Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

στις πριν 12 λεπτά, ο/η EvakiKrt είπε:

Ακριβως Όπως τα λες!

Εμένα μου είπε, να το αποφασίσω εγώ με ότι κριτήριο με κάνει να μην αγχώνομαι! Αλλά όλο κάτι προκύπτει για να αγχώνομαι!

Δε με θέλει να γλιτώσω το να τρέχω σε υπηρεσίες με τη κοιλιά στο στομα ούτως ή άλλως γιατί δυστυχώς εργάζομαι στον πιο κακό κλάδο σε θέματα ασφάλισης κ επιδομάτων..  Λειτουργούμε ακομη με χαρτινες καρτελες ενσήμων κ ακόμη μας μετρούν τα ένσημα του 2019! Ελπιζοντας ότι θα μας ανανεώσουν την ασφάλεια από 1η Μάρτη κ ας μην έχουν μετρήσει τα ένσημα μας ακόμη, (αλλιώς θα πρέπει να παω να τσακωθω κ Γι αυτο) .. Θα πρέπει να παω στο ΙΚΑ μας να απαίτησω-ικετεψω να πάρω προτεραιότητα να μου μετρήσουν τα του 2020- 2021 για να αποδείξω ότι έχω 200 ενσημα για επίδομα κύησης. 

Γέλια κ κλάματα! 

Ωχ λες να έχω βκι εγώ κανένα τέτοιο θέμα με τα ένσημα; Δεν το έχω ψάξει αυτό ακόμα τώρα έλεγα να το ψάξω για το επίδομα. Τι ασφάλεια έχεις αν επιτρέπεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απλά @EvakiKrt πάρε ένα τηλέφωνο στον δήμο σας πρώτα και ρώτα γιατί ίσως έχουν διαφορετική πολιτική μη σε πάρω και στον λαιμό μου. Εγώ τους είπα ότι είμαι και έγκυος και δεν θέλω να έρθω σε επαφή με κόσμο λόγω της κατάστασης. Επίσης ρώτησε τους και για χρήματα γιατί ξέρω από φίλες μου σε άλλες περιοχές οι δήμοι ζητάνε και έξτρα χρήματα εκτός από τα παράβολα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Ωχ λες να έχω βκι εγώ κανένα τέτοιο θέμα με τα ένσημα; Δεν το έχω ψάξει αυτό ακόμα τώρα έλεγα να το ψάξω για το επίδομα. Τι ασφάλεια έχεις αν επιτρέπεται;

Είσαι κ συ με χάρτινες καρτέλες? Κ δε σας έχουν μετρήσει ένσημα?

Νόμιζα μόνο εμείς έχουμε ξεμείνει χωρίς συγχρονη μηχανογράφηση κ ακόμη μετράνε του 2019. Εγώ ΙΚΑ έχω, είμαι στο τουρισμό, ξεναγός είμαι. Το 2020 δε εργαστήκαμε λόγω κοβιντ κ πήραμε κάτι εκτατα βοηθήματα που δε φαίνονται πουθενά σαν ενσημα ακόμη. Το 2021 δουλέψαμε αλλά πάλι ακόμη δε φαίνεται πουθενά. Κ είμαι σε αναμονή πως θα το ρυθμίσουν ώστε να ανανεωθεί η ασφάλειας μας κ πως θα αποδείξω ότι έχω τα 200 ενσημα. 

Αν σου είναι Μηχανογραφημένα εσένα, δεν έχεις να ανησυχείς Γι αυτο. Μπορείς να δεις μέσω του e atlas  ή e efka . 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Απλά @EvakiKrt πάρε ένα τηλέφωνο στον δήμο σας πρώτα και ρώτα γιατί ίσως έχουν διαφορετική πολιτική μη σε πάρω και στον λαιμό μου. Εγώ τους είπα ότι είμαι και έγκυος και δεν θέλω να έρθω σε επαφή με κόσμο λόγω της κατάστασης. Επίσης ρώτησε τους και για χρήματα γιατί ξέρω από φίλες μου σε άλλες περιοχές οι δήμοι ζητάνε και έξτρα χρήματα εκτός από τα παράβολα. 

Ναι ναι, θα τηλεφωνήσω, κ αν έχει κόστος θα παω σε κάποιον απ'τους δωρεάν. Μη ξεχάσω να ρωτήσω κ αν η αλλαγή Δήμου έχει κόστος.... 

Έχει Κ αυτό τη διαδικασία του, αλλά εφόσον γίνεται από απόσταση χαλάλι! 

Χα χα Έχω γεμίσει λίστες υποχρεωσεων ! Λίστα για γάμο, εξετάσεις, απορίες,  μωρό, προίκα, διατροφή, σπίτι , ψώνια κτλ κτλ ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η EvakiKrt είπε:

Ναι ναι, θα τηλεφωνήσω, κ αν έχει κόστος θα παω σε κάποιον απ'τους δωρεάν. Μη ξεχάσω να ρωτήσω κ αν η αλλαγή Δήμου έχει κόστος.... 

Έχει Κ αυτό τη διαδικασία του, αλλά εφόσον γίνεται από απόσταση χαλάλι! 

Χα χα Έχω γεμίσει λίστες υποχρεωσεων ! Λίστα για γάμο, εξετάσεις, απορίες,  μωρό, προίκα, διατροφή, σπίτι , ψώνια κτλ κτλ ! 

