Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η hope501 είπε:

ααααααααααα😂😂😂😂 τον είχα ξεχάσει τον άλλον. Είμαι δουλειά και μου κλεινουν τα μάτια πέφτει το κεφάλι μου και λεω θα μπει κανείς και θα με δει να κοιμάμαι😂. Το είχα ξεχάσει πραγματικά, γιατί το έκανα delete απο το μυαλό μου.

Την ρώτησα για νύχια, με κοίταξε και μου είπε, τα έχεις ξανακάνει στην ζωη σου, σωστα? Ξέρεις ότι είναι τοξικά. Δεν είπαμε παραπάνω. Αυτό που κατάλαβα απο την απάντηση ήταν και αυτό που ήξερα. Όσες γυναίκες κάναμε νύχια στην ζωή μας, γνωρίζουμε πως δεν κάνει καλό. Για μαλλιά δεν ρώτησα να πω την αλήθεια, γιατί ρίζα δεν βάφω. Ναι δεν ρώτησα να πω την αλήθεια για τα υπόλοιπα, γιατί όπως είχε αναφέρει κάπου και η @troia πολλά πράγματα είναι τοξικά. Εναλλακτική για τα dettol,skip κτλ, έχει το σουπερμαρκετ τις εταιρίες planet κτλ. Απο μόνη της δεν ανέλυσε. Δεν θυμάμαι αν η @Lucia79 και η @Luna777 ρώτησαν.

Εγώ νομίζω πως λίγο πολυ χρειάζεται να προσέχουμε τα βασικά και να παίρνουμε τις βιταμίνες όλες, όσο είμαστε σε αυτη τη φάση της προσπάθειας. Με χλωρίνη σπάνια καθαρίζω, dettol βάζω και δεν το σνιφάρω κιόλας, προσπαθώ έτσι λίγο. Κρίμα θα μπορούσε φυσικά απο μόνη της να πει κάτι παραπάνω, αλλά ίσως δεν το έχει μάθει έτσι.

Κορίτσι μου ούτε εγώ ρώτησα για μαλλιά και νύχια. Μαλλιά έχω φυσικά έτσι κι αλλιώς και νύχια (που βάφω μόνη μου με μανό με όσο πιο φυσικά συστατικά γίνεται) έχω να βάψω από το καλοκαίρι. Σίγουρα όλα αυτά είναι τοξικά, αλλά όπως είπε και η Lucia79, τόσες γυναίκες μένουν έγκυες που δεν προσέχουν τίποτα, ακόμα και τοξικομανείς. Για τις γιορτές σκέφτομαι να τα βάψω τα νύχια μου πάντως.

Για τα προϊόντα καθαριότητας, καλύτερα  βγάλε ειδικά τη χλωρίνη εντελώς απο τη ζωή σου. Και το dettol. Πάρε πράσινο σαπούνι τρίμμα (πχ Αρκάδι έχει σε όλα τα σούπερμαρκετ), λευκό ξύδι και μαγειρική σόδα. Έχει άπειρες συνταγές φυσικων καθαριστικώ στο internet.

Για τη διατροφή εμάς δεν μας είπε πολλά επειδή είμαστε χορτοφάγοι. Είπε οτι η διατροφή μας είναι πολύ καλή και πλούσια σε αντιοξειδωτικά, οπότε δεν το πολυσυζητήσαμε. Για τα αγελαδινά είπαμε ότι είναι ό,τι χειρότερο, αλλά δεν καταναλώνω ουτε κρεας ούτε γαλακτοκομικά ούτως ή άλλως. Ούτε πολλά επεξεργασμένα ούτε ζάχαρη. Οπότε μου είπε είμαι μια χαρά.

Εμένα δεν μου ζήτησε άλλον υπέρηχο. Αυτός που έδωσα ήταν πολύ λεπτομερής και της έκανε. Και τα σπερμοδιαγράμματα το ίδιο.

Σήμερα πήγαμε στο Αγια Σοφία για εξέταση καρυότυπου και αναμένουμε. Είπαμε ότι μας παρέπεμψαν από το τμήμα ελέγχου αποβολών του Έλενα και μας είπαν και αυτοί οτι οι γιατροί εκεί είναι πολύ αξιόλογοι. 

Τα καλά μας νέα ειναι οτι μετά από μια αγωγή που ακολούθησε ο άντρας μου το νέο σπερμοδιάγραμμα βγήκε σούπερ! Όλα φυσιολογικά και πολύ καλά, ενώ είχαμε ξεκινήσει πριν 2 χρόνια με ολιγοασθενοτερατοσπερμία. Υπηρψε σταδιακη βελτιώση τόσο καιρό, αλλά ξαφνικά τώρα πηρε τα πάνω του. Δεν το περιμέναμε! Τη Δευτέρα έχουμε ραντεβού και με τον εξειδικευμένο ανδρολογο ουρολόγο (Ασβ..τη) και προχωράμε. Παραμένουμε αιδιόδοξοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσι μου ούτε εγώ ρώτησα για μαλλιά και νύχια. Μαλλιά έχω φυσικά έτσι κι αλλιώς και νύχια (που βάφω μόνη μου με μανό με όσο πιο φυσικά συστατικά γίνεται) έχω να βάψω από το καλοκαίρι. Σίγουρα όλα αυτά είναι τοξικά, αλλά όπως είπε και η Lucia79, τόσες γυναίκες μένουν έγκυες που δεν προσέχουν τίποτα, ακόμα και τοξικομανείς. Για τις γιορτές σκέφτομαι να τα βάψω τα νύχια μου πάντως.

Για τα προϊόντα καθαριότητας, καλύτερα  βγάλε ειδικά τη χλωρίνη εντελώς απο τη ζωή σου. Και το dettol. Πάρε πράσινο σαπούνι τρίμμα (πχ Αρκάδι έχει σε όλα τα σούπερμαρκετ), λευκό ξύδι και μαγειρική σόδα. Έχει άπειρες συνταγές φυσικων καθαριστικώ στο internet.

Για τη διατροφή εμάς δεν μας είπε πολλά επειδή είμαστε χορτοφάγοι. Είπε οτι η διατροφή μας είναι πολύ καλή και πλούσια σε αντιοξειδωτικά, οπότε δεν το πολυσυζητήσαμε. Για τα αγελαδινά είπαμε ότι είναι ό,τι χειρότερο, αλλά δεν καταναλώνω ουτε κρεας ούτε γαλακτοκομικά ούτως ή άλλως. Ούτε πολλά επεξεργασμένα ούτε ζάχαρη. Οπότε μου είπε είμαι μια χαρά.

Εμένα δεν μου ζήτησε άλλον υπέρηχο. Αυτός που έδωσα ήταν πολύ λεπτομερής και της έκανε. Και τα σπερμοδιαγράμματα το ίδιο.

Σήμερα πήγαμε στο Αγια Σοφία για εξέταση καρυότυπου και αναμένουμε. Είπαμε ότι μας παρέπεμψαν από το τμήμα ελέγχου αποβολών του Έλενα και μας είπαν και αυτοί οτι οι γιατροί εκεί είναι πολύ αξιόλογοι. 

