Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις On 8/12/2021 at 6:57 ΜΜ, ο/η Marakiii είπε:

Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση κυρίως γιαυτες που έχουν ήδη ξαναζήσει εγκυμοσύνη!

Δυσκολεύομαι το βράδυ κυρίως να κοιμηθώ! Βολεύομαι μόνο καθιστή! Νιώθω έναν πόνο στην κοιλιά αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω. Σαν να τεντωνεται το δέρμα, σαν να πονάει όλη η περιοχή της φουσκωμενης κοιλιάς..όταν γυρνάω στο πλάι με πονάνε πλευρά κλπ κ με το που γυρνάω ανάσκελα με πιάνει αυτός ο πόνος κ μ αφήνει όταν είμαι καθιστή. Το είπα στον γιατρό κ μ ειπε ότι είναι μυοσκελετικο. Αλλά θα ρωτήσω κ τον εμβρυολογο που θα δω αύριο!

Η κουνιάδα μου όμως μ ειπε ότι έτσι νιώθεις από τον 8ο κ μετά σε μια φυσιολογική εγκυμοσύνη κ ότι κάτι συμβαίνει με τα όργανα κ την θέση τους. 

Να πω ότι δεν με φοβίζει αυτός ο πόνος! Είναι παροδικος..όπως μιας κραμπας! Είπα μήπως καταλαβαίνετε εσείς τι εννοώ και έχετε κ μια εμπειρία παραπάνω!

Αχ κορίτσι μου δε ξέρω να σου πω, αλλά θεωρώ ότι κ το κάθε σώμα είναι διαφορετικό, κ το πώς θα κάτσουν τα μωρά κλπ..εσένα είναι κ 3, θα σου πιέζουν τα πάντα…

Εγώ στο πρώτο θυμάμαι απλά δε μπορούσα να κοιμηθώ μπρούμυτα για να μην κοιμάμαι πάνω στην κοιλιά..κ μετά κοιμόμουν όχι όρθια αλλά ούτε τελείως ξαπλωτή, έτσι ψιλοσηκωμένη, γιατί μου ανέβαιναν υγρά στον ύπνο κ είχα ξυπνήσει κάποιες φορές κ πνιγόμουν κ δε μπορούσα να πάρω ανάσα οπότε μετά είχα διαβάσει ότι δεν πρέπει να κοιμάσαι τελείως ξαπλωτός..

Αυτό το να τεντώνεται το δέρμα στην κοιλιά το ένιωθα λίγο προς το τέλος, άλλα όχι πολύ έντονα..ούτε με δυσκόλευε στον ύπνο..απλά είναι κ διαφορετικό το κάθε σώμα κ εσύ όπως σου πα με 3 μωρά πρέπει να σε πιέζουν κ να σε τραβάνε φουλ..υπομονή💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Κάναμε την β επιπέδου μας σήμερα! Όλα πήγαν καλά! Τελειώσαμε γρήγορα γιατί τα κορίτσια ήταν πολύ συνεργασιμα και έκαναν ότι ήθελε ο γιατρός!

Αχ τι ωραίααα…πολύ χαίρομαι κορίτσι μου💗💗💗 επιβεβαιώσατε κ ότι είναι 3 κοριτσάκια λοιπόν🥰😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Τι κάνετε;

Εμείς είχαμε σήμερα ραντεβού στο γιατρό, και το περίμενα πώς κ πώς μπας κ χαρούμε λίγο..💓 

Όλα τέλεια μας είπε ο γιατρός, 615γρ η μπουμπου💗

Επόμενο ραντεβού κλείσαμε 27 Δεκεμβρίου💗 Θα την ξαναδούμε σύντομα λοιπόν💕

Αα ρώτησα για την καμπύλη ζαχάρου, μου είπε ότι αφού είχα κάνει πέρσι δε χρειάζεται να ξανακάνω..κ αφού είχα υπογλυκαιμίες το ίδιο θα έχω κ τώρα αφού φαίνεται ότι έτσι αντιδρά ο οργανισμός μου.. οπότε κ να κάνω, τα αποτελέσματα θα βγουν τα ίδια ή χειρότερα..οπότε κόβω πάλι τελείως τη ζάχαρη όπως πέρσι μου είπε😕 εκτός αν θέλω να πάω να μου τα ξαναπεί η ενδοκρινολόγος λέει😆

