Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

Κοριτσάκια μου καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο σε όλες!!! 

@Princess28 κορίτσι μου εύχομαι να είναι όλα καλά!! Για να σε ηρεμήσω λίγο, φίλη μου έγκυος στον 4ο πέρασε κορονοιο πριν 1 μήνα χωρίς να κάνει εμβόλιο και τα μονα συμπτώματα που είχε ήταν έλλειψη όσφρησης και γεύσης!! Σε αντίθεση με φίλο μας που ενώ είχε κάνει το εμβόλιο το πέρασε με πυρετό και πόνο στα κόκαλα!! Παίζει φυσικά ρόλο και ο οργανισμός διότι το παιδί είναι καπνιστής ενώ η κοπέλα όχι πια!! Απλά στη φίλη μου ο γιατρός την συμβούλεψε να προσέχει παραπάνω λόγω του ότι το ανοσοποιητικο της έχει πέσει!!

@Xrisa95 κοριτσάκι μου εύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα με την καμπύλη σου!! Έχω και εγώ αυτήν την εβδομάδα και τρέμω λίγο λόγω κληρονομικοτητας μην μου εμφανιστεί ξαφνικά τίποτα!! Ωστόσο μέχρι στιγμής στις μηνιαίες εξετάσεις το ζάχαρο μου βγαίνει φυσιολογικό!!

@Marakiii μου για τέτοια πονακια δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω!! Εγώ λόγω σχολιοσης δυσκολεύομαι πάρα πολύ με τη μέση μου ειδικά όταν ξαπλώνω ανάσκελα οπότε στον ύπνο με βολεύει στο πλάι αριστερά με αρκετά μαξιλάρια!!

@Διόνη μου πως είσαι κοριτσάκι μου??? Δοκίμασε να της βάλεις παιδικά χριστουγεννιατικα τραγουδάκια!! Εγώ λόγω της δουλειάς μου όλη μέρα ακούω τέτοια και όταν τα βάζω στο σπίτι δείχνει να της αρέσουν!! Αλλιώς δοκίμασε χαλαρωτική μουσική (σαν νανούρισμα!! Έχει τέτοια στο YouTube αν πατήσεις baby Mozart θα σου βγάλει αρκετά!!)

Σε άλλα νέα κορίτσια μου εμείς περάσαμε μια ταραχή αυτή την εβδομάδα λόγω του ότι για δύο μέρες δεν ένιωθα τη μπέμπα πολύ κινητική!! Πήρα την Πέμπτη το γιατρό και μου είπε να πάω αμέσως να με δει!! Πήγα και κάναμε καρδιοτοκογραφημα όπου όλα ήταν πάρα πολύ καλά ευτυχώς και κατέληξα στο ότι ή η μπέμπα μου ήθελε βολτούλα ή ότι είναι ζηλιάρα από την κοιλιά!! 😂😂😂😂 Ο γιατρός βέβαια μου είπε ότι ενδεχομένως το ζάχαρο να ήταν χαμηλό και για αυτό δεν ήταν τόσο ζωηρή!! Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω κάτι!! Ο αιματοκρίτης μου είναι στο 35 (από 42 που είχα στην αρχή της εγκυμοσύνης) τον τελευταίο καιρό μετά το φαγητό αρχίζω να ζαλίζομαι και κάποιες φορές πέφτει η πίεση μου! Χθες για παράδειγμα με έπιασε μια τρομερή ζαλάδα μέτρησα την πίεση και ήταν 8 η μεγάλη και 4 η μικρή! Μόλις ξάπλωσα λίγο στον καναπέ και ήπια λίγο πορτοκαλάδα συνήλθα!! Σας έχει συμβεί?? Και πως το αντιμετωπισατε??? Φοβάμαι μήπως λιποθυμησω καμιά φορά και πάθει τίποτα η μικρή μου!! Σας φιλώ!!! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Όταν έχεις διαβήτη πας σε ενδοκρινολογο-διαβητολογο 

κ σου δίνει ειδικό πρόγραμμα όχι απλά προληπτικά 

η διατροφολόγος σου δίνει λογικά ένα ισορροπημένο πρόγραμμα 

πχ αν έχεις διαβήτη δν τρως γλυκά μόνο πχ μια κουτάλια μέλι σε γιαούρτι με χαμηλά λιπαρά κ ζυγισμένο σε γραμμάρια όχι όσο θέλεις (μια φορά την εβδομάδα η εξαρτάται το πρόγραμμα βασικά ) 

Ψωμί είναι ολικης πάλι μετρημένο

Ολα είναι μετρημένα ζυγισμένα προσεγμένα κ ο συνδυασμοσ Τροφων επισης

ολα με χαμηλά λιπαρά ολικησ Κτλ κτλ κτλ

πχ δν τρως αλλαντικά τρως μια φέτα κασέρι με χαμηλά λιπαρά

ωστοσο εξαρτάται το πρόγραμμα που θα σου βγάλει η διαβητολόγος ανάλογα τις μετρήσεις που κανεις μετά τα γεύματα κ κατά ποσο ρυθμίζεις το ζάχαρο 

εγω να πω την αλήθεια το παρακάνω κ προσέχω παρά πολύ γιατί αγχώνομαι 

 

Ααα κατάλαβα... πολύ αυστηρά πράγματα δηλαδή! Κουράγιο!

Νομίζω πως όλες αν μας πουν κάτι στην εγκυμοσύνη το προσέχουμε παραπάνω γιατί αυτό θα έχει επίπτωση και στο μωρό...καλά κάνεις! Καλύτερα τώρα να προσέχεις παρά μετά να μετανιωνεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Maira29 είπε:

Κοριτσάκια μου καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο σε όλες!!! 

@Princess28 κορίτσι μου εύχομαι να είναι όλα καλά!! Για να σε ηρεμήσω λίγο, φίλη μου έγκυος στον 4ο πέρασε κορονοιο πριν 1 μήνα χωρίς να κάνει εμβόλιο και τα μονα συμπτώματα που είχε ήταν έλλειψη όσφρησης και γεύσης!! Σε αντίθεση με φίλο μας που ενώ είχε κάνει το εμβόλιο το πέρασε με πυρετό και πόνο στα κόκαλα!! Παίζει φυσικά ρόλο και ο οργανισμός διότι το παιδί είναι καπνιστής ενώ η κοπέλα όχι πια!! Απλά στη φίλη μου ο γιατρός την συμβούλεψε να προσέχει παραπάνω λόγω του ότι το ανοσοποιητικο της έχει πέσει!!

@Xrisa95 κοριτσάκι μου εύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα με την καμπύλη σου!! Έχω και εγώ αυτήν την εβδομάδα και τρέμω λίγο λόγω κληρονομικοτητας μην μου εμφανιστεί ξαφνικά τίποτα!! Ωστόσο μέχρι στιγμής στις μηνιαίες εξετάσεις το ζάχαρο μου βγαίνει φυσιολογικό!!

@Marakiii μου για τέτοια πονακια δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω!! Εγώ λόγω σχολιοσης δυσκολεύομαι πάρα πολύ με τη μέση μου ειδικά όταν ξαπλώνω ανάσκελα οπότε στον ύπνο με βολεύει στο πλάι αριστερά με αρκετά μαξιλάρια!!

@Διόνη μου πως είσαι κοριτσάκι μου??? Δοκίμασε να της βάλεις παιδικά χριστουγεννιατικα τραγουδάκια!! Εγώ λόγω της δουλειάς μου όλη μέρα ακούω τέτοια και όταν τα βάζω στο σπίτι δείχνει να της αρέσουν!! Αλλιώς δοκίμασε χαλαρωτική μουσική (σαν νανούρισμα!! Έχει τέτοια στο YouTube αν πατήσεις baby Mozart θα σου βγάλει αρκετά!!)

