Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυουλα 16ετων


Recommended Posts

γεια σας νέες μανούλες!

είμαι 16 και πριν λίγες μέρες έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε θετικό. Είχα καθυστέρηση πάνω από μήνα και αποφάσισα να δω τι είναι. Χθες επισκέφτηκα και γυναικολόγο για να είμαι σίγουρη και μου είπε πως είμαι έγκυος. Είμαι σε μια σχέση με ένα μεγαλύτερο αγόρι και δεν ξέρω πως θα το πάρουν οι γονείς μου. Ο πατέρας μου είναι παπάς όποτε είναι του: σεξ μετά τον γάμο. Ο σύντροφος μου είναι θετικός σε ότι και αν αποφασίσω είτε το κρατησω είτε όχι αλλά φοβάμαι να το πω στους γονείς μου. Η μητέρα μου κατα καιρούς με έχει ρωτήσει αν είμαι σεξουαλικα ενεργή και της έλεγα όχι ενώ είμαι από τα 14 περίπου. Να τους το πω τώρα και να αποφασίσουμε τι θα κάνω ή να περιμένω να "φουσκώσω" και να πω ότι δεν ήξερα τίποτα και να το κρατήσω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ότι από τη στιγμή που αποφάσισες να έχεις σεξουαλικες επαφές από τόσο μικρή θα έπρεπε να είσαι πιο προσεκτική δεν χρειάζεται καν να το συζητήσουμε και μη μου πεις είμαι μικρή δεν ήξερα γιατί δεν γίνεται να θεωρείς ότι είσαι στην κατάλληλη ηλικία για να έχεις σεξουαλικες επαφές αλλά μικρή για να ξέρεις να προφυλαχτεις... Αλλά δεν μας λες εσυ τι θες να κάνεις;;; Όσο για τους γονείς σου δεν μπορούμε εμείς να σου πούμε πως θα τους το πεις... Πιστεύω ότι ο πατέρας σου σαν παπάς μπορεί να είναι κατά των προγαμιαιων σχέσεων αλλά σίγουρα είναι πιο κατά των εκτρωσεων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φυσικά και είχα ενημερωθεί για όλους τους τρόπους αντισύλληψης και προφύλαξης, όμως μετά από κάποιο καιρό σχέσης έρχεται η στιγμή που μπορεί να θέλετε να δοκιμάσετε "πιο ελεύθερο". Εκεί την πατήσαμε, είναι σίγουρα κατα της έκτρωσης ο πατέρας μου όμως φοβάμαι πολύ την αντίδραση του. Μικρότερη μου κάνανε συζητήσεις ότι η παρθενια είναι σαν ένα λουλούδι που πρέπει να φυλάξουμε μέχρι τον γάμο και πιστεύω ότι θα τους απογοητεύσω. Εγώ προσωπικά νιώθω ότι θέλω να το κρατήσω και να ξεκινήσω μια οικογένεια ακόμα και μικρή που είμαι, αλλά σκέφτομαι μέχρι και να βρω χρήματα και να το ρίξω χωρίς να μάθουν τπτ οι γονείς μου. Δε ξέρω αν κάποια άλλη μανούλα έχει βρεθεί σε αυτή τη κατάσταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κοριτσι μου! Θα σταθω στο τελευταιο κομματι στο κειμενο σου..

Το να το αφησεις να περασει ετσι μεχρι να φαινεται η κοιλια, συνεπαγεται και ενα πληθος εξετασεων που πρεπει να κανεις και καποιες απο αυτες εχουν μεγαλο κοστος ..Πρεπει να σε παρακολουθει γιατρος, στο οικονομικο κομματι μπορεις να ανταποκριθεις;Το να αφηνεις τον καιρο να περναει χωρις εξετασεις ειναι επικινδυνο και για τους δυο σας..

Δεν ειμαστε εμεις ικανοι να σου πουμε τι πρεπει να κανεις, αλλα αυτο που οπωσδηποτε πρεπει να γινει, ειναι να μιλησεις εστω στη μητερα σου τωρα κιολας..

Χρειαζεσαι καθοδηγηση απο καποιον εμπειρο,δυστυχως ή ευτυχως ενα μωρο ειναι ισοβια ευθυνη που σημαινει οτι θα πρεπει να μεινεις πισω σε πολλα που δεν φανταζοσουν λογω ηλικιας οτι θα στερηθεις..Πρεπει να μιλησεις με την μαμα σου καλη μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sofia86 είπε:

Γεια σου κοριτσι μου! Θα σταθω στο τελευταιο κομματι στο κειμενο σου..

