Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lucky39 είπε:

Κι άλλη Μαρίλια λοιπόν, με το καλό Διόνη μου να μας έρθουν! Ωραίος και ο συνδιασμός του Μαρία Γαβριηλία και συμβολικό. Τι όμορφη σκέψη να τιμήσετε την Παναγία και τον Αρχάγγελο Γαβριήλ. Και είναι δυνατόν να μη θέλει ο παπάς άμα του πεις ότι είναι ταμένο το παιδί και στους 2;;; Ήμαρτον δηλαδή! Αλλιώς πάρε την και βάφτισέ την στην Τήνο που έχεις και το τάμα! 

Να σου πω, τον καναπέ κρεβάτι αφού δε φεύγει, δεν τον κρατάς μπας και χρειαστεί στο δωμάτιο της μικρής για να κοιμάσαι εσύ; Έχω μια φίλη που από τότε που έβαλε το μωρό σε δικό του δωμάτιο, πήγαινε στο δωμάτιο της κόρης της μέχρι να την πάρει ο ύπνος και τελικά αποκοιμιόταν και η ίδια εκεί! Ποτέ δε ξέρεις!

Το ίδιο σκευτηκα κ εγώ!!! Έχω και εγώ καναπέ κρεβάτι στο άλλο δωμάτιο και θα τον κρατήσω, να κοιμάμαι εγώ δίπλα στην ν μπεμπουλη αργότερα!! 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Η αιμοσφαιρίνη είναι μια χαρά. Ακριβώς στη μέση των ορίων.. και όσο για την καμπυλη, δεν λέει τιμές εγκυμοσύνης.. όμως ο μικροβιολόγος ξέρει πως είμαι έγκυος από την αρχή και μόνο εκεί πηγαίνω για εξετάσεις.. ουφφ..  έτσι κι αλλιώς είχα κόψει τα γλυκά γιατί με έπιανε καούρα.. ένα παγωτακι που ζητάω καμιά φορά, θα το περνώ χωρίς ζάχαρη.. δεν με φοβίζει η διατροφή, να μην πάθει κάτι το μωράκι μου φοβάμαι.. σε ευχαριστώ πολύ αγάπη μου.. ❤️

Δεν παθαίνει τίποτα ο παλικαρος σου μην φοβάσαι, γι'αυτό άλλωστε κάνουμε τις εξετάσεις... Σκέψου ότι οι μαμάδες μας δεν έκαναν τέτοιες εξετάσεις και όλα ήταν καλά, εγώ αυτό σκέφτομαι πολλές φορές, όλα πήγαν καλά σε γυναίκες που δεν είχαν ντα μέσα που υπάρχουν τώρα σε εμάς δεν θα πάνε που τα ελέγχουμε όλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κορίτσια μόλις πήρα τα αποτελέσματα.. στεναχωρηθηκα.. δεν έχω μιλήσει ακόμα με το γιατρό, την Πέμπτη θα πάω.. ο αιματοκρίτης έχει πέσει στο 34,4 ενώ το χαμηλότερο όριο είναι 37, τα λευκά μου έχουν αναιβει 17,2 ενώ το μέγιστο όριο είναι 11 ( είχα πάντα αναιβασμενα λίγο τα λευκά) και η καμπύλη, δεν είναι καλή.. 

IMG_20220111_151633.jpg

Καλησπέρα βρε γιατί στεναχωρέθηκες;;

Ο αιματοκρίτης σου είναι ΤΈΛΕΙΟΣ, μακάρι όλες οι έγκυες να είχαν τέτοιο αιματοκρίτη!! Και να ξέρεις ότι στις έγκυες είναι άλλο το όριο!! Και ότι δεν μετράει ο αιματοκρίτης μόνος του, αλλά κ η αιμοσφαιρίνη..που κ αυτή πέφτει στην εγκυμοσύνη όπως ο αιματοκρίτης, αφού τα μωράκια μας ξεζουμίζουν..αλλά πέρα απόλα ο αιματοκρίτης σου είναι τέλειος! 

Τα λευκά επίσης ανεβαίνουν αρκετά στην εγκυμοσύνη!! Σε συνδυασμό με σένα που λες ότι πάντα είχες ανεβασμένα ή με κάνα κρυωματάκι που μπορεί να πέρασες δεν πιστεύω ότι είναι κάτι ανησυχητικό..θα τα δει κ ο γιατρός σου!

Το μόνο ανεβασμένο είναι η καμπύλη ζαχάρου την 1η κ τη 2η ώρα..που μπορεί να δείχνει διαβήτη κύησης όπως πολλές έγκυες ή απλά να χρειάζεσαι μια προσοχή στη διατροφή που θα σου πει ο γιατρός σου!! 

Δεν είναι κάτι να αγχώνεσαι πάντως, ειδικά οι εξετάσεις αίματος είναι μια χαρά! Κ η καμπύλη με διατροφή φτιάχνει..το μωράκι θα είναι μια χαρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Ναι Χρυσοβαλάντου με λένε! 😁😁😁 Εγώ έχω γνωρίσει άλλη μια κοπέλα μόνο όλες τις άλλες που ξέρω έχουν το όνομα Ειρήνη. Δεν ξέρω είναι αυτό που λες μάλλον κάθε παπάς έχεις τα δικά του. Ναι και αυτό που λες γίνεται να ακουστούν και τα δύο ονόματα και μετά να του είναι τόσο δύσκολο ας γράψει το ένα μόνο. 

