Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nantinaki είπε:

Διονη μου σύντομα το μωράκι σου θα αρχίσει να ακούει! Γύρω στην 16η εβδομάδα αρχίζει να ακούει πρώτα εσωτερικούς ήχους του σώματός μας και σιγά σιγά όσο προχωράει ο καιρός και τους εξωτερικούς!

Εγώ είμαι μουσικός, έχω ασχοληθεί στο πανεπιστήμιο με κάποιες μελέτες που αφορούσαν και εγκύους και ήταν πολύ ενδιαφέρουσες!

Σε γενικές γραμμές η μουσική βοηθάει στην ανάπτυξη του εμβρύου. Επίσης έχει παρατηρηθεί ότι αν παίζουμε, τραγουδάμε, ακουμε μια συγκεκριμένη μελωδία στο μωράκι μας, όταν γεννηθεί την αναγνωρίζει και το ηρεμεί! 

ελα βρε ναντινακι εισαι μουσικος;;;; εμ γι αυτο του παιζεις κιολας!!!μα ποσο ομορφο και συγκινητικο!!!!
αχ αρα προσοχη τι θα του βαλω να ακουει!θα πρεπει να του βαζω να ακουει κατι πιο ηρεμο....αλλα θα του βαζω και λιγο χατζηγιαννη απο τα παλια που μου αρεσε τοοοοσο!!!

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nantinaki είπε:

@Διόνη για αγγλικά γράφτηκα να δώσω ένα ηλεκτρονικά είναι η καινούργια μόδα😄.  Βέβαια διαβάζω μόνη μου, ελπίζω να τα καταφερω...Είναι μόνο πολλαπλής επιλογής, αν χρειαστείς πληροφορίες ευχαρίστως να σου δώσω.

 

αχ θα ηθελες να μου δωσεις πληροφοριες για τα αγγλικα;;; δεν με πειραζει να διαβασω μονη μου !!εχω τα βιβλια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αχ αυτές οι σκέψεις @Διόνη μου! Πόσα μνμτα έχω γράψει κ έχω σβήσει γιατί σκέφτομαι ότι προτρεχω!

@Xrisa95 η φωλιά τι κάνει ακριβώς; Έχουμε θέμα με τον χώρο κ δεν γίνεται με τίποτα να βαλω 3 λικνα στο δωμάτιο μας! Έχουμε έξτρα δωμάτιο αλλά μπορώ να τα βάλω σε φωλιές μέσα στις κούνιες; ή τα έχω μπερδέψει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Marakiii είπε:

Αχ αυτές οι σκέψεις @Διόνη μου! Πόσα μνμτα έχω γράψει κ έχω σβήσει γιατί σκέφτομαι ότι προτρεχω!

@Xrisa95 η φωλιά τι κάνει ακριβώς; Έχουμε θέμα με τον χώρο κ δεν γίνεται με τίποτα να βαλω 3 λικνα στο δωμάτιο μας! Έχουμε έξτρα δωμάτιο αλλά μπορώ να τα βάλω σε φωλιές μέσα στις κούνιες; ή τα έχω μπερδέψει;

το ξερω μαρακι μου..... αμ εγω! απλα ειπα μετα το τριμηνο ας το χαρω λιγο...οπως ελεγα σε μια φιλη μου τωρα θα ζηταω σουβλακι κοτοπουλο πολυ καλα ψημενο γιατι ειμαι εγκυος!!!!χαχαχαχαχ πριν δεν το ξεστομιζα στο σουβλατζη ελεγα πολυ καλα ψημενο γιατι εχω ενα θεμα...φοβομουν να το πω!! για γελια ειναι αλλα οκ....