Το να το αφησεις να περασει ετσι μεχρι να φαινεται η κοιλια, συνεπαγεται και ενα πληθος εξετασεων που πρεπει να κανεις και καποιες απο αυτες εχουν μεγαλο κοστος ..Πρεπει να σε παρακολουθει γιατρος, στο οικονομικο κομματι μπορεις να ανταποκριθεις;Το να αφηνεις τον καιρο να περναει χωρις εξετασεις ειναι επικινδυνο και για τους δυο σας..

Δεν ειμαστε εμεις ικανοι να σου πουμε τι πρεπει να κανεις, αλλα αυτο που οπωσδηποτε πρεπει να γινει, ειναι να μιλησεις εστω στη μητερα σου τωρα κιολας..

Χρειαζεσαι καθοδηγηση απο καποιον εμπειρο,δυστυχως ή ευτυχως ενα μωρο ειναι ισοβια ευθυνη που σημαινει οτι θα πρεπει να μεινεις πισω σε πολλα που δεν φανταζοσουν λογω ηλικιας οτι θς στερηθεις..Πρεπει να μιλησεις με την μαμα σου καλη μου..

ε οικονομικά πιστεύω πως μπορώ να ανταπεξέλθω τουλάχιστον και με τη βοήθεια του αυντροφου μου που δουλεύει και μου έχει πει ότι μπορεί να με βοηθάει, η μητέρα μου είναι και αυτή παλαιων αρχών και νιώθω πολύ άβολα να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα μαζί της γτ φοβάμαι ότι θα αρχίσει τις ερωτησεις και δε θα ξέρω τι θα απαντήσω.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η sofia05 είπε:

γεια σας νέες μανούλες!

είμαι 16 και πριν λίγες μέρες έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε θετικό. Είχα καθυστέρηση πάνω από μήνα και αποφάσισα να δω τι είναι. Χθες επισκέφτηκα και γυναικολόγο για να είμαι σίγουρη και μου είπε πως είμαι έγκυος. Είμαι σε μια σχέση με ένα μεγαλύτερο αγόρι και δεν ξέρω πως θα το πάρουν οι γονείς μου. Ο πατέρας μου είναι παπάς όποτε είναι του: σεξ μετά τον γάμο. Ο σύντροφος μου είναι θετικός σε ότι και αν αποφασίσω είτε το κρατησω είτε όχι αλλά φοβάμαι να το πω στους γονείς μου. Η μητέρα μου κατα καιρούς με έχει ρωτήσει αν είμαι σεξουαλικα ενεργή και της έλεγα όχι ενώ είμαι από τα 14 περίπου. Να τους το πω τώρα και να αποφασίσουμε τι θα κάνω ή να περιμένω να "φουσκώσω" και να πω ότι δεν ήξερα τίποτα και να το κρατήσω?

Γειά σου Σοφία! 

Κορίτσι μου καταλαβαίνω πόσο δύσκολη ειναι η θέση σου κ είναι πολύ βασικό που έχεις το αγόρι σου δίπλα σου. Όμως πρέπει να μιλήσεις στη μαμά σου. Ακόμα κ αν δεν το κρατήσεις σε αυτή την ηλικία χρειάζεται νομίζω να υπογράψει κηδεμόνας για να προχωρήσεις σε επέμβαση. Το βασικότερο είναι να μην πας σε κάποιον που αναλαμβάνει στα κρυφά σε ανοργάνωτο ιατρείο κλπ κ πάθεις καμία ζημιά. Να πας σε γιατρό κ κλινική επίσημη. Αυτή είναι η βασικότερη μου συμβουλή. 

Από εκεί κ πέρα (κ χωρίς καμία διάθεση να σου κουνήσω το δάχτυλο) σε παρακαλώ να μην αφήνεις στα χέρια του κάθε άντρα την αντισύλληψη κ προστασία σου γιατί δυστυχώς όπως βλέπεις εμείς είμαστε που την πληρώνουμε τη νύφη... Κ δεν είναι μόνο η εγκυμοσύνη αλλά κ τόσες ασθένειες που μπορεί να κολλήσεις. Ενημερώσου κ να έχεις εσύ τον έλεγχο του σώματος σου κ της υγείας σου! 

Όσο για αυτό που γράφτηκε παραπάνω από κάποια κοπέλα, κ όμως ναι μπορεί να είναι τα παιδιά σε ηλικία για σεξ κ ιδέα να μην έχουν!!! Τα παιδιά μεγαλώνουν κ κάνουν σχέσεις όμως η ενημέρωση είναι ανύπαρκτη! Γίνεται καμία σοβαρή προσπάθεια να μάθουν πως θα προστατευτουν; Πάει να μπει μάθημα στα σχολεία κ η εκκλησία ξεσηκώνει τον κόσμο! Οι ελληνική οικογένεια σπάνια μιλάει για τέτοια (πόσο μάλλον ενός παπά) κ τα παιδιά (κ κυρίως τα κορίτσια) αφήνονται στη μοίρα τους. Βάλτε στην εξίσωση ότι τα μεγαλώνουμε να ντρέπονται να μιλάμε για "τέτοια" κ γενικά να ακολουθούν τον άντρα κ δε θέλει κ πολύ. Ας κάνουμε εμείς ως μεγαλύτερες κάτι για να αλλάξει αυτό κ ας ενημερώσουμε τα παιδιά μας. 