Από τη μία ανακουφίστηκα που δε χρειάζεται να κάνω την καμπύλη, γιατί θυμάμαι ότι βαριόμουν πάρα πολύ τόσες ώρες εκεί, από την άλλη πάνε τα μελομακάρονα κ έρχονται κ Χριστούγεννα..😓 ευτυχώς πρόλαβα να φάω αρκετά😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Louna είπε:

Πω πω πω🥰 Με το καλο κοριτσι μου ❤️ Εγω μπηκα στην 28 σημερα και εχω ραντεβου την αλλη βδομαδα 🙃 Εχω νεράιδα μηπως να τον κανω τον ζουζουνο σου γαμπρό;🤣🤣🤣

Εννοείτε!!! Έλα να κλείνονται τα προξενιά🤣🤣❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

Τι κάνετε;

Εμείς είχαμε σήμερα ραντεβού στο γιατρό, και το περίμενα πώς κ πώς μπας κ χαρούμε λίγο..💓 

Όλα τέλεια μας είπε ο γιατρός, 615γρ η μπουμπου💗

Επόμενο ραντεβού κλείσαμε 27 Δεκεμβρίου💗 Θα την ξαναδούμε σύντομα λοιπόν💕

Αα ρώτησα για την καμπύλη ζαχάρου, μου είπε ότι αφού είχα κάνει πέρσι δε χρειάζεται να ξανακάνω..κ αφού είχα υπογλυκαιμίες το ίδιο θα έχω κ τώρα αφού φαίνεται ότι έτσι αντιδρά ο οργανισμός μου.. οπότε κ να κάνω, τα αποτελέσματα θα βγουν τα ίδια ή χειρότερα..οπότε κόβω πάλι τελείως τη ζάχαρη όπως πέρσι μου είπε😕 εκτός αν θέλω να πάω να μου τα ξαναπεί η ενδοκρινολόγος λέει😆

Από τη μία ανακουφίστηκα που δε χρειάζεται να κάνω την καμπύλη, γιατί θυμάμαι ότι βαριόμουν πάρα πολύ τόσες ώρες εκεί, από την άλλη πάνε τα μελομακάρονα κ έρχονται κ Χριστούγεννα..😓 ευτυχώς πρόλαβα να φάω αρκετά😅

Μια χαρά τέλεια η μπέμπα. Ευτυχώς πρόλαβες και έφαγες! Και γω έχω φάει 2 και ελπίζω να ξαναδώ κανένα αν και δύσκολα το βλέπω! Πρέπει να τα κόψω όλα γιατί υποφέρω απ' τις καούρες και παθαίνω αυτό που περιέγραψες ... Έχω φουλ παλινδρόμηση σε σημείο να κάνω εμετούς..  και γω έτσι κοιμάμαι με 45 μαξιλάρια😄🤪. Ούτε καθιστή ούτε ξαπλωτη κάτι ενδιάμεσο!

Υπομονη σε όλες μας κορίτσια σε λίγο όλες θα κρατάμε τα μωράκια μας αγκαλίτσα🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Princess28 μου ισχύει αυτό που λες! Τρωω κάτι σούβλες ώρες ώρες και στην αρχή τρομαζα τώρα γελάω και καταλαβαίνει κ ο σύζυγος ότι κάτι συμβαίνει εκεί μέσα! Έχω κ εγω κάποιες φορές παλινδρομηση αλλά κάπου το είχα διαβάσει κ όταν το κατάλαβα σηκώθηκα αμέσως! 

Αυτή η καμπύλη που λέτε με αγχώνει έτσι όπως σας ακούω να λέτε γιαυτην..είμαι κ μια γλυκατζου όσο δεν πάει! Είπα στην διατροφολόγο μου όμως ότι δεν γίνεται θέλω κάτι μετά το μεσημεριανό κ η γλυκούλα μ έβαλε ένα μελομακάρονο κάθε μέρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσια μου!! 

Διαβάζω όλες αυτές τις μέρες τα νέα σας αλλά περασαμε μια γαστρεντερίτιδα μούρλια. Να φυγει αυτή η εβδομάδα και να μη ξαναγυρίσει. 😞

Στα καλά νέα πήγαμε είδαμε κι εμείς το μπέμπη μας. Είναι καλά στις 24+4  είναι 770 γρ και συνεχίζει μας είπε να είναι παραπάνω τσουπωτος απ ότι θα ήθελε η γιατρός. Πάλι δεν είδαμε προσωπο γιατί μας είχε γυρίσει τη πλατη. Μόνο ποπο βλέπαμε. Και έχουμε και μια περυτυλιξη μονή στο λαιμό αλλά μας είπε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. 

