Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 14 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Καλημέρα!!! Αλήθεια;;;; Τι καλά! Να σου ζήσει το παιδάκι σου!! Φυσιολογικά γεννησες;;;

Καλησπέρα!! Ναι ναι!! Σ ευχαριστώ!!

Φυσιολογικά γέννησα αλλά με πρόκληση..αν τον άφηνα θα καθόταν κι άλλο😆 και έκανα και πολλέες ώρες να γεννήσω!! Εσένα το πρώτο σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!Εύχομαι να είστε όλες καλά!..Δεν έχω μωράκι Μαρτίου, μάλλον Απριλίου αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη!Το ημερολόγιο με βγάζει 4 εβδομάδων!..Η ομάδα σας είναι με τις πιο νέες μανούλες και έχω κάποιες απορίες που θα εκτιμούσα πολύ αν μπορείτε να μου τις λύσετε!

Έκανα μια χοριακη χθες που βγήκε 729 και έλεγα να κάνω άλλη μια αύριο!Μίλησα με τον γυναικολόγο κ μ ειπε ότι δεν χρειάζεται άλλη χοριακη, θα με δει σε 2 εβδομάδες και να αρχίσω φυλλικό γιατί δεν έπαιρνα.

Εγω όμως ελεγα να κάνω άλλη μια χοριακή για να δω ότι όντως πάνε καλά τα πράγματα...υπάρχει μανούλα που έκανε μόνο 1; 

Επίσης σε 2 εβδομάδες θεωρητικά θα είμαι 6 εβδομάδων..όλοι οι γιατροί τότε σε βλέπουν; Να σημειώσω ότι πρώτη φορά θα παω σε αυτόν τον γιατρό, δεν ξέρω αν παίζει κάποιο λόγο!

Συγνώμη για το κατεβατό αλλά με έχει πιάσει ένα άγχος και θέλω να βάλω σε σειρά τα πράγματα!

Καλησπέρα @Marakiii με το καλό το μωράκι σου!! Κοίτα εγώ ήμουν 4 εβδομάδων όταν έκανα το τεστ και έμαθα τα ευχάριστα και αμέσως πηρα τη γιατρό μου όπου μου είπε να κάνω τη πρωτη χοριακη την επόμενη μέρα και μετά από δυο μέρες για να δουμε ότι διπλασιαζονται οι τιμές τη δεύτερη και εξελίσσεται η εγκυμοσύνη φυσιολογικά. Δεν ξέρω επειδή κι εμένα είναι το πρωτο μπορεί να είναι ανάλογα το γιατρό. Κι εμένα 6 εβδομάδων μου είπε και καναμε τον πρωτο υπέρηχο όπου ειχει αναπτυχθεί το μωρό και στις 6 εβδομάδες ακουσαμε και καρδούλα. Να μην αγχώνεσαι καταλαβαίνω ότι έχεις προσμονη μέχρι να δεις το μωράκι σου αλλά όλα καλά θα είναι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Niki5s είπε:

Καλησπέρα @Marakiii με το καλό το μωράκι σου!! Κοίτα εγώ ήμουν 4 εβδομάδων όταν έκανα το τεστ και έμαθα τα ευχάριστα και αμέσως πηρα τη γιατρό μου όπου μου είπε να κάνω τη πρωτη χοριακη την επόμενη μέρα και μετά από δυο μέρες για να δουμε ότι διπλασιαζονται οι τιμές τη δεύτερη και εξελίσσεται η εγκυμοσύνη φυσιολογικά. Δεν ξέρω επειδή κι εμένα είναι το πρωτο μπορεί να είναι ανάλογα το γιατρό. Κι εμένα 6 εβδομάδων μου είπε και καναμε τον πρωτο υπέρηχο όπου ειχει αναπτυχθεί το μωρό και στις 6 εβδομάδες ακουσαμε και καρδούλα. Να μην αγχώνεσαι καταλαβαίνω ότι έχεις προσμονη μέχρι να δεις το μωράκι σου αλλά όλα καλά θα είναι! 

Με το καλό το μωράκι σου!.λέω να πάω από μόνη μου να κάνω για να μου φύγει η ιδέα!..α ωραία τότε!να μην το ψάξω για νωρίτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!Εύχομαι να είστε όλες καλά!..Δεν έχω μωράκι Μαρτίου, μάλλον Απριλίου αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη!Το ημερολόγιο με βγάζει 4 εβδομάδων!..Η ομάδα σας είναι με τις πιο νέες μανούλες και έχω κάποιες απορίες που θα εκτιμούσα πολύ αν μπορείτε να μου τις λύσετε!

