Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022!!


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Αναστασια 29 είπε:

Είμαι από Χαλκιδική αλλά κοντά στην Θεσσαλονίκη όχι πολύ μέσα! Ναι κατάλαβα που είναι νομίζω έχει ένα σχολείο δίπλα!Θα πάω μόλις βολέψει! Μια μέρα που θα κατέβουμε στο γιατρό!!! Αν μπορείς ρωτά και πες μου σε παρακαλω! Δν ήξερα ότι γίνεται αυτό! Αχ τι ωραια !κ εμείς λέγαμε αν είναι κορίτσι Μαρια και αν είναι αγόρι Παναγιώτη! Είναι το λιγότερο νομίζω μετά από τόσα χρόνια αναμονής και προσπαθειών! 

Έτσι ακριβώς κορίτσι μου με την Παναγία μας μπροστά θα πάνε όλα καλά!!! Ναι μόλις ρωτήσω θα σε ενημερώσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια κ εγώ από Θεσσαλονίκη εύχομαι τα καλύτερα! Θέλω πολύ να φάω σπανακόπιτα από φούρνο όμως υπάρχει κίνδυνος για τοξόπλασμα? Φοβάμαι να τη φάω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Stacey89 είπε:

Κορίτσια κ εγώ από Θεσσαλονίκη εύχομαι τα καλύτερα! Θέλω πολύ να φάω σπανακόπιτα από φούρνο όμως υπάρχει κίνδυνος για τοξόπλασμα? Φοβάμαι να τη φάω!

Με το καλό!! Όχι κορίτσι μου δε νομίζω γιατι ψήνεται σε πολλούς βαθμούς.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/12/2021 at 6:57 ΠΜ, ο/η Christipel είπε:

Με το καλό να βγει κ εσένα η αυχενική 😊..είναι γουρλιδικος μήνας ο Ιούνιος και όλες μας θα έχουμε τα μωράκια μας υγιέστατα στην αγκαλιά μας😍.

Όσον αφορά για τα κιλά..έτσι έλεγε κ ο γιατρός στην αδερφή μου..να πάρει μόνο 9 κιλά και τελικά πήρε 22 (την μάλωσε βέβαια αλλά μια χαρά την ξεγεννησε)..

Πόσο εβδομάδων είσαι;εγώ είμαι 15η και έχω πάρει δύο κιλά μόνο στην κοιλιά.η αλήθεια είναι ότι τρώω υγιεινά..δεν θέλω γλυκά,κρέας,λιπαρά,κ.τ.λ. μόνο μαγειρεμένα κ σε συγκεκριμένες ώρες..όπως κ να χει όμως σίγουρα 10 και πάνω θα πάρουμε όλες μας..δεν γίνεται 8 κιλά μόνο!δεν ξέρω μου φαίνεται περίεργο τόσα λίγα..έχετε ακούσει καμία κοπέλα να παίρνει τόσα λίγα κιλά;🤔

Καλησπέρα καλή μου! Σήμερα είμαι 12 εβδομάδες + 3 ημέρες... Στην ουσία διανύω τη 13η. Η αλήθεια είναι πως ταλαιπωρήθηκα με εμετούς και ναυτίες (τις οποίες ακόμα έχω) οπότε δεν έχω βάλει καθόλου κιλά - μέχρι τώρα τουλάχιστον! Όλον αυτό τον καιρό προσπαθούσα να τρώω υγιεινά αλλά δυστυχώς δε τα κατάφερνα λόγω της απίστευτης ανακατωσούρας. Με βοηθούσε μόνο το τοστ, οι φρυγανιές και γενικώς οι υδατάνθρακες. Φαντάσου πως ούτε νερό δε μπορούσα να πιω! Δυσκολεύτηκα πολύ... Από χθες ευτυχώς είμαι λίγο καλύτερα και ευελπιστώ να ξεκινήσω τη διατροφή που μου πρότεινε η γυναικολόγος μου (μονο κρέας, σαλάτες, λαχανικά και γαλακτοκομικά - καθόλου υδατάνθρακες). Και είδωμεν!!! Ο Θεός βοηθός 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου! Λοιπόν, έχω νέα (με συγχωρείτε για το σεντονι!)... Χθες έκανα την αυχενική επιτέλους! Long story short: Είδαμε το γλυκό μας μωράκι και χαρήκαμε τόσο πολύ!!! Αν και μας ταλαιπώρησε λιγάκι γιατί δεν ήθελε να γυρίσει με τιποτα, μετά από αρκετό περπάτημα, ενα γλυκό καφεδάκι και μια σοκολατιτσα, ευτυχώς τα καταφεραμε και γυρισε οπως επρεπε για να γινει η εξεταση. Ενω ο γιατρός μάς έδωσε μια πρώτη εικόνα πως όλα είναι εξαιρετικά (με πιθανότητα 1 προς 15.000 για συνδρομο down), πριν λίγο ενημερώθηκα για τα τελικά αποτελέσματα...

