Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις On 16/12/2021 at 10:09 ΜΜ, ο/η Mary.Ger είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Καλή επιτυχια και σε σένα!! Ναι η διέγερση πήγε εξαιρετικά καλά. Έκανα πολλά ωάρια, γονιμοποιηθηκαν τα 15 και βάλαμε 11 βλαστοκυστες στην καταψυξη. Τώρα στην ετ έβαλα 2 βλαστοκυστες 5ης μέρας 4ΑΑ.

Αν δεν πετύχει θα βάλω την επόμενη φορά 2 καλύτερες. Τώρα το φοβόμουν γτ ακούω πολλά κορίτσια που λένε την πρώτη φορά ίσως μην πετύχει. Χαζές σκέψεις μου είναι αυτές.

Εξαιρετικά! Να έχεις ευχάριστη διάθεση, πολύ καλό που που έχεις 11 βλαστοκύστες διαθέσιμες :)αλλά εγώ εύχομαι μια τεράστια χοριακή σε αυτή σου την προσπάθεια :) 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/12/2021 at 11:32 ΜΜ, ο/η Nefeliap είπε:

Ουαου πρεπει να εχεις σουπερ ορμονικο ..μην φοβασαι τιποτα μια χαρα θα πας θα δεις ! 3η κ τυχερη να ειναι!!!απο περιεργεια ποσο εχεις fsh k αμη; 

σε ευχαριστώ πολύ! αυτά δυστυχώς είναι αρκετά χαμηλά fsh 8.54 mIU/mL και AMH 6.9 pmol/L

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/12/2021 at 2:28 ΜΜ, ο/η Ηρώ_k_88 είπε:

Καλησπέρα.. δυστυχώς έπεσε η τιμουλα.. αδιαθετησα και φτου και από την αρχή!! Ήταν η 2η εμβρυομεταφορα και ήλπιζα ότι θα τα καταφέρναμε.. η αλήθεια είναι ότι μας περιμένουν ακόμη 4 βλαστοκυστες αλλά προς το παρόν προσπαθεί να γεννηθεί και πάλι μέσα μου η ελπίδα και η αισιοδοξία!

Πολύ λυπάμαι κορίτσι μου αλλά μην το βάζεις κάτω. Σκέψου θετικά, έχεις βλαστοκύστες για επόμενη προσπάθεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα...ελπίζω όλες να είστε καλά....σας παρακολουθώ έτσι μην νομίζετε ότι έχω αποχωρήσει.....είμαι εδώ και θα σας θυμίζω ότι όλες θα τα καταφέρετε δεν υπάρχει περίπτωση.....Αναμένω με τον νέο χρόνο τις προσπάθειες σας!!!! Αρχηγαρα @BlackCat θέλω δυνατό πινακακι το 22 ❤️❤️❤️❤️ 

Εγώ συνεχίζω συχνά τα πρωινά να σε σκέφτομαι. Τι να πω… πρεπει μάλλον να είμαι η μόνη που ξυπνάει νωρις και κάθεται να χαζέψει Ίντερνετ με καφέ 😂😂😎 ελπίζω να είσαι καλά κοριτσάρα μου. Και να απολαμβανεις την εγκυμοσύνη σου❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η blueheart είπε:

Ευχαριστώ πολύ!!! πήραμε 4 βλαστοκύστες τελικά. Βαλαμε τις 2 και οι άλλες δυο κατάψυξη.

Τώρα κάνουμε υπομονή άλλες 9 μερες και ελπίζουμε για δωράκι από τον Άγιο Βασίλη :) 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!! Και με το καλό μια μεγάλη χοριακη δώρο από τον Άγιο Βασίλη ☺️☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η blueheart είπε:

Εξαιρετικά! Να έχεις ευχάριστη διάθεση, πολύ καλό που που έχεις 11 βλαστοκύστες διαθέσιμες :)αλλά εγώ εύχομαι μια τεράστια χοριακή σε αυτή σου την προσπάθεια :) 

 