Μήπως είσαι κι εσύ ένα υδροχοακι σαν κι εμένα;;; 😂😂😂 Έχω ένα τετράδια με τις λίστες μου ακριβώς τα ίδια χαχαχαχ και ολοι με κοροϊδεύουν αλλά έτσι γίνονται πολύ πιο εύκολα ντα πράγματα... 

Ευτυχώς είναι περασμένα τα ένσημα μου το είχα ξανάδει αλλά δεν τον θυμόμουν... Να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις την αίτηση για το επίδομα μπορούμε να την κάνουμε μόνες μας ή χρειάζεται λογιστής ή κάτι τέτοιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Μήπως είσαι κι εσύ ένα υδροχοακι σαν κι εμένα;;; 😂😂😂 Έχω ένα τετράδια με τις λίστες μου ακριβώς τα ίδια χαχαχαχ και ολοι με κοροϊδεύουν αλλά έτσι γίνονται πολύ πιο εύκολα ντα πράγματα... 

Ευτυχώς είναι περασμένα τα ένσημα μου το είχα ξανάδει αλλά δεν τον θυμόμουν... Να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις την αίτηση για το επίδομα μπορούμε να την κάνουμε μόνες μας ή χρειάζεται λογιστής ή κάτι τέτοιο;

Δυδημος είμαι, κ οι λίστες με έσωσαν από έφηβη για να διαχειριστώ την αφηρημαδα μου κ το άγχος μου ! 

Τώρα για τα επιδόματα , ακόμη συλλεγω πληροφορίες, κ δε ξέρω αν είναι ίδια διαδικασία για κάθε κλάδο. Ως τώρα ξέρω ότι θα πάρω απ'το τοπικό ΙΚΑ μου, ή διαδυκτιακα αν το βρω, ενα έντυπο δλδ μια βεβαίωση κύησης  που θα υπογράψει ο γιατρός μου ( του εοπυ συμβεβλημενος)  ότι κυοφορω κ σε ποιον μήνα είμαι.  Κ μετά θα υπογράψει ο εργοδότης ότι σταμάτησα να εργάζομαι 65 ημέρες πριν τη Πητ. Αυτό το χαρτί κ τη βεβαίωση απ'το ΙΚΑ ότι έχω 200 ένσημα ξέρω ως τώρα ότι πρέπει να αποκτήσω. 

Κ έμαθα ότι αυτή η διαδικασία μπορεί να γίνει έως κ 3 μήνες αφού γεννησούμε, αλλά ας είμαστε προετοιμασμένες από πριν. Καλύτερα να τρέχω με τη κοιλιά στο στόμα παρά με το μωρό στο βυζι (???) ! ... 

Όποια ξέρει κάτι παραπάνω ή έχει κάτι να προσθέσει .... ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου; Έχετε καθόλου πονακια ή να αρχίσω να αγχώνομαι; Σήμερα νιώθω κάτι ενοχλησουλες έχω ξεκινήσει το μαγνήσιο εδώ και μια εβδομάδα προληπτικά αλλά σήμερα ένιωσα λίγο πόνο. Θα κάτσω να ξεκουραστώ αύριο και αν έχω ξανά θα πάρω την γιατρό μάλλον. Εσείς παίρνετε μαγνήσιο;

Επίσης έχετε νιώσει τα μωράκια να έχουν λόξυγκα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Κορίτσια μου; Έχετε καθόλου πονακια ή να αρχίσω να αγχώνομαι; Σήμερα νιώθω κάτι ενοχλησουλες έχω ξεκινήσει το μαγνήσιο εδώ και μια εβδομάδα προληπτικά αλλά σήμερα ένιωσα λίγο πόνο. Θα κάτσω να ξεκουραστώ αύριο και αν έχω ξανά θα πάρω την γιατρό μάλλον. Εσείς παίρνετε μαγνήσιο;

Επίσης έχετε νιώσει τα μωράκια να έχουν λόξυγκα;

