Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

στις On 27/12/2021 at 9:40 ΜΜ, ο/η Dreamer1 είπε:

Γεια σε όλες! Χρόνια πολλά με υγεία πάνω απ'όλα!!! 

Κουνελάκι ευχαριστώ για τις ευχές!!! 

Χαίρομαι πάρα πολύ με τις εξετάσεις σου!!! Ήμασταν όλες σίγουρες ότι όλα θα είναι καλά! 

Διονη μου και κανελιτσα μου κάθε μια να βλέπει την θετική πλευρά των πραγμάτων. Ευτυχώς είναι αντιμετωπισιμα είτε λίγου πιο δύσκολα είτε πιο εύκολα μπορούν να αντιμετωπιστούν! 

Για τις υπόλοιπες κοριτσαρες εύχομαι να συνεχίσει έτσι η εγκυμοσύνη σας, χωρίς πρόβληματα. 

 

Εμείς έχουμε ραντεβού την Τετάρτη και δεν ξέρω πότε θα καταφέρω να κάνω την καμπύλη γιατί πρέπει να πάω σε άλλο χωριό και ο άντρας μου δουλεύει κανονικά και ο μπαμπάς μου τι ίδιο και δεν έχω κανέναν άλλον που να οδηγάει και η συγκοινωνία δεν βολεύει καθόλου, άσε που φοβάμαι να μπω σε λεωφορείο. 

Γενικά δεν είμαι νστα καλύτερα μου γιατί την ημέρα των Χριστουγέννων έφυγε ναπο την ζωή ο πατέρας μιας καλής μου φίλης. Επίσης με έχει πιάσει ένα φοβερό άγχος και τον τελευταίο καιρό κλαίω με το παραμικρό. 

Σκέφτομαι τον πολιτικό και αγχώνομαι νκαι με αυτό για έτσι όπως είναι τα πράγματα δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Η μία η κουμπάρα μου είναι από Αθήνα, είναι μη καλύτερη νμου φίλη, αλλά φοβάμαι αυτό το διάστημα να μείνουμε στο ίδιο σπίτι, επίσης νδεν μπορώ να της πω να μην έρθει γιατί θα απογοητευτεί και γενικά σκέφτομαι σκέφτομαι σκέφτομαι και όλα μου φαίνονται βουνό.

Τα καλά νέα είναι ότι αρχίσαμε να βάφουμε το παιδικό αργά και σταθερά βέβαια γιατί νμε τα ωράρια που έχει ο Χρήστος δεν είναι εύκολο κι εγώ δεν μπορώ να κάνω και πολλά μόνη μου. 

Αυτά. 

Είμαι υπερβολική το ξέρω δεν μπορώ να το διαχειριστώ όμως. Ξέρω ότι υπάρχουν πολύ σοβαρότερα πρόβλημα από τα δικά μου. 

Καλησπέρα Dreamer, 

συλληπητήρια για τον μπαμπά της φίλης σου. Είμαστε που είμαστε ευαίσθητες, συμβαίνουν και τέτοια δυσάρεστα και που να συγκρατηθείς, λογικό είναι. 

Μην αγχώνεσαι μωρέ για τον πολιτικό. Να κάνεις ό,τι μπορείς για να νιώθεις εσύ καλά και ασφαλής και να μην καταπιέζεσαι. Τα κρούσματα πάνε από το κακό στο χειρότερο, δε νομίζω ότι θα σε κρίνει κανείς για τις αποφάσεις σου. Είμαστε άλλωστε σε ευάλωτη ομάδα, μην το ξεχνάμε ούτε εμείς ούτε οι γύρω μας. 

Να σκέφτεσαι δημιουργικά και αισιόδοξα, τόσο για τον γάμο όσο και για το δωμάτιο του μωρού και όλα καλά θα πάνε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/12/2021 at 12:08 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Πήγα χθες στο γιατρό, 910 γραμμάρια η μπεμπούλα μας, σχεδόν 1 κιλό🤗🥰

Όλα καλά! 💗

Επόμενο ραντεβού 19/01, μου φαίνεται μακριά, αλλά στην ουσία είναι σε 3 εβδομάδες, οπότε όταν πάω θα είμαι 30 εβδ κ θα έχει μεγαλώσει κι άλλο η μπεμπούλα μας🤗💞💞💞

Επίσης την προηγούμενη φορά είχα πάρει 5 κιλά, αλλά τελικά χθες που ζυγίστηκα έχω πάρει 3! Άρα μάλλον έχασα! Και μπήκα στον 7ο συν 3 κιλά! 

Τι κάνετε εσείς; Τα μπεμπάκια σας; 🌈

Πωπωπω, ένα κιλό κορίτσαρος! Μπράβο!!! 

Καλά, πώς τα κατάφερες εν μέσω γιορτών να χάσεις κι όλας; Πες και σε εμάς το μυστικό! 

Εγώ μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα είχα πάρει μόνο ένα κιλό, κάνοντας πολύ προσεκτική και ελεγχόμενη διατροφή. Αλλά εδώ και μία εβδομάδα, έχω έρθει στο πατρικό μου και καλοτρώω! Τρέμω όταν γυρίσω στην Αθήνα, τι θα δείξει η ζυγαριά! 😇

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, 

Είμαι στην 24η εβδομάδα και νιώθω τη μικρή μου όλο και πιο συχνά. Χωρίς να έχω καμία εμπειρία, νομίζω ότι ο 6ος και ο 7ος μήνας μάλλον είναι οι πιο ωραίοι στην εγκυμοσύνη. Δεν υπάρχει πολύ άγχος όπως στην αρχή (εγώ είχα βάλει ορόσημο τη β'επιπέδου), η κοιλίτσα μας είναι ορατή, νιώθουμε τα μωράκια μας κάπως πιο έντονα γιατί κι αυτά έχουν χώρο να κουνηθούν, τα νιώθουν κι οι μπαμπάδες και σίγουρα δεν έχουμε βαρύνει από τα κιλά και την κοιλίτσα ακόμα (έχω καταλάβει ότι οι τελευταίοι 2 μήνες θα μας είναι κάπως άβολοι). Θέλω πολύ να θυμάμαι αυτές τις όμορφες στιγμές της εγκυμοσύνης, γι'αυτό τις μοιράζομαι κι εγώ μαζί σας. 

@Κουνελακι36 @Dreamer1 τι όμορφες φωτογραφίες με τις κοιλίτσες σας!! Το σκεφτόμουν κι εγώ να βγάλω αλλά το έχω αμελήσει. Με εμπνεύσατε και το βάζω στο πρόγραμμα οπωσδήποτε! 

