Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΑΡΟΣ ΜΑΜΑΣ ΚΑΙ ΕΜΒΡΥΟΥ


Recommended Posts

Είμαι πλεόν στον 8ο και εδω και ενα μηνα δεν εχω βαλει γραμμαριο! Βεβαια δεν πηγα ακομα στο γιατρο για την προγραμματισμενη μου επισκεψη, αλλα εχω μια απορια... το βαρος του μωρου εξαρταται απο το βαρος της μαμας? με αλλα λογια αν εγω δε βαζω κιλα, δεν αυξανεται και το βαρος του παιδιου? ειναι αλληλενδετα ή οχι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Frapedia γεια σου και πάλι! Η αλήθεια είναι ότι στον 8 και 9 μήνα συσσωρεύονται κιλά΄. Είναι η αύξηση του βάρους του μωρού, του πλακούντα, των υγρών, το βάρος των μαστών αυξάνει. Έτσι τουλάχιστον γνωρίζω αλλά χωρίς απόλυτη γνώση, γιατί δεν είμαι και γιατρός! Εσύ έχεις συχνά και ποιοτικά γεύματα;

Βέβαια το βάρος του εμβρύου δεν σχετίζεται με της μαμάς, δηλαδή δε σημαίνει ότι αν βάλεις πολλά κιλά θα γεννήσεις και παχουλό μωρό, όπως και το αντίστροφο. Αυτά τουλάχιστον ξέρω εγώ... Ίσως κάποιες κοπέλες σε διαφωτίσουν καλύτερα αλλά φυσικά ο γιατρός σου είναι ο καταλληλότερος.

Καλή συνέχεια εύχομαι! :) :) :)

Ποια εβδομάδα διανύεις;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina .... νομιζω οτι τρωω σχετικα λογικα (ε που και που κανω και κανα στραβοπατημα ;) ) οχι βεβαια πολυ συχνα αλλα δεν κανω διαιτα ή κατι τέτοιο αν αυτο ρωτας :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό πάντως. Μάλλον κάνεις ποιοτική και προσεκτική διατροφή, οπότε διατηρείσαι σε φυσιολογικά πλαίσια. Καλύτερα μάλιστα, δεν θα ζορίζεσαι πιο μετά! Θα κάνεις doppler; Όπως και να έχει περιμένουμε νεότερά σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frapedia καλησπέρα!Απ ότι ξέρω δεν σχετίζεται το βάρος της μητέρας με το βάρος του μωρού.Το τελευταιο τριμηνο επισης βάζεις τα περισσοτερα κιλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φραπεδιά μου κι εγώ δε νομίζω ότι σχετίζεται το βάρος της επίτοκου με αυτό του εμβρύου.

Προσωπικά τους δύο τελευταίους μήνες δεν πήρα ούτε γραμμάριο..

Η μπέμπα γεννήθηκε σαμιαμιδάκι (2670 γρ.) αλλά δεν έγινε και τίποτα. Φτάνει που είναι υγιέστατη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ φραπεδιά μου! Ότι ποθείς! Με το καλό το νινάκι σου!

Νταρντάνα!!! Χαχαχαχαχαχα... Ναι έτσι είναι, βλέπει τη μαμά της τη νταρντάνα και λέει όοοοοοοοοοοοοχι, δε θα γίνω κι εγώ έτσι, θα γίνω τοπ μόντελ, γι'αυτό γεννήθηκα και μικρή, γι'αυτό δεν πίνω όλο μου το γάλα, γι' αυτό θα μείνω λεπτούλα μια ζωή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εκανα διατροφη και διαιτολογια στη σχολη , λοιπον το βαρος της μητερας ειναι ανεξαρτητο απο το πόσο θα γεννηθει το μωρο Πόλες γυναικες παιρνουν 15-20 κιλα και γεννανε παιδια 3 κιλα και άλλες παιρνουν 10 και μπορει να γεννησουν και παιδι 3500 κιλα . Προσωπικα εγω σε όλη την εγκυμόσυνη πηρα 6 κιλα ετρωγα απο όλα δεν στερηθηκα τιποτα αλλα δουλευα εως 8 μηνων το ηθελα μπορει λοιπον αν κεινεισαι να εχεις και καλο μεταβολισμο να τρως φυσιολογικα και να μην παιρνεις κιλα . Το μωρο παντω ς τρεφετε για αυτο να εισαι σιγουρη.Απλα αυτο που έχω μαθει ειναι οτι γυναικες που πριν την εγκυμοσυνη ηταν πολυ αδυνατες μπορει να γεννησουν προοωρα και παχυσαρκες γυναικες εχουν την ταση να εμφανισουν καποιες επιπλοκες και να δημιουργησουν ζαχαρο , τιποτα ομως δεν ειναι απόλυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι πολλα και μικρα γευματα!

Ετσι και εσυ διατηρεις ενα σωστο βαρος αλλα και το μωρακι σου τρεφεται επαρκως.

Οσο για τα κιλα μπορει και να μην παρεις αλλα ή να παρεις μονο στον 9ο.

Καθε οργανισμος αντιδρα εντελως διαφορετικα!

Καλη συνεχεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρώτησα τον γιατρό μου στην αρχή της εγκυμοσύνης για το θέμα του βάρους και μου είπε ότι το βάρος της μητέρας δεν σχετίζεται με το βάρος του παιδιου....Για την ακρίβεια μου είπε: " Το παιδί όσο βάρος είναι να πάρει θα το πάρω είτε τρώς είτε όχι, για αυτό μην ακούω τις βλακείες που λένε ότι τρώς για δύο και κοίτα να προσέχεις την διατροφή σου, γιατί με το μισό γεύμα απο αυτό που έτρωγες πρίν, μπορεί να παχύνεις...."