Τι εννοείς πονακια; Σαν πετρώματα; Μήπως είναι το έντερο σου; Εγώ παίρνω μαγνήσιο εδώ κ 3 μήνες, μόνο πετρώματα έχω που κ που αλλά ευτυχώς όχι πολύ συχνά!! Κ όταν κάθομαι όρθια,με πιάνει η μέση μου. Ακόμη δεν τα έχω νιώσει με λόξυγκα αλλά συμβαίνει από ότι έχω διαβάσει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Καλά εμεις έχουμε καταλήξει κ στο πότε θα τα βαφτίσουμε κ σε νονους,όχι σε ημερομηνίες ακριβώς αλλά σε εποχή που προτιμάμε!! Νομίζω το 56 είναι καλό νούμερο για τον πρώτο καιρό. Απλώς μην πάρεις πολλά, για να δεις πόσο ακριβώς θα γεννηθεί κ μετά παίρνεις αναλόγως. Δλδ μια 5αδα είναι καλά νομίζω. εμάς χθες που τα είδαμε τα μωράκια είναι 1,2 kg το καθένα οπότε έχουν κανονική ανάπτυξη για την εβδομάδα που είναι, σαν να είχαμε ένα μωρό. Σκέψου ότι στα orchestra τα 0 είναι 52 εκ κ εγώ λέω να πάρω κάποια λίγα από αυτά για αρχή, αλλά λίγα ας πούμε μια 5αδα στο καθένα. Απλώς θα τα πάρω ουδέτερα χρώματα για να ταιριάζουν κ στα 2. Εγώ έχω κ στεγνωτηριο οπότε αν ξεμεινω τα βάζω στο πλυντήριο κ σε 3 ώρες έχω ρούχα. Επιπλέον αγοράζουμε κ μετά τη γέννα, μη σε αγχωνει αυτο, καλύτερα να αγοράσεις μετά παρά να πάρεις ένα σωρό ρούχα που θα τα φορέσει 10,15 μέρες..καλύτερα να κοιτάζεις αν θες να πάρεις από τώρα κ αυτά στα 60 εκ. Οπότε να πάρεις κάποια κ από αυτά. Εγώ στα hm δεν έχω κοιτάξει γιατί μου φαίνονται πολύ πιο οικονομικά αυτά στα orchestra κ με την κάρτα κ είναι καλής ποιότητας,έχω πάρει ήδη κάποια φορμακια βέβαια, όχι φανελάκια. Θα δω κ τα φανελάκια κ αποφασίζω. Σήμερα θα πάμε να πάρουμε κ το καρότσι μας, μεγάλη αγορά, ευτυχώς το έβγαλε σε έκπτωση.. αν κ ήμουν κάπως προληπτική με το να το πάρω από τώρα, η τιμή του είναι δελεαστική για να το αφήσουμε γιατί σε αυτό το καρότσι δεν πέφτει η τιμή. Κ το έχει κ ετοιμοπαραδοτο οπότε το απόγευμα θα έχουμε συγκινήσεις!!

 

Τέλεια ανάπτυξη τα μωρακια σας!! Μπράβο!! Ναι να σου πω δεν παίρνω γενικά πολλά ρουχαλακια τα βασικά προς το παρόν και βλέπουμε.. και εγώ έχω στεγνωτηριο..υπέροχη εφεύρεση δεν το συζητώ!! Χαχα!! Orchestra δεν έχω κοιτάξει καθόλου να πω την αλήθεια ούτε και κάρτα έχω.. πήρατε το καρότσι σας? Ετοιμοπαραδοτο και έκπτωση? Τέλεια!! Με το καλό να το ευχαριστηθουν τα ζουζούνια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Κορίτσια μου; Έχετε καθόλου πονακια ή να αρχίσω να αγχώνομαι; Σήμερα νιώθω κάτι ενοχλησουλες έχω ξεκινήσει το μαγνήσιο εδώ και μια εβδομάδα προληπτικά αλλά σήμερα ένιωσα λίγο πόνο. Θα κάτσω να ξεκουραστώ αύριο και αν έχω ξανά θα πάρω την γιατρό μάλλον. Εσείς παίρνετε μαγνήσιο;

Επίσης έχετε νιώσει τα μωράκια να έχουν λόξυγκα;

Καλημέρα κορίτσι!! Εγώ πονακια δεν έχω να πω την αλήθεια εκτός από λίγες φορές που πονούσε λιγάκι το έντερο.. μην αγχώνεσαι, ξεκουράσου κιολας και αν δεις ότι συνεχίζουν και είναι ενοχλητικα να πάρεις τηλ το γιατρό να σου πει τι μπορεί να είναι.. μαγνήσιο ξεκίνησα και εγώ πριν λίγες μέρες.. εχω τρελές κράμπες στα πόδια και θα βοηθήσει και σε αυτό είπε ο γιατρός.. λόξυγκα δεν έχω νιώσει εσύ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Tvz είπε:

Τι εννοείς πονακια; Σαν πετρώματα; Μήπως είναι το έντερο σου; Εγώ παίρνω μαγνήσιο εδώ κ 3 μήνες, μόνο πετρώματα έχω που κ που αλλά ευτυχώς όχι πολύ συχνά!! Κ όταν κάθομαι όρθια,με πιάνει η μέση μου. Ακόμη δεν τα έχω νιώσει με λόξυγκα αλλά συμβαίνει από ότι έχω διαβάσει!!

Καλημέρα!!! Λοιπόν τώρα που είπες για το έντερο συνειδητοποίησα ότι τις προηγούμενες μέρες ένιωθα ένα βάρος και ότι θέλω να πάω τουαλέτα αλλά δεν μπορούσα  ιδίως το βράδυ τότε δηλαδή που νιώθω και την ενόχληση. Ναι δεν είναι ακριβώς πόνος είναι ενόχληση πιο πολύ. Οπότε μπορεί να είναι από το εντερακι μου, βέβαια τουαλέτα πηγαίνω καθημερινά, αλλά αυτό που άλλαξα είναι η ποσότητα του νερού που πίνω μέσα στην μέρα οπότε μπορεί να επηρεάστηκε από αυτό.

Για το λοξιγκα δεν είμαι σίγουρη αν είναι λοξιγκας ή κάποια φλέβα ή νεύρο δικό μου. Για να σου δώσω να καταλάβεις νιώθω σαν να χτυπάει η καρδιά μου σε ένα συγκεκριμένο μέρος της κοιλιάς μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Καλημέρα κορίτσι!! Εγώ πονακια δεν έχω να πω την αλήθεια εκτός από λίγες φορές που πονούσε λιγάκι το έντερο.. μην αγχώνεσαι, ξεκουράσου κιολας και αν δεις ότι συνεχίζουν και είναι ενοχλητικα να πάρεις τηλ το γιατρό να σου πει τι μπορεί να είναι.. μαγνήσιο ξεκίνησα και εγώ πριν λίγες μέρες.. εχω τρελές κράμπες στα πόδια και θα βοηθήσει και σε αυτό είπε ο γιατρός.. λόξυγκα δεν έχω νιώσει εσύ?