Επίσης, σας στέλνω ένα λινκ από σεμινάριο πρώτων βοηθειών για παιδιά και βρέφη που μου εμφανίστηκε στο facebook και γίνεται διαδικτυακά στις 10 Ιανουαρίου με συμμετοχή 25 ευρώ. https://www.facebook.com/events/2853096878315710?ref=newsfeed

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

@Princess28 κορίτσι μου ναι !! Να σου πω την αλήθεια οι υπέρηχοι την βγάζουν μια εβδομάδα μεγαλύτερη. Το χαίρομαι βασικά γιατί με αυτά που μου συμβαίνουν ίσως πάμε πρόωρα. Τώρα στήριξαν κάπως τη μήτρα και τον κόλπο αλλά σε λίγο καιρό που θα βαρύνω κι άλλο δεν ξέρω. Αφού την άλλη εβδομάδα θα φτιάξω βαλίτσα!!

Λοιπόν! Θέλω τα φώτα ας γιατί είναι και μεσημέρι και δεν ξέρω αν θα βρω τον γιατρό τώρα.

Το πρωί ήταν 85 η καμπύλη με όριο 100 

Στη μια ώρα ήταν 175 με όριο 180

Και στις δυο ώρες ήταν 61 με όριο 155.

Είναι καλή;;; @Princess28 εσύ ξέρεις;;;με περιμένουν δύο λουκουμάδες στο κεσεδάκι!! 😂😂😂😂😂

Κι εμένα τη βγάζει 2 μέρες μεγαλύτερη τώρα, έλεγε 30/3 ΠΗΤ! Αλλά και από τον μικρούλη μου ξέρω ότι αυτά δεν έχουν και πολύ σημασία, γιατί κι εκείνος έβγαινε συνήθως αρκετά μεγαλύτερος αλλά πέρασε τις 40εβδ! Η ΠΗΤ αλλάζει σε κάθε υπέρηχο βάσει των κιλών, αλλά της αυχενικής μετράει! Απλά μπορεί ένα μωράκι να βγει πιο βαρύ από κάποιο άλλο πχ! Που καταλαβαίνω ότι εσένα σε συμφέρει σε αυτή την περίπτωση και σε ηρεμεί!

Σε καταλαβαίνω κ για τη βαλίτσα!! Κι εγώ μπορεί να την έφτιαχνα να είμαι σίγουρη ότι θα την έχω έτοιμη κ δε θα’χω κι αυτό στο κεφάλι μου αν τύχει κάτι που λέει ο λόγος να τρέχω τελευταία στιγμή! Αν και πιστεύω θα φτάσεις κ θα περάσεις τις 35 εβδ, αλλά καλύτερα να την έχεις έτοιμη να’σαι σίγουρη!!

Κοίτα της νηστείας είναι μια χαρά! Για την 1η ώρα δε ξέρω, αλλά στις 2 ώρες είναι λίγο χαμηλή!! Δηλαδή κάτω από το όριο που είναι 70 νομίζω(πρέπει να γράφει στο χαρτί σου). Σαν να σου πέφτει απότομα, γιατί στην 1η ώρα ανεβαίνει πολύ, και μετά πέφτει πολύ! Έχεις καθόλου ζαλάδες; 

Να σου πω την περσινή μου καμπύλη για να καταλάβεις, είχα νηστείας 75, 1η ώρα πάλι κάπου 75 και 2η ώρα 50. Κάτω από 50 πέφτεις σε κώμα φαντάσου διάβασα. Οπότε καταλαβαίνεις πόσες ζαλάδες είχα μέχρι που έχασα κ τις αισθήσεις μ. Εν τέλει εγώ είχα υπογλυκαιμίες, ο οργανισμός μου φαινόταν ότι δεν παίρνει καθόλου τη γλυκόζη, γιατί στην πρώτη ώρα όπως βλέπεις δεν ανέβαινε καθόλου, και μετά έπεφτε απότομα. Η καμπύλη δηλαδή ήταν μια ίσια γραμμή που έπεφτε απότομα. Δεν ανέβαινε καθόλου όπως είναι το φυσιολογικό. Γι’αυτό το λόγο μου έκοψε τελείως τη ζάχαρη, γιατί φαίνεται όπως μου είπε ότι ο οργανισμός μου δεν έπαιρνε καθόλου τη γλυκόζη, οπότε ίσως την έπαιρνε όλη το μωρό, που όπως καταλαβαίνεις είναι επικίνδυνο.

Οπότε ίσως αφού σου πέφτει τόσο απότομα τη 2η ώρα να έχεις κ εσύ υπογλυκαιμίες. Σε καμία περίπτωση δεν κάνω το γιατρό ούτε σημαίνει ότι θα κόψεις κι εσύ τη ζάχαρη, η κάθε περίπτωση σε αυτά είναι τελείως διαφορετική και εσένα όπως βλέπεις ανεβαίνει πολύ την 1η ώρα. Οπότε θα σου πει η ενδοκρινολόγος σου αν είναι οκ και τι πρέπει να κάνεις!!

Απλά για να’χεις μια ιδέα, το κατώτατο φυσιολ. όριο είναι 70, κι εσένα πέφτει στο 61 από το 175. Ανεβαίνει πολύ και μετά πέφτει αρκετά κάτω από το όριο δηλαδή. Το 61 μου χτυπάει πιο πολύ, για το 175 δε ξέρω να σου πω γιατί ποτέ δεν έχω φτάσει τόσο ψηλά. Θα σου πει η γιατρός. Πότε θα μιλήσεις μαζί της;;

Φάε τους 2 λουκουμάδες πάντως όσο προλαβαίνεις😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Lucky39 είπε:

Πωπωπω, ένα κιλό κορίτσαρος! Μπράβο!!! 

Καλά, πώς τα κατάφερες εν μέσω γιορτών να χάσεις κι όλας; Πες και σε εμάς το μυστικό! 