Τρισωμια 21: 1 προς 1703

Τρισωμια 18: <1 προς 20000

Τρισωμια 13: <1 προς 20000

Τράχηλος: 3,5mm (θεωρείται πολυ καλός) 

Είπε πως τα αποτελέσματα άλλαξαν τόσο διότι βρήκαν μια πρωτεΐνη λίγο ανεβασμένη αλλά εξακολουθώ να είμαι χαμηλού κινδύνου. Οκ μέχρι εδώ... Αυτό που με άγχωσε πολύ και από εκείνη την ώρα δε μπορώ να ηρεμήσω είναι πως βγήκα υψηλού κινδύνου για προεκλαμψία πριν τις 36 εβδομάδες με πιθανότητες 1 προς 86... Με καθησύχασε λέγοντας μου πως αν πάρω salospir των 160mg, θα μειωθούν πολύ οι πιθανότητες εμφάνισης αλλά εμένα κορίτσια μού κόπηκαν τα πόδια γιατί δυστυχώς το πέρασε πριν μερικά χρόνια η πρώτη μου ξαδέρφη στην Αγγλία και εκτός του ότι πήγε να χάσει η ίδια τη ζωή της από τις επιπλοκές, η μικρή μας γεννήθηκε με παράλυση αριστερής μεριάς (αριστερό χέρι & πόδι) λόγω εγκεφαλικών που υπέστη από την εκλαμψια την ώρα του τοκετού. Δόξα το Θεό το κοριτσάκι μας είναι μια χαρά σήμερα, χάρη στους εξαιρετικούς γιατρούς αλλά εμένα μου "γεννήθηκαν" αμφιβολίες και κυρίως άγχος...Στεναχωρήθηκα κιόλας, η αλήθεια να λέγεται....

Εσείς που είστε ήδη μανούλες, έχετε περάσει κάτι ανάλογο; Έτυχε σε καμία απ' τις νέες μανούλες να βγει υψηλού κινδύνου για προεκλαμψία και αν ναι, τι είπε ο γιατρός σας; 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Alexandra92 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου! Λοιπόν, έχω νέα (με συγχωρείτε για το σεντονι!)... Χθες έκανα την αυχενική επιτέλους! Long story short: Είδαμε το γλυκό μας μωράκι και χαρήκαμε τόσο πολύ!!! Αν και μας ταλαιπώρησε λιγάκι γιατί δεν ήθελε να γυρίσει με τιποτα, μετά από αρκετό περπάτημα, ενα γλυκό καφεδάκι και μια σοκολατιτσα, ευτυχώς τα καταφεραμε και γυρισε οπως επρεπε για να γινει η εξεταση. Ενω ο γιατρός μάς έδωσε μια πρώτη εικόνα πως όλα είναι εξαιρετικά (με πιθανότητα 1 προς 15.000 για συνδρομο down), πριν λίγο ενημερώθηκα για τα τελικά αποτελέσματα...

Τρισωμια 21: 1 προς 1703

Τρισωμια 18: <1 προς 20000

Τρισωμια 13: <1 προς 20000

Τράχηλος: 3,5mm (θεωρείται πολυ καλός) 

Είπε πως τα αποτελέσματα άλλαξαν τόσο διότι βρήκαν μια πρωτεΐνη λίγο ανεβασμένη αλλά εξακολουθώ να είμαι χαμηλού κινδύνου. Οκ μέχρι εδώ... Αυτό που με άγχωσε πολύ και από εκείνη την ώρα δε μπορώ να ηρεμήσω είναι πως βγήκα υψηλού κινδύνου για προεκλαμψία πριν τις 36 εβδομάδες με πιθανότητες 1 προς 86... Με καθησύχασε λέγοντας μου πως αν πάρω salospir των 160mg, θα μειωθούν πολύ οι πιθανότητες εμφάνισης αλλά εμένα κορίτσια μού κόπηκαν τα πόδια γιατί δυστυχώς το πέρασε πριν μερικά χρόνια η πρώτη μου ξαδέρφη στην Αγγλία και εκτός του ότι πήγε να χάσει η ίδια τη ζωή της από τις επιπλοκές, η μικρή μας γεννήθηκε με παράλυση αριστερής μεριάς (αριστερό χέρι & πόδι) λόγω εγκεφαλικών που υπέστη από την εκλαμψια την ώρα του τοκετού. Δόξα το Θεό το κοριτσάκι μας είναι μια χαρά σήμερα, χάρη στους εξαιρετικούς γιατρούς αλλά εμένα μου "γεννήθηκαν" αμφιβολίες και κυρίως άγχος...Στεναχωρήθηκα κιόλας, η αλήθεια να λέγεται....

Εσείς που είστε ήδη μανούλες, έχετε περάσει κάτι ανάλογο; Έτυχε σε καμία απ' τις νέες μανούλες να βγει υψηλού κινδύνου για προεκλαμψία και αν ναι, τι είπε ο γιατρός σας; 

 

 

Κορίτσι μου καταρχάς τα αποτελέσματα για τα συνδρομα μια χαρά μου φαίνονται σούπερ! Το 1 προς 1703 σκέψου πόσο λίγο είναι οπότε μην ανησυχείς! 

Επίσης, ο τράχηλος 35χιλ ο γιατρός σου είπε ότι είναι πολύ καλός ? Εγώ είχα 31 στην αυχενική δεν μου είπε κάτι αλλά από άλλες κοπέλες είχα διαβάσει αλλά νούμερα μεγαλύτερα και με έπιασε ένα άγχος με τον τράχηλο. Επίσης εμένα μου βγήκε πιθανότητα 1/62 για προεκλαμψία ακόμα χειρότερα δηλαδή και 1/92 για πρόωρο τοκετό και 1/500 για καθυστέρηση ενδομήτριας ανάπτυξης... Από πού να το πιάσω να το φυσήξω ! 

