Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

 

στις πριν 8 ώρες, ο/η noutelitsa είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Ναι αν θες, στείλε μου τα ! Το εκτιμώ..... 
Αστα για τα ΝΚ είχα μπλέξει μετα από σύσταση με μια βιοπαθολόγο σε μεγαλο ιδιωτικό νοσοκομείο...και αυτή έβγαλε το πόρισμα για την αποβολή μου...με τρελάνε...με είχε βάλει σε απαγόρευση συνέβρεσης, να κάνω κατι θεραπείες με ορο στο νοσοκομείο και εξετάσεις συνέχεια για να βλέπουμε αν ειχαν πεσει τα ΝΚ....δεν ήξερα αν ηταν λάθος ή σωστα αυτά που μου έλεγε αλλά κουράστηκα και τους σταματησα όλους! Επειδή εχω ένα αυτοάνοσο μου τα έριχνε και σε αυτο....
Ο τωρινός μου γυναικολόγος δεν τους δίνει σημασια...ίσα ίσα που μου εχει πει πως τα ΝΚ δεν είναι κακό να υπάρχουν γιατί ουσιαστικά αυτά αποβάλλουν οτιδήποτε μεγαλώνει με λανθασμένο dna....τι να σου πω τωρα... ΚΟυραστηκα μόνο που τα ξανασκέφτηκα!

Άσε μας χρυσή μου, πες της....

Το αυτοάνοσο όντως μπορεί να ευθύνεται, αλλά σου μέτρησαν τα ΑΝΑ για να δουν αν ήταν αυξημένα; Κι εγώ έχω χασιμότο που είναι αυτοάνοσο, αλλά τα ΑΝΑ μου δεν ήταν ποτέ αυξημένα και έτσι δεν πήρα ποτέ κορτιζόνη κι όλα πήγαν καλά. Και τα ΝΚ μου βρέθηκαν αυξημένα, αλλά η Τσεκούρα που μου τα μέτρησε μου είπε ότι δεν είναι πεπεισμένη ότι αποτελούν αιτία αποβολής. 

Τώρα, γι᾽ αυτά τα θέματα, επειδή το αυτοάνοσο όντως μπορεί να επηρεάζει, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας στο τμ. αποβολών του Έλενα για να σε ψάξουν. Νομίζω σου το είχα ξαναπεί και μου είπες ότι δεν υπάρχει χρόνος. Σε αυτή την περίπτωση προχωράς έτσι ελπίζοντας το πρωτόκολλο που σου δίνουν (συγκεκριμένα αναφέρομαι στην κορτιζόνη) να είναι το σωστό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η rouseva είπε:

Για χειρουργείο κ φυσιολογική σύλληψη δεν μπορώ να περιμένω.Υπαρχει μια σκέψη να γίνει μετά την εξωσωματική (θα μου πεις πιο το νόημα,ψυχολογικοί κυρίως λόγοι)

Αχχχ εγκυουλα♥️♥️Με το καλό κορίτσι μου το θαύματακι σου♥️

Ένα μήνα μετά το χειρουργείο (εφόσον είστε θετικοί στο να το κάνετε) μπορεί να γίνει η ωοληψία, δηλαδή μπορείτε να το κάνετε παράλληλα με τη διέγερση. Λέω ένα μήνα, γιατί για ένα μήνα ο άντρας δεν επιτρέπεται να εκσπερματίσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η troia είπε:

Δε συμφωνώ, γιατί εκ του αποτελέσματος είχαμε μεγάλη βελτίωση παρά την ηλικία του άντρα μου (40) και σίγουρα παίζει ρόλο και ο κατακερματισμός του σπέρματος, ο οποίος επηρεάζεται από την κιρσοκήλη. Εμάς βέβαια ήταν μεγάλη. Και είναι μια απλούστατη επέμβαση, 1 μήνα μετά το χειρουργείο μπορεί κάποιος να κάνει την πρώτη προσπάθεια, με ό,τι τρόπο θέλει. Ο μόνος λόγος που θα μας εμπόδιζε από το να την κάνουμε είναι ο οικονομικός. 

Εμάς ο ουρολόγος μας είχε πει ότι η ηλικία του άντρα μου 38, είναι απαγορευτική για να κάνουμε επέμβαση κιρσοκήλης. Είπε ότι αυτές οι επεμβάσεις γίνονται σε μικρή ηλικία κάτω των 30 για να έχει αποτέλεσμα. Αλλιώς μπορεί να δούμε αν δούμε κι όλας ελάχιστη διαφορά ! Δεν το σκεφτήκαμε καν για την επέμβαση ! 