Σε ευχαριστώ πολύ!! Μακάρι να έχουμε ευχάριστα νέα και οι δύο μας κι όλα τα κορίτσια που είναι σε αναμονή!! Είμαι νομίζω 4 μέρες πριν από σένα οπότε σχεδόν μαζί θα τα μάθουμε :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Εγώ συνεχίζω συχνά τα πρωινά να σε σκέφτομαι. Τι να πω… πρεπει μάλλον να είμαι η μόνη που ξυπνάει νωρις και κάθεται να χαζέψει Ίντερνετ με καφέ 😂😂😎 ελπίζω να είσαι καλά κοριτσάρα μου. Και να απολαμβανεις την εγκυμοσύνη σου❤️

Προχθές ξύπνησα στις 6:30 και με το που άνοιξα τα μάτια μου και βλέπω το ρολόϊ λέω δεν είμαι μόνη είναι και η hope ξύπνια 🤣🤣🤣....η αλήθεια είναι ότι έχουν αρχίσει να φεύγουν οι καούρες και να επανέρχεται σταδιακά η ενέργεια....την απολαμβάνω κορίτσι μου!!!!!  Μπήκα στην 11 η βδομάδα και μετά τις γιορτές πάω για την αυχενική διαφάνεια...... σε περιμένω φιλενάδα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η blueheart είπε:

Ευχαριστώ πολύ!!! πήραμε 4 βλαστοκύστες τελικά. Βαλαμε τις 2 και οι άλλες δυο κατάψυξη.

Τώρα κάνουμε υπομονή άλλες 9 μερες και ελπίζουμε για δωράκι από τον Άγιο Βασίλη :) 

Άντε μπράβο!!! Καλή επιτυχιαααα!!! 😊😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η blueheart είπε:

σε ευχαριστώ πολύ! αυτά δυστυχώς είναι αρκετά χαμηλά fsh 8.54 mIU/mL και AMH 6.9 pmol/L

Εγώ γιατι τις βρισκω σουπερ;;; :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Η ΑΜΗ είναι σε pmol να υποθέσω 

σε ng βγαίνει στο 0.89 περίπου αλλά δεν είναι απαγορευτική ούτε λέει κάτι από μόνη της (δες @Nefeliap μια χαρά τα πήγε με χαμηλότερη ΑΜΗ κ δύσκολο ορμονικό προφίλ κ χαίρεται τα διδυμάκια της)

Και επίσης 6 ωάρια / 5 γονιμοποιησεις μια χαρά σκορ ειχες 

Το ποσά φτανουν βλαστοκυστες έχει να κάνει με σπερμα αν ο έλεγχος σε κατάτμηση κλπ είναι από Λυμπεροπουλο πχ οκ αν είναι από άλλου εγώ θα έκανα επανέλεγχο.

Καρυοτυπο εμείς ναι κάναμε ζεύγους όχι μόνο ένας.

Εχω την αίσθηση ότι η βιοχημική σου ήταν τυχαίο γεγονός κ πραγματικά ότι υπήρχαν χρωμοσωμικες ανωμαλίες (αν κρίνω και από την @Lucia79 που όλες τις ΑΑ βλαστοκυστες τις πέταξε εκτός ο προεμφυτευτικος) δυστυχώς είναι λαχείο τι θα κληρώσει.

Οι φυσικοί κύκλοι για μενα είναι ψυχοφθόροι πολύ και ταλαιπωρία με μετρήσεις κλπ κλπ κ ναι βγαίνει κ το κόστος μεγαλύτερο γιατί ο κάθε κύκλος είναι διαφορετικός.

οσον αφορά το ιστορικό μαστού θα πρέπει να έχεις τον μαστολογο αγκαζέ κ να σε κατευθύνει αυτός.

Σχετικα με το πρωτοκολλο πρέπει να τα συζητήσεις με τον γιατρό κ όλες σου τις απορίες και αν υπάρχει εμπιστοσύνη όλα θα πάνε καλά ❤️