Δευτέρα θα πάω να κάνω και τη καμπύλη γτ βάση του βάρους του μωρου και του δικου μου υπάρχει μια υποψία από τη γιατρό ότι ίσως οφείλεται σε διαβήτη κυησης. Αλλά προς το παρον μου είπε να κόψω υδατάνθρακες, αλάτι και ζάχαρη και βλέπουμε. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Niki5s είπε:

Καλημερα κορίτσια μου!! 

Διαβάζω όλες αυτές τις μέρες τα νέα σας αλλά περασαμε μια γαστρεντερίτιδα μούρλια. Να φυγει αυτή η εβδομάδα και να μη ξαναγυρίσει. 😞

Στα καλά νέα πήγαμε είδαμε κι εμείς το μπέμπη μας. Είναι καλά στις 24+4  είναι 770 γρ και συνεχίζει μας είπε να είναι παραπάνω τσουπωτος απ ότι θα ήθελε η γιατρός. Πάλι δεν είδαμε προσωπο γιατί μας είχε γυρίσει τη πλατη. Μόνο ποπο βλέπαμε. Και έχουμε και μια περυτυλιξη μονή στο λαιμό αλλά μας είπε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. 

Δευτέρα θα πάω να κάνω και τη καμπύλη γτ βάση του βάρους του μωρου και του δικου μου υπάρχει μια υποψία από τη γιατρό ότι ίσως οφείλεται σε διαβήτη κυησης. Αλλά προς το παρον μου είπε να κόψω υδατάνθρακες, αλάτι και ζάχαρη και βλέπουμε. 

 

Να μην ανησυχείς καθόλου θα πω εγω. Μακαρι αυτα να ηταν τα προβληματα μας… Ακομα και να εχεις με διατροφη που θα σου πουνε ολα θα πανε καλα🥰🌺 Ευχομαι απλα ο μικρουλης σου να ειναι τροφαντουλης και αφρατος σα ζυμαρικι 🤣😘 ολα θα πανε καλα❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Niki5s είπε:

Καλημερα κορίτσια μου!! 

Διαβάζω όλες αυτές τις μέρες τα νέα σας αλλά περασαμε μια γαστρεντερίτιδα μούρλια. Να φυγει αυτή η εβδομάδα και να μη ξαναγυρίσει. 😞

Στα καλά νέα πήγαμε είδαμε κι εμείς το μπέμπη μας. Είναι καλά στις 24+4  είναι 770 γρ και συνεχίζει μας είπε να είναι παραπάνω τσουπωτος απ ότι θα ήθελε η γιατρός. Πάλι δεν είδαμε προσωπο γιατί μας είχε γυρίσει τη πλατη. Μόνο ποπο βλέπαμε. Και έχουμε και μια περυτυλιξη μονή στο λαιμό αλλά μας είπε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. 

Δευτέρα θα πάω να κάνω και τη καμπύλη γτ βάση του βάρους του μωρου και του δικου μου υπάρχει μια υποψία από τη γιατρό ότι ίσως οφείλεται σε διαβήτη κυησης. Αλλά προς το παρον μου είπε να κόψω υδατάνθρακες, αλάτι και ζάχαρη και βλέπουμε. 

 

Γεια σου Νίκη μου μην ανησυχείς για την περιτυλιξη δν είναι κάτι σε πολλά μωρά συμβαίνει εμένα η κόρη μου είχε διπλή περιτυλιξη κ το είδαμε στην γεννα 

βεβαια είδε ο γιατρός ότι είχε περιτυλιξη στον υπέρηχο αλλά δν είχαμε δει διπλή 

πραγματικά συμβαίνει συχνά κ εφόσον όλα κυλάνε ομαλά δν υπάρχει λόγος ανησυχίας! 
 