Καλημέρα Σάντυ μου. Ναι ναι θα το κοιτάξω τώρα λίγες μέρες χωρίς να κουράζομαι ιδιαίτερα, όπως είπε και εσύ και η tvz  μπορεί να είναι το έντερο, το οποίο δεν είχα σκεφτεί να πω την αλήθεια. Κρυωσαν και λίγο τα ποδαράκια μου προχθές γιατί δεν ήθελα η μπέμπα να βάλω κάλτσες με ενοχλούσαν 😂😂😂 οπότε τώρα που τα σκέφτομαι όλα μαζί βγάζουν ένα νόημα... Κράμπες εεε; Πάλι καλά δεν έχω, αλλά αυτό που με πιάνει πολύ είναι πόνος στους γοφούς και μου είπε ότι είναι από την λεκάνη που μεγαλώνει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Καλά εμεις έχουμε καταλήξει κ στο πότε θα τα βαφτίσουμε κ σε νονους,όχι σε ημερομηνίες ακριβώς αλλά σε εποχή που προτιμάμε!! Νομίζω το 56 είναι καλό νούμερο για τον πρώτο καιρό. Απλώς μην πάρεις πολλά, για να δεις πόσο ακριβώς θα γεννηθεί κ μετά παίρνεις αναλόγως. Δλδ μια 5αδα είναι καλά νομίζω. εμάς χθες που τα είδαμε τα μωράκια είναι 1,2 kg το καθένα οπότε έχουν κανονική ανάπτυξη για την εβδομάδα που είναι, σαν να είχαμε ένα μωρό. Σκέψου ότι στα orchestra τα 0 είναι 52 εκ κ εγώ λέω να πάρω κάποια λίγα από αυτά για αρχή, αλλά λίγα ας πούμε μια 5αδα στο καθένα. Απλώς θα τα πάρω ουδέτερα χρώματα για να ταιριάζουν κ στα 2. Εγώ έχω κ στεγνωτηριο οπότε αν ξεμεινω τα βάζω στο πλυντήριο κ σε 3 ώρες έχω ρούχα. Επιπλέον αγοράζουμε κ μετά τη γέννα, μη σε αγχωνει αυτο, καλύτερα να αγοράσεις μετά παρά να πάρεις ένα σωρό ρούχα που θα τα φορέσει 10,15 μέρες..καλύτερα να κοιτάζεις αν θες να πάρεις από τώρα κ αυτά στα 60 εκ. Οπότε να πάρεις κάποια κ από αυτά. Εγώ στα hm δεν έχω κοιτάξει γιατί μου φαίνονται πολύ πιο οικονομικά αυτά στα orchestra κ με την κάρτα κ είναι καλής ποιότητας,έχω πάρει ήδη κάποια φορμακια βέβαια, όχι φανελάκια. Θα δω κ τα φανελάκια κ αποφασίζω. Σήμερα θα πάμε να πάρουμε κ το καρότσι μας, μεγάλη αγορά, ευτυχώς το έβγαλε σε έκπτωση.. αν κ ήμουν κάπως προληπτική με το να το πάρω από τώρα, η τιμή του είναι δελεαστική για να το αφήσουμε γιατί σε αυτό το καρότσι δεν πέφτει η τιμή. Κ το έχει κ ετοιμοπαραδοτο οπότε το απόγευμα θα έχουμε συγκινήσεις!!

 

 

στις πριν 20 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Ακριβώς το ίδιο μου λέει κ ο γιατρός κάθε φορά που με βλέπει, "εσύ τώρα είσαι σαν να είσαι στον 9ο". Σκέψου πως το κάθε μωράκι ζυγίζει περίπου 1200 .Το πρωί είμαι καλά,το απόγευμα κάπως βαραινω κ είμαι δυσκολότερα. Ευτυχώς δεν έχω πάρει κ πολλά κιλά, ζυγιστηκα χθες στο γιατρό κ είμαι στο +12. Για την ώρα τη γλίτωσα την καμπύλη σακχάρου γιατί ο γιατρός μου δεν τη βάζει σε όλες να την κάνει πάρα μόνο αν υπάρχουν ευρήματα κ εμένα μου είπε όλα είναι καλά. Φυσικά βλέπουμε κ αργότερα κ εγώ συνεχίζω να προσέχω την κατανάλωση ζάχαρης τουλάχιστον από τα γλυκά.. καλά έκανες κ εσύ κ ψωνίσες, με τόσα που σου έχουν τύχει,καλύτερα να τα έχεις από νωρίς.. εμεις θα πάμε να πάρουμε το καρότσι σήμερα,κ εγώ αισθάνομαι ότι είναι νωρίς,αλλά έπεσε η τιμή του σε ένα κατάστημα κ είπαμε να το εκμεταλλευτούμε. Κ από την άλλη πρέπει να είμαι έτοιμη ένα τσακ παραπάνω γιατί δεν ξέρεις πότε τι μπορεί να συμβεί. Απλώς είναι κ μικρό το σπίτι μας κ θα προτιμούσα να έχουμε μετακομίσει προτού αγοράσουμε κούνια, καρότσι κτλ για να πάνε στο καινούργιο σπίτι,αλλά δεν πειράζει. Πιστεύω μέσα στο Φεβρουάριο τουλάχιστον να τα καταφέρουμε με το καινούργιο σπίτι κ να πάει εκεί η κούνια!!