Παιρνω σαλοσπιρ εφόσον είδα και αιματολογο γιατί έπαιρνα και αντιπικτηκες λόγω εξωσωματικης. Μου είπε ότι μειώνουμε πάρα πολύ τις πιθανότητες η την καθυστερουμε να εμφανιστεί με το σαλοσπιρ και επιστρέφουμε στις πιθανότητες του υπολοίπου γενικού πληθυσμού έτσι. 

Οπότε υπομονή, ξεκούραση και προσέχουμε διατροφή όχι αλάτι γλύκα κλπ. Μετράω από τώρα πίεση για να ηρεμώ... 

Δεν σημαίνει ότι θα το πάθεις αν το σκεφτείς οι πιθανότητες είναι 1%? Τίποτα δηλαδή ! Κι εγώ φρικαρισμενη ήμουν όταν το είδα ! Αλλά πλέον έχω ανοσία λέω αν κάνω από τώρα έτσι τι θα κάνω μετά ! Είμαστε στην αρχή ακόμα ! Το άγχος δεν θα φύγει ποτέ τελικά ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσι μου καταρχάς τα αποτελέσματα για τα συνδρομα μια χαρά μου φαίνονται σούπερ! Το 1 προς 1703 σκέψου πόσο λίγο είναι οπότε μην ανησυχείς! 

Επίσης, ο τράχηλος 35χιλ ο γιατρός σου είπε ότι είναι πολύ καλός ? Εγώ είχα 31 στην αυχενική δεν μου είπε κάτι αλλά από άλλες κοπέλες είχα διαβάσει αλλά νούμερα μεγαλύτερα και με έπιασε ένα άγχος με τον τράχηλο. Επίσης εμένα μου βγήκε πιθανότητα 1/62 για προεκλαμψία ακόμα χειρότερα δηλαδή και 1/92 για πρόωρο τοκετό και 1/500 για καθυστέρηση ενδομήτριας ανάπτυξης... Από πού να το πιάσω να το φυσήξω ! 

Παιρνω σαλοσπιρ εφόσον είδα και αιματολογο γιατί έπαιρνα και αντιπικτηκες λόγω εξωσωματικης. Μου είπε ότι μειώνουμε πάρα πολύ τις πιθανότητες η την καθυστερουμε να εμφανιστεί με το σαλοσπιρ και επιστρέφουμε στις πιθανότητες του υπολοίπου γενικού πληθυσμού έτσι. 

Οπότε υπομονή, ξεκούραση και προσέχουμε διατροφή όχι αλάτι γλύκα κλπ. Μετράω από τώρα πίεση για να ηρεμώ... 

Δεν σημαίνει ότι θα το πάθεις αν το σκεφτείς οι πιθανότητες είναι 1%? Τίποτα δηλαδή ! Κι εγώ φρικαρισμενη ήμουν όταν το είδα ! Αλλά πλέον έχω ανοσία λέω αν κάνω από τώρα έτσι τι θα κάνω μετά ! Είμαστε στην αρχή ακόμα ! Το άγχος δεν θα φύγει ποτέ τελικά ! 

Καλησπέρα Εύα μου! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

Τη καλύτερη δουλειά κάνεις που δε βάζεις άγχος φιλενάδα... Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το άγχος, ειδικά στη κατάσταση μας. Αυτό σκέφτομαι και 'γώ και προσπαθώ να το κουμαντάρω αλλά όσο να 'ναι όταν σου λένε ότι υπάρχει πιθανότητα κάτι να πάει στραβά, θέλοντας και μη αγχώνεσαι. Για το τράχηλο που με ρώτησες, ναι, ο γιατρός που μας έκανε την αυχενική (εμβρυολογος) είπε ότι είναι πάρα πολύ καλός. Βέβαια αύριο πρωί με το καλό θα μιλήσω και με τη γιατρό μου να το επιβεβαιώσω! 

Εύχομαι όλα να μας πάνε καλά και τον Ιούνιο να κρατάμε αγκαλιά τα γερά μας μωράκια!!!!💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Alexandra92 είπε:

Καλησπέρα καλή μου! Σήμερα είμαι 12 εβδομάδες + 3 ημέρες... Στην ουσία διανύω τη 13η. Η αλήθεια είναι πως ταλαιπωρήθηκα με εμετούς και ναυτίες (τις οποίες ακόμα έχω) οπότε δεν έχω βάλει καθόλου κιλά - μέχρι τώρα τουλάχιστον! Όλον αυτό τον καιρό προσπαθούσα να τρώω υγιεινά αλλά δυστυχώς δε τα κατάφερνα λόγω της απίστευτης ανακατωσούρας. Με βοηθούσε μόνο το τοστ, οι φρυγανιές και γενικώς οι υδατάνθρακες. Φαντάσου πως ούτε νερό δε μπορούσα να πιω! Δυσκολεύτηκα πολύ... Από χθες ευτυχώς είμαι λίγο καλύτερα και ευελπιστώ να ξεκινήσω τη διατροφή που μου πρότεινε η γυναικολόγος μου (μονο κρέας, σαλάτες, λαχανικά και γαλακτοκομικά - καθόλου υδατάνθρακες). Και είδωμεν!!! Ο Θεός βοηθός 😄

Καλημέρα κορίτσι..μια από τα ίδια ήμουν κ εγώ..ούτε νερό κ φρυγανιες.μην ανησυχείς όμως λίγο υπομονή κάνε, το πολύ σε δύο βδομάδες θα σου έχουν φύγει τα συμπτώματα..