Ναι ναι κι εγώ τάμα. Η μανούλα μου πριν από εμένα είχε χάσει δύο παιδάκια και το ένα μάλιστα σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. Και έτσι όταν έμεινε έγκυος σε εμένα με έταξε, ήταν βκαινη εγκυμοσύνη της πολύ δυσκολη ήταν σχεδόν εννιά μήνες ξάπλα... Και έβγαλε το πρώτο της θαύμα εμένα!!! 😍😍😍 Μετά ακολούθησαν άλλα δύο.

Λοιπόν για να σε κάνω να νιώσεις καλύτερα με το δωμάτιο. Κι εμείς το χρησιμοποιούσαμε σαν αποθήκη-γραφειο. Και τώρα έχουν βγει όλα τα πράγματα από εκεί και ο αντρουλης μου ο γλυκός τα έχει αφήσει στην σκάλα ούτε στο υπόγειο τα κατεβάζει ούτε στην σοφίτα τα ανεβάζει... Οπότε κάθε φορά που ανοίγω την πόρτα του σπιτιού βλέπω το δωμάτιο στις σκάλες!!! 😂😂😂😂 Μην πω για τις κούτες με τα Χριστουγεννιάτικα που είναι ακόμα στο σαλόνι... Κροσια τα νεύρα μου φίλη. Και είναι και κάτι που δεν μπορώ να το κάνω εγώ... Άστα.

Χαχαχαχαχ όχι ρε φίλε αλήθεια;;; Έχετε καμία ιδέα που θα βάλετε αυτά που έχετε στη σκάλα;;;θα φτιάξετε χώρο στο υπόγειο η στη σοφίτα;;;; Καλά για τις κούτες δεν το συζητώ ευτυχώς ο άντρας μου λόγω δουλειάς έχει βανακι και τα μεταφέραμε γρήγορα στα πεθερικά....χαχαχα 

 

Έλα ρε μα τι ωραίο όνομα!!! Βέβαια έχω κολλήσει με το Ντριμερακι πια δεν μπορώ να σε σκεφτώ σα Χρυσοβαλάντου αλλά είναι τοοοσο ωραιοοοοοο 💗💗💗💗

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα βρε γιατί στεναχωρέθηκες;;

Ο αιματοκρίτης σου είναι ΤΈΛΕΙΟΣ, μακάρι όλες οι έγκυες να είχαν τέτοιο αιματοκρίτη!! Και να ξέρεις ότι στις έγκυες είναι άλλο το όριο!! Και ότι δεν μετράει ο αιματοκρίτης μόνος του, αλλά κ η αιμοσφαιρίνη..που κ αυτή πέφτει στην εγκυμοσύνη όπως ο αιματοκρίτης, αφού τα μωράκια μας ξεζουμίζουν..αλλά πέρα απόλα ο αιματοκρίτης σου είναι τέλειος! 

Τα λευκά επίσης ανεβαίνουν αρκετά στην εγκυμοσύνη!! Σε συνδυασμό με σένα που λες ότι πάντα είχες ανεβασμένα ή με κάνα κρυωματάκι που μπορεί να πέρασες δεν πιστεύω ότι είναι κάτι ανησυχητικό..θα τα δει κ ο γιατρός σου!

Το μόνο ανεβασμένο είναι η καμπύλη ζαχάρου την 1η κ τη 2η ώρα..που μπορεί να δείχνει διαβήτη κύησης όπως πολλές έγκυες ή απλά να χρειάζεσαι μια προσοχή στη διατροφή που θα σου πει ο γιατρός σου!! 

Δεν είναι κάτι να αγχώνεσαι πάντως, ειδικά οι εξετάσεις αίματος είναι μια χαρά! Κ η καμπύλη με διατροφή φτιάχνει..το μωράκι θα είναι μια χαρά!

Κορίτσι μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ.. εντάξει τα λευκά ξέρω ότι ανεβαίνουν αρκετά σε κάποιες κοπέλες στην εγκυμοσύνη μου το είχε πει κάποιος στιγμή και ο μικροβιολόγος και ο γυναικολόγος.. και θυμήθηκα πως δεν έχω περάσει κάποιο κρύωμα η ίωση, αλλά πέρασα ξανά φλεγμονή στο δόντι που με έχει ταλαιπωρήσει άλλη μια φορά στην εγκυμοσύνη, αλλά δεν πήρα αντιβίωση αυτήν την φορά.. όσο για την καμπύλη, θα δούμε την Πέμπτη.. θα κάνω ότι μου πει ο γιατρός και ελπίζω να πάνε όλα καλά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κορίτσια μόλις πήρα τα αποτελέσματα.. στεναχωρηθηκα.. δεν έχω μιλήσει ακόμα με το γιατρό, την Πέμπτη θα πάω.. ο αιματοκρίτης έχει πέσει στο 34,4 ενώ το χαμηλότερο όριο είναι 37, τα λευκά μου έχουν αναιβει 17,2 ενώ το μέγιστο όριο είναι 11 ( είχα πάντα αναιβασμενα λίγο τα λευκά) και η καμπύλη, δεν είναι καλή.. 

IMG_20220111_151633.jpg

Κορίτσι μου ο αιματοκρίτης κι εμένα τόσο χαμηλά είναι...για εγκυμοσύνη όμως δεν είναι χαμηλά είναι μια χαρά. Πόσο σίδηρο παίρνεις τη μέρα; Εγώ φαντάσου με δύο χαπακια έτσι είμαι στο ίδιο με εσένα...

Η καμπύλη ειλικρινά δεν ξέρω γιατί βλέπω τώρα τις διπλανές τιμές....εμένα ήταν μέσα στα όρια!! Μήπως να πάρεις να ρωτήσεις;;;

 

Όσο για τα λευκά επειδή τώρα τα είδα και έκανα επεξεργασία το μηνυμα είναι μια χαρά κορίτσι μου...και εμένα πάντα ανεβασμένα είναι συμβαίνει σε όλες τις έγκυες!!!! 