Έκανα μια χοριακη χθες που βγήκε 729 και έλεγα να κάνω άλλη μια αύριο!Μίλησα με τον γυναικολόγο κ μ ειπε ότι δεν χρειάζεται άλλη χοριακη, θα με δει σε 2 εβδομάδες και να αρχίσω φυλλικό γιατί δεν έπαιρνα.

Εγω όμως ελεγα να κάνω άλλη μια χοριακή για να δω ότι όντως πάνε καλά τα πράγματα...υπάρχει μανούλα που έκανε μόνο 1; 

Επίσης σε 2 εβδομάδες θεωρητικά θα είμαι 6 εβδομάδων..όλοι οι γιατροί τότε σε βλέπουν; Να σημειώσω ότι πρώτη φορά θα παω σε αυτόν τον γιατρό, δεν ξέρω αν παίζει κάποιο λόγο!

Συγνώμη για το κατεβατό αλλά με έχει πιάσει ένα άγχος και θέλω να βάλω σε σειρά τα πράγματα!

Καλώς μας βρήκες κοπέλα μου! Έχω καταλάβει ότι ο κάθε γυναικολόγος έχει την δική του τακτική σε σχέση με το πότε γίνεται ο πρώτος υπέρηχος, οι χοριακες κ.τ.λ. πάντως αν σε ηρεμεί κάπως και γω μόνο 1 χοριακη έκανα, ο γιατρός μου δεν μου ζήτησε ποτέ δεύτερη! 

Πήρα τηλέφωνο με το που έκανα το τεστ και μου είπε να πάω απ' το ιατρείο. Αφού κάναμε έναν υπέρηχο και είδαμε ότι είναι ενδομήτριο ( να σκεφτείς ήμουν στην 4η εβδομάδα μόνο είδαμε απλά μια έναν σάκο!) μου ζήτησε μια και μόνο χοριακη απλά για να επιβεβαιώσει ότι οι τιμές συμβαδίζουν με αυτό που βλέπαμε στον υπέρηχο.

Στην δική σου περίπτωση όταν είναι κάτω από 1000 η χοριακη δεν φαίνεται ακόμα σάκος, οπότε δεν σου έκλεισε ακόμα ραντεβού για αυτό!  

Πάντως και μένα το δεύτερο ραντεβού ήταν στην 6η εβδομάδα που ακούσαμε καρδούλα! 

Μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά! Πάντως αν έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία και ανησυχία μπορείς να ζητήσεις και πιο νωρίς ραντεβού δεν νομίζω να σου το αρνηθεί!

Καλή αρχή στην εγκυμοσύνη σου♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Καλώς μας βρήκες κοπέλα μου! Έχω καταλάβει ότι ο κάθε γυναικολόγος έχει την δική του τακτική σε σχέση με το πότε γίνεται ο πρώτος υπέρηχος, οι χοριακες κ.τ.λ. πάντως αν σε ηρεμεί κάπως και γω μόνο 1 χοριακη έκανα, ο γιατρός μου δεν μου ζήτησε ποτέ δεύτερη! 

Πήρα τηλέφωνο με το που έκανα το τεστ και μου είπε να πάω απ' το ιατρείο. Αφού κάναμε έναν υπέρηχο και είδαμε ότι είναι ενδομήτριο ( να σκεφτείς ήμουν στην 4η εβδομάδα μόνο είδαμε απλά μια έναν σάκο!) μου ζήτησε μια και μόνο χοριακη απλά για να επιβεβαιώσει ότι οι τιμές συμβαδίζουν με αυτό που βλέπαμε στον υπέρηχο.

Στην δική σου περίπτωση όταν είναι κάτω από 1000 η χοριακη δεν φαίνεται ακόμα σάκος, οπότε δεν σου έκλεισε ακόμα ραντεβού για αυτό!  

Πάντως και μένα το δεύτερο ραντεβού ήταν στην 6η εβδομάδα που ακούσαμε καρδούλα! 

Μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά! Πάντως αν έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία και ανησυχία μπορείς να ζητήσεις και πιο νωρίς ραντεβού δεν νομίζω να σου το αρνηθεί!

Καλή αρχή στην εγκυμοσύνη σου♥️

Α δεν το ήξερα ότι υπάρχει τέτοιος συσχετισμός με το νούμερο της χοριακής!..Μου είπε ο άνθρωπος να τον πάρω για ότι θέλω στο κινητό του! Όταν του είπα να κάνω κ δεύτερη μ το ειπε με τόση σιγουριά που δεν μ άφησε περιθώριο αμφισβήτησης!

