Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Αχ κορίτσι μου !!!! Μπράβο!!!! Μπράβο μπράβο!!!!!!! ❤️ Εγώ έκανα τεστ σήμερα είμαι 10 η μέρα κ είναι θετικότατο αλλά εγώ έχω κάνει οβιτρελ ρε γαμωτο μέσα στη βδομάδα. Βγήκε θετικό με τη μια ούτε αχνό ούτε τίποτα! Εσύ τώρα σε ποια μέρα εισαι αγάπη μου κ σου βγήκε θετικό ;

Τέλεια!! Μια χαρά θα βγεί κι η χοριακή σου!! τι ωραία Κυριακή είναι αυτή!!

Εγώ είμαι 6η μέρα από την ετ. Σωστά τις μετράω? Τρίτη 14/12 πρωί έκανα ετ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Bestrong είπε:

Αααχ τι ωραία!!! Και εσύ με χριστουγεννιάτικο δωράκι/δωράκια!!! Άντε και επίσημα μία σούπερ χοριακή να έχεις!!!

Σε ευχαριστώ πολυ!! Μακάρι να κρατηθουν!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Mary.Ger είπε:

Τέλεια!! Μια χαρά θα βγεί κι η χοριακή σου!! τι ωραία Κυριακή είναι αυτή!!

Εγώ είμαι 6η μέρα από την ετ. Σωστά τις μετράω? Τρίτη 14/12 πρωί έκανα ετ

Εγω είμαι πιο συγκρατημένη λόγω της οβιτρελ... Ξέρω πως ανιχνεύει ψευδώς θετικό το τεστ . Αλλά δεν ξέρω πόσες μέρες !!!! Μπράβο κορίτσι μου είσαι 🤰 τι συζητάμε !!!!!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!! Και με το καλό μια μεγάλη χοριακη δώρο από τον Άγιο Βασίλη ☺️☺️

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Εύχομαι για σένα τα καλύτερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Mary.Ger είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!! Μακάρι να έχουμε ευχάριστα νέα και οι δύο μας κι όλα τα κορίτσια που είναι σε αναμονή!! Είμαι νομίζω 4 μέρες πριν από σένα οπότε σχεδόν μαζί θα τα μάθουμε :-)

Ναι! Εγώ έκανα χθες ΕΤ οπότε πάω για τεστακι στις 27 

πολυ χάρηκα με το θετικό σου τεστ! Υπομονή λίγες μέρες ακόμη για τη χοριακη :) όλα θα πάνε τέλεια, θα δεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Εγώ γιατι τις βρισκω σουπερ;;; :-)

Ο γιατρός μου λέει ότι είναι χαμηλά αλλά ότι είναι φυσιολογικό λόγω ηλικίας 😢 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

@Mary.Ger αν θυμάμαι καλά πας 24/12 για χοριακή ;

Εγώ είμαι στην 10η μέρα σήμερα αλλά μου έχει πει να κάνω χοριακή 23/12.

@blueheart περιμένεις και εσύ χοριακη ; Η κάνω λάθος ;

Εγώ κορίτσια δεν είχα κανένα απολύτως συμπτώμα. Από χθες μόνο, με πονάει το στήθος μου στο πλάι.ουτε να το ακούμπησω. Δεν ξέρω μήπως κ από τα φάρμακα με πονάει που παίρνω τόσες μέρες .   

Καλή μας η επιτυχία! 

Καλή επιτυχία! Εμένα το μεγαλύτερο πρόβλημα μου είναι ότι θέλω μονίμως να κοιμάμαι … φαντάζομαι από την προγεστερονη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Με το καλό μια τεράστια χοριακή να έχεις❤️

Σε ευχαριστώ πολύ! Εύχομαι και σε σένα η επόμενη προσπάθεια να είναι και η τυχερή. 😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Αχ κορίτσι μου !!!! Μπράβο!!!! Μπράβο μπράβο!!!!!!! ❤️ Εγώ έκανα τεστ σήμερα είμαι 10 η μέρα κ είναι θετικότατο αλλά εγώ έχω κάνει οβιτρελ ρε γαμωτο μέσα στη βδομάδα. Βγήκε θετικό με τη μια ούτε αχνό ούτε τίποτα! Εσύ τώρα σε ποια μέρα εισαι αγάπη μου κ σου βγήκε θετικό ;

