Μετάβαση σε περιεχόμενο

apoklistikos thilasmos


Recommended Posts

GEIA SAS KORITSIA!H MPEMPA MOY EINAI 2 MHNWN KAI THN THILAZW APOKLISTIKA!THN TRITH PHGAME STHN PAIDIATRO GIA TO PRWTO EMBOLIO KAI GENIKA NA THN EKSETASEI!THN ZYGISE KAI MESA SENA MHNA PHRE MONO 210 GRAMM!H ALHTHEIA EINAI PWS STENAXWRITHIKA POLY GIAYTO!H PAIDIATROS MOY EIPE NA PERIMENOYME 2 BDOMADES KAI NA KSANA PAME NA DOYME TI EGINE!EGW THELW NA THILASW TO MWRO MOY!!!OMWS AN AYTES TIS 2 EBDOMADES DEN THA BALEI GRAMM TOTE OYTE AYTO TO THELW!H MIKRH MOY ETRWGE POTE KATHE 2-3 WRES POTE KATHE 4-5!EINAI ARKETA GKRINIARA KAI POLES FORES OTN ETRWGE META OTAN EBGAZE TON AERA EBGAZE KAI ARKETO GALA KAI KATI SAN MIKSOYLES PAROLO POY DEN EINAI KRIWMENH!APO TOTE POY PHGAME STHN GIATRO KAI META THN TAIZW OPOTE GRINIAZEI KAI AN FAEI KALWS!MPOREI NA FAEI KATHE MIAMISH WRA ALLA MPOREI NA KANEI KAI 3!KAI THN AFHNW NA FAEI OSO THELEI!POLLOI MOY LENE PWS DEN XORTWNEI KAI GIAYTO KLAIEI SYXNA KAI NA THS DWSW KSWNW GALA PRAGMA POY EGW DEN THELW!AN OMWS ME TO KSENW STAMATHSEI NA GKRINIAZEI KAI BAZEI GRAMM TOTE THA TO EKANA!TI LETE NA SYMBAINEI;;;NA DWSW KSENW GALA H OXI;A!GALA OMWS EXW KAI NOMIZW PWS EXW KAI POLY!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΛΙΓΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗ ΓΙΝΕΤΑΙ......ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ.....ΕΦΟΣΟΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΤΟΤΕ ΘΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ.....ΕΛΕΓΧΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΡΕΓΜΕΝΕΣ ΠΑΝΕΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 6-7 ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΡΩΕΙ ΣΩΣΤΑ...ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

BOURIQUE PRIN LIGO KSYPNISE EFAGE 3 LEPTA KAI KSANA KOIMHTHIKE!EIXE 2 WRES KAI KATI NA FAEI!DEN KSERW TI NA KANW!THELW TO KALYTERO GIA TO PAIDI MOY EITE AYTO EINAI THYLASMOS EITE GALA KSENW THELW NA TO BLEPW NA ANAPTHSETE FYSIOLOGIKA!TO BRADY KSYPNAEI SYXNA BEBAIA TRWEI KAI KSANA KOIMATAI!AN DEN XORTAINE DEN THA KOIMOTAN ETSI DEN EINAI;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Litsa mou kalimera agapi mou...

To kalitero einai na perimeneis akoma liges meres,,,

Kai meta na ksana pate ston giatro sas...

Min fwvase agapi mou to mwraki sou trefetai esto kai ekeino pou pinnei...

Eilikrina den kserw ti allo na pw...

Sas euxwme suntoma ola na perasoun kai na ksana valeis XAMWGELO...

Na sou zisei to BABY sou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΙΤΣΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ

ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΑΚΟΜΑ

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΩΡΑ ΤΟ ΜΩΡΟ

ΑΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΞΥΠΝΑΣ ΤΡΙΒΟΝΤΑΣ ΤΗΣ ΛΙΓΟ ΤΟ ΑΥΤΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΩΡΑ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΟΝ ΡΥΘΜΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην κανεις βιαστικες κινησεις! αλλαξε σταση θηλασμου, ενδεχεται το μωρο να μην θηλαζει σωστα,

πως θηλαζεις?

με τι συστημα?

ποσο γενηθηκε?

ποιες ειναι οι ζυγισεις της?

ποσο βαρος εχει τωρα?

ποσες πανες βρεχει την μερα?

για να μπορουμε να βλεουμε αν ενα μωρο σιτιζεται σωστα μετραμε τις πανες που βρεχει και οχι τις πανες που κανει κακακια.... μπορει ενα μωρο που θηλαζει να κανει και 1 εβδ. να κανει κακακια, δεν ειναι ανησυχιτικο.

