Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Margitc είπε:

Μπραβο ρε συμμαθητρια αντε με το καλο να ακουσεις τους πιο ομορφους χτυπους ❤️🧿✌️

Σε ευχαριστώ αγαπημένη μου!!!! Θα ενημερώσω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Natassou85 είπε:

Εγω με 2 βλαστοκυστες 3ΒΒ και 4ΒΑ εχω ελπιδες ;;

Κορίτσι μου θα σου πω κάτι με όλη την αγάπη....θα πρέπει να μην έχεις τόσο άγχος και να μην συγκρίνεις τις καταστάσεις και κυρίως τα έμβρυα..... έχε πίστη στα δικά σου...προσπάθησε να ηρεμήσεις είσαι ήδη πάρα πολύ αγχχωμενη και απ' ότι θυμάμαι θα κάνεις μεταφορά με το νέο έτος... πρέπει να το δεις διαφορετικά όσο μπορείς το άγχος δεν βοήθησε ποτέ καμία μας....στο λέω γιατί σαν και εσένα ήμουν και εγώ με πολύ άγχος και άργησα να καταλάβω πως μόνο κακό κάνω.....εδώ μέσα είμαστε για να διαβάσουμε τα νέα η μία της άλλης και να χαλαρώνουμε καλέ όχι να αγχωνόμαστε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσι μου θα σου πω κάτι με όλη την αγάπη....θα πρέπει να μην έχεις τόσο άγχος και να μην συγκρίνεις τις καταστάσεις και κυρίως τα έμβρυα..... έχε πίστη στα δικά σου...προσπάθησε να ηρεμήσεις είσαι ήδη πάρα πολύ αγχχωμενη και απ' ότι θυμάμαι θα κάνεις μεταφορά με το νέο έτος... πρέπει να το δεις διαφορετικά όσο μπορείς το άγχος δεν βοήθησε ποτέ καμία μας....στο λέω γιατί σαν και εσένα ήμουν και εγώ με πολύ άγχος και άργησα να καταλάβω πως μόνο κακό κάνω.....εδώ μέσα είμαστε για να διαβάσουμε τα νέα η μία της άλλης και να χαλαρώνουμε καλέ όχι να αγχωνόμαστε....

Εχεις δικιο κοριτσι μ ..αυτο θα προσπαθησω να κανω ..θα πιστεψω κ θα ελπιζω ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

To τηλέφωνο ξανα χτύπησε και έχουμε άλλη μια βλαστοκύστη 5ΒΒ που μπήκε και αυτή κατάψυξη.

Έχουμε λοιπόν μια 5ΑΑ και μια 5ΒΒ.

Τώρα ενώ χάρηκα που προχώρησε έχω χεστεί και πάνω μου γιατί την 2η αποβολή την είχα με μια ίδια βλαστοκύστη, σε άλλο κέντρο βέβαια.

Τεσπα αυτά έχουμε με αυτά θα πορευτούμε, θα κάνω και την μαγνητική την Δευτέρα και βλέπουμε.

Και εγώ σου έλεγα να πας Παρασκευή να την βάλεις γτ ήξερα και ξέρω ότι θα σου Φέρει μωράκι..  όσο να χτυπιέσαι είμαι 100% σίγουρη.  Αμάν να μην ακούτε τις μπεμπεκιες χχαχχ δεν ξέρω γτ αλλά ξέρω ότι είναι το μωράκι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η condios είπε:

Ολα στην ώρα τους,,ότι είναι γραμμένο για την καθεμία θα έρθει,,αρκεί να είναι με υγεία !!!! 

Αλλαχθηκε ο απορροφητήρας,,αυτά που γίνονται???? Ήταν τέλειο σκ ,,, ξαναζώ καψούρα με τον άντρα μου ,,, είναι πολύ βασικό να μη χάνεται το ζευγάρι μέσα σε όλη αυτή την "πιεστική" και "δύσκολη" πορεία,,,,όλα καλά!!! Έχει ο Θεός!!! Το λέω και το πιστεύω με όλη τη δύναμη της ψυχής μου 🙏👶❤️👶❤️

Πόσο σημαντικό είναι αυτό να μην χάσεις την σχέση με τον συνοδοιπόρο σου και πόσο εύκολο να γίνει τελικά.

Πόση δύναμη θέλει και γερές βάσεις , τεράστιο crash test για το ζευγάρι.