Σε άλλα νέα κορίτσια μου εμείς περάσαμε μια ταραχή αυτή την εβδομάδα λόγω του ότι για δύο μέρες δεν ένιωθα τη μπέμπα πολύ κινητική!! Πήρα την Πέμπτη το γιατρό και μου είπε να πάω αμέσως να με δει!! Πήγα και κάναμε καρδιοτοκογραφημα όπου όλα ήταν πάρα πολύ καλά ευτυχώς και κατέληξα στο ότι ή η μπέμπα μου ήθελε βολτούλα ή ότι είναι ζηλιάρα από την κοιλιά!! 😂😂😂😂 Ο γιατρός βέβαια μου είπε ότι ενδεχομένως το ζάχαρο να ήταν χαμηλό και για αυτό δεν ήταν τόσο ζωηρή!! Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω κάτι!! Ο αιματοκρίτης μου είναι στο 35 (από 42 που είχα στην αρχή της εγκυμοσύνης) τον τελευταίο καιρό μετά το φαγητό αρχίζω να ζαλίζομαι και κάποιες φορές πέφτει η πίεση μου! Χθες για παράδειγμα με έπιασε μια τρομερή ζαλάδα μέτρησα την πίεση και ήταν 8 η μεγάλη και 4 η μικρή! Μόλις ξάπλωσα λίγο στον καναπέ και ήπια λίγο πορτοκαλάδα συνήλθα!! Σας έχει συμβεί?? Και πως το αντιμετωπισατε??? Φοβάμαι μήπως λιποθυμησω καμιά φορά και πάθει τίποτα η μικρή μου!! Σας φιλώ!!! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Καλημέρα!!

Εγώ μάλλον δεν κόλλησα, ούτε ο μικρούλης μου ούτε κανένας άλλος στην οικογένεια ευτυχώς😊

Όσο για τις ζαλάδες, πιστεύω πιο πολύ ότι μπορεί απλά να σου έπεσε η πίεση κ να ζαλίστηκες..ή να έχεις χαμηλό ζάχαρο..γιατί το 35 του αιματοκρίτη είναι πολύ καλό νούμερο για εγκυμοσύνη!! Εκτός αν σου έπεσε ξαφνικά κι άλλο! Είχες φάει μήπως γλυκό 1-2 ώρες πριν ζαλιστείς;;

Σε ρωτάω γιατί εγώ πέρσι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πολλές ζαλάδες κ νόμιζα ότι είναι από την αναιμία(έχω πολύ χαμηλό αιματοκρίτη) ή από την υπόταση(έχω κ χαμηλή πίεση)..αλλά τελικά στην καμπύλη ζαχάρου ανακάλυψα ότι έχω υπογλυκαιμίες, μου έπεφτε δηλαδή πάρα πολύ το ζάχαρο..κ αυτό προκαλεί ζαλάδες..φαντάσου είχα 50, κ κάτω από 50 πέφτεις σε κώμα κλπ(χτύπα ξύλο)

Αλλά μπορεί και απλά να σου έπεσε η πίεση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2021 at 12:19 ΠΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Μια χαρά τέλεια η μπέμπα. Ευτυχώς πρόλαβες και έφαγες! Και γω έχω φάει 2 και ελπίζω να ξαναδώ κανένα αν και δύσκολα το βλέπω! Πρέπει να τα κόψω όλα γιατί υποφέρω απ' τις καούρες και παθαίνω αυτό που περιέγραψες ... Έχω φουλ παλινδρόμηση σε σημείο να κάνω εμετούς..  και γω έτσι κοιμάμαι με 45 μαξιλάρια😄🤪. Ούτε καθιστή ούτε ξαπλωτη κάτι ενδιάμεσο!

Υπομονη σε όλες μας κορίτσια σε λίγο όλες θα κρατάμε τα μωράκια μας αγκαλίτσα🙏🙏🙏

Ωχ σε καταλαβαίνω! Καναδυο φορές ξύπνησα κ νόμιζα ότι πεθαίνω δε μπορούσα να πάρω ανάσα, κ πήγα κ έκανα εμετό τα έβγαλα όλα, από τότε κοιμόμουν έτσι μισοσηκωμένη…σε αυτή την εγκυμοσύνη δε μου έχει τύχει αυτό στον ύπνο μου ευτυχώς, αλλά μες τη μέρα αρκετά!

Μελομακάρονα έχω φάει αρκετά μέχρι τώρα ευτυχώς😇😇 αλλά σκέφτηκα ότι μπορεί να υπάρχουν κ μελομακάρονα χωρίς ζάχαρη;; Θα το ψάξω!!😀

Υπομονή!!🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2021 at 10:24 ΠΜ, ο/η Marakiii είπε:

@Princess28 μου ισχύει αυτό που λες! Τρωω κάτι σούβλες ώρες ώρες και στην αρχή τρομαζα τώρα γελάω και καταλαβαίνει κ ο σύζυγος ότι κάτι συμβαίνει εκεί μέσα! Έχω κ εγω κάποιες φορές παλινδρομηση αλλά κάπου το είχα διαβάσει κ όταν το κατάλαβα σηκώθηκα αμέσως! 

Αυτή η καμπύλη που λέτε με αγχώνει έτσι όπως σας ακούω να λέτε γιαυτην..είμαι κ μια γλυκατζου όσο δεν πάει! Είπα στην διατροφολόγο μου όμως ότι δεν γίνεται θέλω κάτι μετά το μεσημεριανό κ η γλυκούλα μ έβαλε ένα μελομακάρονο κάθε μέρα!

Καλημέραα χαχαχα μη σε αγχώνειι…υπάρχουν κ γλυκά χωρίς ζάχαρη ούτως ή άλλως!! Οκ δεν είναι το ίδιο, αλλά κάτι κάνουν😄😄

Εγώ τώρα ψάχνω κάποιο μαγαζί να έχει ζεστή σοκολάτα χωρίς ζάχαρη, γιατί τώρα που δε μπορώ καφε έπινα κάθε μέρα σοκολάτα..αν είναι πηχτή βέβαια, αλλιώς αν είναι σαν γάλα μ ανακατεύει κι αυτή, οπότε την παίρνω κ πίνω απλά καναδυο γουλιές😆 Αλλιώς σκέφτομαι να παίρνω καπουτσίνο ή λάττε με στέβια ή να κάνω γαλλικό με στεβια κ να πίνω πάλι καμια γουλιά όσο μπορώ.

Το σκέφτομαι κ σαν αποτοξίνωση, γιατί όταν δεν είμαι έγκυος πίνω 2-3 καφέδες τη μέρα, και τους πίνω με φουλ ζάχαρη και φουλ εβαπορέ…που δεν κάνει κ τόσο καλό η ζάχαρη άρα λέω θα’ναι σαν 3 μήνες αποτοξίνωση😆

Υπάρχουν εναλλακτικές πάντως στα γλυκά..βρήκα κ ειδικό ζαχαροπλαστείο με γλυκά χωρίς ζάχαρη!! Το να κάνεις σκληρή διατροφή είναι πιο δύσκολο, αλλά κ πάλι αν σκέφτεσαι ότι είναι για το καλό του μωρού κάνεις υπομονή❤️❤️ Σε λίγους μήνες θα τα έχουμε αγκαλιά💕💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2021 at 11:17 ΠΜ, ο/η Niki5s είπε:

Καλημερα κορίτσια μου!! 

Διαβάζω όλες αυτές τις μέρες τα νέα σας αλλά περασαμε μια γαστρεντερίτιδα μούρλια. Να φυγει αυτή η εβδομάδα και να μη ξαναγυρίσει. 😞

Στα καλά νέα πήγαμε είδαμε κι εμείς το μπέμπη μας. Είναι καλά στις 24+4  είναι 770 γρ και συνεχίζει μας είπε να είναι παραπάνω τσουπωτος απ ότι θα ήθελε η γιατρός. Πάλι δεν είδαμε προσωπο γιατί μας είχε γυρίσει τη πλατη. Μόνο ποπο βλέπαμε. Και έχουμε και μια περυτυλιξη μονή στο λαιμό αλλά μας είπε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. 

Δευτέρα θα πάω να κάνω και τη καμπύλη γτ βάση του βάρους του μωρου και του δικου μου υπάρχει μια υποψία από τη γιατρό ότι ίσως οφείλεται σε διαβήτη κυησης. Αλλά προς το παρον μου είπε να κόψω υδατάνθρακες, αλάτι και ζάχαρη και βλέπουμε. 

 

Περαστικά κορίτσι μου!!

Λοιπόν εγώ 23+6 ήταν 615γρ η μικρή..κ διάβασα ότι παίρνουν 170γρ την εβδομάδα τώρα..που σημαίνει ότι αν πήγαινα 5 μέρες μετά δηλαδή 24+4 θα ήταν κ μένα γύρω στα 750γρ…να ξέρεις ότι έχουν κ μια απόκλιση πάντα τα γραμμάρια που βγάζει ο υπέρηχος με το πόσο πραγματικά είναι το μωρό.