Μην κοιτάς τιμές εργαστηριου....απλά στείλτες στο γιατρό σου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσι μου ο αιματοκρίτης κι εμένα τόσο χαμηλά είναι...για εγκυμοσύνη όμως δεν είναι χαμηλά είναι μια χαρά. Πόσο σίδηρο παίρνεις τη μέρα; Εγώ φαντάσου με δύο χαπακια έτσι είμαι στο ίδιο με εσένα...

Η καμπύλη ειλικρινά δεν ξέρω γιατί βλέπω τώρα τις διπλανές τιμές....εμένα ήταν μέσα στα όρια!! Μήπως να πάρεις να ρωτήσεις;;;

 

Όσο για τα λευκά επειδή τώρα τα είδα και έκανα επεξεργασία το μηνυμα είναι μια χαρά κορίτσι μου...και εμένα πάντα ανεβασμένα είναι συμβαίνει σε όλες τις έγκυες!!!! 

Μην κοιτάς τιμές εργαστηριου....απλά στείλτες στο γιατρό σου!!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου.. μεθαύριο, έχω επίσκεψη στο γιατρό, οπότε θα τα πούμε από κοντά, για όλα.. μόνο ο μπεμπουλης να είναι καλά και ας μην τρώω τίποτα.. 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου.. μεθαύριο, έχω επίσκεψη στο γιατρό, οπότε θα τα πούμε από κοντά, για όλα.. μόνο ο μπεμπουλης να είναι καλά και ας μην τρώω τίποτα.. 🥰

Σίδηρο περνώ ένα φακελάκι 80mg την μέρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κορίτσια μόλις πήρα τα αποτελέσματα.. στεναχωρηθηκα.. δεν έχω μιλήσει ακόμα με το γιατρό, την Πέμπτη θα πάω.. ο αιματοκρίτης έχει πέσει στο 34,4 ενώ το χαμηλότερο όριο είναι 37, τα λευκά μου έχουν αναιβει 17,2 ενώ το μέγιστο όριο είναι 11 ( είχα πάντα αναιβασμενα λίγο τα λευκά) και η καμπύλη, δεν είναι καλή.. 

IMG_20220111_151633.jpg

Κορίτσι μου μη στεναχωριέσαι.. ότι και να είναι θα μιλήσετε με το γιατρό και θα βρείτε την άκρη..για την καμπύλη δεν ξέρω γιατί σε καμία εβδομάδα θα την κάνω αλλά για τον αιματοκρίτη δεν είναι ίδιο το όριο για την εγκυμοσύνη..έτσι μου ειχε ο γιατρός που τον ρώτησα όταν άρχισε και σε μένα να παίρνει την κατηφόρα.. σκέψου ότι εγώ πλέον έχω 33 αιματοκρίτη και αύριο ξεκινάω σίδηρο δεν έπαιρνα τίποτα ως τώρα δεν μου είχε δώσει, όλα καλά μου έλεγε..μην ανησυχείς τέλειος είναι ο αγοραρος σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Κι εγώ αυτό θα κάνω μάλλον! Έχεις απόλυτο δίκιο!!!! Δεν έχει νόημα πιστεύω! Είναι μια στιγμή από το μαιευτήριο και μετά στο αμάξι...μετά πόσο να βγούμε κι αν βγούμε θα είναι κουβέρτα καρότσι! Τέλεια!

Ναι η αλήθεια είναι εγώ αν πάνε όλα καλά πιο πολύ το κόβω για Μάρτη και λένε Μάρτης γδαρτης... για να δούμε!!

Με το καλό τα ψώνια λοιπόν!!! Εγώ πήγα εχτές για όλα! Κούνια δεν έχουμε πάρει αλλά κοιτάξαμε χτες θα μας την πάρει η πεθερά...όλα τα άλλα τα πήραμε....νυχτικό θέλω εγώ και σερβιετες και μάλλον γάζες για τον αφαλό του μωρού!!!

Αγαπάκι είδα τελικά ότι καταλήξατε σε λευκόχρυσες! Κι εγώ όλα ασημένια τα έχω γιατί είμαι καστανή και θεωρώ ότι δεν μου πάνε τα χρυσά. Και το μονοπετρο λευκόχρυσο μου το πήρε ο άντρας μου ήξερε τα γούστα μου ..όμως παραδοσιακά εμείς θέλαμε να πάμε τις βέρες και καταλήξαμε στο χρυσό....παρόλα αυτά καλά κάνατε αγαπάκι και πήρατε λευκόχρυσες ..ο,τι σας αρέσει!!!

Σ' ευχαριστώ τόσο πολύ κουνελάκι μου!!! ♥️♥️🤞 Μακάρι να είναι όλα καλά από δω και πέρα...κάποτε πέφτω κάποτε όμως γελάω τόσο πολύ με την γκαντεμια μου χαχαχα

Θέλω πάρα πολύ να θηλάσω αγάπη μου και χτες που ψώνισα πήρα πράγματα με κατεύθυνση το θηλασμό βέβαια θηλαστρο δεν πήραμε ακόμα αλλά καταλήξαμε σε πιο θα πάρουμε και θα πεταχτεί ο άντρας μου να το πάρει....πήραμε και πιπίλες που μοιάζουν με τη θηλή φαντάσου! Αν και δε θα ήθελα να πάρει πιπίλα το μικρό αλλά βοηθάει... εντωμεταξύ άσχετο αλλά πήρα αυτές τις πιπίλες που μοιάζουν με θηλή αλλα αν δε θηλάσω τελικά τι θα γίνει; Πρέπει να πάρω άλλες;;;δεν το είχα σκεφτεί αυτό ...τώρα μου ρθε.... τελοσπαντων το θέμα είναι αγαπάκι ότι μου μιλάνε και για προωρότητα οι γιατροί...και δεν ξέρω...θέλω να βγάλω γάλα να το δίνω στη θερμοκοιτίδα αλλά πραγματικά νιώθω ότι αυτό το κομμάτι όσο και να θέλω είναι τόσο αβέβαιο. Όμως θέλω πολύ να θηλάσω και να το ζήσω και να δώσω στο μωράκι μου ο,τι καλύτερο με το μητρικό γάλα. Μακάρι να βάλει κι ο Θεός το χέρι του να τα καταφέρω!!! 