Εγώ μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα είχα πάρει μόνο ένα κιλό, κάνοντας πολύ προσεκτική και ελεγχόμενη διατροφή. Αλλά εδώ και μία εβδομάδα, έχω έρθει στο πατρικό μου και καλοτρώω! Τρέμω όταν γυρίσω στην Αθήνα, τι θα δείξει η ζυγαριά! 😇

Ναι το κορίτσι μου!!!💗💗💗 Άντε να περάσει ο καιρός!!!😍

Εσύ πότε έχεις ραντεβού; 🌸

Θα σου πω το μυστικό, μου έκοψε ο γιατρός τη ζάχαρη εδώ και ένα μήνα περίπου😂😂😂 γιατί πέρσι στην καμπύλη μου είχε βγει ότι έχω υπογλυκαιμίες κ έκοψα τη ζάχαρη, οπότε φέτος αντί να κάνω καμπύλη έκοψα κατευθείαν τη ζάχαρη(μου είπε ο γιατρός ότι κ να κάνω καμπύλη το ίδιο με πέρσι θα βγει). οπότε μάλλον αυτό βοηθάει🤣 συν ότι δε μπορώ να φάω πολύ γιατί ανακατεύομαι, αλλά αυτό το’χα και πριν. Αλλά σκέψου από εκεί που έπινα κάθε μέρα ζεστή σοκολάτα, μπορεί κ κανα καφε(τον πίνω με φουλ ζάχαρη) κ έτρωγα κ το γλυκάκι μου, έκοψα κ τη σοκολάτα κ τα γλυκά κ άρχισα να πίνω κάθε μέρα καφέ με στέβια, κ να τρώω μελομακάρονα με στέβια. Που τρώω κάθε μέρα, αλλά δε μπορώ να φάω πάνω από 2-3 τη μέρα γιατί ανακατεύομαι. Έχω πάρει κ σοκοφρέτα με στέβια κ σοκολατίτσα με στέβια(τη σοκολάτα δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη). Οπότε και απολαμβάνω τα γλυκάκια μου αλλά και δεν τρώω ζάχαρη! Ίσως αυτό έπαιξε ρόλο!

Ααα και επίσης πήρα και ψωμί του τοστ χωρίς ζάχαρη!

Βέβαια τρώω κάθε μέρα junk food, αλλά πάντα τέτοια τρώω κ δε βάζω κιλά..οπότε μάλλον η ζάχαρη βοήθησε😁

Όχι ότι χρειάζεσαι εσύ μυστικά με 1 κιλό που έχεις πάρει, αλλά λέμε τώρα, κουβέντα να γίνεται🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Πόσο ωραία, ποοοοοσο τελειααααα!!!!! ❤️❤️❤️🥰🥰🥰🥰🥰🥳🥳🥳🥳

❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Ποια γκρινιάρα καλέ, η ψυχή της ομάδας είσαι!!! Τέλεια η φωτό σου!!! 😄😄😄💞💞💞

Αχχχ τι ωραία, σε καταλαβαίνω!!! Κ εγώ όλη την ώρα στο δωμάτιο θα ήμουν και θα διάλεγα πού θα μπει τι!!! Έχεις πάρει επιπλάκια;; 😍🥰

Τώρα για την Πρωτοχρονιά τι να πω, εμείς θα πάμε στη θεία μου με ξαδέρφια κλπ, κ ο Θεός βοηθός!!! Και παραμονή θα είμαστε στην οικογένεια του άντρα μου, και μετά την αλλαγή θα βγούμε με κάτι φίλους μας..σε κάποιο σπίτι μάλλον. Τώρα τι να πω, θα προσέχουμε όσο μπορούμε!!

Μετά από αυτό πάντως σκέφτομαι σοβαρά να κόψω τις πολλές εξόδους, ακόμη κ στα μαγαζιά για βόλτα που πάω!! Κοντά στα 30.000 κρούσματα λέει αναμένονται σήμερα, και κάπου άκουσα ότι η 0 είναι αερογενής. Τι σημαίνει αυτό δηλαδή;; Ότι μεταδίδεται με τον αέρα;;; Θα κλειστούμε σπίτι το βλέπω!!! Βασικά δε γλιτώνουμε, όλοι θα κολλήσουμε πιστεύω αν είναι έτσι!! Ευτυχώ που έκανα το εμβόλιο λέω τώρα..

I love you! ❤️😍🥰😘😘😘😘😘😘

Να σου πω την αλήθεια εσάς που καταφέρνετε και είστε ψύχραιμες σας χαίρομαι πάρα πολύ!!! ❤️❤️❤️❤️ Καλά θ κάνετε αλλά με προσοχή σας παρακαλώ!!! 😁😁😁 Γίνομαι η μαμά μου θεέ μου!😂😂😂

Δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αερογενης!!! 🤔🤔🤔 Ένα πράγμα θα σας κάποια στιγμή το καλοκαίρι που είχαμε πολλά κρούσματα στο χωριό είχα σκεφτεί να ψεκάζω με ντετολ τις σιτες των παραθύρων 😂😂😂 δεν το έκανα αλλά τώρα μάλλον θα το κάνω! 

Που λέτε με πήρε η κουμπαρα τηλέφωνο και μου είπε ότι η μισή οικογένεια έχει κολλήσει κορονοιο ευτυχώς το περνάνε προς το παρόν ελεφρα. Επίσης μου είπε μόνο εχθές έμαθε για 14 φίλους της ότι κόλλησαν 😲😲😲😲 wtf

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

@Princess28 κορίτσι μου ναι !! Να σου πω την αλήθεια οι υπέρηχοι την βγάζουν μια εβδομάδα μεγαλύτερη. Το χαίρομαι βασικά γιατί με αυτά που μου συμβαίνουν ίσως πάμε πρόωρα. Τώρα στήριξαν κάπως τη μήτρα και τον κόλπο αλλά σε λίγο καιρό που θα βαρύνω κι άλλο δεν ξέρω. Αφού την άλλη εβδομάδα θα φτιάξω βαλίτσα!!

Λοιπόν! Θέλω τα φώτα ας γιατί είναι και μεσημέρι και δεν ξέρω αν θα βρω τον γιατρό τώρα.

Το πρωί ήταν 85 η καμπύλη με όριο 100 

Στη μια ώρα ήταν 175 με όριο 180

Και στις δυο ώρες ήταν 61 με όριο 155.

Είναι καλή;;; @Princess28 εσύ ξέρεις;;;με περιμένουν δύο λουκουμάδες στο κεσεδάκι!! 😂😂😂😂😂

Διονακι κι εγώ δεν έχω ιδέα βέβαια κι εμένα όπως είπε και η princess το 61 μου φαίνεται χαμηλό κι εμένα χωρίς να ξέρω βέβαια. 

 Διονακι σε άφησαν να καθήσεις μέσα ή περίμενες στο αυτοκίνητο; Έχω και κάτι δουλειές να κάνω λες να μπορώ όσο περιμένω να περάσει η ώρα να πεταχτω;

Συμφωνώ και στο φάε τώρα τους λουκουμάδες που είναι νωρίς!!! 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lucky39 είπε:

Καλησπέρα Dreamer, 

συλληπητήρια για τον μπαμπά της φίλης σου. Είμαστε που είμαστε ευαίσθητες, συμβαίνουν και τέτοια δυσάρεστα και που να συγκρατηθείς, λογικό είναι. 

