Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απευθυνεστε σε ειδικο γιατρο υπογονιμοτητας;


Recommended Posts

Γεια σας,ειμαι 36 χρονων κ προσπαθουμε εναν χρονο για μωρακι! Πιστευετε οτι πρεπει να απευθυνθω σε γυναικολογο ειδικο σε υπογονιμοτητα ή  μπορει να αντιμετωπισει κατι τετοιο κ ο απλος γυναικολογος μαιευτηρας; Εχω καποιο θεμα με τον θυρεοειδη μου μονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marina___ είπε:

Γεια σας,ειμαι 36 χρονων κ προσπαθουμε εναν χρονο για μωρακι! Πιστευετε οτι πρεπει να απευθυνθω σε γυναικολογο ειδικο σε υπογονιμοτητα ή  μπορει να αντιμετωπισει κατι τετοιο κ ο απλος γυναικολογος μαιευτηρας; Εχω καποιο θεμα με τον θυρεοειδη μου μονο

Επειδή το θέμα σύλληψης και γονιμότητας είναι πολυπαραγοντικό θα σου έλεγα να απευθυνθείτε σε ειδικό γυναικολόγο υπογονιμότητας ώστε να σας κατευθύνει σωστά με όλες τις απαραίτητες εξετάσεις.

Εναλλακτικά μπορείτε να ζητήσετε από τον γυναικολόγο σου να σου κάνει έναν πλήρη προγεννετικό έλεγχο και ανάλογα τα ευρύματα να σας προτείνει κατάλληλη αντιμετώπιση.

φυσικά ολο το διάστημα της διερευνησης εξακολουθείτε να κάνετε τις προσπάθειες σας.

μετά τα 35 οι γυναικολόγοι συνιστούν οτι μετά από ένα 6μηνο ελέυθερων στοχευμένων επαφών χωρίς αποτέλεσμα θα πρέπει να γινει διερεύνηση.

καλή επιτυχία και γρήγορα να φτάσετε στον στόχο σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marina___ είπε:

Γεια σας,ειμαι 36 χρονων κ προσπαθουμε εναν χρονο για μωρακι! Πιστευετε οτι πρεπει να απευθυνθω σε γυναικολογο ειδικο σε υπογονιμοτητα ή  μπορει να αντιμετωπισει κατι τετοιο κ ο απλος γυναικολογος μαιευτηρας; Εχω καποιο θεμα με τον θυρεοειδη μου μονο

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά θα σου απαντήσω βασισμένη στην εμπειρία μου και μόνο. Στα 30 περίπου ξεκινήσαμε πιο σοβαρά να προσπαθούμε. Ήμουν κολλημένη ότι θα πετύχουμε φυσικά και δεν σκεφτόμουν καν να απευθυνθώ σε εξειδικευμένο γυναικολόγο, θεωρώντας ότι στοχεύουν με ή χωρίς πρόβλημα στην αφαίμαξη μέσω εξωσωματικών. Μετά από χρόνια σε έναν κοινό γυναικολόγο που ενίσχυε την πίστη μου πως όλα καλά θα πάνε, με φόρτωνε με κλομιφαίνη και κάναμε μαζί του μια αποτυχημένη σπερματέγχυση, αλλάξαμε γιατρό. Πάλι σε κοινό γυναικολόγο. Αυτός όμως στάθηκε τίμιος και αμέσως μας είπε ότι έχουμε αργήσει και πρέπει να πάμε σε εξωσωματική. Με στήριξε πολύ, αλλά μου άνοιξε τα μάτια. Στα 36 μου τότε. Ακόμη δεν ξέρω αν θα άλλαζα κάτι αν είχα την ευκαιρία, γιατί την πείρα την αποκτάς αφού περάσεις διάφορα. 

