Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εδραίωση Γαλουχίας


Recommended Posts

Πότε συμβαίνει και πως το καταλαβαίνεις?

Αν έχει εδραιωθεί η γαλουχία κ η μητερα χρειαστει να λείψει για τρεις μέρες απο το σπίτι τι γίνεται? Το μωρό οκ, θα τρώει απο αποθηκευμένο μητρικό. Η μητέρα εκεί που θα είναι πρέπει να κάνει αντλήσεις ή όχι?

Και κάτι άλλο θέλω να σας ρωτησω βρε παιδιά, Χρησιμοποιούσα το mini electric της medela και παντα μα πάντα μου άνοιγε τις θηλές. Τώρα παρήγγειλα το symphony της medela μήπως και είναι διαφορετικό και επειδή θέλω αν αυξήσω την παραγωγή μου γιατι το βλαστάρι μου τρώει πολύ.. Μήπως είναι άκυρο αυτο που λέω για την αυξηση παραγωγής?

Οι θηλές μου ειναι πολύ μικρες και εισέχουσες και νομίζω ότι απο το ρούφηγμα που κάνουν τα θήλαστρα ανοίγουν και πληγώνονται καθημερινά..

Ειμαι 2 μήνες με κομένες θηλές..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΥ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΛΕΙΨΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ....ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΘΗΛΕΣ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΑΛΟΙΦΗ ΣΤΙΣ ΠΛΗΓΩΜΕΝΕΣ ΣΟΥ ΘΗΛΕΣ.....ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ.......ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελευθερία και εγώ κομμένες θηλές έχω. Πέταξα τις θηλές σιλικόνης γιατί μου μείωσαν την παραγωγή. Πονάω πολύ όταν με πιάνει το παιδί αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου έχει πληγώσει περισσότερο τις θηλές μου΄, ούτε και ότι έχουν θρέψει οι πληγές.

Αυτό που κάνω είναι να βάζω γάλα πανω στη θηλή αφού φάει και μετά βάζω λανολίνη τόσο στο στήθος σε όλη την άλω όσο και στο επίθεμα για να μη κολλάει η πληγη. Και το ανοίγω προσεκτικά στάζοντας φυσιολογικό ορό για να ξεκολλίσει το επίθεμα από το στήθος χωρίς να μείνει κομμάτι από την πληγή πάνω.

Εδώ έχουμε ένα πολύ καλό τσάι θηλασμού της Weleda και ένα λαδάκι θηλασμού της Weleda. Είναι πολύ καλά. Βοηθάνε πραγματικά την παραγωγή. Τρώω και κουακερ και κάνει και αυτό πολύ δουλειά.

Χτες που έφαγα σούπα, ήπια τσάι και έφαγα κουάκερ, ξύπνησα στις 3 από τον πόνο και άντλησα με το χέρι... 350ml συνολικά και από τα δύο στήθη για να ηρεμήσω. Αποθήκευσα και για αργότερα!

Πάλι καλά που είναι έτσι τα πράγματα. Είχα στεναχωρεθεί που μειώθηκε η παραγωγή αλλά αφήνοντας το παιδί στο στήθος ήρθε πίσω το γάλα μου μπόλικο μπόλικο. Αλλά το βοηθάω με το τσάι, το λάδι και το κουάκερ. Το στήθος που έπαθε τη μαστίτιδα έβγαλε χτες 120ml! Σε λιγάκι θα έχει ένα πλήρες γεύμα! Τα κατάφερα σχεδον! Σε λίγο θα μπορώ να κυκλοφορώ και να θηλάζω έξω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Εδώ έχουμε ένα πολύ καλό τσάι θηλασμού της Weleda και ένα λαδάκι θηλασμού της Weleda. Είναι πολύ καλά. Βοηθάνε πραγματικά την παραγωγή. Τρώω και κουακερ και κάνει και αυτό πολύ δουλειά.

Χτες που έφαγα σούπα, ήπια τσάι και έφαγα κουάκερ, ξύπνησα στις 3 από τον πόνο και άντλησα με το χέρι... 350ml συνολικά και από τα δύο στήθη για να ηρεμήσω. Αποθήκευσα και για αργότερα!

!

ΠΟΣΟ ΕΒΓΑΛΕΣ?????? :laugh:

Δεν το πιστεύω αυτο ειναι πραγματικά πολυ γάλα!! Εγώ βγάζω 150ml σύνολο και απο τους 2 μαστούς..