τωρα τσέκαρε κάνε την καμπύλη κ αναλόγως βλέπεις τ αποτελέσματα εγώ επειδή είμαι ήδη σ αυτήν την διατροφή θα σου πω δυο πράγματα 

1.ότι μόνο την πρώτη εβδομάδα πείνας μετά συνηθίζει ο οργανισμός κ μάλιστα χορταίνεις κ με τις ποσότητες κ με τα είδη τροφής 

2.εγώ το παρακάνω κ δν τρώω αρκετά έχει κλείσει το στομάχι μου κ έχω χάσει 1-2 κιλά όποτε στο λέω να μην μπεις κ εσυ σ αυτό το τρυπακι 

από άγχος άρχισα να τρώω λιγότερες ποσότητες κ εκεί το έχασα κ έκλεισε το στομάχι μου 

Αλλά είχα κ 3 λιποθυμικά επεισόδια μούδιασμα στα άκρα κ αδυναμία να κουνηθώ  γιατί έχω άρρωστη την μικρή μου κ άυπνες είμαστε , κ πολυ θηλάζει κ περπατάω μετά από κάθε γεύμα για να καίγεται η γλυκόζη κ έπεσα σωματικά εφοσον δν τρεφόμουν και καλά! 
 

αρχισα να τρώω πιο πολύ κ συνήλθα κάπως έχω σήμερα γιατρό να δούμε 

απλα έχω τύψεις αν φάω κάτι γιατί φοβάμαι μην έχει αντίκτυπο στο μωρό κατάλαβες ; Παρότι μ έχει δωθεί πρόγραμμα διατροφής 

μ έχει βαρέσει ψυχολογικά τι να πω 😅🤷🏽‍♀️

ελπιζω σήμερα να τα βρούμε όλα καλά να βγει κ καλή η καμπύλη να μπω σε ένα καλό πρόγραμμα πάλι 

ελπίζω κ εύχομαι τ ίδια κ σε σένα αλλιώς εδώ θα είμαστε μαζί να τα συζητάμε κορίτσι μου 💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marakiii είπε:

@Princess28 μου ισχύει αυτό που λες! Τρωω κάτι σούβλες ώρες ώρες και στην αρχή τρομαζα τώρα γελάω και καταλαβαίνει κ ο σύζυγος ότι κάτι συμβαίνει εκεί μέσα! Έχω κ εγω κάποιες φορές παλινδρομηση αλλά κάπου το είχα διαβάσει κ όταν το κατάλαβα σηκώθηκα αμέσως! 

Αυτή η καμπύλη που λέτε με αγχώνει έτσι όπως σας ακούω να λέτε γιαυτην..είμαι κ μια γλυκατζου όσο δεν πάει! Είπα στην διατροφολόγο μου όμως ότι δεν γίνεται θέλω κάτι μετά το μεσημεριανό κ η γλυκούλα μ έβαλε ένα μελομακάρονο κάθε μέρα!

Ειλικρινά εγώ έχω πονάκια με 1 φαντάζομαι εσυ με 3 τι μάχη δίνει το σωμα σου για να προσαρμοστεί! 
🎈🎈🎈🎈

ειναι θεωρώ αναμενόμενο να έχεις 3πλασιες ενοχλήσεις κορίτσι μου 

εφόσον υπερηχογραφικα είσαι μια χαρά τότε μην ανησυχείς είναι το σωμα σου που οκ έχει μέσα 3 πλασματάκια ξέρεις ήδη ποσο σπουδαίο κ σπάνιο είναι αυτό 💜💜💜 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια! 

Σήμερα μετά από 1 μήνα επιτέλους είχαμε το ραντεβού μας στον γιατρό! 29η εβδομάδα και ο μπέμπης 1.300! Απίστευτο μου φαίνεται έμειναν μόλις 11 εβδομάδες, αρχίζουμε και μετράμε αντίστροφα! Όλα καλά μας είπε ο γιατρός οπότε συνεχίζουμε δυναμικά💪!

Κάλε τι μπεμπαρχος είναι αυτός κοντά ενάμιση κιλακι ζουζουνακι 💙💙💙💙💙💙 

 

αχ Ναντινακι μου ο 8ος κ9ος κυλάνε σαν νερό Παναγίτσα μου 

Αυτό που συνειδητοποίησα κ τώρα κ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου είναι ότι μέχρι τις 20εβδ νιωθεισ Ότι περνάει πιο αργά ο χρόνος αλλά μετά τα μισά σαν να κλείνεις τ Μάτια κ φτάνεις στο τέλος ! 
 