παντως για τη φωλια ειναι πολυ ωραια σαν στρωματακι ...βεβαια νομιζω βοηθα πολυ στον καναπε ας πουμε....
κι εγω λικνο δε θα παρω!!!
τωρα με εσενα μαρια μου πως θα γινει;;;θα θες ξεχωριστες κουνιες;;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Όχι δν παίρνω αγοριστικα ακόμα παίρνω ουδέτερα κυρίως ζιπουνακια καμία πετσέτα τέτοια! Ουδέτερα ☺️👶💙💜

 

εμενα κάθεται σε κανονική καρέκλα δν θέλει καθισμα φαγητού 

Καρότσι δν μπαίνει περπατάει θα της έχω buggy board που μπαίνει στο καρότσι κ θα είναι έτσι όταν χρειάζεται να τ παίρνω κ τα 2 μαζί μου 

επίσης εγώ είμαι πολύ φαν του μαρσιπου που έχω από την κόρη μου κ την βάζω κ τώρα αμα χρειαστεί  όποτε το νεογέννητο θα είναι αυτοκόλλητο πάνω μου ❤️

γενικα θα πάρω μόνο μια φωλιά μικρή  που θέλω όλα τ άλλα τα έχω (αλλαξιερα που είναι κ μπανιερο από κάτω από τα λητω, 3 σε 1 καρότσι , λίκνο, μαρσιπο, καθισμα φαγητού, μαξιλάρι θηλασμού  κτλ κτλ ) 
Αλλα θέλω μόνο ρούχα γιατί η κόρη μου γεννήθηκε καλοκαίρι κ το μωράκι αυτο τώρα Μάρτιο έχει κρύο εδώ Λάρισα θα θέλει άλλα ρούχα! (Συν ότι έχω πολλά ροζ παρά πολλά χαχαχα) 

Αα όχι εγώ ουδέτερα έχω, ροζ θέλω🙈🌸

Ναι μωρέ εσένα θα είναι πιο μεγάλη κι εγώ αν ήταν μεγαλύτερος ήθελα να πάρω αυτό για το καρότσι, αλλά θα περιμένω 1-1μιση χρόνο να πάει έστω κι εμένα 2μιση-3 και θα το πάρω, γιατί θα βολεύει πολύ όταν θα είμαι μόνη μου με τα δύο! Εγώ ουσιαστικά θα έχω 2 μωρά τώρα, οπότε σίγουρα θα χρειαζόμαστε 2 καρότσια ακόμα..καρεκλάκι όπως λες μάλλον δε θα χρειαστούμε δεύτερο αφού όταν ξεκινήσει η μπέμπα στέρεες ο μικρός θα μπορεί να κάθεται σε καρέκλα!

Ο μάρσιπος εμένα δε με βολεύει τόσο πολύ να σου πω την αλήθεια, γιατί με βαραίνει λίγο μπροστά, δε μπορώ να αναπνεύσω καλά πώς να στο πω, αλλά σίγουρα θα τον χρειαστώ στην αρχή όταν θα’μαι μόνη μου με τα 2 μωρά..Στον πρώτο πάντως ο άντρας μου έπαιρνε πολύ το μωρό στο μάρσιπο όταν πηγαίναμε βόλτα!

Μπράβο, φωλιά θέλω κι εγώ να πάρω, δεν είχα πάρει την πρώτη φορά! Όλα τα άλλα τα έχω κι εγώ, ρουχαλάκια μόνο θέλω και κανα καινούργιο υπνόσακο, γιατί ο άλλος που έχω είναι γαλάζιος😄 Και από λευκά είδη, πετσέτες, πετσετάκια, σαλιάρες, σεντόνια,κουβερτούλες κλπ έχω άπειραα

Αχχ τι ωραία που είναι να χαζεύεις και να ψωνίζεις μωρουδιακά😍🥰😁💞🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Marakiii είπε:

Αχ αυτές οι σκέψεις @Διόνη μου! Πόσα μνμτα έχω γράψει κ έχω σβήσει γιατί σκέφτομαι ότι προτρεχω!