Τελικά λέω να μην το κάνω, να τον εμπιστευτώ και να χαλαρώσω!Αύριο θα πάω στο νοσοκομείο για να πάρω γνωμάτευση για να έχω απαλλαγή από τις υπηρεσίες (στρατιωτικός είμαι) και θα μ κάνουν λογικά χοριακη..ξέρω ότι το νούμερο που θα δω δεν έχει νόημα γιατί εγώ την έκανα σε διαφορετικό εργαστήριο, αλλά δεν θέλω να μπω σε αυτή την διαδικασία!

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Marakiii καλώς μας ήρθες με το καλό σε 2 εβδ να δείτε το σποράκι ❤️❤️❤️
 

μην σε αγχωνει η χοριακη άλλοι γιατροί ζητάνε άλλοι όχι

ουτως η αλλως πρέπει να περάσει λίγος χρόνος για να μπορεί κ ο γιατρός με τον υπέρηχο να δει την εξέλιξη! Στην 6η εβδ που θα πας να σε δει είναι μια χαρά για ν δει την εξέλιξη! 
υπομονη θέλει γιατί από εδώ κ πέρα (μετά αφού ακούσετε καρδούλα κτλ κτλ)  θα περνάει καιρός για να βλέπεις το σποράκι (συνήθως ανά μήνα πηγαίνουμε μετά στον γυναικολόγο εκτός βέβαια αν κρίνει ότι πρέπει να σε βλέπει πιο νωρίς ή είναι μια εγκυμοσύνη υψηλού κινδύνου) 

ωστοσο θα κανεις με το καλό κ μεγάλους κ αναλυτικούς υπερήχους κ εκεί θα το απολαύσεις πραγματικά να βλέπεις ώρα το μωράκι σου ❤️

Να ξέρεις όλες μας ανυπομονούμε κ αγχωνόμαστε κ ας έχουμε καποιες ήδη παιδιά 🥰 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

@Marakiii καλώς μας ήρθες με το καλό σε 2 εβδ να δείτε το σποράκι ❤️❤️❤️
 

μην σε αγχωνει η χοριακη άλλοι γιατροί ζητάνε άλλοι όχι

ουτως η αλλως πρέπει να περάσει λίγος χρόνος για να μπορεί κ ο γιατρός με τον υπέρηχο να δει την εξέλιξη! Στην 6η εβδ που θα πας να σε δει είναι μια χαρά για ν δει την εξέλιξη! 
υπομονη θέλει γιατί από εδώ κ πέρα (μετά αφού ακούσετε καρδούλα κτλ κτλ)  θα περνάει καιρός για να βλέπεις το σποράκι (συνήθως ανά μήνα πηγαίνουμε μετά στον γυναικολόγο εκτός βέβαια αν κρίνει ότι πρέπει να σε βλέπει πιο νωρίς ή είναι μια εγκυμοσύνη υψηλού κινδύνου) 

ωστοσο θα κανεις με το καλό κ μεγάλους κ αναλυτικούς υπερήχους κ εκεί θα το απολαύσεις πραγματικά να βλέπεις ώρα το μωράκι σου ❤️

Να ξέρεις όλες μας ανυπομονούμε κ αγχωνόμαστε κ ας έχουμε καποιες ήδη παιδιά 🥰 

Καλημέρα!Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κ με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!μου δώσατε πολύ θάρρος!Τώρα που το συνειδητοποιω σιγά σιγά, μου φαίνεται περίεργο που δεν υπάρχει κάποια ένδειξη που να δείχνει ότι πάνε καλά τα πράγματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια πως είστε; 

εχει καμία στα κοντά γυναικολόγο ;; 🥰

 

εμεις πήγαμε διακοπές κοντά παραλιακά στην Λάρισα αλλά η κόρη μου ήταν πολύ ανήσυχη είχε κάποια ξεσπάσματα (ταντρουμσ) γυρίσαμε αρων αρων σπίτι. Σήμερα έχω γυναικολόγο αύριο θα επιστρέψουμε πάλι στο δωμάτιο που νοικιάζουμε για τις διακοπές κ ελπίζω να περάσουμε καλύτερα 

δν ξέρω αλλά σας θαυμάζω όσες έχετε ήδη παιδιά κ μάλιστα παραπάνω από ένα. Νιώθω τέτοια εξάντληση τέτοια κούραση λες κ δν μπορώ να ανταπεξέλθω! Είναι κ η κόρη μου στην ηλικία που έχει πολλές ανησυχίες κ είναι φυσιολογικό κ με θέλει μαζί της συνεχώς που κ αυτό είναι φυσιολογικό 

δν την παλεύω με τις ζαλάδες κ την ναυτία αλλά εντάξει όλα είναι μέρος της διαδικασίας! 🤰👶😓

μπας κ μπω στο δεύτερο τρίμηνο κ έχω πιο πολύ ενέργεια κ αντοχές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Marakiii είπε:

Καλημέρα!Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κ με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!μου δώσατε πολύ θάρρος!Τώρα που το συνειδητοποιω σιγά σιγά, μου φαίνεται περίεργο που δεν υπάρχει κάποια ένδειξη που να δείχνει ότι πάνε καλά τα πράγματα!

