Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

@Marakiii όλα να πάνε καλά κορίτσι μου είσαι πολύ κοντά στο να συναντήσεις τα θαύματα της ζωής σου ❤️ 
Πραγματικά είσαι πολύ δυνατή το έχεις αποδείξει που έχεις φτάσει ως εδώ κ έχεις κ μέσα στην κοιλιτσα σου πολύ δυνατά κορίτσια που εύχομαι κ είμαι σίγουρη σύντομα θα είναι στο ζεστό σπιτάκι σας να το ζεστάνουν ❤️❤️❤️❤️ 
 

μπορω να συναισθανθώ πως νιώθεις κ πως σκέφτεσαι ωστοσο είναι κ μια εγκυμοσύνη πολύ ξεχωριστή κ μοναδική 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 7 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Αυτό ακριβώς! Ας είναι καλά στην υγεία τους κ ολα τα άλλα δεν με νοιαζουν! Αλήθεια! Να αρχίσουν να τρέφονται και μετά ποιος τις πιάνει!

 

Με μοριακό θα μπω! Δεν είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός νομίζω! Ο γιατρός ξέρει ότι θεωρούμε ανεμβολιαστη πλέον κ δεν μ ειπε τίποτα...κάτσε να ξαναρωτήσω!

Κορίτσια κ στο δικό μου μαιευτήριο εδώ που θα γεννήσω Λάρισα δν τους νοιάζει αν έχεις πιστοποιητικό η όχι 

Όταν γίνει η εισαγωγή θα μου κάνουν ένα ραπιντ κ μετά στο καπάκι κ μοριακό ανεξαρτήτως αν έχω πιστοποιητικό (έχω νοσησης εγώ) 

κ στον σύνοδο μου το ίδιο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσι μου ντόπλερ γιατί σε έστειλε; Είναι όταν βλέπει κάτι; Εμένα με έστειλε για καρδιοτοκογράφο μου λέει κάνουν όλες οι εγκυμονούσες προληπτικά στον 9ο μήνα και νόμιζα πως ήταν το ίδιο πράγμα. 

Το ντοπλερ γίνεται στο τρίτο τρίμηνο δν είναι υποχρεωτικό ωστοσο όπως η αυχενικη κ η β επιπέδου 

γινεται από τον/την εμβρυολογο 

 

κ εγώ δν έκανα ντόπλερ δν θα κάνω

 

ο καρδιοτοκογραφος είναι άλλο πράγμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσια μου εγω έκανα σήμερα το doppler 32.6 η μικρούλα μας είναι 2.300...αλλά είναι αρκετά χαμηλά ο τράχηλος είναι καλός...αλλά έχω αυξημένο αμνιακό υγρό και πρέπει να κανω διατροφή καθολου υδατάνθρακες κ τέτοια...και είχαμε και ένα θεματακι στην καρδούλα της δεν συμβαδίζουν κάποιοι παλμοί και μάλλον είναι από αναψυκτικά ή αλήθεια είναι πως αυτές τις μέρες είχα πιει κάποια και αισθάνομαι παρα πολλές τύψεις τωρα...οπότε ο γιατρός μου μου είπε να μείνω στο κρεβάτι να κανω διατροφή και σε 2 εβδομάδες να πάω να κάνουμε πάλι το doppler...😔😔😔😔

Να είναι όλα καλά στην επανεξέταση εύχομαι! ❤️❤️❤️❤️
 

τα αναψυκτικά πως τα συσχετίσατε με τους παλμούς ; Εννοώ σου το εξήγησαν κάπως; Δν το έχω ξανά ακούσει γ αυτό! 
 

όλα να πάνε καλά υπομονή μ την διατροφή είναι για πολύ λίγο αυτό σκέψου κ θα περάσει ο καιρός γρήγορα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Να είναι όλα καλά στην επανεξέταση εύχομαι! ❤️❤️❤️❤️
 

τα αναψυκτικά πως τα συσχετίσατε με τους παλμούς ; Εννοώ σου το εξήγησαν κάπως; Δν το έχω ξανά ακούσει γ αυτό! 
 

όλα να πάνε καλά υπομονή μ την διατροφή είναι για πολύ λίγο αυτό σκέψου κ θα περάσει ο καιρός γρήγορα! 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!Ναι απο την καφεΐνη του ανεβάσζει τους παλμούς...Η διατροφή προς το παρόν δεν με πειράζει γτ θα είναι για λιγο με ανχονει που ειναι χαμηλά η μικρή και όταν έχεις ήδη ένα παιδάκι ειναι δυσκολο να είσαι όλη μέρα στο κρεβάτι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσια μου εγω έκανα σήμερα το doppler 32.6 η μικρούλα μας είναι 2.300...αλλά είναι αρκετά χαμηλά ο τράχηλος είναι καλός...αλλά έχω αυξημένο αμνιακό υγρό και πρέπει να κανω διατροφή καθολου υδατάνθρακες κ τέτοια...και είχαμε και ένα θεματακι στην καρδούλα της δεν συμβαδίζουν κάποιοι παλμοί και μάλλον είναι από αναψυκτικά ή αλήθεια είναι πως αυτές τις μέρες είχα πιει κάποια και αισθάνομαι παρα πολλές τύψεις τωρα...οπότε ο γιατρός μου μου είπε να μείνω στο κρεβάτι να κανω διατροφή και σε 2 εβδομάδες να πάω να κάνουμε πάλι το doppler...😔😔😔😔

Ολα θα πάνε καλα! Θα προσέχεις από δω και πέρα και όλα θα διορθωθούν. 