Βέβαια η γιατρός σου ξέρει καλύτερα γιατί το λέει, αν είναι κάτι θα το δείτε στην καμπύλη ζαχάρου! Και όλα φτιάχνουν, μην αγχώνεσαι!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα σε όλα τ κορίτσια ❤️
 

24+5 σήμερα εγώ 

είχα χθες γιατρό ακόμα αυξημένο το αμνιακό μου έγραψε καμπύλη θα την κάνω μέσα στην εβδομάδα κ αναλόγως  τ αποτελέσματα είπαμε βλέπουμε 

 

πως είστε όλες καλα; Καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε ❤️❤️❤️❤️

Καλημέρα Χρύσα μου, καλό Σαββατοκύριακο!!

24+1 σήμερα κι εγώ🥰

Τι σου είπε ο γιατρός; Ήταν ακόμα μέσα στα όρια το αμνιακό; Πότε θα κάνεις καμπύλη;

Καλά αποτελέσματα εύχομαι❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Καλό σαββατοκύριακο να έχουμε!

Τι κάνετε;

Εγώ τα τελευταία βράδια κοιτάω πράγματα για τη μπέμπα και μου φτιάχνει τη διάθεση, τα βάζω στο καλάθι αλλά με παίρνει ο ύπνος κ ευτυχώς δεν έχω αγοράσει κάτι άλλο ακόμα χαχα 🎀🛍💗💞💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα!!

Εγώ μάλλον δεν κόλλησα, ούτε ο μικρούλης μου ούτε κανένας άλλος στην οικογένεια ευτυχώς😊

Όσο για τις ζαλάδες, πιστεύω πιο πολύ ότι μπορεί απλά να σου έπεσε η πίεση κ να ζαλίστηκες..ή να έχεις χαμηλό ζάχαρο..γιατί το 35 του αιματοκρίτη είναι πολύ καλό νούμερο για εγκυμοσύνη!! Εκτός αν σου έπεσε ξαφνικά κι άλλο! Είχες φάει μήπως γλυκό 1-2 ώρες πριν ζαλιστείς;;

Σε ρωτάω γιατί εγώ πέρσι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πολλές ζαλάδες κ νόμιζα ότι είναι από την αναιμία(έχω πολύ χαμηλό αιματοκρίτη) ή από την υπόταση(έχω κ χαμηλή πίεση)..αλλά τελικά στην καμπύλη ζαχάρου ανακάλυψα ότι έχω υπογλυκαιμίες, μου έπεφτε δηλαδή πάρα πολύ το ζάχαρο..κ αυτό προκαλεί ζαλάδες..φαντάσου είχα 50, κ κάτω από 50 πέφτεις σε κώμα κλπ(χτύπα ξύλο)

Αλλά μπορεί και απλά να σου έπεσε η πίεση!

Καλημέρα κορίτσι μου!! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Δυστυχώς λόγω του ότι παίρνω τρεις φορές σίδηρο την ημέρα και τρεις φορές μαγνήσιο δεν κάνω συχνά γεύματα και όσο είμαι στη δουλειά πολύ σπάνια να φάω κάτι (κυρίως λόγω του ότι πρέπει να έχουν μια ώρα περίπου κενό σίδηρος με μαγνήσιο) οπότε τρώω συνήθως ή μια και καλή απόγευμα ή μεσημέρι και βράδυ, λάθος το ξέρω!! Αλλά μέχρι τώρα που ήταν πιο ψηλός ο αιματοκρίτης δεν το πάθαινα τόσο συχνά!! Όταν το πάθαινα δηλαδή ήταν λόγω πίεσης!! Το τελευταίο δίμηνο το παθαίνω σχεδόν συνέχεια!! Το ζάχαρο μου στις πρώτες εξετάσεις ήταν στο 100 (φυσιολογικο ναι μεν αλλά όχι για εγκυμοσυνη!!) μου είχε πει τότε ο γιατρός να κόψω ορισμένα πράγματα να δούμε πως θα πάει και ενώ τη ζάχαρη στον καφέ να πω την αλήθεια δεν την έκοψα στις επόμενες εξετάσεις το ζάχαρο μου ήταν στο 86-88!! Επιπλέον έχει τύχει να το πάθω και με πίεση 11,5 μεγάλη και μικρή 5!! Αλλά πάντα το παθαίνω μετά το φαγητό!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Maira29 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Δυστυχώς λόγω του ότι παίρνω τρεις φορές σίδηρο την ημέρα και τρεις φορές μαγνήσιο δεν κάνω συχνά γεύματα και όσο είμαι στη δουλειά πολύ σπάνια να φάω κάτι (κυρίως λόγω του ότι πρέπει να έχουν μια ώρα περίπου κενό σίδηρος με μαγνήσιο) οπότε τρώω συνήθως ή μια και καλή απόγευμα ή μεσημέρι και βράδυ, λάθος το ξέρω!! Αλλά μέχρι τώρα που ήταν πιο ψηλός ο αιματοκρίτης δεν το πάθαινα τόσο συχνά!! Όταν το πάθαινα δηλαδή ήταν λόγω πίεσης!! Το τελευταίο δίμηνο το παθαίνω σχεδόν συνέχεια!! Το ζάχαρο μου στις πρώτες εξετάσεις ήταν στο 100 (φυσιολογικο ναι μεν αλλά όχι για εγκυμοσυνη!!) μου είχε πει τότε ο γιατρός να κόψω ορισμένα πράγματα να δούμε πως θα πάει και ενώ τη ζάχαρη στον καφέ να πω την αλήθεια δεν την έκοψα στις επόμενες εξετάσεις το ζάχαρο μου ήταν στο 86-88!! Επιπλέον έχει τύχει να το πάθω και με πίεση 11,5 μεγάλη και μικρή 5!! Αλλά πάντα το παθαίνω μετά το φαγητό!! 

Η μικρή 5 είναι χαμηλή!! Ίσως γι’αυτό να ζαλίζεσαι! 8 είναι το φυσιολογικό σκέψου..δε ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει! Τσεκαρε κ τον αιματοκρίτη μήπως έπεσε ξαφνικά, αν κ αν παίρνεις σίδηρο 3 φορές τη μέρα το θεωρώ σχεδόν απίθανο!

Το ζάχαρο μου εμένα στις εξετάσεις ήταν πάντα μέσα στα όρια, δηλαδή 70-80, στην καμπύλη ζαχάρου φάνηκε ότι έπεφτε πάρα πολύ! Κ γι’αυτό είχα ζαλάδες! Μόλις έκοψα τη ζάχαρη έφτιαξε λίγο.

Επίσης προσπάθησε καμια ώρα μετά το σίδηρο να τρως κάτι!! Θυμάμαι από μικρή πάντα με ανακάτευε ο σίδηρος που έπαιρνα όταν περναγαν ώρες κ δεν είχα φάει! Γι’αυτό είχα σταματήσει να παίρνω μετά😅

Στην εγκυμοσύνη έχουμε πολλές ζαλάδες γενικά κ είναι ένα από τα συμπτώματα, οπότε υπομονή!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Η μικρή 5 είναι χαμηλή!! Ίσως γι’αυτό να ζαλίζεσαι! 8 είναι το φυσιολογικό σκέψου..δε ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει! Τσεκαρε κ τον αιματοκρίτη μήπως έπεσε ξαφνικά, αν κ αν παίρνεις σίδηρο 3 φορές τη μέρα το θεωρώ σχεδόν απίθανο!

Το ζάχαρο μου εμένα στις εξετάσεις ήταν πάντα μέσα στα όρια, δηλαδή 70-80, στην καμπύλη ζαχάρου φάνηκε ότι έπεφτε πάρα πολύ! Κ γι’αυτό είχα ζαλάδες! Μόλις έκοψα τη ζάχαρη έφτιαξε λίγο.