@Xrisa95 η φωλιά τι κάνει ακριβώς; Έχουμε θέμα με τον χώρο κ δεν γίνεται με τίποτα να βαλω 3 λικνα στο δωμάτιο μας! Έχουμε έξτρα δωμάτιο αλλά μπορώ να τα βάλω σε φωλιές μέσα στις κούνιες; ή τα έχω μπερδέψει;

Ναι μπορείς να βάλεις τη φωλιά μέσα στην κούνια!! Η φωλιά βολεύει πολύ λένε, γιατί είναι πιο περιορισμένα τα μωράκια και νιώθουν πιο ασφαλή, άρα είναι και πιο ήρεμα και κοιμούνται καλύτερα😊🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

το ξερω μαρακι μου..... αμ εγω! απλα ειπα μετα το τριμηνο ας το χαρω λιγο...οπως ελεγα σε μια φιλη μου τωρα θα ζηταω σουβλακι κοτοπουλο πολυ καλα ψημενο γιατι ειμαι εγκυος!!!!χαχαχαχαχ πριν δεν το ξεστομιζα στο σουβλατζη ελεγα πολυ καλα ψημενο γιατι εχω ενα θεμα...φοβομουν να το πω!! για γελια ειναι αλλα οκ....

παντως για τη φωλια ειναι πολυ ωραια σαν στρωματακι ...βεβαια νομιζω βοηθα πολυ στον καναπε ας πουμε....
κι εγω λικνο δε θα παρω!!!
τωρα με εσενα μαρια μου πως θα γινει;;;θα θες ξεχωριστες κουνιες;;;

 

Νομίζω είδα η μπόμπα ότι έχει μία κούνια που κοιμούνται και τα δύο μαζί μέσα…βέβαια είναι δίδυμα…τώρα τρία φαντάζομαι δε θα χωράνε…αλλά όλο και κάτι θα υπάρχει😄😄 αλλιώς 3 κούνιες💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

το ξερω μαρακι μου..... αμ εγω! απλα ειπα μετα το τριμηνο ας το χαρω λιγο...οπως ελεγα σε μια φιλη μου τωρα θα ζηταω σουβλακι κοτοπουλο πολυ καλα ψημενο γιατι ειμαι εγκυος!!!!χαχαχαχαχ πριν δεν το ξεστομιζα στο σουβλατζη ελεγα πολυ καλα ψημενο γιατι εχω ενα θεμα...φοβομουν να το πω!! για γελια ειναι αλλα οκ....

παντως για τη φωλια ειναι πολυ ωραια σαν στρωματακι ...βεβαια νομιζω βοηθα πολυ στον καναπε ας πουμε....
κι εγω λικνο δε θα παρω!!!
τωρα με εσενα μαρια μου πως θα γινει;;;θα θες ξεχωριστες κουνιες;;;

 

 

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Νομίζω είδα η μπόμπα ότι έχει μία κούνια που κοιμούνται και τα δύο μαζί μέσα…βέβαια είναι δίδυμα…τώρα τρία φαντάζομαι δε θα χωράνε…αλλά όλο και κάτι θα υπάρχει😄😄 αλλιώς 3 κούνιες💗

Λεμε για 3 κούνιες , 1 καρότσι διδύμων κ 1 μόνο και 3 καθισματακια αυτοκινήτου που ξεκινάνε από 0 ...αν έχετε κάποια άλλη ιδέα καλοδεχουμενη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nantinaki είπε:

@Διόνη για αγγλικά γράφτηκα να δώσω ένα ηλεκτρονικά είναι η καινούργια μόδα😄.  Βέβαια διαβάζω μόνη μου, ελπίζω να τα καταφερω...Είναι μόνο πολλαπλής επιλογής, αν χρειαστείς πληροφορίες ευχαρίστως να σου δώσω.