Όσες για τη διατροφή όλες κάνουμε παρασπονδίες και μένα με έχει πιάσει το τελευταιο διάστημα μια τάση να τρώω χαζομάρες ( κουράστηκα να προσέχω τόσους μήνες!). Είναι λογικό νομίζω να θέλουμε και αναψυκτικά και σοκολάτες! Απλά έχω βρει κάποιες εναλλακτικές πχ πίνω σόδα με γεύσεις χωρίς ζάχαρη ( καλά όχι ότι είναι ότι καλύτερο αλλά θέλω ανθρακικό να ρευτω γιατί αλλιώς δεν την παλεύω). Επίσης η coca cola βγάζει και σειρά χωρίς καφεινη θα την βρεις στα σούπερ. 

Κορίτσια εσείς που έχετε και άλλο μωράκι είναι πολύ δύσκολο το φαντάζομαι. Εδώ εγώ και κουράζομαι κάποιες μέρες απλά επειδή δεν κοιμάμαι καλά όχι να έχεις και ένα νήπιο να τρέχεις όλη μέρα.

Υπομονή πλησιάζουν οι μέρες για όλες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσια μου εγω έκανα σήμερα το doppler 32.6 η μικρούλα μας είναι 2.300...αλλά είναι αρκετά χαμηλά ο τράχηλος είναι καλός...αλλά έχω αυξημένο αμνιακό υγρό και πρέπει να κανω διατροφή καθολου υδατάνθρακες κ τέτοια...και είχαμε και ένα θεματακι στην καρδούλα της δεν συμβαδίζουν κάποιοι παλμοί και μάλλον είναι από αναψυκτικά ή αλήθεια είναι πως αυτές τις μέρες είχα πιει κάποια και αισθάνομαι παρα πολλές τύψεις τωρα...οπότε ο γιατρός μου μου είπε να μείνω στο κρεβάτι να κανω διατροφή και σε 2 εβδομάδες να πάω να κάνουμε πάλι το doppler...😔😔😔😔

Μια χαρά η μικρούλα🥰🥰

Κι εγώ δεν το είχα ξανακούσει για τα αναψυκτικά..κ να σου πω την αλήθεια εγώ δεν πίνω γιατί δε μ’αρέσουν, αλλά πίνω 2 καφέδες την ημέρα οπότε καφείνη μπόλικη😅🙈

Ξεκουράσου όσο μπορείς και θα είναι όλα τέλεια σε 2 εβδομάδες!!❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nantinaki είπε:

Ολα θα πάνε καλα! Θα προσέχεις από δω και πέρα και όλα θα διορθωθούν. 

Όσες για τη διατροφή όλες κάνουμε παρασπονδίες και μένα με έχει πιάσει το τελευταιο διάστημα μια τάση να τρώω χαζομάρες ( κουράστηκα να προσέχω τόσους μήνες!). Είναι λογικό νομίζω να θέλουμε και αναψυκτικά και σοκολάτες! Απλά έχω βρει κάποιες εναλλακτικές πχ πίνω σόδα με γεύσεις χωρίς ζάχαρη ( καλά όχι ότι είναι ότι καλύτερο αλλά θέλω ανθρακικό να ρευτω γιατί αλλιώς δεν την παλεύω). Επίσης η coca cola βγάζει και σειρά χωρίς καφεινη θα την βρεις στα σούπερ. 

Κορίτσια εσείς που έχετε και άλλο μωράκι είναι πολύ δύσκολο το φαντάζομαι. Εδώ εγώ και κουράζομαι κάποιες μέρες απλά επειδή δεν κοιμάμαι καλά όχι να έχεις και ένα νήπιο να τρέχεις όλη μέρα.

Υπομονή πλησιάζουν οι μέρες για όλες μας!

Όντως είναι δύσκολο!! Κ εμένα τώρα ο μικρός μου θέλει όλο αγκαλιές, όλο σκαρφαλώνει πάνω μου, όλο θέλει να τον σηκώνω κ δεν αντέχω πολλές φορές..με πιάνει η κοιλιά μου όταν τον σηκώνω πολλές φορές κ τον έχω πολύ ώρα αγκαλιά. Κ θέλει μόνο εμένα πολλές φορές κ δε μπορώ να κάνω κι αλλιώς. Είναι 17 μηνών κ να του πω πονάω αυτός αν θέλει αγκαλιά θέλει αγκαλιά, αν θέλει να σηκωθώ θέλει να σηκωθώ, αν θέλει να φάει θέλει να φάει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/2/2022 at 4:31 ΜΜ, ο/η Vasilique είπε:

Με το καλό κορίτσι μου κ με έναν πόνο! Μετράς αντίστροφα τώρα! Όλα να πάνε κατ´ευχήν! Ανοίγεις τον δρόμο κ ακολουθούμε! 💚

Καλά είμαι! Βγήκαν για τα σύνδρομα κ είμαστε οκ κ σήμερα μου έστειλαν κ για την κυστική όπου πάλι όλα είναι μια χαρά! 🙏🏻 Αναμένουμε βέβαια κ άλλα αποτελέσματα στην πορεία αλλά τα πιο σημαντικά έχουν ελεγχθεί… 😉

καλησπέρα..με όλο το θάρρος αν και δεν ανήκω στην ομάδα σας..επειδή ο άντρας μου βγηκε θετικός φορεάς μιας ήπιας παραλλαγης της κυστικής κ αναμένυομε τωρα και τιςς δικές μου θα μπορο΄ύσες να μου πεις με ποια εξέταση βλέπεις κυστική για το μωράκι ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

@Marakiii όλα να πάνε καλά κορίτσι μου είσαι πολύ κοντά στο να συναντήσεις τα θαύματα της ζωής σου ❤️ 
Πραγματικά είσαι πολύ δυνατή το έχεις αποδείξει που έχεις φτάσει ως εδώ κ έχεις κ μέσα στην κοιλιτσα σου πολύ δυνατά κορίτσια που εύχομαι κ είμαι σίγουρη σύντομα θα είναι στο ζεστό σπιτάκι σας να το ζεστάνουν ❤️❤️❤️❤️ 
 

μπορω να συναισθανθώ πως νιώθεις κ πως σκέφτεσαι ωστοσο είναι κ μια εγκυμοσύνη πολύ ξεχωριστή κ μοναδική 

Χρύσα ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια! Λίγος καιρός έμεινε και προσπαθώ να σκέφτομαι μόνο θετικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Μια χαρά η μικρούλα🥰🥰

Κι εγώ δεν το είχα ξανακούσει για τα αναψυκτικά..κ να σου πω την αλήθεια εγώ δεν πίνω γιατί δε μ’αρέσουν, αλλά πίνω 2 καφέδες την ημέρα οπότε καφείνη μπόλικη😅🙈

Ξεκουράσου όσο μπορείς και θα είναι όλα τέλεια σε 2 εβδομάδες!!❤️❤️

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μ...εμένα α ο γιατρός μου είχε πει ένα καφέ τη μέρα επιτρέπεται εγω έναν έπινα το πρωι αλλα είχε τύχει αυτές τις μέρες να μην κάνω καλή διατροφή λόγω έλλειψης χρόνου για μαγείρεμα και ειχα πιει και αναψυκτικά και μάλλον ήταν μπόλικη η καφεΐνη που πήρε και τις ανέβαζε παλμούς...φοβάμαι τόσο πολύ να μην είναι κάτι άλλο γτ μ είπε ότι μπορεί να της δημιουργήσει αρρυθμίες στη καρδιά...αφού δεν θυμάμαι καν αν είδαμε πρόσωπο στον υπερηχο το μόνο που θυμάμαι είναι ότι είναι με το κεφαλάκι προς τα κάτω όπως ήταν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Όντως είναι δύσκολο!! Κ εμένα τώρα ο μικρός μου θέλει όλο αγκαλιές, όλο σκαρφαλώνει πάνω μου, όλο θέλει να τον σηκώνω κ δεν αντέχω πολλές φορές..με πιάνει η κοιλιά μου όταν τον σηκώνω πολλές φορές κ τον έχω πολύ ώρα αγκαλιά. Κ θέλει μόνο εμένα πολλές φορές κ δε μπορώ να κάνω κι αλλιώς. Είναι 17 μηνών κ να του πω πονάω αυτός αν θέλει αγκαλιά θέλει αγκαλιά, αν θέλει να σηκωθώ θέλει να σηκωθώ, αν θέλει να φάει θέλει να φάει..

Ναι είναι πολύ μικρούλης ακόμη εδώ εμενα που είναι 3 χρονων δεν μπορεί να το καταλάβει και εμένα αυτές τις μέρες ηθελε να το σηκωνω συνέχεια...τώρα πήρε ο άντρας μ αδεια από τη δουλειά για μια εβδομάδα για να τον προσέχει εκείνος ευτυχώς είχε και ηλιο αυτές τις μέρες και όλο έξω στον κήπο την βγάζουνε δεν μαζεύετε με τπτ και κάθομαι και εγώ ξαπλα τουλάχιστον να παρω 2 με 3 εβδομάδες ακόμη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Όντως είναι δύσκολο!! Κ εμένα τώρα ο μικρός μου θέλει όλο αγκαλιές, όλο σκαρφαλώνει πάνω μου, όλο θέλει να τον σηκώνω κ δεν αντέχω πολλές φορές..με πιάνει η κοιλιά μου όταν τον σηκώνω πολλές φορές κ τον έχω πολύ ώρα αγκαλιά. Κ θέλει μόνο εμένα πολλές φορές κ δε μπορώ να κάνω κι αλλιώς. Είναι 17 μηνών κ να του πω πονάω αυτός αν θέλει αγκαλιά θέλει αγκαλιά, αν θέλει να σηκωθώ θέλει να σηκωθώ, αν θέλει να φάει θέλει να φάει..