Μην αγχώνεσαι μωρέ για τον πολιτικό. Να κάνεις ό,τι μπορείς για να νιώθεις εσύ καλά και ασφαλής και να μην καταπιέζεσαι. Τα κρούσματα πάνε από το κακό στο χειρότερο, δε νομίζω ότι θα σε κρίνει κανείς για τις αποφάσεις σου. Είμαστε άλλωστε σε ευάλωτη ομάδα, μην το ξεχνάμε ούτε εμείς ούτε οι γύρω μας. 

Να σκέφτεσαι δημιουργικά και αισιόδοξα, τόσο για τον γάμο όσο και για το δωμάτιο του μωρού και όλα καλά θα πάνε! 

Άστα να πάνε ρε συ! Το θέμα είναι ότι πιο πολύ στεναχωρήθηκα που δεν μπορούσα να είμαι δίπλα της! Καλό είναι και το τηλ και τα μηνύματα αλλά δεν είναι σαν το από κοντά! 

Ναι το πήρα απόφαση με τον πολιτικό ότι άμα συνεχίσει έτσι το θέμα το κορονοιου δεν θα πω κανένα έξτρα εκτός από τους απολύτως απαραίτητους 😁😁😁😁

Σε ευχαριστώ γλυκάκι μου! Έτσι θα κάνω από δω και πέρα! Μας έχει μείνει ένας τοίχος στο δωμάτιο μόλις τον κάνουμε κι εκείνο θα σας στείλω φωτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Κι εμένα τη βγάζει 2 μέρες μεγαλύτερη τώρα, έλεγε 30/3 ΠΗΤ! Αλλά και από τον μικρούλη μου ξέρω ότι αυτά δεν έχουν και πολύ σημασία, γιατί κι εκείνος έβγαινε συνήθως αρκετά μεγαλύτερος αλλά πέρασε τις 40εβδ! Η ΠΗΤ αλλάζει σε κάθε υπέρηχο βάσει των κιλών, αλλά της αυχενικής μετράει! Απλά μπορεί ένα μωράκι να βγει πιο βαρύ από κάποιο άλλο πχ! Που καταλαβαίνω ότι εσένα σε συμφέρει σε αυτή την περίπτωση και σε ηρεμεί!

Σε καταλαβαίνω κ για τη βαλίτσα!! Κι εγώ μπορεί να την έφτιαχνα να είμαι σίγουρη ότι θα την έχω έτοιμη κ δε θα’χω κι αυτό στο κεφάλι μου αν τύχει κάτι που λέει ο λόγος να τρέχω τελευταία στιγμή! Αν και πιστεύω θα φτάσεις κ θα περάσεις τις 35 εβδ, αλλά καλύτερα να την έχεις έτοιμη να’σαι σίγουρη!!

Κοίτα της νηστείας είναι μια χαρά! Για την 1η ώρα δε ξέρω, αλλά στις 2 ώρες είναι λίγο χαμηλή!! Δηλαδή κάτω από το όριο που είναι 70 νομίζω(πρέπει να γράφει στο χαρτί σου). Σαν να σου πέφτει απότομα, γιατί στην 1η ώρα ανεβαίνει πολύ, και μετά πέφτει πολύ! Έχεις καθόλου ζαλάδες; 

Να σου πω την περσινή μου καμπύλη για να καταλάβεις, είχα νηστείας 75, 1η ώρα πάλι κάπου 75 και 2η ώρα 50. Κάτω από 50 πέφτεις σε κώμα φαντάσου διάβασα. Οπότε καταλαβαίνεις πόσες ζαλάδες είχα μέχρι που έχασα κ τις αισθήσεις μ. Εν τέλει εγώ είχα υπογλυκαιμίες, ο οργανισμός μου φαινόταν ότι δεν παίρνει καθόλου τη γλυκόζη, γιατί στην πρώτη ώρα όπως βλέπεις δεν ανέβαινε καθόλου, και μετά έπεφτε απότομα. Η καμπύλη δηλαδή ήταν μια ίσια γραμμή που έπεφτε απότομα. Δεν ανέβαινε καθόλου όπως είναι το φυσιολογικό. Γι’αυτό το λόγο μου έκοψε τελείως τη ζάχαρη, γιατί φαίνεται όπως μου είπε ότι ο οργανισμός μου δεν έπαιρνε καθόλου τη γλυκόζη, οπότε ίσως την έπαιρνε όλη το μωρό, που όπως καταλαβαίνεις είναι επικίνδυνο.

Οπότε ίσως αφού σου πέφτει τόσο απότομα τη 2η ώρα να έχεις κ εσύ υπογλυκαιμίες. Σε καμία περίπτωση δεν κάνω το γιατρό ούτε σημαίνει ότι θα κόψεις κι εσύ τη ζάχαρη, η κάθε περίπτωση σε αυτά είναι τελείως διαφορετική και εσένα όπως βλέπεις ανεβαίνει πολύ την 1η ώρα. Οπότε θα σου πει η ενδοκρινολόγος σου αν είναι οκ και τι πρέπει να κάνεις!!

Απλά για να’χεις μια ιδέα, το κατώτατο φυσιολ. όριο είναι 70, κι εσένα πέφτει στο 61 από το 175. Ανεβαίνει πολύ και μετά πέφτει αρκετά κάτω από το όριο δηλαδή. Το 61 μου χτυπάει πιο πολύ, για το 175 δε ξέρω να σου πω γιατί ποτέ δεν έχω φτάσει τόσο ψηλά. Θα σου πει η γιατρός. Πότε θα μιλήσεις μαζί της;;

Φάε τους 2 λουκουμάδες πάντως όσο προλαβαίνεις😂😂😂

Ναι βρε κορίτσι μου μόνο για αυτό ηρεμώ. Θυμάμαι και στο άλλο τοπικ που μιλάμε μου είπαν τα κορίτσια να μη δίνω σημασία. Αλλά η γιατρός που έχω έξω μου είπε ότι το ότι βγαίνει τόσα γραμμάρια είναι καλό για εμάς. Πφφ ξέρω κι εγώ τι θα γίνει μακάρι να φτάσω ως το τέλος μαζί σας και να μιλάμε όλες για τις γέννες μας! 

Λοιπόν, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες το κατώτατο δεν μου το εγραφε! Μίλησα και με γιατρό και με διατροφολόγο. Και οι δύο μου είπαν ότι είναι καλή παρόλα τα μελομακάρονα που είχα σαβουριασει πριν ένα μήνα που με φώναξαν!! Χαχαχα η διατροφολόγος μάλιστα μου είπε ότι είναι λογικό στη μια ώρα να ανεβαίνει τόσο και μετά να πέφτει. Αλλά σύμφωνα με αυτό που μου λες πέφτει υπερβολικά. Θα την δω και με τον γιατρό που θα γεννήσω και θα δω τι θα μου πει και αυτός.

