Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καθ'εξιν αποβολες


Chrisazre

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες/όλους σας.

Είμαι 39 ετών κι έχω ένα παιδάκι 5 ετών. Από τον Νοέμβριο προσπαθούμε με τον σύζυγο για δεύτερο παιδάκι. Μέχρι τώρα έχω κάνει 3 αποβολές (2 παλλίνδρομες και 1 βιοχημική). Σήμερα συζήτησα με τον γιατρό μου και με παρέπεμψε σε ρευματολόγο για ανοσολογικές εξετάσεις και έλεγχο θρομβοφιλίας. Επίσης μου πρότεινε καρυότυπο ζεύγους. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν εδώ γυναίκες που έχουν ταλαιπωρηθεί με καθ'εξιν αποβολές πώς το χειρίστηκαν και τι έκβαση είχε. Κάθε συμβουλή δεκτή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Chrisazre είπε:

Καλησπέρα σε όλες/όλους σας.

Είμαι 39 ετών κι έχω ένα παιδάκι 5 ετών. Από τον Νοέμβριο προσπαθούμε με τον σύζυγο για δεύτερο παιδάκι. Μέχρι τώρα έχω κάνει 3 αποβολές (2 παλλίνδρομες και 1 βιοχημική). Σήμερα συζήτησα με τον γιατρό μου και με παρέπεμψε σε ρευματολόγο για ανοσολογικές εξετάσεις και έλεγχο θρομβοφιλίας. Επίσης μου πρότεινε καρυότυπο ζεύγους. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν εδώ γυναίκες που έχουν ταλαιπωρηθεί με καθ'εξιν αποβολές πώς το χειρίστηκαν και τι έκβαση είχε. Κάθε συμβουλή δεκτή. 

Καλησπέρα Chrisazre! Να το χαίρεστε το παιδάκι σας και εύχομαι σύντομα να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη.

Εμπειρία από καθ' έξιν αποβολές δεν εχω αλλα πριν 3 μήνες απεβαλα για πρώτη φορά στο πρώτο μου μωράκι στη 17η εβδομάδα. Για αυτό το λόγο η νέα γιατρός που πηγα μου έδωσε ένα σωρό εξετάσεις που μου είπε ότι τις δίνει κυρίως σε καθ' έξιν αποβολές λογω του οτι απεβαλα σε προχωρημένο στάδιο 17η εβδομάδα. 

Μου έδωσε να κανω αιματολογικες γενικά, Καρυοτυπο ζεύγους, καλλιέργεια κολπικου και τραχηλίκου υγρού, μαγνητική κάτω κοιλιάς, ορμονικό προφίλ, υστεροσκόπηση διαγνωστική, αιματολογος η οποία που έδωσε ένα μεγάλο πακέτο εξετάσεων θρομβοφιλια κλπ. 

Ελπιζω να βρεις σύντομα σε τι οφείλεται και να εχεις μια νέα τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Καλησπέρα Chrisazre! Να το χαίρεστε το παιδάκι σας και εύχομαι σύντομα να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη.

Εμπειρία από καθ' έξιν αποβολές δεν εχω αλλα πριν 3 μήνες απεβαλα για πρώτη φορά στο πρώτο μου μωράκι στη 17η εβδομάδα. Για αυτό το λόγο η νέα γιατρός που πηγα μου έδωσε ένα σωρό εξετάσεις που μου είπε ότι τις δίνει κυρίως σε καθ' έξιν αποβολές λογω του οτι απεβαλα σε προχωρημένο στάδιο 17η εβδομάδα. 

Μου έδωσε να κανω αιματολογικες γενικά, Καρυοτυπο ζεύγους, καλλιέργεια κολπικου και τραχηλίκου υγρού, μαγνητική κάτω κοιλιάς, ορμονικό προφίλ, υστεροσκόπηση διαγνωστική, αιματολογος η οποία που έδωσε ένα μεγάλο πακέτο εξετάσεων θρομβοφιλια κλπ. 

Ελπιζω να βρεις σύντομα σε τι οφείλεται και να εχεις μια νέα τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Maimoudaki92 σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση! Λυπάμαι πολύ που πέρασες αυτήν την εμπειρία της αποβολής σε προχωρημένη κύηση... θα συμβουλευτώ κι εγώ αιματολόγο. Τι είναι η υστεροσκόπηση;

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα να έχουμε μόνο ευχάριστα νέα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Chrisazre είπε:

Καλησπέρα σε όλες/όλους σας.

Είμαι 39 ετών κι έχω ένα παιδάκι 5 ετών. Από τον Νοέμβριο προσπαθούμε με τον σύζυγο για δεύτερο παιδάκι. Μέχρι τώρα έχω κάνει 3 αποβολές (2 παλλίνδρομες και 1 βιοχημική). Σήμερα συζήτησα με τον γιατρό μου και με παρέπεμψε σε ρευματολόγο για ανοσολογικές εξετάσεις και έλεγχο θρομβοφιλίας. Επίσης μου πρότεινε καρυότυπο ζεύγους. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν εδώ γυναίκες που έχουν ταλαιπωρηθεί με καθ'εξιν αποβολές πώς το χειρίστηκαν και τι έκβαση είχε. Κάθε συμβουλή δεκτή. 