Το τσάι το πήρα κ εγώ και το λαδάκι το είχα πάρει απο πριν γεννήσω αλλά δεν το χρησιμοποιώ. Το τσάι το πίνω γιατι μ'αρεσει κιολας. Στην συσκευσία γράφει οτι πρέπει να το πίνεις συχνά για να έχει αποτελεσματικότητα.

Εγώ Αθηνά μου τις χρησιμοποιώ τις θηλές γιατι οι θηλές μου ειναι πολύ μικρές και εισέχουσες και δεν υπάρχει περίπτωση να τις πιάσει ο μικρός.. Μονο απο το ένα στήθος εχω καταφέρει να τον θηλάσω επειδή εκείνη η θηλή ειναι κάπως επίπεδη..

Κ γω βάζω λανολίνες κ τα λοιπά..

Τώρα θα δώ τι θα γίνει με το symphony.. Εχω σκοπό στην αρχή να βγάζω συχνά αλλά αν και αυτό μου χειροτερέψει την κατάσταση δεν ξέρω τι θα κάνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α για το κουάκερ που λες, ειχα δει την περασμένη εβδομάδα εναν διαιτολόγο στην τηλεόραση και έλεγε για το τι πορέπει να τρώμε οι θηλάζουσες μητέρες και είπε ότι δεν πρέπει να τρώμε ολικής άλεσης πράγματα η τρόφιμα με πολλές ινες γιατι λέει μπορεί να περάσουν απεπτες ίνες στο γάλα και να έχει πρόβλημα το μωρό.. Κ εγώ έχω πρόβλημα με τον μικρό με κολικούς και δεν το ρισκάρω..

Διάβασα όμως κάπου να γράφει η Αγλαία ότι δεν περνάν οι ινες στο γαλα..

Τι να πώ, δεν ξέρω..

Εγώ έτρωγα τα πάντα μάυρα, μακαρόνια ολικής, ρύζι ακατέργαστο, ψωμί πολύσπορο, δημητριακά ή κουάκερ για πρωινό.. Τώρα έχω μπουρδουκλωθεί..

Ταχω κόψει όλα και τρώω ψωμί κ μακαρόνια άσπρα..

Εχει και ο μικρός κολικούς και δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα με πειράζουν τα μακαρόνια και το γάλα υψηλής παστερίωσης και δημιουργούν κολικούς στη μικρή. Για το κουάκερ δεν πρόσεξα κάτι. Μου είπαν τα καρύδια ότι βοηθούν στην παραγωγή.

Το τσάι το πίνω 2-3 φορές τη μέρα και κυρίως μετά από τον βραδυνό θηλασμό. Και λίγο πριν τη βάλω στο στήθος κάνω μασάζ με 2-3 σταγόνες λαδι και βοηθάω τη ροή του γάλακτος.

Οι θηλές μου είναι επίπεδες και κομμένες κομματάκια. Αλλά η μικρή πιάνει όλη την περιοχή και τρώει κανονικά.

Με αγχώνει το γεγονός ότι σε 3 εβδομάδες θα ταξιδεψω για Αθήνα με τα παιδιά και θα πρέπει να την έχω στο στήθος μου την ώρα της προσγείωσης για να μην πονέσουν τα αυτιά της. Θα πονέσουν τα αυτιά των επιβατών από τις φωνές μου!!!!!

Μια και θα είμαι Αγία Παρασκευή θέλεις να συναντηθούμε να θηλάσουμε παρέα; Μέχρι τότε μπορεί και οι δυό μας να είμαστε πολύ καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνά να πίνεις και μπύρα ERDINGER WEISSBIER Alkoholfrei, είναι πολύ καλή έχει και βιταμίνες και βοηθά στην παραγωγή γάλατος. Εγώ πίνω το τσάι της Alnatura BIO.

Με έκανες και γέλασα με το αεροπλάνο :laugh: Εγώ θήλασα τον γιο μου και στην προσγείωση! Έτσι μου είχε πει η παιδίατρος, είχα ταξιδέψει Ελλάδα όταν ήταν 2 μηνών!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi πίνω bio Malzbier που βοηθαει.