Από εμένα, ναι. Σε εξειδικευμένο γυναικολόγο αλλά και ενδοκρινολόγο και αιματολόγο. Θα σας βάλει σε μια σειρά και τους δύο. Μπορεί να φταίει ο ανδρικός παράγοντας ή και οι δυο μαζί. Θα έχετε εξεταστεί για βασικά πράγματα (έλεγχος θρομβοφιλίας, μια σαλπιγγογραφία...) ακόμη και αν μείνεις τελικά φυσικά έγκυος, πράγμα που σ' το εύχομαι ειλικρινά!!! Να μην ταλαιπωρηθείτε καθόλου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η carpe είπε:

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά θα σου απαντήσω βασισμένη στην εμπειρία μου και μόνο. Στα 30 περίπου ξεκινήσαμε πιο σοβαρά να προσπαθούμε. Ήμουν κολλημένη ότι θα πετύχουμε φυσικά και δεν σκεφτόμουν καν να απευθυνθώ σε εξειδικευμένο γυναικολόγο, θεωρώντας ότι στοχεύουν με ή χωρίς πρόβλημα στην αφαίμαξη μέσω εξωσωματικών. Μετά από χρόνια σε έναν κοινό γυναικολόγο που ενίσχυε την πίστη μου πως όλα καλά θα πάνε, με φόρτωνε με κλομιφαίνη και κάναμε μαζί του μια αποτυχημένη σπερματέγχυση, αλλάξαμε γιατρό. Πάλι σε κοινό γυναικολόγο. Αυτός όμως στάθηκε τίμιος και αμέσως μας είπε ότι έχουμε αργήσει και πρέπει να πάμε σε εξωσωματική. Με στήριξε πολύ, αλλά μου άνοιξε τα μάτια. Στα 36 μου τότε. Ακόμη δεν ξέρω αν θα άλλαζα κάτι αν είχα την ευκαιρία, γιατί την πείρα την αποκτάς αφού περάσεις διάφορα. 

Από εμένα, ναι. Σε εξειδικευμένο γυναικολόγο αλλά και ενδοκρινολόγο και αιματολόγο. Θα σας βάλει σε μια σειρά και τους δύο. Μπορεί να φταίει ο ανδρικός παράγοντας ή και οι δυο μαζί. Θα έχετε εξεταστεί για βασικά πράγματα (έλεγχος θρομβοφιλίας, μια σαλπιγγογραφία...) ακόμη και αν μείνεις τελικά φυσικά έγκυος, πράγμα που σ' το εύχομαι ειλικρινά!!! Να μην ταλαιπωρηθείτε καθόλου!!! 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!! Εσεις δηλαδη ειχατε καποιο θεμα που το καταλαβε ο δευτερος γυναικολογος; Το ακουω αυτο πολυ συχνα κ με πιανει αγχος.. αλλα μετα σκεφτομαι σε ποσους να παω κ να τα μπλεξω.. !με εξωσωματικη τα καταφερες αν επιτρεπεται;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Marina___ είπε:

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!! Εσεις δηλαδη ειχατε καποιο θεμα που το καταλαβε ο δευτερος γυναικολογος; Το ακουω αυτο πολυ συχνα κ με πιανει αγχος.. αλλα μετα σκεφτομαι σε ποσους να παω κ να τα μπλεξω.. !με εξωσωματικη τα καταφερες αν επιτρεπεται;; 

Στην πρώτη, αφού είχα διανύσει τόση διαδρομή για να καταλήξω σε εξωσωματική, πίστεψα πολύ. Δεν τα κατάφερα μέχρι την 4η. Αλλά και αυτή δεν πηγαίνει καλά. Δεν είναι οι πιθανότητες με το μέρος μας όσο μεγαλώνουμε. Δεν ξέρω πώς θα ήταν αν στα 33 έκανα εξωσωματική! Ποτέ δεν θα μάθω. Στα 36 μου με το ορμονικό προφίλ 45άρας και με έναν γιατρό που δεν καλοήξερε, απέτυχα. Στα 39 πέτυχα, αλλά τα χρωμοσώματα έχουν τα όριά τους κι αυτά. Είναι λαχείο σε έναν μεγάλο βαθμό, αλλά με καλούς γιατρούς και σωστή κατεύθυνση νομίζω θα έχετε μια θετική εξέλιξη. 