Και επίσης, έχω διαβάσει πάρα πολλά κορίτσια στα φόρουμ όταν το συζητούσα το θέμα κατά το Πάσχα, και είχα διαβάσει πολλές περιπτώσεις που είχαν κάνει την επέμβαση αλλά δεν είδαν καμία διαφορά η είδαν ελάχιστη που και πάλι δεν ήταν ικανό το σπέρμα να δώσει φυσιολογικη σύλληψη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια, σήμερα πήραμε την πρώτη μας χαρά. Όλες οι τιμές του σπερμοδιαγράμματος φυσιολογικές για πρώτη φορά! 😃  Μας είχε πει και ο γιατρός πως όπως μας βλέπει σίγουρα θα συλλάβουμε και φυσιολογικά κάποια στιγμή. Αλλά το πότε είναι άγνωστο και τα χρόνια περνάνε. Επομένως συνεχίζουμε κανονικά. Περιμένω περίοδο σε 2 μέρες και ξεκινάω puregon με ενθουσιασμό!

Καλη αρχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Εμάς ο ουρολόγος μας είχε πει ότι η ηλικία του άντρα μου 38, είναι απαγορευτική για να κάνουμε επέμβαση κιρσοκήλης. Είπε ότι αυτές οι επεμβάσεις γίνονται σε μικρή ηλικία κάτω των 30 για να έχει αποτέλεσμα. Αλλιώς μπορεί να δούμε αν δούμε κι όλας ελάχιστη διαφορά ! Δεν το σκεφτήκαμε καν για την επέμβαση ! 

Και επίσης, έχω διαβάσει πάρα πολλά κορίτσια στα φόρουμ όταν το συζητούσα το θέμα κατά το Πάσχα, και είχα διαβάσει πολλές περιπτώσεις που είχαν κάνει την επέμβαση αλλά δεν είδαν καμία διαφορά η είδαν ελάχιστη που και πάλι δεν ήταν ικανό το σπέρμα να δώσει φυσιολογικη σύλληψη...

Εμείς είδαμε τον αριθμό των σπερματοζωαρίων να 10πλασιάζεται, βέβαια σε χρονικό ορίζοντα 2 ετών από το χειρουργείο, προφανώς λόγω ηλικίας. Παίρναμε όμως και αγωγή με βιταμίνες και αντιοξειδωτικά. Ακόμα και ο κατακερματισμός που επηρεάζεται από την κιρσοκήλη είναι σημαντικό θέμα. Για την ηλικία, οι περισσότεροι λένε ότι πρέπει να γίνει ως τα 35. Δεν ξέρω τι να πω, μπορεί να ήμαστε η εξαίρεση ή μπορεί απλώς να είδαμε αποτέλεσμα επειδή αφήσαμε να περάσει χρόνος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η troia είπε:

Εμείς είδαμε τον αριθμό των σπερματοζωαρίων να 10πλασιάζεται, βέβαια σε χρονικό ορίζοντα 2 ετών από το χειρουργείο, προφανώς λόγω ηλικίας. Παίρναμε όμως και αγωγή με βιταμίνες και αντιοξειδωτικά. Ακόμα και ο κατακερματισμός που επηρεάζεται από την κιρσοκήλη είναι σημαντικό θέμα. Για την ηλικία, οι περισσότεροι λένε ότι πρέπει να γίνει ως τα 35. Δεν ξέρω τι να πω, μπορεί να ήμαστε η εξαίρεση ή μπορεί απλώς να είδαμε αποτέλεσμα επειδή αφήσαμε να περάσει χρόνος. 

Το χρονικό διάστημα των 2 ετών δεν είναι λίγο ειδικά από τη στιγμή που εμείς βιαζομασταν να κάνουμε παιδί γιατι το θέλαμε πολύ και δεν είχαμε άλλη υπομονή... Οπότε καλύτερα που δεν την κάναμε την επέμβαση θα πω γιατί άλλη μια ταλαιπωρία παραπάνω θα ήταν άλλο ένα κόστος έξτρα χωρίς αποτέλεσμα το πιο πιθανόν... Βασικά δεν ήταν για την περίπτωση μας, αν μας λέγανε όλοι πως έπρεπε να την κάνουμε θα την κάναμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η rouseva είπε:

Χαχαχαχα ναι ρε συ😂Αφού θυμόμουν ότι έφτιαχνες λίστα😂😂😂Από σπερματεγχυση πως πήρατε απόφαση για εξωσωματική?