 

Μου έχουν στείλει και μένα αρκετά εμαιλ γι’αυτό, και το σκεφτόμουν να το κάνω γιατί φάνηκε ενδιαφέρον, βέβαια δεν είναι Cambridge ή Michigan αλλά είναι επιπέδου proficiency λέει και αναγνωρίζεται, και μάλιστα είναι δωρεάν τα μαθήματα και πληρώνεις μόνο τις εξετάσεις, που είναι μόνο πολλαπλής επιλογής και δεν έχει προφορικά και έκθεση…Αυτό κάνεις; Είναι ήδη επιπέδου proficiency τα αγγλικά μου, έμενα και Αγγλία μέχρι πρόσφατα, και μου φαίνεται ότι θα είναι αρκετά εύκολο το πολλαπλής επιλογής. Αν μπορείς πες μου πώς είναι τα μαθήματα κλπ, πόσο καιρό παίρνει γιατί το σκέφτομαι κι εγώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/9/2021 at 2:15 ΜΜ, ο/η Marakiii είπε:

Έχω σήμερα το απόγευμα ραντεβού!Θα του πω να μου αλλάξει κ το σίδηρο γιατί μου προκαλεί εμετό κ μου χαλάει όλη την διάθεση! Κ την Δευτέρα έχουμε την αυχενική μας! Εσύ όλα καλά;

Καλησπέρα @Marakiii εγώ είχα μεγάλο θέμα με το σίδηρο και τώρα μου έδωσε Ferreluk τς Medical

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marakiii είπε:

 

Λεμε για 3 κούνιες , 1 καρότσι διδύμων κ 1 μόνο και 3 καθισματακια αυτοκινήτου που ξεκινάνε από 0 ...αν έχετε κάποια άλλη ιδέα καλοδεχουμενη!

Καλησπέρα για κούνιες δεν ξέρω αλλά κάθισμα αυτοκινήτου εάν πάρεις τύπου αυγό είναι το πιο σωστό για τα πρώτους 4 μήνες..Εγώ στο γιο μου είχα αυτό που κούμπωνε στο καρότσι μετά πήρα 0-22 και τώρα παω 15-36 έχω μια φιλη που δουλεύει σε μαγαζί και μου είπε ότι κατηγορία κατηγορία είναι πιο σωστά τα καθίσματα (το χρηματικό είναι ένα μεγάλο θέμα γιατί όλα είναι *3 για εσένα  ) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσια μου ...είχα κι εγώ μια απορία για το πότε πρέπει να αγοράζουμε πραγματα για τα μικρά μας! 

Όσες έχετε κι άλλο παιδάκι θα ξέρετε πιο καλά....φαντάζομαι όλες είμαστε λίγο νωρίς τώρα....όμως αργότερα θα θέλατε να κάνουμε μια λίστα για το τι χρειάζεται γενικά ,για το τι χρειάζεται η μανούλα, για το τι θέλει στο νοσοκομείο το μωρό...και οοοοοολα αυτά...;;;; 

Εγώ βρήκα μια στο ίντερνετ! Αλλά όπως φτιάχνουμε το πινακακι με ημερομηνίες θα μπορούσαμε να φτιάχνουμε και λίστες για το τι πρέπει να αγοραστεί....  💓💓💓

Εγώ στο γιο μου τα πήρα όλα στν 8 μήνα τα έπλυνα σιγά σιγά και έφτιαξα την βαλίτσα μου με το που μπήκα στο μήνα έτοιμη γιατί είχα θεματάκι..Εάν μπεις στο λητω ή ορχεστρα έχουν λίστα με αυτά που χρειάζεται μια νέα μαμα εμένα μου είχε φανεί χρήσιμη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Είναι ωραία ιδέα Διονη μου  θα σας βοηθήσει πολύ τις πρώτομανούλες 💜💜💜

όποιο κορίτσι έχει χρόνο να πούμε πραγματάκια να την γράψει! 

εγω γεννησα κ θα γεννήσω σε μαιευτήριο άρα η λίστα είναι διαφορετική από το δημόσιο νοσοκομείο όποτε θα κάνουμε κ 2 λίστες αν θέλετε 

 

κ λίστα για τα πρώτα είδη που θα χρειαστεί μια νέα κ όχι μόνο Μανουλα! 
 

