Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ ΑΛΛΟ ΓΑΛΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΜΗΤΡΙΚΟΥ


Recommended Posts

Εχω ένα κοριτσάκι που χρονιζει σε μια εβδομάδα και μέχρι τωρα την θήλαζω αποκλειστικά χωρίς να της έχω δώσει ποτε ξένο γάλα.Βασικα ήθελα να της το κόψω εδώ και καιρό αλλά η παιδίατρος μου επέμενε πολυ να συνεχίσω και τώρα αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα γιατί θέλω και πρέπει πια να αρχίσει το μπιμπερό αλλά δεν δέχεται κανένα γάλα.Δοκίμασα almiron 2,Δελτα advance, noulac, guigoz, δεν πινει με τίποτα, κλαιει και σκαρφαλώνει επάνω μου προσπαθώντας να μου βγάλει την μπλούζα για να πιει απο το στήθος μου.Είμαι σε απόγνωση γιατι είναι πια ενος έτους και δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτη η κατάσταση τι να κάνω?

post-111-13873934652723_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως ηρθες στην παρεα ΜΑΤ.

Τι μωρακι ειναι αυτο... τι γλυκουλι φρατζολομωρακι... ετσι λεω και τον δικο μου...

Δεν το εχω αντιμετωπισει το προβλημα αλλα φανταζομαι πως θελει υπομονη και επιμονη για να καταφερεις να την μαθεις στο ξενο γαλα...

Σιγα σιγα ολα θα γινουν...:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΤ Καλημέρα!!

Συγχαρητήρια που τα κατάφερες για ένα χρόνο με αποκλειστικό θηλασμό! Μακάρι να τα καταφέρω κι εγώ στη δεύτερη κόρη μου.

Αν θέλεις να της δώσεις μπουκάλι να της δώσεις με δικό σου γάλα. Μπορείς να βγάζεις το γάλα σου και να της το δίνεις. Ή μήπως δεν πιάνει μπουκάλι γενικώς με όποιο γάλα και αν είναι??? Στη θέση σου θα πάλευα να της δώσω δικό μου γάλα από μπουκάλι αν δεν μπορείς να της δίνεις κατευθείαν από το στήθος σου. Κρίμα είναι αφού θέλει μόνο το γάλα της μαμάς μην της το στερείς!:laugh: Μακάρι να καταφέρω κι εγώ να θηλάσω τόσο καιρό ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι μαγουλινια ειναι αυτα?? :woohoo: :woohoo: :woohoo:

εχω παθει πλακα!!!

να σου ζησει..

φτου φτου φτου!!

μακαρι να μπορουσα να βοηθησω αλλα δεν εχω αναλογη εμπειρια..

ευχομαι να παν ολα καλα και συντομα να τα καταφερεις.

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mat kalimera...to moro sou einai teleiooooo

po po magoula gia fagoma....na sou zisei...

exo akousei polla tetoia peristatika pou de thelousn to kseno gala..

tin kouniada mou gia tin kopsoune to gala tin pigan gia mia bdomada sto xorio sti giagia gia an mi blepei ti mama tis,,,

k i fili mou etsi ekane,de ithele kseno k tintaise mia fora o mpampas ti k ti na kanei afou peinouse..e tha faei...afou de eblepe ti mama tis...

kali epitixia se oti k an kaneis

:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MAT να χαίρεσαι την φραουλίτσα σου!:P

Συγχαρητήρια κιόλας γιατί λογικά το να θηλάζεις ένα χρόνο δεν θα είναι και απο τα πιο εύκολα πράγματα στον κόσμο;) Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω γιατί πρέπει να σταματήσεις;:unsure: Συγνώμη αν ρωτάω βλακείες αλλα ακόμη δεν είμαι μαμά και έχω πολλές απορίες:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sou Mat mou...

Na sou zisei to mpouloukkaki sou...

Ti magoula vre,,,ti magoula einai ayta???

Mat mou dwkimase wpos sou eipe i fili mas MARIAIOANNA...

Vale to diko sou gala sto pipero gia na mathei to pipero prwta...