Εννοείς συμπτώματα; 
η εννοείς τις χοριακες ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!Εύχομαι να είστε όλες καλά!..Δεν έχω μωράκι Μαρτίου, μάλλον Απριλίου αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη!Το ημερολόγιο με βγάζει 4 εβδομάδων!..Η ομάδα σας είναι με τις πιο νέες μανούλες και έχω κάποιες απορίες που θα εκτιμούσα πολύ αν μπορείτε να μου τις λύσετε!

Έκανα μια χοριακη χθες που βγήκε 729 και έλεγα να κάνω άλλη μια αύριο!Μίλησα με τον γυναικολόγο κ μ ειπε ότι δεν χρειάζεται άλλη χοριακη, θα με δει σε 2 εβδομάδες και να αρχίσω φυλλικό γιατί δεν έπαιρνα.

Εγω όμως ελεγα να κάνω άλλη μια χοριακή για να δω ότι όντως πάνε καλά τα πράγματα...υπάρχει μανούλα που έκανε μόνο 1; 

Επίσης σε 2 εβδομάδες θεωρητικά θα είμαι 6 εβδομάδων..όλοι οι γιατροί τότε σε βλέπουν; Να σημειώσω ότι πρώτη φορά θα παω σε αυτόν τον γιατρό, δεν ξέρω αν παίζει κάποιο λόγο!

Συγνώμη για το κατεβατό αλλά με έχει πιάσει ένα άγχος και θέλω να βάλω σε σειρά τα πράγματα!

Καλημέρα, με το καλό κορίτσι μου! ❤️ Και εγώ μια μόνο χοριακή έκανα, είχα καταλάβει την εγκυμοσύνη πολύ νωρίς (σχεδόν 1 εβδομάδα πριν την καθυστέρηση) με έστειλε για χοριακή ώστε να επιβεβαιώσουμε την εγκυμοσύνη, ήταν 220,70 και μου είπε ότι του αρκεί και δεν θέλει άλλη. Πήγα και με είδε 5εβδ όπου ο γιατρός βλέπει τον σάκο και τον λεκιθικό ασκό ώστε να επιβεβαιώσει ότι δεν είναι εξωμήτριο και έχει εμφυτευτεί στην μήτρα. Γύρω εκεί σε βλέπουν οι γιατροί 5 με 6 εβδ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

εξαρτάται αν είσαι με σύμβαση αν είσαι πχ δημόσιο η ιδιωτικό τομέα αν είσαι πάνω η κάτω των 25  τι μισθό παίρνεις κτλ κτλ 

αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι απο ΙΚΑ σε ΙΚΑ διαφέρει η διαδικασία κ τα απαιτούμενα χαρτιά που πρέπει να προσκομίσεις άρα να ενημερωθείς καλά επι αυτού! 
Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που ήμουν κ κάτω των 25 ήταν πιο λίγα τα λεφτά που πήρα κ εξαρτάται κ το χρονικό διάστημα της αναρρωτικής 

δινει το ΙΚΑ κ κάποια ο εργοδότης αλλά αυτό εξαρτάται πως θα γράφεις τις αναρρωτικές 

δλδ αν είναι κάθε μήνα ή 15 μέρες κτλ 

 

 

στις πριν 18 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα! Είμαι και γω από την αρχή σε αναρρωτική. Κοίτα για τον πρώτο μήνα πληρώνεσαι μισά απ' την δουλειά, μισά απ' το ΙΚΑ (οπότε ίσως για αυτό σου φανηκανε λίγα). Απ' τον δεύτερο μήνα πληρώνεσαι μόνο απ' το ΙΚΑ και είναι γύρω στο 80% του μισθού αν δεν κάνω λάθος ( μόλις με πληρώσουν για τον δεύτερο μήνα θα σου πω ακριβώς). Πάντως αν πάρεις στο ΙΚΑ μπορούν να σου πουν ακριβώς το ποσό υπολογισμένο με βάση την συμβαση που έχεις υπογράψεις.