Ευχαριστήσουν το αγόρι σου..και εκείνο εσένα..😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Natassou85 είπε:

Εχεις δικιο κοριτσι μ ..αυτο θα προσπαθησω να κανω ..θα πιστεψω κ θα ελπιζω ❤️

Δεν είναι εύκολο το ξέρω... καθόλου...αλλά πίστεψέ τα μην τα αμφισβητείς συνέχεια...και αν όντως νιώθεις ανασφάλεια θα πρέπει να βρεις τον πραγματικό λόγο και να δεις αν έχει βάσει να αγχώνεσαι....αν πχ σε αγχωνουν τα έμβρυα σου ξανά μίλα με τους εμβρυολογους να σου πουν αναλυτικά.... εγώ θα έκανα ότι μπορούσε να με ηρεμήσει....όλα θα πάνε καλά θα το δεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Natassou85 είπε:

Εχεις δικιο κοριτσι μ ..αυτο θα προσπαθησω να κανω ..θα πιστεψω κ θα ελπιζω ❤️

Βρε συ εγώ με 2 ημερών και έπιασα και το ένα ήταν όχι και τόσο καλό.  Το λέω και θα το ξαναλέω το κάθε ζευγάρι μοναδικό.  Μπορεί να ακούσεις εγκυμοσύνη με ΒΒ και να ακούσεις ότι δεν πέτυχε με ΑΑ . Για αυτό μόνο πίστη στα εμβρυακια σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Και εγώ σου έλεγα να πας Παρασκευή να την βάλεις γτ ήξερα και ξέρω ότι θα σου Φέρει μωράκι..  όσο να χτυπιέσαι είμαι 100% σίγουρη.  Αμάν να μην ακούτε τις μπεμπεκιες χχαχχ δεν ξέρω γτ αλλά ξέρω ότι είναι το μωράκι σου

Αν δεν κόλωνα θα πήγαινα στην εμβρυομεταφορά με ροζ πούπουλο παντοφλίνι σαν αυτό που βρήκε η @Margitc, προς τιμή σου, και θα σου έστελνα φωτό!!!

Ε τώρα εσείς τα νιάτα έχετε ορμή & αισιοδοξία. 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Αν δεν κόλωνα θα πήγαινα στην εμβρυομεταφορά με ροζ πούπουλο παντοφλίνι σαν αυτό που βρήκε η @Margitc, προς τιμή σου, και θα σου έστελνα φωτό!!!

Ε τώρα εσείς τα νιάτα έχετε ορμή & αισιοδοξία. 🤣

 Σε προκαλωωω... λοιπόν έτσι και δε μου κάτσει η φυσική σύλληψη θα το κάνω εγώ..   όχι τίποτα άλλο είμαι μουρλή και θα το κάνω έτσι προς τιμή σου γιατί ξέρω ότι θα πετύχει... 

 

.ΥΣ Παναγίτσα μου λυπήσου με χειμωνιάτικα που να πηγαίνω με τα ροζουλι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

To τηλέφωνο ξανα χτύπησε και έχουμε άλλη μια βλαστοκύστη 5ΒΒ που μπήκε και αυτή κατάψυξη.

Έχουμε λοιπόν μια 5ΑΑ και μια 5ΒΒ.

Τώρα ενώ χάρηκα που προχώρησε έχω χεστεί και πάνω μου γιατί την 2η αποβολή την είχα με μια ίδια βλαστοκύστη, σε άλλο κέντρο βέβαια.

Τεσπα αυτά έχουμε με αυτά θα πορευτούμε, θα κάνω και την μαγνητική την Δευτέρα και βλέπουμε.

Όλα τέλεια. Ασε ότι ήταν στο παρελθόν. Η αλλαγή κέντρου πολύ σημαντική πάντα!! Τα Χριστούγεννα είπαμε είναι κοντά και θα υπάρχει σίγουρα διπλή χαρά!!😀😀  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@BlackCat

Τωρα που ετοιμάστηκε η αδερφούλα, κανόνισε να βγάλεις τον κακομαθημένο γιόκα σου από την κατάψυξη. Ανυπομονεί να μπει κοιλίτσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Όλα τέλεια. Ασε ότι ήταν στο παρελθόν. Η αλλαγή κέντρου πολύ σημαντική πάντα!! Τα Χριστούγεννα είπαμε είναι κοντά και θα υπάρχει σίγουρα διπλή χαρά!!😀😀  

Σε ευχαριστώ αγαπημένη και εσύ καλά αποτελέσματα από το Έλενα και την επιτροπή.

στις πριν 4 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

@BlackCat

Τωρα που ετοιμάστηκε η αδερφούλα, κανόνισε να βγάλεις τον κακομαθημένο γιόκα σου από την κατάψυξη. Ανυπομονεί να μπει κοιλίτσα.

Χαχαχαχαχα πάει παιδιά έχουμε απολαλήσει εδώ μέσα.