Καλημέρα @Chrisazre έχω δυο παλλίνδρομες στο ενεργητικό μου μετά από εξωσωματικές και είμαι και εγώ 39.

Μετά την δεύτερη παλίνδρομη πήγα στο Έλενα στο τμήμα καθ εξιν αποβολών και έκανα όλο το πακέτο εξετάσεων που προβλέπεται και ήταν όλα καλά. Καρυότυπο ζεύγους είχαμε ήδη κάνει λόγω εξωσωματικής και ήταν καθαρός. Χωρίς να έχω εξετάσει το κύημα σε καμία από τις δυο και εφόσον οι υπόλοιποι παράγοντες ήταν καλοί θεωρήθηκαν οι αποβολές οτι οφείλονται σε χρωμοσωμική ανωμαλία του εμβρύου.

Πολύ καλό τμήμα ελέγχου αποβολών έχει και το Αλεξάνδρας. Οι εξετάσεις είναι αρκετά ακριβές αν πας ιδιωτικά ενώ στα Δημόσια μπορεί να υπάρχει μεν μια μικρή καθυστέρηση αλλά γλυτώνεις αρκετά χρήματα. Καρυότυπο ζεύγους τον απλό είχαμε κάνει στην Βιοιατρική και κόστισε 150€ αλλά δωρεάν με παραπεμπτικό κάνεις σίγουρα στο Χωρέμειο.

Αν είσαι Αθήνα όλα αυτά. Για επαρχία δεν γνωρίζω που πρέπει να απευθυνθείς.

Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σας και σύντομα να έχετε το δεύτερο μωράκι σας.

Link για το Έλενα :

https://www.hospital-elena.gr/medical-services/eidikes-ypiresies/iatreio-elegxou-apovolon

Link για το Αλεξάνδρας :

https://hosp-alexandra.gr/to-nosokomeio/iatriki-ypiresia/cheiroyrgikos-tomeas/epaneilimmenon-apovolon/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Chrisazre είπε:

Καλησπέρα σε όλες/όλους σας.

Είμαι 39 ετών κι έχω ένα παιδάκι 5 ετών. Από τον Νοέμβριο προσπαθούμε με τον σύζυγο για δεύτερο παιδάκι. Μέχρι τώρα έχω κάνει 3 αποβολές (2 παλλίνδρομες και 1 βιοχημική). Σήμερα συζήτησα με τον γιατρό μου και με παρέπεμψε σε ρευματολόγο για ανοσολογικές εξετάσεις και έλεγχο θρομβοφιλίας. Επίσης μου πρότεινε καρυότυπο ζεύγους. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν εδώ γυναίκες που έχουν ταλαιπωρηθεί με καθ'εξιν αποβολές πώς το χειρίστηκαν και τι έκβαση είχε. Κάθε συμβουλή δεκτή. 

Ρευματολόγος ,αιματολογος, ενδοκρινολογος ειναι οι ειδικοτητες που πρεπει να απευθυνθεις.. επισης  καλος γιατρος για καθεξιν ειναι ενας μεσαροπουλος παντελης (διαβαζα προχθες σε ενα γκρουπ )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Καλημέρα @Chrisazre έχω δυο παλλίνδρομες στο ενεργητικό μου μετά από εξωσωματικές και είμαι και εγώ 39.

Μετά την δεύτερη παλίνδρομη πήγα στο Έλενα στο τμήμα καθ εξιν αποβολών και έκανα όλο το πακέτο εξετάσεων που προβλέπεται και ήταν όλα καλά. Καρυότυπο ζεύγους είχαμε ήδη κάνει λόγω εξωσωματικής και ήταν καθαρός. Χωρίς να έχω εξετάσει το κύημα σε καμία από τις δυο και εφόσον οι υπόλοιποι παράγοντες ήταν καλοί θεωρήθηκαν οι αποβολές οτι οφείλονται σε χρωμοσωμική ανωμαλία του εμβρύου.

Πολύ καλό τμήμα ελέγχου αποβολών έχει και το Αλεξάνδρας. Οι εξετάσεις είναι αρκετά ακριβές αν πας ιδιωτικά ενώ στα Δημόσια μπορεί να υπάρχει μεν μια μικρή καθυστέρηση αλλά γλυτώνεις αρκετά χρήματα. Καρυότυπο ζεύγους τον απλό είχαμε κάνει στην Βιοιατρική και κόστισε 150€ αλλά δωρεάν με παραπεμπτικό κάνεις σίγουρα στο Χωρέμειο.

Αν είσαι Αθήνα όλα αυτά. Για επαρχία δεν γνωρίζω που πρέπει να απευθυνθείς.

Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σας και σύντομα να έχετε το δεύτερο μωράκι σας.

Link για το Έλενα :

https://www.hospital-elena.gr/medical-services/eidikes-ypiresies/iatreio-elegxou-apovolon

Link για το Αλεξάνδρας :

https://hosp-alexandra.gr/to-nosokomeio/iatriki-ypiresia/cheiroyrgikos-tomeas/epaneilimmenon-apovolon/

Σε ευχαριστω παρα πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες!! 