Κρέας πρότεινε ο γιατρός σου εε; 😑 Και όχι υδατάνθρακες;;😑 Πολύ ωραία..το κρέας ούτε να το μυρίσω δεν θέλω κ τα ψωμάκια πάνε σύννεφο (οπότε το 30αρι δεν το γλιτώνω😂)

Επίσης η αυχενική σου θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ καλή (είδα τα δικά μου αποτέλεσματα κ σύγκρινα). Αλλά θα σε μαλώσω τώρα κ δεν σε ξέρω καν..όχι μόνο η κάθε γυναίκα είναι διαφορετική αλλά ακόμα κ οι εγκυμοσύνες της κάθε γυναίκας είναι διαφορετική..ας μην επηρεαζόμαστε από άλλες περιπτώσεις (το λέω για να το ακούσω κ εγώ😄) και να εμπιστευτούμε μόνο τους γιατρούς μας.το ξέρω καμάρι μου ότι από την ώρα που μάθαμε ότι κουβαλάμε μια ψυχή μέσα μας το άγχος πάει στον ουρανό όμως κ για το καλό του πρέπει να είμαστε πιο αφασιες😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Alexandra92 είπε:

Καλησπέρα Εύα μου! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

Τη καλύτερη δουλειά κάνεις που δε βάζεις άγχος φιλενάδα... Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το άγχος, ειδικά στη κατάσταση μας. Αυτό σκέφτομαι και 'γώ και προσπαθώ να το κουμαντάρω αλλά όσο να 'ναι όταν σου λένε ότι υπάρχει πιθανότητα κάτι να πάει στραβά, θέλοντας και μη αγχώνεσαι. Για το τράχηλο που με ρώτησες, ναι, ο γιατρός που μας έκανε την αυχενική (εμβρυολογος) είπε ότι είναι πάρα πολύ καλός. Βέβαια αύριο πρωί με το καλό θα μιλήσω και με τη γιατρό μου να το επιβεβαιώσω! 

Εύχομαι όλα να μας πάνε καλά και τον Ιούνιο να κρατάμε αγκαλιά τα γερά μας μωράκια!!!!💕

Ναι σε καταλαβαίνω... Εγώ στην αρχή είχα στεναχωρηθεί.. φοβόμουν πολύ.. αλλά με ηρέμησε ο άντρας μου, μου λέει σκέψου ότι είναι 2% οι πιθανότητες! Πιο πιθανό είναι να πάει στραβά κάτι από κάτι άλλο άσχετο παρά από την προεκλαμψία ! Και έχει δίκιο ! Πιο πιθανό μπορεί να είναι να μας πατήσει αμάξι έξω παρά να πάθουμε προεκλαμψία... Και ένα σωρό άλλα πράγματα... 

Οπότε ας απολαύσουμε την εγκυμοσύνη μας με προσοχή και να μη σκεφτόμαστε άσχημα σενάρια.. όλα καλά πάνε μέχρι εδώ και θα συνεχίσουν να πηγαίνουν ! Όσο κάνουμε εξετάσεις πιστεύω πάντα θα προκύπτει κάτι νέο ίσα ίσα να μας αγχωσει οπότε ας αποκτήσουμε ανοσία και ας κάνουμε μηχανικά τις εξετάσεις... Η μαμά μου δεν ήξερε καν τι είναι προεκλαμψία... Έμαθε ότι είμαι κορίτσι όταν γεννήθηκα, και ένα σωρό γυναίκες το ίδιο... Οπότε είχαν ίσως και πιο ήρεμη εγκυμοσύνη χωρίς άγχος... 

Έτσι να το σκέφτεσαι... Και επίσης έχω βρει πολλά κορίτσι στο φόρουμ επειδή το έψαξα που βγήκαν στην αυχενική με πιθανότητες προεκλαμψίας και τελικά όλα καλά δεν είχαν τίποτα ! Μια μάλιστα είχε πιθανότητες 1/8 και δεν εμφανισε προεκλαμψία! 

Ας έχουμε μια ήρεμη εγκυμοσύνη να απολαύσουμε αυτό το ταξίδι 💖💖💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/12/2021 at 7:13 ΜΜ, ο/η Christyne είπε:

Κωνσταντίνα και εγώ σε μια τέτοια φάση με εσένα είμαι .. ενώ βγήκε η αυχενική καλή χωρίς να μου πει κάτι ο γιατρός 2 το μωρο Α και 1,9 για το μωρο Β, η αίματος pappa μου έδωσε αλλα ποσοστά για σύνδρομο down, ηλικία 38!!  Η γυναικολόγος μου πρότεινε την nipt όπου και πάλι ποσοστά θα μας δώσει, δεν ειναι διαγνωστική εξέταση .. για τροφοβλαστη στη δικη μου περίπτωση δεν ενδείκνυται λόγω των δυο σάκων .. Με ανησυχεί παντως το γεγονός όπου πάνω απο 35 χρόνων προτείνουν σε όλες την nipt .. το κέρδος ειναι μεγάλο για αυτούς!! Και σας μιλώ εγώ που εχω κάνει όλο τον προγεννητικό έλεγχο πληρώνοντας αδρά .. στίγμα, μυστική ίνωση, χρωμόσωμα Χ, νωτιαία μυική ατροφία και δεν θυμάμαι ποςα αλλα .. 

Καλημέρα Κορίτσια! Δυστυχώς δεν έχω χρόνο για να μπαίνω συχνά και να γράφω! Διάβασα τα νέα σας και χάρηκα που είναι όλα καλά! Και εγώ έκανα αυχενική, @christyne  και εμένα ενώ όλα βγήκαν καλά,  λόγω ηλικίας 36, που προτείνουν nipt και συμφωνώ πως είναι μεγάλο κέρδος για αυτούς!!