Επίσης προσπάθησε καμια ώρα μετά το σίδηρο να τρως κάτι!! Θυμάμαι από μικρή πάντα με ανακάτευε ο σίδηρος που έπαιρνα όταν περναγαν ώρες κ δεν είχα φάει! Γι’αυτό είχα σταματήσει να παίρνω μετά😅

Στην εγκυμοσύνη έχουμε πολλές ζαλάδες γενικά κ είναι ένα από τα συμπτώματα, οπότε υπομονή!💗

Αχχ άσε σε καταλαβαίνω! Όλες όσες ξέρω ειλικρινά με το σίδηρο έχουν τεράστιο θέμα!! Το πρόβλημα είναι ότι το χαπάκι δεν κάνει δουλειά να πεις θα το πάρεις και τέλος!! Και τώρα μου το άλλαξαν πάλι και παίρνω το ferrobival!! Εγώ ανακατεύομαι την στιγμή που το πίνω!! Αν δεν κάνω εκείνη τη στιγμή εμετό όλα καλά!! Απλά σκέψου ότι ξυπνάω κατά τις 7-7.30 (αν τα καταφέρω) για να πάρω χάπι του θυρεοειδή μετά στις 8.30 (γιατί και για αυτό μου είπε ο γιατρός και η ενδοκρινολογος για μια ώρα να μην φάω ή να πιω κάτι) θα πάρω το μαγνήσιο και το ασβέστιο εκείνη την ώρα μετά θα πιω έναν καφέ στο πόδι κιόλας μην φανταστείς!! Να πάω στη δουλειά να πάρω κατά τις 10 με 10 και κάτι το σίδηρο μετά κατά τις 12.30 το φυλλικο (γιατί μου είπαν να μην τα παίρνω μαζί) να γυρίσω σπίτι κατά τις 3.30 να φάω, μετά από κανένα μισάωρο να πάρω σίδηρο ή μαγνήσιο ανάλογα το φαγητό κατά τις 5.30 με 6 να πάρω αυτό που δεν έχω πάρει να μαγειρεψω για το βράδυ να φάμε δηλαδή κατά τις 8 με 8.30 για να πάρω μετά κατά τις 10 σίδηρο και 11.30 περίπου μαγνήσιο ή ανάποδα!! Οπότε το ότι καταφέρνω και τρώω μέσα στην ημέρα είναι θαύμα!! Για την πίεση τώρα τι να σου πω!! Στο πρώτο ραντεβού που είχαμε με τον γιατρό που έχω πλέον είχα από άγχος 15.8 μεγάλη και 9 μικρή, μου είπε ότι ειναι πολύ υψηλές και οι δύο και μου έδωσε χάπι (το οποίο επειδή τότε μου είπε ότι ίσως δυσκολευτώ να το βρω να το ζητήσω από το φαρμακείο και μέχρι να μου το φέρουν να μετράω πίεση 3 φορές τη μέρα και ανάλογα θα μου έλεγε πως να το πάρω αφού λοιπόν ήμουν οκ από πίεση μου είπε να μην το πάρω) στις 25 του μήνα με ξανά μέτρησε και ήμουν στο 13 και κάτι μεγάλη και 6 κάτι η μικρή και μου είχε πει ότι είναι οκ!! Τι να πω δεν ξέρω πραγματικά!! Για ζάχαρο δεν έχω εικόνα πέρα από τις εξετάσεις αυτή τη βδομάδα θα κάνω την καμπύλη και βλέπουμε!! Αλλά σου λέω τις έχω πιο έντονα τώρα που ο αιματοκρίτης είναι στο 35! Όσες φορές είχα ζαλιστεί στο παρελθόν ήταν ξεκάθαρα πίεση!! Και συνήθως όταν το πάθαινα τότε ήταν στο 8 η μεγάλη και στο 4 η μικρή!! Τώρα μου φάνηκε περίεργο μια δυο φορές που το έπαθα που ήταν η μεγάλη στο 11 με 11.5 αλλά η μικρή στο 5 με 5.5!! Τι να πω!! Ελπίζω αυτό να μην επηρεάζει το μωρό!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Maira29 είπε:

Αχχ άσε σε καταλαβαίνω! Όλες όσες ξέρω ειλικρινά με το σίδηρο έχουν τεράστιο θέμα!! Το πρόβλημα είναι ότι το χαπάκι δεν κάνει δουλειά να πεις θα το πάρεις και τέλος!! Και τώρα μου το άλλαξαν πάλι και παίρνω το ferrobival!! Εγώ ανακατεύομαι την στιγμή που το πίνω!! Αν δεν κάνω εκείνη τη στιγμή εμετό όλα καλά!! Απλά σκέψου ότι ξυπνάω κατά τις 7-7.30 (αν τα καταφέρω) για να πάρω χάπι του θυρεοειδή μετά στις 8.30 (γιατί και για αυτό μου είπε ο γιατρός και η ενδοκρινολογος για μια ώρα να μην φάω ή να πιω κάτι) θα πάρω το μαγνήσιο και το ασβέστιο εκείνη την ώρα μετά θα πιω έναν καφέ στο πόδι κιόλας μην φανταστείς!! Να πάω στη δουλειά να πάρω κατά τις 10 με 10 και κάτι το σίδηρο μετά κατά τις 12.30 το φυλλικο (γιατί μου είπαν να μην τα παίρνω μαζί) να γυρίσω σπίτι κατά τις 3.30 να φάω, μετά από κανένα μισάωρο να πάρω σίδηρο ή μαγνήσιο ανάλογα το φαγητό κατά τις 5.30 με 6 να πάρω αυτό που δεν έχω πάρει να μαγειρεψω για το βράδυ να φάμε δηλαδή κατά τις 8 με 8.30 για να πάρω μετά κατά τις 10 σίδηρο και 11.30 περίπου μαγνήσιο ή ανάποδα!! Οπότε το ότι καταφέρνω και τρώω μέσα στην ημέρα είναι θαύμα!! Για την πίεση τώρα τι να σου πω!! Στο πρώτο ραντεβού που είχαμε με τον γιατρό που έχω πλέον είχα από άγχος 15.8 μεγάλη και 9 μικρή, μου είπε ότι ειναι πολύ υψηλές και οι δύο και μου έδωσε χάπι (το οποίο επειδή τότε μου είπε ότι ίσως δυσκολευτώ να το βρω να το ζητήσω από το φαρμακείο και μέχρι να μου το φέρουν να μετράω πίεση 3 φορές τη μέρα και ανάλογα θα μου έλεγε πως να το πάρω αφού λοιπόν ήμουν οκ από πίεση μου είπε να μην το πάρω) στις 25 του μήνα με ξανά μέτρησε και ήμουν στο 13 και κάτι μεγάλη και 6 κάτι η μικρή και μου είχε πει ότι είναι οκ!! Τι να πω δεν ξέρω πραγματικά!! Για ζάχαρο δεν έχω εικόνα πέρα από τις εξετάσεις αυτή τη βδομάδα θα κάνω την καμπύλη και βλέπουμε!! Αλλά σου λέω τις έχω πιο έντονα τώρα που ο αιματοκρίτης είναι στο 35! Όσες φορές είχα ζαλιστεί στο παρελθόν ήταν ξεκάθαρα πίεση!! Και συνήθως όταν το πάθαινα τότε ήταν στο 8 η μεγάλη και στο 4 η μικρή!! Τώρα μου φάνηκε περίεργο μια δυο φορές που το έπαθα που ήταν η μεγάλη στο 11 με 11.5 αλλά η μικρή στο 5 με 5.5!! Τι να πω!! Ελπίζω αυτό να μην επηρεάζει το μωρό!! 

Πωπω μπέρδεμα με τόσα φάρμακα!! Χαρά στο κουράγιο σου!!❤️

Θυμάμαι πέρσι στον μικρό μου που είχα θέμα κ εγώ με το θυροειδή, ξυπνούσα όταν έφευγε ο άντρας μου, έπαιρνα το χαπάκι του θυροειδή κ μετά ξανακοιμόμουν κ ξύπναγα μετά από 1-2 ώρες κ έπαιρνα τον σίδηρο. Κ μετά το μεσημέρι βιταμίνες, ασβέστιο και βιταμίνη d 😆

Το ασβέστιο κάνει που το πίνεις τόσο κοντά με το σίδηρο; Έχεις ρωτήσει; Γιατί εμένα η γιατρός μου είχε πει να παίρνω το σίδηρο πρωί κ το ασβέστιο απόγευμα, να έχουν αρκετές ώρες διαφορά μεταξύ τους δηλαδή!