Τα καλά μας νέα ειναι οτι μετά από μια αγωγή που ακολούθησε ο άντρας μου το νέο σπερμοδιάγραμμα βγήκε σούπερ! Όλα φυσιολογικά και πολύ καλά, ενώ είχαμε ξεκινήσει πριν 2 χρόνια με ολιγοασθενοτερατοσπερμία. Υπηρψε σταδιακη βελτιώση τόσο καιρό, αλλά ξαφνικά τώρα πηρε τα πάνω του. Δεν το περιμέναμε! Τη Δευτέρα έχουμε ραντεβού και με τον εξειδικευμένο ανδρολογο ουρολόγο (Ασβ..τη) και προχωράμε. Παραμένουμε αιδιόδοξοι!

Μπράβο για το σπερμοδιαγρσμμα, θες να μας πεις τι αγωγή πήρε? Π δικός μου έκανε πρόσφατα ενα και βγήκε στα χειρότερα του. Ξέρω ότι εδώ και ενα μήνα έχει χαλάσει τη διατροφή του κλπ και θέλω να τον ξανά βάλω σε προγραμμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Μπράβο για το σπερμοδιαγρσμμα, θες να μας πεις τι αγωγή πήρε? Π δικός μου έκανε πρόσφατα ενα και βγήκε στα χειρότερα του. Ξέρω ότι εδώ και ενα μήνα έχει χαλάσει τη διατροφή του κλπ και θέλω να τον ξανά βάλω σε προγραμμα. 

Αντιβίωση 40 μέρες (χωρίς όμως να έχουμε εντοπίσει κάτι στην καλλιέργεια σπέρματος) βιταμίνη C και Ε και προβιοτικά. Ήμουν πολύ επιφυλακτική, γιατί είμαι κατά της αλόγιστης χρήσης αντιβιοτικών, αλλά φαίνεται να δούλεψε (ή είναι σύμπτωση...). Μας είπαν πάντως ότι εμπειρικά εχουν δει μεγάλη διαφορά σε πολλά ζευγάρια μετά απο αυτή την αγωγή και σε πάρα πολλές περιπτώσεις και φυσική σύλληψη. Ε και είπαμε να το δοκιμάσουμε και αυτό. Σίγουρα βέβαια παίζει ρόλο και η διατροφή, η άσκηση (εμείς κάνουμε αθλητική κολύμβηση) και το στρες. Ήταν πολύ κουρασμένος την τελευταία περίοδο με πολλά ταξίδια χωρίς χρόνο για άσκηση και διατροφικές ατασθαλίες, και περιμέναμε να βγει μάπα το σπερμοδιάγραμμα. Οπότε ήταν ευχάριστη έκπληξη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Natassou85 είπε:

Αν δε κανω λαθος νομιζω για να κανεις επομενη διεγερση πρεπει να περασουν 4 μηνες να ηρεμησουν οι ωοθηκες ..

Λες; Την περασμένη φορά μου είχε πει να αφησω έναν κύκλο και στον επόμενο, μετά δλδ από 2 περιόδους να ξεκινήσω..άφησα βέβαια να περάσουν για άλλους λόγους όμως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Λες; Την περασμένη φορά μου είχε πει να αφησω έναν κύκλο και στον επόμενο, μετά δλδ από 2 περιόδους να ξεκινήσω..άφησα βέβαια να περάσουν για άλλους λόγους όμως! 

Ναι ετσι ξερω αλλα μπορεις να κανεις φυσικους να μαζεψεις κ αλλα❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα!Η πρώτη μου προσπάθεια απέτυχε!Χοριακη θετική μεν,χαμηλή δε.20,32,48 οι τιμές.Δευτερα θα πάω για ακόμα μια.Πολυ ψυχοφθόρο όλο αυτό.Υπαρχει κ η υποψία εκτοπης.Αυτη η αναμονή με τρελαίνει.Δυστυχως οι ωοθήκες μου δεν αντέδρασαν όπως περιμεναμε για την ηλικία μου,οπότε δεν έχω κατάψυξη κ πρέπει να τα κάνω οοολα από την αρχή.Νιωθω τόσο απελπισμένη κ μου φαίνονται όλα βουνό.Θα τα καταφέρω όμως.Θα συνέλθω.Μεχρι να δούμε τι θα γίνει με την χοριακη,πότε θα αρχίσει να πέφτει δεν μπορώ να κάνω ραντεβού με τον γιατρό.Εγω όμως σκέφτομαι από τώρα την επόμενη προσπάθεια.Με βοηθάει ψυχολογικά.Σε πόσο καιρό μπορώ να περάσω ξανά επιτροπή?Τι εξετάσεις να κάνουμε επιπλέον?Πότε μπορώ να κάνω την επόμενη διέγερση?Με συγχωρείτε για το μεγάλο κείμενο είστε οι μόνες όμως που μπορείτε να καταλάβετε την απελπισία μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η rouseva είπε:

Κορίτσια καλημέρα!Η πρώτη μου προσπάθεια απέτυχε!Χοριακη θετική μεν,χαμηλή δε.20,32,48 οι τιμές.Δευτερα θα πάω για ακόμα μια.Πολυ ψυχοφθόρο όλο αυτό.Υπαρχει κ η υποψία εκτοπης.Αυτη η αναμονή με τρελαίνει.Δυστυχως οι ωοθήκες μου δεν αντέδρασαν όπως περιμεναμε για την ηλικία μου,οπότε δεν έχω κατάψυξη κ πρέπει να τα κάνω οοολα από την αρχή.Νιωθω τόσο απελπισμένη κ μου φαίνονται όλα βουνό.Θα τα καταφέρω όμως.Θα συνέλθω.Μεχρι να δούμε τι θα γίνει με την χοριακη,πότε θα αρχίσει να πέφτει δεν μπορώ να κάνω ραντεβού με τον γιατρό.Εγω όμως σκέφτομαι από τώρα την επόμενη προσπάθεια.Με βοηθάει ψυχολογικά.Σε πόσο καιρό μπορώ να περάσω ξανά επιτροπή?Τι εξετάσεις να κάνουμε επιπλέον?Πότε μπορώ να κάνω την επόμενη διέγερση?Με συγχωρείτε για το μεγάλο κείμενο είστε οι μόνες όμως που μπορείτε να καταλάβετε την απελπισία μου.

Κορίτσι μου καλημέρα. Έτσι συνέβη και με εμένα με τη διαφορά ότι δεν είδα ούτε λίγο την χοριακη να ανεβαίνει. 1η θετική και 2η πεσμένη... και περίμενα να περάσουν οι μέρες να μηδενίσει... το αμέσως επόμενο κοινό που έχουμε είναι πως και εγώ δεν είχα κατάψυξη... επομένως μπορώ να καταλάβω πώς νοιώθεις... ωστόσο εγώ κρατήθηκα από το θετικό γεγονός ότι η θετική χοριακή μας επιβεβαίωσε ότι η εμφύτευση πέτυχε. Έτσι να κάνεις και εσύ, να σταθείς σε αυτό!