KAi meta apo liges meres na tis gelaseis kai na tis valeis kseno gala sto pipero...

Kali sunexeia sas euxwme agapi mou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli έγραψε:

mat kalimera...to moro sou einai teleiooooo

po po magoula gia fagoma....na sou zisei...

exo akousei polla tetoia peristatika pou de thelousn to kseno gala..

tin kouniada mou gia tin kopsoune to gala tin pigan gia mia bdomada sto xorio sti giagia gia an mi blepei ti mama tis,,,

k i fili mou etsi ekane,de ithele kseno k tintaise mia fora o mpampas ti k ti na kanei afou peinouse..e tha faei...afou de eblepe ti mama tis...

kali epitixia se oti k an kaneis

:woohoo:

Συγνώμη thouli μου, αλλά είναι δυνατόν να στερήσεις την μάνα από το παιδί για να το κάνεις να πιει το γάλα του εμπορίου????!!!! αυτό μου φαίνεται τελείως μαρτυρικό και εγώ προσωπικά αν ήμουν η μάνα δεν θα το επέτρεπα ποτέ, θα προσπαθούσα να βρω άλλον τρόπο όχι αυτό τον απαίσιο, για μένα, και συγνώμη αν θίγω την συγγένισά, σου τρόπο.

ΜΑΤ το κοριτσάκι σου είναι απίστευτο με τα μαγουλάκια της, υποθέτω ότι δεν σταματάτε να τα φιλάτε και να τα τσιμπάτε!!!:woohoo:

Αλλά θα συμφωνήσω με την MariaIoanna, καταρχήν δεν το θεωρώ πρόβλημα, αλλά γιατί να μην συνεχίσεις να της δίνεις το γάλα σου από το μπουκάλι? Το καλύτερο δώρο που μπορούμε να κάνουμε στα παιδιά μας είναι αυτό ακριβώς: το μητρικό γάλα. Γιατί να του δώσεις το βιομηχανοποιημένο που εκτός του ότι δεν είναι καλό είναι και ακριβό στην Ελλάδα? Το μωρό σου τελικά φαίνεται να ξέρει καλύτερα από τον καθένα!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να τη χαιρεσαι!!

ποπο τι μου θυμησες η πρωτη μου ξαδερφη εχει ενα κοριτσακι το οποιο θηλαζε μεχρι 14 μηνων αλλιως δεν ετρωγε αυτη ειχε πλακα την κυνηγουσε κ της εγινε το μαξιλαρι για να θηλασει:laugh: :laugh:

πως ξεκοψε?? γεννησε κ η αλλη ξαδερφη μου ζηλευε απο το μωρο κ ετσι σιγα σιγα επιασε μπουκαλι.

αλλα ειχε πολυ πλακα με τα δοντακια κ της ελεγε η ξαδερφη μου'καλε ποτε θα σταματησεις οταν θα σε παντρεψω':laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω συμφωνω οτι εφοσον το μωρο θελει να συνεχισει ειναι κριμα να το κοψεις. Ειναι φοβερη η μπουμπου σου. Οταν λες αποκλειστικά δεν της δινεις ουτε στερεες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολυ για την άμεση ανταπόκριση, οσο για το γιατι δεν θέλω να συνεχίσω να θηλάζω η απάντηση είναι οτι απο ότι μου είπε και η παιδίατρος θεωρείται επιτρεπτος ο θηλασμος έως τους 12 μήνες οχι οτι ειναι απαγορευτικό αλλα δεν ξέρω κατα πόσο υγιές είναι να θηλάζεις ενα παιδάκι που ξεκινάει να περπατάει και κατα πόσο μπορεί να επηρεάσει την ψυχολογία της αρνητικά,δηλαδή να μην ανεξαρτητοποιηθεί απο εμένα κλπ. Φοβάμαι επίσης ότι αν είναι δύσκολο τώρα,πόσο πιο δύσκολο θα είναι όταν θα είναι πιο μεγάλη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ. Καάρμεν με το αποκλειστικά εννοώ οτι δεν πίνει ξένο γάλα κατα τα άλλα τρώει φρουτόκρεμα, φαγητό και γιαουρτάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ. Κάρμεν με το αποκλειστικά εννοώ οτι δεν πίνει ξένο γάλα κατα τα άλλα τρώει φρουτόκρεμα, φαγητό και γιαουρτάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο οσα εχει γραψει Η Αγλαια Παπαδημα που ειναι και ειδικη στο θεμα ο μητρικος θηλασμος αν θυμαμαι καλα θεωρειται πολυ σημαντικος τα 2 πρωτα χρονια της ζωης του παιδιου