Σίδηρο παίρνεις 3 φορές τη μέρα επειδή είναι αμπούλα;; Μήπως να δοκίμαζες χάπι; Παλιά έπαιρνα αμπούλες κ μόλις τις έπινα μου ερχόταν να κάνω εμετό δεν άντεχα καθόλου..οπότε τις είχα κόψει κ από τότε χάπι μόνο..που κ αυτό με ανακατεύει αν δε φάω σύντομα κ το είχα κόψει κ αυτό, αλλά είναι καλύτερα από την αμπούλα. Οπότε τώρα στην εγκυμοσύνη παίρνω αναγκαστικά αυτό.

Ο αιματοκρίτης σου πάντως είναι φυσιολογικός για εγκυμοσύνη, μην αγχώνεσαι!! Απλά είχες πολύ υψηλό πριν κ σου φαίνεται χαμηλός τώρα..!

Εγώ πιστεύω ότι ζαλίζεσαι λόγω της χαμηλής πίεσης! Το φυσιολογικό φαντάσου είναι 12 με 8..το 11 με 5 είναι λίγο χαμηλό το 11, αλλά το 5 είναι αρκετά χαμηλό! Κ όταν ζαλίζεσαι μπορεί να μην έχεις καν 11 κ 5, μπορεί να σου έχει πέσει κι άλλο, χθες πχ που είχες τη ζαλάδα είχες 8 με 4 οπότε λογικό να ζαλιστείς!!

Το μωρό δεν επηρεάζεται πάντως μην αγχώνεσαι! Το μωρό σε ξεζουμίζει, εσύ υποφέρεις😄

Ξέρω από ζαλάδες, πέρσι είχα φτάσει σε σημείο να χάσω τις αισθήσεις μου κ να τρακάρω κ να διαλυθεί το αμάξι όταν ήμουν 7 μηνών έγκυος όπως σας έχω ξαναπεί(λόγω του χαμηλού ζαχάρου που τότε δεν το’ξερα), επίσης όταν μου έκαναν την επισκληρίδιο πάλι αντέδρασε άσχημα ο οργανισμός μου έπεσε η πίεση πολύ με είδε η μαία φαντάσου πώς θα’μουν κ μ λέει είσαι καλά φωνάζει τον αναισθησιολόγο έψαχνε φάρμακα αυτός μου έβαζε φάρμακα στον ορό εγώ λέω πεθαίνω έβλεπα κ θαμπά η πίεση δεν ανέβαινε ευτυχώς κάποια στιγμή ανέβηκε..μ λένε επιπλοκή της επισκληριδίου..ένας άλλος γιατρός παλιά μου είχε φτάσει ο σίδηρος 20κατι, του πήγε ο μπαμπάς μου τις εξετάσεις αίματος να τις δει του λέει ο γιατρός πώς είναι όρθια;μάλλον έχει συνηθίσει να ζει έτσι..κ όντως έτσι είναι..γενικά έχω θέμα με ζαλάδες, υπόταση, αναιμία κλπ οπότε καταλαβαίνω…

Απλά υπομονή σκέψου ότι είναι λίγοι μήνες ακόμη μετά θα σου περάσουν όλα🙏🙏💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέραα χαχαχα μη σε αγχώνειι…υπάρχουν κ γλυκά χωρίς ζάχαρη ούτως ή άλλως!! Οκ δεν είναι το ίδιο, αλλά κάτι κάνουν😄😄

Εγώ τώρα ψάχνω κάποιο μαγαζί να έχει ζεστή σοκολάτα χωρίς ζάχαρη, γιατί τώρα που δε μπορώ καφε έπινα κάθε μέρα σοκολάτα..αν είναι πηχτή βέβαια, αλλιώς αν είναι σαν γάλα μ ανακατεύει κι αυτή, οπότε την παίρνω κ πίνω απλά καναδυο γουλιές😆 Αλλιώς σκέφτομαι να παίρνω καπουτσίνο ή λάττε με στέβια ή να κάνω γαλλικό με στεβια κ να πίνω πάλι καμια γουλιά όσο μπορώ.

Το σκέφτομαι κ σαν αποτοξίνωση, γιατί όταν δεν είμαι έγκυος πίνω 2-3 καφέδες τη μέρα, και τους πίνω με φουλ ζάχαρη και φουλ εβαπορέ…που δεν κάνει κ τόσο καλό η ζάχαρη άρα λέω θα’ναι σαν 3 μήνες αποτοξίνωση😆

Υπάρχουν εναλλακτικές πάντως στα γλυκά..βρήκα κ ειδικό ζαχαροπλαστείο με γλυκά χωρίς ζάχαρη!! Το να κάνεις σκληρή διατροφή είναι πιο δύσκολο, αλλά κ πάλι αν σκέφτεσαι ότι είναι για το καλό του μωρού κάνεις υπομονή❤️❤️ Σε λίγους μήνες θα τα έχουμε αγκαλιά💕💕

Στέβια θα σου πρότεινα όχι κορίτσι μου 

Το πιο υγιεινό μετά την ζάχαρη είναι το μέλι που έχει παραπάνω θερμίδες από την ζάχαρη αλλά χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη 

ολα τ άλλα υποκατάστατα (μελασα, σιρόπι αγαύης, σιρόπι Σφενδάμου κτλ κτλ ) μπορείς να τ χρησιμοποιείς αλλά όχι σε καθημερινή βάση για καιρό 

Εγώ αυτό που βάζω στον καφέ για να μου δώσει μια γεύση ωραία είναι κανέλα κευλανης τριμμένη (όχι την απλή κανέλα) 

Κ εγώ πίνω φουλ γλυκό κ μ γάλα καφέ αλλά τώρα τον πίνω μόνο με μισή κουτάλια ζάχαρη (περίπου 20 θερμιδεσ έχει) ή καθόλου κ με κανέλα 

Στα υπόλοιπα πχ κέικ γλυκά κουλούρια ανέκαθεν λόγω της μικρής μου βάζω μόνο μέλι παραγωγής του θείου μου που ξέρω ότι δν ταΐζει ζάχαρη τις μέλισσες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maira29 είπε:

Κοριτσάκια μου καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο σε όλες!!! 

@Princess28 κορίτσι μου εύχομαι να είναι όλα καλά!! Για να σε ηρεμήσω λίγο, φίλη μου έγκυος στον 4ο πέρασε κορονοιο πριν 1 μήνα χωρίς να κάνει εμβόλιο και τα μονα συμπτώματα που είχε ήταν έλλειψη όσφρησης και γεύσης!! Σε αντίθεση με φίλο μας που ενώ είχε κάνει το εμβόλιο το πέρασε με πυρετό και πόνο στα κόκαλα!! Παίζει φυσικά ρόλο και ο οργανισμός διότι το παιδί είναι καπνιστής ενώ η κοπέλα όχι πια!! Απλά στη φίλη μου ο γιατρός την συμβούλεψε να προσέχει παραπάνω λόγω του ότι το ανοσοποιητικο της έχει πέσει!!

@Xrisa95 κοριτσάκι μου εύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα με την καμπύλη σου!! Έχω και εγώ αυτήν την εβδομάδα και τρέμω λίγο λόγω κληρονομικοτητας μην μου εμφανιστεί ξαφνικά τίποτα!! Ωστόσο μέχρι στιγμής στις μηνιαίες εξετάσεις το ζάχαρο μου βγαίνει φυσιολογικό!!

@Marakiii μου για τέτοια πονακια δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω!! Εγώ λόγω σχολιοσης δυσκολεύομαι πάρα πολύ με τη μέση μου ειδικά όταν ξαπλώνω ανάσκελα οπότε στον ύπνο με βολεύει στο πλάι αριστερά με αρκετά μαξιλάρια!!

@Διόνη μου πως είσαι κοριτσάκι μου??? Δοκίμασε να της βάλεις παιδικά χριστουγεννιατικα τραγουδάκια!! Εγώ λόγω της δουλειάς μου όλη μέρα ακούω τέτοια και όταν τα βάζω στο σπίτι δείχνει να της αρέσουν!! Αλλιώς δοκίμασε χαλαρωτική μουσική (σαν νανούρισμα!! Έχει τέτοια στο YouTube αν πατήσεις baby Mozart θα σου βγάλει αρκετά!!)