Η διαφορά μας στην ουσία με εσένα ήταν στη μια ώρα. Εγώ είχα 175 κι εσύ 75. Οπότε ίσως η διατροφολογος μου έχει δίκιο στο ότι θέλουμε να ανέβει και μετά να πέσει. Δεν έχω ζαλάδες καθόλου...κάποιες φορές απλά αν σηκωθώ απότομα που κι εκεί επανέρχομαι γρήγορα.

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!! Ωστόσο εγώ τους έφαγα τους λουκουμάδες δεν άντεχα!! Χαχαχα 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Χρόνια πολλά και ευτυχισμένα σε όλες!! Εύχομαι να περάσατε υπέροχα Χριστούγεννα με τις οικογένειές σας.. και του χρόνου με τα μπεμπακια μας αγκαλίτσα.. εμείς περάσαμε περίεργα λίγο γιατί με ταλαιπωρεί μια ίωση εδώ και μερικές μερες οπότε όπως καταλαβαίνετε έκανα γύρω στα 15 τεστ, self, rapid μοριακό όλα αρνητικά ευτυχώς, αλλά φοβήθηκα πάρα πολύ όπως καταλαβαίνετε.. πήγα τελικά στο γιατρό τη Δευτέρα και είμαι με αντιβίωση, εισπνοές και αποσυμφορητικα..Οτι δεν ήθελα να πάρω από φαρμακα στην εγκυμοσύνη το έχω πάρει μαζεμένο τώρα.. όπως μου είπε ο γιατρός έχουμε εστιάσει και φοβόμαστε τον κορονοιο αλλά κυκλοφορούν όλες οι ιώσεις και πρέπει να προσέχουμε πολυ.. εγώ ειλικρινά δεν ξέρω από που την άρπαξα κανένας γύρω δεν εχει τίποτα αλλά τι κάνουμε το δικό μας ανοσοποιητικό είναι πιο ευαίσθητο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lucky39 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, 

Είμαι στην 24η εβδομάδα και νιώθω τη μικρή μου όλο και πιο συχνά. Χωρίς να έχω καμία εμπειρία, νομίζω ότι ο 6ος και ο 7ος μήνας μάλλον είναι οι πιο ωραίοι στην εγκυμοσύνη. Δεν υπάρχει πολύ άγχος όπως στην αρχή (εγώ είχα βάλει ορόσημο τη β'επιπέδου), η κοιλίτσα μας είναι ορατή, νιώθουμε τα μωράκια μας κάπως πιο έντονα γιατί κι αυτά έχουν χώρο να κουνηθούν, τα νιώθουν κι οι μπαμπάδες και σίγουρα δεν έχουμε βαρύνει από τα κιλά και την κοιλίτσα ακόμα (έχω καταλάβει ότι οι τελευταίοι 2 μήνες θα μας είναι κάπως άβολοι). Θέλω πολύ να θυμάμαι αυτές τις όμορφες στιγμές της εγκυμοσύνης, γι'αυτό τις μοιράζομαι κι εγώ μαζί σας. 

@Κουνελακι36 @Dreamer1 τι όμορφες φωτογραφίες με τις κοιλίτσες σας!! Το σκεφτόμουν κι εγώ να βγάλω αλλά το έχω αμελήσει. Με εμπνεύσατε και το βάζω στο πρόγραμμα οπωσδήποτε! 

Επίσης, σας στέλνω ένα λινκ από σεμινάριο πρώτων βοηθειών για παιδιά και βρέφη που μου εμφανίστηκε στο facebook και γίνεται διαδικτυακά στις 10 Ιανουαρίου με συμμετοχή 25 ευρώ. https://www.facebook.com/events/2853096878315710?ref=newsfeed

 

Κορίτσι μου αυτό που λες ισχύει! Εγώ γενικά με το που έφυγα από το τρίμηνο ένιωθα υπέροχα....υπήρξε μεγάλη αλλαγή....και τώρα είμαι καλά παρόλο που έχω τα θεματακια κι είμαι ξάπλα. 

Σε ευχαριστούμε για το σεμινάριο!!!! ♥️♥️🤰🤰🤰🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Χρόνια πολλά και ευτυχισμένα σε όλες!! Εύχομαι να περάσατε υπέροχα Χριστούγεννα με τις οικογένειές σας.. και του χρόνου με τα μπεμπακια μας αγκαλίτσα.. εμείς περάσαμε περίεργα λίγο γιατί με ταλαιπωρεί μια ίωση εδώ και μερικές μερες οπότε όπως καταλαβαίνετε έκανα γύρω στα 15 τεστ, self, rapid μοριακό όλα αρνητικά ευτυχώς, αλλά φοβήθηκα πάρα πολύ όπως καταλαβαίνετε.. πήγα τελικά στο γιατρό τη Δευτέρα και είμαι με αντιβίωση, εισπνοές και αποσυμφορητικα..Οτι δεν ήθελα να πάρω από φαρμακα στην εγκυμοσύνη το έχω πάρει μαζεμένο τώρα.. όπως μου είπε ο γιατρός έχουμε εστιάσει και φοβόμαστε τον κορονοιο αλλά κυκλοφορούν όλες οι ιώσεις και πρέπει να προσέχουμε πολυ.. εγώ ειλικρινά δεν ξέρω από που την άρπαξα κανένας γύρω δεν εχει τίποτα αλλά τι κάνουμε το δικό μας ανοσοποιητικό είναι πιο ευαίσθητο..

Αγαπάκι περαστικά!! Μα τι έπαθες τώρα;;;κάνεις και πυρετό;;;;

Λοιπόν έχω τρία τέσσερα άτομα που ξέρω με ίωση. Γενικά κυκλοφορεί....κι εμείς όντως έχουμε ανοσοποιητικό περίεργο και πέφτει. Πρόσεχε κορίτσι μου! 

Δεν πειράζει! Σε καταλαβαίνω δεν ήθελες φάρμακα! Ούτε εγώ θα ήθελα αλλά ευτυχώς είμαστε σε τέτοιο μήνα που τα μωράκια μας δεν θα πάθουν κάτι!