Όχι τον Όλυμπο,το Έβερεστ πρέπει να ανέβω😳

Ποσο συχνά δηλαδή πας για υπερυχο με τον φυσικό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Καλέ σίγουρα θα τα καταφερετε ολες.μια χαρα τα λεει η @BlackCatΜε τη πρωτη θελει πολυ κωλοφαρδία χαχα!!300 μοναδες εκανα κ εγω διεγερση πρωτη φορα  για 11 μερες αλλα ουτε ενα εμβρυο δεν προεκυψε διοτι τα 3 ωαρια που κατεβασα ηταν ακαταλληλα.εκει να δεις σοκ!!Μετα πηγα με φυσικους και το βιολογικο ωαριο του μηνα ηταν μια χαρα και ας ειχα 0,3 αμη και 17 fsh.καταψυχαμε ως 3ης τα εμβρυα κ μετα αποψυξαμε και τα αφησαμε σε βλαστοκυστες κ με το καλό σπερμα του αντρα μου κ τη καθαρη μητρα μου μια χαρα πιαστηκανε.εσυ τωρα γνωμη μου μπορεις άμεσα να κανεις για 2 μηνες 2 φυσικους κ μετα μετα κανε και ενα φυσικο τροποποιημενο ή κανονικη διεγερση (αν το επιτρεπει ο μαστολογος) ή αλλιως τωρα αμεσα φυσικο κ μετα τον αλλο μηνα τροποποιημενο ή διεγερση.το θεμα μαστός ομως με προβληματίζει.!κ στη τελική πηρες κ εσυ ορμονες κ κατεληξες με 2 βλαστοκυστες μονο..εμενα μου ειχε δωσει μετα τους φυσικους 150 μοναδες για 6 μερες μονο κ 2 βλαστοκυστες καναμε κ μεις .. οποτε τι νοημα εχει παραπανω ορμονες; και εγω στη 1η ετ ειχα 0,1 χοριακη στη 2η ετ χοριακη 25 κ μετα 17 και στη 3η διδυμα.το μονο που θα έλεγχα στη θεση σου τωρα θα ηταν καμπυλη σακχαρου& ινσουλινης κ καρυοτυπος.ελπιζω σαλπιγγογραφια να εκανες .μη λεω τα αυτονοητα ομως,αλλά πολλα εχω διαβασει οτι κ χωρις προχωρανε καποια κεντρα..

1η διέγερση τίποτα κ 1η ετ 0?Σοκ στο σοκ.  Η τρίτη όμως κ καλύτερη! Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου♥️

Φυσικά κ έχω κάνει σαλπιγγογραφια,ήταν η πρωτη εξέταση που έκανα.

Στον φυσικό τροποποιήμενο είναι ένα το ωάριο η μπορεί κ περισσότερα?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η rouseva είπε:

1η διέγερση τίποτα κ 1η ετ 0?Σοκ στο σοκ.  Η τρίτη όμως κ καλύτερη! Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου♥️

Φυσικά κ έχω κάνει σαλπιγγογραφια,ήταν η πρωτη εξέταση που έκανα.

Στον φυσικό τροποποιήμενο είναι ένα το ωάριο η μπορεί κ περισσότερα?

 

Ακριβως! 2η βιοχημική και η 3η κ τυχερη βαση πιθανοτητων παντα , σε ενα φυσικο μια φορα ειχα 2 ωαρια (συμβαινει καμια φορα) αλλα τελικα το ενα μονο γονιμοποιηθηκε..στο φυσικό κανεις τον πρωτο υπέρηχο την 7η ή 8η μερα κυκλου και μετα ξανα αναλογα τις εξ αιματος και αναλογα την ωορηξια σου (εγω παντα ωορηξια εκανα 11η μερα) οποτε πηγαινα για αλλον ενα υπερηχο 10η μερα κ εξ.αιματος (Lh Kai e2) κ μου λεγε κανε Οβιτρελ το βραδυ και πηγαινα την μεθεπόμενη για ωοληψια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η rouseva είπε:

Κορίτσια καλημέρα!Η πρώτη μου προσπάθεια απέτυχε!Χοριακη θετική μεν,χαμηλή δε.20,32,48 οι τιμές.Δευτερα θα πάω για ακόμα μια.Πολυ ψυχοφθόρο όλο αυτό.Υπαρχει κ η υποψία εκτοπης.Αυτη η αναμονή με τρελαίνει.Δυστυχως οι ωοθήκες μου δεν αντέδρασαν όπως περιμεναμε για την ηλικία μου,οπότε δεν έχω κατάψυξη κ πρέπει να τα κάνω οοολα από την αρχή.Νιωθω τόσο απελπισμένη κ μου φαίνονται όλα βουνό.Θα τα καταφέρω όμως.Θα συνέλθω.Μεχρι να δούμε τι θα γίνει με την χοριακη,πότε θα αρχίσει να πέφτει δεν μπορώ να κάνω ραντεβού με τον γιατρό.Εγω όμως σκέφτομαι από τώρα την επόμενη προσπάθεια.Με βοηθάει ψυχολογικά.Σε πόσο καιρό μπορώ να περάσω ξανά επιτροπή?Τι εξετάσεις να κάνουμε επιπλέον?Πότε μπορώ να κάνω την επόμενη διέγερση?Με συγχωρείτε για το μεγάλο κείμενο είστε οι μόνες όμως που μπορείτε να καταλάβετε την απελπισία μου.