Μετα το 2 χρονια ,βλεπεις και το παιδι κατα ποσο θελει να το κοψει και εσενα κατα ποσο μπορεις να συνεχισεις...

Χειροτερο θεωρω πως ειναι ενα μωρο να χανει (χωρις αυτο να θελει) τη μητρικη τροφη και επαφη Λεω εγω τωρα (χωρις να ειμαι ειδικος) πως μπορει να το βιωσει σαν απορριψη απο τη μητερα

Πριν μερες μια συμφορουμιτισα εγραψε "ο ΚΟλοκοτρωνης και ολοι οι αλλοι οπλαρχηγοι της επαναστασεως θηλαζαν μεχρι τα πεντε τους" για να αντικρουσει τον φοβο μιας μητερας μηπως το παιδι γινει μαμακιας αν θηλαζει μεχρι μεγαλυτερη ηλικια.

Η Αγλαια θα σου τα εξηγησει καλυτερα:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna εγραψε:

"Συγχαρητήρια που τα κατάφερες για ένα χρόνο με αποκλειστικό θηλασμό! Μακάρι να τα καταφέρω κι εγώ στη δεύτερη κόρη μου.

Αν θέλεις να της δώσεις μπουκάλι να της δώσεις με δικό σου γάλα. Μπορείς να βγάζεις το γάλα σου και να της το δίνεις. Ή μήπως δεν πιάνει μπουκάλι γενικώς με όποιο γάλα και αν είναι??? Στη θέση σου θα πάλευα να της δώσω δικό μου γάλα από μπουκάλι αν δεν μπορείς να της δίνεις κατευθείαν από το στήθος σου. Κρίμα είναι αφού θέλει μόνο το γάλα της μαμάς μην της το στερείς! Μακάρι να καταφέρω κι εγώ να θηλάσω τόσο καιρό "

ΜΑΤ.... να σου ζησει η μαγουλιθρα σου!!!! Καλα ειναι απιστευτη μ'αυτα τα μαγουλινια!!!!

Συμφωνω με την MariaIoanna..... Το καλυτερο θα ειναι να της το δωσεις σε μπουκαλι....αλλα να ειναι το ΔΙΚΟ σου....

Ειμαι κι εγω σε προβληματισμο σχετικα με το αν πρεπει να συνεχιζεται ο θηλασμος μετα τους 12-18 μηνες.... (οχι το μητρικο γαλα.... ο θηλασμος...) για τους ιδιους ακριβως λογους με σενα....

Ξερω μια περιπτωση παιδιου 3 ετων που θηλαζε και δεν μπορουσε η μαμα του να του το κοψει και ειχε προβλημα απο δυο αποψεις....

α) ηταν τρομερα κολλημενος πανω της και καθολου ανεξαρτητος...(και ηταν και αγορι...)

β) δεν αντεχε πλεον η γυναικα να τον θηλαζει γιατι δεν μπορουσε και να τον κραταει αγκαλια... Κι αυτος τι λες οτι εκανε? Εκει που καθοταν η μαμα του στο τραπεζι για φαγητο.... πηγαινε απο κατω απο το τραπεζι... εμπαινε κατω απο την μπλουζα της και επινε... χαχαχαχα Αυτο ομως γινοταν και μπροστα σε κοσμο....σε επισκεψεις.... σε εξοδους για φαγητο..... και η κοπελα ενιωθε πολυ ασχημα.... Η θα επρεπε να μενει κλεισμενη ή να δεχεται να γινεται αυτο.... Οταν δε τον ρωτουσε:"καλα ποτε θα το κοψεις εσυ το βυζακι της μαμας?" αυτος ελεγε...."ποτε... ακομα και οταν παντρευτω θα ερχομαι σε σενα να πινω γαλατακι απ το βυζακι σου"!!!!! Αστειο ακουγεται.....αλλα εμενα μου φαινεται οτι ενεχει.... "κινδυνους".....