Οκ για φόρμα εξόδου δε θα πάρω....

 

Εσύ είσαι καλά κοριτσάκι μου;;;ο μικρός;;;; Η μπεμπουλα στην κοιλιά;;;

Όχι όχι δε φεύγει το χρώμα!!!

Χαχαχχαχα αγαπάκι γελάω σε τάραξε ε;;; Εμάς το Σάββατο ήταν υποτονική αλλά από Κυριακή με πέθανε ...και τώρα χοροπηδάει...λοιπόν χτες πήγα στη γιατρό που έχω έξω και μου είπε ότι αν περάσουν τρεις ώρες και έχω κάτσει σε καναπέ ήρεμη ξαπλωμένη και πάλι δεν την έχω ακούσει καθόλου τότε να ανησυχήσω.μου λέει καλύτερα να με πάρεις τηλ η να πας στον άλλο γιατρό στο νοσοκομείο να το δούμε παρά να κάθεσαι να ανησυχείς... ή μη χειρότερα να συμβεί κάτι!!! Αυτό με συμβούλευσε εμένα...αλλά σας παρακαλώ μη σας επηρεάσω και αγχώνεστε τώρα ανά τρεις ώρες...μου είπε να τρώω κάτι γλυκό και να ξαπλώνω όταν δεν την ακούω!!

Μα τι όμορφο το Μαριάνθη!!!!! Είναι φανταστικό!!!

Εγώ έχω πάθει σοκ γιατί είδα το Μαρίλια της @Lucky39 και νόμιζα ότι ετο δικό μου θα είναι εξαιρετικά σπάνιο αλλά χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη τρελή που θέλει να κάνει μείξεις χαχαχαχ

@Lucky39 κι εμείς μάλλον Μαρίλια θα την πούμε. Λόγω των δυσκολιών να αποκτήσουμε μωράκι την ταξαμε στην Παναγία της Τήνου. Εγώ ωστόσο έχω μεγάλη αγάπη στον αρχάγγελο Γαβριήλ νομίζω ότι είναι πάντα συνοδοιπόρος μας σε κάθε βήμα σε αυτό το ταξίδι ....είχα και εμβρυομεταφορα σύναξη του Αρχαγγέλου Γαβριήλ και από εκείνη τη στιγμή ένιωσα ότι θα είμαι έγκυος. Έτσι είπαμε αν καταφέρουμε να δώσουμε δύο ονόματα Μαρία και Γαβριηλία και να την πούμε Μαρίλια! Απλά εδώ στην αχαια δεν δέχονται δύο ονόματα οι παπάδες και δεν ξέρω αν θα γίνει. 

Μπράβο αγάπη μου....εγώ και με διατροφή έχω πάρει 8....εσύ αντί να πάρεις έχασες κιόλας ε;;; Μπράβο! Αυτό είναι καλό ! Το μωράκι άλλωστε είναι προδιαγεγραμμένο στο dna του τι θα πάρει από την αρχή.ετσι μας είχε πει η γιατρός....οπότε εσύ απλά κοίτα το ζάχαρο σου!!!

Με το καλό ομορφιά μου...είπατε τότε με καισαρική?? Σας έχει δώσει ακριβή ημερομηνία;;;; Πιστεύω ότι κι εμένα θα μου λείψει αυτή η περίοδος της εγκυμοσύνης κορίτσι μου...παρόλα αυτά που έχω περάσει...θεωρώ είναι μαγικό να έχεις ένα ή δύο πλασματικά στην κοιλίτσα σου που θα κουνιούνται σαν μικρά ποντικακια....ζούμε ένα πολύ όμορφο θαύμα....! ♥️♥️

Με το καλό κορίτσι μου ο γάμος!! Καλορίζικες οι βέρες!!! Άντε να έρθει και η μικρή μαριανθουλα!!! 

 

Αχ εδώ δεν είμαστε με αέρα εμεις αλλά βρέχει....γενικά είπε κακοκαιρία! Πφφ

 

Α εσύ είσαι σχεδόν έτοιμη δηλαδή κορίτσι? Μπράβο οργάνωση!! Εντάξει κάποια μικροπραγματα σίγουρα θα λείπουν αλλά εκείνα είναι εύκολα και για αργότερα.. μόνο κοιτάξατε για κούνια ή διαλέξατε τελικά? Αν και αυτό γίνεται και αργότερα.. εκτός αν έχεις αποφασίσει να την κοιμίζεις από την αρχή στην κούνια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Κορίτσι μου μη στεναχωριέσαι.. ότι και να είναι θα μιλήσετε με το γιατρό και θα βρείτε την άκρη..για την καμπύλη δεν ξέρω γιατί σε καμία εβδομάδα θα την κάνω αλλά για τον αιματοκρίτη δεν είναι ίδιο το όριο για την εγκυμοσύνη..έτσι μου ειχε ο γιατρός που τον ρώτησα όταν άρχισε και σε μένα να παίρνει την κατηφόρα.. σκέψου ότι εγώ πλέον έχω 33 αιματοκρίτη και αύριο ξεκινάω σίδηρο δεν έπαιρνα τίποτα ως τώρα δεν μου είχε δώσει, όλα καλά μου έλεγε..μην ανησυχείς τέλειος είναι ο αγοραρος σου!!