Έχω μερικές ερώτησεις: τις παλλίνδρομες τις είχες πρόσφατα; Τι είπε ο γιατρός αφού οι εξετάσεις ήταν όλες καλές; Στην εξωσωματική δεν ελέγχονται τα έμβρυα για χρωμοσωμικές ανωμαλίες; 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά μου είπε ο γιατρός ότι αν κάνω και 4η αποβολή, τότε θα απευθυνθώ κι εγώ σε εξωσωματικό και ήθελα να γνωρίζω κάποια πράγματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Nefeliap είπε:

Ρευματολόγος ,αιματολογος, ενδοκρινολογος ειναι οι ειδικοτητες που πρεπει να απευθυνθεις.. επισης  καλος γιατρος για καθεξιν ειναι ενας μεσαροπουλος παντελης (διαβαζα προχθες σε ενα γκρουπ )

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Chrisazre είπε:

Σε ευχαριστω παρα πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες!! 

Έχω μερικές ερώτησεις: τις παλλίνδρομες τις είχες πρόσφατα; Τι είπε ο γιατρός αφού οι εξετάσεις ήταν όλες καλές; Στην εξωσωματική δεν ελέγχονται τα έμβρυα για χρωμοσωμικές ανωμαλίες; 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά μου είπε ο γιατρός ότι αν κάνω και 4η αποβολή, τότε θα απευθυνθώ κι εγώ σε εξωσωματικό και ήθελα να γνωρίζω κάποια πράγματα...

Και τις δυο τις ειχα το 2020 αρχες και τέλους του έτους ετσι για να κλείσει ωραία η χρονιά 😁

Ο εξωσωματικός που είχα τότε ισχυρίστηκε οτι οφείλονται στα ωάρια , την ηλικία κλπ και με παρότρυνε να προχωρήσω με δωρεά ωαρίων.

Στο Έλενα ομως μου είπαν ότι εφόσον υπάρχει ανδρικός παράγοντας (κακό σπέρμα και για αυτό εξ αρχής πήγαμε με εξωσωματική) οι πιθανότητες είναι 50-50 δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα αν ευθύνεται αποκλειστικά το ωάριο ή το σπέρμα.

Ο ουρολόγος που παρακολουθεί τον σύζυγο το ίδιο γιατί ένα σπέρμα με μεγάλη κατάτμηση (βλάβη στο DNA) όπως σε εμάς ενοχοποιείται σε περιπτώσεις αποβολών. Αλλά κανείς δεν μπορεί να το πει αυτό με σιγουριά.

Από την άλλη είμαι χαμηλή ανταποκρίτρια στις διεγέρσεις δηλαδή δεν βγάζω πολλά ωάρια παρόλο που οι ορμονολογικές μου εξετάσεις είναι φυσιολογικές. Στην εξωσωματική μπορείς να ελέγξεις τα έμβρυα με προεμφυτευτικό αλλά θα πρέπει να έχεις και αρκετά έβρυα γιατί στην δικιά μας ηλικία 1 στα 3 είναι συνήθως υγιές. Εμείς που τα κυνηγάμε με το δίκανο τα έμβρυα δεν αποφασίζουμε να πάμε σε προεμφυτευτικό εύκολα.

Είναι λίγο ρώσικη ρουλέτα σε εμάς.

Αλλά θα το παλέψουμε και ο θεός βοηθός.

Χωρίς προεμφυτευτικό στην εξωσωματική ελέγχονται τα έμβρυα μορφολογικά. Το αν είναι ομως υγιή από σύνδρομα ελέγχονται με προεμφυτευτικό και αυτό ακόμα δεν είναι απόλυτο. Έχουν υπάρξει παλλίνδρομες με ελεγμένα υγιή έμβρυα. Είναι τόσο πολυπαραγοντικό το ζήτημα που σε πιάνει τρέλλα.

Εύχομαι ομως να μην φτάσετε σε εξωσωματική και να τα καταφέρετε σύντομα μόνοι σας.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ρευματολόγος ,αιματολογος, ενδοκρινολογος ειναι οι ειδικοτητες που πρεπει να απευθυνθεις.. επισης  καλος γιατρος για καθεξιν ειναι ενας μεσαροπουλος παντελης (διαβαζα προχθες σε ενα γκρουπ )

Αν πάει σε δημόσιο νοσοκομείο, θα της κάνουν εκεί όλες τις εξετάσεις δωρεάν και θα την παραπέμψουν σε ρευματολόγο (πάλι δημοσίου) εφόσον βγει ότι έχει κάποιο αυτοάνοσο. Τουλάχιστον στο Έλενα που έχω εγώ εμπειρία, σε βάζουν να κάνεις όλο το πακέτο εξετάσεων και σε παραπέμπουν σε άλλες ειδικότητες (π.χ. ενδοκρινολόγο, ρευματολόγο) αν υπάρχει κάποιο θέμα. Γλιτώνεις έξοδα και χρόνο έτσι. @Chrisazre