εύχομαι τα καλύτερα για όλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες! Ξέρω πως ανοίγω μια μεγάλη συζήτηση όμως θα ήθελα να ακούσω κ εσάς! Πριγραμματισα τον εμβολιασμό μου μόλις κλείσω την 15η εβδομάδα κύησης κ αυτό γιατί με πιέζει ο άντρας μου κ οι γονείς μου λόγω της επαφής μου με παιδιά επειδή είμαι δασκάλα. Εγώ φοβάμαι όμως μη βλάψω το μωρό μου. Μήπως έχει εμβολιαστεί κάποια κοπέλα νωρίτερα κ έχει παρόμοια εμπειρία? Ο γιατρός είναι σύμφωνος στο να το κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Stacey89 είπε:

Καλημέρα σε όλες! Ξέρω πως ανοίγω μια μεγάλη συζήτηση όμως θα ήθελα να ακούσω κ εσάς! Πριγραμματισα τον εμβολιασμό μου μόλις κλείσω την 15η εβδομάδα κύησης κ αυτό γιατί με πιέζει ο άντρας μου κ οι γονείς μου λόγω της επαφής μου με παιδιά επειδή είμαι δασκάλα. Εγώ φοβάμαι όμως μη βλάψω το μωρό μου. Μήπως έχει εμβολιαστεί κάποια κοπέλα νωρίτερα κ έχει παρόμοια εμπειρία? Ο γιατρός είναι σύμφωνος στο να το κάνω.

Καλημέρα κορίτσι..προσωπικά δεν έχω εμβολιαστεί γιατί ήθελα να κάνω εξωσωματική, να κάνω παιδί κ γενικά φοβάμαι για το μωρό.αλλα εγώ όμως είμαι στο χωριό με τους γονείς μου(είμαι σε καραντίνα από μόνη μου δηλαδή). Και γενικά δεν πολύ έρχεται κόσμος για να μην κολλήσουμε τίποτα. Αν όμως ήμουν στην περίπτωση σου ίσως να το σκεφτόμουν..αλλά κ πάλι θα φοβόμουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stacey89 είπε:

Καλημέρα σε όλες! Ξέρω πως ανοίγω μια μεγάλη συζήτηση όμως θα ήθελα να ακούσω κ εσάς! Πριγραμματισα τον εμβολιασμό μου μόλις κλείσω την 15η εβδομάδα κύησης κ αυτό γιατί με πιέζει ο άντρας μου κ οι γονείς μου λόγω της επαφής μου με παιδιά επειδή είμαι δασκάλα. Εγώ φοβάμαι όμως μη βλάψω το μωρό μου. Μήπως έχει εμβολιαστεί κάποια κοπέλα νωρίτερα κ έχει παρόμοια εμπειρία? Ο γιατρός είναι σύμφωνος στο να το κάνω.

Καλημέρα κοριτσι μου ! Εγώ έχω εμβολιαστεί λίγες μέρες πριν την εξωσωματική και όλα καλά πήγαν ! 

Επίσης έχω ακούσει πολλές κοπέλες που έκαναν το εμβόλιο έγκυες ! Όλα μια χαρά δεν έχω ακούσει τίποτα περίεργο! Ίσα ίσα το επικίνδυνο είναι να μείνεις ανεμβολιαστη... Ειδικά εσύ που έρχεσαι σε επαφή με παιδιά... 

Εγώ θα κάνω τη τρίτη δόση τέλος Ιανουαρίου τώρα, αυτό μου είπε και ο γιατρός... Είναι  επικίνδυνο να μη τη κάνω αυτό σκέφτομαι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stacey89 είπε:

Καλημέρα σε όλες! Ξέρω πως ανοίγω μια μεγάλη συζήτηση όμως θα ήθελα να ακούσω κ εσάς! Πριγραμματισα τον εμβολιασμό μου μόλις κλείσω την 15η εβδομάδα κύησης κ αυτό γιατί με πιέζει ο άντρας μου κ οι γονείς μου λόγω της επαφής μου με παιδιά επειδή είμαι δασκάλα. Εγώ φοβάμαι όμως μη βλάψω το μωρό μου. Μήπως έχει εμβολιαστεί κάποια κοπέλα νωρίτερα κ έχει παρόμοια εμπειρία? Ο γιατρός είναι σύμφωνος στο να το κάνω.