Κορίτσι μου μακάρι να μείνει θετικό ως το τελος!!! Να σε ρωτήσω, την ovitrelle γιατί την έκανες σε αυτή τη φάση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η blueheart είπε:

Ναι! Εγώ έκανα χθες ΕΤ οπότε πάω για τεστακι στις 27 

πολυ χάρηκα με το θετικό σου τεστ! Υπομονή λίγες μέρες ακόμη για τη χοριακη :) όλα θα πάνε τέλεια, θα δεις 

Σου εύχομαι να έχεις υπέροχα πρωτοχρονιάτικα νέα 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/12/2021 at 2:31 ΜΜ, ο/η BlackCat είπε:

Μη το βάζεις κάτω είμαστε αρκετές οι συμμαθήτριες σε αυτό το γκρουπάκι.

Το θέμα του προεμφυτευτικού είναι ένα ζήτημα που κατά την δική μου γνώμη αξίζει όταν έχεις πολλές βλαστοκύστες. Και εγώ από δυο παλίνδρομες έρχομαι που σίγουρα θα με βοηθούσε αλλά μαζεύω εμβρυα με κόπο & με το κυάλι οπότε και αποφασίσαμε μαζί με το γιατρό να μην κάνουμε και να τις δοκιμάσουμε στην μήτρα μου. Που και αυτό βέβαια ψυχοφθόρο είναι αλλά και τι δεν είναι στην διαδικασία της υπογονιμότητας τελικά?

Η @Lucia79 έχει εμπειρία με προεμφυτευτικό και με πολλές βλαστοκύστες όταν το δει θα σε βοηθήσει σίγουρα.

Να μην κα΄νεις πίσω ,να παλέψεις για το όνειρό σας όσο αντέχεται ψυχολογικά και οικονομικά και θα έρθει.

Να είσαι καλα @BlackCatμου σε ευχαριστώ για την απάντηση και συγνωμη που καθυστερώ να σας απαντήσω αλλά προσπαθώ να κάνω 2η δουλειά μπας κ μαζέψω λεφτά για να κάνω όλες αυτές τις προσπάθειες κ δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο.... είστε όλες σας πολύ υποστηρικτικές και σίγουρα εσύ ιδιαίτερα από ότι σε διαβάζω γνωρίζεις πολλά γύρω από την όλη διαδικασία κ ξέρω ότι κι εσύ έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ! Ναι δεν το βάζουμε κάτω! Ναι προχωράμε μπροστά με πείσμα και πολύ πολύ ελπίδα. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου στα κορίτσια που παιδευτηκαν  τόσο πολύ και για πολύ καιρό να τους έρθουν πολύ εύκολα και σύντομα τα μωράκια τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η blueheart είπε:

Ναι! Εγώ έκανα χθες ΕΤ οπότε πάω για τεστακι στις 27 

πολυ χάρηκα με το θετικό σου τεστ! Υπομονή λίγες μέρες ακόμη για τη χοριακη :) όλα θα πάνε τέλεια, θα δεις 

Με το καλό να υποδεχθείς και εσύ το χριστουγεννιάτικό σου δώρο/δώρα!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maroulita! είπε:

Κορίτσι μου μακάρι να μείνει θετικό ως το τελος!!! Να σε ρωτήσω, την ovitrelle γιατί την έκανες σε αυτή τη φάση; 

Έκανα 3 συνολικά !!! Από τη μέρα της μεταφοράς. Γιατί έχω ορμονικό θέμα ! 

Κ μου την έδωσε για να μου κρατήσει τις ορμόνες σε επιθυμητό επίπεδο κ επίσης διάβασα κ έψαξα πως της δίνουν για να αυξήσουν την πιθανότητα εγκυμοσύνης.