Ευχαριστώ πολύ και τις δύο. Νάντινακι αυτά που μου είπες είναι πιο κοντά σε εμένα γιατί κάτι τέτοιο είχα αντιληφθεί.χρυσα 29 είμαι 8ωρη αορίστου οπότε υποθέτω μου φάνηκαν λίγα γιατί μάλλον πρέπει να με πληρώσει ο εργοδότης...επομένως νομίζω ότι κάπως σαν το ναντινακι θα πάει και με εμένα το θέμα . ευχαριστώ πολύ και τις 2 για τις πληροφορίες θα περιμένω να δω τη συνέχεια.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Γεια σας κορίτσια! Γύρισα πριν από λίγο απ' την αυχενική μου! 

Είμαι πολύ χαρούμενη, όλα κύλησαν όμορφα, οι μετρήσεις ήταν πολύ καλές. Περιμένουμε και την εξεταση αίματος τις επόμενες μέρες, όμως σαν πρώτη εικόνα ήταν όλα όπως έπρεπε. Το μωράκι ήταν και τρέλα όλο έκανες κωλοτουμπες και κουνιόταν, το κατά ευχαριστήθηκα! 

Εύχομαι σε όλες να κυλήσουν όμορφα οι μέρες μέχρι την αυχενικη και να έχουμε καλά αποτελέσματα!!

Επίσης μάθαμε το φύλλο!! Είναι αγοράκι💙💙💙💙💙!!!

Νέα ΠΗΤ 26/2!!

Τι ευχάριστα νέα είναι αυτά!!! Ένας τέλειος αγοράρος έρχεται σε λίγους μήνες!!!! Μπράβο κοριτσάκι μου με το καλό!!! Μόνο τα καλύτερα εύχομαι!!! Να τον χαρείς στην αγκαλίτσα σου μαζί με τον άντρα σου!!!💙💙💙💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!Εύχομαι να είστε όλες καλά!..Δεν έχω μωράκι Μαρτίου, μάλλον Απριλίου αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη!Το ημερολόγιο με βγάζει 4 εβδομάδων!..Η ομάδα σας είναι με τις πιο νέες μανούλες και έχω κάποιες απορίες που θα εκτιμούσα πολύ αν μπορείτε να μου τις λύσετε!

Έκανα μια χοριακη χθες που βγήκε 729 και έλεγα να κάνω άλλη μια αύριο!Μίλησα με τον γυναικολόγο κ μ ειπε ότι δεν χρειάζεται άλλη χοριακη, θα με δει σε 2 εβδομάδες και να αρχίσω φυλλικό γιατί δεν έπαιρνα.

Εγω όμως ελεγα να κάνω άλλη μια χοριακή για να δω ότι όντως πάνε καλά τα πράγματα...υπάρχει μανούλα που έκανε μόνο 1; 

Επίσης σε 2 εβδομάδες θεωρητικά θα είμαι 6 εβδομάδων..όλοι οι γιατροί τότε σε βλέπουν; Να σημειώσω ότι πρώτη φορά θα παω σε αυτόν τον γιατρό, δεν ξέρω αν παίζει κάποιο λόγο!

Συγνώμη για το κατεβατό αλλά με έχει πιάσει ένα άγχος και θέλω να βάλω σε σειρά τα πράγματα!

Καλημέρα κορίτσι μου....καταρχάς συγχαρητήρια!!! Η γνώμη μου είναι ότι η χοριακη σου είναι τρομερά υψηλή για αυτό δεν θέλει άλλη ο γιατρός.ωστοσο εάν έχεις άγχος να πας να κάνεις στο ίδιο μικροβιολογικο κέντρο για να σου φύγει. Οι έξι εβδομάδες είναι καλές ...οι περισσότεροι από 6-8 εβδομάδες κάνουν...όπως μου είπε η γιατρός μου είναι προτιμότερο για αυτήν να κάνεις σε μεγαλύτερη εβδομάδα έτσι ώστε να ακούνε και καρδούλα κατευθείαν για να μην αγχώνεται η μανούλα ....υπάρχουν άλλοι γιατροί όμως που κάνουν στις 8 ή άλλοι που κάνουν και πιο νωρίς..πάντως δεν μπορούν και πολύ νωρίς γιατί ίσως να μην δουν καθαρά κάτι στον υπέρηχο ...είναι όπως το βλέπει ο κάθε γιατρός.καλα στα έχει πει πάντως μέχρι στιγμής μην αγχώνεσαι...απλά για την χοριακη αν θες να σου φύγει το άγχος πήγαινε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα!! Ναι ναι!! Σ ευχαριστώ!!