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ρευματολόγος ,αιματολογος, ενδοκρινολογος ειναι οι ειδικοτητες που πρεπει να απευθυνθεις.. επισης  καλος γιατρος για καθεξιν ειναι ενας μεσαροπουλος παντελης (διαβαζα προχθες σε ενα γκρουπ )

Αν πάει σε δημόσιο νοσοκομείο, θα της κάνουν εκεί όλες τις εξετάσεις δωρεάν και θα την παραπέμψουν σε ρευματολόγο (πάλι δημοσίου) εφόσον βγει ότι έχει κάποιο αυτοάνοσο. Τουλάχιστον στο Έλενα που έχω εγώ εμπειρία, σε βάζουν να κάνεις όλο το πακέτο εξετάσεων και σε παραπέμπουν σε άλλες ειδικότητες (π.χ. ενδοκρινολόγο, ρευματολόγο) αν υπάρχει κάποιο θέμα. Γλιτώνεις έξοδα και χρόνο έτσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Chrisazre είπε:

Σε ευχαριστω παρα πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες!! 

Έχω μερικές ερώτησεις: τις παλλίνδρομες τις είχες πρόσφατα; Τι είπε ο γιατρός αφού οι εξετάσεις ήταν όλες καλές; Στην εξωσωματική δεν ελέγχονται τα έμβρυα για χρωμοσωμικές ανωμαλίες; 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά μου είπε ο γιατρός ότι αν κάνω και 4η αποβολή, τότε θα απευθυνθώ κι εγώ σε εξωσωματικό και ήθελα να γνωρίζω κάποια πράγματα...

Διαφωνώ με το να πας σε εξωσωματικό εφόσον έχεις αποβολές. Πρώτα πρέπει να κάνεις διερεύνηση της αιτίας των αποβολών και σε εξωσωματική να πας μόνο εφόσον χρειαστεί. Η εξωσωματική δεν είναι πανάκεια και μπορεί αν μπεις σε αυτή τη διαδικασία χωρίς να έχεις προηγουμένως ψαχτεί, να χάσεις πολύ χρόνο και χρήμα και να φθαρείς ψυχολογικά. Ξεκίνα από τα δημόσια νοσοκομεία που σου είπε η @BlackCat. Πολλές από εδώ έχουμε πολύ καλή εμπειρία από το Έλενα, ωστόσο στο Αλεξάνδρα επικεφαλής του τμήματος αποβολών είναι γνωστός καθηγητής/εξωσωματιστής που κάνει και εξωσωματικές ιδιωτικά, οπότε αυτό δεν ξέρω κατά πόσον είναι καλό...Στο Έλενα τουλάχιστον η Τσεκούρα που ήταν ως τώρα επικεφαλής, δεν είχε κανένα προσωπικό συμφέρον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@BlackCat έχεις εντρυφήσει στο θέμα!! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Ήσουν κατατοπιστικότατη...

@troia μένω Κρήτη αλλά δεν έχω πρόβλημα να ανεβαίνω Αθήνα, ο σύζυγος λείπει συχνά για δουλειά εκεί... ξεκίνησα από δημόσιο γιατί οι εξετάσεις είναι πανάκριβες αν πάω ιδιωτικά κι έχω ήδη ραντεβού με ρευματολόγο σήμερα το απόγευμα!! Την εξωσωματική δεν την βάλαμε με τον γυναικολόγο που με παρακολουθεί στο τραπέζι των διαπραγμετεύσεων. Τουλάχιστον όχι έως ότου ολοκληρώσω τις εξετάσεις και κάνω άλλη μια προσπάθεια με φυσικό τρόπο.

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση στο ποστ μου και θα επανέλθω όταν έχω κι άλλες απορίες!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Chrisazre είπε:

Maimoudaki92 σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση! Λυπάμαι πολύ που πέρασες αυτήν την εμπειρία της αποβολής σε προχωρημένη κύηση... θα συμβουλευτώ κι εγώ αιματολόγο. Τι είναι η υστεροσκόπηση;

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα να έχουμε μόνο ευχάριστα νέα!

Σε ευχαριστώ πολύ μακάρι από εδω και πέρα να έχουμε μόνο ευχάριστα! 

Υστεροσκόπηση ειναι επέμβαση διαγνωστική στην οποία βλέπει εσωτερικά τη μήτρα, σάλπιγγες, ενδομητριο τράχηλο κλπ εάν έχουν κάποιο προβλημα είτε παθολογικό είτε ανατομικό. Εμένα μου βρήκε πχ ότι ο τράχηλος είναι χαλαρός και πιθανότατα να απεβαλα λογω αυτού και σε επόμενη εγκυμοσύνη θα πρέπει να κάνω συρραφή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ μακάρι από εδω και πέρα να έχουμε μόνο ευχάριστα! 

Υστεροσκόπηση ειναι επέμβαση διαγνωστική στην οποία βλέπει εσωτερικά τη μήτρα, σάλπιγγες, ενδομητριο τράχηλο κλπ εάν έχουν κάποιο προβλημα είτε παθολογικό είτε ανατομικό. Εμένα μου βρήκε πχ ότι ο τράχηλος είναι χαλαρός και πιθανότατα να απεβαλα λογω αυτού και σε επόμενη εγκυμοσύνη θα πρέπει να κάνω συρραφή. 