Σε άλλα νέα κορίτσια μου εμείς περάσαμε μια ταραχή αυτή την εβδομάδα λόγω του ότι για δύο μέρες δεν ένιωθα τη μπέμπα πολύ κινητική!! Πήρα την Πέμπτη το γιατρό και μου είπε να πάω αμέσως να με δει!! Πήγα και κάναμε καρδιοτοκογραφημα όπου όλα ήταν πάρα πολύ καλά ευτυχώς και κατέληξα στο ότι ή η μπέμπα μου ήθελε βολτούλα ή ότι είναι ζηλιάρα από την κοιλιά!! 😂😂😂😂 Ο γιατρός βέβαια μου είπε ότι ενδεχομένως το ζάχαρο να ήταν χαμηλό και για αυτό δεν ήταν τόσο ζωηρή!! Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω κάτι!! Ο αιματοκρίτης μου είναι στο 35 (από 42 που είχα στην αρχή της εγκυμοσύνης) τον τελευταίο καιρό μετά το φαγητό αρχίζω να ζαλίζομαι και κάποιες φορές πέφτει η πίεση μου! Χθες για παράδειγμα με έπιασε μια τρομερή ζαλάδα μέτρησα την πίεση και ήταν 8 η μεγάλη και 4 η μικρή! Μόλις ξάπλωσα λίγο στον καναπέ και ήπια λίγο πορτοκαλάδα συνήλθα!! Σας έχει συμβεί?? Και πως το αντιμετωπισατε??? Φοβάμαι μήπως λιποθυμησω καμιά φορά και πάθει τίποτα η μικρή μου!! Σας φιλώ!!! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Κορίτσι μου ο αιματοκρίτης σου δν είναι άσχημα μια χαρά 

βεβαια από μόνος του δν λέει κάτι κοιτάς κ αιμοσφαιρινη κ φεριτίνη 

 

τωρα η πίεση σου είναι χαμηλή γ αυτό ζαλίζεσαι 

μιλα μ τον γιατρό σ είτε θ σ πει να αυξήσεις λίγο το αλατακι είτε όπως λέει η @Princess28 μπορεί κ υπογλυκαιμίες αλλά με τόσο χαμηλή πίεση μάλλον αυτό ευθύνεται! 
 

να προσεχεις κορίτσι μου ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:Στέβια θα σου πρότεινα όχι κορίτσι μου 

Το πιο υγιεινό μετά την ζάχαρη είναι το μέλι που έχει παραπάνω θερμίδες από την ζάχαρη αλλά χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη 

ολα τ άλλα υποκατάστατα (μελασα, σιρόπι αγαύης, σιρόπι Σφενδάμου κτλ κτλ ) μπορείς να τ χρησιμοποιείς αλλά όχι σε καθημερινή βάση για καιρό 

Εγώ αυτό που βάζω στον καφέ για να μου δώσει μια γεύση ωραία είναι κανέλα κευλανης τριμμένη (όχι την απλή κανέλα) 

Κ εγώ πίνω φουλ γλυκό κ μ γάλα καφέ αλλά τώρα τον πίνω μόνο με μισή κουτάλια ζάχαρη (περίπου 20 θερμιδεσ έχει) ή καθόλου κ με κανέλα 

Στα υπόλοιπα πχ κέικ γλυκά κουλούρια ανέκαθεν λόγω της μικρής μου βάζω μόνο μέλι παραγωγής του θείου μου που ξέρω ότι δν ταΐζει ζάχαρη τις μέλισσες 

Μέλι περσι ειχα δοκιμάσει μια φορά κ μ είπαν όχι, γιατι δινουν ζάχαρη στις μέλισσες οπως λες κ πρεπει να βρεις πολυ καθαρό, ανθέων ή κατι τέτοιο..αντε να βρω εγώ κάποιον παραγωγό που να τον ξέρω..οπότε μ ειπαν ούτε αυτό..

Κ αυτό το βαφλάκι με μέλι που είχα παρει απο τα βιολογικά ειχε 60-70% υδατανθρακες κ από αυτά 50% σακχαρα..

Άσε που κ να εβρισκα δε ξερω αν θα πηγαινει με τον καφέ ή τη σοκολάτα, όπως το σκέφτομαι μου φαινεται αηδία😆

Κανελα κευλανης δεν εχω δοκιμάσει αποτι θυμάμαι, αλλα δε μ φαινεται ότι θα γλυκαινει πολύ σαν γλυκαντικό δηλαδή, αν κρινω από την κανονική κανέλλα..γλυκαίνει? Κ πάει με σοκολάτα, γαλλικό κ νεσκαφε? (αυτά πινω από καφε δε μ αρεσει ο εσπρεσσο😆)

Στεβια γιατί όχι όμως?? Νόμιζα οτι ειναι το μόνο που επιτρεπεται..κ δε μ αρέσει κι όλας κ αυτό αλλοιώνει τη γεύση, αναγκαστικά το βάζω 😄

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Μέλι περσι ειχα δοκιμάσει μια φορά κ μ είπαν όχι, γιατι δινουν ζάχαρη στις μέλισσες οπως λες κ πρεπει να βρεις πολυ καθαρό, ανθέων ή κατι τέτοιο..αντε να βρω εγώ κάποιον παραγωγό που να τον ξέρω..οπότε μ ειπαν ούτε αυτό..

Κ αυτό το βαφλάκι με μέλι που είχα παρει απο τα βιολογικά ειχε 60-70% υδατανθρακες κ από αυτά 50% σακχαρα..

Άσε που κ να εβρισκα δε ξερω αν θα πηγαινει με τον καφέ ή τη σοκολάτα, όπως το σκέφτομαι μου φαινεται αηδία😆

Κανελα κευλανης δεν εχω δοκιμάσει αποτι θυμάμαι, αλλα δε μ φαινεται ότι θα γλυκαινει πολύ σαν γλυκαντικό δηλαδή, αν κρινω από την κανονική κανέλλα..γλυκαίνει? Κ πάει με σοκολάτα, γαλλικό κ νεσκαφε? (αυτά πινω από καφε δε μ αρεσει ο εσπρεσσο😆)

Στεβια γιατί όχι όμως?? Νόμιζα οτι ειναι το μόνο που επιτρεπεται..κ δε μ αρέσει κι όλας κ αυτό αλλοιώνει τη γεύση, αναγκαστικά το βάζω 😄

 

Η στέβια όπως κ όλα τ σιρόπια που ανέφερα δν είναι απόλυτα υγιεινά μέσα από τις παρεμβάσεις που έχουν δεχτεί για να γίνουν γλυκαντικά (έως απαγορευτικά μάλιστα) 

το έχω ψάξει αρκετά γιατί λόγω αλλεργιών της κόρης μου δν έτρωγα ούτε μέλι που την πείραζε ούτε αυτήν όποτε έψαχνα κάτι εναλλακτικό σαν γλυκαντικό για τις παρασκευές της! 

το μέλι έχει χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη επιτρέπεται σκέψου στον διαβήτη με μέτρο όποτε δν κοιτάς τ σάκχαρα 

ζητα την συμβουλή κ διαβητολογου που έχουν εξειδίκευση 

Τώρα ναι για να βρεις καθαρό πρέπει να ρωτήσεις πχ σε βιολογικό μαγαζί είτε στην λαϊκή σε μικρούς πάγκους που δν έχουν μαζική παραγωγή 

η κανέλα κευλανης είναι πιο νόστιμη δίνει μια ωραία γεύση εγώ την βάζω στον ελληνικό καφέ που πίνω κ στον εσπρέσο ζεστό (αν κ πίνω ελληνικό πλέον ντεκαφ γιατί είναι πιο ωραίος χωρίς ζάχαρη που έχω κόψει) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δες για ζάχαρη καρύδας 

Έχει κ αυτή χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη αλλά εγώ κοιτούσα πάντα ετικέτα να είναι 100% ζάχαρη καρύδας χωρίς προσμείξεις από φρουκτόζη κτλ κτλ που ανεβάζουν τον δείκτη 

δν είναι τόσο γλυκιά όσο η ζάχαρη υπόψην χαχαχα

εγω αυτήν χρησιμοποιούσα εν τέλη αντί για μέλι που είχε αλλεργία κ όλα τ άλλα που απέκλεισα λόγω κακής ποιότητας 

απο βιολογικό την έπαιρνα ίσως την βρεις κ σε μεγάλα καταστήματα-σούπερ μάρκετ  

εδω Ελλάδα είναι ακριβή στην Γερμανία την βιολογική την παίρνω μισή τιμή 

όποτε μ στέλνει η μαμά μου πακέτο γενικά 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Μέλι περσι ειχα δοκιμάσει μια φορά κ μ είπαν όχι, γιατι δινουν ζάχαρη στις μέλισσες οπως λες κ πρεπει να βρεις πολυ καθαρό, ανθέων ή κατι τέτοιο..αντε να βρω εγώ κάποιον παραγωγό που να τον ξέρω..οπότε μ ειπαν ούτε αυτό..