Φυσιολογικά γέννησα αλλά με πρόκληση..αν τον άφηνα θα καθόταν κι άλλο😆 και έκανα και πολλέες ώρες να γεννήσω!! Εσένα το πρώτο σου;

Χαχαχαχαχ ναι ε;;; Δεν ήθελε να βγει από τη μανούλα του άρεσε εκεί ε;; Ναι εμένα το πρώτο μου...!! Κι έχω αγωνία και άγχος...αλλά φαντάζομαι πρώτο δεύτερο τρίτο όλες την ίδια αγωνία έχουμε!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:

Εννοείς συμπτώματα; 
η εννοείς τις χοριακες ; 

Και τα 2!Προς το παρόν δεν έχω συμπτώματα και θα ακολουθήσω την συμβουλή του γυναικολόγου ως προς τις χοριακες και δεν θα κάνω άλλη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Theodora12 είπε:

Καλημέρα, με το καλό κορίτσι μου! ❤️ Και εγώ μια μόνο χοριακή έκανα, είχα καταλάβει την εγκυμοσύνη πολύ νωρίς (σχεδόν 1 εβδομάδα πριν την καθυστέρηση) με έστειλε για χοριακή ώστε να επιβεβαιώσουμε την εγκυμοσύνη, ήταν 220,70 και μου είπε ότι του αρκεί και δεν θέλει άλλη. Πήγα και με είδε 5εβδ όπου ο γιατρός βλέπει τον σάκο και τον λεκιθικό ασκό ώστε να επιβεβαιώσει ότι δεν είναι εξωμήτριο και έχει εμφυτευτεί στην μήτρα. Γύρω εκεί σε βλέπουν οι γιατροί 5 με 6 εβδ 

Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ!Κ εγω την χοριακή την έκανα την ημέρα που περίμενα περίοδο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου....καταρχάς συγχαρητήρια!!! Η γνώμη μου είναι ότι η χοριακη σου είναι τρομερά υψηλή για αυτό δεν θέλει άλλη ο γιατρός.ωστοσο εάν έχεις άγχος να πας να κάνεις στο ίδιο μικροβιολογικο κέντρο για να σου φύγει. Οι έξι εβδομάδες είναι καλές ...οι περισσότεροι από 6-8 εβδομάδες κάνουν...όπως μου είπε η γιατρός μου είναι προτιμότερο για αυτήν να κάνεις σε μεγαλύτερη εβδομάδα έτσι ώστε να ακούνε και καρδούλα κατευθείαν για να μην αγχώνεται η μανούλα ....υπάρχουν άλλοι γιατροί όμως που κάνουν στις 8 ή άλλοι που κάνουν και πιο νωρίς..πάντως δεν μπορούν και πολύ νωρίς γιατί ίσως να μην δουν καθαρά κάτι στον υπέρηχο ...είναι όπως το βλέπει ο κάθε γιατρός.καλα στα έχει πει πάντως μέχρι στιγμής μην αγχώνεσαι...απλά για την χοριακη αν θες να σου φύγει το άγχος πήγαινε...

Καλημέρα!Σε ευχαριστώ 🥰 Άρα μόνο υπομονή μου μένει να κάνω 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marakiii είπε:

Καλημέρα!Σε ευχαριστώ 🥰 Άρα μόνο υπομονή μου μένει να κάνω 😂 

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη! 

Και εμένα μου χει φανεί παράξενο που εδώ και δύο βδομάδες είμαι στα σκοταδια( είχα κάνει 3 χοριακες είχαν βγει καλές και τώρα περιμένω τη Δευτέρα να ακούσουμε καρδιά)

Βέβαια αυτή την εβδομάδα ( σήμερα μπήκα στην 7η) έχω ανακατεματα, και επίσης δεν θέλω ούτε να δω κρέας. Άρα υποθέτω όλα εξελίσσονται ομαλά.

Μέχρι τη περασμένη εβδομάδα δεν είχα ούτε εγώ κανένα σύμπτωμα πέρα από λίγα τραβηγματακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα ! Πως πάτε από ναυτία , αναγούλες , εμετούς; Εδώ είμαι με αναγούλες και ναυτία όλη μέρα σχεδόν. Πάνε , έρχονται. Μια δύο μέρες είχαν ελαττώσει πολύ , μέχρι που ανησύχησα αλλά επέστρεψαν δριμύτερες! Το απόγευμα γίνονται πιο έντονες (επειδή ως τότε έχω πιεί νερά, χυμούς, γάλα... ίσως). 