Για τον εοπυυ δε γνωρίζω να σου πω, όμως εμένα μου είπαν πως μπορούσα να προχωρήσω σε επόμενη ωοληψία δύο μήνες μετά την πρώτη. Και δεν άφησα τον χρόνο να περάσει, το έκανα. Και η αλήθεια είναι πως τα αποτελέσματά μας, ώριμα ωάρια/γονιμοποιήσεις ήταν σαφώς καλύτερα από την πρώτη. Στο μεσοδιάστημα με απέτρεψαν από το να κάνω επιπλέον εξετάσεις καθώς πιστεύουν πως η πρώτη αποτυχία οφείλεται σε χρωμοσωμικές, λόγω του ότι δεν είχα άλλες βιοχημικές στο παρελθόν και λόγω της γενικότερης κλινικής εικόνας μου. Επίσης στη δική μας περίπτωση το πρόβλημα ήταν στον σπερμα (τουλάχιστον από όσο γνωρίζουμε μέχρι στιγμής). Ναι και εγώ δεν έκανα ραντεβού με τον γιατρό μέχρι να μηδενίσει η χοριακή.

Κάνε υπομονή, έχε δύναμη και πίστη και με τον γιατρό σου θα τα δρομολογήσετε όλα! Νοιώθω την απελπισία σου, αλλά να σκέφτεσαι την επόμενη προσπάθεια αφού σε βοηθάει και μη ξεχνάς...Πετυχαίνεις εμφύτευση!!! Πράγμα πολύ σημαντικό αφού αυτόματα αποκλείονται άλλοι παράγοντες..

Εγώ θα σου ευχηθώ από τώρα καλή επιτυχία στη νέα σου προσπάθεια!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Vibet είπε:

Κορίτσα καλησπέρα, σόρρυ που πετάγομαι σαν τσουτσέκι αλλα θέλω να σας ρωτήσω.

9/12 έκανα εμβυομεταφο΄ρα με 3 εμβρυα τρίτης μέρας και την Δευτέρα 20/12 μου ειπε ο γιατρός να μετρήσω χοριακή. Ελα μου ντε που δεν αντεξα και εκανα σημερα εγω που ειναι 8η μέρα . Πήρα ένα ωραιότατο <1,20 έτσι για να γουστάρω και επεσα με τα μούτρα σε ενα κομματι γαλακτομπουρεκο να πνηξω τον πόνο μου.

Υπάρχει περίπτωση την Δευτέρα που θα ξανακάνω να δείξει κάτι αλλο; Δεν πιστευω κατα βάθος ότι ειμαι εγκυος γιατι δεν έχω συμπτωματα αλλα η λαχταρα ρε κοριτσια ειναι μεγάλη.

Είναι πολύ νωρίς με έμβρυα 3ης μέρας  για να έχεις σωστό αποτέλεσμα.

Σκέψου ότι συνήθως σε έμβρυα 3ης μέρας η εμφύτευση γίνεται την 6η-7η-8η μέρα οπότε το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο να ανιχνευτεί η ορμόνη τόσο νωρίς. 

Κάνε υπομονή και εύχομαι ένα μεγάλο νούμερο χοριακής στις 20/12.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Λες; Την περασμένη φορά μου είχε πει να αφησω έναν κύκλο και στον επόμενο, μετά δλδ από 2 περιόδους να ξεκινήσω..άφησα βέβαια να περάσουν για άλλους λόγους όμως! 

Η μία διέγερση από την άλλη (βραχύ ή μακρύ πρωτόκολλο) σύμφωνα με τις οδηγίες της επιτροπής πρέπει να απέχει 4 μήνες η μία από την άλλη.

Ο φυσικός τροποποιημένος που είναι πιο light ίσως μπορεί να γίνει και λίγο νωρίτερα αλλά προσωπικά αν με ρωτάς θα έδινα χρόνο στο σώμα μου να συνέλθει και δεν τον έχω και σύμμαχο τον χρόνο.

Υπάρχει πάντα και ο φυσικό κύκλος που και αυτός έχεις τα υπέρ και τα κατά του.

Καλή επιτυχία

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η rouseva είπε:

Κορίτσια καλημέρα!Η πρώτη μου προσπάθεια απέτυχε!Χοριακη θετική μεν,χαμηλή δε.20,32,48 οι τιμές.Δευτερα θα πάω για ακόμα μια.Πολυ ψυχοφθόρο όλο αυτό.Υπαρχει κ η υποψία εκτοπης.Αυτη η αναμονή με τρελαίνει.Δυστυχως οι ωοθήκες μου δεν αντέδρασαν όπως περιμεναμε για την ηλικία μου,οπότε δεν έχω κατάψυξη κ πρέπει να τα κάνω οοολα από την αρχή.Νιωθω τόσο απελπισμένη κ μου φαίνονται όλα βουνό.Θα τα καταφέρω όμως.Θα συνέλθω.Μεχρι να δούμε τι θα γίνει με την χοριακη,πότε θα αρχίσει να πέφτει δεν μπορώ να κάνω ραντεβού με τον γιατρό.Εγω όμως σκέφτομαι από τώρα την επόμενη προσπάθεια.Με βοηθάει ψυχολογικά.Σε πόσο καιρό μπορώ να περάσω ξανά επιτροπή?Τι εξετάσεις να κάνουμε επιπλέον?Πότε μπορώ να κάνω την επόμενη διέγερση?Με συγχωρείτε για το μεγάλο κείμενο είστε οι μόνες όμως που μπορείτε να καταλάβετε την απελπισία μου.

Λυπάμαι πολύ για το αποτέλεσμα και εύχομαι σύντομα να ξεδιαλύνει το τοπίο με το θρίλερ των χοριακών.

Αρχικά προέχει να δεις αν μιλάμε για έκτοπη, βιοχημική κλπ. Αυτό είναι το πιο σημαντικό στην παρούσα φάση.

Σου φαίνονται όλα βουνό και εδώ που τα λέμε είναι , μην λέμε τρέλλες, αλλά όλα θα γίνουν μόλις ηρεμήσετε και τα βάλετε σε σειρά.

Αρχικά αν μεταφέρατε έμβρυα 3ης μέρας πχ εγώ θα δοκίμαζα να μεταφέρω βλαστοκύστες και αυτές κατεψυγμένες.

Πριν πας σε νέα διέγερση πρέπει να ελέγξετε το σπέρμα βέβαια σε όλες τις παραμέτρους (απλό σπερμοδιάγραμμα, κατάτμηση, καλλιέργεια κλπ) σε εξειδικευμένο κέντρο αν δεν έχει ελεγχθεί. Αν το σπέρμα είναι παθολογικό ίσως δεν φτάνουν τα έμβρυα σε βλαστοκύστες εξαιτίας του.