Αχ, κορίτσι! Ηρωίδες είστε όλες εσείς που έχετε ήδη παιδάκια! Εγώ φοβάμαι να σηκώσω κατσαρόλα κ εσείς εκεί καθημερινά στον αγώνα σας! Μπράβο κ πάλι μπράβο σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η eirini55 είπε:

καλησπέρα..με όλο το θάρρος αν και δεν ανήκω στην ομάδα σας..επειδή ο άντρας μου βγηκε θετικός φορεάς μιας ήπιας παραλλαγης της κυστικής κ αναμένυομε τωρα και τιςς δικές μου θα μπορο΄ύσες να μου πεις με ποια εξέταση βλέπεις κυστική για το μωράκι ;;

Καλημέρα Ειρήνη μου! Εμείς είχαμε κάνει την εξέταση για την κυστική στο Λαϊκό σε προγεννητικό έλεγχο. Για την ακρίβεια την έκανε ο σύζυγος κ στην περίπτωση που έβγαινε θετικός τότε θα την έκανα κ εγώ. Δεν χρειάστηκε αφού εκείνος βγήκε αρνητικός. Οπότε ακόμη κ εάν εγώ είμαι φορέας δεν επηρεάζει σε κάτι το έμβρυο. Αυτή τη στιγμή είμαι έγκυος σε δίδυμα κ λόγω ηλικίας προχώρησα σε αμνιοπαρακέντηση όπου όπως θα ξέρεις είναι εξέταση που αφορά πλέον τα έμβρυα καθόσον παίρνουν υλικό από τον σάκο. Μία από τις εξετάσεις που κάνουν στο υλικό αυτό είναι κ για την κυστική ίνωση. Δεν ξέρω εάν σε κάλυψα. Εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι; Εσύ έκανες έλεγχο αφού ο σύζυγος βγήκε θετικός σε αυτή την μετάλλαξη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Χρύσα ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια! Λίγος καιρός έμεινε και προσπαθώ να σκέφτομαι μόνο θετικά!

Καλέ εννοείται πως θα σκέφτεσαι θετικά! Έφτασες μέχρι εδώ κ τώρα θα σκαλώσεις! Η τριπλέτα σου είναι power! Θα το δεις! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Καλημέρα Ειρήνη μου! Εμείς είχαμε κάνει την εξέταση για την κυστική στο Λαϊκό σε προγεννητικό έλεγχο. Για την ακρίβεια την έκανε ο σύζυγος κ στην περίπτωση που έβγαινε θετικός τότε θα την έκανα κ εγώ. Δεν χρειάστηκε αφού εκείνος βγήκε αρνητικός. Οπότε ακόμη κ εάν εγώ είμαι φορέας δεν επηρεάζει σε κάτι το έμβρυο. Αυτή τη στιγμή είμαι έγκυος σε δίδυμα κ λόγω ηλικίας προχώρησα σε αμνιοπαρακέντηση όπου όπως θα ξέρεις είναι εξέταση που αφορά πλέον τα έμβρυα καθόσον παίρνουν υλικό από τον σάκο. Μία από τις εξετάσεις που κάνουν στο υλικό αυτό είναι κ για την κυστική ίνωση. Δεν ξέρω εάν σε κάλυψα. Εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι; Εσύ έκανες έλεγχο αφού ο σύζυγος βγήκε θετικός σε αυτή την μετάλλαξη;

καλησπέρα !!αχ σ ευχαριστω πολύ γι την απάντηση!διδυμάκια ;;;τι ωραια!!!με ένα σμπαρο 2 τρυγόνια!!με το καλό κοριτσάκι μου!σου εύχομαι τα καλύτερα..ναι κατάλαβα.. εγώ είμαι ακ΄ομα σε αρχικό στάδιο ..διανύω τον 3ο μήνα αλλά ο γιατρός μας είχε πει εξ αρχής να τις να κάνει 1 απ τους 2 μας και αν βγει θετικός να κάνει και ο ΄΄αλλος..ναι ξέρω την αμνιοπαράκεντηση κ προφανώς αν βγω κι εγώ φορέας δεν τη γλιτώνω..βέβαια ο γιατρός μου αντί αυτης ισως κάνω 1 άλλη,νομίζω λέγεται νίπτ../νίφτι..κάπως έτσι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η eirini55 είπε:

καλησπέρα !!αχ σ ευχαριστω πολύ γι την απάντηση!διδυμάκια ;;;τι ωραια!!!με ένα σμπαρο 2 τρυγόνια!!με το καλό κοριτσάκι μου!σου εύχομαι τα καλύτερα..ναι κατάλαβα.. εγώ είμαι ακ΄ομα σε αρχικό στάδιο ..διανύω τον 3ο μήνα αλλά ο γιατρός μας είχε πει εξ αρχής να τις να κάνει 1 απ τους 2 μας και αν βγει θετικός να κάνει και ο ΄΄αλλος..ναι ξέρω την αμνιοπαράκεντηση κ προφανώς αν βγω κι εγώ φορέας δεν τη γλιτώνω..βέβαια ο γιατρός μου αντί αυτης ισως κάνω 1 άλλη,νομίζω λέγεται νίπτ../νίφτι..κάπως έτσι!!