Αποσυμφόρητικο για τη μύτη σου έδωσαν;;; Εγώ ακόμα και τώρα παίρνω το physiomer γιατί με πιάνει καμιά φορά αυτό το συνάχι της εγκυμοσύνης. Κάνει δουλειά και κάνει για την κύηση! Περαστικά μάτια μου! Εύχομαι να μην κάνεις πυρετό και ταλαιπωρεισαι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Ναι βρε κορίτσι μου μόνο για αυτό ηρεμώ. Θυμάμαι και στο άλλο τοπικ που μιλάμε μου είπαν τα κορίτσια να μη δίνω σημασία. Αλλά η γιατρός που έχω έξω μου είπε ότι το ότι βγαίνει τόσα γραμμάρια είναι καλό για εμάς. Πφφ ξέρω κι εγώ τι θα γίνει μακάρι να φτάσω ως το τέλος μαζί σας και να μιλάμε όλες για τις γέννες μας! 

Λοιπόν, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες το κατώτατο δεν μου το εγραφε! Μίλησα και με γιατρό και με διατροφολόγο. Και οι δύο μου είπαν ότι είναι καλή παρόλα τα μελομακάρονα που είχα σαβουριασει πριν ένα μήνα που με φώναξαν!! Χαχαχα η διατροφολόγος μάλιστα μου είπε ότι είναι λογικό στη μια ώρα να ανεβαίνει τόσο και μετά να πέφτει. Αλλά σύμφωνα με αυτό που μου λες πέφτει υπερβολικά. Θα την δω και με τον γιατρό που θα γεννήσω και θα δω τι θα μου πει και αυτός.

Η διαφορά μας στην ουσία με εσένα ήταν στη μια ώρα. Εγώ είχα 175 κι εσύ 75. Οπότε ίσως η διατροφολογος μου έχει δίκιο στο ότι θέλουμε να ανέβει και μετά να πέσει. Δεν έχω ζαλάδες καθόλου...κάποιες φορές απλά αν σηκωθώ απότομα που κι εκεί επανέρχομαι γρήγορα.

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!! Ωστόσο εγώ τους έφαγα τους λουκουμάδες δεν άντεχα!! Χαχαχα 🤣

Διονακι μου γλυκό διάβασα τι ταλαιπωρία έχεις με την πρόπτωση..εύχομαι να πάνε όλα καλά με τον Πεσσό που βάλατε τώρα.. θα σε προσέχουν οι γιατροί σου και ελπιζω να έχεις όσο λιγότερο άγχος μπορέσεις κορίτσι μου.. να προσέχεις πολύ και θα φτάσετε ως την εβδομάδα που πρέπει με τη μπέμπα σου!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Διονακι μου γλυκό διάβασα τι ταλαιπωρία έχεις με την πρόπτωση..εύχομαι να πάνε όλα καλά με τον Πεσσό που βάλατε τώρα.. θα σε προσέχουν οι γιατροί σου και ελπιζω να έχεις όσο λιγότερο άγχος μπορέσεις κορίτσι μου.. να προσέχεις πολύ και θα φτάσετε ως την εβδομάδα που πρέπει με τη μπέμπα σου!!❤️

Ευχαριστώ σαντουλι μου γλυκό!! Μακάρι!!! Σε ευχαριστώ πολύ!! ♥️♥️♥️🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Ναι βρε κορίτσι μου μόνο για αυτό ηρεμώ. Θυμάμαι και στο άλλο τοπικ που μιλάμε μου είπαν τα κορίτσια να μη δίνω σημασία. Αλλά η γιατρός που έχω έξω μου είπε ότι το ότι βγαίνει τόσα γραμμάρια είναι καλό για εμάς. Πφφ ξέρω κι εγώ τι θα γίνει μακάρι να φτάσω ως το τέλος μαζί σας και να μιλάμε όλες για τις γέννες μας! 

Λοιπόν, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες το κατώτατο δεν μου το εγραφε! Μίλησα και με γιατρό και με διατροφολόγο. Και οι δύο μου είπαν ότι είναι καλή παρόλα τα μελομακάρονα που είχα σαβουριασει πριν ένα μήνα που με φώναξαν!! Χαχαχα η διατροφολόγος μάλιστα μου είπε ότι είναι λογικό στη μια ώρα να ανεβαίνει τόσο και μετά να πέφτει. Αλλά σύμφωνα με αυτό που μου λες πέφτει υπερβολικά. Θα την δω και με τον γιατρό που θα γεννήσω και θα δω τι θα μου πει και αυτός.

Η διαφορά μας στην ουσία με εσένα ήταν στη μια ώρα. Εγώ είχα 175 κι εσύ 75. Οπότε ίσως η διατροφολογος μου έχει δίκιο στο ότι θέλουμε να ανέβει και μετά να πέσει. Δεν έχω ζαλάδες καθόλου...κάποιες φορές απλά αν σηκωθώ απότομα που κι εκεί επανέρχομαι γρήγορα.

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!! Ωστόσο εγώ τους έφαγα τους λουκουμάδες δεν άντεχα!! Χαχαχα 🤣

Μακάρι!!! Στο εύχομαι!!! 💗💗💗

Ότι πρέπει να ανέβει(εντός ορίων) είναι σίγουρο, για να δείξει ότι αντιδρά κανονικά ο οργανισμός στη λήψη γλυκόζης. Το να πέφτει κάτω από το όριο δε ξέρω. Δηλαδή εμένα δε με "αγχώνει" το 175, γιατί δε ξέρω κ τι σημαίνει κ είναι κ εντός ορίων, το 61 με προβλημάτισε που έπεσε κάτω από το όριο. Αλλά αφού σου είπε η ενδοκρινολόγος ότι είναι καλή τότε δεν έχεις να σκέφτεσαι τίποτα!!! 

Ρώτα κ το γιατρό σου αν θες κ άλλη μια γνώμη, αλλά εγώ κ μόνο να μου έλεγε η ενδοκρινολόγος όλα καλά θα είχα εφησυχαστεί και θα έτρωγα άλλο ένα κουτί λουκουμάδες😂😂🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Αγαπάκι περαστικά!! Μα τι έπαθες τώρα;;;κάνεις και πυρετό;;;;

Λοιπόν έχω τρία τέσσερα άτομα που ξέρω με ίωση. Γενικά κυκλοφορεί....κι εμείς όντως έχουμε ανοσοποιητικό περίεργο και πέφτει. Πρόσεχε κορίτσι μου! 

Δεν πειράζει! Σε καταλαβαίνω δεν ήθελες φάρμακα! Ούτε εγώ θα ήθελα αλλά ευτυχώς είμαστε σε τέτοιο μήνα που τα μωράκια μας δεν θα πάθουν κάτι!

Αποσυμφόρητικο για τη μύτη σου έδωσαν;;; Εγώ ακόμα και τώρα παίρνω το physiomer γιατί με πιάνει καμιά φορά αυτό το συνάχι της εγκυμοσύνης. Κάνει δουλειά και κάνει για την κύηση! Περαστικά μάτια μου! Εύχομαι να μην κάνεις πυρετό και ταλαιπωρεισαι!! 