Παρόλα αυτά ευχαριστώ για τις ευχές 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η BlackCat είπε:

Σε ευχαριστώ αγαπημένη και εσύ καλά αποτελέσματα από το Έλενα και την επιτροπή.

Χαχαχαχαχα πάει παιδιά έχουμε απολαλήσει εδώ μέσα.

Παρόλα αυτά ευχαριστώ για τις ευχές 😍

Καλά εδώ θα είμαι ακόμα σε 3, 4, 5 μήνες (ανάλογα με το πότε θα επιτρέψουν οι συνθήκες για να πας για ετ) που θα γυρίσεις από την αυχενική διαφάνεια και θα μας πεις για το κακομαθημένο και ζωηρό αγοράκι σου που θα μεγαλώνει! Αφού σου λεω έχω feeling. Να την ακούς την παλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλά εδώ θα είμαι ακόμα σε 3, 4, 5 μήνες (ανάλογα με το πότε θα επιτρέψουν οι συνθήκες για να πας για ετ) που θα γυρίσεις από την αυχενική διαφάνεια και θα μας πεις για το κακομαθημένο και ζωηρό αγοράκι σου που θα μεγαλώνει! Αφού σου λεω έχω feeling. Να την ακούς την παλιά!

Οι μισές σας ευχές να πιάσουν μου αρκεί ειλικρινά.😍

Αυχενική???? Wow, η αυχενική μου φαντάζει τόσο πιθανή όσο το να πάω στην Αλάσκα κάποια στιγμή στην ζωή μου 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Karmeliet είπε:

Για τα απορρυπαντικά πάντως κλπ, να προσθέσω πως δεν είναι μόνο τα δερματικά προβλήματα που προκαλούν, αλλά το τι εισπνέεις. Έχε σαν κανόνα, ο,τιδηποτε με αρώματα δεν είναι καλό για το σώμα (ειδικά για το ενδοκρινικό σύστημα) Για αρχή σταματά το μαλακτικό στα ρούχα, αν δε το έχεις κάνει. Έχω δουλεψει στα εργαστήρια γνωστής εταιρείας απορρυπαντικών,και τα μαλακτικά ειδικά έχουν απειρα χημικά συστατικά, εγώ έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ εδώ και χρονια. Ξύδι και σοδα για καθάρισμα, και τα χημικά καθαριστικά για μια στο τόσο, για πιο βαθύ καθάρισμα αν θες.

Γενικά, όσο περισσότερα συστατικά σε ένα προϊόν, τόσο χειρότερα, είτε πρόκειται για καλλυντικά, είτε για απορρυπαντικά, φαγητά κοκ. Κάνε μια λίστα με τις ουσίες που σίγουρα δεν πρεπει να περιέχονται πχ στα καλλυντικά σου και κάνε τις αγορές σου ανάλογα. Πολύ προσοχή και στα αντηλιακα!

Δίκαιο έχεις και εσύ. Βασικά μαλακτικά έχω κόψει. Αν και υπήρξαν στιγμές που έβαλα. Αλλά συνήθως δεν βάζω. Βάζω και το dettol απολυμαντικό. Δεν ξέρω τώρα εαν αυτό πειράζει να πω την αλήθεια. Όσο για καθαριστικά η κατάσταση είναι εμ και εμ. Σπίτι καθαρίζω βασικά με dettol spray και να πω την αληθεια, φέρνω που και που γυναίκα για τα πολλά για να μην τα εισπνέω όλα εγώ. Αλλά στην δουλειά λιγάκι δύσκολο. Όπως πολλές άλλες εταιρίες, έτσι και εμείς δεν έχουμε καθαρίστρια και τα κάνουμε μόνες μας. Μπάνιο, ηλεκτρική κτλ. Και δυστυχώς αναγκάζομαι μια τον μήνα να καθαρίσω εγώ το μπάνιο. Και καλλυντικά ρώτησα σε φαρμακείο. Απο εκεί και πέρα ο Θεός να βάλει το χέρι του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Δικαιο έχεις. Απορρυπαντικά χρησιμοποιώ με γάντια πάντα. Οσον αφορά τα καλλυντικά είναι το αιώνιο προβλημα μου. Δεν ξέρω τι κρέμες προσώπου να χρησιμοποιήσω, οδοντοκρεμα και κρέμα σώματος και αποσμητικό έχω ρωτήσει τόσους και πραγματικά ο καθε ένας λέει το δικό του. Έψαξα στο διαδίκτυο και τρελάθηκα να ψάχνω στα συστατικά την κάθε λεπτομέρεια. Δεν είμαι και φυσικός και δεν καταλαβαίνω. Δύσκολα όλα.