Με όσα έμαθα από τα φόρουμ μπορούσα να αξιολογήσω καλύτερα τον 2ο εξωσωματικό γιατρό μου (οι άλλοι γυναικολόγοι απλώς δεν γνωρίζουν, εδώ και πολλοί εξωσωματικοί δεν μελετούν τις νέες έρευνες για συμπληρώματα, νέες τεχνικές κλπ. ). Η εμπειρία των κοριτσιών είναι πολύ σημαντική. Δες το ψυχρά και υπολογιστικά. Μην απογοητεύεσαι όσο γίνεται και μην αφήνεις το άγχος να σε θολώνει (αυτά τα γράφω για εμένα κυρίως!!!). 

Καλή δύναμη, Μαρίνα! Καλό ψάξιμο...και πού ξέρεις, καλοκαιράκι έρχεται, μπορεί να μείνεις στο πι και φι! Μην σταματάτε το σεξ!! Απολαύστε το!! :-) :-) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/6/2021 at 10:46 ΠΜ, ο/η Marina___ είπε:

Γεια σας,ειμαι 36 χρονων κ προσπαθουμε εναν χρονο για μωρακι! Πιστευετε οτι πρεπει να απευθυνθω σε γυναικολογο ειδικο σε υπογονιμοτητα ή  μπορει να αντιμετωπισει κατι τετοιο κ ο απλος γυναικολογος μαιευτηρας; Εχω καποιο θεμα με τον θυρεοειδη μου μονο

Εγώ πάλι επειδή ακριβώς το θέμα είναι πολυπαραγοντικό και εμπλέκονται πολλές ιατρικές ειδικότητας (και εκείνη της ανδρολογίας βεβαίως, διότι ο άντρας είναι το ήμισυ της εξίσωσης) θα έλεγα να πας σε κάποιο τμήμα καθ' έξιν αποβολών δημόσιου νοσοκομείου να σε ψάξουν. Η διερεύνηση που κάνουν για την υπογονιμότητα είναι περίπου η ίδια με αυτή των αποβολών. Προσωπικά συστήνω αυτό του Έλενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Marina___ καλησπέρα και από εμένα! Θα συμφωνήσω απόλυτα με την @carpe. Μην χάνεις χρόνο σε κοινούς γυναικολογους, έχουν κάψει πολύ κόσμο... Εγώ άρχισα προσπάθεια στα 36 μου κ είχα την τύχη ο γιατρός μου να είναι ένας εξαιρετικος γυναικολόγος ειδικός στην υπογονιμοτητα. Μόλις είδε ότι στους 6 μήνες δεν, μας έκανε όλες τις εξετάσεις κ βγήκαν όλες άψογες. Μας έδωσε άλλους 6 μήνες κ λίγο παραπάνω καθώς έπεσε κ καλοκαιρι αλλά παλι τπτ. Εν τω μεταξύ ό,τι κ αν έψαχνα όλα τέλεια. Όμως αυτός έχοντας την πείρα μου είπε ξεκάθαρα ότι δεν έχω το χρόνο να προσπαθώ αιώνια όσο κ αν έχω καλές εξετάσεις. Στην αρχή δεν ήθελα με τπτ να το δεχτώ... Όμως μια εξέταση (η ΑΜΗ) έδειξε ότι δεν έχω κ άπειρα περιθώρια, άνοιξαν τα μάτια μου κ έβαλα εμπρός. Ευτυχώς ίσως επειδή δεν έχασα χρόνο ίσως επειδή είχα την τυχη να έχω ορμονικο προφίλ σαν 30αρα (κ ο σύζυγος με άψογες εξετάσεις οπότε από εκεί είχαμε το 100%) πάντως πετυχα με την πρώτη κ τώρα έχω μια μπουμπού. Παρά την εξωσωματική δε νιώθω ότι ταλαιπωρηθηκα επειδή προσπάθησα φυσικά μόνο 1 χρόνο κ κάτι ψιλα οπότε οκ κ μετά πήγαν όλα καλα. Πιστεύω ακράδαντα ότι αν δεν είχα ειδικευμένο γιατρό θα έχανα χρόνο κ θα έκανα μια τρύπα στο νερό... Οποιοδήποτε άλλος θα κολλαγε στις τέλειες εξετάσεις μας κ θα μα άφηνε στην ελπίδα μας. Τελικά το θέμα ήταν στα ωάρια μου που παρα την καλή ποιότητα δεν γονιμοποιουνται εύκολα αλλα εμποδίζουν το σπέρμα Να προχωρήσει κατι που ξεπεράστηκε στο εργαστήριο αλλιώς ακόμα θα πάλευα. 