Δεν είχαμε την κινητικότητα που θέλαμε!!! και έτσι πήγαμε βουρ στον πατσά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eva29 είπε:

Το χρονικό διάστημα των 2 ετών δεν είναι λίγο ειδικά από τη στιγμή που εμείς βιαζομασταν να κάνουμε παιδί γιατι το θέλαμε πολύ και δεν είχαμε άλλη υπομονή... Οπότε καλύτερα που δεν την κάναμε την επέμβαση θα πω γιατί άλλη μια ταλαιπωρία παραπάνω θα ήταν άλλο ένα κόστος έξτρα χωρίς αποτέλεσμα το πιο πιθανόν... Βασικά δεν ήταν για την περίπτωση μας, αν μας λέγανε όλοι πως έπρεπε να την κάνουμε θα την κάναμε...

Κ εμείς το ίδιο και ας μη ξεχνάμε κορίτσια και τη δική μας ηλικία όχι μόνο του συζύγου, γιατί οκ ας περιμένουμε δύο χρόνια ακόμα σύνολο δηλ τέσσερα ναι αλλά εγώ πχ σε δύο χρόνια θα είμαι 35 όχι ότι με πήραν τα χρόνια αλλά γιατί να μην το κάνω τώρα που είμαι στα 33 γιατί κανείς δε μου εγγυάται αν όντως θα πετύχει κ επίσης αν είμαι εγώ καλά έως τότε. Ο γιατρός μου πάντως μου είπε δεν σας αποκλείω ότι θα κάνετε παιδί με αυτό το σπερμα απλά θα δυσκολευτειτε μπορεί σε ένα μηνα μπορεί κ σε δύο χρόνια είναι σα να τραβάς τον τυχερό λαχνο σε λαχείο. Για μια γρήγορη εγκυμοσύνη φυσιολογικη πρέπει να έχεις 80000000 πάνω κάτω εμείς με πέντε δέκα κ η επέμβαση να πετύχαινε πόσο να το ανεβαζαμε;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η troia είπε:

Αυτά τα κάνεις μέσα στο α᾽τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Σας τις έδωσαν σαν υποχρεωτικές ή προαιρετικές αυτές τις εξετάσεις; 

Μας είπαν ότι καλό θα είναι να τα κάνουμε πριν. Αλλά αν είναι να τα κάνουμε έτσι κι αλλιώς, γιατί να μην τα κάνουμε νωρίτερα να είμαστε ήσυχοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

αχχαχαχαχχα λογικο ακομα να εχεις πονο στις ωοθηκες....

βρε παρασκευαιδουακι μου ( 🤣 ) υπομονη να δουμε ...μπορει να μην ειναι καν περιοδου χαχαχαχ μπορει να ειναι κατι αλλο θετικο!εμεινε πολυ λιγο!!υπομονη!!!

Ε...με πιάνουν τα δικά μου 😕 μια πάνω μια κάτω ..  αντε να περάσει.  Αν είναι αρνητικό δεν θα κάνω σύντομα λόγο οικονομικών σκέφτομαι να ξεκινήσει ο άντρας μου καμιά βιταμίνη μπας κ δούμε χαιρι.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η angel35 είπε:

Δεν είχαμε την κινητικότητα που θέλαμε!!! και έτσι πήγαμε βουρ στον πατσά!!!

Να σου πω καλύτερα για εμενα η ημέρα της σπερματενχυσης ήταν χάλια γιατί ήξερα ότι τζάμπα λεφτά δίνω! Με αυτά τα πλήθη μόνο με γαργαλισαν ... είπα. Τεσπα τουλάχιστον στην εξωσωματική τον πήρε και τον σήκωσε κοιμόταν πιο νωρις έτρωγε και τον είπα χαλαρά σε εκείνο το δωμάτιο. Το σπέρμα στην εξωσωματική ήταν πολύ πολύ καλύτερο. Μάθε δεν θέλω να θυμάμαι με τίποτα την ηνερα της σπερματενχυσης χάλια μαύρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η noutelitsa είπε:

Πω πωωωωω....πόσα ξέρεις εσύ καλέ!!