Ευχομαι να βρεις την ακρη σου.... Για μενα καλο θα ειναι να συνεχισεις τον θηλασμο το αργοτερο μεχρι 18 μηνων κι επειτα να της δωσεις το γαλα ΣΟΥ σε μπουκαλι.... Αν δεν αντεχεις 6 μηνες ακομα.... καντο απο τωρα....

Καλη επιτυχια!!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ,

Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΟΡΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ 8 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ 5 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΠΙΟΥΜΕ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ . ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ . ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ .ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ , ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΠΑΛΙ . ΜΕΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΜΕ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ . ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΟ ΠΙΝΕΙ . ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΣΑΝ ΤΡΕΛΗ , ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΤΗΝ ΜΠΛΟΥΖΑ ΤΩΡΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΟΛΟ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ .

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ . ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VAGY ΜΟΥ....

ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ.....ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΤΗΣ ΚΟΨΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΕΙΣ ΞΕΝΟ???:blink: ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΒΑΛΕΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΤ έγραψε:

Εχω ένα κοριτσάκι που χρονιζει σε μια εβδομάδα και μέχρι τωρα την θήλαζω αποκλειστικά χωρίς να της έχω δώσει ποτε ξένο γάλα.Βασικα ήθελα να της το κόψω εδώ και καιρό αλλά η παιδίατρος μου επέμενε πολυ να συνεχίσω και τώρα αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα γιατί θέλω και πρέπει πια να αρχίσει το μπιμπερό αλλά δεν δέχεται κανένα γάλα.Δοκίμασα almiron 2,Δελτα advance, noulac, guigoz, δεν πινει με τίποτα, κλαιει και σκαρφαλώνει επάνω μου προσπαθώντας να μου βγάλει την μπλούζα για να πιει απο το στήθος μου.Είμαι σε απόγνωση γιατι είναι πια ενος έτους και δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτη η κατάσταση τι να κάνω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΧΙΚΑ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΘΗΛΑΣΩ 6 ΜΗΝΕΣ , ΜΕΤΑ ΘΕΛΗΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΑΝΑ ΒΑΡΟΣ , Η ΜΙΚΡΗ ΗΤΑΝ ΠΡΟΣΚΟΛΛΗΜΕΝΗ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΡΩΙ , ΞΥΠΝΟΥΣΕ 4 ΜΕ 5 ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΦΤΑΝΕ . ΑΥΤΟ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ . ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟ . ΤΩΡΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΞΕΝΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΗΤΡΙΚΟ ΣΑΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κοπελα μου ειμαι της αποψης εφοσον δεν συντρεχει σοβαρος λογος να αφησεις το μωρακι να θηλασει οσο θελει αυτο. Ασε τον παιδιατρο να λεει..Ο δικος μου ξερεις τι λεει? Οτι οσον αφορα την ενημερωση για το θηλασμο η Ελλαδα ειναι η μονη Αφρικανικη χωρα με λευκους κατοικους. Ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω συμφωνω στο να αφησεις μονη της την μικρη σου να σου δειξει ποτε δεν θελει αλλο στηθος. Δεν υπαρχει για μενα πιο ωραιο πραγμα απ την ωρα του θηλασμου που την βλεπω και ηρεμει. Εγω θηλαζω 7,5 μηνες και θα την θηλασω οσο θελει αυτη αλλα και χωρις υπερβολες. Πιστευω οτι εκει 18 μήνες ειναι μια χαρά. Το θεμα ειναι πως αισθανεσαι εσυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΤ μου να χαίρεσαι το τσουρεκάκι σου!!! Τι γλυκό και αφράτο μωράκι είναι αυτό!

Φτου σκόρδα!