Εδώ μέσα με ααγχωσαν οι ερωτήσεις με την οβιτρελ και έγραψα στο φβ στη σελίδα της εξωσωματικής απάντησαν πολλές κοπέλες που εκείνες είχαν κάνει μετά την εμβρυομεταφορά. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mimi26 είπε:

Έκανα 3 συνολικά !!! Από τη μέρα της μεταφοράς. Γιατί έχω ορμονικό θέμα ! 

Κ μου την έδωσε για να μου κρατήσει τις ορμόνες σε επιθυμητό επίπεδο κ επίσης διάβασα κ έψαξα πως της δίνουν για να αυξήσουν την πιθανότητα εγκυμοσύνης.

Εδώ μέσα με ααγχωσαν οι ερωτήσεις με την οβιτρελ και έγραψα στο φβ στη σελίδα της εξωσωματικής απάντησαν πολλές κοπέλες που εκείνες είχαν κάνει μετά την εμβρυομεταφορά. 

 

Ααα δεν το είχα ξαναδεί γι αυτό ρώτησα! Καλά αποτελέσματα!! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Maroulita! είπε:

Ααα δεν το είχα ξαναδεί γι αυτό ρώτησα! Καλά αποτελέσματα!! 🥰

Σε ευχαριστώ πολύ 🎀🎀🎀🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η blueheart είπε:

Ο γιατρός μου λέει ότι είναι χαμηλά αλλά ότι είναι φυσιολογικό λόγω ηλικίας 😢 

Καλέ μια χαρα εισαι.οι χρωμοσωμικες ειναι το θεμα σε ανω των 40 αλλα μια χαρα ωαρια κ εγκυμοσυνες εχουμε ακομα κ φυσιολογικες.  42 ετων εγώ ειμαι χαμηλα με 0,3 αμη κ οχι εσυ..επισης η fsh σου ειναι μια χαρα εμενα ειναι 17 κ οσο πιο υψηλη ειναι τοσο κακο ειναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Έκανα 3 συνολικά !!! Από τη μέρα της μεταφοράς. Γιατί έχω ορμονικό θέμα ! 

Κ μου την έδωσε για να μου κρατήσει τις ορμόνες σε επιθυμητό επίπεδο κ επίσης διάβασα κ έψαξα πως της δίνουν για να αυξήσουν την πιθανότητα εγκυμοσύνης.

Εδώ μέσα με ααγχωσαν οι ερωτήσεις με την οβιτρελ και έγραψα στο φβ στη σελίδα της εξωσωματικής απάντησαν πολλές κοπέλες που εκείνες είχαν κάνει μετά την εμβρυομεταφορά. 

 

Εμενα τη μερα της ετ μου εβαλε κολλα .την 2η και την 5η μερα της ετ εκανα απο 1 ολοκληρη οβιτρελ.οταν τον ρωτησα μου ειπε να ξεγελάσουμε το συστημα κ να νομιζει οτι εισαι εγκυος κ να εμφυτευτουν πιο ευκολα κατι τετοια..εβαλα βλαστοκυστες και ηθελε χοριακη την 14η μερα! Ειναι δυνατον του λεω; Τεσπα πηγα την 12η και ειδα ενα 780 κ επαθα σοκ.ευχομαι να δεις και εσυ ενα τεραστιο νουμερο και να παθεις το ιδιο!!κανε λιγο υπομονη ..για να φυγει η οβιτρελ θελει 7-8 μερες μου ειχε πει..επισης διαβασε κ αυτο

http://mjiri.iums.ac.ir/article-1-1561-en.pdf  

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Εμενα τη μερα της ετ μου εβαλε κολλα .την 2η και την 5η μερα της ετ εκανα απο 1 ολοκληρη οβιτρελ.οταν τον ρωτησα μου ειπε να ξεγελάσουμε το συστημα κ να νομιζει οτι εισαι εγκυος κ να εμφυτευτουν πιο ευκολα κατι τετοια..εβαλα βλαστοκυστες και ηθελε χοριακη την 14η μερα! Ειναι δυνατον του λεω; Τεσπα πηγα την 12η και ειδα ενα 780 κ επαθα σοκ.ευχομαι να δεις και εσυ ενα τεραστιο νουμερο και να παθεις το ιδιο!!κανε λιγο υπομονη ..για να φυγει η οβιτρελ θελει 7-8 μερες μου ειχε πει..επισης διαβασε κ αυτο

http://mjiri.iums.ac.ir/article-1-1561-en.pdf  

 