Σε ευχαριστώ για το κουράγιο σχετικά με την ΑΜΗ....ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΡΑ????
Εκανα ορμονολογικό έλεγχο...FSH 14,6...τι λες, είναι καλή?
Έχω θυροειδή ρυθμισμένο με χάπι (tirostin 50mg) καθημερινα και εκανα και εξετάσεις θρομβοφιλίας...όταν απέβαλλα! Στην εξωσωματική μου έδωσε (μετά από δική μου υπεθύμιση) ενέσεις ηπαρίνης.Ο σύζυγος είναι μια χαρά...αλλά το σπερμοδιάγραμμα το κάναμε σε απλό κεντρο...λάθος? Τι εννοείς εξειδικευμένο? 

Θα ήθελα να μου πεις ....υστεροσκόπηση γιατί εκανες??? και το ΕΡΑ τεστ? Δεν καταλαβα, τα έχεις κάνει όλα αυτα?? Πας σε κάποιο κέντρο τώρα??

 

Μισό λεπτό καλή μου να τα πάμε από την αρχή.... για τον σύζυγο: τα σπερμοδιαγραμματα για είναι έγκυρα θα πρέπει να γίνονται σε εξειδικευμένο κέντρο που ασχολείται με αυτά στην Αθήνα είναι δύο στην επαρχία δεν γνωρίζω μην σε πάρω στο λαιμό μου εμείς πήγαμε στον Λυμπερόπ...λο. Δυστυχώς αν το έχετε κάνει αλλού τα αποτελέσματα κατά πάσα πιθανότητα δεν θα είναι σωστά την είχαμε πατήσει και εμείς έτσι μας είχαν βγάλει ότι όλα ήταν καλά και φυσικά δεν ήταν....

Η ΑΜη σου είναι εξαιρετική προφανώς όμως έχεις πολυκυστικές ωοθήκες σωστά????? Ποια μέρα του κύκλου σου έκανες τις ορμόνες 2-3 ή άλλη μέρα????? Αν την έκανΕς την σωστή μέρα η fsh είναι τσιμπημένη οι γιατροί συνήθως την θέλουν γυρω στο 10 όμως δεν είναι να σε πιάνει πανικός ψυχραιμία έτσι εγώ λέω απλά μια γνώμη τονίζω δεν είμαι γιατρός.....ο γιατρός σου τις είδε τις ορμόνες σου??? οιστοδιόλη έκανες LH/??

Να ρωτήσω κάτι ακόμα ο εξωσωματιστής δέχθηκε τα σπερμοδιαγραμματα του μικροβιολογικού της γειτονιάς σας??? δεν σας έστειλε για επανέλεγχο??? πραγματικά μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο αυτό....

Καλλιέργεια σπέρματος κάνατε???κατάτμηση σπέρματος????

Υστεροσκόπηση έκανα για να βεβαιωθώ για την κοιλότητα της μήτρας ότι είναι καθαρή πριν ξανακάνω μεταφορά και για να κάνω ανανέωση του ενδομήτριου. το ΕΡΑ τεστ είναι ένα εξειδικευμένο τεστ που δείχνει αν έχεις μετατοπισμένο παράθυρο εμφύτευσης των εμβρύων....αυτό το έκανα γιατί είχα δυο αποτυχημένες εμφυτεύσεις.....

Ναι δυστυχώς η ευτυχώς τα έχω κάνει όλα αυτά...πφφφφφφφφ είμαι στο ΜΗΤΕΡΑ ετοιμάζομαι μέσα στο μήνα για νέα διέγερση και μεταφορά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως επειδή μιλάτε για σπερμα .κτλ 

Θα σας πω ότι εμείς με ολιγοασθενεςσπερμα και όταν λέω λίγο πάρα μα πάρα πολύ λίγο και ασθενές.. αφού και ο ουρολόγο είχε πάθει σοκ  που έμεινα έγκυος. 

 

Είναι και τυχερά, ακόμα και ένα να υπάρχει που θα έρθει την κατάλληλη στιγμή  στο κατάλληλη σημείο έγινε η έκπληξη.  Για αυτό κορίτσια για εμενα παρόλο που βάζετε το μυαλό για εξωσωματική κτλ να κάνετε επαφές χωρίς σκέψεις. Άμα πετύχει πέτυχε αμα όχι έχουμε την επιστήμη.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Παντως επειδή μιλάτε για σπερμα .κτλ 

Θα σας πω ότι εμείς με ολιγοασθενεςσπερμα και όταν λέω λίγο πάρα μα πάρα πολύ λίγο και ασθενές.. αφού και ο ουρολόγο είχε πάθει σοκ  που έμεινα έγκυος. 