Μακάρι αγάπη μου, μακάρι, να πάνε όλα καλά για όλες μας!! Δεν κρατήθηκα, έστειλα ήδη τις εξετάσεις στο γιατρό, οπότε περιμένω να με πάρει κάποια στιγμή.. 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, εμείς σήμερα είχαμε υπέρηχο και όλα πάνε υπέροχα!!! 💚 Το μωράκι μας το ζωηρουλι μεγαλώνει τέλεια, φτασαμε 750γρ.. κατά τα άλλα μου είπε ότι τα βλέπει όλα καλά, φυσιολογικό αμνιακό υγρό, πολύ καλός πλακούντας.. μίλησα και λίγο με τη μαία μου για θηλασμό, είδε τις θηλές μου κλπ και είπε όλα καλά, αφού το θέλω κιόλας θα με βοηθήσει και θα μου δώσει πληροφορίες στην πορεία..

@Dreamer1 ρώτησα και αυτό που λέγαμε για τις κινήσεις του μωρού και μου είπε να δίνω λίγο σημασία και μέσα στη μέρα αλλά να μην πάθω καμία εμμονή και αγχωθω (πόσο καλά με ξέρει ο γιατρουλης μου 🤣) απλά ανά διαστηματα μέσα στη μέρα όταν θα ειμάι πιο χαλαρή να έχω λιγάκι το νου μου αλλα οχι να μετράω ώρες και τέτοια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Μακάρι αγάπη μου, μακάρι, να πάνε όλα καλά για όλες μας!! Δεν κρατήθηκα, έστειλα ήδη τις εξετάσεις στο γιατρό, οπότε περιμένω να με πάρει κάποια στιγμή.. 🥰🥰

Ναι καλά έκανες.. σωστο!! Γιατί να περιμένεις μέχρι Πέμπτη και να σε τρώει?? Περιμένουμε νέα όταν σε πάρει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Κορίτσια μου, εμείς σήμερα είχαμε υπέρηχο και όλα πάνε υπέροχα!!! 💚 Το μωράκι μας το ζωηρουλι μεγαλώνει τέλεια, φτασαμε 750γρ.. κατά τα άλλα μου είπε ότι τα βλέπει όλα καλά, φυσιολογικό αμνιακό υγρό, πολύ καλός πλακούντας.. μίλησα και λίγο με τη μαία μου για θηλασμό, είδε τις θηλές μου κλπ και είπε όλα καλά, αφού το θέλω κιόλας θα με βοηθήσει και θα μου δώσει πληροφορίες στην πορεία..

@Dreamer1 ρώτησα και αυτό που λέγαμε για τις κινήσεις του μωρού και μου είπε να δίνω λίγο σημασία και μέσα στη μέρα αλλά να μην πάθω καμία εμμονή και αγχωθω (πόσο καλά με ξέρει ο γιατρουλης μου 🤣) απλά ανά διαστηματα μέσα στη μέρα όταν θα ειμάι πιο χαλαρή να έχω λιγάκι το νου μου αλλα οχι να μετράω ώρες και τέτοια..

Μπράβο κορίτσι μουυυ!! Χαίρομαι που είναι όλα τέλεια με το μωράκι σου και με εσένα!!! 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/1/2022 at 10:29 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Χαχαχα, σκέφτεσαι να ξεκινήσεις τις αγορές από απορρυπαντικά; 😆

Εμείς προδερμ παίρναμε από την αρχή, και τώρα baby planet…και τα δύο καλά είναι!! Τα προδερμ τα πέρναμε στην αρχή γιατί μυρίζουν κ αυτή τη μωρουδίλα που μου αρέσει🥰

Κορίτσια εμένα από το ΡΕΑ που μου είχαν δώσει ένα δωροκουτι, είχε μέσα και απορρυπαντικά σε δειγματακια. Δεν ξέρω που υπάρχουν, θα ψάξω στο ίντερνετ και για την τιμή γιατί μυρίζουν τέλεια.. εντάξει οοοοοταν με το καλό πάρω τα πρώτα του ρουχαλακια, θα τα πλύνω με αυτά.. σας στέλνω φωτό..

1641970713453..jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Χαχαχαχαχ όχι ρε φίλε αλήθεια;;; Έχετε καμία ιδέα που θα βάλετε αυτά που έχετε στη σκάλα;;;θα φτιάξετε χώρο στο υπόγειο η στη σοφίτα;;;; Καλά για τις κούτες δεν το συζητώ ευτυχώς ο άντρας μου λόγω δουλειάς έχει βανακι και τα μεταφέραμε γρήγορα στα πεθερικά....χαχαχα 

 

Έλα ρε μα τι ωραίο όνομα!!! Βέβαια έχω κολλήσει με το Ντριμερακι πια δεν μπορώ να σε σκεφτώ σα Χρυσοβαλάντου αλλά είναι τοοοσο ωραιοοοοοο 💗💗💗💗

 

 

Χχαχαχαχα κι όμως!!! Ναι τα μισά πρέπει να πάνε στο υπόγειο και τα μισά στην σοφίτα. Αλλά κάποιος πρέπει να το κάνει αυτό και σίγουρα όχι εγώ... Οπότε κάνω υπομονή 😁😁😁