Τι εννοείς έβαλες κόλλα ;;;;;; 😳😳😳

Εγώ έκανα 1 οβιτρελ της μέρα της εξωσωματικής μετά έκανα 4η και 7 η μέρα μετά την μεταφορά. Συνολικά 3 

Σήμερα είμαι 10η μέρα έκανα το τεστ από περιέργεια αλήθεια να δω αυτό που λένε για την οβιτρελ .

Καλά σήμερα ξεκωλοθηκα στο mall ψωνησα όλο το mall έβγαλα το άχτι μου 4 ώρες. Ελπίζω να μην κάνω καμία μαλακια.αν και απλά περπατούσα.ελεος δηλαδή. Έχω πονακια στη μήτρα σήμερα.κατω . Που έρχονται κ φεύγουν . Το στήθος μου τέρμα πρισμένο .εγώ δεν έχω καθόλου στήθος όταν λέω καθόλου καθόλου ούτε το 70b δεν μου κάνει 🤣 κ με πονάει πολύ χθες δεν μπορώ να το ακούμπησω.μεχρι χθες όμως δεν είχα συμπτώματα.απο χθες άρχισε αυτό με το στήθος.

Κ μένα 14 η μέρα μου είπε να πάω . Είναι την Πέμπτη 23/12.

780;; Δίδυμα είχες ; Τρίδυμα τι ; 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Τι εννοείς έβαλες κόλλα ;;;;;; 😳😳😳

Εγώ έκανα 1 οβιτρελ της μέρα της εξωσωματικής μετά έκανα 4η και 7 η μέρα μετά την μεταφορά. Συνολικά 3 

Σήμερα είμαι 10η μέρα έκανα το τεστ από περιέργεια αλήθεια να δω αυτό που λένε για την οβιτρελ .

Καλά σήμερα ξεκωλοθηκα στο mall ψωνησα όλο το mall έβγαλα το άχτι μου 4 ώρες. Ελπίζω να μην κάνω καμία μαλακια.αν και απλά περπατούσα.ελεος δηλαδή. Έχω πονακια στη μήτρα σήμερα.κατω . Που έρχονται κ φεύγουν . Το στήθος μου τέρμα πρισμένο .εγώ δεν έχω καθόλου στήθος όταν λέω καθόλου καθόλου ούτε το 70b δεν μου κάνει 🤣 κ με πονάει πολύ χθες δεν μπορώ να το ακούμπησω.μεχρι χθες όμως δεν είχα συμπτώματα.απο χθες άρχισε αυτό με το στήθος.

Κ μένα 14 η μέρα μου είπε να πάω . Είναι την Πέμπτη 23/12.