το ξενο ειναι η ευκολη λυση, αλλα δεν ειναι η μονη!

μπορει το μωρο να εχει καοια λοιμωξη (π.χ. ουρολοιμωξη)και να μην λαμβανει βαρος.... οσο ξενο και να δωσεις δεν θα γινει τιποτα! μην τα παρατας! το μωρο εβαλε βαρος , εν εχασε!

αν μπορεις απαντησρ στις παραπανω ερωτησεις

ισως μπορεσουμε να σε βοηθησουμε απ την εμπειρια μας

αλλα και η κ.Αγλαια με τις γνωσεις της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALHMERA PEBI!LOIPON THILAZW EITE KSAPLWMENH STO PLAI OTAN EIMASTE STO KREBATI EITE KATHISTH!DEN NOMIZW NA FTAIEI H STASH THILASMOY!ME TI SYSTHMA TI ENNOEIS;GENNHTHIKE 3980 GR KAI 53 CM!STHN KLINIKH HTAN 3720 KAI STHN PRWTH EPISKEPSH STO GIATRO HTAN 4590 KAI 55,5!KAI TWRA POY PHGAME PALI HTAN 4800 KAI 55,5!EBALE MONO 210GR!OI PANES THS EINAI ARKETES DEN TIS METROYSA ALLA SHMERA THA TIS METRHSW!SIGOYRA PANW APO PENTE!PERIMENW THN APANTHSH SOY ME AGWNIA!GIA NA MOY APANTHSEI H K.AGLAIA PREPEI NA STEILW ALLO MNM ALLOY H OXI;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PALIA POY THN THILAZA KATHE 3 WRES HTAN FORES POY ETRWGE KAI APO TA DYO!ALLA OXI PANTA!TWRA TRWEI SYNHTHWS MONO APO TO ENA KAI TRWEI POTE 3 LEPTA KAI POTE 5 KAI ALLES FORES TRWEI KAI PARAPANW 10 LEPTA ALLA TRWEI STAMATAEI KSANA TRWEI!EINAI FORES POY THA EXEI THN THILH KAI 25 LEPTA ALLA DEN TRWEI SYNEXOMENA!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΡΑΙΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΙΟ

ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΑΧΥΡΕΥΣΤΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΛΟΥΣΙΟ ΣΕ ΘΕΡΜΙΔΕΣ! ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ

ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙς ΝΑ ΠΕΡΝΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3ΩΡΟ! ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙς ΕΝΑ ΓΕΥΜΑ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟς ΕΚΤΟς ΑΝΑ ΒΛΕΠΕΙς ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΒΑΖΕΙς ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΞΕΚΙΝΑς ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕς.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΛΜΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗς ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΟΥ ΤΡΩΕΙ ΟΠΩς ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΝΗΘΩς ΑΥΤΟ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥς 2-3 ΜΗΝΕς, ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ, ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙς ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟ! ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

ΤΑ ΚΑΚΙΑ ΠΩς ΕΙΝΑΙ? ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΑΦΡΟ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PALIA THN THILAZA 5 LEPTA KAI META ALLAZA STHTHOS KSERONTAS PWS MPROSTA EINAI TO KALO GALA!BLAKEIES!!!TWRA EMATHA PWS PISW EINAI TO KALO!MOY TO EIPE ENAS ELLHNAS GIATROS!EKANA POLLA LATHOI KAI EGW GIATI THS APORIES MOY TIS ELINAN OI GNWSTOI KAI OXI KAPOIOS EIDIKOS!TWRA OMWS GIA TO KATHE TI RWTAW TON GIATRO!KSEXASA NA PW PWS EIMAI GERMANIA KAI EDW OI GIATROI DEN KAI POLLA!TA KAKA THS TWRA TELEYTAIA EINAI SAN DIAROIA GINETE XALIA OTAN KANEI!EINAI KITRINOPA!LES NA EXEI KATI;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το χρωμα ειναι μια χαρα! υποθετω εννοεις το μουσταρδι....! ολοι στην αρχη τα ιδια καναμε κανεις δεν ηξερε!

αν εχεις θεληση και υπομονη θα τα καταφερεις! εγω αλλαξα παιδιατρο γιατι προσπαθησε να μου πλασαρει ξενο γαλα με την προφαση οτι δεν εχει παρει αρκετο βαρος(720γρ το μηνα)αυτο στο 3ο μηνα αυτη την στιγμη η κορη μ ου εκλεισε τους 10 και συνεχιζουμε να θηλαζουμε!