Καλημερα, λυπαμαι πολυ για την εξελιξη εγω σου λεω ομως κρατα σαν θετικο οτι πετυχες εμφυτευση ειναι και αυτο πολυ σημαντικο. Προτεινω να χαλαρωσεις οσο γινεται τωρα τις γιορτες γιατι εισαι πολυ αγχωμενη κ αυτο δεν βοηθαει να ξερεις. Δεν εισαι η μονη που απο διεγερση δεν εμεινε κατι στην καταψυξη μην απλεπιζεσαι συμβαινει συχνα. Διεργεση μετα απο 4 μηνες μπορεις να ξανακανεις να ηρεμισει ο οργανισμος. Οσο για την επιτροπη η καθε αποφαση αν δεν εχει περασει ενας χρονος απο οταν την πηρες δικαιολογει δυο φορες φαρμακα. Ομως πρεπει να απεχουν 4 μηνες μεταξυ της πρωτης φορας που πηρες τα φαρμακα με την δευτερη που θες να παρεις. Δεν χρειαζεσαι εξετασεις εκτος βχοριακης για την επιτροπη. Τωρα για εσας δεν θυμαμαι τι εχεις κανει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

@Mary.Ger αν θυμάμαι καλά πας 24/12 για χοριακή ;

Εγώ είμαι στην 10η μέρα σήμερα αλλά μου έχει πει να κάνω χοριακή 23/12.

@blueheart περιμένεις και εσύ χοριακη ; Η κάνω λάθος ;

Εγώ κορίτσια δεν είχα κανένα απολύτως συμπτώμα. Από χθες μόνο, με πονάει το στήθος μου στο πλάι.ουτε να το ακούμπησω. Δεν ξέρω μήπως κ από τα φάρμακα με πονάει που παίρνω τόσες μέρες .   

Καλή μας η επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα...ελπίζω όλες να είστε καλά....σας παρακολουθώ έτσι μην νομίζετε ότι έχω αποχωρήσει.....είμαι εδώ και θα σας θυμίζω ότι όλες θα τα καταφέρετε δεν υπάρχει περίπτωση.....Αναμένω με τον νέο χρόνο τις προσπάθειες σας!!!! Αρχηγαρα @BlackCat θέλω δυνατό πινακακι το 22 ❤️❤️❤️❤️ 

Ελα βρε συμμαθητρια πως πανε τα μωρα; Δωσε μπεμπεδοσκονη σε ολες για το 22❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Margitc είπε:

Ελα βρε συμμαθητρια πως πανε τα μωρα; Δωσε μπεμπεδοσκονη σε ολες για το 22❤️

Γλυκιά μου συμμαθητρια όλα πάνε καλά.....τα μωράκια μου πάνε πολύ καλά δόξα το μεγαλοδυναμο....έχω μπει στην 11 η βδομάδα... ευτυχώς έχω καλή εγκυμοσύνη μόνο με λίγες καούρες και υπνηλία... στέλνω μπόλικη μπεμπεδοσκονη.....το 22 θα γεμίσουμε εγκυουλες θα το δείτε 😉😉❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η blueheart είπε:

Ευχαριστώ πολύ!!! πήραμε 4 βλαστοκύστες τελικά. Βαλαμε τις 2 και οι άλλες δυο κατάψυξη.