Διάβασα πολλές έρευνες για το τζίντζερ και ενώ δεν το πίστευα σήμερα έβαλα ένα κουταλάκι του γλυκού κοφτό , μέσα στο γάλα μου και σώθηκα! Κορίτσια λειτουργεί! Έβαλα σκόνη που βρήκα σε σούπερ μάρκετ και όχι φρέσκο. Έχω και τα βραχιολάκια καρπού που είναι για την ναυτία κάτι κάνουν κι αυτά αλλά για ήπια συμπτώματα θα έλεγα. Πριν δοκιμάσω το τζίντζερ εννοείται είχα κάνει τα πάντα...(Μπανάνες, χυμό ανανά, κράκερς,κριτσίνια, ματζούνια, γιατροσόφια....όλα όσα γράφουν στο διαδίκτυο. Δοκιμάστε τζίντζερ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Riaa είπε:

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη! 

Και εμένα μου χει φανεί παράξενο που εδώ και δύο βδομάδες είμαι στα σκοταδια( είχα κάνει 3 χοριακες είχαν βγει καλές και τώρα περιμένω τη Δευτέρα να ακούσουμε καρδιά)

Βέβαια αυτή την εβδομάδα ( σήμερα μπήκα στην 7η) έχω ανακατεματα, και επίσης δεν θέλω ούτε να δω κρέας. Άρα υποθέτω όλα εξελίσσονται ομαλά.

Μέχρι τη περασμένη εβδομάδα δεν είχα ούτε εγώ κανένα σύμπτωμα πέρα από λίγα τραβηγματακια.

Ευχαριστώ πολύ!Οπότε περιμένω να περάσουν οι εβδομάδες!Τέλεια!..Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/8/2021 at 1:33 ΜΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Γεια σας κορίτσια! Γύρισα πριν από λίγο απ' την αυχενική μου! 

Είμαι πολύ χαρούμενη, όλα κύλησαν όμορφα, οι μετρήσεις ήταν πολύ καλές. Περιμένουμε και την εξεταση αίματος τις επόμενες μέρες, όμως σαν πρώτη εικόνα ήταν όλα όπως έπρεπε. Το μωράκι ήταν και τρέλα όλο έκανες κωλοτουμπες και κουνιόταν, το κατά ευχαριστήθηκα! 

Εύχομαι σε όλες να κυλήσουν όμορφα οι μέρες μέχρι την αυχενικη και να έχουμε καλά αποτελέσματα!!

Επίσης μάθαμε το φύλλο!! Είναι αγοράκι💙💙💙💙💙!!!

Νέα ΠΗΤ 26/2!!

Τέλεια νέα!! 🙏🙏 Με το καλό το αγοράκι σου 💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!Εύχομαι να είστε όλες καλά!..Δεν έχω μωράκι Μαρτίου, μάλλον Απριλίου αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη!Το ημερολόγιο με βγάζει 4 εβδομάδων!..Η ομάδα σας είναι με τις πιο νέες μανούλες και έχω κάποιες απορίες που θα εκτιμούσα πολύ αν μπορείτε να μου τις λύσετε!

Έκανα μια χοριακη χθες που βγήκε 729 και έλεγα να κάνω άλλη μια αύριο!Μίλησα με τον γυναικολόγο κ μ ειπε ότι δεν χρειάζεται άλλη χοριακη, θα με δει σε 2 εβδομάδες και να αρχίσω φυλλικό γιατί δεν έπαιρνα.

Εγω όμως ελεγα να κάνω άλλη μια χοριακή για να δω ότι όντως πάνε καλά τα πράγματα...υπάρχει μανούλα που έκανε μόνο 1; 

Επίσης σε 2 εβδομάδες θεωρητικά θα είμαι 6 εβδομάδων..όλοι οι γιατροί τότε σε βλέπουν; Να σημειώσω ότι πρώτη φορά θα παω σε αυτόν τον γιατρό, δεν ξέρω αν παίζει κάποιο λόγο!

Συγνώμη για το κατεβατό αλλά με έχει πιάσει ένα άγχος και θέλω να βάλω σε σειρά τα πράγματα!

Καλησπέρα με το καλό το μωράκι σου!! Στο πρώτο μου παιδάκι η χοριακή μου ήταν 1700, πήρα το γιατρό και μου έκλεισε ραντεβού για λίγες μέρες μετά, δεν έκανα άλλη χοριακή…οπότε ναι γίνεται να κάνεις μόνο 1!! Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου τώρα, επειδή ξεκίνησα με 65, έκανα από μόνη μου κι άλλη χοριακή και μετά πήρα το γιατρό μου!

Λογικά θα θέλει να σε δει τότε ώστε να φαίνεται κάτι, ίσως ακούσετε και καρδιά..όλα καλά θα’ναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/8/2021 at 12:54 ΜΜ, ο/η Eva80 είπε:

Καλησπέρα ! Πως πάτε από ναυτία , αναγούλες , εμετούς; Εδώ είμαι με αναγούλες και ναυτία όλη μέρα σχεδόν. Πάνε , έρχονται. Μια δύο μέρες είχαν ελαττώσει πολύ , μέχρι που ανησύχησα αλλά επέστρεψαν δριμύτερες! Το απόγευμα γίνονται πιο έντονες (επειδή ως τότε έχω πιεί νερά, χυμούς, γάλα... ίσως). 