Ωραίο είναι κι εμένα μου αρέσει τώρα που μαγαλωσα.  βέβαια Χρυσοβαλάντου με φωνάζουν μόνο η οικογένεια μου όλοι οι άλλοι με φωνάζουν Χρύσα... Θενκιου ❤️❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Κορίτσια μου, εμείς σήμερα είχαμε υπέρηχο και όλα πάνε υπέροχα!!! 💚 Το μωράκι μας το ζωηρουλι μεγαλώνει τέλεια, φτασαμε 750γρ.. κατά τα άλλα μου είπε ότι τα βλέπει όλα καλά, φυσιολογικό αμνιακό υγρό, πολύ καλός πλακούντας.. μίλησα και λίγο με τη μαία μου για θηλασμό, είδε τις θηλές μου κλπ και είπε όλα καλά, αφού το θέλω κιόλας θα με βοηθήσει και θα μου δώσει πληροφορίες στην πορεία..

@Dreamer1 ρώτησα και αυτό που λέγαμε για τις κινήσεις του μωρού και μου είπε να δίνω λίγο σημασία και μέσα στη μέρα αλλά να μην πάθω καμία εμμονή και αγχωθω (πόσο καλά με ξέρει ο γιατρουλης μου 🤣) απλά ανά διαστηματα μέσα στη μέρα όταν θα ειμάι πιο χαλαρή να έχω λιγάκι το νου μου αλλα οχι να μετράω ώρες και τέτοια..

Τέλειααααα πολύ ωραία νέα αυτά!!! Έτσι να μεγαλώνει το μπεμπακι μας!!! Και έτσι να συνεχίσει όλα φυσιολογικά να είναι... 

Ααααα πολύ ωραία κι εγώ σαν κι εσένα είμαι μου φαίνεται ακραία... Τέλεια πολύ χαίρομαι... Ρε συ να σου πω την αλήθεια έκανα την χαζομάρα και διάβασα διάφορες ιστορίες και κάπου τρομοκρατήθηκα... Αλλά κουλ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κορίτσια εμένα από το ΡΕΑ που μου είχαν δώσει ένα δωροκουτι, είχε μέσα και απορρυπαντικά σε δειγματακια. Δεν ξέρω που υπάρχουν, θα ψάξω στο ίντερνετ και για την τιμή γιατί μυρίζουν τέλεια.. εντάξει οοοοοταν με το καλό πάρω τα πρώτα του ρουχαλακια, θα τα πλύνω με αυτά.. σας στέλνω φωτό..

1641970713453..jpg

Καλημέρααααα!!! Νομίζω πως είχα δει μια κοπέλα στο τικ τοκ που της τα είχαν δώσει από το μαιευτήριο και είπε ότι μετά τα έβρισκε στο φαρμακείο. 

Για πες μυρίζουν μωρό; Ρε παιδιά γιατί η μυρωδιά του μωρού είναι τόσο μεθυστική, εθιστική, και μας τρελαίνει όλους; Άντρες, γυναίκες και παιδιά τρελαίνονται με την μωρουδιλα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κορίτσια εμένα από το ΡΕΑ που μου είχαν δώσει ένα δωροκουτι, είχε μέσα και απορρυπαντικά σε δειγματακια. Δεν ξέρω που υπάρχουν, θα ψάξω στο ίντερνετ και για την τιμή γιατί μυρίζουν τέλεια.. εντάξει οοοοοταν με το καλό πάρω τα πρώτα του ρουχαλακια, θα τα πλύνω με αυτά.. σας στέλνω φωτό..

1641970713453..jpg

Αυτό της pharmasept το έχω δει κι εγώ και μου άρεσε. Μου πετάει συνέχεια διαφημίσεις και για μία ελληνική εταιρεία, Αγνότις λέγεται και νομίζω θα καταλήξω σε ένα από τα δύο. Η Αγνότις έχει και πάνες και προϊόντα περιποίησης και το σκέφτομαι. Από φαρμακεία online θα τα ψωνίσω έτσι κι αλλιώς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κορίτσια μόλις πήρα τα αποτελέσματα.. στεναχωρηθηκα.. δεν έχω μιλήσει ακόμα με το γιατρό, την Πέμπτη θα πάω.. ο αιματοκρίτης έχει πέσει στο 34,4 ενώ το χαμηλότερο όριο είναι 37, τα λευκά μου έχουν αναιβει 17,2 ενώ το μέγιστο όριο είναι 11 ( είχα πάντα αναιβασμενα λίγο τα λευκά) και η καμπύλη, δεν είναι καλή.. 

IMG_20220111_151633.jpg

Κουνελάκι μη στενοχωριέσαι, όλα καλά θα πάνε κι όλα ρυθμίζονται από τη στιγμή που κάνουμε εξετάσεις. 

Έκανα εξετάσεις πριν 1 εβδομάδα κι εγώ και τα αποτελέσματά μου δεν ήταν και τα καλύτερα. 34,1 ο αιματοκρίτης μου με 11,4 αιμοσφαιρίνη και παίρνω εδώ και καιρό 2 χάπια σίδηρο την ημέρα των 80 mg! 🥴 Παρ'όλα αυτά μου είπε ο γυναικολόγος να μην ανησυχώ και δε θα μου δώσει περισσότερο. 