Ελευθερία, επειδή έχω και εγώ επίπεδες θηλές και πέρασα ό,τι πέρασα, νοικιάσαμε ένα νοσοκομειακό θήλαστρο για να βγάζω το γάλα.

Στην αρχή που δεν ήξερα το άφησα πάνω από 10 λεπτά και το στήθος μου έκανε φουσκάλα και μετά πληγη. Άσε που πονούσα κάθε φορά που μου ρουφουσε τη θηλή και μελάνιαζε η περιοχή! Οπότε αντλω με το χέρι όταν χρειαστεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΕΛΛΑΤΩΣΩ ΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΠΟΝΑΓΕ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΕΙΧΑ ΦΑΕΙ ΠΟΛΥ ΦΕΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΝΑ ΓΑΛΑ ΚΡΥΟ.

ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΓΑΛΑ ΚΟΥΤΙ(ΝΟΥΝΟΥ) ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΚΑΤΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑΜΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν λειπεις θα πρεπει να κανεις αντλησεις. ΤΟ θηλαστρο που εχεις τωρα δεν ειναι για πολλες αντλησεις. Οσο αδειαζει το στηθος τοσο παραγει γαλα. Δηλαδη αν φυγεις 2-3 μερες και δεν αντλεις καθολου οδηγεισαι σε απογαλακτισμο. Αν θες να συνεχισεις απλα κανε παρα πολυ συχνες αντλησεις. Εγω ακομα χρησιμοποιω τις θηλες σιλικονης γιατι στην αρχη με ειχε πληγωσει αλλα δεν εχω και θηλες της προκοπης ειναι κατι τσουνια που να τα βρει η μπεμπα? δοκιμασα και οταν μεγαλωσε να τις καταργησω αλλα ειχε συνηθισει. Καλή συνεχεια με τον θηλασμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον κορίτσια μου ήρθε το Symphony χθες...

Ειναι Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο !!!!!!! :)

Δεν το πιστεύω ότι ειναι τόσο άνετο και αποδοτικό. Δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το minielectric ενώ έχει τα ίδια εξαρτήματα (χοάνη, μπουκάλια).

Τώρα έχω μπεί σε πρόγραμμα και κάνω συχνές αντλήσεις για να δώ αν μου αυξηθεί η παραγωγή. Ηδη σήμερα το πρωί εβγαλα περισσότερο απο χθες.

Η πλάκα ειναι ότι ενώ οι θηλές μου είναι πολυ πληγωμένες, το θήλαστρο αυτό είναι τόσο άνετο ακόμη και σε αρκετά υψηλή σκάλα άντλησης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eley8eria έγραψε:

Λοιπον κορίτσια μου ήρθε το Symphony χθες...

Ειναι Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο !!!!!!! :)

Δεν το πιστεύω ότι ειναι τόσο άνετο και αποδοτικό. Δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το minielectric ενώ έχει τα ίδια εξαρτήματα (χοάνη, μπουκάλια).

Τώρα έχω μπεί σε πρόγραμμα και κάνω συχνές αντλήσεις για να δώ αν μου αυξηθεί η παραγωγή. Ηδη σήμερα το πρωί εβγαλα περισσότερο απο χθες.

Η πλάκα ειναι ότι ενώ οι θηλές μου είναι πολυ πληγωμένες, το θήλαστρο αυτό είναι τόσο άνετο ακόμη και σε αρκετά υψηλή σκάλα άντλησης!

Όλα θα πάνε καλά Ελευθερία μου, να μη φοβάσαι καθόλου!

Κι εγώ χρησιμοποίησα περιστασιακά το Symphony τους πρώτους δυο μήνες, λόγω πολύ τραυματισμενων θηλών. Βοήθησε πολύ να επουλωθούν οι πληγές, χωρίς να μειώσει το ρυθμό άυξησης παραγωγής γάλακτος...

Είναι λόγο ακριβό, αλλά κάνει θαύματα, ειδικά μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία! Καλό κουράγιο για τη συνέχεια και Καλή Επιτυχία!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αξίζει πάντως τα λεφτά της ενοικίασης..