Για να πάρεις ξανά φάρμακα από την επιτροπή πρέπει να περάσουν 4 μήνες από την αποτυχία , να πάρεις βεβαίωση από το κέντρο εξωσωματικής για τις πράξεις που έκανες (ωοληψία /ετ) και βεβαίωση ότι δεν έχεις έμβρυα στην κατάψυξη.

Επιπλέον πρέπει να ελέγξετε γιατί δεν είχες ανταπόκριση στην διέγερση. Δεν σου ταίριαξε το φάρμακο άρα δοκιμάζεις κάποιο άλλο? Αιτιολογείται από το ορμονικό σου προφίλ άρα πρέπει να δοκιμάσετε άλλο πρωτόκολλο? πχ μακρύ ή φυσικό τροποποιημένο ή φυσικό κύκλο τελείως άρα δεν χρειάζεσαι και φάρμακα.

Μετά την πρώτη αποτυχία μου πχ εμένα με έβαλαν να ελέγξω καρυότυπο ζεύγους. Κανονικά θα έπρεπε να έχει ελεγχθεί πριν την προσπάθεια οπότε αν δεν έχει ελεγχθεί καλό είναι να  γίνει.

Επίσης θρομβοφιλία ή κάποιο αυτοάνοσο προκαλούν αποβολές α τριμήνου, είσαι ελεγμένη? Και αν ναι σου έχει αξιολογήσει το αποτέλεσμα αιματολόγος? και όχι ο  γυναικολόγος.

Τελευταία αφήνω την μήτρα γιατί είναι θετικό που υπάρχει εμφύτευση αλλά είναι ελεγμένη για συμφύσεις κλπ?

Ίσως σου έκανα το βουνό Όλυμπο με όλα αυτά αλλά μακάρι πραγματικά να τα είχα κάνει πριν φάω στην μάπα δυο παλίνδρομες. Όχι ότι όλα αυτά θα μου είχαν δώσει γερό μωρό στα χέρια απαραίτητα αλλά σίγουρα θα ένιωθα διαφορετικά την ματαίωση σχετικά με το τι έχουμε διερευνήσει και τι όχι.

Εκμεταλλεύσου τον χρόνο που πρέπει να δώσεις στο σώμα σου για να αναρρώσει με διερεύνηση και είμαι σίγουρη ότι θα πας με άλλη ψυχολογία στην επόμενη προσπάθεια.

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Ηρώ_k_88 είπε:

Καλησπέρα.. δυστυχώς έπεσε η τιμουλα.. αδιαθετησα και φτου και από την αρχή!! Ήταν η 2η εμβρυομεταφορα και ήλπιζα ότι θα τα καταφέρναμε.. η αλήθεια είναι ότι μας περιμένουν ακόμη 4 βλαστοκυστες αλλά προς το παρόν προσπαθεί να γεννηθεί και πάλι μέσα μου η ελπίδα και η αισιοδοξία!

Λυπάμαι για το αποτέλεσμα. 

Πίστεψέ το όμως  για τα επόμενα ποτέ δεν ξέρεις πότε θα έρθει το τυχερό.

Είναι σημαντικό και το ότι υπήρχε εμφύτευση και το ότι υπάρχουν βλαστοκύστες που σας περιμένουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/12/2021 at 6:59 ΜΜ, ο/η blueheart είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά και να έχετε ευχάριστα νέα όσες είστε σε κατάσταση αναμονής χοριακης.

Εγώ (42 ετών) θα κάνω ΕΤ το Σάββατο και η αλήθεια είναι πως μετά από δυο προηγούμενες αποτυχημένες προσπάθειες έχω αγχωθεί και φοβάμαι πολύ.

στην πρώτη μου ωοληψια είχαμε παρει 12 ωάρια, γονιμοποιήθηκαν τα 8 και καταλήξαμε με 4 βλαστοκυστες. Έκανα 2 ΕΤ χωρίς θετικό αποτέλεσμα.

Το πρωτόκολλο τότε ήταν 300 gonal +orgalutran+ovitrelle 

στο ενδιάμεσο κάναμε τον φουλ προγεννητικό του ΕΚΠΑ και αφαίρεσα και 3 μικρά ινομυωματα λαπαροσκοπικά.

Τώρα λοιπόν, 6 μήνες μετά κάνω την τριτη προσπάθεια (2η ΩΛ, 3ΕΤ).

αυτή τη φορά πήρα 225 gonal+cetrotide+ovitrelle. 
 

πήραμε πάλι 12 ωάρια αλλά γονιμοποιήθηκαν τα 7. Ελπίζω να προχώρησαν αρκετά σε βλαστοκύστη, πραγματικά τρέμω τι θα ακούσω το Σάββατο… 

 

 

 

Καλή επιτυχία για σήμερα. 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να είναι η τυχερή σας φορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Δε σνιφάρεις ντετολ?? Δεν ξέρεις τι χάνεις….

περα απ την πλάκα Κι εμένα μου έδωσε δυο φυλλάδια με τα αντιοξειδωτικά αλλά εγώ επειδή εχω και προβληματική καμπυλη σακχάρου έκλεισα ραντεβού και στο ενδοκρινολογικο μήπως και μου δώσουν πολύ συγκεκριμένες οδηγίες για την περίπτωση μου. Παρεπιπτόντως αν έχει πάει καμία στα πρωινά ιατρεία του Ενδοκρινολογικού ας μου πει μια άποψη. Μήπως θα πρεπε να κλείσω απογευματινό για να με προσέξουν περισσότερο?
Οσο για μαλλιά, νύχια, δε ρώτησα είναι η αλήθεια ούτε μου είπε κάτι η ίδια η Οικονομόπουλου. Και μεταξύ μας, ναι  εννοείται ότι πιστεύω πως είναι χημικά και βλάπτουν και εχω πάρει απόφαση ότι δε θα βάψω μαλλί τους επόμενους μήνες αλλά ειλικρινά δεν πιστεύω ότι δε μένω έγκυος απ αυτό. Μακάρι να ήταν τόσο απλό αλλά εχω δει ότι τα έμβρυα μας έχουν χρωμοσωμικες σε πολύ μεγάλο ποσοστό και αυτό δυστυχώς δεν θα βελτιωθεί ακόμα κι αν αύριο τα κόψω όλα μαχαίρι. Γενικα αυτή η προσέγγιση του να μην γινόμαστε και υστερικοί με τον υγιεινό τρόπο ζωής με καλύπτει. Εδώ κάνουν παιδιά αλκοολικοί και ναρκομανεις, κι εμείς ξεψειριζουμε τη μαϊμού, μετράμε θερμίδες, τα χούμε κόψει όλα, μέχρι και πάλι δε μας κάθεται!