Η δε καμπύλη, και η δικιά μου δεν ήταν καλή. Η τρίτη μέτρηση ήταν εκτός ορίων και μάλιστα αντί να κατεβαίνει που τουλάχιστον σε σένα κατεβαίνει, η δικιά μου συνέχισε να ανεβαίνει. Αυτό τον προβλημάτισε να σου πω την αλήθεια και μου έδωσε τα στοιχεία μιας ενδοκρινολόγου που ασχολείται με διαβήτη κύησης. Μίλησα μαζί της γιατί είμαι εκτός Αθηνών και έχω κλείσει ραντεβού για την άλλη Τετάρτη. Μέχρι τότε, μου είπε να μετράω το ζάχαρο με ένα μηχανάκι και ταινιούλες που παίρνεις από το φαρμακείο, κάθε μερα νηστική και επίσης 1 ώρα μετά από κάθε γεύμα μου (πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό). Και να σημειώνω αποτελέσματα μετρήσεων και διατροφή για να της τα δείξω και να δούμε πώς θα προχωρήσουμε. 

Αγχώθηκα κι εγώ στην αρχή για τη μικρή μου, αλλά είμαι αισιόδοξη. Όλα φτιάχνονται πια, τι στο καλό. Το πολύ πολύ να χαπακωθούμε λίγο ακόμα. Τη διατροφή μου την πρόσεχα από πριν, δε μπορώ να αλλάξω κάτι ριζικά και να πεις ότι θα αλλάξει το ζάχαρο. Ζυμαρικά, ψωμιά και λοιπά τρώω μόνο ολικής και σε ελάχιστες ποσότητες. Έχω ραντεβού την Δευτέρα και με τη δατροφολόγο και θα δω τι θα μου πει κι αυτή. Διάβασα πάντως ότι κάνεουν καλ΄΄ό τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά, οπότε αν τρως σαλατούλες προτίμησε κανένα μαρούλι, ρόκα, σπανάκι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Lucky39 είπε:

Κουνελάκι μη στενοχωριέσαι, όλα καλά θα πάνε κι όλα ρυθμίζονται από τη στιγμή που κάνουμε εξετάσεις. 

Έκανα εξετάσεις πριν 1 εβδομάδα κι εγώ και τα αποτελέσματά μου δεν ήταν και τα καλύτερα. 34,1 ο αιματοκρίτης μου με 11,4 αιμοσφαιρίνη και παίρνω εδώ και καιρό 2 χάπια σίδηρο την ημέρα των 80 mg! 🥴 Παρ'όλα αυτά μου είπε ο γυναικολόγος να μην ανησυχώ και δε θα μου δώσει περισσότερο. 

Η δε καμπύλη, και η δικιά μου δεν ήταν καλή. Η τρίτη μέτρηση ήταν εκτός ορίων και μάλιστα αντί να κατεβαίνει που τουλάχιστον σε σένα κατεβαίνει, η δικιά μου συνέχισε να ανεβαίνει. Αυτό τον προβλημάτισε να σου πω την αλήθεια και μου έδωσε τα στοιχεία μιας ενδοκρινολόγου που ασχολείται με διαβήτη κύησης. Μίλησα μαζί της γιατί είμαι εκτός Αθηνών και έχω κλείσει ραντεβού για την άλλη Τετάρτη. Μέχρι τότε, μου είπε να μετράω το ζάχαρο με ένα μηχανάκι και ταινιούλες που παίρνεις από το φαρμακείο, κάθε μερα νηστική και επίσης 1 ώρα μετά από κάθε γεύμα μου (πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό). Και να σημειώνω αποτελέσματα μετρήσεων και διατροφή για να της τα δείξω και να δούμε πώς θα προχωρήσουμε. 

Αγχώθηκα κι εγώ στην αρχή για τη μικρή μου, αλλά είμαι αισιόδοξη. Όλα φτιάχνονται πια, τι στο καλό. Το πολύ πολύ να χαπακωθούμε λίγο ακόμα. Τη διατροφή μου την πρόσεχα από πριν, δε μπορώ να αλλάξω κάτι ριζικά και να πεις ότι θα αλλάξει το ζάχαρο. Ζυμαρικά, ψωμιά και λοιπά τρώω μόνο ολικής και σε ελάχιστες ποσότητες. Έχω ραντεβού την Δευτέρα και με τη δατροφολόγο και θα δω τι θα μου πει κι αυτή. Διάβασα πάντως ότι κάνεουν καλ΄΄ό τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά, οπότε αν τρως σαλατούλες προτίμησε κανένα μαρούλι, ρόκα, σπανάκι. 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.. εύχομαι να σου πάνε όλα τέλεια.. εντάξει, αν μου πει για μετρήσεις, έχω μηχανάκι κτλ από τη γιαγιά μου.. προβληματίζομαι γιατί πραγματικά, ούτε υπερβολικά τρώω, τρώω ανέκαθεν ελάχιστο ψωμί (ούτε μισή φέτα,) Δευτερα-τεταρτη-παρασκευη, όσπρια, φασολάκια η αρακά, τηγανητά πολύ σπάνια, ζυμαρικά 1 φορά την εβδομάδα, το βράδυ τοστ η σαλάτα (καμιά φορά τρώω κανένα πίτουρο, σπάνια κ αυτό) και από γλυκά πλέον μόνο κανένα παγωτό κ αυτό στις μεγάλες καούρες γιατί είναι το μόνο που με βοηθάει.. ούτε στις γιορτές έφαγα γλυκά.. μισό μελομακάρονο, 2 κουραμπιέδες και ένα κομματάκι βασιλόπιτα.. πάντα έτσι έτρωγα, δεν έχω αλλάξει κατι.. ααα, και έναν ελληνικό γλυκό το πρωι..θα ξεκινήσω και εγώ ολικής και θα δω και τι θα μου πει ο γιατρός.. ελπίζω να πάνε όλα καλά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Κορίτσια μου, εμείς σήμερα είχαμε υπέρηχο και όλα πάνε υπέροχα!!! 💚 Το μωράκι μας το ζωηρουλι μεγαλώνει τέλεια, φτασαμε 750γρ.. κατά τα άλλα μου είπε ότι τα βλέπει όλα καλά, φυσιολογικό αμνιακό υγρό, πολύ καλός πλακούντας.. μίλησα και λίγο με τη μαία μου για θηλασμό, είδε τις θηλές μου κλπ και είπε όλα καλά, αφού το θέλω κιόλας θα με βοηθήσει και θα μου δώσει πληροφορίες στην πορεία..