Στο ewg site μπορείς να ψάχνεις το κάθε προιόν και να βλέπεις πόσο φιλικό είναι προς τη γονιμότητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και καλή εβδομάδα σε όλες!! 
Είχα γράψει σε μια άλλη κατηγορία κ μου πρότειναν τα κορίτσια εκεί να γράψω κ σε σας, γιατί ενδεχομένως γνωρίζετε καλύτερα.
Είμαι 41 χρόνων κ ο άντρας μου 45. Μετά από 1,5 χρόνο άκαρπων προσπαθειών για παιδάκι, καταφύγαμε στις αρχές του μήνα στη μέθοδο της σπερματεγχυσης σε φυσικό κύκλο μόνο με την ένεση οβιτρελ. χωρίς κάποια άλλα φάρμακα πρόκλησης ωορρηξίας μιας που ο κύκλος μου είναι σταθερός κ η ωορρηξία μου επίσης. Δυστυχώς όμως χθες αδιαθετησα και μάλιστα νωρίτερα από το αναμενόμενο. Μίλησα με τη γιατρό μου κ μου σύστησε να πάρω για 5 μέρες κλομιφαινη έτσι ώστε να προκληθεί περισσότερη  ωορρηξία για την επόμενη σπερματεγχυση. Το ερώτημα μου είναι αν κάποια από εσάς έχετε βρεθεί σε αντίστοιχη θέση με τη δική μου και αν αξίζει τον κόπο να προσπαθήσουμε με αυτήν τη μέθοδο, δεδομένης της ηλικίας μας ή αν είναι προτιμότερο να σκεφτούμε την περίπτωση της εξωσωματικής. 
Όπως καταλαβαίνετε έχω απογοητευτεί αφάνταστα κ δε ξέρω ποιο δρόμο να ακολουθήσω. 
Θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσε κάποια κοπέλα να μου πει τη γνώμη της μέσα από μια αντίστοιχη εμπειρία.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η EFI 1981 είπε:

Καλησπερα και καλή εβδομάδα σε όλες!! 
Είχα γράψει σε μια άλλη κατηγορία κ μου πρότειναν τα κορίτσια εκεί να γράψω κ σε σας, γιατί ενδεχομένως γνωρίζετε καλύτερα.
Είμαι 41 χρόνων κ ο άντρας μου 45. Μετά από 1,5 χρόνο άκαρπων προσπαθειών για παιδάκι, καταφύγαμε στις αρχές του μήνα στη μέθοδο της σπερματεγχυσης σε φυσικό κύκλο μόνο με την ένεση οβιτρελ. χωρίς κάποια άλλα φάρμακα πρόκλησης ωορρηξίας μιας που ο κύκλος μου είναι σταθερός κ η ωορρηξία μου επίσης. Δυστυχώς όμως χθες αδιαθετησα και μάλιστα νωρίτερα από το αναμενόμενο. Μίλησα με τη γιατρό μου κ μου σύστησε να πάρω για 5 μέρες κλομιφαινη έτσι ώστε να προκληθεί περισσότερη  ωορρηξία για την επόμενη σπερματεγχυση. Το ερώτημα μου είναι αν κάποια από εσάς έχετε βρεθεί σε αντίστοιχη θέση με τη δική μου και αν αξίζει τον κόπο να προσπαθήσουμε με αυτήν τη μέθοδο, δεδομένης της ηλικίας μας ή αν είναι προτιμότερο να σκεφτούμε την περίπτωση της εξωσωματικής. 
Όπως καταλαβαίνετε έχω απογοητευτεί αφάνταστα κ δε ξέρω ποιο δρόμο να ακολουθήσω. 
Θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσε κάποια κοπέλα να μου πει τη γνώμη της μέσα από μια αντίστοιχη εμπειρία.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Καλησπέρα και λυπάμαι για την απογοήτευση. Επειδή έχω κάνει δύο αποτυχημένες σπερματεγχυσεις,,,μία στα 38, μία στα 39 μου,,,,τώρα είμαι στα 40+ , θα σου πω πως αν το ήξερα νωρίτερα δε θα τις έκανα....κατά κάποιο τρόπο ως τα 35 τις θεωρούν οκ να τις κάνει αν ένα ζευγάρι είναι σε όλα τέλεια,,,,βέβαια είναι όλα σχετικά αλλά θεωρώ στις ηλικίες μας ΤΖΟΚΕΡ την επιτυχία από σπερματέγχυση,,,φυσικά τώρα πάω με εξωσωματική και ακόμα παιδεύομαι αλλά καθε μία γυναίκα και άνδρας είναι μοναδικοί οργανισμοί, οπότε δεν ξέρουμε πως θα αντιδράσει 

Δε στα λεω για να σε απογοητεύσω περισσότερο αλλά για να σε κάνω να μη χα΄σεις και αλλο χρόνο και άλλα χρήματα και άλλη απογοητευση,,,φυσικά θα σου γράψουν και άλλες κοπέλες τη γνώμη τους. Ο γιατρός σας δηλαδή επέμεινε και σε δεύτερη? 