Τώρα κάνουμε υπομονή άλλες 9 μερες και ελπίζουμε για δωράκι από τον Άγιο Βασίλη :) 

Με το καλό μια τεράστια χοριακή να έχεις❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Χθες μου έλεγε μια φίλη μου, πως η κουμπάρα της έκανε 2ο παιδί, ενώ έλεγε πως δεν θέλανε να κάνουν και πως απορεί, ότι μένουν εγκυες οι γυναίκες που δεν θέλουν. Το ίδιο και μι αγνωστή μου, είναι έγκυος ενώ χρόνια έλεγε πως δεν γουστάρει να κάνει παδιά. Ακούω για εγκυμοσύνες, νιώθω ένα τσίμπημα μεσα μου και όχι ζήλιας, αλλά αυτό που νιώθουμε όλες που προσπαθούμε, ένα παράπονο, με την έννοιά πως όλα τα κάνουμε, κόβουμε καλή ωρα νύχια, μαλλία, εξόδους, ποτα (μιλάω για τα της παρέας και όχι του αλκοολισμού), φαγητά κτλ κτλ και δεν έχουμε κάνει ακόμα παιδάκι. επίσης τοξικομανείς, ναρκομανείς κτλ κτλ, όλα αυτά βλέπω και εγώ. 

Μια φίλη μου, έγκυος εκείνη στο 1ο τρίμηνο τότε και εγώ περίμενα να μάθω για τον υπέρηχο πόσους σάκους θα έβλεπα (δεν ήξερε ότι είχα κάνει ετ και θετική χοριακή) καθόμασταν σε εκείνη.. φάγαμε και πηγε να καθαρίσει το τραπέζι. έριξε τόσο μα τόσο πολύ dettol, που άρχισα να βήχω και να μου έρχεται να ξεράσω. Της είπα πως δεν κάνει καλά και πως θα πα΄θει τίποτα με τοσα χημικά. Το αποτέλεσμα... σε λίγο καιρό γεννάει. Δεν λεω, άσχημο αυτό με τα τοξικά/χημικά αλλά δεν είναι η μόνη. Και εμείς εδω ακόμα προσπαθούμε....... Φυλλάδια δεν μου έδωσε αλλά πηρα αυτά που ανέβασε νομιζω η @BlackCat

Και αυτό που είπε η @Kiddo ισχύει απολυτα  «αυτή την ηρεμία και τη σιγουριά τις οποίες εύκολα χάνεις με τους εξωσωματικούς εκεί έξω….» εγώ γενικά έχασα και ελπίζω να μην χρειαστεί να ξαναχάσω. Είτε με τους εξωσωματικούς είτε με τους απλούς γυναικολόγους.

Να έχεις πίστη. Πολλά είδαμε. Και τα 3ης μέρας θέλουν παραπάνω χρόνο απο τα 5ης. Αλλά ότι και να γίνει δεν θα τα βάλεις κάτω. Θα μιλάς και θα λες τις σκέψεις σου. Εμείς εδω γι'αυτό είμαστε!!!

@hope501ακριβώς έχω κ γω τέτοιες ιστορίες από φιλικά κ συγγενικά πρόσωπα!!!!Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ελπίζουμε 👶👶👶👶👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η rouseva είπε:

Όχι τον Όλυμπο,το Έβερεστ πρέπει να ανέβω😳

Ποσο συχνά δηλαδή πας για υπερυχο με τον φυσικό?

2η μέρα περιόδου κάνω αιματολογικές και πρώτο υπέρηχο κάνω την 8η μέρα.

Απο εκεί και μετά εξαρτάται ,επειδή δεν κάνω νωρίς ωορηξία πάω άλλες δυο φορές για υπέρηχο περίπου 10η μέρα ,μετά 13η-14η και κανονίζουμε ωοληψία. Δεν είναι στάνταρ ομως το πόσες φορές θα πάω. Και κάθε υπέρηχος συνοδεύεται από αιματολογικές τις οποίες επειδή δεν προλαβαίνω να τις κάνω σε μικροβιολογικό με συνταγή αλλά τις κάνω στο κέντρο τις χρυσοπληρώνω. (50 ευρώ κάθε φορά , οπότε βγαίνουν 150-200 ευρώ έξτρα κάθε μήνα.) Βάλε και μετά μοριακό τεστ κοβιντ 60 ευρώ σε κάθε ωοληψία + το ποσό του κέντρου ε ανεβαίνει το ποσό.