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to baros tou morou de sxetizetai me to baros tis manas...

to moro tha parei oti einai na parei asxeta an de bazeis esi kila..k na xairesai pou de bazeis..

ego eimai stis meres mou k ta kila mpainoun les k troo sa bodi..

einai pos tha katsei sto kathena mas.,..

opos k asbestio k sidiro an de tros to moro tha sto parei apo sena k meta esi tha exeis problima..elpizo na katalabes ti ennoo:unsure: :dry: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια επι της ευκαιριας που λετε για κιλα , τι ζυγαρια εχετε ? ψηφιακη ? αγορασατε καποια εξιδικευμενη για την εγκυμοσυνη σας .

Εχετε κατι να μου προτεινετε

επισης ζυγιζεστε καθε μέρα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε κορίτσια εγω αρχίζω και ανησυχώ πολυ για το μωράκι μου..Διανύω τη 15 εβδομαδα και εχω παρει 2 κιλά μόνο..Εμεινα εγκυος στα 43 κιλα και τωρα είμαι 45..Ακομα μου κανουν τα xs ρούχα και κοιλια δεν εχω κάνει καθόλου..Μήπως να ανησυχώ η είναι ακόμα νωρίς??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sou vre agapiti mou RITAKI...

Min anisixas ola tha einai kala,,,

Kai egw auto rwtousa tis kopelles...

An mipws kati den paei kala...

Egw ksekinisa tin deuteri mou egkumwsini 47kila kai tora eimai 6 minwn...

Den niwthw egkuws kai oute exw paxini,,,exw mia kilia mpaloua...

Kai ola einai mia xara...

Agapi mou an einai i prwti sou egkumwsini na prwsexeis na min paxineis...

Na min trweis gia 2 ktl,,, den xreiazetai na trweis gia 2...

Na trweis kanonikotata...

RItaki mou,,,exei kopelles sto mammy pou den exoun valei katholou kila...

Tha sou apantisoun oles oi filenades mas kai tha deis...

Ola tha sou pane kala agapi mou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω joanna μου..μου δωσες λιγο κουράγιο γιατι ειναι και η πρωτη μου εγκυμοσυνη και ειμαι και πολυ μικρή ακομα{μολις στα 22} και εχω πολλές απορίες..πραγματικά θα θελα να ακολουθήσω μια ισορροπημενη διατροφη και δε μπορώ γιατι εχω συχνά καουρες..να φανταστεις μεχρι πριν απο 2 βδομάδες δεν μπορουσα να βαλω στο στόμα μου καθόλου λαχανικά ενώ παλια ήταν η αδυναμια μου οπως επίσης και καθόλου λαδερά ..ετρωγα φαγητα χωρις λάδι..αφου ο άντρας μου τα χε παρει για τα καλά.τώρα συνήλθα λιγάκι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ritaki mou tipote agapi mou,,,

Den einai anagki na me euxaristas...

Eimaste edw gia ola kai gia oles...

Den pirazei pou eisai mikri agapi mou,,,Kai mikri den eisai epidi tha gineis MANA suntoma...

Kai egw mikri eimai agapi mou...

To kalokairi ginome 25...

Kai suntoma me 2 mwrakia...

Ton giokka ton exw...

Kai perimenw tin korasa tora...

Oso gia mia isoropimeni diatrofi ksexna to agapi mou...

Arxise na trweis kapiroues,,,poksimakia,,,giaourtakia,,,gala,,,ktl afou exeis kaoures...

Egw eimai 6 minwn kai to prwein trw mono kapires me turi,,,

To apogeuma pali kapires,,,

Kai to vradi poksimadia me gala,,,i dimitriaka...

Fagito ksexasa ti tha pei...

Ate to idio pragma mas vlepw agapi mou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

asta na pane etsi ime ke go ala edo ke 1 minA arxisa na perno sidiro asbestio ke foliko oksi ke den etroga kala ospou mia mera epatha mia diskiliotita poy gia 5 meres imun sto krebati..de mporusa me tipota na energitho ..piga ke pira ipotheta ke mporesa..to ti trabiksa den eksigite!ke to tromero ine oti mu pe o giatros oti itan apo to sidiro epidi den etroga kala..apo tote epatha fobies ke prospatho esto ke me to zori na balo kati sto stoma mu..ores ores erxete o antras mu ke me taizi!ase tzoana mu !na dume ti alo tha dume mexri na genisume!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φραπεδιά,το μωρό παίρνει απο την μαμά ότι χρειάζεται άρα να τρέφεσαι εσύ σωστά δεν νομίζω να έχει πρόβλημα ανάπτυξης το μωράκι σου!Τωρα το γεγονός οτι δεν βάζεις κιλά δεν νομίζω οτι ειναι ανησυχητικό.Μπορεί να μείωσες ασυναίσθητα τις θερμίδες σου .Πάντως κορίτσια αξίζει κατά την περίοδο της κύησης να επενδύουμε σε βιταμίνες;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ritaki μην σκας! Εγώ είμαι στην 27 εβδομάδα και μέχρις στιγμής έχω παρει μόνο 2 κιλά. Η γυναικολόγος μου είναι ενθουσιασμένη και μου λέει να συνεχίσω έτσι. Ο μπέμπης είναι μια χαρά και ο άνδρας μου λέει ευτυχώς που υπάρχουν οι υπέρηχοι, γιατί αλλιώς θα λέγαμε πόσο μικρό είναι το μωρό για να έχεις τόσο μικρή κοιλιά :)

as1cEWmFg2B0020MjcyYmR8MDAwODk5NmR8QmViaSBzZSBwZXJpbWVub3ltZSBzZQ.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...