Κ αυτό το βαφλάκι με μέλι που είχα παρει απο τα βιολογικά ειχε 60-70% υδατανθρακες κ από αυτά 50% σακχαρα..

Άσε που κ να εβρισκα δε ξερω αν θα πηγαινει με τον καφέ ή τη σοκολάτα, όπως το σκέφτομαι μου φαινεται αηδία😆

Κανελα κευλανης δεν εχω δοκιμάσει αποτι θυμάμαι, αλλα δε μ φαινεται ότι θα γλυκαινει πολύ σαν γλυκαντικό δηλαδή, αν κρινω από την κανονική κανέλλα..γλυκαίνει? Κ πάει με σοκολάτα, γαλλικό κ νεσκαφε? (αυτά πινω από καφε δε μ αρεσει ο εσπρεσσο😆)

Στεβια γιατί όχι όμως?? Νόμιζα οτι ειναι το μόνο που επιτρεπεται..κ δε μ αρέσει κι όλας κ αυτό αλλοιώνει τη γεύση, αναγκαστικά το βάζω 😄

 

Για την στεβια μου είχε πει η διαιτολόγος ότι είναι 2 τύπου κ μόνο η 1 είναι κατάλληλη για εγκυμοσύνη οπότε καλύτερα να την αποφεύγω για καλό κ για κακό! Κ εμένα μέλι μου είπε αλλά το τρωω έτσι κ αλλιώς γιατί κ εμείς έχουμε δικό μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ επίσης κ οι χουρμαδες κάνουν στα γλυκά τουλάχιστον! Έχω φτιάξει παρασκευές κ ήταν όλα τέλεια! Σε ροφήματα έχω βάλει σε γάλα που κάνω σοκολάτα πάλι δίνει γλυκα αλλά αφήνουν κομματάκια γιατί είναι αποξηραμένο φρούτο στο μουλτι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, καλό σκ!

@Xrisa95 ελπίζω με την καμπύλη ζαχάρου να πάρεις απαντήσεις, για το αυξημένο αμνιακό υγρό, αν και από ότι έχω καταλάβει είναι παραπάνω η ποσότητα αλλά είναι μέσα στα όρια, σωστά;

@Princess28 ευτυχώς τη γλιτωσατε με τον covid! 

Εγώ σήμερα έκανα και τη δεύτερη δόση εμβολίου, ως ώρας όλα καλά.  

Τι κάνουν τα μωράκια σας στις κοιλιτσες;  Τα αισθάνεστε κινητικά;

Εμένα η δικιά μου θα έλεγα είναι αρκετά δραστήρια , χτες το βράδυ ξύπνησα στις 4 από τις κλοτσιτσες, λέω φαντάσου να μεγαλώσει κι άλλο τι έχει να γίνει!

Κατά τα άλλα όλα καλά, τη Τρίτη έχω επίσκεψη στον γυναικολόγο και θα κανονίσουμε πιστεύω και για τη καμπύλη ζαχάρου.

Τον προηγούμενο μήνα το σάκχαρο μου είχε βγει 66. Πρώτη φορά τόσο χαμηλή τιμή για εμένα, και η μαία του γιατρού μου είπε πως μπορεί να αποκτήσω διαβήτη κύησης, γιατί έχει τύχει σε αρκετές λέει να έχουν τόσο χαμηλό στο δεύτερο τρίμηνο και στο τριτο τριμηνο να εμφανίζεται ο διαβήτης.

Ελπίζω να τη γλυτωσω! Εσείς το έχετε ξανα ακούσει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:

Δες για ζάχαρη καρύδας 

Έχει κ αυτή χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη αλλά εγώ κοιτούσα πάντα ετικέτα να είναι 100% ζάχαρη καρύδας χωρίς προσμείξεις από φρουκτόζη κτλ κτλ που ανεβάζουν τον δείκτη 

δν είναι τόσο γλυκιά όσο η ζάχαρη υπόψην χαχαχα

εγω αυτήν χρησιμοποιούσα εν τέλη αντί για μέλι που είχε αλλεργία κ όλα τ άλλα που απέκλεισα λόγω κακής ποιότητας 

απο βιολογικό την έπαιρνα ίσως την βρεις κ σε μεγάλα καταστήματα-σούπερ μάρκετ  

εδω Ελλάδα είναι ακριβή στην Γερμανία την βιολογική την παίρνω μισή τιμή 

όποτε μ στέλνει η μαμά μου πακέτο γενικά 🤣

Ευχαριστώ αγάπη!!

Ζάχαρη καρύδας είχα πάρει πριν μείνω έγκυος, αλλά δεν είναι τόσο γλυκιά όπως λες, δε μου άρεσε ακόμα έχω ολόκληρο το κουτί😆

Μέλι τώρα κ να πας μπορεί να σου πουν ναι ναι είναι καθαρό κ να μην ισχύει..αν δεν έχεις δικό σου άνθρωπο δύσκολο, δε με νοιάζει για μένα εγώ τρώω τη ζάχαρη με το κουτάλι αλλά για το μωρό αν δεν κάνει δε θέλω να το ρισκάρω καταλαβαίνεις😕

Κ πέρσι όταν μου είπε η ενδοκρινολόγος κομμένη η ζάχαρη την έκοψα μαχαίρι..έπινα μόνο στέβια στον καφε ενώ δε μ αρέσει, κ σοκολάτα ή μπάρες μόνο με στέβια ευτυχώς δεν ήταν τόσο χάλια οι σοκολάτες ούτε ζήταγα πολύ..κ τα παγωτά μια χαρά ήταν θυμάμαι γευστικότατα(ήταν κ καλοκαίρι τότε κανα παγωτάκι ήθελα πιο πολύ🤣)

Κανέλα κευλάνης κοίτα θα δοκιμάσω, αλλά κρατάω μια επιφύλαξη γιατί ό,τι υποκατάστατο της ζάχαρης έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής δε μ αρέσει..

Υπάρχει κ κάτι άλλο μήπως να δοκιμάσω;; 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Marakiii είπε:

Κ επίσης κ οι χουρμαδες κάνουν στα γλυκά τουλάχιστον! Έχω φτιάξει παρασκευές κ ήταν όλα τέλεια! Σε ροφήματα έχω βάλει σε γάλα που κάνω σοκολάτα πάλι δίνει γλυκα αλλά αφήνουν κομματάκια γιατί είναι αποξηραμένο φρούτο στο μουλτι 

Σε ευχαριστώ αγάπη!!

Δεν το ήξερα για τη στέβια, να πω την αλήθεια μόνη μου άρχισα να τη χρησιμοποιώ..όταν μου είπε η ενδοκρινολόγος κομμένη η ζάχαρη δε σκέφτηκα να την ρωτήσω εκείνη τη στιγμή αν κάνει η στεβια, οπότε μετά το σκέφτηκα μόνη μου μια μέρα κ απλά τη χρησιμοποιούσα από τότε..

Πάντως ο μικρούλης χτύπα ξύλο όλα καλά ήταν, δεν είχε ζάχαρο δηλαδή..γιατί ο φόβος ήταν ότι επειδή εμένα μου έπεφτε πολύ το ζάχαρο φαίνεται ότι δεν παίρνει καθόλου ο οργανισμός μου τη γλυκόζη οπότε φοβόμασταν μην την παίρνει όλη το μωρό..γι’αυτό μου είχε πει να κόψω τη ζάχαρη.