ειδικα όταν κανεις κ τους μεγάλους υπερήχους κ ηρεμείς κιόλας εκεί μετά το απολαμβάνεις κιόλας! ❤️❤️❤️❤️❤️
 

ολες έχουν πάντα το άγχος του πρώτου τριμήνου για να φωλιάσει το μωράκι κ μετά να είναι οι υπέρηχοι οι μεγάλοι καλά για να είναι υγιέστατο το μωράκι 🤰🤰🤰🤰🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Niki5s είπε:

Καλημερα κορίτσια μου!! 

Διαβάζω όλες αυτές τις μέρες τα νέα σας αλλά περασαμε μια γαστρεντερίτιδα μούρλια. Να φυγει αυτή η εβδομάδα και να μη ξαναγυρίσει. 😞

Στα καλά νέα πήγαμε είδαμε κι εμείς το μπέμπη μας. Είναι καλά στις 24+4  είναι 770 γρ και συνεχίζει μας είπε να είναι παραπάνω τσουπωτος απ ότι θα ήθελε η γιατρός. Πάλι δεν είδαμε προσωπο γιατί μας είχε γυρίσει τη πλατη. Μόνο ποπο βλέπαμε. Και έχουμε και μια περυτυλιξη μονή στο λαιμό αλλά μας είπε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. 

Δευτέρα θα πάω να κάνω και τη καμπύλη γτ βάση του βάρους του μωρου και του δικου μου υπάρχει μια υποψία από τη γιατρό ότι ίσως οφείλεται σε διαβήτη κυησης. Αλλά προς το παρον μου είπε να κόψω υδατάνθρακες, αλάτι και ζάχαρη και βλέπουμε. 

 

Νίκη μου καλησπέρα! Μην αγχώνεσαι, φυσικά δεν αμφισβητώ την γιατρό σου απλά να σου πω την δική μου εμπειρία. Όταν διάβασα το μνμ σου ανετρεξα στον υπέρηχο που είχα κάνει στις 24&3 εβδομάδες και τα μωράκια μας είχανε ίδιο βάρος, εμένα ο μπέμπης ήτανε 708 γραμμάρια. Την προηγούμενη μέρα είχα κάνει καμπύλη και ήταν σούπερ τα νούμερα! Οπότε ο γιατρός δεν μου το σχολίασε καν, μου είπε όλα μια χαρά μέσα στα φυσιολογικά! 

Τώρα ήταν 1300 μου είπε είναι ελαφρώς μεγαλύτερος αλλά αυτό συμβαίνει γιατί όλα τα μωρά δεν βγαίνουν 3000 κιλά κάποια θα βγουν λίγο μεγαλύτερα κάποια λίγο μικρότερα κτλ. Εγώ πχ κ ο άνδρας μου είμαστε ψηλοί οπότε λογικά θα είναι ένα πιο μεγάλο μωράκι... Τον ρώτησα αν χρειάζεται να αλλάξω κάτι εγώ και μου είπε ότι δεν επηρεάζεται από κάτι μη παθολογικό.

Εννοείτε θα κάνεις την καμπύλη σου για να δεις σίγουρα απλα πιστεύω ότι όλα θα είναι μια χαρα🥰😉♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Xrisa95 να τρως κορίτσι μου να μην εξαντλησε. Περιμένουμε νέα σου σήμερα, μακάρι να είναι όλα στο φυσιολογικό να ηρεμήσεις🙏🙏🙏.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα κορίτσια, διάβασα τα νέα σας και πραγματικά χαίρομαι πάρα πολύ που πάμε όλες καλά (με μικρά προβλήματα που ξεπερνούνται) ❤️ Όλα καλά και από εμένα και τον μπέμπη.... Πήγα γιατρό την Τετάρτη.... τώρα βγαίνει 2 μέρες πιο μικρός από πιο μεγάλος που έβγαινε 🤣 και το βάρος του κανονικό για την εβδομάδα που είμαι. Οπότε μάλλον δεν πρέπει να αγχωνόμαστε υπερβολικά για το αν βγαίνουν λίγο μεγαλύτερα σε βάρος, αλλάζουν συνέχεια. Έχω πάλι ραντεβού 29/12 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Νίκη μου καλησπέρα! Μην αγχώνεσαι, φυσικά δεν αμφισβητώ την γιατρό σου απλά να σου πω την δική μου εμπειρία. Όταν διάβασα το μνμ σου ανετρεξα στον υπέρηχο που είχα κάνει στις 24&3 εβδομάδες και τα μωράκια μας είχανε ίδιο βάρος, εμένα ο μπέμπης ήτανε 708 γραμμάρια. Την προηγούμενη μέρα είχα κάνει καμπύλη και ήταν σούπερ τα νούμερα! Οπότε ο γιατρός δεν μου το σχολίασε καν, μου είπε όλα μια χαρά μέσα στα φυσιολογικά! 