Καλησπέρα! Έπεσα τυχαία στο θέμα σας... Καταρχήν με το καλό!!! 

Να ξέρεις ότι το πιο πιθανό είναι να μην βγεις θετική κ εσύ, ειδικά αν δεν ήταν τόσο κοινή μετάλλαξη! Παρόλα αυτά, αν τύχει κάτι τέτοιο, το nipt δε νομίζω ότι καλύπτει... Είχα κάνει και εγώ στην εγκυμοσύνη μου κ σου δίνει απαντήσεις με μεγαλύτερη ακρίβεια από την αυχενική για κάποιες τρισωμιες (21,18 κ άλλη μια) συν διαταραχές των Χ κ Y. Δε νομίζω ότι μπορεί να ελέγξει την κυστική... 

( το nifty είναι ένα από τα nipt που κυκλοφορούν είναι αρκετά πχ panorama κ.α.)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Καλησπέρα! Έπεσα τυχαία στο θέμα σας... Καταρχήν με το καλό!!! 

Να ξέρεις ότι το πιο πιθανό είναι να μην βγεις θετική κ εσύ, ειδικά αν δεν ήταν τόσο κοινή μετάλλαξη! Παρόλα αυτά, αν τύχει κάτι τέτοιο, το nipt δε νομίζω ότι καλύπτει... Είχα κάνει και εγώ στην εγκυμοσύνη μου κ σου δίνει απαντήσεις με μεγαλύτερη ακρίβεια από την αυχενική για κάποιες τρισωμιες (21,18 κ άλλη μια) συν διαταραχές των Χ κ Y. Δε νομίζω ότι μπορεί να ελέγξει την κυστική... 

( το nifty είναι ένα από τα nipt που κυκλοφορούν είναι αρκετά πχ panorama κ.α.)

Αχ ευχαριστώ πολ΄υ κορίτσι μου!!να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!α δεν το γνώριζα αυτό καλά που μου το είπες..ναι η μετάλλαξη του είναι σίγουρα ήπια ,για κοιν΄΄η δεν ξέρω...(φαντάζομαι)...ελπίζω να βγω αρνητική να γλιτώσω την αμνιοπαρακέντηση.ήλπιζα να φαίνεται με την αυχενική αλλά μάλλον τζίφος!! ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες κορίτσια μου!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Καλησπέρα! Έπεσα τυχαία στο θέμα σας... Καταρχήν με το καλό!!! 

Να ξέρεις ότι το πιο πιθανό είναι να μην βγεις θετική κ εσύ, ειδικά αν δεν ήταν τόσο κοινή μετάλλαξη! Παρόλα αυτά, αν τύχει κάτι τέτοιο, το nipt δε νομίζω ότι καλύπτει... Είχα κάνει και εγώ στην εγκυμοσύνη μου κ σου δίνει απαντήσεις με μεγαλύτερη ακρίβεια από την αυχενική για κάποιες τρισωμιες (21,18 κ άλλη μια) συν διαταραχές των Χ κ Y. Δε νομίζω ότι μπορεί να ελέγξει την κυστική... 

( το nifty είναι ένα από τα nipt που κυκλοφορούν είναι αρκετά πχ panorama κ.α.)

@eirini55 Πολύ σωστά απαντάει η αγαπητή @Tokyo

Πρόκειται για μια νέα επαναστατική μέθοδο διαλογής (screening test), μέσω της οποίας με μια απλή αιμοληψία από τη μητέρα εξετάζουμε το DNA του εμβρύου, που κυκλοφορεί «ελεύθερα» (δηλαδή εκτός κυττάρων) στο αίμα της, για να εντοπίσουμε τις πιο κοινές χρωμοσωμικές ανωμαλίες και σύνδρομα, όπως Τρισωμία 21 (Σύνδρομο Down), Τρισωμία 18 (Σύνδρομο Edwards), Τρισωμία 13 (Σύνδρομο Patau), Σύνδρομο Turner καθώς και κάποια μικροελλειπτικά σύνδρομα.
Με την εξέταση αυτή μπορούμε να αναγνωρίσουμε το 99%, αλλά όχι όλα, των εμβρύων με σύνδρομο Down. Τα ποσοστά ανίχνευσης για τις τρισωμίες 18 και 13 ( σύνδρομα Edwards και Patau ) είναι 97% και 92% αντίστοιχα.