Μόνο μια κοπέλα ξέρω που στα 39 της, και αφού είχε ένα παιδάκι ήδη, και τέλειες ορμονικές η ίδια και τέλειο σπέρμα ο σύζυγός της , να έπιασε με σπερματέγχυση. 

Εύχομαι σύντομα το όνειρό σας να πραγματώνεται όποιον δρόμο και αν επιλέξετε για αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η EFI 1981 είπε:

Καλησπερα και καλή εβδομάδα σε όλες!! 
Είχα γράψει σε μια άλλη κατηγορία κ μου πρότειναν τα κορίτσια εκεί να γράψω κ σε σας, γιατί ενδεχομένως γνωρίζετε καλύτερα.
Είμαι 41 χρόνων κ ο άντρας μου 45. Μετά από 1,5 χρόνο άκαρπων προσπαθειών για παιδάκι, καταφύγαμε στις αρχές του μήνα στη μέθοδο της σπερματεγχυσης σε φυσικό κύκλο μόνο με την ένεση οβιτρελ. χωρίς κάποια άλλα φάρμακα πρόκλησης ωορρηξίας μιας που ο κύκλος μου είναι σταθερός κ η ωορρηξία μου επίσης. Δυστυχώς όμως χθες αδιαθετησα και μάλιστα νωρίτερα από το αναμενόμενο. Μίλησα με τη γιατρό μου κ μου σύστησε να πάρω για 5 μέρες κλομιφαινη έτσι ώστε να προκληθεί περισσότερη  ωορρηξία για την επόμενη σπερματεγχυση. Το ερώτημα μου είναι αν κάποια από εσάς έχετε βρεθεί σε αντίστοιχη θέση με τη δική μου και αν αξίζει τον κόπο να προσπαθήσουμε με αυτήν τη μέθοδο, δεδομένης της ηλικίας μας ή αν είναι προτιμότερο να σκεφτούμε την περίπτωση της εξωσωματικής. 
Όπως καταλαβαίνετε έχω απογοητευτεί αφάνταστα κ δε ξέρω ποιο δρόμο να ακολουθήσω. 
Θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσε κάποια κοπέλα να μου πει τη γνώμη της μέσα από μια αντίστοιχη εμπειρία.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Δεν εχει υψηλα ποσοστα επιτυχιας η σπερματεγχυση αλλα παιζει ρολο τι fsh ,e2 αμη ,Lh εχεις εσυ !! κ φυσικα το σπερμα να ειναι πολυ δυνατο!
Μακαρι να σταθείς τυχερη !!αυτο εγώ μονο λεω γιατι ειναι κ πολυ και θεμα τυχης !!εγω θα την εκανα και αν δεν ..κατευθειαν εξωσωματικη τον αλλο μηνα..δε θα εχανα χρονο ..ακομα κ τα ποσοστα εξωσωματικης χαμηλα ειναι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η condios είπε:

Καλησπέρα και λυπάμαι για την απογοήτευση. Επειδή έχω κάνει δύο αποτυχημένες σπερματεγχυσεις,,,μία στα 38, μία στα 39 μου,,,,τώρα είμαι στα 40+ , θα σου πω πως αν το ήξερα νωρίτερα δε θα τις έκανα....κατά κάποιο τρόπο ως τα 35 τις θεωρούν οκ να τις κάνει αν ένα ζευγάρι είναι σε όλα τέλεια,,,,βέβαια είναι όλα σχετικά αλλά θεωρώ στις ηλικίες μας ΤΖΟΚΕΡ την επιτυχία από σπερματέγχυση,,,φυσικά τώρα πάω με εξωσωματική και ακόμα παιδεύομαι αλλά καθε μία γυναίκα και άνδρας είναι μοναδικοί οργανισμοί, οπότε δεν ξέρουμε πως θα αντιδράσει 

Δε στα λεω για να σε απογοητεύσω περισσότερο αλλά για να σε κάνω να μη χα΄σεις και αλλο χρόνο και άλλα χρήματα και άλλη απογοητευση,,,φυσικά θα σου γράψουν και άλλες κοπέλες τη γνώμη τους. Ο γιατρός σας δηλαδή επέμεινε και σε δεύτερη? 