Σου γράφω οοολη αυτή την ιστορία για να πω ότι κάποιος που δεν έχει κατάλληλη γνώση είναι εύκολο να σε βάλει σε μπελάδες. Ο υπεύθυνος γιατρός λέει δεν γνωρίζω κ σε στέλνει παρακάτω, δεν το κάνουν όλοι... Πήγαινε σε ειδικό κ μακαρι να είναι αχρείαστος όμως μην χάνεις χρόνο, στην ηλικία αυτή είναι σούπερ πολύτιμος! Εγώ προσωπικά χρωστάω στο γιατρό μου αιώνια ευγνωμοσύνη κ κυρίως γιατί μου είπε κ αυτά που ΔΕΝ ήθελα να ακούσω... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 21/6/2021 at 10:51 ΜΜ, ο/η Tokyo είπε:

@Marina___ καλησπέρα και από εμένα! Θα συμφωνήσω απόλυτα με την @carpe. Μην χάνεις χρόνο σε κοινούς γυναικολογους, έχουν κάψει πολύ κόσμο... Εγώ άρχισα προσπάθεια στα 36 μου κ είχα την τύχη ο γιατρός μου να είναι ένας εξαιρετικος γυναικολόγος ειδικός στην υπογονιμοτητα. Μόλις είδε ότι στους 6 μήνες δεν, μας έκανε όλες τις εξετάσεις κ βγήκαν όλες άψογες. Μας έδωσε άλλους 6 μήνες κ λίγο παραπάνω καθώς έπεσε κ καλοκαιρι αλλά παλι τπτ. Εν τω μεταξύ ό,τι κ αν έψαχνα όλα τέλεια. Όμως αυτός έχοντας την πείρα μου είπε ξεκάθαρα ότι δεν έχω το χρόνο να προσπαθώ αιώνια όσο κ αν έχω καλές εξετάσεις. Στην αρχή δεν ήθελα με τπτ να το δεχτώ... Όμως μια εξέταση (η ΑΜΗ) έδειξε ότι δεν έχω κ άπειρα περιθώρια, άνοιξαν τα μάτια μου κ έβαλα εμπρός. Ευτυχώς ίσως επειδή δεν έχασα χρόνο ίσως επειδή είχα την τυχη να έχω ορμονικο προφίλ σαν 30αρα (κ ο σύζυγος με άψογες εξετάσεις οπότε από εκεί είχαμε το 100%) πάντως πετυχα με την πρώτη κ τώρα έχω μια μπουμπού. Παρά την εξωσωματική δε νιώθω ότι ταλαιπωρηθηκα επειδή προσπάθησα φυσικά μόνο 1 χρόνο κ κάτι ψιλα οπότε οκ κ μετά πήγαν όλα καλα. Πιστεύω ακράδαντα ότι αν δεν είχα ειδικευμένο γιατρό θα έχανα χρόνο κ θα έκανα μια τρύπα στο νερό... Οποιοδήποτε άλλος θα κολλαγε στις τέλειες εξετάσεις μας κ θα μα άφηνε στην ελπίδα μας. Τελικά το θέμα ήταν στα ωάρια μου που παρα την καλή ποιότητα δεν γονιμοποιουνται εύκολα αλλα εμποδίζουν το σπέρμα Να προχωρήσει κατι που ξεπεράστηκε στο εργαστήριο αλλιώς ακόμα θα πάλευα. 

Σου γράφω οοολη αυτή την ιστορία για να πω ότι κάποιος που δεν έχει κατάλληλη γνώση είναι εύκολο να σε βάλει σε μπελάδες. Ο υπεύθυνος γιατρός λέει δεν γνωρίζω κ σε στέλνει παρακάτω, δεν το κάνουν όλοι... Πήγαινε σε ειδικό κ μακαρι να είναι αχρείαστος όμως μην χάνεις χρόνο, στην ηλικία αυτή είναι σούπερ πολύτιμος! Εγώ προσωπικά χρωστάω στο γιατρό μου αιώνια ευγνωμοσύνη κ κυρίως γιατί μου είπε κ αυτά που ΔΕΝ ήθελα να ακούσω... 