επίσης έχω  πάρει κάνα δυο φορμάκια κ τέτοια! Είμαι γενικά πολύ αισιόδοξη σαν άνθρωπος κ στην κόρη μου είχα πάρει πάλι νωρίς με το που μπήκα στον 4ο όπως κ τώρα! Θεωρώ δν υπάρχει νωρίς κ αργά είναι όπως νιώθεις ! Πάντως αυτό που μπορώ να πω είναι ότι μην τ αφήσετε όλα μαζεμένα στο τέλος (πχ καρότσι, έπιπλα, ρούχα, αλλαξιερες κτλ κτλ ) γιατί είναι πιο δύσκολο οικονομικά σας φαίνονται πιο πολλά τ έξοδα 😂 εκτός βέβαια αν μαζεύετε τ λεφτά κάθε μήνα κ τ πάρετε προς το τέλος! Εγώ δν κρατιόμουν ωστοσο μου έφτιαχνε την διάθεση να παίρνω από κάτι σιγά σιγά! 
 

οσες είμαστε ήδη μάνες έχουμε τ βασικά όποτε κυρίως ρούχα θα θελουμε οσες έχουμε διαφορετικού φύλου κ κάποια έξτρα αν έχουμε κ πολύ μικρά παιδιά! 
 

γραψτε μας κ εσείς οι υπόλοιπες την γνώμη σας! 💜

Εγώ έχω την λίστα από το Έλενα δημόσιο νοσοκομείο οποία κοπέλα θέλει πείτε να σας γράψω τι μου ζήτησαν (1 χρόνων πριν)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα Διονη μου πολύ ωραία ιδέα💓💓

Ακόμη και για εμάς που έχουμε κι άλλα παιδάκια θα είναι ωραίο να έχουμε μια λίστα μαζεμένη, για να μη χαθούμε😄

Μπορούμε να φτιάξουμε πιο μετά, και μία λίστα για ιδιωτικό μαιευτήριο και μία για δημόσιο που λέει και η @Xrisa95 ..στο ιδιωτικό συνήθως παρέχουν τα πάντα για το βρεφάκι, εμείς χρειαζόμαστε μόνο φορμάκι εξόδου, καλτσάκια κλπ και το αυγό! Ενώ στο δημόσιο συνήθως πας εσύ και σεντονάκια για το λίκνο, κουβερτούλες, ρουχαλάκια για το μωρό κλπ…

Επίσης στα μαιευτήρια συνήθως δίνουν λίστες με το τι θα χρειαστεί και η μαμά και το μωρό😊💗

Καλησπερα 🥰 τι ειναι το αυγό;🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το αυγό είναι το καθισματακι αυτοκινήτου για νεογέννητα. Συνήθως κάνει μέχρι ενός έτους περίπου, ανάλογα με την ανάπτυξη του μωρου! Υπάρχει στα συστήματα μεταφοράς 3 σε 1. 

Σας παρακολουθώ από την αρχή στο forum, περιμένω κ εγω το δεύτερο μωρο μου μέσα στον Μάρτιο του 2022! Έκανα και αυχενική και όλα καλά! Με το καλο όλα τα μωράκια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Monica 92 είπε:

Το πορτ μπεμπέ!!💗

🤣🤣🤣❤️ευχαριστώ😘

Κοριτσια εσεις που εχετε παιδακια, να μαξιλάρια θηλασμού ειναι βολικά; Αξίζει η αγορα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανούλες για ρουχα που λέγατε, εχω παρει απο τα σελεστινο, περιπου δέκα ευρω το ενα. Τα κολάν δε ξερω🤔 Σκεφτομαι αν θα με βολευουν στο βαλε βγαλε που ειναι κολλητα ή αν τα φαρδιά ειναι πιο καλα… Για τα χειμωνιάτικα λεω, μιας και στα καλοκαιρινα πανω κατω μπαίναμε 🤪🤣 κοριτσια με τα σουτιέν πως τα πατε;;; Φανταστείτε στηθος δεν ειχα… και εχω αλλαξει 3 νουμερα προς το παρών… εχουν γινει τεραστια😳🤣 τι φαση; Δε ξερω τι να παρω!!! Τελευταια φορα αγορασα μπουστακια 3xl  και τωρα αυτο το καιρο βλεπω παλι θελω αλλο νουμερο 😳 να πω πως κανω σεξ και το ευχαριστιόμαστε;;🤣🤣🤣 ουτε καν κοριτσια!!! Εχω πονους στη μήτρα ( εξαιτίας μιας κλησης που εχει μεσα, θα περασει λεει ο γιατρος) και εδω και 4 μηνες, μονο στα ονειρα μου κανω 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Louna είπε:

🤣🤣🤣❤️ευχαριστώ😘

Κοριτσια εσεις που εχετε παιδακια, να μαξιλάρια θηλασμού ειναι βολικά; Αξίζει η αγορα;

Να πάρεις κ να το πάρεις κ στο μαιευτήριο η νοσοκομείο αναλόγως που θα γεννήσεις 

βοηθαει παρά πολύ εγώ ακόμα την βάζω 2 ετών σκέψου 🤱

δν έχω πάρει τίποτα από μπιμπερό πιπίλες αποστειρωτη θερμαντήρα κτλ κτλ τίποτα απολύτως 

Κ δν τα χρειάστηκα ποτε γιατί είχα ένα στόχο με τον θηλασμο αλλά πήρα μαξιλάρι θηλασμού κ μια άνετη καρέκλα (το μαξιλάρι να κοιτάξεις να είναι συμπαγές κ σφιχτό να μην βουλιάζει εύκολα κ γενικά τ καλά μαξιλάρια είναι ακριβά πχ 40€ κ πάνω αλλά οσες θηλάσουν είναι υπέροχα) 

εγω να πω την αλήθεια έχω πολύ μικρό στήθος κ με βολεύει γιατί φέρνει το παιδί στο ύψος του στήθους όπως κ είναι το σωστό! Είναι λάθος να σκύβει η μητέρα προς το παιδί πρέπει τ μωρό να έρχεται στην μητέρα κ κουράζεσαι να το έχεις αγκαλιά συνέχεια άρα τ βάζεις πάνω στο μαξιλάρι θηλασμού κ έχεις κ χέρια ελεύθερα 

επισης πλήρωσα μια πολύ καλή σύμβουλο θηλασμού να με ενημερώσει να με βοηθήσει (την χρειάστηκα 3-4 φορές) κ πλήρωσα κ συνδρομή στην la leche league για σεμινάρια συναντήσεις κ βιβλία θηλασμού 

γενικοτερα για να κλείσω επειδή μακρηγορώ  θέλει μελέτη, ενημερωσΗ κ ψάξιμο ο θηλασμός πριν έρθει κυρίως γιατί σαμποτάρατε παρααααααα πολύ από τους επιστήμονες υγείας είτε εν γνώση τους είτε όχι!!! 🤱 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

 

Λεμε για 3 κούνιες , 1 καρότσι διδύμων κ 1 μόνο και 3 καθισματακια αυτοκινήτου που ξεκινάνε από 0 ...αν έχετε κάποια άλλη ιδέα καλοδεχουμενη!