Καλήμερα!! Εγώ έκανα τη δεύτερη δόση Αυγουστο και αρχές Οκτωβρίου έκανα την εξωσωματική, το Φεβρουάριο κλείνω έξι μήνες, ο γιατρός μου προχθές μου είπε να κάνω την Τρίτη δόση και να μην ακούω κανέναν, θα το κάνω αφού μου το είπε ο γιατρός μου, φοβάμαι πολύ, δεν βγαίνω αλλά ακόμα κ με τους δικούς μας που ερχόμαστε σε επαφή αυτοί έρχονται με άλλα πόσα άτομα ο καθένας! Εσύ θα αποφασίσεις εννοείται αλλά η δουλειά σου είναι τέτοια που θεωρώ πως πρέπει να το κάνεις.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια !!! Και εγώ εμβολιάστηκα τέλη Ιουλίου και Οκτώβριο κάναμε εμβρυομεταφορα και ευτυχώς όλα πήγαν καλά! Ιανουάριο κλείνω έξι μήνες, αλλά θα πάω να κάνω πρώτα τεστ αντισωμάτων και αναλόγως θα δω ποτέ θα κάνω την 3η δόση! Ο γιατρός πάντως μου είπε να την κάνω! Και εγώ είμαι σε καραντίνα σπίτι από μόνη μ αλλά 5-6 άτομα που έρχονται που και που σπίτι φτάνουν για να κολλήσεις! Ειδικά επειδή στην περιοχή που μένω έχουμε πολλάαααα κρούσματα και κάθε μέρα ακούμε κ κάποιος γνωστός να νοσεί! Εγώ από την μια φοβάμαι την 3η δόση αλλά από την άλλη πιο πολύ θα φοβάμαι αν δεν την κάνω ! Και ο άντρας μ δεν ήθελε να κάνει εμβόλιο αλλά μόλις έμεινα έγκυος πήγε και το έκανε για να προστατέψει εμένα πιο πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Stacey89 είπε:

Καλημέρα σε όλες! Ξέρω πως ανοίγω μια μεγάλη συζήτηση όμως θα ήθελα να ακούσω κ εσάς! Πριγραμματισα τον εμβολιασμό μου μόλις κλείσω την 15η εβδομάδα κύησης κ αυτό γιατί με πιέζει ο άντρας μου κ οι γονείς μου λόγω της επαφής μου με παιδιά επειδή είμαι δασκάλα. Εγώ φοβάμαι όμως μη βλάψω το μωρό μου. Μήπως έχει εμβολιαστεί κάποια κοπέλα νωρίτερα κ έχει παρόμοια εμπειρία? Ο γιατρός είναι σύμφωνος στο να το κάνω.

Προσωπικά την 3η δόση την έκανα 12w 2d στο νοσοκομείο.. δεν είχα κάνενα σύμπτωμα ευτυχώς .. τη 2η δόση την είχα κάνει τρεις μέρες πριν την ωοληψια κ πήγαν όλα μια χαρά .. δε φοβάσαι στο σχολείο ; Εγώ αν και καθηγήτρια σε ΓΕΛ τρέμω διότι κάθε μέρα έχουμε απο 2-4 κρούσματα .. ευτυχώς βγήκα σε αναρρωτική κ ησύχασα ! Συμβουλή μου να το κανεις άμεσα .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/12/2021 at 10:16 ΜΜ, ο/η Sofia Efthimiadou είπε:

Κορίτσια καλησπέρα !! Έχετε σκεφτεί που θα γεννήσετε όταν έρθει η ώρα με το καλό ; Υπάρχει καμία κοπέλα που να σκεφτετε το Έλενα ; Είμαι από νησί και θα ήθελα να γέννησω πρώτα ο Θεός Αθήνα σε δημόσιο.καποια βοήθεια ;

Με το καλό Σοφακι .. εγώ σκέφτομαι για το Αλεξάνδρας, ήδη εχω βρει γιατρό που σκέφτομαι να συνεχίσω μαζι του και να σταματήσω τα ραντεβού στον ιδιώτη που συνεργάζεται με το Ιασώ .. βέβαια κ τον γιατρό του δημοσίου στο ιατρείο του τον βλέπω αλλα επειδή εχω δίδυμη κύηση με εξωσωματική θέλω έναν γιατρό με μεγάλη εμπειρία .. εαν θες περισσότερες πληροφορίες μπορώ να σου στείλω μήνυμα .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/12/2021 at 11:06 ΠΜ, ο/η Apol είπε:

Εντωμεταξύ και κάτι ακόμα κορίτσια, κάθε πότε πηγαίνετε στο γιατρό; 

Κάθε τρεις εβδομάδες .. 😇

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μόλις γύρισα από το ραντεβού μου η μπέμπα είναι καλά την είδαμε να καταπίνει !! Έκανε κινήσεις στο στόμα σαν να καταπινε υγρό !! Έμεινα άναυδη την ερωτεύτηκα ! Είναι τόσο γλυκούλα ! 

Ο τράχηλος που με ανησυχούσε είναι οκ ! Είναι 3.37 χιλιοστά και μου είπε είναι σούπερ ! Οπότε όλα καλά ! 

Ο αιματοκρίτης μου είναι χαμηλός 33 αλλά είπε αν πέσει η αιμοσφαιρίνη κάτω από 11 τότε θα με ξεκινήσει σίδηρο.. 

Θα πάω πάλι σε 4 εβδομάδες τώρα να τη δούμε.... Β επιπέδου έχω τέλος Ιανουαρίου... 

Άντε να βγουν και τα αποτελέσματα της κυστικής ινωσης την άλλη εβδομάδα να δω κι εκεί τι θα δω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια μόλις γύρισα από το ραντεβού μου η μπέμπα είναι καλά την είδαμε να καταπίνει !! Έκανε κινήσεις στο στόμα σαν να καταπινε υγρό !! Έμεινα άναυδη την ερωτεύτηκα ! Είναι τόσο γλυκούλα ! 

Ο τράχηλος που με ανησυχούσε είναι οκ ! Είναι 3.37 χιλιοστά και μου είπε είναι σούπερ ! Οπότε όλα καλά ! 

Ο αιματοκρίτης μου είναι χαμηλός 33 αλλά είπε αν πέσει η αιμοσφαιρίνη κάτω από 11 τότε θα με ξεκινήσει σίδηρο.. 