Σου εύχομαι σύντομα να ξαναμείνεις!!! Και να πάνε όλα τέλεια!! Δεν είμαστε τώρα και τίποτα "γηραιές κυρίες" που δεν έχουμε ελπίδα!! Καμιά φορά μου το αναφέρει ο γιατρός μου: "ε, τώρα στα 39 σου δεν θα έχεις συνέχεια υγιή ωάρια...". Συμφωνώ αλλά υπάρχουν και γυναίκες αρκετά μεγαλύτερες που τα καταφέρνουν μια χαρά και μάλιστα κάποιες χωρίς εξωσωματική! Αυτά βλέπω κι ακούω και παίρνω κι εγώ θάρρος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Chrisazre είπε:

Σου εύχομαι σύντομα να ξαναμείνεις!!! Και να πάνε όλα τέλεια!! Δεν είμαστε τώρα και τίποτα "γηραιές κυρίες" που δεν έχουμε ελπίδα!! Καμιά φορά μου το αναφέρει ο γιατρός μου: "ε, τώρα στα 39 σου δεν θα έχεις συνέχεια υγιή ωάρια...". Συμφωνώ αλλά υπάρχουν και γυναίκες αρκετά μεγαλύτερες που τα καταφέρνουν μια χαρά και μάλιστα κάποιες χωρίς εξωσωματική! Αυτά βλέπω κι ακούω και παίρνω κι εγώ θάρρος!!

Αν μιλάμε για 3 ή 4 αποβολές, δεν το βρίσκω σωστό ο γυανικολόγος σου να σου μιλάει μόνο για τα δικά σου ωάρια σαν παράγοντα. Ας κάνεις πρώτα τη διερεύνηση, ας αποκλείσετε όλους τους άλλους παράγοντες και αν όντως προκύψει ότι δεν έχεις καλά ωάρια, τότε υπάρχουν κάποια πολύ συγκεκριμένα πράγματα που μπορείς να κάνεις για να τα βελτιώσεις. Διάβασε το βιβλίο "it starts with the egg" για να πάρεις μια ιδέα. Μπορώ να σου στείλω και link για να το κατεβάσεις δωρεάν, αν θέλεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η troia είπε:

Αν μιλάμε για 3 ή 4 αποβολές, δεν το βρίσκω σωστό ο γυανικολόγος σου να σου μιλάει μόνο για τα δικά σου ωάρια σαν παράγοντα. Ας κάνεις πρώτα τη διερεύνηση, ας αποκλείσετε όλους τους άλλους παράγοντες και αν όντως προκύψει ότι δεν έχεις καλά ωάρια, τότε υπάρχουν κάποια πολύ συγκεκριμένα πράγματα που μπορείς να κάνεις για να τα βελτιώσεις. Διάβασε το βιβλίο "it starts with the egg" για να πάρεις μια ιδέα. Μπορώ να σου στείλω και link για να το κατεβάσεις δωρεάν, αν θέλεις. 

Αυτό θα κάνω και βλέπουμε... εννοείται ότι με ενδιαφέρει το λινκ!

😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Chrisazre είπε:

Αυτό θα κάνω και βλέπουμε... εννοείται ότι με ενδιαφέρει το λινκ!

😀

Θα σου το στείλω με προσωπικό μηνυμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η troia είπε:

Θα σου το στείλω με προσωπικό μηνυμα. 

Ενταξει! Σε ευχαριστώ! Το έψαξα στο public αλλα εχει εξαντληθει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/8/2021 at 12:13 ΠΜ, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Καλησπέρα Chrisazre! Να το χαίρεστε το παιδάκι σας και εύχομαι σύντομα να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη.

Εμπειρία από καθ' έξιν αποβολές δεν εχω αλλα πριν 3 μήνες απεβαλα για πρώτη φορά στο πρώτο μου μωράκι στη 17η εβδομάδα. Για αυτό το λόγο η νέα γιατρός που πηγα μου έδωσε ένα σωρό εξετάσεις που μου είπε ότι τις δίνει κυρίως σε καθ' έξιν αποβολές λογω του οτι απεβαλα σε προχωρημένο στάδιο 17η εβδομάδα. 

Μου έδωσε να κανω αιματολογικες γενικά, Καρυοτυπο ζεύγους, καλλιέργεια κολπικου και τραχηλίκου υγρού, μαγνητική κάτω κοιλιάς, ορμονικό προφίλ, υστεροσκόπηση διαγνωστική, αιματολογος η οποία που έδωσε ένα μεγάλο πακέτο εξετάσεων θρομβοφιλια κλπ. 