 

Τι έκανες τελικά κορίτσι μου το πήρες το καρότσι σου;;;;; Ωραίο!!! Τώρα είναι ευκαιρία με τις εκπτώσεις καλά κάνατε!!!

 

Για εμένα ετοίμασε τα κι εσύ σιγά σιγά. 

 

Κορίτσια πάντως επειδή λέτε για νούμερα εγώ δεν έχω δει του hm το 56 αλλά δεν είναι λίγο μικρουλι;;εγώ ό,τι πήρα το πήρα μέχρι 62 αν δεν κάνω λάθος. Ακόμα και το πρώτο της.ελπιζω να μην κολυμπάει 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η EvakiKrt είπε:

Απο ότι διάβασα στο ίντερνετ, δεν υπάρχουν νομικες διαφορές Γι αυτο δυσκολεύομαι να διαλεξω!

Μονο, σε σχέση με τον κορονοιο, θεωρείται πιο ασφαλές το σύμφωνο συμβίωσης γιατί, δεν έχεις να βγεις να πας σε υπηρεσίες, για παράβολα κ άδειες, ούτε μετα να είσαι για αυτά τα λίγα λεπτά στο δημαρχείο με το δήμαρχο κ 2 μάρτυρες. (Οι γονείς του συντρόφου μου κ αδερφια, δε θα μπορούν να κατέβουν από Θεσ/κη, οπότε κ γω αν είναι μόνο τους γονείς μου θα καλουσα). 

Ξέρω ότι ακούγεται υπερβολικό(!) όλο αυτό αλλά όλοι φίλοι γνωστοί μου κόλλησαν κ ταλαιπωρηθηκαν με βηχα, κ αν κ εμβολιασμένη δε τολμω να ρισκάρω γιατί ο βήχας είναι το χειρότερο μου κ ασφάλεια του μωρού είναι πάνω απ'όλα... 

Στο σύμφωνο συμβίωσης, μόνο τυπικη χαρτουρα ζητάνε, που έχω ηδη, τα στέλνεις όλα μέσω μέηλ στο συμβολαιογράφο, κ πας μόνο 1 φορά για τη τελική υπογραφή κ τέλειωσε. Να αρπάξω κάτι τότε (?) Τι να πω πια... 

Ο σύντροφος μου, μου λέει ότι με κάνει να αγχώνομαι λιγότερο, οπότε θα πρέπει να αποφασίσω στις επόμενες μέρες  .. 

Υ.Γ @Διόνη χαίρομαι που είσαι καλύτερα ! Περαστικά κ αγύριστα όλα! 

Δεν ακούγεται καθόλου υπερβολικο κορίτσι μου!! Καλά κάνεις που τα σκέφτεσαι όλα με τον κοβιντ. Η εξάπλωση είναι τεράστια πια.οποια πέτρα και να σηκώσεις θα βρεις κρούσμα. 

Το θέμα είναι να μην έχεις άγχος εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι σα διαδικασία είναι εύκολη.ειναι σαν να πηγαίνεις απλά σε ένα γραφείο για να τακτοποιήσεις μια δουλειά...

Σ' ευχαριστώ πολύ ομορφιά μου!! Ας είναι περαστικά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η EvakiKrt είπε:

Δυδημος είμαι, κ οι λίστες με έσωσαν από έφηβη για να διαχειριστώ την αφηρημαδα μου κ το άγχος μου ! 

Τώρα για τα επιδόματα , ακόμη συλλεγω πληροφορίες, κ δε ξέρω αν είναι ίδια διαδικασία για κάθε κλάδο. Ως τώρα ξέρω ότι θα πάρω απ'το τοπικό ΙΚΑ μου, ή διαδυκτιακα αν το βρω, ενα έντυπο δλδ μια βεβαίωση κύησης  που θα υπογράψει ο γιατρός μου ( του εοπυ συμβεβλημενος)  ότι κυοφορω κ σε ποιον μήνα είμαι.  Κ μετά θα υπογράψει ο εργοδότης ότι σταμάτησα να εργάζομαι 65 ημέρες πριν τη Πητ. Αυτό το χαρτί κ τη βεβαίωση απ'το ΙΚΑ ότι έχω 200 ένσημα ξέρω ως τώρα ότι πρέπει να αποκτήσω. 

Κ έμαθα ότι αυτή η διαδικασία μπορεί να γίνει έως κ 3 μήνες αφού γεννησούμε, αλλά ας είμαστε προετοιμασμένες από πριν. Καλύτερα να τρέχω με τη κοιλιά στο στόμα παρά με το μωρό στο βυζι (???) ! ... 

Όποια ξέρει κάτι παραπάνω ή έχει κάτι να προσθέσει .... ! 