Δεν μπορεί να ελέγξει άλλα σύνδρομα και παθογένειες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η eirini55 είπε:

Αχ ευχαριστώ πολ΄υ κορίτσι μου!!να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!α δεν το γνώριζα αυτό καλά που μου το είπες..ναι η μετάλλαξη του είναι σίγουρα ήπια ,για κοιν΄΄η δεν ξέρω...(φαντάζομαι)...ελπίζω να βγω αρνητική να γλιτώσω την αμνιοπαρακέντηση.ήλπιζα να φαίνεται με την αυχενική αλλά μάλλον τζίφος!! ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες κορίτσια μου!!! ❤️

Συγγνώμη που παρεμβαίνω κι εγώ εδώ, αλλά εφόσον απ'ο, τι κατάλαβα είσαι πριν την αυχενική, προλαβαίνεις να κάνεις λήψη τροφοβλαστης που αν και είναι επίσης επεμβατικη μέθοδος μιας επικινδυνοτητας, γίνεται από την 11η εβδομάδα, ώστε να μην περιμένεις μέχρι την αμνιοπαρακεντηση που γίνεται σε λίγο πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη. Για γονιδιακά νοσήματα (δηλ βλάβη επιπέδου γονιδίου και όχι χρωμοσωματος) κάνεις αναγκαστικά επεμβατικη μέθοδο εφόσον χρειαστεί, άρα ή τροφοβλαστη ή αμνιοπαρακεντηση.

Όπως σου ξαναείπα, επειδή είναι ήπια η μετάλλαξη, θα εξαρτηθεί από τη συμβατότητα των μεταλλάξεων σας ακόμα και να έχεις εσύ. Μπορεί να σας πουν να μην κάνετε και τίποτα, ακόμα κι αν έχετε και οι δύο μετάλλαξη,ανάλογα ποιος θα είναι ο συνδυασμός σας. Κατά τα άλλα,είναι μέτριας σπανιότητας, που σημαίνει ότι έχει μεν κάποιες έρευνες για συνδυασμούς της με άλλες μεταλλάξεις και κλινική εικόνα ώστε να ξέρουν οι γενετιστές να σας καθοδηγήσουν κάπως, αλλά δεν είναι ευτυχώς η πιο συνηθισμένη που είναι και βαριας κλινικής εικόνας. Οι πιθανότητες είναι με το μέρος σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Συγγνώμη που παρεμβαίνω κι εγώ εδώ, αλλά εφόσον απ'ο, τι κατάλαβα είσαι πριν την αυχενική, προλαβαίνεις να κάνεις λήψη τροφοβλαστης που αν και είναι επίσης επεμβατικη μέθοδος μιας επικινδυνοτητας, γίνεται από την 11η εβδομάδα, ώστε να μην περιμένεις μέχρι την αμνιοπαρακεντηση που γίνεται σε λίγο πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη. Για γονιδιακά νοσήματα (δηλ βλάβη επιπέδου γονιδίου και όχι χρωμοσωματος) κάνεις αναγκαστικά επεμβατικη μέθοδο εφόσον χρειαστεί, άρα ή τροφοβλαστη ή αμνιοπαρακεντηση.

Όπως σου ξαναείπα, επειδή είναι ήπια η μετάλλαξη, θα εξαρτηθεί από τη συμβατότητα των μεταλλάξεων σας ακόμα και να έχεις εσύ. Μπορεί να σας πουν να μην κάνετε και τίποτα, ακόμα κι αν έχετε και οι δύο μετάλλαξη,ανάλογα ποιος θα είναι ο συνδυασμός σας. Κατά τα άλλα,είναι μέτριας σπανιότητας, που σημαίνει ότι έχει μεν κάποιες έρευνες για συνδυασμούς της με άλλες μεταλλάξεις και κλινική εικόνα ώστε να ξέρουν οι γενετιστές να σας καθοδηγήσουν κάπως, αλλά δεν είναι ευτυχώς η πιο συνηθισμένη που είναι και βαριας κλινικής εικόνας. Οι πιθανότητες είναι με το μέρος σας! 

κοριτσάκια μου σαςς ευχαριστώ πάρα πολύ!!ναι αυτό μου είπε κι ο γιατρός ότι θα εξαρτηθεί απο τη συμβατότητα των μεταλλάξεων..προς το παρών ούτως ή άλλως θα περιμένουμε μέ΄χρι τ΄΄ελος του μηνα..και βλέπουμε πώς θα κινηθούμε.. ό τι μας πει κ ο γιατρός..μου έχει φύγει το άγχος μιας και θέλω να πιστεύω ακριβως αυτό , ότι πιθανότητες είναι υπέρ μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/2/2022 at 8:08 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Κάνουν οι περισσότερες εγκυμονούσες doppler! Συνήθως μεταξύ 28-34 εβδ γίνεται, συνήθως γύρω στις 32 εβδ, εκτός αν χρειαστεί κ επανάληψη. Την έκανα κι εγώ στις 32 εβδ. Είναι η μεγάλη εξέταση του 3ου τριμήνου. Βλέπουν την ανάπτυξη του μωρού, τον πλακούντα, το αμνιακό, αν υπάρχει φόβος πρόωρου τοκετού, αν τρέφεται το μωράκι καλά ή όχι κλπ. Εσύ δεν έκανες;

Καρδιοτοκογράφο είναι άλλο μετά, σε βάζουν στο τέλος όταν είσαι στο μήνα σου, για να δουν αν οι παλμοί του μωρού είναι εντάξει κ αν έχεις συσπάσεις. Επίσης όταν γεννάς θα σε βάλουν στον καρδιοτοκογράφο για να παρακολουθείτε τις συσπάσεις κ τους παλμούς του μωρού.