Ελπιζω να βρεις σύντομα σε τι οφείλεται και να εχεις μια νέα τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Καλησπέρα κορίτσια! Ειχα και γω δύο παλινδρομες κυήσεις. Η τελευταία ήταν το Γενάρη του 21. Άλλαξα γιατρό έκανα υστεροσκοπηση δεν μου βρήκαν κάτι. Ο καινούργιος γιατρός που έδωσε να παίρνω βιταμίνες fertilovit και ο άντρα μου το ίδιο. Μου είπε να προσπαθήσω να μείνω πάλι έγκυος και θα μου δώσεις κατευθείαν σαλοσπιρ, προγεστερόνη κλπ για πρόληψη. Από κει και πέρα βλέπουμε όταν μείνω πως θα πάει. Αν ξανά αποβάλλω τότε θα κάνω μια σειρά από άλλες εξετάσεις. Και εγώ είμαι 39 ετών!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Dolphin82 Ευχαριστώ για το μήνυμά σου! Τελικά είμαστε πολλές εδώ που ταλαιπωρούμαστε με αποβολές... Κι εγώ άλλαξα γιατρό γιατί ένιωθα ότι το επικοινωνιακό κομμάτι δεν πήγε καλά... εύχομαι από εδώ και στο εξής να πάνε όλα καλά και σε καμία περίπτωση να μην ξανασυμβεί... για το σαλοσπίρ δεν ξέρω, ο ρευματολόγος είπε σε εμένα ότι θα αποφασίσει αν θα δώσει ασπιρίνη αφού βγουν πρώτα τα αποτελέσματα των ανοσολογικών εξετάσεων. Υστεροσκόπηση δεν μου είπε ο γυναικολόγος να κάνω... Συνεχίζω με καρυότυπο/ έλεγχο θρομβοφιλίας και θυροειδή.

Για τα fertilovit έχω ακούσει κι από άλλες γυναίκες. Ωστόσο όταν ρώτησα τον γιατρό μου μου είπε ότι δεν πιστεύει ότι τα συμπληρώματα  βιταμίνες, κλπ κλπ βοηθάνε να καλυτερεύσουν την ποιότητα των ωαρίων... αλλά το βιβλίο που προτάθηκε εδώ (it starts with the egg) γράφει το αντίθετο...

🤔🤔🤔🤔

Αλλά αξίζει τον κόπο να πάρει κανείς... εγώ έπαιρνα ας πούμε maca, q10, ω3 και βασιλικό πολτό (σύμφωνα με το βιβλίο βέβαια ο βασιλικός πολτός δεν ενδείκνυται, αλλά θα έως ότου το διαβάσω έως το τέλος δεν θα έχω τεκμηριωμένη άποψη). Με παρακολούθηση κύκλου (ωορηξίας) με υπερηχογράφημα κάθε μήνα στον γυναικολόγο έμεινα έγκυος σε 2 μήνες!! 

Άσχετα που παλλινδρόμησε πιστεύω ότι οι βιταμίνες βοηθάνε στην σύλληψη κι ας μην το πιστεύει ο γυναικολόγος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Chrisazre είπε:

@Dolphin82 Ευχαριστώ για το μήνυμά σου! Τελικά είμαστε πολλές εδώ που ταλαιπωρούμαστε με αποβολές... Κι εγώ άλλαξα γιατρό γιατί ένιωθα ότι το επικοινωνιακό κομμάτι δεν πήγε καλά... εύχομαι από εδώ και στο εξής να πάνε όλα καλά και σε καμία περίπτωση να μην ξανασυμβεί... για το σαλοσπίρ δεν ξέρω, ο ρευματολόγος είπε σε εμένα ότι θα αποφασίσει αν θα δώσει ασπιρίνη αφού βγουν πρώτα τα αποτελέσματα των ανοσολογικών εξετάσεων. Υστεροσκόπηση δεν μου είπε ο γυναικολόγος να κάνω... Συνεχίζω με καρυότυπο/ έλεγχο θρομβοφιλίας και θυροειδή.

Για τα fertilovit έχω ακούσει κι από άλλες γυναίκες. Ωστόσο όταν ρώτησα τον γιατρό μου μου είπε ότι δεν πιστεύει ότι τα συμπληρώματα  βιταμίνες, κλπ κλπ βοηθάνε να καλυτερεύσουν την ποιότητα των ωαρίων... αλλά το βιβλίο που προτάθηκε εδώ (it starts with the egg) γράφει το αντίθετο...

🤔🤔🤔🤔

Αλλά αξίζει τον κόπο να πάρει κανείς... εγώ έπαιρνα ας πούμε maca, q10, ω3 και βασιλικό πολτό (σύμφωνα με το βιβλίο βέβαια ο βασιλικός πολτός δεν ενδείκνυται, αλλά θα έως ότου το διαβάσω έως το τέλος δεν θα έχω τεκμηριωμένη άποψη). Με παρακολούθηση κύκλου (ωορηξίας) με υπερηχογράφημα κάθε μήνα στον γυναικολόγο έμεινα έγκυος σε 2 μήνες!! 

Άσχετα που παλλινδρόμησε πιστεύω ότι οι βιταμίνες βοηθάνε στην σύλληψη κι ας μην το πιστεύει ο γυναικολόγος...

Εύχομαι να πάνε για όλες καλά και να έχουμε θετική σκέψη!! Έχω ένα μότο στη ζωή ότι όλα γίνονται για κάποιο λόγο!!! Σίγουρα θα έρθει σε όλες μας όταν πρέπει και θα έρθει είμαι σίγουρη!!!! Επιμονή και αισιοδοξία!!! 🙏🤗🌼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 7 months later...