Σ'ευχαριστώ Διονη μου!! Περαστικά να είναι, γι'αυτό πήγα γιατρό γρήγορα για να ταλαιπωρηθω όσο λιγότερο γίνεται.. δεν έχω πυρετό καθόλου μόνο απίστευτο μπούκωμα και βήχα πολύ, δεν μου έκανε τίποτα το physiomer σε αυτή τη φάση χρειαζομουν κάτι πιο δυνατό και με άφησαν να πάρω ναζονεξ αυστηρά για 3-4 μέρες μόνο.. εν τω μεταξύ έκανα το εμβόλιο του κορονοιου την Πέμπτη και επειδή στις 13/1 έχω 2η δόση μου είπε ο γιατρός να πάρω τώρα αντιβιωση για να περάσει και λίγο διάστημα για να ολοκληρώσω τον εμβολιασμό μου.. έχουμε και αυτα να σκεφτόμαστε.. άστα ότι να ναι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!! 

@Sandyb μου περαστικά σου κοριτσάκι μου!!! Ελπίζω να μην σε έχει ταλαιπωρήσει πολύ. Ευτυχώς που δεν έκανες πυρετό να σε ρίξει τελείως!!! Και πάλι περαστικουλια και γρήγορη ανάρρωση κορίτσι μου!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα τσουπρες μου!!! 😍

Ρε σεις εχθές μου είπε η γιατρός ότι πλέον πρέπει να δίνω σημασία και στις κινήσεις της μικρής, αλλά δεν ρώτησα περισσότερα, δεν ξέρω γιατί, μάλλον βαπο τον ενθουσιασμό μου ότι όλα είναι καλά! 😂 Πρέπει να μετράμε κλωτσιές ή να έχουμε το νου μας απλά στον αν κουνιέται; Σας έχουν πει κάτι εσάς οι γιατροί σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλημέρα τσουπρες μου!!! 😍

Ρε σεις εχθές μου είπε η γιατρός ότι πλέον πρέπει να δίνω σημασία και στις κινήσεις της μικρής, αλλά δεν ρώτησα περισσότερα, δεν ξέρω γιατί, μάλλον βαπο τον ενθουσιασμό μου ότι όλα είναι καλά! 😂 Πρέπει να μετράμε κλωτσιές ή να έχουμε το νου μας απλά στον αν κουνιέται; Σας έχουν πει κάτι εσάς οι γιατροί σας;

Καλημερούδια, 

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει απλά να το ακους την ημέρα συχνά!κόριτσια μου θέλει προσοχή αυτό το καιρό.. καλητερα με έρχεστε σε επαφή με κανέναν...!!εγώ κόλλησα κορονοιο...δεν πήγαινα πουθενά οσπου τη προηγούμενη Τρίτη πήγα στη πεθερά μου στο χωριό να τη δω...λεωωω καθαρός αέρας δεν υπάρχει κίνδυνος... ήρθε εκεί ένα ζευγάρι και την άλλη μέρα μας πήραν τηλ ότι η κοπέλα ήταν θετική...από τη προηγούμενη Τετάρτη κλειστικα μόνη σπίτι... παραμονή , Χριστούγεννα την έβγαλα μόνη...κάθε μέρα έκανα τέστ και τη Κυριακή βγήκα θετική...ο άντρας μου βγήκε και αυτός ..και τα πεθερικά μου ..ευτυχώς στην ατυχία μου είναι τυχερή γτ μάλλον περνάω την όμικρον...τώρα θα δείξει .. περιμένω να περάσουν οι μέρες να δω πως θα κυλήσουν τα πράγματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η danceroce είπε:

Καλημερούδια, 

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει απλά να το ακους την ημέρα συχνά!κόριτσια μου θέλει προσοχή αυτό το καιρό.. καλητερα με έρχεστε σε επαφή με κανέναν...!!εγώ κόλλησα κορονοιο...δεν πήγαινα πουθενά οσπου τη προηγούμενη Τρίτη πήγα στη πεθερά μου στο χωριό να τη δω...λεωωω καθαρός αέρας δεν υπάρχει κίνδυνος... ήρθε εκεί ένα ζευγάρι και την άλλη μέρα μας πήραν τηλ ότι η κοπέλα ήταν θετική...από τη προηγούμενη Τετάρτη κλειστικα μόνη σπίτι... παραμονή , Χριστούγεννα την έβγαλα μόνη...κάθε μέρα έκανα τέστ και τη Κυριακή βγήκα θετική...ο άντρας μου βγήκε και αυτός ..και τα πεθερικά μου ..ευτυχώς στην ατυχία μου είναι τυχερή γτ μάλλον περνάω την όμικρον...τώρα θα δείξει .. περιμένω να περάσουν οι μέρες να δω πως θα κυλήσουν τα πράγματα...

Καλημέρα κορίτσι μου! 

Περαστικά ρε συ σε όλους σας!!! Γρήγορα να γίνετε καλά όλοι! Μόνο συνάχι έχεις;

Τι να πω κι εγώ αυτά φοβάμαι γιατί από κει που δεν το περιμένεις σου έρχεται. Εμείς γενικά ζούμε στην απομόνωση, γιατί με πιάνουν φρίκες όταν έρχομαι μας επαφή με κόσμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλημέρα!!! 

@Sandyb μου περαστικά σου κοριτσάκι μου!!! Ελπίζω να μην σε έχει ταλαιπωρήσει πολύ. Ευτυχώς που δεν έκανες πυρετό να σε ρίξει τελείως!!! Και πάλι περαστικουλια και γρήγορη ανάρρωση κορίτσι μου!!! 

 

Καλημέρα!! Σ'ευχαριστώ αγάπη!! Όχι εντάξει λίγο ταλαιπωρηθηκα τελικά γιατί πήγα γρήγορα γιατρό, πήρα αμέσως τα φαρμακακια μου και όλα καλά!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! 

Περαστικά ρε συ σε όλους σας!!! Γρήγορα να γίνετε καλά όλοι! Μόνο συνάχι έχεις;

Τι να πω κι εγώ αυτά φοβάμαι γιατί από κει που δεν το περιμένεις σου έρχεται. Εμείς γενικά ζούμε στην απομόνωση, γιατί με πιάνουν φρίκες όταν έρχομαι μας επαφή με κόσμο.