Μόνο μια κοπέλα ξέρω που στα 39 της, και αφού είχε ένα παιδάκι ήδη, και τέλειες ορμονικές η ίδια και τέλειο σπέρμα ο σύζυγός της , να έπιασε με σπερματέγχυση. 

Εύχομαι σύντομα το όνειρό σας να πραγματώνεται όποιον δρόμο και αν επιλέξετε για αυτό. 

Η γιατρός μου θεωρεί ότι είναι καλή λύση στην περίπτωση μας. Εγώ δε θέλω να χάσω άλλο χρόνο. Ο άντρας μου έχει ένα μορφολογικο πρόβλημα στο σπέρμα κ μας είπε ότι εξαλείφεται στην περίπτωση της σπερματεγχυσης, γιατί απομονώνονται τα ακατάλληλα. Κατά τα άλλα έχω ένα θέμα ελεγχόμενης θρομβοφιλιας κ παίρνω φιλισιν κ σαλοσπιρ κι επίσης είχα μια βιοχημικη το περασμένο Μάρτιο. 

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου για την απάντηση. Εύχομαι να σου πάνε όλα όπως θέλεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η EFI 1981 είπε:

Η γιατρός μου θεωρεί ότι είναι καλή λύση στην περίπτωση μας. Εγώ δε θέλω να χάσω άλλο χρόνο. Ο άντρας μου έχει ένα μορφολογικο πρόβλημα στο σπέρμα κ μας είπε ότι εξαλείφεται στην περίπτωση της σπερματεγχυσης, γιατί απομονώνονται τα ακατάλληλα. Κατά τα άλλα έχω ένα θέμα ελεγχόμενης θρομβοφιλιας κ παίρνω φιλισιν κ σαλοσπιρ κι επίσης είχα μια βιοχημικη το περασμένο Μάρτιο. 

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου για την απάντηση. Εύχομαι να σου πάνε όλα όπως θέλεις. 

Καλή τύχη στην επόμενη προσπάθειάς σας!!!!! Να πάνε όλα τέλεια εύχομαι και να τα καταφέρετε και να μη μπεις στο χορό της εξωσωματικής! 🙏😍👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Δεν εχει υψηλα ποσοστα επιτυχιας η σπερματεγχυση αλλα παιζει ρολο τι fsh ,e2 αμη ,Lh εχεις εσυ !! κ φυσικα το σπερμα να ειναι πολυ δυνατο!
Μακαρι να σταθείς τυχερη !!αυτο εγώ μονο λεω γιατι ειναι κ πολυ και θεμα τυχης !!εγω θα την εκανα και αν δεν ..κατευθειαν εξωσωματικη τον αλλο μηνα..δε θα εχανα χρονο ..ακομα κ τα ποσοστα εξωσωματικης χαμηλα ειναι..

Είναι θέμα τύχης, το ξέρω.... Είμαι πολύ μπερδεμένη, για αυτό αποφάσισα να ζητήσω τη γνώμη σας που όσο να ναι, λόγω εμπειρίας, γνωρίζετε παραπάνω πράγματα. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!! Ό,τι καλύτερο εύχομαι κ σε σένα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η EFI 1981 είπε:

Καλησπερα και καλή εβδομάδα σε όλες!! 
Είχα γράψει σε μια άλλη κατηγορία κ μου πρότειναν τα κορίτσια εκεί να γράψω κ σε σας, γιατί ενδεχομένως γνωρίζετε καλύτερα.
Είμαι 41 χρόνων κ ο άντρας μου 45. Μετά από 1,5 χρόνο άκαρπων προσπαθειών για παιδάκι, καταφύγαμε στις αρχές του μήνα στη μέθοδο της σπερματεγχυσης σε φυσικό κύκλο μόνο με την ένεση οβιτρελ. χωρίς κάποια άλλα φάρμακα πρόκλησης ωορρηξίας μιας που ο κύκλος μου είναι σταθερός κ η ωορρηξία μου επίσης. Δυστυχώς όμως χθες αδιαθετησα και μάλιστα νωρίτερα από το αναμενόμενο. Μίλησα με τη γιατρό μου κ μου σύστησε να πάρω για 5 μέρες κλομιφαινη έτσι ώστε να προκληθεί περισσότερη  ωορρηξία για την επόμενη σπερματεγχυση. Το ερώτημα μου είναι αν κάποια από εσάς έχετε βρεθεί σε αντίστοιχη θέση με τη δική μου και αν αξίζει τον κόπο να προσπαθήσουμε με αυτήν τη μέθοδο, δεδομένης της ηλικίας μας ή αν είναι προτιμότερο να σκεφτούμε την περίπτωση της εξωσωματικής. 
Όπως καταλαβαίνετε έχω απογοητευτεί αφάνταστα κ δε ξέρω ποιο δρόμο να ακολουθήσω. 
Θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσε κάποια κοπέλα να μου πει τη γνώμη της μέσα από μια αντίστοιχη εμπειρία.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Καλησπέρα και καλό κουράγιο σου εύχομαι! Αρχικά να ρωτήσω το εξής. Έχετε ψαχτεί με εξετάσεις ορμονολογικες δικές σου, εξέταση για τις σάλπιγγες, σπερμα του άντρα σου κτλ ή πάτε στα τυφλά?