Χθες μου έλεγε μια φίλη μου, πως η κουμπάρα της έκανε 2ο παιδί, ενώ έλεγε πως δεν θέλανε να κάνουν και πως απορεί, ότι μένουν εγκυες οι γυναίκες που δεν θέλουν. Το ίδιο και μι αγνωστή μου, είναι έγκυος ενώ χρόνια έλεγε πως δεν γουστάρει να κάνει παδιά. Ακούω για εγκυμοσύνες, νιώθω ένα τσίμπημα μεσα μου και όχι ζήλιας, αλλά αυτό που νιώθουμε όλες που προσπαθούμε, ένα παράπονο, με την έννοιά πως όλα τα κάνουμε, κόβουμε καλή ωρα νύχια, μαλλία, εξόδους, ποτα (μιλάω για τα της παρέας και όχι του αλκοολισμού), φαγητά κτλ κτλ και δεν έχουμε κάνει ακόμα παιδάκι. επίσης τοξικομανείς, ναρκομανείς κτλ κτλ, όλα αυτά βλέπω και εγώ. 

Μια φίλη μου, έγκυος εκείνη στο 1ο τρίμηνο τότε και εγώ περίμενα να μάθω για τον υπέρηχο πόσους σάκους θα έβλεπα (δεν ήξερε ότι είχα κάνει ετ και θετική χοριακή) καθόμασταν σε εκείνη.. φάγαμε και πηγε να καθαρίσει το τραπέζι. έριξε τόσο μα τόσο πολύ dettol, που άρχισα να βήχω και να μου έρχεται να ξεράσω. Της είπα πως δεν κάνει καλά και πως θα πα΄θει τίποτα με τοσα χημικά. Το αποτέλεσμα... σε λίγο καιρό γεννάει. Δεν λεω, άσχημο αυτό με τα τοξικά/χημικά αλλά δεν είναι η μόνη. Και εμείς εδω ακόμα προσπαθούμε....... Φυλλάδια δεν μου έδωσε αλλά πηρα αυτά που ανέβασε νομιζω η @BlackCat

Και αυτό που είπε η @Kiddo ισχύει απολυτα  «αυτή την ηρεμία και τη σιγουριά τις οποίες εύκολα χάνεις με τους εξωσωματικούς εκεί έξω….» εγώ γενικά έχασα και ελπίζω να μην χρειαστεί να ξαναχάσω. Είτε με τους εξωσωματικούς είτε με τους απλούς γυναικολόγους.

στις πριν 16 ώρες, ο/η Vibet είπε:

Κορίτσα καλησπέρα, σόρρυ που πετάγομαι σαν τσουτσέκι αλλα θέλω να σας ρωτήσω.

9/12 έκανα εμβυομεταφο΄ρα με 3 εμβρυα τρίτης μέρας και την Δευτέρα 20/12 μου ειπε ο γιατρός να μετρήσω χοριακή. Ελα μου ντε που δεν αντεξα και εκανα σημερα εγω που ειναι 8η μέρα . Πήρα ένα ωραιότατο <1,20 έτσι για να γουστάρω και επεσα με τα μούτρα σε ενα κομματι γαλακτομπουρεκο να πνηξω τον πόνο μου.

Υπάρχει περίπτωση την Δευτέρα που θα ξανακάνω να δείξει κάτι αλλο; Δεν πιστευω κατα βάθος ότι ειμαι εγκυος γιατι δεν έχω συμπτωματα αλλα η λαχταρα ρε κοριτσια ειναι μεγάλη.

Να έχεις πίστη. Πολλά είδαμε. Και τα 3ης μέρας θέλουν παραπάνω χρόνο απο τα 5ης. Αλλά ότι και να γίνει δεν θα τα βάλεις κάτω. Θα μιλάς και θα λες τις σκέψεις σου. Εμείς εδω γι'αυτό είμαστε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα. Έτσι συνέβη και με εμένα με τη διαφορά ότι δεν είδα ούτε λίγο την χοριακη να ανεβαίνει. 1η θετική και 2η πεσμένη... και περίμενα να περάσουν οι μέρες να μηδενίσει... το αμέσως επόμενο κοινό που έχουμε είναι πως και εγώ δεν είχα κατάψυξη... επομένως μπορώ να καταλάβω πώς νοιώθεις... ωστόσο εγώ κρατήθηκα από το θετικό γεγονός ότι η θετική χοριακή μας επιβεβαίωσε ότι η εμφύτευση πέτυχε. Έτσι να κάνεις και εσύ, να σταθείς σε αυτό!

Για τον εοπυυ δε γνωρίζω να σου πω, όμως εμένα μου είπαν πως μπορούσα να προχωρήσω σε επόμενη ωοληψία δύο μήνες μετά την πρώτη. Και δεν άφησα τον χρόνο να περάσει, το έκανα. Και η αλήθεια είναι πως τα αποτελέσματά μας, ώριμα ωάρια/γονιμοποιήσεις ήταν σαφώς καλύτερα από την πρώτη. Στο μεσοδιάστημα με απέτρεψαν από το να κάνω επιπλέον εξετάσεις καθώς πιστεύουν πως η πρώτη αποτυχία οφείλεται σε χρωμοσωμικές, λόγω του ότι δεν είχα άλλες βιοχημικές στο παρελθόν και λόγω της γενικότερης κλινικής εικόνας μου. Επίσης στη δική μας περίπτωση το πρόβλημα ήταν στον σπερμα (τουλάχιστον από όσο γνωρίζουμε μέχρι στιγμής). Ναι και εγώ δεν έκανα ραντεβού με τον γιατρό μέχρι να μηδενίσει η χοριακή.

Κάνε υπομονή, έχε δύναμη και πίστη και με τον γιατρό σου θα τα δρομολογήσετε όλα! Νοιώθω την απελπισία σου, αλλά να σκέφτεσαι την επόμενη προσπάθεια αφού σε βοηθάει και μη ξεχνάς...Πετυχαίνεις εμφύτευση!!! Πράγμα πολύ σημαντικό αφού αυτόματα αποκλείονται άλλοι παράγοντες..

Εγώ θα σου ευχηθώ από τώρα καλή επιτυχία στη νέα σου προσπάθεια!!! ❤️

Σ ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες♥️

Αυτό είπε κ ο γιατρός,θετικό ότι είχαμε εμφύτευση.

Εσυ από την δεύτερη ωοληψια έκανες ετ?Ακολούθησες άλλο πρωτόκολλο από την πρώτη φορά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Λυπάμαι πολύ για το αποτέλεσμα και εύχομαι σύντομα να ξεδιαλύνει το τοπίο με το θρίλερ των χοριακών.

Αρχικά προέχει να δεις αν μιλάμε για έκτοπη, βιοχημική κλπ. Αυτό είναι το πιο σημαντικό στην παρούσα φάση.

Σου φαίνονται όλα βουνό και εδώ που τα λέμε είναι , μην λέμε τρέλλες, αλλά όλα θα γίνουν μόλις ηρεμήσετε και τα βάλετε σε σειρά.

Αρχικά αν μεταφέρατε έμβρυα 3ης μέρας πχ εγώ θα δοκίμαζα να μεταφέρω βλαστοκύστες και αυτές κατεψυγμένες.

