Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καθ'εξιν αποβολες


Chrisazre

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η kaounmar είπε:

Κορίτσια μου ξέρω δυστυχώς τον πόνο της απώλειας, 4 φο΄ρες!!! Δεν περνάει εύκολα ούτε είναι κάτι που το ξεχνά κανείς αμέσως! Από την 4η αποβολή μου βγήκε ο καρυότυπος και έδειξε ότι το εμβρυο έχει έναν μικροδιπλασιαμό στην περιοχή 17 και τον κληρονόμησε από εμένα καθώς το ίδιο το βρήκαν και στο δικό μου δείγμα! Το έχω εκ γενετής ως φορέας, δεν το γνώριζα! Ε΄ίχαμε επικεντρωθεί στο σπέρμα, στη μήτρα και να τώρα που μας βρήκε η παλίνδρομη στη 17η εβδομάδα από κάτι που ήρθε σαν κεραμίδα! Τώρα θα πρέπει να πάμε σε γενετιστή μου είπε ο γιατρός να μας φτιάξει πλάνο πως θα κινηθούμε! Και τα χρόνια περνάνε και μετά θα μου πουν μεγάλωσες αλλά από τα 29 μου τρέχουμε... δεν το θυμήθηκα τώρα που πάω στα 38. 

Πωπω ρε κοριτσι πολύ λυπαμαι  για τη τρομερη ταλαιπωρία ψυχικα σωματικα και οικονομικα.ειναι τοσο ψυχοφθορο εχεις δικιο .μονο εσυ το ξερεις  :-( μονο στην 4η κανατε καρυοτυπο; Κουραγιο !! οτι κ να πω ειναι λιγο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Πωπω ρε κοριτσι πολύ λυπαμαι  για τη τρομερη ταλαιπωρία ψυχικα σωματικα και οικονομικα.ειναι τοσο ψυχοφθορο εχεις δικιο .μονο εσυ το ξερεις  :-( μονο στην 4η κανατε καρυοτυπο; Κουραγιο !! οτι κ να πω ειναι λιγο..

Ναι φίλη μου μόνο σε αυτό γιατί στα άλλα δεν το θεω΄ρησαν αναγκαίο παρόλο που εγώ το είπα! Και ακλη΄η πρώτη οκ τυχαία είχα και το ινωμύωμα τότε άντε και η 2η μα και η τρίτη;; Και ε΄φτασα στην 4η που μας ήρθε πραγματικά δω΄ρο εξ ουρανού και ενώ δενείχα καμία ενόχληση παλινδρόμησε τόσο προχωρημένη εβδομάδα! Δεν ξέρω πια τι να πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Ναι φίλη μου μόνο σε αυτό γιατί στα άλλα δεν το θεω΄ρησαν αναγκαίο παρόλο που εγώ το είπα! Και ακλη΄η πρώτη οκ τυχαία είχα και το ινωμύωμα τότε άντε και η 2η μα και η τρίτη;; Και ε΄φτασα στην 4η που μας ήρθε πραγματικά δω΄ρο εξ ουρανού και ενώ δενείχα καμία ενόχληση παλινδρόμησε τόσο προχωρημένη εβδομάδα! Δεν ξέρω πια τι να πω...

Απορώ πραγματικα γιατί δεν θελανε καρυοτυπο !θεε μου πια !!απο την 1η κανονικα κανουνε.τι τους πείραζε δηλ;Επρεπε δηλ να το περασεις 4 φορες ;και το τονιζω ξανα οπως το εχω πει 1000 φορες !! πρεπει να κανουμε τα παντα απο εξετασεις πριν την εξωσωματικη για να αποκλεισουμε ακομα κ ελλειψη ντε το τοσο απλό! και κατα τη διαρκεια της κυησης και μετα εννοειται αν παει στραβα.τι να πεις πραγματικά οτι κ να πεις εχεις δικιο !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν έχω 2 φυσικές και 2 συλλήψεις από εξωσωματική, στην αρχή έλεγαν δεν μπορείτε λόγω ασθενοασπερμίας οκ πάμε εξωσωματική. Μέχρι να περάσω επιτροπή μένω φυσικά το χάνω 14η το έριξαν στη δίκερη και στο ινωμύωμα. Αλλάζω γιατρό μετά από ψάξιμο πάμε πρώτη ωοληψία όλα καλά πολλά ωάρια και ποιοτικά 7 βλαστοκύστες  3 ετ αλλά μία σύλληψη όπου το χάνω 8η εβδομάδα με αιμορραγία. Είχαμε ακούσει καρδιά. Κάνουμε 2η ωοληψία 3 βλαστοκύστες απο 15 ωάρια στη  πρω΄τη ετ μένω σε 2 αλλά 6η εβδομάδα τα χάνω γιατί πάλι είχα αίμα και αποκόλληση σάκου. Το έριξαν στη μήτρα και την κακή εμφύτευση! Δεν ήθελαν περεταίρω ψάξιμο γιατί όπως είπε και ο γιατρός οκ είμαι και 37 να είμαι ευχαριστημένη που πιάνω. Τσακώθηκα έψαξα και αλλού αλλά είπα οκ ας δώσω μία ευκαιρία. Ήρθε πριν την επόμενη ετ μόνο του και έφυγε για λόγους που τελικά δεν αφορούν μήτρα και όπως βλέπω και ηλικία γιατί το φέρω αυτό ως φο΄ρεας από τη γέννηση τον μικροδιπλασιασμό. Ελπίζω να βγάλω άκρη γιατί μετά δεν ξέρω, είναι τρέλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η kaounmar είπε:

Λοιπόν έχω 2 φυσικές και 2 συλλήψεις από εξωσωματική, στην αρχή έλεγαν δεν μπορείτε λόγω ασθενοασπερμίας οκ πάμε εξωσωματική. Μέχρι να περάσω επιτροπή μένω φυσικά το χάνω 14η το έριξαν στη δίκερη και στο ινωμύωμα. Αλλάζω γιατρό μετά από ψάξιμο πάμε πρώτη ωοληψία όλα καλά πολλά ωάρια και ποιοτικά 7 βλαστοκύστες  3 ετ αλλά μία σύλληψη όπου το χάνω 8η εβδομάδα με αιμορραγία. Είχαμε ακούσει καρδιά. Κάνουμε 2η ωοληψία 3 βλαστοκύστες απο 15 ωάρια στη  πρω΄τη ετ μένω σε 2 αλλά 6η εβδομάδα τα χάνω γιατί πάλι είχα αίμα και αποκόλληση σάκου. Το έριξαν στη μήτρα και την κακή εμφύτευση! Δεν ήθελαν περεταίρω ψάξιμο γιατί όπως είπε και ο γιατρός οκ είμαι και 37 να είμαι ευχαριστημένη που πιάνω. Τσακώθηκα έψαξα και αλλού αλλά είπα οκ ας δώσω μία ευκαιρία. Ήρθε πριν την επόμενη ετ μόνο του και έφυγε για λόγους που τελικά δεν αφορούν μήτρα και όπως βλέπω και ηλικία γιατί το φέρω αυτό ως φο΄ρεας από τη γέννηση τον μικροδιπλασιασμό. Ελπίζω να βγάλω άκρη γιατί μετά δεν ξέρω, είναι τρέλα!

Έχεις τοσο δικιο ρε κοριτσι .. :-( τωρα που βρεθηκε αυτο ομως θα γινει διασικασια κ θα πανε ολα καλα.ήταν να ταλαιπωρηθεις κ εσυ τοσο ..μα τι να πω.. οντως τρελα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Έχεις τοσο δικιο ρε κοριτσι .. :-( τωρα που βρεθηκε αυτο ομως θα γινει διασικασια κ θα πανε ολα καλα.ήταν να ταλαιπωρηθεις κ εσυ τοσο ..μα τι να πω.. οντως τρελα !

Καλημέρα αγαπημένη, τι κάνουν οι μικρε΄ς σου; Κοριτσάκια καλά θυμάμαι ναι; Ρεσ υ νιώθω ότι έκλεισαν οι δρόμοι, δεν ξέρω εκτός και όλα αυτά έγιναν ώστε έστω και μετά από τόση ταλαιπωρία να τα καταφέρουμε! Στο μεταξύ ο γυναικόλόγος μου ακόμη δεν βρήκε χρόνο να μου στείλει νέα για τους γενετιστές με τους οποίους συνεργάζεται. Τον ξαναπήρα και τελικά μου είπε ότι οκ δεν επείγει κιόλας! Για αυτόν ναι αλλά για εμάς επείγει δε θέλω να χαθεί όλο το καλοκαίρι, τουλάχιστον να ξέρω! Σε ζάλισα συγνώμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/5/2022 at 10:25 ΠΜ, ο/η kaounmar είπε:

Καλημέρα αγαπημένη, τι κάνουν οι μικρε΄ς σου; Κοριτσάκια καλά θυμάμαι ναι; Ρεσ υ νιώθω ότι έκλεισαν οι δρόμοι, δεν ξέρω εκτός και όλα αυτά έγιναν ώστε έστω και μετά από τόση ταλαιπωρία να τα καταφέρουμε! Στο μεταξύ ο γυναικόλόγος μου ακόμη δεν βρήκε χρόνο να μου στείλει νέα για τους γενετιστές με τους οποίους συνεργάζεται. Τον ξαναπήρα και τελικά μου είπε ότι οκ δεν επείγει κιόλας! Για αυτόν ναι αλλά για εμάς επείγει δε θέλω να χαθεί όλο το καλοκαίρι, τουλάχιστον να ξέρω! Σε ζάλισα συγνώμη!