Να σου πω την αλήθεια κ εγώ έχω δει κούνιες με 2 μωράκια μέσα αλλά όσο είναι μικρά μπορείς να έχεις λίκνο είτε φωλιές 

 

εγω κάνω ακόμα συγκοιμιση κ θ κάνω κ με τα 2 μου παιδιά με το καλό 

Με την κόρη μου κοιμόμαστε μαζί από 10 ημερών στο κρεβάτι μου εκείνη ήταν σε φωλιά κ τώρα με το νέο μέλος θα κοιμάμαι μαζί με την μικρή στο κρεβάτι (θηλάζει ακόμα) κ δίπλα κολλητά  λίκνο next to me για να θηλάζω το νεογέννητο το βράδυ 

τωρα με 3 ειλικρινά είναι  challenge 🎉🎉🎉🎉🎉🎉  αν αποφασίσεις να τ θηλάζεις σίγουρα θα χρειάζεται να κανεις αντλήσεις να ταΐζει κ κάποιος άλλος με εναλλακτικές μεθόδους σιτησης η αν δν βγάλεις άκρη έστω με μπιμπερό 

απλά από την εμπειρία μου θα σου έλεγα να τ έχεις όσο πιο κοντά σου γίνεται να γλιτώσεις τ δρομολόγια 

Τον πρώτο καιρό ξυπνάνε πολύ εύκολα όταν τ ακουμπάς κάτω θέλουν την μυρωδιά σου την ζεστασιά σου κ τον χτύπο της καρδιάς σου! 

θα σου πρότεινα λίκνο κ φωλιές ❤️ Κ αν δεις ότι προσαρμόζονται εύκολα κούνια μετά! Η κόρη μου πχ δν έκατσε ποτε σε κούνια σπάραζε ακόμα κ πιο μεγαλη πάλι καλά μας την δάνεισαν κ δν αγόρασα γιατί θα ήταν χαμένα λεφτά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Να πάρεις κ να το πάρεις κ στο μαιευτήριο η νοσοκομείο αναλόγως που θα γεννήσεις 

βοηθαει παρά πολύ εγώ ακόμα την βάζω 2 ετών σκέψου 🤱

δν έχω πάρει τίποτα από μπιμπερό πιπίλες αποστειρωτη θερμαντήρα κτλ κτλ τίποτα απολύτως 

Κ δν τα χρειάστηκα ποτε γιατί είχα ένα στόχο με τον θηλασμο αλλά πήρα μαξιλάρι θηλασμού κ μια άνετη καρέκλα (το μαξιλάρι να κοιτάξεις να είναι συμπαγές κ σφιχτό να μην βουλιάζει εύκολα κ γενικά τ καλά μαξιλάρια είναι ακριβά πχ 40€ κ πάνω αλλά οσες θηλάσουν είναι υπέροχα) 

εγω να πω την αλήθεια έχω πολύ μικρό στήθος κ με βολεύει γιατί φέρνει το παιδί στο ύψος του στήθους όπως κ είναι το σωστό! Είναι λάθος να σκύβει η μητέρα προς το παιδί πρέπει τ μωρό να έρχεται στην μητέρα κ κουράζεσαι να το έχεις αγκαλιά συνέχεια άρα τ βάζεις πάνω στο μαξιλάρι θηλασμού κ έχεις κ χέρια ελεύθερα 

επισης πλήρωσα μια πολύ καλή σύμβουλο θηλασμού να με ενημερώσει να με βοηθήσει (την χρειάστηκα 3-4 φορές) κ πλήρωσα κ συνδρομή στην la leche league για σεμινάρια συναντήσεις κ βιβλία θηλασμού 

γενικοτερα για να κλείσω επειδή μακρηγορώ  θέλει μελέτη, ενημερωσΗ κ ψάξιμο ο θηλασμός πριν έρθει κυρίως γιατί σαμποτάρατε παρααααααα πολύ από τους επιστήμονες υγείας είτε εν γνώση τους είτε όχι!!! 🤱 

Δε μακρηγορείς καθολου κοριτσάρα μου! Ολα χρήσιμα είναι. Κούνιες καρότσια κτλ τα εχω ολα απο την αδερφη μου… Δεν θήλασε για λογους φχψ…. Αμα εχετε ιδεα πειτε κανενα λινκ ή μαρκα που βόλεψε για μαξιλαρι.    
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Louna είπε:

Δε μακρηγορείς καθολου κοριτσάρα μου! Ολα χρήσιμα είναι. Κούνιες καρότσια κτλ τα εχω ολα απο την αδερφη μου… Δεν θήλασε για λογους φχψ…. Αμα εχετε ιδεα πειτε κανενα λινκ ή μαρκα που βόλεψε για μαξιλαρι.    
 