Πριν πας σε νέα διέγερση πρέπει να ελέγξετε το σπέρμα βέβαια σε όλες τις παραμέτρους (απλό σπερμοδιάγραμμα, κατάτμηση, καλλιέργεια κλπ) σε εξειδικευμένο κέντρο αν δεν έχει ελεγχθεί. Αν το σπέρμα είναι παθολογικό ίσως δεν φτάνουν τα έμβρυα σε βλαστοκύστες εξαιτίας του.

Για να πάρεις ξανά φάρμακα από την επιτροπή πρέπει να περάσουν 4 μήνες από την αποτυχία , να πάρεις βεβαίωση από το κέντρο εξωσωματικής για τις πράξεις που έκανες (ωοληψία /ετ) και βεβαίωση ότι δεν έχεις έμβρυα στην κατάψυξη.

Επιπλέον πρέπει να ελέγξετε γιατί δεν είχες ανταπόκριση στην διέγερση. Δεν σου ταίριαξε το φάρμακο άρα δοκιμάζεις κάποιο άλλο? Αιτιολογείται από το ορμονικό σου προφίλ άρα πρέπει να δοκιμάσετε άλλο πρωτόκολλο? πχ μακρύ ή φυσικό τροποποιημένο ή φυσικό κύκλο τελείως άρα δεν χρειάζεσαι και φάρμακα.

Μετά την πρώτη αποτυχία μου πχ εμένα με έβαλαν να ελέγξω καρυότυπο ζεύγους. Κανονικά θα έπρεπε να έχει ελεγχθεί πριν την προσπάθεια οπότε αν δεν έχει ελεγχθεί καλό είναι να  γίνει.

Επίσης θρομβοφιλία ή κάποιο αυτοάνοσο προκαλούν αποβολές α τριμήνου, είσαι ελεγμένη? Και αν ναι σου έχει αξιολογήσει το αποτέλεσμα αιματολόγος? και όχι ο  γυναικολόγος.

Τελευταία αφήνω την μήτρα γιατί είναι θετικό που υπάρχει εμφύτευση αλλά είναι ελεγμένη για συμφύσεις κλπ?

Ίσως σου έκανα το βουνό Όλυμπο με όλα αυτά αλλά μακάρι πραγματικά να τα είχα κάνει πριν φάω στην μάπα δυο παλίνδρομες. Όχι ότι όλα αυτά θα μου είχαν δώσει γερό μωρό στα χέρια απαραίτητα αλλά σίγουρα θα ένιωθα διαφορετικά την ματαίωση σχετικά με το τι έχουμε διερευνήσει και τι όχι.

Εκμεταλλεύσου τον χρόνο που πρέπει να δώσεις στο σώμα σου για να αναρρώσει με διερεύνηση και είμαι σίγουρη ότι θα πας με άλλη ψυχολογία στην επόμενη προσπάθεια.

 

 

 

Σ ευχαριστώ κ σένα που μπήκες στην διαδικασία να μου απαντήσεις.Ειστε η παρηγοριά μου...♥️

6 ωάρια είχα,γονιμοποιηθηκαν τα 5,2 έφτασαν σε βλαστοκυστες.Η μια 4ΑΑ η άλλη 3ΑΑ τις οποίες κ μεταφέραμε φρέσκες.Δεν συμφώνησε ο γιατρός για κατεψυγμένες όταν το ανέφερα γιατί οι ορμόνες μου κ το ενδομήτριο ήταν κομπλέ είπε.

Από εξετάσεις έχει κάνει καρυότυπο ο άντρας μου,εγώ όχι.Να κλείσω λες ε?

Έχει κάνει κατάτμηση,χρωμόσωμα y,κυστική ίνωση όλες φυσιολογικές.Ηρθε η ώρα να επισκεφθούμε τον Ασβ... μου φαίνεται.

Να ψάχτω για  αιματολογο κ ενδοκρινολογο?

Η αμη μου είναι 6,1 κ δεν του αρέσει του γιατρού μου.Οι ορμονικές όλες μια χαρά κάθε φορά.

Λογικά θα μου αλλάξει πρωτόκολλο με το ίδιο θα με αφήσει?

Εσύ κάνεις εντελώς φυσικούς?Βγαίνει πιο ακριβά σε χρήματα η όλη διαδικασία?

Έχω κ ιστορικό μαστού κ έχω να σκέφτομαι κ αυτό...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η rouseva είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες♥️

Αυτό είπε κ ο γιατρός,θετικό ότι είχαμε εμφύτευση.

Εσυ από την δεύτερη ωοληψια έκανες ετ?Ακολούθησες άλλο πρωτόκολλο από την πρώτη φορά?

Το ίδιο πρωτόκολλο ακολούθησα (βραχύ) με ελαφρώς παραπάνω μονάδες (300, ενώ την προηγούμενη 225). Όχι ότι η παραγωγή ωαρίων ήταν θεαματική, 7 έβγαλα, αλλά τουλάχιστον όλα ήταν ώριμα και από αυτά γονιμοποιήθηκαν τα 5. Από τα 5, τα 4 κατέληξαν βλαστοκύστες, το 1 έβαλα και τα υπόλοιπα 3 κρυοσυντήρηση. Για να καταλάβεις την προηγούμενη φορά έβγαλα 6, εκ των οποίων 4 ώριμα και 1 γονιμοποίηση που κατέληξε βλαστοκύστη. Βέβαια εμένα ο γιατρός αυτή τη φορά μου είπε ότι αυτό είναι το μάξιμουμ που μπορεί να παράξει ο οργανισμος.

Δεν ξέρω αν βοήθησαν αλλά στο διάστημα που μεσολάβησε της 2ης ωοληψίας έκανα τα εξής: 1) έπαιρνα βιταμίνη d των 2000 μονάδων & 2) φυλλικό οξύ. Όχι κάθε μέρα ανελλιπώς, αλλά όποτε το θυμόμουν. Δεν είχα κάποια έλλειψη στα παραπάνω ούτε μου είπαν να τα πάρω. Απλά είχα διαβάσει αρκετά κ συμπέρανα ότι βοηθάνε. Όταν ξεκίνησα όμως τις ενέσεις τα έκοψα. Φυσικά σε όλα αυτά να προσθέσω ότι και η ψυχολογία μου ήταν καλύτερη τη 2η φορά. Ίσως να βοήθησαν τα παραπάνω, ίσως να μην έπαιξαν ρόλο και απλά οι ωοθήκες να ήταν σε καλύτερη φάση τη 2η φορά. Γιατί άλλωστε και ο κάθε κύκλος μας διαφέρει.

Επίσης στο ραντεβού με τον γιατρό σου να έχεις σημειωμένες όλες σου τις απορίες & φοβίες και να του τις παραθέσεις. Και ό,τι σου πει, αυτό και θα ταιριάζει στην περίπτωσή σου. Κάθε οργανισμος και περίπτωση είναι μοναδική. Οπότε μην μπεις στο τρυπακι να συγκρίνεις τι έκανες ή τι δεν έκανες στην προηγούμενη & τι θα κάνεις ή δεν θα κάνεις στην επόμενη ωοληψία. Εάν τον γιατρό σου τον εμπιστεύεσαι συζήτα όλες τις ανησυχίες σου μαζί του και κλείσε τα μάτια και τα αυτιά και προχώρα. 