Ρώτησα μια φίλη μου σε άλλον γιατρό, ούτε αυτή έκανε. Μου είπε πως doppler 3ου τριμήνου στέλνουν αυτές που υπάρχει τποψία για κάποιο θέμα, ή κάτι δεν πάει καλά, ή δεν είχανε πλήρως ικανοποιητικά αποτελέσματα στην Β επιπέδου. Όχι, ούτε κι εγώ έκανα, απλά όποτε πάω και με βλέπει, γυρίζει την οθ΄'ονη σαν θερμική κάμερα που δείχνει χρωματιστ'α και μου λέει "και το doppler Σου είναι πολύ καλό". Αλλά σε εμβρυολόγο για ξεχωριστή εξέταση δεν πήγα και ούτε μου είπε.
Μόνο καρδιοτοκογράφο έκανα και θα κάνω μέχρι να γεννήσω μια φορά τη βδομάδα.

στις On 9/2/2022 at 8:27 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Και πώς θα μπεις στο μαιευτήριο χωρίς εμβόλιο; Δέχονται κ με τεστ; Εγώ να σου πω αν είχαν περάσει 5-6 μήνες θα το έκανα, αλλά εσένα τώρα πέσανε πολλά μαζί οπότε λογικό να περιμένεις για μετά τη γέννα! Μην αγχώνεσαι και γι’αυτό τώρα έχεις τόσα στο μυαλό σου! ❤️

Στη δική μου ιδιωτική κλινική που θε γεννήσω δεν παίζει κανένα ρόλο αν είσαι εμβολιασμένη είτε εσύ είτε ο σύζυγος. Όταν ρώτησα τον γιατρό μου είπε πως "η εγκυμονούσα και κορωνοιό να έχει είμαι υποχρεωμένος να την δεχτώ και να την ξεγεννήσω, δηλαδή τι πρέπει να γίνει να την αφήσω στο έλεος του Θεού και αυτή και το μωρό;" Και είχε δίκαιο ο άνθρωπος έτσι όπως το είπε. Στην εγκυμονούσα κάνουν rapid test και επίσης απο τον σύζυγο αν δεν είναι εμβολιασμένος αρκεί μοριακό 72 ωρών ακόμη και για να παρεβρίσκεται μέσα στον τοκετό ή ως συνοδός.

στις On 9/2/2022 at 4:34 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Το ντοπλερ γίνεται στο τρίτο τρίμηνο δν είναι υποχρεωτικό ωστοσο όπως η αυχενικη κ η β επιπέδου 

γινεται από τον/την εμβρυολογο 

 

κ εγώ δν έκανα ντόπλερ δν θα κάνω

 

ο καρδιοτοκογραφος είναι άλλο πράγμα! 

ΝΑι λίγο που το κοίταξα και ρώτησα μια φίλη κατάλαβα τη διαφορά. Ούτε εγώ έκανα doppler σε εμβρυολόγο, δεν με έστειλε, παρά μόνο απο τη Β επιπέδου έχω να πάω. Για καρδιοτοκογράφο με έστειλε μόνο και θα πάω μια φορά τη βδομάδα μέχρι να γεννήσω.
Προχθες που είχα ραντεβοού στον γιατρό κοιτώντας με στον υπέρηχο, είδα που άλλαξε την οθόνη σαν να φαινόταν χρώματα και τον άκουσα που μονολογούσε "ωραία και το doppler σου είναι πολύ καλό". Είχα τόσα άλλα να ρωτήσω που στο τέλος ξέχασα. Θα τον ρωτήσω την επόμενη βδομάδα στο ραντεβού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου τι κάνετε πως πάτε με τα μπεμπακια σας;;;εμείς εδώ στο κρεβατάκι μας ξεκούραση γτ νιώθω τη μικρή να έχει κατέβει αρκετά κανω κ τη διατροφή π μου έδωσε ο γιατρός ,πήρε κ ο άντρας μ αδεια κ εχει το μικρο αυριο θα πάνε στην πεθερά μ και σκοπεύω να λιώσω στον καναπέ με ταινίες δεν ξέρω ποσα χρονια έχω να το κάνω...🤣🤣🤣🤣σε μια εβδομάδα θα πάω στο γιατρό μ και σε δυο θα κανω παλι το doppler... έχετε έτοιμες τις βαλίτσες σας;;;εγω τώρα αρχίζω να τη φτιάχνω και θέλω να πλύνω τα ρουχα της μικρής και να φτιάξουμε κούνιες ρηκαξ κ τα σχετικά για να είμαστε έτοιμη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα και καλό Σαββατοκύριακο!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!! Εμείς πήγαμε την προηγούμενη εβδομάδα στον γιατρό μας είχαμε φτάσει 2.220 και πήραμε και θέση!! Σήμερα μπήκα στην 36η εβδομάδα και από Δευτέρα ολοκληρωνουμε αγορές και τη βαλίτσα μας!! 