Τώρα ήταν 1300 μου είπε είναι ελαφρώς μεγαλύτερος αλλά αυτό συμβαίνει γιατί όλα τα μωρά δεν βγαίνουν 3000 κιλά κάποια θα βγουν λίγο μεγαλύτερα κάποια λίγο μικρότερα κτλ. Εγώ πχ κ ο άνδρας μου είμαστε ψηλοί οπότε λογικά θα είναι ένα πιο μεγάλο μωράκι... Τον ρώτησα αν χρειάζεται να αλλάξω κάτι εγώ και μου είπε ότι δεν επηρεάζεται από κάτι μη παθολογικό.

Εννοείτε θα κάνεις την καμπύλη σου για να δεις σίγουρα απλα πιστεύω ότι όλα θα είναι μια χαρα🥰😉♥️

Όντως Ναντινακι παίζει ρόλο αυτό 

αν ανατρέξετε κ στην β επιπέδου σας έχει ένα πίνακα που λέει περίπου ποσο θα βγει το μωράκι 

εμενα κ στην κόρη μ κ τώρα μου το βγάζει 3.500 κ λίγο πιο πάνω 

κ όντως η κόρη μ βγήκε 3.500 κ ο υπέρηχος την έβγαζε 4000 του γυναικολόγου στις απλές επισκέψεις από τις 38 εβδ 

στο τέλος δν παίρνουν κ πολύ βάρος μην νομίζετε καθότι ο χώρος περιορίζεται 

βεβαια γεννησα κ 40+4 ήταν ένα τελειομηνο μωράκι όποτε πήρε όλο το βάρος όπως όριζε ο πίνακας για 40 εβδ 

κ το σχολίασα μ την εμβρυολογο γιατί όλα αυτά βγαίνουν μέσω μετρήσεων μεσο όρων στατιστικών κτλ κτλ 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Kαλησπέρα κορίτσια, διάβασα τα νέα σας και πραγματικά χαίρομαι πάρα πολύ που πάμε όλες καλά (με μικρά προβλήματα που ξεπερνούνται) ❤️ Όλα καλά και από εμένα και τον μπέμπη.... Πήγα γιατρό την Τετάρτη.... τώρα βγαίνει 2 μέρες πιο μικρός από πιο μεγάλος που έβγαινε 🤣 και το βάρος του κανονικό για την εβδομάδα που είμαι. Οπότε μάλλον δεν πρέπει να αγχωνόμαστε υπερβολικά για το αν βγαίνουν λίγο μεγαλύτερα σε βάρος, αλλάζουν συνέχεια. Έχω πάλι ραντεβού 29/12 

Υπέροχα τ νέα σου Θεοδωρα

ο μπεμπακος μεγαλώνει!💙
 

Παραμονή σχεδόν πρωτοχρονιάς κ θα δεις τον μπεμπακο έτσι να βγει ωραία ο χρόνος 
 

όντως αυτές οι διακυμάνσεις υπάρχουν! 
δν χρειάζεται καν να το κοιτάς αυτό 

η πητ είναι αυτήν από την αυχενικη κ το ποτε θα βγει το μωράκι από την κοιλιτσα εξαρτάται από πολλους κ αλλους παράγοντες 🤰💜❤️
 

με το καλό να φτάσει η ώρα να τ συζητάμε  στο τέλος που θα φτάνει η ώρα  χαχαχα ❤️

Επεξεργάστηκε από Xrisa95
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Ειλικρινά εγώ έχω πονάκια με 1 φαντάζομαι εσυ με 3 τι μάχη δίνει το σωμα σου για να προσαρμοστεί! 
🎈🎈🎈🎈

ειναι θεωρώ αναμενόμενο να έχεις 3πλασιες ενοχλήσεις κορίτσι μου 

εφόσον υπερηχογραφικα είσαι μια χαρά τότε μην ανησυχείς είναι το σωμα σου που οκ έχει μέσα 3 πλασματάκια ξέρεις ήδη ποσο σπουδαίο κ σπάνιο είναι αυτό 💜💜💜 

 

Την μια σκέφτομαι ότι αν ήταν κάτι θα το έβρισκαν οι γιατροί γιατί παμε κάθε μήνα και στον εμβρυολογο από την άλλη λέω μήπως πάθω κάτι στο διάστημα μεταξύ των ραντεβού!