Καλη δύναμη!!!💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Bestrong είπε:

Το ίδιο πρωτόκολλο ακολούθησα (βραχύ) με ελαφρώς παραπάνω μονάδες (300, ενώ την προηγούμενη 225). Όχι ότι η παραγωγή ωαρίων ήταν θεαματική, 7 έβγαλα, αλλά τουλάχιστον όλα ήταν ώριμα και από αυτά γονιμοποιήθηκαν τα 5. Από τα 5, τα 4 κατέληξαν βλαστοκύστες, το 1 έβαλα και τα υπόλοιπα 3 κρυοσυντήρηση. Για να καταλάβεις την προηγούμενη φορά έβγαλα 6, εκ των οποίων 4 ώριμα και 1 γονιμοποίηση που κατέληξε βλαστοκύστη. Βέβαια εμένα ο γιατρός αυτή τη φορά μου είπε ότι αυτό είναι το μάξιμουμ που μπορεί να παράξει ο οργανισμος.

Δεν ξέρω αν βοήθησαν αλλά στο διάστημα που μεσολάβησε της 2ης ωοληψίας έκανα τα εξής: 1) έπαιρνα βιταμίνη d των 2000 μονάδων & 2) φυλλικό οξύ. Όχι κάθε μέρα ανελλιπώς, αλλά όποτε το θυμόμουν. Δεν είχα κάποια έλλειψη στα παραπάνω ούτε μου είπαν να τα πάρω. Απλά είχα διαβάσει αρκετά κ συμπέρανα ότι βοηθάνε. Όταν ξεκίνησα όμως τις ενέσεις τα έκοψα. Φυσικά σε όλα αυτά να προσθέσω ότι και η ψυχολογία μου ήταν καλύτερη τη 2η φορά. Ίσως να βοήθησαν τα παραπάνω, ίσως να μην έπαιξαν ρόλο και απλά οι ωοθήκες να ήταν σε καλύτερη φάση τη 2η φορά. Γιατί άλλωστε και ο κάθε κύκλος μας διαφέρει.

Επίσης στο ραντεβού με τον γιατρό σου να έχεις σημειωμένες όλες σου τις απορίες & φοβίες και να του τις παραθέσεις. Και ό,τι σου πει, αυτό και θα ταιριάζει στην περίπτωσή σου. Κάθε οργανισμος και περίπτωση είναι μοναδική. Οπότε μην μπεις στο τρυπακι να συγκρίνεις τι έκανες ή τι δεν έκανες στην προηγούμενη & τι θα κάνεις ή δεν θα κάνεις στην επόμενη ωοληψία. Εάν τον γιατρό σου τον εμπιστεύεσαι συζήτα όλες τις ανησυχίες σου μαζί του και κλείσε τα μάτια και τα αυτιά και προχώρα. 

Καλη δύναμη!!!💕

Βράχυ με ανταγωνιστές εγώ με 300 μονάδες από την αρχή.6 κ εγώ,2 βλάστοκυστες.Μακαρι να πάει καλύτερα η δεύτερη διέγερση.

Βιταμίνη d κ φυλλικό παίρνω από όταν ξεκίνησα τις ενέσεις κ δεν έχω σκοπό να τις κόψω.

Εύχομαι κ σε σένα τα καλύτερα ♥️

Θα τα καταφέρουμε ρε κορίτσια,έτσι δεν είναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η rouseva είπε:

Σ ευχαριστώ κ σένα που μπήκες στην διαδικασία να μου απαντήσεις.Ειστε η παρηγοριά μου...♥️

6 ωάρια είχα,γονιμοποιηθηκαν τα 5,2 έφτασαν σε βλαστοκυστες.Η μια 4ΑΑ η άλλη 3ΑΑ τις οποίες κ μεταφέραμε φρέσκες.Δεν συμφώνησε ο γιατρός για κατεψυγμένες όταν το ανέφερα γιατί οι ορμόνες μου κ το ενδομήτριο ήταν κομπλέ είπε.

Από εξετάσεις έχει κάνει καρυότυπο ο άντρας μου,εγώ όχι.Να κλείσω λες ε?

Έχει κάνει κατάτμηση,χρωμόσωμα y,κυστική ίνωση όλες φυσιολογικές.Ηρθε η ώρα να επισκεφθούμε τον Ασβ... μου φαίνεται.

Να ψάχτω για  αιματολογο κ ενδοκρινολογο?

Η αμη μου είναι 6,1 κ δεν του αρέσει του γιατρού μου.Οι ορμονικές όλες μια χαρά κάθε φορά.

Λογικά θα μου αλλάξει πρωτόκολλο με το ίδιο θα με αφήσει?

Εσύ κάνεις εντελώς φυσικούς?Βγαίνει πιο ακριβά σε χρήματα η όλη διαδικασία?

Έχω κ ιστορικό μαστού κ έχω να σκέφτομαι κ αυτό...

 

Η ΑΜΗ είναι σε pmol να υποθέσω 

σε ng βγαίνει στο 0.89 περίπου αλλά δεν είναι απαγορευτική ούτε λέει κάτι από μόνη της (δες @Nefeliap μια χαρά τα πήγε με χαμηλότερη ΑΜΗ κ δύσκολο ορμονικό προφίλ κ χαίρεται τα διδυμάκια της)

Και επίσης 6 ωάρια / 5 γονιμοποιησεις μια χαρά σκορ ειχες 

Το ποσά φτανουν βλαστοκυστες έχει να κάνει με σπερμα αν ο έλεγχος σε κατάτμηση κλπ είναι από Λυμπεροπουλο πχ οκ αν είναι από άλλου εγώ θα έκανα επανέλεγχο.

Καρυοτυπο εμείς ναι κάναμε ζεύγους όχι μόνο ένας.

Εχω την αίσθηση ότι η βιοχημική σου ήταν τυχαίο γεγονός κ πραγματικά ότι υπήρχαν χρωμοσωμικες ανωμαλίες (αν κρίνω και από την @Lucia79 που όλες τις ΑΑ βλαστοκυστες τις πέταξε εκτός ο προεμφυτευτικος) δυστυχώς είναι λαχείο τι θα κληρώσει.

Οι φυσικοί κύκλοι για μενα είναι ψυχοφθόροι πολύ και ταλαιπωρία με μετρήσεις κλπ κλπ κ ναι βγαίνει κ το κόστος μεγαλύτερο γιατί ο κάθε κύκλος είναι διαφορετικός.

οσον αφορά το ιστορικό μαστού θα πρέπει να έχεις τον μαστολογο αγκαζέ κ να σε κατευθύνει αυτός.