Τι επίδομα είναι αυτό το κορίτσι μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Κορίτσια μου; Έχετε καθόλου πονακια ή να αρχίσω να αγχώνομαι; Σήμερα νιώθω κάτι ενοχλησουλες έχω ξεκινήσει το μαγνήσιο εδώ και μια εβδομάδα προληπτικά αλλά σήμερα ένιωσα λίγο πόνο. Θα κάτσω να ξεκουραστώ αύριο και αν έχω ξανά θα πάρω την γιατρό μάλλον. Εσείς παίρνετε μαγνήσιο;

Επίσης έχετε νιώσει τα μωράκια να έχουν λόξυγκα;

Ντριμερακι καλημέρα!! Που έχεις ακριβώς πόνο;;;; Μαγνήσιο παίρνω ναι .. λοιπόν γενικά στην κοιλιά ειδικά το πρωί όταν ξυπνάω έχω πόνο...δεν ξέρω γτ...μετά όμως με αφήνει... Είναι κάπου κάτω χαμηλά....σαν να πιανομαι...πρέπει λίγο να σηκωθώ να πάω μέχρι μπάνιο και κάπως έτσι με αφήνει....εσένα πως είναι...;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλημέρα Σάντυ μου. Ναι ναι θα το κοιτάξω τώρα λίγες μέρες χωρίς να κουράζομαι ιδιαίτερα, όπως είπε και εσύ και η tvz  μπορεί να είναι το έντερο, το οποίο δεν είχα σκεφτεί να πω την αλήθεια. Κρυωσαν και λίγο τα ποδαράκια μου προχθές γιατί δεν ήθελα η μπέμπα να βάλω κάλτσες με ενοχλούσαν 😂😂😂 οπότε τώρα που τα σκέφτομαι όλα μαζί βγάζουν ένα νόημα... Κράμπες εεε; Πάλι καλά δεν έχω, αλλά αυτό που με πιάνει πολύ είναι πόνος στους γοφούς και μου είπε ότι είναι από την λεκάνη που μεγαλώνει... 

Κορίτσια μου καλημέρα.. πως είστε? Πινακίδα δεν έχω νιώσει, ούτε μαγνήσιο περνώ.. όσο για τα ένσημα, εγώ μπήκα στον gov και τα βρήκα όλα εκεί και τα μέτρησα κάπως.. αλλά εντάξει ήμουν και 2,5 χρόνια στη δουλειά μου.. πήγα χθες στον γιατρό κ εγώ, είδαμε τον μπεμπουλη μας, είναι "θηρίο ανήμερα" όπως είπε ο γιατρός.. 951 γραμμάρια, όλα τέλεια.. τώρα για το ζάχαρο, τελικά τα όρια είναι αυτά που είπε το ντριμερακι, οπότε είναι αναιβασμενη λίγο μόνο η τιμή της 1ης ώρας..  δεν χρειάζεται να κάνω κάτι πέρα από παρακολούθηση στο σπίτι για 10 μέρες και μετά βλέπουμε.. αν δεν πάει καλά, θα πάω σε ενδοκρινολόγο για διατροφή, αν πάει καλά, όλα καλά.. το άλλο όμως που πρέπει να παρακολουθήσω είναι κ η πίεση μου.. όταν πήγα , είχα 16 + 9.. βέβαια, έτρεχα καθώς είχαμε αργήσει με την κίνηση, και είχα άγχος πολύ.. μόλις κάναμε τον υπερυχο έπεσε κατευθείαν στο 13.. και πιο μετά που πήγα σπίτι, μια χαρά φυσιολογική.. ο γιατρός είπε ότι ξέρει πως ήταν από το άγχος μου, αφού ξέρει πως πάω εκεί κάθε φορά, αλλά θα την παρακολουθήσω κ αυτή μαζί με το ζάχαρο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλημέρα!!! Λοιπόν τώρα που είπες για το έντερο συνειδητοποίησα ότι τις προηγούμενες μέρες ένιωθα ένα βάρος και ότι θέλω να πάω τουαλέτα αλλά δεν μπορούσα  ιδίως το βράδυ τότε δηλαδή που νιώθω και την ενόχληση. Ναι δεν είναι ακριβώς πόνος είναι ενόχληση πιο πολύ. Οπότε μπορεί να είναι από το εντερακι μου, βέβαια τουαλέτα πηγαίνω καθημερινά, αλλά αυτό που άλλαξα είναι η ποσότητα του νερού που πίνω μέσα στην μέρα οπότε μπορεί να επηρεάστηκε από αυτό.

Για το λοξιγκα δεν είμαι σίγουρη αν είναι λοξιγκας ή κάποια φλέβα ή νεύρο δικό μου. Για να σου δώσω να καταλάβεις νιώθω σαν να χτυπάει η καρδιά μου σε ένα συγκεκριμένο μέρος της κοιλιάς μου.