Επίσης αν θυμάσαι -το έχω αναφέρει- έκανα διέγερση Σεπτέμβριο και έμεινα από 4 ωάρια / 4 γονιμοποίησεις /1 βλαστοκύστη. Πήγα για φυσικό τον Οκτώβριο στα καπάκια και βλέπαμε 3 ωάρια (χωρίς φάρμακα) τα οποία πήραμε αλλά ήταν κενά / ανώριμα. Νοέμβριο έκανα πάλι φυσικό πήρα το ωάριο του μήνα έφτασε και αυτό σε βλαστοκύστη. Η ΑΜΗ μου είναι 1,4 ng, FSH παίζει στο 7 - 8 ανάλογα το μήνα. Δηλαδή ενώ έχω καλό ορμονικό προφίλ δεν ανταποκρίνομαι σε διέγερση, επομένως δεν βρίσκω τον λόγο να πάρω πολλές μονάδες. Το πρόβλημα μας είναι το σπέρμα για αυτό δεν φτάνουν όλα σε βλαστοκύστες.

Εφόσον υπάρχει ιστορικό μαστού πριν αποφασίσεις πως θα προχωρήσεις πρέπει να σε κατευθύνει μαστολόγος. Είναι πολύ σημαντικό. Προσωπικά για μένα ότι άποψη και αν είχε ο γυναικολόγος για επόμενη διέγερση θα άκουγα μόνο τον μαστολόγο. Λύσεις υπάρχουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

@Mary.Ger αν θυμάμαι καλά πας 24/12 για χοριακή ;

Εγώ είμαι στην 10η μέρα σήμερα αλλά μου έχει πει να κάνω χοριακή 23/12.

@blueheart περιμένεις και εσύ χοριακη ; Η κάνω λάθος ;

Εγώ κορίτσια δεν είχα κανένα απολύτως συμπτώμα. Από χθες μόνο, με πονάει το στήθος μου στο πλάι.ουτε να το ακούμπησω. Δεν ξέρω μήπως κ από τα φάρμακα με πονάει που παίρνω τόσες μέρες .   

Καλή μας η επιτυχία! 

Καλημέρα!! Ναι ναι στις 24/12 μου είχε πει ο γιατρός. Ακριβώς 10 μερες μετά την ετ. Από χτες άρχισα να νιώθω ένα ήπιο βάρος χαμηλά στην κοιλιά και κάπου κάπου τραβήγματα σαν ήπιες κράμπες. Έκανα το πρώτο τεστ σήμερα και βγήκε θετικό! Ούτε πολύ αχνή ούτε πολύ έντονη γραμμούλα! Για να δουμε... θα τα καταφέρουμε?? Η χαρά που πήραμε δεν περιγράφεται. Καταφέραμε έστω να εμφυτευτει-τουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/12/2021 at 1:41 ΜΜ, ο/η condios είπε:

Καλησπέρα,,,πραγματικα πολλα τα λεφτα,,,πολλή η πιεση, πολλα τα χαπια , πολλά όλα. Να κανεις οτι λεει το σωμα σου , η ψυχη σου και η δυναμη σου αγαπημενη...Κοντα ειμαστε,,,στα 41 και εγω αλλα δεν τα παραταω ! εδώ θα παλεύουμε ολες και η μια θα στηριζει την αλλη. Όλες ευχομαι να φτασουμε στην πηγη και να πιουμε νερακι με τα μωρακια μας γερα στην αγκαλια μας.

Εγώ κοριτσια να ρωτησω κατι γιατι θα ξεχασω και αυτα που ξερω??????

Εννοειται οτι προτιμουμε φρεσκο σπερμα σε σχεση με κατεψυγμενο για ενωση ετσι δεν ειναι? Υπαρχει καποιος λογος ιδιαιτερος που ο γιατρος σου λεει "δε θελω σπερμα θα χρησιμοποιησω το κατεψγυμενο σου" ενω μπορει ο εκαστοτε συζυγος να δωσει???? Διαβαζω κατι κουλα και τραβαω τα φρεσκοβαμμενα μου μαλλια,,,,αν υπαρχει μονο σοβαρος λογος το καταλαβαινω και παω πασο,,,,αλλιως το θεωρω τεραστια μπουρδα, να με συγχωρειτε κιολας

 