780;; Δίδυμα είχες ; Τρίδυμα τι ; 😋

Δε ξερω ακριβώς τι ειναι η κολλα ετσι τη λεει,ισως ειναι κατι σαν έγχυση οβιτρελ που το διαβαζα μετα στο ιντερνετ.δε ρωτησα να σου πω την αληθεια με αιφνιδίασε.ηρθε μεσα μου λεει θα βαλουμε κολλα για καλυτερη εμφυτευση και σε 5 λεπτα θα ξαναρθω να βαλουμε τις 3 βλαστοκυστες.τελικα πηγα 12η μερα και ναι διδυμα εχω ,φεβρουαριο κλεινουν χρονο! δεν ειχα κανενα συμπτωμα εγω ολα νορμαλ!!ειναι ανάλογα τον οργανισμο.καλά εκανες κ περπάτησες δε παθαινεις κατι ,αν ειναι να γαντζωθούνε θα γινει κ ας χοροπηδάς ολη μερα!!ευχομαι αυτα τα χριστουγεννα να ειναι τα καλυτερα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Δε ξερω ακριβώς τι ειναι η κολλα ετσι τη λεει,ισως ειναι κατι σαν έγχυση οβιτρελ που το διαβαζα μετα στο ιντερνετ.δε ρωτησα να σου πω την αληθεια με αιφνιδίασε.ηρθε μεσα μου λεει θα βαλουμε κολλα για καλυτερη εμφυτευση και σε 5 λεπτα θα ξαναρθω να βαλουμε τις 3 βλαστοκυστες.τελικα πηγα 12η μερα και ναι διδυμα εχω ,φεβρουαριο κλεινουν χρονο! δεν ειχα κανενα συμπτωμα εγω ολα νορμαλ!!ειναι ανάλογα τον οργανισμο.καλά εκανες κ περπάτησες δε παθαινεις κατι ,αν ειναι να γαντζωθούνε θα γινει κ ας χοροπηδάς ολη μερα!!ευχομαι αυτα τα χριστουγεννα να ειναι τα καλυτερα σου!!!

Καλέ που θα μάθουμε για αυτή την μαγική κόλλα!!?? Εμένα μόνο ένα σκράτσιγκ μου έκανε τον προηγούμενο μηνα μονο για να "ανανεωθούν" τα τοιχώματα της μήτρας.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Mary.Ger είπε:

Καλέ που θα μάθουμε για αυτή την μαγική κόλλα!!?? Εμένα μόνο ένα σκράτσιγκ μου έκανε τον προηγούμενο μηνα μονο για να "ανανεωθούν" τα τοιχώματα της μήτρας.

 

Κορίτσια εμένα δεν μου έκανε τίποτα 😳😳😳😳😳😳😳😳😳😳😳😳😳😳😳 να αγχωθώ;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Καλέ μια χαρα εισαι.οι χρωμοσωμικες ειναι το θεμα σε ανω των 40 αλλα μια χαρα ωαρια κ εγκυμοσυνες εχουμε ακομα κ φυσιολογικες.  42 ετων εγώ ειμαι χαμηλα με 0,3 αμη κ οχι εσυ..επισης η fsh σου ειναι μια χαρα εμενα ειναι 17 κ οσο πιο υψηλη ειναι τοσο κακο ειναι!

Μήπως το κοιτάς σε άλλη μονάδα μέτρησης ; 

Για χρωμοσωμικες δεν έχω ανησυχήσει ακόμη γιατί κάναμε τον φουλ προγεννητικό στο ΕΚΠΑ και οι δυο για σιγουριά και δεν μας βρήκαν κάποιο πρόβλημα. Σκεφτόμουν και για προεμφυτευτικο αλλά ο γιατρός μας ειπε πως δεν υπάρχει λόγος εφόσον δεν έχουμε εντοπίσει κάποιο πρόβλημα στις εξετάσεις μέχρι στιγμής και δεν είχαμε και κάποια αποβολή. Κάνω υπομονή προς το παρόν …

 

επίσης να ρωτήσω βρε κορίτσια … έχω πρηστεί υπερβολικά. Σαν μπαλονακι έχει γίνει η κοιλιά μου. Είναι νορμαλ αυτό; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mimi26 είπε:

Κορίτσια εμένα δεν μου έκανε τίποτα 😳😳😳😳😳😳😳😳😳😳😳😳😳😳😳 να αγχωθώ;;;;;

Όχι βεβαια.! Δεν εινσι απαραιτητα.!! Νομιζω ειναι έγχυση οβιτρελ ή αλλιως μηπως αυτο;; Το εψαχνα στο νετ EmbryoGlue @Mimi26

στις πριν 1 λεπτό, ο/η blueheart είπε:

Μήπως το κοιτάς σε άλλη μονάδα μέτρησης ; 