Καλησπερα! Ξαναγράφω στο ίδιο θέμα κι ελπίζω να βρεθεί κάποιο μέλος με παρόμοια εμπειρία.
Έχω κάνει από τον Νοέμβριο του 2020 5 αποβολές στο σύνολο. Μένω περίπου κάθε 3 μήνες έγκυος και σε όλες αποβάλω πριν την 8η εβδομάδα. 2 από τα έμβρυα τα έχασα λόγω αιματώματος στην μήτρα που προκάλεσε αποκόλληση σάκου και 1 είχε τρισωμία (κάναμε καρυότυπο). Στα άλλα 2 ήταν αυτόματη η αποβολη χωρις χαπια ή απόξεση.
Έχω πάει στο κεντρο καθ' εξιν αποβολών στο Έλενα Βενιζέλου και στην Λευκού στην Θεσσαλονίκη.
Όλες μου οι εξετάσεις είναι τέλειες.
Δεν βρίσκουν τίποτα ούτε σε εμένα, ούτε στον σύζυγο.
Υπάρχει κάποια κοπέλα με ανάλογη εμπειρία;
Το μόνο που δεν έχω κάνει μέχρι τώρα ειναι υστεροσκοπηση και εξεταση στο ενδομητριο για μικροβιωμα.
Επισης ο συζυγος δεν εχει κανει καλλιεργεια σπερματος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Chrisazre είπε:

Καλησπερα! Ξαναγράφω στο ίδιο θέμα κι ελπίζω να βρεθεί κάποιο μέλος με παρόμοια εμπειρία.
Έχω κάνει από τον Νοέμβριο του 2020 5 αποβολές στο σύνολο. Μένω περίπου κάθε 3 μήνες έγκυος και σε όλες αποβάλω πριν την 8η εβδομάδα. 2 από τα έμβρυα τα έχασα λόγω αιματώματος στην μήτρα που προκάλεσε αποκόλληση σάκου και 1 είχε τρισωμία (κάναμε καρυότυπο). Στα άλλα 2 ήταν αυτόματη η αποβολη χωρις χαπια ή απόξεση.
Έχω πάει στο κεντρο καθ' εξιν αποβολών στο Έλενα Βενιζέλου και στην Λευκού στην Θεσσαλονίκη.
Όλες μου οι εξετάσεις είναι τέλειες.
Δεν βρίσκουν τίποτα ούτε σε εμένα, ούτε στον σύζυγο.
Υπάρχει κάποια κοπέλα με ανάλογη εμπειρία;
Το μόνο που δεν έχω κάνει μέχρι τώρα ειναι υστεροσκοπηση και εξεταση στο ενδομητριο για μικροβιωμα.
Επισης ο συζυγος δεν εχει κανει καλλιεργεια σπερματος.

Πολύ λυπάμαι για τις αποβολές σου..

Να τις κανείς και αυτές τις εξετάσεις κ ο σύζυγος όχι μόνο καλλιέργεια αλλά κ κατακερματισμό. Το γεγονός ότι έχεις παιδάκι κ μένεις έγκυος είναι πολύ σημαντικό αλλά να τις κανείς κ αυτές να το κυκλώσεις από παντού..

Επικοινωνησε με το Έλενα κ την Λευκού να ενημερώσεις για την τελευταία αποβολή μήπως έχουν να προτείνουν κ κάτι άλλο κ επικεντρωθείτε κ στο σπερμα..

Εγω Μάιο θα προχωρήσω σε νέα εμβρυομεταφορα κ τρέμει το φυλλοκάρδι μου..

Σε νιωθω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Chrisazre είπε:

Καλησπερα! Ξαναγράφω στο ίδιο θέμα κι ελπίζω να βρεθεί κάποιο μέλος με παρόμοια εμπειρία.
Έχω κάνει από τον Νοέμβριο του 2020 5 αποβολές στο σύνολο. Μένω περίπου κάθε 3 μήνες έγκυος και σε όλες αποβάλω πριν την 8η εβδομάδα. 2 από τα έμβρυα τα έχασα λόγω αιματώματος στην μήτρα που προκάλεσε αποκόλληση σάκου και 1 είχε τρισωμία (κάναμε καρυότυπο). Στα άλλα 2 ήταν αυτόματη η αποβολη χωρις χαπια ή απόξεση.
Έχω πάει στο κεντρο καθ' εξιν αποβολών στο Έλενα Βενιζέλου και στην Λευκού στην Θεσσαλονίκη.
Όλες μου οι εξετάσεις είναι τέλειες.
Δεν βρίσκουν τίποτα ούτε σε εμένα, ούτε στον σύζυγο.
Υπάρχει κάποια κοπέλα με ανάλογη εμπειρία;
Το μόνο που δεν έχω κάνει μέχρι τώρα ειναι υστεροσκοπηση και εξεταση στο ενδομητριο για μικροβιωμα.
Επισης ο συζυγος δεν εχει κανει καλλιεργεια σπερματος.