Καθόλου δε με ζαλισες σου στελνω μηνυμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@kaounmar πολυ λυπαμαι για τις απωλειες σου... 17η εβδομαδα; Αυτο δεν ξερω αν εγω θα το αντεχα... Ο γενετιστης θα σας κατοπισει σιγουρα. Δεν ξερω δυστυχως αν οι μικροδιπλαδιασμοι ειναι κατι τυχαιο με την εννοια οτι το εμβρυο ισως τις κληρονομισει αλλα ισως κι οχι... Συμβουλεψου τον και προχωρα αναλογα... Όσο για την ηλικια... εγω εκανα στα 38 μου την πρωτη προσπαθεια (για δευτερο παιδι) και τωρα στα 40 ανησυχω οτι θα μου πουν οτι μεγαλωσα.  Αλλα υπαρχουν γυναικες μεγαλυτερες που τα καταφεραν. Γιατι θα πρεπει να σε αγχωνει αυτο; Βρες την ακρη με την σωστη συμβουλευτικη και θα ξαναμεινεις παλι εγκυος. Αλλωστε αυτο το εχεις καταφερει 4 φορες μεχρι τωρα.

@Nefeliap ευχαριστω για την στηριξη και τα ενθαρρυντικα σου λογια! Θα σσς κραταω ενημερες. Ουτως ή αλλως πριν τον Αυγουστο δεν ξεκιναω προσπαθειες. Θα αφησω λιγο χρονο ασχετα με το αν χρειαστω ή οχι θεραπειες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Chrisazre είπε:

@kaounmar πολυ λυπαμαι για τις απωλειες σου... 17η εβδομαδα; Αυτο δεν ξερω αν εγω θα το αντεχα... Ο γενετιστης θα σας κατοπισει σιγουρα. Δεν ξερω δυστυχως αν οι μικροδιπλαδιασμοι ειναι κατι τυχαιο με την εννοια οτι το εμβρυο ισως τις κληρονομισει αλλα ισως κι οχι... Συμβουλεψου τον και προχωρα αναλογα... Όσο για την ηλικια... εγω εκανα στα 38 μου την πρωτη προσπαθεια (για δευτερο παιδι) και τωρα στα 40 ανησυχω οτι θα μου πουν οτι μεγαλωσα.  Αλλα υπαρχουν γυναικες μεγαλυτερες που τα καταφεραν. Γιατι θα πρεπει να σε αγχωνει αυτο; Βρες την ακρη με την σωστη συμβουλευτικη και θα ξαναμεινεις παλι εγκυος. Αλλωστε αυτο το εχεις καταφερει 4 φορες μεχρι τωρα.

@Nefeliap ευχαριστω για την στηριξη και τα ενθαρρυντικα σου λογια! Θα σσς κραταω ενημερες. Ουτως ή αλλως πριν τον Αυγουστο δεν ξεκιναω προσπαθειες. Θα αφησω λιγο χρονο ασχετα με το αν χρειαστω ή οχι θεραπειες.

Σε ευχαριστώ για την ενθάρρυνση καλή μου και εύχομαι και για σενα τα καλύτερα! Στον καρυότυπο γράφει ότι βρέθηκε και στο δικό μου δείγμα αυτό οπότε το κληρονόμησε από μένα, το θέμα είναι να δούμε αν και κατά πόσο αυτό θα ξαναγίνει! Όσο για το θέμα της ηλικίας από τα 36 μου ο γιατρός άρχισε να μου λέει ότι πάλι καλά που έμεινα και μεεξωσωματική γιατί οι πιθανότητες με την ηλικία περιορίζονται! Βέβαια όντως στην εποχή μας τα καταφέρνουν και πολύ μεγαλύτερες, εγώ προσπαθώ από τα 30 μου σχεδόν έχουμε και ένα θεματάκι με το σπέρμα αλλά είναι θετικό που 4 φορές έμεινα άσχετα με την ατυχή κατάληξη! Οπότε ελπίζω ότι με σωστή καθοδήγηση θα ξαναέρθει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/5/2022 at 12:13 ΠΜ, ο/η Chrisazre είπε:

@kaounmar πολυ λυπαμαι για τις απωλειες σου... 17η εβδομαδα; Αυτο δεν ξερω αν εγω θα το αντεχα... Ο γενετιστης θα σας κατοπισει σιγουρα. Δεν ξερω δυστυχως αν οι μικροδιπλαδιασμοι ειναι κατι τυχαιο με την εννοια οτι το εμβρυο ισως τις κληρονομισει αλλα ισως κι οχι... Συμβουλεψου τον και προχωρα αναλογα... Όσο για την ηλικια... εγω εκανα στα 38 μου την πρωτη προσπαθεια (για δευτερο παιδι) και τωρα στα 40 ανησυχω οτι θα μου πουν οτι μεγαλωσα.  Αλλα υπαρχουν γυναικες μεγαλυτερες που τα καταφεραν. Γιατι θα πρεπει να σε αγχωνει αυτο; Βρες την ακρη με την σωστη συμβουλευτικη και θα ξαναμεινεις παλι εγκυος. Αλλωστε αυτο το εχεις καταφερει 4 φορες μεχρι τωρα.

@Nefeliap ευχαριστω για την στηριξη και τα ενθαρρυντικα σου λογια! Θα σσς κραταω ενημερες. Ουτως ή αλλως πριν τον Αυγουστο δεν ξεκιναω προσπαθειες. Θα αφησω λιγο χρονο ασχετα με το αν χρειαστω ή οχι θεραπειες.

Ναι κοπελα μου διακοπουλες ηρεμια και να πανε όλα καλά! Αναμενουμε τα νεα σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...