 

@Tokyo αν επιτρέπεται ποιος ειναι ο γιατρός σου? 

Ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Danik είπε:

@Tokyo αν επιτρέπεται...ποιος είναι ο γιατρός σου?

Ευχαριστώ πολυ! 

Καλησπερα! Λέγεται Παρτσινέβελος Γιώργος και είναι στο ιασω. Έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένη και το ίδιο κ όλα τα κορίτσια του φόρουμ που τον έχουν γιατρό (ή τουλάχιστον δεν έχω δει πουθενά κάτι αρνητικο). Τον συστήνω με κλειστά μάτια 

Κάνε ένα Google στο όνομα του κ θα σιυ βγάλει όλα τα στοιχεία. Έχει ιατρείο στο Μαρούσι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ενηργησα απο μονη μου.Ειχα φτασει 34,5 και ζητησα απο το γυναικολογο να μου γραψει ορμονολογικες.Εκανα και την ΑΜΗ που την πληρωνεις.Εστειλα το συζυγο σε ανδρολογο,τον εστειλε για σπερμοδιαγραμμα.Δνε βγηκε καλο.Κανει αλλο ενα,τα ιδια.Κανω σαλπιγγογραφια.Η ανδρολογος μισολογα,η βιολογος τα ιδια,σαν να θελανε να μην παμε για εξωσωματικη. Δεν θα τις καταλαβω ποτε.Το μονο που μουρμουριζε η μια ηταν ''ειστε οριακα,ειστε  35 αλλα θα σας δεχτουν?'' (Ποιοι να μας δεχτουν δεν ξερω,ολο ασυναρτησιες αυτο το ντουετο).Προκυπτει φυσικη συλληψη και παλινδρομει.Μαζεψαμε χαρτια για επιτροπη,ειδα γιατρους εξωσωματικης και εκανα εξωσωματικη.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/7/2021 at 12:38 ΠΜ, ο/η Tokyo είπε:

Καλησπερα! Λέγεται Παρτσινέβελος Γιώργος και είναι στο ιασω. Έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένη και το ίδιο κ όλα τα κορίτσια του φόρουμ που τον έχουν γιατρό (ή τουλάχιστον δεν έχω δει πουθενά κάτι αρνητικο). Τον συστήνω με κλειστά μάτια 

Κάνε ένα Google στο όνομα του κ θα σιυ βγάλει όλα τα στοιχεία. Έχει ιατρείο στο Μαρούσι. 

Σε ευχαριστώ πολυ.

στις On 30/7/2021 at 12:38 ΠΜ, ο/η Tokyo είπε:

Καλησπερα! Λέγεται Παρτσινέβελος Γιώργος και είναι στο ιασω. Έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένη και το ίδιο κ όλα τα κορίτσια του φόρουμ που τον έχουν γιατρό (ή τουλάχιστον δεν έχω δει πουθενά κάτι αρνητικο). Τον συστήνω με κλειστά μάτια 

Κάνε ένα Google στο όνομα του κ θα σιυ βγάλει όλα τα στοιχεία. Έχει ιατρείο στο Μαρούσι. 

@TokyoΣε ευχαριστώ παρα πολυ. Θα κανω μια ακόμα προσπάθεια να βρω τον τελειο για μένα γυναικολόγο! Έχω απογοητευτεί πολυ γιατί κανένας δεν μπορεί να μου δώσει μια απάντηση στο γιατί!!! Μόλις πριν 2 ημερες τελειωσα με την 4η προσπάθεια εξωσωματικής.  Ολες οι εξετάσεις τελειες και ακόμα έχουμε το μεγάλο ερωτηματικό.....τι πάει λάθος???  Ψυχολογικά ειμαι χειρότερα από τις υπόλοιπες φορές γιατί πραγματικά το είχα πιστέψει. Ειχα πιστέψει ότι αυτή τη φορά όλα θα πάνε καλά! Anyway...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...