κατα την γμωμη βαζε το μωρο οσο πιο πολυ ωρα μπορεις στο στηθος μην το αφηνεις να κοιμαται πανω σε αυτο , να τ ξυπνας!κανενα μωρο δεν εμαθε στην αγκαλια απο τον θηλασμο, καντε αγκαλιτσες! κι αν δεις οτι παλι παραμενει στασιμο σε βαρος πρι δωσεις συμπληρωμα κανε του εξετασεις για να αποκλειστει το ενδεχομενο λοιμωξης!

προσπαθησε το αξιζει!

τωρα θα νοιωθεις κουραση μετα θα ειναι απολαυση και φυσικα πιο ξεκουραστο απο το να πλενεις καινα αποστειρωνεις μπιμπερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

NAI MOYSTARDI!TO OTI EINAI SAN NERO DEN PEIRAZEI E;PANTWS SE EYXARISTW POLY PEBI MOY ME BOHTHISES ARKETA!FYSIKA KAI THELW NA THILASW TO MWRO MOY OSO GINETE PARAPANW!THA PROSPATHISW GIA TO KALYTERO TOY PAIDIOY MOY!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη μου,εδω νεα μαμα,σημερα το κοριτσακι μου ειναι 7μηνων.οταν ηταν 2μηνων μας ειπε ο γιατρος πως το γαλα μου δεν της φτανει πως πρεπει να την βοηθ.-ξερεις της ελειπαν 200γρ!!,.φυσικα δεν τον ακουσα σε αυτο,συνεχ.να θηλαζω,διοτι εβλεπα πως το μωρο δεν εκλαιγε απο πεινα(τουλαχιστον).οταν την ξαναειδε ειχε το βαρος που ο γιατρος ηθελε!! με τον αντρα μου ειχαμε τρελαθει,δεν ξεραμε τι να κανουμε,εκεινος ηθελε να της δωσουμε ξενο.....εκεινο το διαστημα επινα πολυ νερο και στις 3 ωρες την εβαζα στο στηθος,- πρεπει να σου πω πως η μικρη πανω απο5 λεπτα ποτε δεν εφαγε-απο την στιγμη λοιπον που το αγγελουδι σου παιρνει βαρος εστω και 50γρ,ολα καλα.:) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GEIA SOY ANOYSKA KAI EMENA TWRA MOLIS EFAGE 3 LEPTA KAI META GKRINIAZE THN EBALA PIPILA KAI KOIMHTHIKE!DEN NOMIZW NA MHN XORTAINEI AFOY MOY KOIMATAI XWRIS DYSKOLIA!TI NA PW THA PERIMENW ME AGWNIA THN EPONEMH EPISKEPSH STHN GIATRO!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου να σου ζήσει το μωρακι σου. Ο θηλασμος θελει υπομονη και επιμονη. Δεν θα κοιμοταν αν δεν επαιρνε εστω και αυτο το λιγο που τρωει απο σενα. Εγω οταν ηταν 4 μηνων περιπου η δικια μου ειχε παρει νομιζω 600 γραμμαρια αν δεν κανω λαθος και η παιδιατρος μου ειπε να κοψω οπωσδηποτε τον θηλασμο και να δωσω ξενο η να της δινω πολυ λιγο απ το δικο μου και πιο πολυ ξενο. Τι εκανα? δεν την ακουσα βεβαια. Ειναι 7,5 μηνων και την θηλαζω. Αφου θελεις θα τα καταφερεις. Να σου πανε ολα καλα

Ναι ξερω απο τους γιατρους της Γερμανιας ειναι μερικοι πολυ ψυχροι και δεν βοηθανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SE EYXARISTW KARMENITSA!NA SOY ZHSEI KAI SENA H MIKRH SOY!TELIKA PWS THA THN PEITE;(ASXETO ALLA NOMIZW PWS EIXES ENA PROBLHMA ME TO ONOMA ETSI DEN EINAI H KANW LATHOS;)ESENA EIXE PAREI APO THN GENNA MEXRI TON 4 MHNA MONO 600GR H LATHOS KATALABA;MEXRI TWRA POSA EXEI BALEI;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

litsa2 για να σου απαντησει η κ. Αγλαια στειλε της ενα pm...

