υπολογιστη, στην πραγματικοτητα μπορει να εχει αποκλιση και να ειναι πιο μικρο το μωρακι σου!

Εμενα δηλαδη στην 27η εβδομαδα ηταν 894γρ και απο οτι διαβασα απο τη @Sofia33 το μωρακι της στην 28 ειναι 1100γρ και της @Christipel1200 πολυ μεγαλη διαφορα με το δικο μου μωρακι...

 

Η 27η βδομαδα ειναι απο 26+1 εως 26+6. Εχει σημασια αν ειναι αρχη ή τελος της βδομαδας. Οι καμπυλες αναπτυξης των εμβρυων αφορουν το 50%, το 95% και το 10% του πληθυσμου. Το 50% αποτελει το μεσο ορο, που σημαινει οτι τα περισσοτερα μωρακια σε αυτη τη βδομαδα κυησης εχουν αυτο το ταδε βαρος. Στην περιπτωση σου, επειδη αγχωνεσαι χωρις λογο, το μωρουλι σου ειναι στο μεσο ορο των μωρων, ειναι δηλαδη απολυτως φυσιολογικο. 
Υπαρχει επισης ενα σαιτ οπου τόποθετεις τις μετρησεις απο τους υπερηχους και σου βγαζει σε ποια καμπυλη βρισκεται το μωρακι. 

https://fetalmedicine.org/research/assess/growth (με τον ιδιο τροπο βγαινει και το βαρος στον υπολογιστη του γιατρου)

επιπλεον, το υψος του μωρου μπορουμε να το υπολογισουμε απο την εξης εξισωση : 6,18+ Fl(mm)x0,59

fl ειναι το μηκος του μηριαιου οστου σε χιλιοστα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...