Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βαλίτσα Μαιευτηρίου | Ιδιωτικό & Δημόσιο Μαιευτήριο


itsathina

Recommended Posts

Ανάλογα με το που θα γεννήσετε/γεννήσατε, τι έχετε/είχατε βάλει στις δικές σας βαλίτσες!; 
Υπάρχει κάτι που σας χρειάστηκε και δεν το περιμένατε!;
Η κουμπάρα μου πχ, μου είπε ότι ένα πράγμα που χρειάστηκε και δε το περίμενε, ήταν οι ψευδοθηλές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, είχα πάρει τα συνηθισμένα που γράφουν παντού (προσωπικά ήδη υγιεινής, σερβιέτες γιατί αυτές του μαιευτήριο είναι γιγάντιες μετά τις πρώτες 2 μέρες, μπυτζαμες, ρούχα εξόδου για το μωρό, τα χαρτιά σας για να μπορείτε να το γράψετε στο ληξιαρχείο). Το μόνο που μετά ζήτησα Να μου φέρει ο άντρας μου ήταν το μαξιλάρι θηλασμου! Είχα πάρει κ επιθέματα που μου είχε πει η μαία όμως δεν τα χρειάστηκα. Να ξέρεις όμως ότι έχει σημασία αν είσαι σε ιδιωτικό ή δημόσιο. Ήμουν στο ιασω κ μας έδιναν γενικά ό,τι θέλαμε. Θυμάμαι σε ένα σεμινάριο που έκανα (ον λαιν δωρεάν από τις μαιες νέας Ιωνίας  https://www.facebook.com/maiespedynionias/μας είχαν πει ότι στο δημόσιο ήθελες επιπλέον πράγματα όπως πχ σεντονακια λίκνο αλλα πραγματικά δε θυμάμαι γιατί. Αν είσαι σε ιδιωτικό δες τις λίστες που έχουν στο ίντερνετ, βοηθάει πολύ!  Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/9/2021 at 11:58 ΜΜ, ο/η itsathina είπε:

Ανάλογα με το που θα γεννήσετε/γεννήσατε, τι έχετε/είχατε βάλει στις δικές σας βαλίτσες!; 
Υπάρχει κάτι που σας χρειάστηκε και δεν το περιμένατε!;
Η κουμπάρα μου πχ, μου είπε ότι ένα πράγμα που χρειάστηκε και δε το περίμενε, ήταν οι ψευδοθηλές.

Κορίτσι αν επιλέξεις το που θα γεννήσεις θα σε ενημερώσουν από το νοσοκομείο για το τι ακριβώς χρειάζεσαι. Εγώ γέννησα σε ιδιωτικό κ μου δώσανε κ ψευτοθηλές (δωρεάν). Για το μωρό πήρα μόνο τα ρούχα εξόδου. Για εμένα μόνο νυχτικιές, σουτιέν, παντόφλες, καλλυντικά  κ ρούχα εξόδου. Επιθέματα, εσώρουχα μιας χρήσης κ οτιδήποτε άλλο μου τα παρείχε το νοσοκομείο. Η αδερφή μου που γέννησε σε δημόσιο πήρε τα πάντα. Ρούχα για το μωρό, πάνες αγκαλιάς, κουβέρτες, πετσέτες, μπουκάλια, πάνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια 🤗 @Zeta. @Tokyo
Θα γεννήσω σε ιδιωτικό, αλλά και η κουμπάρα μου που γέννησε επίσης σε ιδιωτικό,
μου είπε ότι τις ψευδοθηλές τις χρέωναν επιπλέον και πολύ πιο ακριβά, οπότε της έφερε ο άντρας της απέξω.
Ίσως είναι ανάλογα το ιδιωτικό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η itsathina είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 🤗 @Zeta. @Tokyo
Θα γεννήσω σε ιδιωτικό, αλλά και η κουμπάρα μου που γέννησε επίσης σε ιδιωτικό,
μου είπε ότι τις ψευδοθηλές τις χρέωναν επιπλέον και πολύ πιο ακριβά, οπότε της έφερε ο άντρας της απέξω.
Ίσως είναι ανάλογα το ιδιωτικό; 

Ναι πολύ πιθανό. Το καλύτερο θα ήταν να μην τις χρειαστείς βέβαια. Εγώ αν ήξερα θα έβαζα από δέκα λεπτά σε κάθε στήθος το μωρό κ μετά μπουκάλι. Άργησα να κατεβάσω γάλα κ το καημένο παρηγοριόταν στο στήθος με αποτέλεσμα να πληγωθούν οι θηλές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η itsathina είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 🤗 @Zeta. @Tokyo
Θα γεννήσω σε ιδιωτικό, αλλά και η κουμπάρα μου που γέννησε επίσης σε ιδιωτικό,
μου είπε ότι τις ψευδοθηλές τις χρέωναν επιπλέον και πολύ πιο ακριβά, οπότε της έφερε ο άντρας της απέξω.
Ίσως είναι ανάλογα το ιδιωτικό; 

Δεν τις χρησιμοποίησα οπότε δεν ξέρω... Πάντως κ μένα μου έδωσαν όλα αυτά που ανέφερε κ η @Zeta., τα επιθέματα τα είχα ήδη πάρει (φανταζόμουν εγώ το γάλα να ρέει - ούτε καν τελικά) οπότε δεν ξέρω ίσως να μου έδιναν κ από αυτά! Τελικά χρειάστηκα μόνο τα ρούχα μου (νυχτικα, πυτζάμες κ ρούχα εξοδου). Είχαν όλα τα άλλα γιατί έχουν κ σπόνσορες /διαφημιστικά δλδ πχ δίνει μια εταιρία δωρεάν εσώρουχα μιας χρήσης, η άλλη προϊόντα υγιεινής κ πάει λέγοντας. Οπότε αφού θα είσαι σε ιδιωτικό Ρωτα τι θα χρειαστεί! Εγώ κουβάλησα διάφορα πράγματα τσάμπα τελικά 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...