Για τον λόξυγκα...ναι...νιώθω κάτι συνέχεια το οποίο είναι εντελώς ρυθμικό...πιστεύω είναι λόξυγκας.αλλα κι εγώ καμιά φορά απορώ μην είναι κάτι άλλο...όμως να συμβαίνει κάθε μέρα ;;; Και δυο φορές τη μέρα κάποιες φορές;;;δε νομίζω. Πρέπει να είναι λόξυγκας γιατί μεγαλώνουν τα πνευμόνια τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα.. πως είστε? Πινακίδα δεν έχω νιώσει, ούτε μαγνήσιο περνώ.. όσο για τα ένσημα, εγώ μπήκα στον gov και τα βρήκα όλα εκεί και τα μέτρησα κάπως.. αλλά εντάξει ήμουν και 2,5 χρόνια στη δουλειά μου.. πήγα χθες στον γιατρό κ εγώ, είδαμε τον μπεμπουλη μας, είναι "θηρίο ανήμερα" όπως είπε ο γιατρός.. 951 γραμμάρια, όλα τέλεια.. τώρα για το ζάχαρο, τελικά τα όρια είναι αυτά που είπε το ντριμερακι, οπότε είναι αναιβασμενη λίγο μόνο η τιμή της 1ης ώρας..  δεν χρειάζεται να κάνω κάτι πέρα από παρακολούθηση στο σπίτι για 10 μέρες και μετά βλέπουμε.. αν δεν πάει καλά, θα πάω σε ενδοκρινολόγο για διατροφή, αν πάει καλά, όλα καλά.. το άλλο όμως που πρέπει να παρακολουθήσω είναι κ η πίεση μου.. όταν πήγα , είχα 16 + 9.. βέβαια, έτρεχα καθώς είχαμε αργήσει με την κίνηση, και είχα άγχος πολύ.. μόλις κάναμε τον υπερυχο έπεσε κατευθείαν στο 13.. και πιο μετά που πήγα σπίτι, μια χαρά φυσιολογική.. ο γιατρός είπε ότι ξέρει πως ήταν από το άγχος μου, αφού ξέρει πως πάω εκεί κάθε φορά, αλλά θα την παρακολουθήσω κ αυτή μαζί με το ζάχαρο.. 

Τι αστέρι μεγάλο είναι αυτό!!! Τέλειο βάρος ο μπεμπακος!! Την επόμενη φορά θα έχει περάσει κιλό!!!!!!! Είδες πως μεγαλώνουν;;;;; Κοίταξε ίσως ήταν άγχος κορίτσι μου να προλάβεις. Βέβαια να μην τρέχεις να είσαι χαλαρή ...και να αργήσεις δεν έγινε και τίποτα!!!

Κοίταξε αφού δε σου είπε τίποτα για το ζάχαρο είσαι μια χαρά αγαπάκι! Παρακολούθησε το ηρεμεί και βλέπεις. Αν ήταν κάτι σοβαρό θα στο ελεγε. Οπότε είναι όλα μια χαρά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ έκλεισα εξέταση Doppler. Εσείς που γεννατε αρχές του Απρίλη κλείσατε;;; Εμένα μου βγήκε 31/1 . Έχω περιέργεια να δω πως θα είναι η μικρούλα στη φατσούλα της πέρα από το ότι θέλω να δω αν είναι όλα καλά εννοείται! 

 

Επίσης @Dreamer1 αγαπάκι μου βάλε το πινάκακι με τις ημερομηνίες μας εάν μπορέσεις ♥️♥️♥️... Το πεθύμησα.....να θυμηθουμε και ποσο είναι η κάθε κοπελίτσα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλημέρα!!! Λοιπόν τώρα που είπες για το έντερο συνειδητοποίησα ότι τις προηγούμενες μέρες ένιωθα ένα βάρος και ότι θέλω να πάω τουαλέτα αλλά δεν μπορούσα  ιδίως το βράδυ τότε δηλαδή που νιώθω και την ενόχληση. Ναι δεν είναι ακριβώς πόνος είναι ενόχληση πιο πολύ. Οπότε μπορεί να είναι από το εντερακι μου, βέβαια τουαλέτα πηγαίνω καθημερινά, αλλά αυτό που άλλαξα είναι η ποσότητα του νερού που πίνω μέσα στην μέρα οπότε μπορεί να επηρεάστηκε από αυτό.

Για το λοξιγκα δεν είμαι σίγουρη αν είναι λοξιγκας ή κάποια φλέβα ή νεύρο δικό μου. Για να σου δώσω να καταλάβεις νιώθω σαν να χτυπάει η καρδιά μου σε ένα συγκεκριμένο μέρος της κοιλιάς μου.

Είσαι σίγουρη ότι δεν είναι το μωρό σε αυτό το σημείο; Εγώ τους παλμούς κ των 2 τους πιάνω πια με το χέρι μου. Ακουμπάω 2 δάχτυλα δλδ κ τους πιάνω,ξέρω κ περίπου που ειναι, έχω δει το γιατρό που κάνει τον υπέρηχο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tvz είπε:

Είσαι σίγουρη ότι δεν είναι το μωρό σε αυτό το σημείο; Εγώ τους παλμούς κ των 2 τους πιάνω πια με το χέρι μου. Ακουμπάω 2 δάχτυλα δλδ κ τους πιάνω,ξέρω κ περίπου που ειναι, έχω δει το γιατρό που κάνει τον υπέρηχο!!

Πως το κάνεις;;;;;; Θέλω κι εγωωωωωω !!! Ψάχνω ήδη την κοιλιά μου!!! 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Τέλεια ανάπτυξη τα μωρακια σας!! Μπράβο!! Ναι να σου πω δεν παίρνω γενικά πολλά ρουχαλακια τα βασικά προς το παρόν και βλέπουμε.. και εγώ έχω στεγνωτηριο..υπέροχη εφεύρεση δεν το συζητώ!! Χαχα!! Orchestra δεν έχω κοιτάξει καθόλου να πω την αλήθεια ούτε και κάρτα έχω.. πήρατε το καρότσι σας? Ετοιμοπαραδοτο και έκπτωση? Τέλεια!! Με το καλό να το ευχαριστηθουν τα ζουζούνια..