Επειδή το χρησιμοποιώ συχνά, μου εχει πετάξει έξω τις θηλές και τώρα θηλάζω χωρίς σιλικόνούχες!!!! B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα,

να σας ρωτήσω κάτι? Αν θελήσω να ενοικιάσω το Symphony σε πόσες μέρες θα το έχω στα χέρια μου από την ημέρα παραγγελίας και αν δεν υπάρχει τι γίνεται μπαίνω σε λίστα αναμονής?? Ρωτάω γιατί εδώ ούτε το swing δεν βρίσκω μου είπανε σε κανέναν μήνα και άμα... Ελευθερία μου αλήθεια σου πέταξε τις θηλές έξω?? Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα κι εγώ και είναι κάτι που με αγχώνει πολύ..:dry: Γι αυτό αγόρασα διαμορφωτές θηλών της medela που τις φοράμε κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή λιγο πριν θηλάσουμε (εγώ που έχω εισέχουσες) αλλά πρώτα θα τις δείξω στο γιατρό μου να μου πει τη γνώμη του μην της χρησιμοποιήσω από τώρα και έχω άλλα μετά( συσπάσεις, πρόωρο τκτ κλπ).:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna,

ναι ρώτησε τον γιατρό σου, δεν το ξέρω αυτο το προιον που περιγράφεις, αν το ήξερα θα τις επερνα. Λογικά ο γιατρός σου θα σου πει απο τον 8ο να τις φοράς.

Εγώ όταν πήρα τηλέφωνο για το Sympphony δεν το ειχαν και μου είπαν πότε θα το έχουν κ με βάλανε προτεραιότητα γιατι τους είπα ότι το θέλω (Προφανώς δεν το είχε ζητήσει κάποια άλλη κοπέλα πριν απο μένα). Την ημέρα που υποτιθεται ότι θα ερχόταν στο κατάστημα τους δεν περίμενα να με πάρουν αυτοί και τους πήρα εγώ.. Την επόμενη μέρα το είχα σπίτι μου.

Με το καλό το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eley8eria έγραψε:

Α για το κουάκερ που λες, ειχα δει την περασμένη εβδομάδα εναν διαιτολόγο στην τηλεόραση και έλεγε για το τι πορέπει να τρώμε οι θηλάζουσες μητέρες και είπε ότι δεν πρέπει να τρώμε ολικής άλεσης πράγματα η τρόφιμα με πολλές ινες γιατι λέει μπορεί να περάσουν απεπτες ίνες στο γάλα και να έχει πρόβλημα το μωρό..

Ο διαιτολόγος αυτός πρέπει να είναι πολύ βλάκας!!!:blink: :woohoo:

Οι ίνες δεν μπορούν να φύγουν από το έντερο!!!

Δεν μπορούν να περάσουν στην κυκλοφορία του αίματος ή της λέμφου!

Δεν μπορούν να περάσουν τα κυτταρικά τοιχώματα των γαλακτοκυττάρων όπου παράγεται το γάλα.

Οι ίνες αυτές είναι ολόκληρες ομάδες κυττάρων και δεν μπορούν να μπούνε μέσα σε ένα κύτταρο...

:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πες τα Αγλαϊα γιατί εγώ το κουάκερ το τρώω κάθε μέρα και δεν έχει κανένα πρόβλημα το παιδί. Επίσης το διάβασα σε πολλές γερμανικές ιστιοσελίδες που κοιτούσα όταν έψαχνα τροφές που βοηθούν στην αύξηση του γάλακτος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aglaiap έγραψε:

Eley8eria έγραψε:

Ο διαιτολόγος αυτός πρέπει να είναι πολύ βλάκας!!!:blink: :woohoo:

Οι ίνες δεν μπορούν να φύγουν από το έντερο!!!

Δεν μπορούν να περάσουν στην κυκλοφορία του αίματος ή της λέμφου!

Δεν μπορούν να περάσουν τα κυτταρικά τοιχώματα των γαλακτοκυττάρων όπου παράγεται το γάλα.

Οι ίνες αυτές είναι ολόκληρες ομάδες κυττάρων και δεν μπορούν να μπούνε μέσα σε ένα κύτταρο...

:S[/quote:2vjyoeon]

Πεστα βρε Αγλαία μου, οχι τίποτα άλλο, ηταν και ο αντρας μου μπροστά εκείνη την ημέρα και τώρα τι τραβάω.. "Ασε κάτω το πολύσπορο!!"

Αντε τώρα να του εξηγήσω και να καταλάβει..

Μα τι να πω, τέτοια παραπλήροφορηση πια για τον θηλασμό.. ολοι την τύφλα τους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...