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη! Αλήθεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Niki5s @Xrisa95 την διατροφή για τον διαβήτη κύησης σας την προτείνει ο γιατρός σας ή διατροφολόγος; 

Μου κάνει εντύπωση γιατί εγώ πάω προληπτικά σε διατροφολόγο επειδή μας το πρότεινε ο γιατρός ( είναι γενικά υπέρ της πρόληψης και η πιθανότητα να εμφανίσω διαβήτη είναι 20%) . Αλλά η διατροφή μου έχει απ όλα! Κ εγω νομιζα ότι δεν πρέπει να τρώω ψωμιά κλπ αλλά έχω κ τα τοστ μου και το μελομακάρονο μετά το φαγητό..

Δεν ξέρω βέβαια η "προληπτική" διατροφή αν διαφέρει με την διατροφή ενός που έχει όντως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Όντως Ναντινακι παίζει ρόλο αυτό 

αν ανατρέξετε κ στην β επιπέδου σας έχει ένα πίνακα που λέει περίπου ποσο θα βγει το μωράκι 

εμενα κ στην κόρη μ κ τώρα μου το βγάζει 3.500 κ λίγο πιο πάνω 

κ όντως η κόρη μ βγήκε 3.500 κ ο υπέρηχος την έβγαζε 4000 του γυναικολόγου στις απλές επισκέψεις από τις 38 εβδ 

στο τέλος δν παίρνουν κ πολύ βάρος μην νομίζετε καθότι ο χώρος περιορίζεται 

βεβαια γεννησα κ 40+4 ήταν ένα τελειομηνο μωράκι όποτε πήρε όλο το βάρος όπως όριζε ο πίνακας για 40 εβδ 

κ το σχολίασα μ την εμβρυολογο γιατί όλα αυτά βγαίνουν μέσω μετρήσεων μεσο όρων στατιστικών κτλ κτλ 🥰

Χρύσα μου το βρήκα το πινακάκι που λες αλλά με μπερδεύει λίγο....🤣 Διαβάζουμε την πράσινη γραμμή που είναι ανάμεσα στις 2 κόκκινες;

265437310_429145672097696_5560002862924371752_n.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

@Niki5s @Xrisa95 την διατροφή για τον διαβήτη κύησης σας την προτείνει ο γιατρός σας ή διατροφολόγος; 

Μου κάνει εντύπωση γιατί εγώ πάω προληπτικά σε διατροφολόγο επειδή μας το πρότεινε ο γιατρός ( είναι γενικά υπέρ της πρόληψης και η πιθανότητα να εμφανίσω διαβήτη είναι 20%) . Αλλά η διατροφή μου έχει απ όλα! Κ εγω νομιζα ότι δεν πρέπει να τρώω ψωμιά κλπ αλλά έχω κ τα τοστ μου και το μελομακάρονο μετά το φαγητό..

Δεν ξέρω βέβαια η "προληπτική" διατροφή αν διαφέρει με την διατροφή ενός που έχει όντως!

Όταν έχεις διαβήτη πας σε ενδοκρινολογο-διαβητολογο 

κ σου δίνει ειδικό πρόγραμμα όχι απλά προληπτικά 

η διατροφολόγος σου δίνει λογικά ένα ισορροπημένο πρόγραμμα 

πχ αν έχεις διαβήτη δν τρως γλυκά μόνο πχ μια κουτάλια μέλι σε γιαούρτι με χαμηλά λιπαρά κ ζυγισμένο σε γραμμάρια όχι όσο θέλεις (μια φορά την εβδομάδα η εξαρτάται το πρόγραμμα βασικά ) 

Ψωμί είναι ολικης πάλι μετρημένο

Ολα είναι μετρημένα ζυγισμένα προσεγμένα κ ο συνδυασμοσ Τροφων επισης

ολα με χαμηλά λιπαρά ολικησ Κτλ κτλ κτλ

πχ δν τρως αλλαντικά τρως μια φέτα κασέρι με χαμηλά λιπαρά

ωστοσο εξαρτάται το πρόγραμμα που θα σου βγάλει η διαβητολόγος ανάλογα τις μετρήσεις που κανεις μετά τα γεύματα κ κατά ποσο ρυθμίζεις το ζάχαρο 