Θα πάω πάλι σε 4 εβδομάδες τώρα να τη δούμε.... Β επιπέδου έχω τέλος Ιανουαρίου... 

Άντε να βγουν και τα αποτελέσματα της κυστικής ινωσης την άλλη εβδομάδα να δω κι εκεί τι θα δω.

Τι ωραία!!!❤️ ❤️ ❤️ Μεγάλωσε το κοριτσάκι σας!!! Αγάπη, πολύ ευχάριστα νέα με τον τράχηλο!!! Μπορείς να σηκώνεσαι έτσι δεν είναι; τι σου είπε;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Apol είπε:

Τι ωραία!!!❤️ ❤️ ❤️ Μεγάλωσε το κοριτσάκι σας!!! Αγάπη, πολύ ευχάριστα νέα με τον τράχηλο!!! Μπορείς να σηκώνεσαι έτσι δεν είναι; τι σου είπε;; 

Ναι πολύ ωραία τα νέα !! Και πήγα πολύ φοβισμένη γιατί έχουν κοπεί τα συμπτώματα μαχαίρι 5 μέρες τώρα και φοβόμουν.. και να τον τράχηλο όλα καλά μου είπε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας... Ναι δεν μου είπε κάτι να προσέχω, όλα καλά εφόσον και το αιμάτωμα έχει εξαφανιστεί.. ούτως η άλλως δεν είμαι κλινήρης τόσες εβδομάδες απλά προσέχω και έτσι θα συνεχίσω... Δηλαδή άντε κανένα πλυντήριο και κανένα φαι να κάνω τίποτα άλλο και καμιά βόλτα που και που όχι όμως να κουράζομαι... Για επαφές δεν ρώτησα... Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να πιω κανένα ποτήρι κρασί στις γιορτές αλλά το ξέχασα.. παίρνω και σαλοσπιρ αυτό με φοβίζει... Οπότε μάλλον άντε καμία κόλα να πιω 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Ναι πολύ ωραία τα νέα !! Και πήγα πολύ φοβισμένη γιατί έχουν κοπεί τα συμπτώματα μαχαίρι 5 μέρες τώρα και φοβόμουν.. και να τον τράχηλο όλα καλά μου είπε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας... Ναι δεν μου είπε κάτι να προσέχω, όλα καλά εφόσον και το αιμάτωμα έχει εξαφανιστεί.. ούτως η άλλως δεν είμαι κλινήρης τόσες εβδομάδες απλά προσέχω και έτσι θα συνεχίσω... Δηλαδή άντε κανένα πλυντήριο και κανένα φαι να κάνω τίποτα άλλο και καμιά βόλτα που και που όχι όμως να κουράζομαι... Για επαφές δεν ρώτησα... Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να πιω κανένα ποτήρι κρασί στις γιορτές αλλά το ξέχασα.. παίρνω και σαλοσπιρ αυτό με φοβίζει... Οπότε μάλλον άντε καμία κόλα να πιω 😋

Μια χαρά τέλεια!!! Άρα κ οι δικές σου γιορτές θα είναι υπέροχες χωρίς φόβο!!! ❤️!! Με έχεις βάλει σε τόσες σκέψεις με τον τράχηλο έχω τσιμπηματακια από την αριστερή πλευρά του δευτερόλεπτου μη φανταστείς αλλά επηρεασμένη από σένα λέω λες να έχω κ εγώ θέμα με τον τράχηλο;;; (κατά φαντασίαν από παιδί!!) θα σε αφήσει κρασάκι να πιεις εμένα εννοείται μου είπε απλά να μην το παρακάνω δε νομίζω να παίζει Ρόκι το σαλοσπιρ εγώ ξέρω άτομα που πίνουν λόγω προβλημάτων υγείας και μια χαρά τραβάνε τα τσιπουρακια τους 😂😂😂.. Βλέπω τελικά για επαφές κ εσύ ξέχασες!!! Τι έγινε  έχουμε τα κορίτσια μας κ ξεχάσαμε τα πάντα??? Υγεία να έχουμε αγάπη κ όλα να μας πάνε τέλεια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Apol είπε:

Μια χαρά τέλεια!!! Άρα κ οι δικές σου γιορτές θα είναι υπέροχες χωρίς φόβο!!! ❤️!! Με έχεις βάλει σε τόσες σκέψεις με τον τράχηλο έχω τσιμπηματακια από την αριστερή πλευρά του δευτερόλεπτου μη φανταστείς αλλά επηρεασμένη από σένα λέω λες να έχω κ εγώ θέμα με τον τράχηλο;;; (κατά φαντασίαν από παιδί!!) θα σε αφήσει κρασάκι να πιεις εμένα εννοείται μου είπε απλά να μην το παρακάνω δε νομίζω να παίζει Ρόκι το σαλοσπιρ εγώ ξέρω άτομα που πίνουν λόγω προβλημάτων υγείας και μια χαρά τραβάνε τα τσιπουρακια τους 😂😂😂.. Βλέπω τελικά για επαφές κ εσύ ξέχασες!!! Τι έγινε  έχουμε τα κορίτσια μας κ ξεχάσαμε τα πάντα??? Υγεία να έχουμε αγάπη κ όλα να μας πάνε τέλεια!!! 