@Dreamer1 ρώτησα και αυτό που λέγαμε για τις κινήσεις του μωρού και μου είπε να δίνω λίγο σημασία και μέσα στη μέρα αλλά να μην πάθω καμία εμμονή και αγχωθω (πόσο καλά με ξέρει ο γιατρουλης μου 🤣) απλά ανά διαστηματα μέσα στη μέρα όταν θα ειμάι πιο χαλαρή να έχω λιγάκι το νου μου αλλα οχι να μετράω ώρες και τέτοια..

Μπράβο Sandy, τι όμορφα που πάνε όλα καλά!! Έχω κι εγώ την άλλη εβδομάδα ραντεβού με τον γιατρό μου και ανυπομονώ να τη δούμε, αν και τώρα που τη νιώθω ότι κουνιέται συνέχεια τουλάχιστον ξέρω ότι είναι καλά. Όσο σκέφτομαι ότι στην αυχενική τα μωράκια μας ήταν γύρω στα 5-6 εκατοστά και τώρα κοντεύουν ένα κιλό μου φαίνεται απίστευτο!! Φανταστείτε όταν γεννηθούν πώς θα μεγαλώνουν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.. εύχομαι να σου πάνε όλα τέλεια.. εντάξει, αν μου πει για μετρήσεις, έχω μηχανάκι κτλ από τη γιαγιά μου.. προβληματίζομαι γιατί πραγματικά, ούτε υπερβολικά τρώω, τρώω ανέκαθεν ελάχιστο ψωμί (ούτε μισή φέτα,) Δευτερα-τεταρτη-παρασκευη, όσπρια, φασολάκια η αρακά, τηγανητά πολύ σπάνια, ζυμαρικά 1 φορά την εβδομάδα, το βράδυ τοστ η σαλάτα (καμιά φορά τρώω κανένα πίτουρο, σπάνια κ αυτό) και από γλυκά πλέον μόνο κανένα παγωτό κ αυτό στις μεγάλες καούρες γιατί είναι το μόνο που με βοηθάει.. ούτε στις γιορτές έφαγα γλυκά.. μισό μελομακάρονο, 2 κουραμπιέδες και ένα κομματάκι βασιλόπιτα.. πάντα έτσι έτρωγα, δεν έχω αλλάξει κατι.. ααα, και έναν ελληνικό γλυκό το πρωι..θα ξεκινήσω και εγώ ολικής και θα δω και τι θα μου πει ο γιατρός.. ελπίζω να πάνε όλα καλά.. 

Κι εγώ κάνω πολύ προσκετική διατροφή, μου το είχε πει από την αρχή ο γυναικολόγος μου γιατί και η ηλικία παίζει πολύ σημαντικό παράγοντα στο ζάχαρο κύησης (εγώ είμαι 39 και κάτι τώρα).

Φρούτα τρως; Μου τα έχει βάλει η διατροφολόγος στα ενδιάμεσά μου γεύματα και τώρα που έχει αρχίσει να μεγαλώνει η όρεξή μου, αυξάνω τα φρούτα. Έτρωγα 2 την ημέρα τώρα τρώω 3. Και πάντα μαζί με ξηρούς καρπούς, για πρόσληψη νομίζω Ω3 και βιταμινών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Τέλειααααα πολύ ωραία νέα αυτά!!! Έτσι να μεγαλώνει το μπεμπακι μας!!! Και έτσι να συνεχίσει όλα φυσιολογικά να είναι... 

Ααααα πολύ ωραία κι εγώ σαν κι εσένα είμαι μου φαίνεται ακραία... Τέλεια πολύ χαίρομαι... Ρε συ να σου πω την αλήθεια έκανα την χαζομάρα και διάβασα διάφορες ιστορίες και κάπου τρομοκρατήθηκα... Αλλά κουλ!! 

Κουλ κορίτσι μου ναι!! Και εγώ είμαι αρκετά εύκολη στο να πάθω πανικό και δεν είναι καλό αυτό!! Πάντως αποφεύγω να διαβάζω διάφορα.. όπως και ο γιατρός μου είπε επίσης να μην ακούω γενικά κανέναν γιατί υπάρχουν και κάποιες που μου διηγούνται τις εγκυμοσύνες τους και τους τοκετούς τους.. χωρίς να ρωτήσω...😡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucky39 είπε:

Μπράβο Sandy, τι όμορφα που πάνε όλα καλά!! Έχω κι εγώ την άλλη εβδομάδα ραντεβού με τον γιατρό μου και ανυπομονώ να τη δούμε, αν και τώρα που τη νιώθω ότι κουνιέται συνέχεια τουλάχιστον ξέρω ότι είναι καλά. Όσο σκέφτομαι ότι στην αυχενική τα μωράκια μας ήταν γύρω στα 5-6 εκατοστά και τώρα κοντεύουν ένα κιλό μου φαίνεται απίστευτο!! Φανταστείτε όταν γεννηθούν πώς θα μεγαλώνουν!!

Ναι τέλεια κάθε υπέρηχος είναι και μια ανακούφιση.. με το καλό να δείτε και εσείς τη πριγκίπισσα σας!! Ανυπομονώ να τα γνωρίσουμε τα μπουμπούκια μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...