Μπορείς να βγάλεις την κάρτα με 30 ευρώ το χρόνο που σου δίνει έκπτωση έως 50% όλο το χρόνο στα προϊόντα τους. Ακόμα κ σε ρούχα για εμάς,εγώ πήρα ένα φόρεμα 12€ κ ένα σουτιέν, σαν μπουστακι άλλα τόσα νομίζω. Αξίζει τα λεφτά της θεωρώ. Ναι το πήραμε το καρότσι μας, θα μας το φέρει σήμερα σπίτι γιατί είναι 2 κούτες πιο ψηλές από πλυντήριο να φανταστείς κ δεν χωρούσαν στο αυτοκίνητο.. είναι ο σκελετός,2 αυγά,2 Πορτ μπεμπέ κ 2 καθίσματα,όσο να ναι θέλουν χώρο!! Πολύ καλό μαγαζί κ καλός κύριος ο ιδιοκτήτης, πληρωσαμε με μετρητά μας έκανε δώρο την αλλαξιερα,αυτό που είναι σαν μαξιλάρι εννοώ κ επιπλέον έκπτωση!! Σήμερα θα πάμε για κούνια γιατί χθες μετά το 2ωρο τα φτυσα, δεν άντεχα άλλο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

 

Τι έκανες τελικά κορίτσι μου το πήρες το καρότσι σου;;;;; Ωραίο!!! Τώρα είναι ευκαιρία με τις εκπτώσεις καλά κάνατε!!!

 

Για εμένα ετοίμασε τα κι εσύ σιγά σιγά. 

 

Κορίτσια πάντως επειδή λέτε για νούμερα εγώ δεν έχω δει του hm το 56 αλλά δεν είναι λίγο μικρουλι;;εγώ ό,τι πήρα το πήρα μέχρι 62 αν δεν κάνω λάθος. Ακόμα και το πρώτο της.ελπιζω να μην κολυμπάει 🤣

Διονακι κι εγώ πιο μεγάλα τα πήρα γιατί κάθε φορά η γιατρός μας λέει τι ψηλό μωρά είναι αυτό κλπ κλπ και η μαμά μου την είχε πατήσει ετσιυ με την αδερφή μου που γεννήθηκε 56εκ 😂😂😂και δεν της έβαλε σχεδόν τίποτα από αυτά που της είχε πάρει... Οπότε λέω καλύτερα λίγο μεγάλα παρά να μου μείνουν στην άκρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

 

Τι έκανες τελικά κορίτσι μου το πήρες το καρότσι σου;;;;; Ωραίο!!! Τώρα είναι ευκαιρία με τις εκπτώσεις καλά κάνατε!!!

 

Για εμένα ετοίμασε τα κι εσύ σιγά σιγά. 

 

Κορίτσια πάντως επειδή λέτε για νούμερα εγώ δεν έχω δει του hm το 56 αλλά δεν είναι λίγο μικρουλι;;εγώ ό,τι πήρα το πήρα μέχρι 62 αν δεν κάνω λάθος. Ακόμα και το πρώτο της.ελπιζω να μην κολυμπάει 🤣

Το πήραμε το καροτσι, θα μας το φέρουν σήμερα σπίτι..ήταν αρκετά μεγάλες οι κούτες για να μπει στο αυτοκίνητο!! Θέλω πολύ να ξεκινήσω να ετοιμάζω αλλά δεν έχουμε μετακομίσει ακόμα. Θέλω να διαλέξω κ κούνια,θα πάμε σήμερα να ξεκινήσει να έρχεται σιγά σιγά κ για τα ρουχαλακια δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα κατά πάσα πιθανότητα orchestra θα καταλήξω που έχουν κ 3πλα σετάκια σε φορμακια κ σε καλή τιμή για να βολευτουμε κ στην άποψη της ποσότητας!! Κ εγώ έτσι έλεγα 62 να τα πάρω αλλά μετά σκέφτηκα ότι είναι 2 κ μπορεί να είναι πιο μικρα οπότε θα πάρω κ κάποια 52 εκ αλλά λίγα, μια 4αδα στο καθένα κ βλέπουμε. Γιατί αφού βγουν από το μαιευτήριο μεγαλώνουν γρήγορα θεωρώ!! Τώρα όσο για τον παλμό, ενώνω 2 δάχτυλα όπως κάνουμε κ για τον δικό μας παλμό κ πιέζω τη κοιλιά μου σε διάφορα σημεία,μαλακά μην φανταστείς, μέχρι να νιώσω τον χτύπο. Την πρώτη φορα, έπιασα της μικρής που είναι δίπλα στον αφαλό μου κ είναι λεπτό το δέρμα οπότε είναι εύκολο κ μετά έψαξα κ βρήκα κ του μπέμπη. Τώρα πια τους ακούει κ ο άντρας μου τους χτύπους αν ακουμπήσει το αυτί του στην κοιλιά μου. Ίσως αυτό σε βοηθήσει αν δεν θυμάσαι σε ποιο σημείο έβαλε ακριβώς ο γιατρός τον υπέρηχο για να ακούσετε την καρδιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...