εγω να πω την αλήθεια το παρακάνω κ προσέχω παρά πολύ γιατί αγχώνομαι 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Την μια σκέφτομαι ότι αν ήταν κάτι θα το έβρισκαν οι γιατροί γιατί παμε κάθε μήνα και στον εμβρυολογο από την άλλη λέω μήπως πάθω κάτι στο διάστημα μεταξύ των ραντεβού!

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη! Αλήθεια!

Λογικό να το σκέφτεσαι αυτό ειλικρινά έχεις 3 μωράκια μπράβο που είσαι κ τόσο θαρραλέα κ με τόση δύναμη ❤️ 
 

αυτο σκέψου το σκέφτομαι εγώ με 1! 
 

εισαι πολύ θετική κ δυνατή ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Χρύσα μου το βρήκα το πινακάκι που λες αλλά με μπερδεύει λίγο....🤣 Διαβάζουμε την πράσινη γραμμή που είναι ανάμεσα στις 2 κόκκινες;

265437310_429145672097696_5560002862924371752_n.jpg

Καλημέρα αυτό είναι ο πίνακας που δείχνει κατά μέσο ορο πως κινείται το βάρος ενός εμβρύου που έχει βγει μέσα από μοντέλα από κάτω γράφει ποιο μοντέλο ! 
στην β επιπέδου λοιπόν επειδή ρώτησα  την εμβρυολογο μου έβαλε στο περίπου ενα κόκκινο σημαδακι σ αυτήν την καμπύλη αλλά δν το έχω στο χαρτί καθώς είναι μια εκτίμηση που όπως ξέρουμε έχει κ αποκλίσεις αλλά είναι ενα μέσο ορο 

πιο πολύ ρώτησα λόγω του αυξημένου αμνιακου κ επειδή έβγαινε λίγο μεγάλο στον υπέρηχο του γιατρού μου  Κ για το ζάχαρο επειδή αγχώνομαι 

απλα οι μετρήσεις βάρους αλλάζουν κ την πητ (η πητ ομωσ Είναι αυτήν της αυχενικής που κρατάμε) στον υπέρηχο πράγμα που δν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα γιατί όντως ενώ περιμένουμε στις 40 εβδ περίπου ενα μωράκι 3,500 κιλά εξαρτάται κ από άλλους παράγοντες 

αν το πατήσεις κ στο Ίντερνετ θα σου βγάλει λεπτομεριες 

σε κάποιες εγκυμοσύνες πέφτει μέσα η καμπύλη αυτή σ εμάς έπεσε την πρώτη φορά αναμένεται κ την δεύτερη αλλά πχ όταν μπαίνει κ παθολογικό αίτιο πχ ζάχαρο θα υπάρχει απόκλιση (συνήθως μ το ζάχαρο φεννιουνται πιο μεγάλα μωρά αν δν ρυθμιστεί σωστά) 

 

ολα είναι πιθανότητες ❤️❤️❤️ Γ αυτό κ μετράνε πάντα κοιλιά μηριαίο οστό κ κεφάλι κ μπορεί να σου βγάζει πχ βάρος μεγαλύτερο απ ότι αναμένεται στην εβδομάδα του 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Χρύσα μου το βρήκα το πινακάκι που λες αλλά με μπερδεύει λίγο....🤣 Διαβάζουμε την πράσινη γραμμή που είναι ανάμεσα στις 2 κόκκινες;

265437310_429145672097696_5560002862924371752_n.jpg

Το πράσινο λοιπόν δείχνει το μέσο ορο με βάση το μοντέλο αυτό! 👆🏽
 

τι αναμένεται δλδ κ είναι ίδιο για όλες γ αυτό δν βλέπεις σημαδακι 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλα τ κορίτσια ❤️
 

24+5 σήμερα εγώ 

είχα χθες γιατρό ακόμα αυξημένο το αμνιακό μου έγραψε καμπύλη θα την κάνω μέσα στην εβδομάδα κ αναλόγως  τ αποτελέσματα είπαμε βλέπουμε 

 

πως είστε όλες καλα; Καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...