Για χρωμοσωμικες δεν έχω ανησυχήσει ακόμη γιατί κάναμε τον φουλ προγεννητικό στο ΕΚΠΑ και οι δυο για σιγουριά και δεν μας βρήκαν κάποιο πρόβλημα. Σκεφτόμουν και για προεμφυτευτικο αλλά ο γιατρός μας ειπε πως δεν υπάρχει λόγος εφόσον δεν έχουμε εντοπίσει κάποιο πρόβλημα στις εξετάσεις μέχρι στιγμής και δεν είχαμε και κάποια αποβολή. Κάνω υπομονή προς το παρόν …

 

επίσης να ρωτήσω βρε κορίτσια … έχω πρηστεί υπερβολικά. Σαν μπαλονακι έχει γίνει η κοιλιά μου. Είναι νορμαλ αυτό; 

 

Σε Ng ειναι η αμη μου και η fsh ειναι IU/L .ναι κ εγω ηθελα προεμφυτευτική αλλα μου λεγε δεν εχει νοημα να ρισκαρουμε εμβρυα..δεν εχω πρηστει τοσο εγώ ποτέ αλλα καθε οργανισμος αλλιως αντιδρά ισως στα φαρμακα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Ditimama είπε:

Όταν λες προεμφυτευτικο εννοείς βιοψία στις βλαστοκύστες να υποθέσω; σε ευχαριστώ πολύ κ για το άρθρο η αλήθεια είναι ότι για να το διαβάσω θα πρέπει να έχω κ ένα translation δίπλα μου αλλά μόλις βρω χρόνο θα το κάνω! Ναι ο γιατρος μας μιλησε για το θεμα της βιοψιας και λογω ηλικιας κ επειδη ο ιδιος πιστευει οτι αυτο θα μεγαλωσει τα ποσοστα επιτυχίας εφ'οσων θα ξέρουμε ότι ποιοτικά θα είναι ελεγμένα!  Το ιστορικό μου έχει ως εξής: στην 1η εξωσωματική που είχα κάνει με gonal 250 μονάδες είχα βγάλει 8 ωαρια από αυτά είχαν γονιμοποιηθει τα 3 , εμφυτευτηκσν τα 2 που ήταν καλά αλλά δεν προχώρησε καθόλου. Από την αρχή πήρα αρνητική χοριακη. Μετά στην 2η προσπαθεια μάζεψα με clomiphene 3 ωαρια στην 1η ωοληψια και 2 στην 2η. Σύνολο 5 από αυτά προχώρησαν τα 2 τα οποία εμφυτευτηκαν. Πήρα μια θετική χοριακη με χαμηλό όμως νούμερο 17,4 και μετά στην επαναληπτική έπεσε εντελώς.  Στη συνέχεια την επόμενη ξαναπαιρνω gonal βγάζω 7 ωαρια από τα οποία προχώρησαν τα 3 προχωράμε λοιπόν σε εμφύτευση πάλι θετική αλλά χαμηλή χοριακη και πάλι πέφτει στην επαναληπτική. Στα καπάκια επειδή δεν ήθελα να χάσω χρόνο (κάτι που με κυνηγάει κ μου έχει γίνει εμμονή) παίρνω clomiphene και ενώ ο υπέρηχος έδειχνε 5 ωαρια 3 μεγάλα κ 2 μικρά παίρνω ένα ωραιότατο μηδέν στην ωοληψια που έκανα γιατί τα ωάρια δεν ήταν καλά.  Αυτά τα λίγα και τώρα πάλι μετέωρη. Λέω να ξανατρεξω το θέμα της Επιτροπής για να πάρω φάρμακα. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου εύχομαι κ εσενα τα καλύτερα ! Να έχουμε πίστη ότι θα μας έρθει το καλό, αρκεί να μην σταματήσουμε την προσπάθεια!!!