Δεν έχω ανάλογη εμπειρία για να σε βοηθήσω. Στη θέση σου πάντως και αν δεν υπήρχε σοβαρός λόγος θα συνέχιζα να του δίνω μητρικό. Και με μπουκάλι να της το δώσεις το μητρικό, αν κάποια στιγμή της βάλεις σκόνη, πιστεύω πως πάλι θα το καταλάβει και δε θα το θέλει.. Αν κατάλαβα καλά από το θέμα του ποστ, το "πρόβλημά" σου είναι ότι δεν πίνει άλλο γάλα από το δικό σου, όχι ότι δεν πίνει με μπουκάλι.

Αν παρ'όλα αυτά θέλεις οπωσδήποτε να σταματήσεις το θηλασμό, ελπίζω να βρεις τον τρόπο!

Σε φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΤ έγραψε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολυ για την άμεση ανταπόκριση, οσο για το γιατι δεν θέλω να συνεχίσω να θηλάζω η απάντηση είναι οτι απο ότι μου είπε και η παιδίατρος θεωρείται επιτρεπτος ο θηλασμος έως τους 12 μήνες οχι οτι ειναι απαγορευτικό αλλα δεν ξέρω κατα πόσο υγιές είναι να θηλάζεις ενα παιδάκι που ξεκινάει να περπατάει και κατα πόσο μπορεί να επηρεάσει την ψυχολογία της αρνητικά,δηλαδή να μην ανεξαρτητοποιηθεί απο εμένα κλπ. Φοβάμαι επίσης ότι αν είναι δύσκολο τώρα,πόσο πιο δύσκολο θα είναι όταν θα είναι πιο μεγάλη.

κοπελα μου μπραβο σου που θηλαζεις.εγω το δευτερο και το τριτο μου παιδι τα θηλασα ως εναμισυ χρ περιπου και τωρα το μικρο μου ειναι κοντα στην ηλικια με τη δικια σου την κουκλιτσα και φυσικα θηλαζει ακομα.Φτανει εκεινη η στιγμη που απο μονα τους αποθηλαζουν οταν ειναι ετοιμα,μην ανησυχεις και ανεξαρτοποιουνται μια χαρα,ισως και περισσοτερο απο αλλα παιδια που δεν εχουν θηλασει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΤ έγραψε:

Εχω ένα κοριτσάκι που χρονιζει σε μια εβδομάδα και μέχρι τωρα την θήλαζω αποκλειστικά χωρίς να της έχω δώσει ποτε ξένο γάλα.Βασικα ήθελα να της το κόψω εδώ και καιρό αλλά η παιδίατρος μου επέμενε πολυ να συνεχίσω και τώρα αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα γιατί θέλω και πρέπει πια να αρχίσει το μπιμπερό αλλά δεν δέχεται κανένα γάλα.Δοκίμασα almiron 2,Δελτα advance, noulac, guigoz, δεν πινει με τίποτα, κλαιει και σκαρφαλώνει επάνω μου προσπαθώντας να μου βγάλει την μπλούζα για να πιει απο το στήθος μου.Είμαι σε απόγνωση γιατι είναι πια ενος έτους και δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτη η κατάσταση τι να κάνω?

ΜΑΤ μου να χαιρεσαι αυτο το υπέροχο αφράτο μωράκι :) Ειναι κουκλα !!!

Θελω να μου πεις αν θελεις πραγματικά να αποθηλάσεις ή η γνωμη της παιδιάτρου και η κοινωνία μας σε οδηγούν σ΄αυτη την απόφαση .

Το μωρό σου δεν ειναι χαζό να πιει φορμουλα γάλα οταν εχει το real thing μπροστά του ;) Επισης σ΄αυτη την ηλικία δεν υπάρχει λογος να πιει το μωρό με μπιμπερό ! Με εκπαιδευτικό ποτηράκι που ειναι κατάλληλο και για την ηλικία του .

Ξεκαθάρισε μεσα σου τι θελεις να κανεις και για ποιους λογους το κανεις και εδω ειμαστε να σε βοηθήσουμε να αποθηλάσεις ηρεμα και σταδιακά , ετσι ωστε να ειναι ασφαλές για σένα και το μωράκι σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...