Από λητω έχω πάρει εγώ! Αν μπεις θα δεις κ να τ τσεκάρεις κ από κοντά πιο θα σου κάτσει κ εσένα πιο καλα πάνω σου ;) 

τ  λητω έχουν κ υλικο για γέμισμα των μαξιλαριών σε περίπτωση που μελλοντικά χρειαστείς (μπορεί ν έχει κ αλλου απλά εκεί είχα δει όταν είχα πάει) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Από λητω έχω πάρει εγώ! Αν μπεις θα δεις κ να τ τσεκάρεις κ από κοντά πιο θα σου κάτσει κ εσένα πιο καλα πάνω σου ;) 

τ  λητω έχουν κ υλικο για γέμισμα των μαξιλαριών σε περίπτωση που μελλοντικά χρειαστείς (μπορεί ν έχει κ αλλου απλά εκεί είχα δει όταν είχα πάει) 

❤️❤️❤️ 
Να φτιαξουμε τη λιστα κοριτσια!!! 
Μη ξεχάσουμε το νεσεσέρ τους με το ψαλιδάκι τους, βούρτσα για τα μαλλάκια τους 🤣🥰 αχ τι ωραια 💕💕💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Αχ αυτές οι σκέψεις @Διόνη μου! Πόσα μνμτα έχω γράψει κ έχω σβήσει γιατί σκέφτομαι ότι προτρεχω!

@Xrisa95 η φωλιά τι κάνει ακριβώς; Έχουμε θέμα με τον χώρο κ δεν γίνεται με τίποτα να βαλω 3 λικνα στο δωμάτιο μας! Έχουμε έξτρα δωμάτιο αλλά μπορώ να τα βάλω σε φωλιές μέσα στις κούνιες; ή τα έχω μπερδέψει;

Μπήκα τώρα στο ινσταγκραμ κ έπεσα πάνω σε μαμά με τρίδυμα είχε σύστημα καροτσιου για τρίδυμα 

Βέβαια αυτήν μένει Γερμανία που έχει κ δρόμους τώρα εδώ Ελλάδα δν ξέρω ποσο βολεύει κ που μενεις ☺️
 

νομίζω σου απάντησαν στα υπόλοιπα τα κορίτσια αν θες να σου εξηγήσω κάτι περαιτέρω ευχαρίστως ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Louna είπε:

🤣🤣🤣❤️ευχαριστώ😘

Κοριτσια εσεις που εχετε παιδακια, να μαξιλάρια θηλασμού ειναι βολικά; Αξίζει η αγορα;

Εγώ είχα πάρει ένα από το Κάιρο, γιατί εκεί την γέννησα την κόρη μου το οποίο είχε και ζώνη για να δένεις το μωρό, και μπορούσες αργότερα να το χρησιμοποιήσεις σαν καθισματακι γιατί το έδενες το μωρό. Δε ξέρω αν υπάρχει τέτοιο εδώ. Αν υπάρχει τέτοιο να πάρεις, αξίζει πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Monica 92 είπε:

Εγώ είχα πάρει ένα από το Κάιρο, γιατί εκεί την γέννησα την κόρη μου το οποίο είχε και ζώνη για να δένεις το μωρό, και μπορούσες αργότερα να το χρησιμοποιήσεις σαν καθισματακι γιατί το έδενες το μωρό. Δε ξέρω αν υπάρχει τέτοιο εδώ. Αν υπάρχει τέτοιο να πάρεις, αξίζει πολύ.

Αν βρεις λινκ να το δω πες μου ❤️🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...