 Μέχρι τώρα έχω μπούκωμα...τα κόκαλα μου πονάνε και εχτές έκανα 37,5.και δεν έχω γευση. Είμαι σε επικοινωνία με το γιατρό και μου λέει τι κάνω αλλά πάνω από όλα θέλει ψυχραιμία και αποφασιστικότητα να μη σε πάρει από κάτω...εμένα πήγε να με πάρει αλλά ο γιατρός με ισιωσε...τώρα δεν είμαστε μόνες μας...έχουμε και το μωράκι μας που πρέπει να το προστατέψουμε από ότιδηποτε...ο άντρας μου είχε κάτσει στο χωριό όταν μάθανε για το κρούσμα γτ δεν ξέραμε αν αυτός η εγώ είμαστε θετικοί για το μωρό..και τώρα είναι εκεί ακόμα γτ ψιλοφοβαμαι...έχει και άλλα συμπτώματα αυτός..λέω κάτσε να περάσουν μερικές μέρες να δούμε....είμαι μόνη... ευτυχως είναι οι δικοί μου από κάτω και μου αφήνουν ψώνια και φαγητο γτ δεν έχω αντοχή πολύ αλλά αυτό που μου δίνει δύναμη είναι η μπεμπουλαα μου...!έχω τη καλητερη παρεούλα!!σας εύχομαι να περάσετε όμορφα !!να έρθουν τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας και έχουν μπροστά μας όλο το χρόνο να το μοιραστούμε με τα αγαπημένα μας πρόσωπα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η danceroce είπε:

Καλημερούδια, 

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει απλά να το ακους την ημέρα συχνά!κόριτσια μου θέλει προσοχή αυτό το καιρό.. καλητερα με έρχεστε σε επαφή με κανέναν...!!εγώ κόλλησα κορονοιο...δεν πήγαινα πουθενά οσπου τη προηγούμενη Τρίτη πήγα στη πεθερά μου στο χωριό να τη δω...λεωωω καθαρός αέρας δεν υπάρχει κίνδυνος... ήρθε εκεί ένα ζευγάρι και την άλλη μέρα μας πήραν τηλ ότι η κοπέλα ήταν θετική...από τη προηγούμενη Τετάρτη κλειστικα μόνη σπίτι... παραμονή , Χριστούγεννα την έβγαλα μόνη...κάθε μέρα έκανα τέστ και τη Κυριακή βγήκα θετική...ο άντρας μου βγήκε και αυτός ..και τα πεθερικά μου ..ευτυχώς στην ατυχία μου είναι τυχερή γτ μάλλον περνάω την όμικρον...τώρα θα δείξει .. περιμένω να περάσουν οι μέρες να δω πως θα κυλήσουν τα πράγματα...

Καλημερα κορίτσι μου!! Περαστικά σε όλους σας εύχομαι.. να το περάσετε όσο πιο ελαφριά γίνεται.. ειλικρινά δεν ξέρω πως μπορούμε να προστατευτούμε πλέον από οπουδήποτε μπορεί να μας βρει..εμας υποτίθεται οι δικοί μας κάνουν σελφ τεστ συχνά για να έρχονται αλλά δεν πιστεύω πια ότι φτάνει αυτό, στους περισσότερους ανθρώπους που ξέρω στην αρχή βγαίνουν αρνητικά και είναι ήδη αργά όταν θα έχουν το θετικό τεστ.. να είσαι σε επικοινωνία με τους γιατρούς σου και όλα θα πάνε καλά..❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Με το καλό να έρθει ο καινούριος χρόνος που θα μας φέρει και τα παιδάκια μας!

Περαστικά @Διόνη! Εύχομαι όλα να πάνε καλά και θα πάνε όλα καλά. Όσο μπορείς να ξεκουράζεσαι και να κάνεις ευχάριστες σκέψεις. Ο χρόνος κυλάει γρήγορα,  περάσαμε ήδη τα μισά, εγώ προσωπικά δεν το κατάλαβα πότε πέρασαν οι μήνες. Καταλαβαίνω ότι λαχτάρησες, λογικό είναι, αλλά σε παρακολουθούν οι γιατροί και όλα θα γίνουν όπως πρέπει. 🧡

Όσο περνάει ο καιρός προσπαθώ να συνειδητοποιήσω την αλλαγή που θα έρθει στη ζωή μας. Πώς μετά από τόσα χρόνια οι δυό μας, θα γίνουμε τρεις... Από ψώνια, λίγα πράγματα πήραμε, νομίζω με τη νέα χρονιά θα οργανωθούμε. Εμάς θα μας δώσουν αρκετά πράγματα, κι έτσι θα αγοράσουμε συγκεκριμένα. Πρώτα ο Θεός κι εμείς θα μετακομίσουμε, το βλέπω εκεί γύρω στις αρχές καλοκαιριού, οπότε ούτε δωματιάκι θα φτιάξουμε. Θα στήσουμε μια συρταριέρα για τα πραγματάκια του παιδιού και θα είμαστε λίγο πρόχειρα για αρχή. 

Γιατρό έχουμε στις 11 Γενάρη, αλλά τέλος του μήνα θα πάμε ξανά στην εμβρυολόγο να δούμε αν υποχώρησαν κάποια ευρήματα που εντοπίστηκαν στη Β' επιπέδου. 

Από κιλά είμαι στα +2. Γλυκά έτρωγα στο παρελθόν αρκετά, αλλά τα τελευταία χρόνια τα περιόρισα σημαντικά και τον τελευταίο χρόνο τα έκοψα εντελώς στην προσπάθειά μου να γίνω μαμά και να υιοθετήσω έναν κάπως πιο υγιεινό τρόπο ζωής. Βλέπω πόσο πιο υγιής και γεμάτη ενέργεια νιώθω χωρίς τη ζάχαρη. Όταν πήγαινα στο σούπερ μάρκετ, γιατί πλέον δεν πηγαίνω λόγω covid, λαχταρούσα καμιά λιχουδιά, κανένα μπισκοτάκι χωρίς ζάχαρη, αλλά μόλις έβλεπα στα συστατικά ότι ήταν γεμάτο σκόνες και άλλα υλικά με παράξενες ονομασίες, το μετάνιωνα και το άφηνα πίσω. Πλέον φτιάχνω μόνη μου αρκετές συνταγές με μέλι αντί για ζάχαρη. Φέτος έφτιαξα δύο φορές μελομακάρονα χωρίς ίχνος ΄ζάχαρης, ούτε στο σιρόπι, που έγιναν πεντανόστιμα. Όποια κοπέλα θέλει, να μου στείλει προσωπικό μήνυμα και θα της στείλω ευχαρίστως τη συνταγή!!

Δεν μπορώ επίσης να βγάλω από το μυαλό μου την  @Kleo1997 . Εύχομαι να είναι καλά, να σταθεί στα πόδια της σιγά σιγά και η νέα χρονιά να της φέρει πολλά χαμόγελα και ένα νέο μωράκι.❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...