 

Είναι και τυχερά, ακόμα και ένα να υπάρχει που θα έρθει την κατάλληλη στιγμή  στο κατάλληλη σημείο έγινε η έκπληξη.  Για αυτό κορίτσια για εμενα παρόλο που βάζετε το μυαλό για εξωσωματική κτλ να κάνετε επαφές χωρίς σκέψεις. Άμα πετύχει πέτυχε αμα όχι έχουμε την επιστήμη.  

Έτσι είναι,μέχρι να έρθει η ώρα της εξωσωματικής προσπάθεια συνέχεια 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Παντως επειδή μιλάτε για σπερμα .κτλ 

Θα σας πω ότι εμείς με ολιγοασθενεςσπερμα και όταν λέω λίγο πάρα μα πάρα πολύ λίγο και ασθενές.. αφού και ο ουρολόγο είχε πάθει σοκ  που έμεινα έγκυος. 

 

Είναι και τυχερά, ακόμα και ένα να υπάρχει που θα έρθει την κατάλληλη στιγμή  στο κατάλληλη σημείο έγινε η έκπληξη.  Για αυτό κορίτσια για εμενα παρόλο που βάζετε το μυαλό για εξωσωματική κτλ να κάνετε επαφές χωρίς σκέψεις. Άμα πετύχει πέτυχε αμα όχι έχουμε την επιστήμη.  

Θα συμφωνήσω, εμείς με χάλια σπέρμα είχαμε μια εγκυμοσύνη που ήταν εξωμητριο τελικά... Απορούσαν όλοι πως έγινε και το απέδωσαν στο νεαρό της ηλικίας μου... Αλλά η αλήθεια είναι ένα χρόνο τώρα δεν έχει υπάρξει ξανά εγκυμοσύνη και δεν θέλουμε να περιμένουμε άλλο, ευτυχώς έχουμε την επιστήμη πλεον 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Θα συμφωνήσω, εμείς με χάλια σπέρμα είχαμε μια εγκυμοσύνη που ήταν εξωμητριο τελικά... Απορούσαν όλοι πως έγινε και το απέδωσαν στο νεαρό της ηλικίας μου... Αλλά η αλήθεια είναι ένα χρόνο τώρα δεν έχει υπάρξει ξανά εγκυμοσύνη και δεν θέλουμε να περιμένουμε άλλο, ευτυχώς έχουμε την επιστήμη πλεον 🥰

@Eva29 εσείς τι τιμές είχατε κορίτσι; τι σας είπε ο γιατρός; θα πάτε για απλή εξωσωματική;

Να ρωτήσω και κάτι άλλο..γιατί δεν έχω ιδέα..

Το σπέρμα την ημέρα της ωοληψιας το ελέγχουν πριν την γονιμοποίηση και μετά αποφασίζουν αν πχ. Θα πάνε σε μικρογονιμοποιηση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Massa είπε:

Μας είπαν ότι καλό θα είναι να τα κάνουμε πριν. Αλλά αν είναι να τα κάνουμε έτσι κι αλλιώς, γιατί να μην τα κάνουμε νωρίτερα να είμαστε ήσυχοι!

Ααα, καλό θα ήταν, όχι πρέπει. Όντως καλό θα ήταν να τις κάνετε από πριν, ο μόνος λόγος να μην τις κάνετε είναι το οικονομικό και η δυνατότητα να κάνετε κάποιες δωρεάν (π.χ. κυστική ίνωση και μεσογειακή αναιμία στο Λαικό), όπως σου είχα γράψει στο parents cafe. Για τη μεσογειακή αναιμία (δεν θυμάμαι αν σας τη ζήτησαν) σας είπαν ότι πρέπει να πάτε μόνο στο λαικό ή όχι; Το λέω επειδή ο δικός μου γυναικολόγος, αλλά και άλλοι γυναικολόγοι, δέχονται αυτή την εξέταση μόνο από εκεί (και αν πάτε, γιατί να μην κάνετε και την κυστική ίνωση που είναι ακριβή αν την κάνετε ιδιωτικά); 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η troia είπε:

Ααα, καλό θα ήταν, όχι πρέπει. Όντως καλό θα ήταν να τις κάνετε από πριν, ο μόνος λόγος να μην τις κάνετε είναι το οικονομικό και η δυνατότητα να κάνετε κάποιες δωρεάν (π.χ. κυστική ίνωση και μεσογειακή αναιμία στο Λαικό), όπως σου είχα γράψει στο parents cafe. Για τη μεσογειακή αναιμία (δεν θυμάμαι αν σας τη ζήτησαν) σας είπαν ότι πρέπει να πάτε μόνο στο λαικό ή όχι; Το λέω επειδή ο δικός μου γυναικολόγος, αλλά και άλλοι γυναικολόγοι, δέχονται αυτή την εξέταση μόνο από εκεί (και αν πάτε, γιατί να μην κάνετε και την κυστική ίνωση που είναι ακριβή αν την κάνετε ιδιωτικά); 

Πολύ θα το ήθελα να τα κάνουμε εκεί, και για το οικονομικό φυσικά, αλλά επειδή δε μένουμε Αθήνα με το ταξίδι θα μας βγει πολύ πιο ακριβά από το να τις κάνουμε ιδιωτικά εδω.. οπότε θα το παμε έτσι.

Και κυστικη και μεσογειακή αναιμία θα κάνουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Massa είπε:

Πολύ θα το ήθελα να τα κάνουμε εκεί, και για το οικονομικό φυσικά, αλλά επειδή δε μένουμε Αθήνα με το ταξίδι θα μας βγει πολύ πιο ακριβά από το να τις κάνουμε ιδιωτικά εδω.. οπότε θα το παμε έτσι.

Και κυστικη και μεσογειακή αναιμία θα κάνουμε.

Για τη μεσογειακή αυτό που σου λέω είναι επιβεβαιωμένο, αλλά δεν ισχύει για όλους τους γυναικολόγους. Δεν αποκλείεται ο γιατρός που θα σε παρακολουθεί στην εγκυμοσύνη να σου ζητήσει να την ξανακάνεις στο Λαικό. Λογικά το τοπικό σας νοσοκομείο συνεργάζεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η troia είπε:

Για τη μεσογειακή αυτό που σου λέω είναι επιβεβαιωμένο, αλλά δεν ισχύει για όλους τους γυναικολόγους. Δεν αποκλείεται ο γιατρός που θα σε παρακολουθεί στην εγκυμοσύνη να σου ζητήσει να την ξανακάνεις στο Λαικό. Λογικά το τοπικό σας νοσοκομείο συνεργάζεται. 

Γιατί αυτό? Εγώ την έκανα στο εργαστήριο που κάναμε καρυότυπο κυστική κλπ. Ούτε ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί στην κύηση μου είπε κάτι που τα είδε.. παίζει να είναι λάθος τα αποτελέσματα? Ούτε εγώ είμαι Αθήνα βέβαια για να με στείλουν στο λαϊκό αλλά Πρέπει γενικα κάπου συγκεκριμένα να τα κάνουμε οπωσδήποτε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Apol είπε:

Κ εμείς το ίδιο και ας μη ξεχνάμε κορίτσια και τη δική μας ηλικία όχι μόνο του συζύγου, γιατί οκ ας περιμένουμε δύο χρόνια ακόμα σύνολο δηλ τέσσερα ναι αλλά εγώ πχ σε δύο χρόνια θα είμαι 35 όχι ότι με πήραν τα χρόνια αλλά γιατί να μην το κάνω τώρα που είμαι στα 33 γιατί κανείς δε μου εγγυάται αν όντως θα πετύχει κ επίσης αν είμαι εγώ καλά έως τότε. Ο γιατρός μου πάντως μου είπε δεν σας αποκλείω ότι θα κάνετε παιδί με αυτό το σπερμα απλά θα δυσκολευτειτε μπορεί σε ένα μηνα μπορεί κ σε δύο χρόνια είναι σα να τραβάς τον τυχερό λαχνο σε λαχείο. Για μια γρήγορη εγκυμοσύνη φυσιολογικη πρέπει να έχεις 80000000 πάνω κάτω εμείς με πέντε δέκα κ η επέμβαση να πετύχαινε πόσο να το ανεβαζαμε;;; 

Ακριβώς αυτό όμως!Αυτό σκέφτομαι κ εγώ,αν δεν πιάσει με την πρώτη κ χρειαστουμε κ δεύτερη?Οι μήνες κ τα χρόνια περνάνε αέρας.Εμας ο ουρολόγος μας το απέκλεισε για φυσική σύλληψη.Δεν υπάρχει καθόλου κίνηση.