Δυστυχως κοπέλα μου στην ηλικία σας καλύτερα θα είναι να αποφεύγονται τέτοιου είδους ενέργειες και να χάνετε χρήμα και χρόνο.

Και εγω είμαι 39 και κάτι, μόλις έκανα και εγώ μια αποτυχημένη σπερματεγχυση, ακριβώς όπως και εσύ, δηλαδή σε φυσικό κύκλο μόνο με οβιτρελ και αδιαθετησα και εγω νωρίτερα από ο, τι περίμενα, γεγονός που με παραξένεψε αρκετά μιας και πάντα καθυστερεί η περιοδος μου. Εγώ βέβαια έχω προϊστορία με την υπογονιμοτητα,  δεν είναι η πρώτη μου φορά.

Από ο, τι έχω ακούσει επίσης η κλομιφενη λεπταινει το ενδομήτριο (αν δεν κάνω λάθος).

Η άποψη μου είναι η εξής: πηγαίνετε σε έναν γυναικολόγο που εξειδικευεται σε θέματα υπογονιμοτητας. Από ο, τι καταλαβαίνω η γυναικολόγος σου δεν πρέπει να είναι και η καταλληλοτερη. Ξεκινήστε αύριο κιόλας που λέει ο λόγος με τις εξετάσεις γιατί είναι χρονοβόρες και κοστοβορες.  Οπωσδήποτε να πάει και ο αντρας σου για σπερμοδιαγραμμα,  καλλιέργεια σπέρματος,  DFI  και οξειδωτικό στρες.

Εγω πχ τι θα έκανα: μέχρι να γίνουν οι εξετάσεις και να βγουν τα αποτέλεσμα θα προσπαθούσα με φυσική σύλληψη (θα έκανα και μια οβιτρελ για ενίσχυση των πιθανοτήτων). Δεν θα έκανα άλλη σπερματεγχυση (εκτός αν το οικονομικό δεν σας απασχολεί) και θα έδινα τα χρήματα αυτά για τις εξετασεις.  Και από εκεί και πέρα θα πήγαινα ανάλογα με τα αποτελέσματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η EFI 1981 είπε:

Καλησπερα και καλή εβδομάδα σε όλες!! 
Είχα γράψει σε μια άλλη κατηγορία κ μου πρότειναν τα κορίτσια εκεί να γράψω κ σε σας, γιατί ενδεχομένως γνωρίζετε καλύτερα.
Είμαι 41 χρόνων κ ο άντρας μου 45. Μετά από 1,5 χρόνο άκαρπων προσπαθειών για παιδάκι, καταφύγαμε στις αρχές του μήνα στη μέθοδο της σπερματεγχυσης σε φυσικό κύκλο μόνο με την ένεση οβιτρελ. χωρίς κάποια άλλα φάρμακα πρόκλησης ωορρηξίας μιας που ο κύκλος μου είναι σταθερός κ η ωορρηξία μου επίσης. Δυστυχώς όμως χθες αδιαθετησα και μάλιστα νωρίτερα από το αναμενόμενο. Μίλησα με τη γιατρό μου κ μου σύστησε να πάρω για 5 μέρες κλομιφαινη έτσι ώστε να προκληθεί περισσότερη  ωορρηξία για την επόμενη σπερματεγχυση. Το ερώτημα μου είναι αν κάποια από εσάς έχετε βρεθεί σε αντίστοιχη θέση με τη δική μου και αν αξίζει τον κόπο να προσπαθήσουμε με αυτήν τη μέθοδο, δεδομένης της ηλικίας μας ή αν είναι προτιμότερο να σκεφτούμε την περίπτωση της εξωσωματικής. 
Όπως καταλαβαίνετε έχω απογοητευτεί αφάνταστα κ δε ξέρω ποιο δρόμο να ακολουθήσω. 
Θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσε κάποια κοπέλα να μου πει τη γνώμη της μέσα από μια αντίστοιχη εμπειρία.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Αρχικά λυπάμαι για το αρνητικό αποτέλεσμα.