και μεις θηλαζαμε μεχρι 9,5 και ολοι μου ελεγαν να το κοψω απο τον 6ο και μετα αλλα εγω το συνεχιζα.

Οι περισσοτεροι γιατροι προωθουν ξενα γαλατα γιατι παιρνουν δωρα απο τις εταιρειες. Εσυ να κοιταξεις το καλο του παιδιου σου... Φιλια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αστα τελικα θα τησ βγαλουμε το ονομα της πεθερουλας αλλα δεν προκειται ποτε να την πω ετσι. Οχι απο τον 3ο μεχρι τον 4ο μηνα πηρε 600 και μου ειπε κοψτο και δωσε ξενο. Τωρα ειναι 8,5 κιλα. Παλεψέ το ακομα λιγο και μετα ξαναπηγαινε να δεις πως παει. Μην καταφυγεις αμεσως στο ξενο γαλα εφοσον εχεις δικο σου γαλατακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παρεπιπτοντως κ εμενα μ εχουν φαει να σταματησω τωρα πια τον θηλασμο. Εγω παρολα αυτα θα συνεχισω και τωρα που το βλεπω παλι λιγο μειωμενο θ αρχισω παλι συστηματικες αντλησεις για να αυξηθει παρολο που δεν μου παραπονιεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντί να δώσεις ξένο, μια και έχεις μπόλικο γάλα, βγάλε το δικό σου και δώσε της για να δεις πόσο θα φάει.

Και μένα σπάνια τρώει πάνω από 10 λεπτά. Μπορεί να ζητήσει φαγητό μετά από 1 ώρα αλλά μπορεί και μετά από 3 ή 3,5.

Ανάλογα με το πως είναι οι θηλές μου δίνω το στήθος ή αν πονάνε πολύ το βγάζω και της το δίνω. Όταν της δώσω 150ml (είναι 5,5 εβδομάδων) τα πίνει όλα. Από το μπουκάλι της παίρνει 15 λεπτά να το πιεί. Στο στήθος μου όμως κάθεται 7-9 λεπτά. Παρόλα αυτά ακόμα και την περίοδο της μαστίτιδας πήρε 150 γραμμάρια/εβδομαδα. Τώρα που είμαι καλά πήρε 300 γραμμάρια σε 1 εβδομάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λίτσα καλησπερα

αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα με τον γιο μου....

τον θηλαζα τις πρωτες 2 εβδομαδες και το παιδι δεν ειχε παρει παρα 20-30 γραμμαρια. ψηλωνε και δνε εβαζε καθολου κιλα.

ο γιατρος μου ( που δεν μου συστησε καποιο γαλα - μου ειπε να συνεχισω οποιο εγω επιθυμω και οποιο δνε πειραξει το στομαχακι του μωρου) με πιεσε να του δωσω συμπληρωμα.

ωστοσο μου εδωσε την συμβουλη να θηλαζω πρωτα το παιδι για 15-30 λεπτακια ( και από τα δυο στηθη ) και μετά να εχω ετοιμο το συμπληρωμα και ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΠΙΕΙ τοτε να του το δωσω.Αν οχι να μην το πιεσω γιατι σημαινει ότι χορτασε με δικο μου γαλα.

Ετσι συνεχισα και θηλαζα 7-8 ή και 9 φορες το 24ωρο (όσο ήθελε το μωρο) και καθε φορα του ειχα ετοιμο το συμπληρωμα . Καποιες φορες το επινε ολο καποιες καθολου και καποιες λιγα γραμμαρια (20-30)

ήταν πολυ αποτελεσματικος ο τροπος αυτος όπως έίδα στη συνεχεια το παιδι πήρε βάρος και η ανάπτυξή του συνεχιστηκε κανονικα ενώ έπαιρνε και συμπλήρωμα και γάλα από την μαμά του.

το ίδιο κανω και με την μπεμπα μου τώρα που ειναι 22 ημερών...

από εσένα ασφαλώς εξαρταται το τι θα κάνεις.εμένα με αγχωνε πολυ το γεγονος ότι το παιδι ψηλωνε και αδυνατιζε και από την αλλη δνε ηθελα να σταματησω τον θηλασμο.ετσι ακολουθησα αυτή την μεθοδο που μου υπεδειξε ο παιδιατρος

σου ευχομαι ο,τι καλυτερο και ειμαι σιγουρη ότι το μητρικό σου ενστικτο θα σε βοηθησει να παρεις τη σωστή απόφαση

να σου ζησει το μπουμπουκι σου

φιλια / maggie

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...