Καλημέρα @condios συγνωμη για το καθυστερημένο μήνυμα και σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα υποστήριξης!!!! Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν είχα ακούσει ποτέ από τον γιατρό μου για κατεψυγμένο σπέρμα κ δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο στο είπε εφ'όσον μπορούσε να δώσει εκείνη την ωρα... κουλό μου ακούγεται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Προχθές ξύπνησα στις 6:30 και με το που άνοιξα τα μάτια μου και βλέπω το ρολόϊ λέω δεν είμαι μόνη είναι και η hope ξύπνια 🤣🤣🤣....η αλήθεια είναι ότι έχουν αρχίσει να φεύγουν οι καούρες και να επανέρχεται σταδιακά η ενέργεια....την απολαμβάνω κορίτσι μου!!!!!  Μπήκα στην 11 η βδομάδα και μετά τις γιορτές πάω για την αυχενική διαφάνεια...... σε περιμένω φιλενάδα.....

😂😂😂 ναι… ξύπνια πάντα για να ετοιμαστώ για δουλειά και πλέον ξύπνια και τα σκ 😫😫  που να κοιμηθώ…😂😂

χαίρομαι για σένα πραγματικά ομως. Και ελπίζω να έρθω και εγώ εκεί που είσαι και να λέμε τα ευχάριστα της εγκυμοσύνης. Ελπίζω ομως όλες οι κοπέλες που ταλαιπωρούνται να βρεθούν εκεί που είσαι🙏🏽🙏🏽

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Mary.Ger είπε:

Καλημέρα!! Ναι ναι στις 24/12 μου είχε πει ο γιατρός. Ακριβώς 10 μερες μετά την ετ. Από χτες άρχισα να νιώθω ένα ήπιο βάρος χαμηλά στην κοιλιά και κάπου κάπου τραβήγματα σαν ήπιες κράμπες. Έκανα το πρώτο τεστ σήμερα και βγήκε θετικό! Ούτε πολύ αχνή ούτε πολύ έντονη γραμμούλα! Για να δουμε... θα τα καταφέρουμε?? Η χαρά που πήραμε δεν περιγράφεται. Καταφέραμε έστω να εμφυτευτει-τουν!

Αχ κορίτσι μου !!!! Μπράβο!!!! Μπράβο μπράβο!!!!!!! ❤️ Εγώ έκανα τεστ σήμερα είμαι 10 η μέρα κ είναι θετικότατο αλλά εγώ έχω κάνει οβιτρελ ρε γαμωτο μέσα στη βδομάδα. Βγήκε θετικό με τη μια ούτε αχνό ούτε τίποτα! Εσύ τώρα σε ποια μέρα εισαι αγάπη μου κ σου βγήκε θετικό ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Mary.Ger είπε:

Καλημέρα!! Ναι ναι στις 24/12 μου είχε πει ο γιατρός. Ακριβώς 10 μερες μετά την ετ. Από χτες άρχισα να νιώθω ένα ήπιο βάρος χαμηλά στην κοιλιά και κάπου κάπου τραβήγματα σαν ήπιες κράμπες. Έκανα το πρώτο τεστ σήμερα και βγήκε θετικό! Ούτε πολύ αχνή ούτε πολύ έντονη γραμμούλα! Για να δουμε... θα τα καταφέρουμε?? Η χαρά που πήραμε δεν περιγράφεται. Καταφέραμε έστω να εμφυτευτει-τουν!

Αααχ τι ωραία!!! Και εσύ με χριστουγεννιάτικο δωράκι/δωράκια!!! Άντε και επίσημα μία σούπερ χοριακή να έχεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/12/2021 at 10:22 ΜΜ, ο/η Lucia79 είπε:

Εδώ εδώ, όχι μόνο εμπειρία σε προεμφυτευτικο που είπε η @BlackCat μας αλλά και στην ηλικία σου! Μην απογοητεύεσαι για να μου δίνεις κουράγιο γιατί εγώ έχω φρικάρει 🤣