Ναι, το ίδιο εννοούμε. Για να γίνει ο προεμφυτευτικος πρεπει την 5η μέρα που τα έμβρυα έχουν φτάσει σε στάδιο βλαστοκυστης (περίπου 100 κύτταρα οργανισμος) να κάνουν οι εμβρυολογοι μια βιοψία και να τους αφαιρέσουν καπου 5 κύτταρα και να τα στείλουν στο κέντρο που θα γίνει ο προεμφυτευτικος. Στη συνέχεια τα έμβρυα σου τα βάζουν κατάψυξη μέχρι να παρεις το αποτέλεσμα (το οποίο μπορεί να κάνει και 20 μέρες να βγει). Ακριβώς επειδή η βιοψία παίρνει 5 κύτταρα καταλαβαίνεις ότι τα συγκεκριμένα 5 που θα διαλέξουν μπορεί να μην είναι αντιπροσωπευτικά του συνόλου. Που σημαίνει ότι υπάρχει ένα μικρό περιθώριο σφάλματος. Επίσης υπάρχει μια πολύ μικρή πιθανότητα βλάβης στη βλαστοκύστη από τη διαδικασία της βιοψίας (θέλει πολύ έμπειρο εμβρυολογικο κέντρο). Τέλος, υπάρχει άλλο ένα παρά πολύ μικρό ποσοστό ένα έμβρυο που θα βγει ανευπλοειδικο (με κάποια χρωμοσωμικη ανωμαλία) στην 5η μέρα της ζωής του, στην πορεία να αυτο΅-βελτιωθεί και να δώσει υγιές παιδι αν μεταφερθεί (αυτό το τελευταίο μας το είπε το καλοκαιρι ο γενετιστής που μας έκανε τον έλεγχο). Αυτα πάνω κάτω είναι τα επιχειρήματα κατά του ελέγχου. Α και μην ξεχάσω, και το κόστος φυσικά! Δεν ξέρω αν σου μίλησε κανεις γι αυτό μέχρι τώρα, εμείς δίναμε στο κέντρο εξωσωματικής που εκανε τη βιοψία 900 ευρώ (μόνο για τη βιοψία) και στο γενετιστή που εκανε τον έλεγχο περίπου 300 ευρώ για την κάθε βλαστοκύστη. Είναι σημαντικός παράγοντας και καλό είναι το ξέρεις αρκετά νωρίς αν αποφασίσετε να το κάνετε. 
Επιχειρηματα υπέρ του ελέγχου πραγματικά δεν έχω εκτός αν έχεις κάνει αποξεσεις λόγω αποβολών οποτε ναι, πρέπει να αποφύγεις να σου ξανατύχει. 
Επισης να σου πω ότι στην 1η μου μεταφορά μεταφέραμε μια βλαστοκύστη που είχε ελεγχθεί αλλά και πάλι μηδέν χοριακη πήρα. Ο εξωσωματιστης μου είπε ότι πιστεύει ότι το έμβρυο κ ας ήταν ελεγμένο δεν είχε τη δυναμική να προχωρήσει. Δεν ξέρω τι να πω γι αυτό, το μόνο σίγουρο ειανι ότι κανένας δε μπορεί να σου απαντήσει 100% τι φταίει για μια αρνητική χοριακη.
Εγω θα έλεγα ότι ο προεμφυτευτικος είναι μια κάποια λύση αν έχεις πραγματικά αποκλείσει οποιοδήποτε άλλο αρνητικό παράγοντα. Και ξεκινάω:

1. Έχεις κάνει ποτε υστεροσκοπηση (με βιοψία/καλλιεργεια ή οτιδήποτε απ τα δυο) ώστε να ειστε σίγουροι ότι η μήτρα δεν έχει μιροβια/συμφυσεις/πολύποδες κλπ?

2.  επειδή στην 1η σου φορά μας λες ότι είχες 8 ωάρια αλλά γονιμοποιήθηκαν μόνο 3, είσαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει θέμα με το σπερμα? Ξέρεις από τα 8 ωάρια ποσα ήταν ωριμα όπως τα λένε οι εξωσωματικοί? Αν είχες 3 ωριμα και γονιμοποιήθηκαν όλα ειστε οκ, αν είχες 8 ωριμα όμως θα έλεγα πριν από οτιδήποτε άλλο να πάτε σε εξειδικευμένο ουρολογο να ελέγξετε το σπερμα εξονυχιστικά. 