Σχετικα με το πρωτοκολλο πρέπει να τα συζητήσεις με τον γιατρό κ όλες σου τις απορίες και αν υπάρχει εμπιστοσύνη όλα θα πάνε καλά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η rouseva είπε:

Βράχυ με ανταγωνιστές εγώ με 300 μονάδες από την αρχή.6 κ εγώ,2 βλάστοκυστες.Μακαρι να πάει καλύτερα η δεύτερη διέγερση.

Βιταμίνη d κ φυλλικό παίρνω από όταν ξεκίνησα τις ενέσεις κ δεν έχω σκοπό να τις κόψω.

Εύχομαι κ σε σένα τα καλύτερα ♥️

Θα τα καταφέρουμε ρε κορίτσια,έτσι δεν είναι?

Έτσι είναι!!! Όλες θα τα καταφέρουμε στο τέλος! Πίστη και υπομονή χρειάζεται και τύχη φυσικά...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα...ελπίζω όλες να είστε καλά....σας παρακολουθώ έτσι μην νομίζετε ότι έχω αποχωρήσει.....είμαι εδώ και θα σας θυμίζω ότι όλες θα τα καταφέρετε δεν υπάρχει περίπτωση.....Αναμένω με τον νέο χρόνο τις προσπάθειες σας!!!! Αρχηγαρα @BlackCat θέλω δυνατό πινακακι το 22 ❤️❤️❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα...ελπίζω όλες να είστε καλά....σας παρακολουθώ έτσι μην νομίζετε ότι έχω αποχωρήσει.....είμαι εδώ και θα σας θυμίζω ότι όλες θα τα καταφέρετε δεν υπάρχει περίπτωση.....Αναμένω με τον νέο χρόνο τις προσπάθειες σας!!!! Αρχηγαρα @BlackCat θέλω δυνατό πινακακι το 22 ❤️❤️❤️❤️ 

Κι εγω εδω ειμαι και σας παρακολουθώ και αναμένω απο ολες θετικά νεα!!!! Καλη δύναμη κοριτσαρες!!! 🥰🥰🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα...ελπίζω όλες να είστε καλά....σας παρακολουθώ έτσι μην νομίζετε ότι έχω αποχωρήσει.....είμαι εδώ και θα σας θυμίζω ότι όλες θα τα καταφέρετε δεν υπάρχει περίπτωση.....Αναμένω με τον νέο χρόνο τις προσπάθειες σας!!!! Αρχηγαρα @BlackCat θέλω δυνατό πινακακι το 22 ❤️❤️❤️❤️ 

 

στις πριν 11 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Κι εγω εδω ειμαι και σας παρακολουθώ και αναμένω απο ολες θετικά νεα!!!! Καλη δύναμη κοριτσαρες!!! 🥰🥰🥰🥰🥰

Μας δίνεται μεγάλη δύναμη γιατί βλέπουμε πως είναι κ η απέναντι όχθη 😃

Υγεια θα πω σε όλους σωματική & ψυχική  και όλα τα υπόλοιπα έρχονται❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η BlackCat είπε:

 

Μας δίνεται μεγάλη δύναμη γιατί βλέπουμε πως είναι κ η απέναντι όχθη 😃

Υγεια θα πω σε όλους σωματική & ψυχική  και όλα τα υπόλοιπα έρχονται❤️

Πανω απο ολα υγεια!!!! Η απέναντι όχθη ειναι ενα βήμα μακρια!!! Σας περιμενω με τεράστια χαρα και σας στελνω οοοοοοολη μου τη θετική ενέργεια και φουλ μπεμπεδοσκονη για να ερθετε να με βρείτε σύντομα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η rouseva είπε:

Βράχυ με ανταγωνιστές εγώ με 300 μονάδες από την αρχή.6 κ εγώ,2 βλάστοκυστες.Μακαρι να πάει καλύτερα η δεύτερη διέγερση.

Βιταμίνη d κ φυλλικό παίρνω από όταν ξεκίνησα τις ενέσεις κ δεν έχω σκοπό να τις κόψω.

Εύχομαι κ σε σένα τα καλύτερα ♥️

Θα τα καταφέρουμε ρε κορίτσια,έτσι δεν είναι?

Καλέ σίγουρα θα τα καταφερετε ολες.μια χαρα τα λεει η @BlackCatΜε τη πρωτη θελει πολυ κωλοφαρδία χαχα!!300 μοναδες εκανα κ εγω διεγερση πρωτη φορα  για 11 μερες αλλα ουτε ενα εμβρυο δεν προεκυψε διοτι τα 3 ωαρια που κατεβασα ηταν ακαταλληλα.εκει να δεις σοκ!!Μετα πηγα με φυσικους και το βιολογικο ωαριο του μηνα ηταν μια χαρα και ας ειχα 0,3 αμη και 17 fsh.καταψυχαμε ως 3ης τα εμβρυα κ μετα αποψυξαμε και τα αφησαμε σε βλαστοκυστες κ με το καλό σπερμα του αντρα μου κ τη καθαρη μητρα μου μια χαρα πιαστηκανε.εσυ τωρα γνωμη μου μπορεις άμεσα να κανεις για 2 μηνες 2 φυσικους κ μετα μετα κανε και ενα φυσικο τροποποιημενο ή κανονικη διεγερση (αν το επιτρεπει ο μαστολογος) ή αλλιως τωρα αμεσα φυσικο κ μετα τον αλλο μηνα τροποποιημενο ή διεγερση.το θεμα μαστός ομως με προβληματίζει.!κ στη τελική πηρες κ εσυ ορμονες κ κατεληξες με 2 βλαστοκυστες μονο..εμενα μου ειχε δωσει μετα τους φυσικους 150 μοναδες για 6 μερες μονο κ 2 βλαστοκυστες καναμε κ μεις .. οποτε τι νοημα εχει παραπανω ορμονες; και εγω στη 1η ετ ειχα 0,1 χοριακη στη 2η ετ χοριακη 25 κ μετα 17 και στη 3η διδυμα.το μονο που θα έλεγχα στη θεση σου τωρα θα ηταν καμπυλη σακχαρου& ινσουλινης κ καρυοτυπος.ελπιζω σαλπιγγογραφια να εκανες .μη λεω τα αυτονοητα ομως,αλλά πολλα εχω διαβασει οτι κ χωρις προχωρανε καποια κεντρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/12/2021 at 9:53 ΜΜ, ο/η Bestrong είπε:

Πολύ καλό το ποσοστό ωαρίων/γονιμοποιήσεων και αυτή τη φορά! Μπράβο! Να μην αγχώνεσαι, να μην τρέμεις, όλα καλά θα πάνε! Σου εύχομαι πολύ πολύ καλή επιτυχία!!! 😊

Ευχαριστώ πολύ!!! πήραμε 4 βλαστοκύστες τελικά. Βαλαμε τις 2 και οι άλλες δυο κατάψυξη.

Τώρα κάνουμε υπομονή άλλες 9 μερες και ελπίζουμε για δωράκι από τον Άγιο Βασίλη :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...