Σοφακι δες εδώ διάφορες γραμμές υποστήριξης που μπορούν να σε κατευθύνουν για το τι να κάνεις. Νομίζω πχ το 1056 είναι για σένα αλλά έχει κ κάποιες ακόμα. 

https://www.citykidsguide.com/10-tilefonikes-grammes-psyhologikis-ypostirixis-kai-voitheias-poy-prepei-na-gnorizoyme

Σου εύχομαι ό, τι καλύτερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η sofia05 είπε:

ε οικονομικά πιστεύω πως μπορώ να ανταπεξέλθω τουλάχιστον και με τη βοήθεια του αυντροφου μου που δουλεύει και μου έχει πει ότι μπορεί να με βοηθάει, η μητέρα μου είναι και αυτή παλαιων αρχών και νιώθω πολύ άβολα να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα μαζί της γτ φοβάμαι ότι θα αρχίσει τις ερωτησεις και δε θα ξέρω τι θα απαντήσω.

 

Το καταλαβαινω...Αλλα δυστυχως δεν ειναι κατι που μπορεις  να κρατησεις κρυφο...Ασε που οι μανουλες τα μυριζονται αυτα! Ειναι μονοδρομος να της το πεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η sofia05 είπε:

φυσικά και είχα ενημερωθεί για όλους τους τρόπους αντισύλληψης και προφύλαξης, όμως μετά από κάποιο καιρό σχέσης έρχεται η στιγμή που μπορεί να θέλετε να δοκιμάσετε "πιο ελεύθερο". Εκεί την πατήσαμε, είναι σίγουρα κατα της έκτρωσης ο πατέρας μου όμως φοβάμαι πολύ την αντίδραση του. Μικρότερη μου κάνανε συζητήσεις ότι η παρθενια είναι σαν ένα λουλούδι που πρέπει να φυλάξουμε μέχρι τον γάμο και πιστεύω ότι θα τους απογοητεύσω. Εγώ προσωπικά νιώθω ότι θέλω να το κρατήσω και να ξεκινήσω μια οικογένεια ακόμα και μικρή που είμαι, αλλά σκέφτομαι μέχρι και να βρω χρήματα και να το ρίξω χωρίς να μάθουν τπτ οι γονείς μου. Δε ξέρω αν κάποια άλλη μανούλα έχει βρεθεί σε αυτή τη κατάσταση

 

Καταρχάς πρέπει να αποφασίσεις αν θες να το κρατήσεις ή όχι. Από την μία λες ότι θέλεις να ξεκινήσεις μία οικογένεια και από την άλλη ότι σκέφτεσαι να βρεις χρήματα και να το ρίξεις κρυφά.

Κατά δεύτερον ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις οι γονείς σου πρέπει να το μάθουν και ελπίζω να σε στηρίξουν σε ότι και αν αποφασίσεις. Επίσης, μία τέτοια επέμβαση στην ηλικία σου θέλει γονική συναίνεση και ενέχει κινδύνους.

Καλή τύχη σου εύχομαι σε ότι και αν αποφασίσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα μιλήσω λίγο διαφορετικά από όλες τις άλλες κοπέλες ούτε θα σε μαλώσω ούτε θα σε κρίνω όμως όπως λες γνωρίζες όλους τους τρόπους αντισύλληψης και όμως παρόλο αυτά αποφασίσεις να κάνεις ελευθέρα έρωτα ένταξει καλά έκανες όμως πρέπει να ξέρεις ότι στο να προβεις σε μια έκτρωση γιατί είσαι πολύ μικρή ηλικία αν δεν το κρατήσεις είναι πολύ βαρύ κορίτσι μου πολλές γυναίκες δίνουν εκατομμύρια να κάνουν ένα μωρο άλλες περιμένουν μήνες και φεύγουν χωρίς αγκαλιά καλό είναι αφού ξέρουμε κάποια πράγματα να προσέχουμε ένα μωρο δε είναι αντικείμενο είναι ψυχή και πονάει και αυτό εκεί μέσα και σου λέω δεν σε κρίνω ποια είμαι εγώ για να σε κρίνω αλλά είναι ένα μωρό ένα μωράκι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...