Μάλλον πρέπει να ρωτήσω τότε τη γιατρό! Σ ευχαριστώ για την πληροφορία !!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Πωπω μπέρδεμα με τόσα φάρμακα!! Χαρά στο κουράγιο σου!!❤️

Θυμάμαι πέρσι στον μικρό μου που είχα θέμα κ εγώ με το θυροειδή, ξυπνούσα όταν έφευγε ο άντρας μου, έπαιρνα το χαπάκι του θυροειδή κ μετά ξανακοιμόμουν κ ξύπναγα μετά από 1-2 ώρες κ έπαιρνα τον σίδηρο. Κ μετά το μεσημέρι βιταμίνες, ασβέστιο και βιταμίνη d 😆

Το ασβέστιο κάνει που το πίνεις τόσο κοντά με το σίδηρο; Έχεις ρωτήσει; Γιατί εμένα η γιατρός μου είχε πει να παίρνω το σίδηρο πρωί κ το ασβέστιο απόγευμα, να έχουν αρκετές ώρες διαφορά μεταξύ τους δηλαδή!

Σίδηρο παίρνεις 3 φορές τη μέρα επειδή είναι αμπούλα;; Μήπως να δοκίμαζες χάπι; Παλιά έπαιρνα αμπούλες κ μόλις τις έπινα μου ερχόταν να κάνω εμετό δεν άντεχα καθόλου..οπότε τις είχα κόψει κ από τότε χάπι μόνο..που κ αυτό με ανακατεύει αν δε φάω σύντομα κ το είχα κόψει κ αυτό, αλλά είναι καλύτερα από την αμπούλα. Οπότε τώρα στην εγκυμοσύνη παίρνω αναγκαστικά αυτό.

Ο αιματοκρίτης σου πάντως είναι φυσιολογικός για εγκυμοσύνη, μην αγχώνεσαι!! Απλά είχες πολύ υψηλό πριν κ σου φαίνεται χαμηλός τώρα..!

Εγώ πιστεύω ότι ζαλίζεσαι λόγω της χαμηλής πίεσης! Το φυσιολογικό φαντάσου είναι 12 με 8..το 11 με 5 είναι λίγο χαμηλό το 11, αλλά το 5 είναι αρκετά χαμηλό! Κ όταν ζαλίζεσαι μπορεί να μην έχεις καν 11 κ 5, μπορεί να σου έχει πέσει κι άλλο, χθες πχ που είχες τη ζαλάδα είχες 8 με 4 οπότε λογικό να ζαλιστείς!!

Το μωρό δεν επηρεάζεται πάντως μην αγχώνεσαι! Το μωρό σε ξεζουμίζει, εσύ υποφέρεις😄

Ξέρω από ζαλάδες, πέρσι είχα φτάσει σε σημείο να χάσω τις αισθήσεις μου κ να τρακάρω κ να διαλυθεί το αμάξι όταν ήμουν 7 μηνών έγκυος όπως σας έχω ξαναπεί(λόγω του χαμηλού ζαχάρου που τότε δεν το’ξερα), επίσης όταν μου έκαναν την επισκληρίδιο πάλι αντέδρασε άσχημα ο οργανισμός μου έπεσε η πίεση πολύ με είδε η μαία φαντάσου πώς θα’μουν κ μ λέει είσαι καλά φωνάζει τον αναισθησιολόγο έψαχνε φάρμακα αυτός μου έβαζε φάρμακα στον ορό εγώ λέω πεθαίνω έβλεπα κ θαμπά η πίεση δεν ανέβαινε ευτυχώς κάποια στιγμή ανέβηκε..μ λένε επιπλοκή της επισκληριδίου..ένας άλλος γιατρός παλιά μου είχε φτάσει ο σίδηρος 20κατι, του πήγε ο μπαμπάς μου τις εξετάσεις αίματος να τις δει του λέει ο γιατρός πώς είναι όρθια;μάλλον έχει συνηθίσει να ζει έτσι..κ όντως έτσι είναι..γενικά έχω θέμα με ζαλάδες, υπόταση, αναιμία κλπ οπότε καταλαβαίνω…

Απλά υπομονή σκέψου ότι είναι λίγοι μήνες ακόμη μετά θα σου περάσουν όλα🙏🙏💞

Αχ βρε κορίτσι μου τι σου έτυχε! Καλό θα είναι να είναι πάντα κάποιος μαζί σου μην τύχει τίποτα χειρότερο!! Η αλήθεια είναι ότι από ένα σημείο και μετά μαθαίνεις να ζεις έτσι..!! Εγώ φαντάσου αποφεύγω να τρώω όταν είμαι μόνη μου στο σπίτι γιατί δεν ξέρω πότε και πως θα με πιάσει!! Χθες δηλαδή μέχρι να σηκωθώ από το τραπέζι και να ξαπλώσω στον καναπέ ένιωσα ότι δεν θα καταφέρω να φτάσω μαύρισαν όλα γύρω μου!! Δεν με ενοχλεί γενικά να πω ότι ξέρεις έχω έντονες ζαλάδες δεν με πιάνει δηλαδή μέσα στην ημέρα απλά φοβάμαι μήπως μου τύχει και είμαι μόνη μου και πέσω πουθενά και πάθει τίποτα το μωρό ή πέφτοντας η πίεση η δική μου επηρεαστεί το μωρό αλλιώς δεν ταλαιπωρούμαι πολύ!! 

Σίδηρο παίρνω τώρα αναβράζον σε σκόνη είναι ο τρίτος που αλλάζω στην αρχή ο πρώτος γυναικολόγος μου είχε δώσει ένα σε μπουκαλάκι με σκόνη μια αηδία και μισή!! Φαντάσου πριν καν το μήνα του λέω άλλαξε μου το γιατί δεν γίνεται!! Μου έδωσε λοιπόν μετά το χάπι αλλά ο γιατρός που πάω τώρα μου λέει το χάπι δεν κάνει δουλειά οπότε μου έδωσε αυτό!! Το ασβέστιο μου είχαν πει να το παίρνω δύο ώρες περίπου πριν ή μετά το σίδηρο και να σου πω την αλήθεια μου είχε πει ο πρώτος γιατρός να μην το παίρνω και κάθε μέρα γιατί πίνω αρκετό γάλα και τρώω πολύ τυρί!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Κορίτσι μου ο αιματοκρίτης σου δν είναι άσχημα μια χαρά 

βεβαια από μόνος του δν λέει κάτι κοιτάς κ αιμοσφαιρινη κ φεριτίνη 

 

τωρα η πίεση σου είναι χαμηλή γ αυτό ζαλίζεσαι 

μιλα μ τον γιατρό σ είτε θ σ πει να αυξήσεις λίγο το αλατακι είτε όπως λέει η @Princess28 μπορεί κ υπογλυκαιμίες αλλά με τόσο χαμηλή πίεση μάλλον αυτό ευθύνεται! 
 

να προσεχεις κορίτσι μου ❤️❤️❤️

Καλημέρα Χρυσακι μου!! Πως είσαι?? Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! ❤️❤️❤️❤️❤️

Αν δεν κάνω λάθος όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις αιμοσφαιρινη κλπ ήταν οκ!! Δεν ήταν κάτι άλλο έντονο για να το παρατηρήσω!! Η φεριτινη μου την είχαν μετρήσει μια φορά και ήταν πάλι εντός ορίων!! Τι να πω τώρα!! Μετά την καμπύλη θα κλείσω ραντεβού με το γιατρό!! Απλά είναι τώρα και να θυμηθώ να ρωτήσω!! Γιατί κάθε φορά έχω τόσα πράγματα που θέλω να ρωτήσω και τα ξεχνάω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/12/2021 at 10:46 ΠΜ, ο/η Maira29 είπε:

Καλημέρα Χρυσακι μου!! Πως είσαι?? Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! ❤️❤️❤️❤️❤️

Αν δεν κάνω λάθος όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις αιμοσφαιρινη κλπ ήταν οκ!! Δεν ήταν κάτι άλλο έντονο για να το παρατηρήσω!! Η φεριτινη μου την είχαν μετρήσει μια φορά και ήταν πάλι εντός ορίων!! Τι να πω τώρα!! Μετά την καμπύλη θα κλείσω ραντεβού με το γιατρό!! Απλά είναι τώρα και να θυμηθώ να ρωτήσω!! Γιατί κάθε φορά έχω τόσα πράγματα που θέλω να ρωτήσω και τα ξεχνάω!! 

Ναι κοπέλα μου εφόσον όλα είναι καλά μάλλον πίεση είναι 

Έχεις δίκιο για τις ερωτήσεις κ εγώ ξεχναω κ αφού γεννηθεί θα δεις ότι θα ξεχνάς να ρωτήσεις κ όσα θέλεις τον/την  παιδίατρο 🤣 το ένα ακολουθεί το άλλο 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...