Καλημέρα κορίτσι μου ! Ναι κι εγώ επηρεασμένη από μια άλλη κοπέλα από άλλο φόρουμ αγχώθηκα με τον τράχηλο ! Και μου είπε ο γιατρός μου καλά ποιος σε αγχωσε με τον τράχηλο ?? Τι να του πω τώρα εγώ... Του λέω ε από την αυχενική που μου έβγαλε πιθανότητες πρόωρου τοκετού .. μου λέει αυτά είναι βλακείες μη δίνεις σημασία.... 

Με εξέτασε μετά  κολπικά όλα σούπερ μου λέει τι αγχώνεσαι.... 

Κι εγώ είχα τσιμπήματα κλπ είναι φυσιολογικα... Μην ανησυχείς... Πότε θα πας πας στο γιατρό?? 

Καλα ναι είδα τη μπέμπα και τα ξέχασα όλα !!! 😋

Άντε να απολαύσουμε αυτές τις ημέρες... 🎄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου ! Ναι κι εγώ επηρεασμένη από μια άλλη κοπέλα από άλλο φόρουμ αγχώθηκα με τον τράχηλο ! Και μου είπε ο γιατρός μου καλά ποιος σε αγχωσε με τον τράχηλο ?? Τι να του πω τώρα εγώ... Του λέω ε από την αυχενική που μου έβγαλε πιθανότητες πρόωρου τοκετού .. μου λέει αυτά είναι βλακείες μη δίνεις σημασία.... 

Με εξέτασε μετά  κολπικά όλα σούπερ μου λέει τι αγχώνεσαι.... 

Κι εγώ είχα τσιμπήματα κλπ είναι φυσιολογικα... Μην ανησυχείς... Πότε θα πας πας στο γιατρό?? 

Καλα ναι είδα τη μπέμπα και τα ξέχασα όλα !!! 😋

Άντε να απολαύσουμε αυτές τις ημέρες... 🎄

Εμείς πήγαμε τη Τρίτη και μου έδωσε οδηγίες για το πως να κόψω τα φαρμακα τα οποία μέχρι την Τετάρτη θα τα έχω κόψει ήδη έχω μειώσει utrogestan cyclacur prolutex ανα τρεις μέρες παίρνω κ ένα λιγότερο με τελευταίες τις prolutex..μετα μένουν οι innohep που θα τις παίρνω μέχρι τέλους.. Το θέμα είναι ότι αλλάζουμε γιατρό λόγω συνταξιοδοτησης φυσικά μου είπε να τον παίρνω σε ότι απορία έχω χωρίς να το σκεφτώ, μου είπε πως β επίπεδου θα κάνω την 22η βδομάδα οπότε είναι τον Φεβρουάριο αλλά όταν κόψω τα χάπια να πάω στον άλλο γιατρό να με δει για να μην είμαι 8 βδομάδες χωρίς παρακολούθηση.. Όταν κόψεις τα χάπια πήγαινε μου είπε..εγω θα τα έχω κομμένα πχ την Τετάρτη σκέφτομαι όμως ότι αφού 9 Δεκεμβρίου κάναμε την αυχενική κ όλα ήταν πολύ καλα να ξανά πάω σε δέκα μέρες;άσε που ο άντρας μου θα λείπει λόγω δουλειάς κ θα τον δω μόνο δύο μέρες τα Χριστούγεννα, οπότε είπα να κλείσω να πάμε 3-4 οπότε έχει ελεύθερο ραντεβου ο γιατρός δηλ έκανα αυχενική 12+1 να πάω ξανά 16η πάει πολύ; πέφτουν κ οι γιορτές ενδιάμεσα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Εμείς πήγαμε τη Τρίτη και μου έδωσε οδηγίες για το πως να κόψω τα φαρμακα τα οποία μέχρι την Τετάρτη θα τα έχω κόψει ήδη έχω μειώσει utrogestan cyclacur prolutex ανα τρεις μέρες παίρνω κ ένα λιγότερο με τελευταίες τις prolutex..μετα μένουν οι innohep που θα τις παίρνω μέχρι τέλους.. Το θέμα είναι ότι αλλάζουμε γιατρό λόγω συνταξιοδοτησης φυσικά μου είπε να τον παίρνω σε ότι απορία έχω χωρίς να το σκεφτώ, μου είπε πως β επίπεδου θα κάνω την 22η βδομάδα οπότε είναι τον Φεβρουάριο αλλά όταν κόψω τα χάπια να πάω στον άλλο γιατρό να με δει για να μην είμαι 8 βδομάδες χωρίς παρακολούθηση.. Όταν κόψεις τα χάπια πήγαινε μου είπε..εγω θα τα έχω κομμένα πχ την Τετάρτη σκέφτομαι όμως ότι αφού 9 Δεκεμβρίου κάναμε την αυχενική κ όλα ήταν πολύ καλα να ξανά πάω σε δέκα μέρες;άσε που ο άντρας μου θα λείπει λόγω δουλειάς κ θα τον δω μόνο δύο μέρες τα Χριστούγεννα, οπότε είπα να κλείσω να πάμε 3-4 οπότε έχει ελεύθερο ραντεβου ο γιατρός δηλ έκανα αυχενική 12+1 να πάω ξανά 16η πάει πολύ; πέφτουν κ οι γιορτές ενδιάμεσα 

Κορίτσι μ κ εγώ 9/12 εκανα αυχενική και την ίδια μέρα πήγα και στον γυναικολόγο μου για τον μηνιαίο έλεγχο και μου έκλεισε κατευθείαν ραντεβού για 5/1 δλδ στις βδομαδες που λες κ εσυ περίπου… 10 μέρες πιστεύω είναι νωρίς για να ξαναπάς… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...