Διάβασα πολλές έρευνες για το τζίντζερ και ενώ δεν το πίστευα σήμερα έβαλα ένα κουταλάκι του γλυκού κοφτό , μέσα στο γάλα μου και σώθηκα! Κορίτσια λειτουργεί! Έβαλα σκόνη που βρήκα σε σούπερ μάρκετ και όχι φρέσκο. Έχω και τα βραχιολάκια καρπού που είναι για την ναυτία κάτι κάνουν κι αυτά αλλά για ήπια συμπτώματα θα έλεγα. Πριν δοκιμάσω το τζίντζερ εννοείται είχα κάνει τα πάντα...(Μπανάνες, χυμό ανανά, κράκερς,κριτσίνια, ματζούνια, γιατροσόφια....όλα όσα γράφουν στο διαδίκτυο. Δοκιμάστε τζίντζερ! 

Μιας που το λες κορίτσι μου πρέπει να ισχύει...γιατί εμένα μου έδωσε κάποια χαπακια για μετά το φαγητό που έχουν τζιτζερ μέσα !!!!! Βέβαια δεν τα παίρνω συνέχεια κι ας έχω ανακατωσουρες..προσπαθώ να μη συνηθίσω με αυτά αλλά θα δοκιμάσω και το τζίντζερ που λες.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/8/2021 at 12:54 ΜΜ, ο/η Eva80 είπε:

Καλησπέρα ! Πως πάτε από ναυτία , αναγούλες , εμετούς; Εδώ είμαι με αναγούλες και ναυτία όλη μέρα σχεδόν. Πάνε , έρχονται. Μια δύο μέρες είχαν ελαττώσει πολύ , μέχρι που ανησύχησα αλλά επέστρεψαν δριμύτερες! Το απόγευμα γίνονται πιο έντονες (επειδή ως τότε έχω πιεί νερά, χυμούς, γάλα... ίσως). 

Διάβασα πολλές έρευνες για το τζίντζερ και ενώ δεν το πίστευα σήμερα έβαλα ένα κουταλάκι του γλυκού κοφτό , μέσα στο γάλα μου και σώθηκα! Κορίτσια λειτουργεί! Έβαλα σκόνη που βρήκα σε σούπερ μάρκετ και όχι φρέσκο. Έχω και τα βραχιολάκια καρπού που είναι για την ναυτία κάτι κάνουν κι αυτά αλλά για ήπια συμπτώματα θα έλεγα. Πριν δοκιμάσω το τζίντζερ εννοείται είχα κάνει τα πάντα...(Μπανάνες, χυμό ανανά, κράκερς,κριτσίνια, ματζούνια, γιατροσόφια....όλα όσα γράφουν στο διαδίκτυο. Δοκιμάστε τζίντζερ! 

Καλησπέρα κι από μένα. Σωσε με!!! Κι εγώ βασανίζομαι από τη 5η εβδομάδα και τώρα που οδευω στην 9η νομίζω ότι γίνονται χειρότερες οι ναυτιες και οι αναγουλες. Μου έδωσε η γυναικολόγος υποθετα για τις αναγουλες αλλά μια φορά τα χρησιμοποιησα και ήμουν χάλια για δυο μερες δεν μπορουσα να σηκωθώ απο το κρεβάτι.  Θα το δοκιμάσω το τζίντζερ γτ μου είχαν πει για λεμόνι με νερό το πρωι αλλά δυστυχώς δεν κάνει τίποτα. Ουτε τα μικρά γεύματα. Βρήκες βραχιολάκι γτ εγώ σε 2 φαρμακεία της γειτονιάς μου που ρώτησαν μου είπαν ότι έχουν να τους προμηθευσουν χρόνια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας , είμαι καινουρια στο φόρουμ και βρήκα το κατάλληλο μέρος να σας γράψω :)

Ειμαι 21 ετών και βρίσκομαι στην 11η εβδομάδα , πητ δεν γνωριζω ακριβως γιατί η σύλληψη έγινε καθυστερημένα αλλά σύμφωνα με τον γιατρό μου και τις μέτρησες του τελευταίου υπερήχου βρίσκομαι στη βδομάδα που προανέφερα άρα το μωρακι το περιμένουμε Μάρτιο πρώτα ο θεός !

Fun fact: και εγώ και ο πατέρας είμαστε γεννημένοι Μάρτιο επίσης🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...