Βρε κορίτσια μου θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι γιατι σήμερα έγινε κάτι που με στενοχώρησε αρκετά και δεν ξέρω εάν και πως πρέπει να το πω στον άντρα μου!! Είχαμε αποφασίσει με τον άντρα μου να πάρουμε την κούνια του αδερφού του και να τη βάψουμε μέχρι να μετακομισουμε και να φτιάξουμε το δωμάτιο του μωρού από την αρχή!! Χθες βράδυ λοιπόν αποφασίσαμε τα χρώματα για την κούνια και σήμερα το πρωί τα παράγγειλα.. Όσο μιλούσα στο τηλέφωνο ήταν η πεθερά μου μπροστά και αφού έκλεισα με ρώτησε πόσο θα πάνε.. Όταν της είπα την έπιασε σαν κρίση υστερίας!! Μου λέει "πόσο???? Πανάκριβα είναι το είπες του άντρα σου??? Βρες τα χρώματα να πάει ο πεθερός σου στο μαγαζί εδώ από κάτω να δει πόσο έχουν αν είναι να τα πάρετε από εδώ πάρε τον άντρα σου να του το πεις" έμεινα λίγο κάγκελο η αλήθεια ειναι  αλλά δεν είπα κάτι της είπα απλά ότι μιλήσαμε με τον άντρα μου αυτός μου είπε τι να παραγγείλω και πως και απλά θα τον έπαιρνα να του πω ότι έκανα την παραγγελία!! Και μιλάμε για ποσό 40 ευρώ!! Στενοχωρηθηκα πάρα πολύ να σας πω την αλήθεια και δεν ξέρω πως να το χειριστώ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maira29 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα και καλό Σαββατοκύριακο!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!! Εμείς πήγαμε την προηγούμενη εβδομάδα στον γιατρό μας είχαμε φτάσει 2.220 και πήραμε και θέση!! Σήμερα μπήκα στην 36η εβδομάδα και από Δευτέρα ολοκληρωνουμε αγορές και τη βαλίτσα μας!! 

Βρε κορίτσια μου θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι γιατι σήμερα έγινε κάτι που με στενοχώρησε αρκετά και δεν ξέρω εάν και πως πρέπει να το πω στον άντρα μου!! Είχαμε αποφασίσει με τον άντρα μου να πάρουμε την κούνια του αδερφού του και να τη βάψουμε μέχρι να μετακομισουμε και να φτιάξουμε το δωμάτιο του μωρού από την αρχή!! Χθες βράδυ λοιπόν αποφασίσαμε τα χρώματα για την κούνια και σήμερα το πρωί τα παράγγειλα.. Όσο μιλούσα στο τηλέφωνο ήταν η πεθερά μου μπροστά και αφού έκλεισα με ρώτησε πόσο θα πάνε.. Όταν της είπα την έπιασε σαν κρίση υστερίας!! Μου λέει "πόσο???? Πανάκριβα είναι το είπες του άντρα σου??? Βρες τα χρώματα να πάει ο πεθερός σου στο μαγαζί εδώ από κάτω να δει πόσο έχουν αν είναι να τα πάρετε από εδώ πάρε τον άντρα σου να του το πεις" έμεινα λίγο κάγκελο η αλήθεια ειναι  αλλά δεν είπα κάτι της είπα απλά ότι μιλήσαμε με τον άντρα μου αυτός μου είπε τι να παραγγείλω και πως και απλά θα τον έπαιρνα να του πω ότι έκανα την παραγγελία!! Και μιλάμε για ποσό 40 ευρώ!! Στενοχωρηθηκα πάρα πολύ να σας πω την αλήθεια και δεν ξέρω πως να το χειριστώ!! 

Καλησπέρα κορίτσι μου τι καλά με το μωράκι, μπήκατε στην τελική ευθεία

Με το καλό!!! ❤️ 

Κατά αρχάς θα σχολιάσω το πόσο άσχημα μου χτύπησε αυτο το "το είπες στον άντρα σου;" λες και ζούμε σαράντα χρόνια πίσω που ο άντρας έκανε μόνο το κουμάντο...

Και σιγά το τεράστιο ποσό μέσα σε όλα τα έξοδα που κάνουμε αλλά τέλος πάντων.

Κοίτα δεν ξέρω αν συζητάτε γενικά τέτοια με τον άντρα σου αλλά εμείς τα συζητάμε όλα οπότε αναλαμβάνει εκείνος να μπει μπροστά  και να βάλει την μαμά του στην θέση της άμα πάει να ξεφύγει, οπότε εγώ στη θέση σου θα του το έλεγα όπως ακριβώς έγιναν τα πράγματα...

Γενικά έχουμε αρχή το να κάνουμε εμείς το κουμάντο μας πάντα όπως θέλουμε και μας βολεύει και να βάζουμε όρια στους γονείς μας 

 επειδή είμαστε και πολλά χρόνια μαζί με τον άντρα μου στην αρχή πήγαινε να ανακατευτεί και εμάς η μαμά του σε τέτοια αλλά μιλούσε ο άντρας μου και σταματούσε και έτσι με τα χρόνια το έχει κόψει και εκείνη και γενικά δεν ανακατεύετε και δεν σχολιάζει πλέον. 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...