Έχεις τσεκαρει ποτε την προγεστερονη και την οιστραδιολη μετα το θετικο τεστ κυησης;τι κατακερματισμο σπερματος εχει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@BlackCat σου ευχομαι ολοψυχα να ειναι αυτη η φορα η τυχερη!!! 

Στις αποβολες το ξερεις κι εσυ οτι σε τρωει μονιμα ενα: "γιατί"; 

Θα παρω αυριο κιολας την Λευκου να την ενημερωσω. Ηταν απολυτα σιγουρη οτι θα τα καταφερναμε... μου εδωσε ηπαρινη σε συνδυασμο με ασπιρινη. Επαιρνα ταυτοχρονα και προγεστερονη... τιποτα ομως δεν σωζεται αν κανει ο οργανισμος μου αιματωμα. 

Σημερα εκανα την αποξεση και ξεκινησα αντισυλληπτικα χαπια και θα πω του γιατρου αν ειναι να τα συνεχισω για κανενα 2μηνο ή 3μηνο. Η τελευταια εγκυμοσυνη μου ηρθε χωρις να το περιμενω και χωρις να το προσπαθω!! 

Το αποτελεσμα ομως ηταν παλι αποκαρδιωτικο... 

Κι ολο αυτο με πάει πισω και αισθανομαι οτι ο χρονος φευγει χωρις αποτελεσμα... Μου προτειναν εξωσωματικη με προεμφυτευτικο αλλα εκτος του οτι δεν το αντεχει η τσεπη μου σκεφτομαι κιολας οτι αν παθω παλι αποκολληση τσαμπα η ταλαιπωρια και τοσα χρηματα...

Αλλα τι λεω και σε' σενα που το εζησες απο πρωτο χερι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου για να θεωρηθεί ΣΠΩ πρέπει όπως σου είπε να έχεις υπερυχογραφικη εικόνα πολυκυστικών, ακανόνιστο κύκλο και οι ορμονολογικές να μην φυσιολογικές ! Όμως πρόσεξε τα ανδρογονα μπορεί είτε είναι αυξημένα είτε είναι χαμηλά ( εμένα ας πούμε έπεσαν το τελευταίο διάστημα ενώ ήταν στα φυσιολογικά ) και επίσης πρέπει να κανεις και καμπύλη ζαχαρου και ινσουλίνης ! Εμένα η καμπύλη ινσουλίνης δεν ήταν πολύ καλή καθώς είναι στο όριο για υπερινσουλιναιμια ! Δεν ξερω εν τις έχετε κάνει αυτές τις εξετάσεις ! Αν όχι καλό θα ήταν να τις κανεις γτ επηρεάζουν στη συληψη και την ποιότητα της ωορρηξιας! Εμένα λόγω του οτι έπεσαν τα ανδρογονα από πυι κατάλαβα θα μπυ δώσει κάποια αγωγη δεν ξερω ακόμη τι θα μου πει μετά το πασχα που έχω ραντεβού μαζί του! Τώρα δεν ήθελε να μου δώσει ακόμη λόγω του ότι οι ορμόνες είναι επηρεασμένες από την εγκυμοσυνη! Ααα επίσης έχω και αυξημένη ΑΜΗ λόγω ΣΠΩ !
    • Σήμερα ξύπνησα ήρεμη πάντως και προσπαθώ να τον αποφύγω όσο μπορώ! Όντως ο καιρός θα δείξει. Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!
    • Καλημέρα Αντωνία μου εγώ άλλαξα Γιατρό και τώρα περιμένω την περίοδο Μαϊου για να κάνουμε την διέγερση με προεμφυτευτικό για χρωμοσωμικές και βλέπουμε .Όχι πολύ αισιόδοξα τα πράγματα και λόγω της ηλικίας μου γιατί από ότι μου είπε ο νέος γιατρός ρισκάρουμε να μην βρούμε και κανένα να μεταφέρουμε .  
    • Ναι εννοείται πως πηγαίνουν σχολείο!! 2η χρονιά τώρα. Ο χειμώνας φέτος μας πήγε καλά δεν αρρώστησαν. Τον τελευταίο μήνα μας πάει καροτσάκι.. Καλά είμαι, πλέον που μεγάλωσαν είναι όλα πολυυυυυυ πιο εύκολα!!!! Αφού να σκεφτείς πάμε για 3ο.... Ήμουν έτοιμη να ξεκινήσω πάλι ενέσεις για εξωσωματική αλλά έμεινα έγκυος φυσιολογικά τον Ιανουάριο.. Δεν προχώρησε όμως, βιοχημική. Προς το παρόν δεν προχωράμε σε εξωσωματική λέμε να περιμένουμε λίγους μήνες μήπως κ έρθει πάλι μόνο του.. Εσείς; Σχολείο;
    • Και εμένα άρρωστος είναι ο μικρός !!! Μάλλον για γαστρεντερίτιδα το βλέπω… Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει η τι κάνω λάθος αλλά δεν μπορώ να σας στείλω μήνυμα ! Πηγαινετε σχολείο; Πως είσαι κορίτσι μου; Την παλεύεις με τα μικρά; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...