3. επειδή έχεις μια αρνητική χοριακη και 2 θετικές που όμως δεν προχώρησαν, είσαι η κατάλληλη υποψήφια για το τμήμα καθεξιν αποβολών στο Έλενα όπου θα σε ψάξει ειδική αιματολόγος και θα σε τσεκάρει για αυτοάνοσα, θρομβοφιλια και ότι άλλο χρειαστεί παραπέμποντας σε στο κατάλληλο τμήμα, όλα αυτα δωρεάν και έξω από τα κυκλώματα των εξωσωματικών. 
 

επειδή είμαστε στην ίδια ηλικία και ειχα κι εγώ πολύ άγχος με το χρόνο, κάτι που μου ενίσχυσε δυστυχώς ο προηγούμενος γιατρός μου ο οποίος ήθελε να κάνω διέγερση στον μεθεπόμενο κύκλο από την αρνητική μου χοριακη, θα έλεγα να κανεις κάποια βήματα με ψυχραιμία. Ο πανικός δεν είναι ποτε καλός σύμβουλος. 
Παρε αύριο κιόλας και κλείσε ραντεβού στην επιτροπή να τρέχει ο χρόνος και ξεκίνα να μαζεύεις τα έγγραφα. Μετά κλείσε σε ουρολογο (αν δεν έχετε πάει). Και καθε μερα μπαίνε στο 1535 να κλείσεις ραντεβού στο Έλενα. Τα ραντεβού είναι δυσεύρετα και λογικά τώρα θα βρεις για Φλεβάρη αλλά αξίζει τον κόπο να περιμένεις. Άλλωστε και για επιτροπή καπου τότε θα σου κλείσουν ραντεβού άρα την αναμονή αυτή δε θα τη γλυτώσεις. Τουλάχιστον εκμεταλλεύσου το χρόνο να κανεις όλα τα απαραίτητα ώστε όταν ξανακάνεις διέγερση να έχετε αποκλείσει οποιοδήποτε αρνητικό παράγοντα. Άσε που θα αφήσεις τον οργανισμό σου να ξεκουραστεί. Μπορεί και το ότι δεν πήρες καθόλου ωάρια την τελευταία φορά να οφείλεται στο ότι είχες κουραστεί. Ταυτόχρονα συζητα με το γιατρο σου τι πρωτοκολλο θα σου δώσει την επόμενη φορά, μήπως με τροποποιημένο φυσικό ανταποκριθείς καλύτερα. Και μέχρι να τα κανεις όλα αυτα (θα φας κανενα τρίμηνο στο σύνολο) θα σκεφτείτε και αν θα κάνετε και προεμφυτευτικο. Αυτό το αποφασίζεις πραγματικά την τελευταία στιγμή. Να ξέρεις χρειάζεται μια ειδική άδεια αλλά στην ετοιμάζει το κέντρο κι εσυ απλά υπογράφεις κάτι χαρτιά. 
Αυτα προς το παρόν, παρε το χρόνο σου και ότι άλλο χρειαστείς εδω είμαστε. Θα ξεκινήσουμε το 2022 δυνατά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Όχι βεβαια.! Δεν εινσι απαραιτητα.!! Νομιζω ειναι έγχυση οβιτρελ ή αλλιως μηπως αυτο;; Το εψαχνα στο νετ EmbryoGlue @Mimi26

Σε Ng ειναι η αμη μου και η fsh ειναι IU/L .ναι κ εγω ηθελα προεμφυτευτική αλλα μου λεγε δεν εχει νοημα να ρισκαρουμε εμβρυα..δεν εχω πρηστει τοσο εγώ ποτέ αλλα καθε οργανισμος αλλιως αντιδρά ισως στα φαρμακα 

Αν κάνω σωστά τη μετατροπή σε ng η δική μου είναι 0.97 :( 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...