Κ ενώ μου έλεγαν στην αρχή ότι το θέμα του σπέρματος ξεπερνιέται εύκολα στην εξωσωματική,τελικά τίποτα δεν είναι εύκολο.Εσεις τι εξετάσεις έχετε κάνει για το σπέρμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η rouseva είπε:

Επέλεξα τον Τσιριγώτη.Ειναι κάποια άλλη κοπέλα εκεί?

Πολυ γιατρος ειναι κατα την γνωμη μου αν κ ιδιορυθμοσ Σε συμπεριφορα ..Ειναι η λενια μας εγκυουλα @Lenia1983

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η rouseva είπε:

Ακριβώς αυτό όμως!Αυτό σκέφτομαι κ εγώ,αν δεν πιάσει με την πρώτη κ χρειαστουμε κ δεύτερη?Οι μήνες κ τα χρόνια περνάνε αέρας.Εμας ο ουρολόγος μας το απέκλεισε για φυσική σύλληψη.Δεν υπάρχει καθόλου κίνηση.

Κ ενώ μου έλεγαν στην αρχή ότι το θέμα του σπέρματος ξεπερνιέται εύκολα στην εξωσωματική,τελικά τίποτα δεν είναι εύκολο.Εσεις τι εξετάσεις έχετε κάνει για το σπέρμα?

Αφού είπα στον γυναικολόγο μου ότι προσπαθούμε 1.5 χρόνο κ αφού εμένα με είχε δει στις βασικές εξετάσεις μου είπε πως καλό θα ήταν να εξετασθεί κ ο σύζυγος, μας έστειλε σε εξειδικευμενο εργαστήριο κ τον επόμενο μήνα ξανά κάναμε σε ένα άλλο επίσης εξειδικευμενο (τα δύο καλύτερα της Θεσσαλονίκης), συνεχίσαμε με σαλπιγγογραφια δική μου που βγήκε φυσιολογικη κ έπειτα μας παρέπεμψε σε εξωσωματικο να δει τις εξετάσεις μας φυσικά πήγαμε κ σε δύο ουρολόγους οι οποίοι μας ειπαν οτι υπάρχει κιρσοκήλη η οποία φαίνεται μόνο όταν σφίγγεται αλλά δεν μας έδιναν βεβαίωση για την επιτροπή για να πάρουμε βιταμίνες και να κάνουμε επέμβαση χωρίς βέβαια να μας πούνε ότι είναι αναγκαία, ότι να ναι. Οπότε τα ξανά σκασαμε για ένα τρίτο ουρολόγο ο οποίος μας έδωσε τη βεβαίωση κ μας είπε να μην κάνουμε επέμβαση. Κάναμε μια σπερματεγχυση αποτυχημένη και τώρα είμαι στη διαδικασία της προετοιμασίας, έχουμε πέντε βλαστοκύστες κατεψυγμένες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Massa είπε:

@Eva29 εσείς τι τιμές είχατε κορίτσι; τι σας είπε ο γιατρός; θα πάτε για απλή εξωσωματική;

Να ρωτήσω και κάτι άλλο..γιατί δεν έχω ιδέα..

Το σπέρμα την ημέρα της ωοληψιας το ελέγχουν πριν την γονιμοποίηση και μετά αποφασίζουν αν πχ. Θα πάνε σε μικρογονιμοποιηση;

Έχουμε μιλήσει σε μήνυμα στο parents cafe κορίτσι, έχουμε 1% φυσιολογικές μορφές, 12-15 εκ αριθμό και 18% κινητικότητα. Έχουμε κάνει ωοληψια τον Ιούλιο και έχουμε 8 βλαστοκυστες στην κατάψυξη. Κάναμε μικρογονιμοποιηση. Είμαι στη φάση προετοιμασίας για εμβρυομεταφορα σε τεχνητό κύκλο. Υπολογίζω 18-20/9 να κάνουμε την εμβρυομεταφορα. Θα είναι η πρώτη εμβρυομεταφορα μας. 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...