Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γυναικολόγοι Αποψεις


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μου! Διαβάζω τις εμπειρίες σας χαρούμενες και μη και θέλησα να μοιραστώ και εγώ τη δική μου. Έχω Σύνδρομο Πολυκυστικων Ωοθηκών και προσπαθούμε για μωράκι εδώ και ένα χρόνο. Έχω επισκεφθεί 3 γυναικολόγους. Οι 2 πρώτοι μου έδωσαν clomiphene serpafar για να προκαλέσουμε ωορρηξία και κάναμε υπερηχογράφημα για να δούμε τα ωοθηλακια και τις γόνιμες ημέρες. Μετά από ένα χρόνο κανένα αποτέλεσμα. Ο ένας μου είπε στους 6 μήνες πάμε για εξωσωματική ενώ ο άλλος μου είπε όταν βαρεθω τα clomiphene να πάμε σε εξωσωματική. Να αναφέρω πως όταν είχα παραπάνω από ένα ωοθηλακια μου έδιναν ovitrelle ένεση να κάνω για να σπάσουν γιατί μόνα τους δεν θα έσπαζαν.  Απόφασισαμε λοιπόν με το σύζυγό μου να επισκεφτούμε έναν ιατρό που έχει έρθει πρόσφατα στην πόλη μας, καθηγητή πανεπιστημίου με ειδίκευση στην υπογονιμότητα. Κλείσαμε το ραντεβού μας λοιπόν και όλα όσα μας είπε έρχονταν σε αντίθεση με όσα είχαμε κάνει έως τώρα... Πριν με εξετάσει μου είπε ότι όσες παίρνουν clomiphene δεν αναπτύσσεται παράλληλα και το ενδομήτριο και αν είναι κάτω από το 8 χιλιοστά δεν μπορεί να φιλοξενήσει το έμβρυο. Μόλις μου έκανε υπερηχογράφημα ήταν στα 4 χιλιοστά μόνο... Επίσης μου είπε πως τα ωοθηλακια αν και ήταν πάνω από ένα θα σπάσουν μόνα τους δεν χρειάζεται να κάνω ένεση. Μου έδωσε cyclacur για να ενισχύσουμε το ενδομήτριο και να μπορέσει να φτάσει τα 8-10 χιλιοστά. Πραγματικά φεύγοντας από εκεί ήθελα να βάλω τα κλάματα με όλα όσα είχα κάνει ένα χρόνο, πόσος χρόνος χαμένος, πόσα φάρμακα.. η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι να πιστέψω όλα αυτά που μας είπε και μας εξήγησε αναλυτικότερα από τον καθένα. Είχε καμία παρόμοια εμπειρία; Μήπως έπρεπε όντως να μην κάνουμε άλλες προσπάθειες και να πάμε σε εξωσωματική; Είμαι πολύ μπερδεμένη με τους γιατρούς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...