Ρωτα με ότι θες, έχω κάνει 2 φορές προεμφυτευτικο, λόγω προβληματικού καρυοτυπου του άντρα μου (σε μικρό ποσοστό βέβαια οπότε είμαστε από τις περιπτώσεις που οριακά συνίσταται).
Δυστυχως τα ωάρια μου δεν ειναι ποιοτικά οποτε οι 2 προεμφυτευτικοι έδειξαν σε σύνολο 8 βλαστοκυστών οτι οι 7 είχαν χρωμοσωμικες. Θα σου πω όμως ότι στην 3 η μου προσπάθεια αποφασίσαμε να μην κάνουμε πλέον έλεγχο.  Εγω όμως δεν έχω δει ποτε θετική χοριακη. Η γενετιστρια στο καινουριο κέντρο που πήγα μου είπε ότι ακριβώς επειδή δεν είχα ποτε εμφύτευση και άρα ποτε αποβολή και ποτέ απόξεση, θεωρεί ότι μπορώ να παρω το ρισκο να μην κάνω προεμφυτευτικο. Η κάθε περίπτωση φυσικά είναι διαφορετική. 
ετσι όπως μας τα λες υποθέτω ότι ο γιατρός σου σας είπε να κάνετε έλεγχο όχι λόγω θέματος στον καρυοτυπο αλλα λόγω ηλικίας. Αν θες μας λες το ιστορικό σου, ποσες βλαστοκυστες είχατε τις προηγούμενες φορές, ποσες μεταφέρατε και αν είχες εμφύτευση. 
γενικα ο προεμφυτευτικος είναι άλλο ένα θέμα το οποίο διχάζει τους γιατρούς. Εγώ πέρασα ένα καλοκαίρι διαβάζοντας. Αν έχεις όρεξη να το ψάξεις και έχεις άνεση να διαβάζεις αγγλικά δες το παρακάτω άρθρο που συνοψίζει υπέρ και κατά του ελέγχου. Η απόφαση ειναι δίκη σου πάντως. 
Με το καλό η ωοληψια σου αύριο, και πολλά και καλά εύχομαι. 
 

https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(18)30437-0/fulltext

Όταν λες προεμφυτευτικο εννοείς βιοψία στις βλαστοκύστες να υποθέσω; σε ευχαριστώ πολύ κ για το άρθρο η αλήθεια είναι ότι για να το διαβάσω θα πρέπει να έχω κ ένα translation δίπλα μου αλλά μόλις βρω χρόνο θα το κάνω! Ναι ο γιατρος μας μιλησε για το θεμα της βιοψιας και λογω ηλικιας κ επειδη ο ιδιος πιστευει οτι αυτο θα μεγαλωσει τα ποσοστα επιτυχίας εφ'οσων θα ξέρουμε ότι ποιοτικά θα είναι ελεγμένα!  Το ιστορικό μου έχει ως εξής: στην 1η εξωσωματική που είχα κάνει με gonal 250 μονάδες είχα βγάλει 8 ωαρια από αυτά είχαν γονιμοποιηθει τα 3 , εμφυτευτηκσν τα 2 που ήταν καλά αλλά δεν προχώρησε καθόλου. Από την αρχή πήρα αρνητική χοριακη. Μετά στην 2η προσπαθεια μάζεψα με clomiphene 3 ωαρια στην 1η ωοληψια και 2 στην 2η. Σύνολο 5 από αυτά προχώρησαν τα 2 τα οποία εμφυτευτηκαν. Πήρα μια θετική χοριακη με χαμηλό όμως νούμερο 17,4 και μετά στην επαναληπτική έπεσε εντελώς.  Στη συνέχεια την επόμενη ξαναπαιρνω gonal βγάζω 7 ωαρια από τα οποία προχώρησαν τα 3 προχωράμε λοιπόν σε εμφύτευση πάλι θετική αλλά χαμηλή χοριακη και πάλι πέφτει στην επαναληπτική. Στα καπάκια επειδή δεν ήθελα να χάσω χρόνο (κάτι που με κυνηγάει κ μου έχει γίνει εμμονή) παίρνω clomiphene και ενώ ο υπέρηχος έδειχνε 5 ωαρια 3 μεγάλα κ 2 μικρά παίρνω ένα ωραιότατο μηδέν στην ωοληψια που έκανα γιατί τα ωάρια δεν ήταν καλά.  Αυτά τα λίγα και τώρα πάλι μετέωρη. Λέω να ξανατρεξω το θέμα της Επιτροπής για να πάρω φάρμακα. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου εύχομαι κ εσενα τα καλύτερα ! Να έχουμε πίστη ότι θα μας έρθει το καλό, αρκεί να μην σταματήσουμε την προσπάθεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...