Έχω κάνει και εγώ δυο σπερματεγχύσει αποτυχημένες. Ημουν 35-36 με σπέρμα μέτριο και ολες οι δικές μου εξετάσεις καλές.

Η σπερματέγχυση δεν διαφέρει πολύ από την φυσική σύλληψη και τα ποσοστά είναι μικρά. Επίσης κατα την ταπεινή μου άποψη θέλει σπέρμα τούρμπο. Δηλαδή θεωρώ οτι με σπέρμα τέλειο και ηλικία γυναίκας εώς 35 ίσως και να έχει επιτυχία. Επειδή μετά προχώρησα σε εξωσωματική και έχω δυο αποβολές παλίνδρομες θα σου έλεγα οτι αν μπορούσα θα γύριζα τον χρόνο πίσω και θα ξεκινούσα με εξωσωματική.

Θεωρώ οτι είναι προτιμότερο να κάνεις διέγερση και να μπορέσεις να πάρεις περισσότερα ωάρια που θα γίνουν έμβρυα παρά να αναλωθείτε σε σπερματέγχυση.

Από εκεί και πέρα η απόφαση είναι προσωπική.

Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η EFI 1981 είπε:

Καλησπερα και καλή εβδομάδα σε όλες!! 
Είχα γράψει σε μια άλλη κατηγορία κ μου πρότειναν τα κορίτσια εκεί να γράψω κ σε σας, γιατί ενδεχομένως γνωρίζετε καλύτερα.
Είμαι 41 χρόνων κ ο άντρας μου 45. Μετά από 1,5 χρόνο άκαρπων προσπαθειών για παιδάκι, καταφύγαμε στις αρχές του μήνα στη μέθοδο της σπερματεγχυσης σε φυσικό κύκλο μόνο με την ένεση οβιτρελ. χωρίς κάποια άλλα φάρμακα πρόκλησης ωορρηξίας μιας που ο κύκλος μου είναι σταθερός κ η ωορρηξία μου επίσης. Δυστυχώς όμως χθες αδιαθετησα και μάλιστα νωρίτερα από το αναμενόμενο. Μίλησα με τη γιατρό μου κ μου σύστησε να πάρω για 5 μέρες κλομιφαινη έτσι ώστε να προκληθεί περισσότερη  ωορρηξία για την επόμενη σπερματεγχυση. Το ερώτημα μου είναι αν κάποια από εσάς έχετε βρεθεί σε αντίστοιχη θέση με τη δική μου και αν αξίζει τον κόπο να προσπαθήσουμε με αυτήν τη μέθοδο, δεδομένης της ηλικίας μας ή αν είναι προτιμότερο να σκεφτούμε την περίπτωση της εξωσωματικής. 
Όπως καταλαβαίνετε έχω απογοητευτεί αφάνταστα κ δε ξέρω ποιο δρόμο να ακολουθήσω. 
Θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσε κάποια κοπέλα να μου πει τη γνώμη της μέσα από μια αντίστοιχη εμπειρία.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Κουράγιο εύχομαι και να γίνεις και εσύ μανούλα όπως το θέλουμε και εμεις. Στα 41 σιγα σιγα και εγώ, θεωρώ χάσιμο χρόνου την σπερματεγχυση. Ακριβώς όπως σου το λένε και τα κορίτσια πιο πάνω. Έκανα 2 πριν την εξωσωματική και τσάμπα τα λεφτά. Καλύτερα να τα έδινα στην εξωσωματική που έκανα μετα. Και ο δικός μου γιατρός μπορεί να είναι ο καλυτερότερος αλλά δεν είναι ειδικός εξωσωματιστης κτλ. Χρειάζεται να ελέγξεις πολλα και σε σενα και στον σύζυγο και να βρεις έναν ειδικό εξωσωματιστη. Δυστυχώς οι σπερματεγχυσεις είναι για πιο νεες κοπέλες και όχι για εμάς. Φαντάσου πως κάποιες ουτε με εξωσωματική δεν το κατάφεραν ακόμα (βλέπε και εμένα).

Αυτή είναι η α΄ποψη μου. Ασε την σπερματεγχυση και πήγαινε για άλλα. Στο ενδιάμεσο συνεχίζεις προσπαθειες και απολαμβάνεις το γουτσου γουτσου ειδικά τώρα που έρχονται Χριστούγεννα. Και κάνεις όλες τις εξε΄τασεις που χρειάζονται αφου κοιτάξεις για εξωσωματιστη.

Καλή επιτυχία σε όλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...