Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η angel35 είπε:

μαρη την λιστα με τις ερωτήσεις που είχα ετοιμάσει εννοεις;;;;;;χαχαχααχαχαχαχχα

Χαχαχαχα ναι ρε συ😂Αφού θυμόμουν ότι έφτιαχνες λίστα😂😂😂Από σπερματεγχυση πως πήρατε απόφαση για εξωσωματική?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η angel35 είπε:

μαρη την λιστα με τις ερωτήσεις που είχα ετοιμάσει εννοεις;;;;;;χαχαχααχαχαχαχχα

Η κοπέλα πριν βρε ... έλα λίγο εγω στα χαμένα με το άγχος λίγο εσύ με την ανυπομονησία θα βγάλουμε άκρη που θα παει χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η elena0212 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι εντυπωσιάστηκα με το αποτέλεσμα προς το παρον. Στο δευτερο υπέρηχο είδαμε στην αριστερή ωοθηκών 8 αυγουλακια κ στην δεξιά 1-2. 8 σε μια ο θήκη δεν είδαμε ούτε στην κανονική διέγερση που είχα κάνει. Ας ελπίσουμε να είναι κ ποιοτικά. Κάνω μαζί και 150μοναδες μενοπουρ. Βέβαια το ενδομήτριο δε φαινεται να αναπτύσσεται όπως πρέπει αλλά διάβασα ότι αυτό το κάνει το σερπαφαρ. Δεν μας απασχολεί όμως. Προτεραιοτητα είναι να βγαλουμε καμία βλαστοκύστη ακόμα. Κ μεταφέρουμε στον επόμενο κύκλο. Όσο για τις κύστες που ανέφερες @Luna777 καπου το ξαναδιάβασα…αλλά πάλι είχαν Φύγει με την περίοδο. 

Κοιταξε κυστες και στην εγκυμοσύνη μπορεί να βγάλεις από τις ορμόνες (είχα βγάλει και έφυγε μετά από κάνα 2 μηνο . Πρέπει να προσέχεις να σκύβεις απότομα ώστε να μη σκάσει αλλιώς φεύγουν μόνες τους. 

Και τώρα στη διέγερση φοβόμασταν 2 ωάρια αλλά τελικά δεν ήταν.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η rouseva είπε:

Ακριβώς το ίδιο κ σε εμάς.Κ ο γυναικολόγος μου κ ο ουρολόγος μας είπαν ότι έχει να κάνει με την υπομονή μας κ την αντοχή μας.Μπορουμε να κάνουμε το χειρουργείο,να πάρει βιταμίνες να φτιάξει αλλά μέχρι ένα 50% που κ αυτό ίσως χρειαστεί μέχρι κ 1-1,5 χρόνο για να φανεί.Ισως δεν υπάρξει κ καμία βελτίωση λόγω της ηλικίας του άντρα μου.Δεν θέλω να ρισκάρω αλλά 2 χρόνια στην προσπάθεια κ στο ίσως.Βεβαια σκέφτομαι μήπως κάνουμε κάποιο ραντεβού με τον Ασβ που απ' ότι διαβάζω είναι ο καλύτερος σε αυτό.Σωστα?Να τσεκαρουμε όσο καλύτερα μπορούμε το σπέρμα.Εσεις κάνατε την εγχείρηση τελικά?Και κάτι ακόμα.Διάβασα ότι αν υπάρχει κιρσοκιλη που δεν έχει χειρουργηθει σε κόβει η επιτροπή,ισχύει κάτι τέτοιο?

O Ασβέστης είναι ένας από τους 3 ή 4 εξειδικευμένους στην Αθήνα. Είναι ο ουρολόγος μας στον οποίο καταλήξαμε αφού είχαμε δει άλλους 2, οι οποίοι όμως δεν ήταν εξειδικευμένοι. Ο Ασβέστης είναι πολύ καλός γνώστης των θεμάτων της υπογονιμότητας, αλλά είναι εντελώς μέσα στο χώρο των εξωσωματικών και αυτό είναι και καλό και κακό. Σε κάθε περίπτωση να του πείτε ποιες είναι οι δικές σας προτεραιότητες και θα το σεβαστεί. π.Χ. εγώ ήθελα να εξαντλήσω όσο το δυνατό περισσότερο τα περιθώρια για φυσική σύλληψη, μου είπε ναι μεν τη γνώμη του σε σχέση με την ηλικία μου κτλ., αλλά δεν με πίεσε για κάτι. Και μας έκανε ενδελεχή έλεγχο στο σπέρμα. Για την επιτροπή τουλάχιστον όταν περάσαμε εμείς δεν ζήταγαν triplex οσχεος, οπότε δε μπορούσαν να γνωρίζουν αν υπήρχε ή όχι κιρσοκήλη. Ζήταγαν μόνο, σε περίπτωση προβληματικού σπερμοδιαγράμματος, βεβαίωση ουρολόγου ότι έχουν χορηγηθεί αντιοξειδωτικά και δεν είχαν αποτέλεσμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Massa είπε:

Τα αποτελέσματα για την Κυστική ινώση ποτέ πρέπει να τα έχουμε διαθεσιμα; Πριν την ωοληψια, πριν την εμβρυομεταφορα;

Όντως σας το ζητάνε σαν προυπόθεση για να κάνετε εξωσωματική; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η troia είπε:

Όντως σας το ζητάνε σαν προυπόθεση για να κάνετε εξωσωματική; 

Ναι, ήταν μέσα στις εξετάσεις που μας έδωσαν μαζί με όλο το υπόλοιπο πακέτο μεσογειακή αναιμία, ρεζους κλπ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η troia είπε:

O Ασβέστης είναι ένας από τους 3 ή 4 εξειδικευμένους στην Αθήνα. Είναι ο ουρολόγος μας στον οποίο καταλήξαμε αφού είχαμε δει άλλους 2, οι οποίοι όμως δεν ήταν εξειδικευμένοι. Ο Ασβέστης είναι πολύ καλός γνώστης των θεμάτων της υπογονιμότητας, αλλά είναι εντελώς μέσα στο χώρο των εξωσωματικών και αυτό είναι και καλό και κακό. Σε κάθε περίπτωση να του πείτε ποιες είναι οι δικές σας προτεραιότητες και θα το σεβαστεί. π.Χ. εγώ ήθελα να εξαντλήσω όσο το δυνατό περισσότερο τα περιθώρια για φυσική σύλληψη, μου είπε ναι μεν τη γνώμη του σε σχέση με την ηλικία μου κτλ., αλλά δεν με πίεσε για κάτι. Και μας έκανε ενδελεχή έλεγχο στο σπέρμα. Για την επιτροπή τουλάχιστον όταν περάσαμε εμείς δεν ζήταγαν triplex οσχεος, οπότε δε μπορούσαν να γνωρίζουν αν υπήρχε ή όχι κιρσοκήλη. Ζήταγαν μόνο, σε περίπτωση προβληματικού σπερμοδιαγράμματος, βεβαίωση ουρολόγου ότι έχουν χορηγηθεί αντιοξειδωτικά και δεν είχαν αποτέλεσμα. 

Εμείς έχουμε κάνει 2 σπερμοδιαγραμματα σε απλά μικροβιολογικά.Την Τρίτη που θα παμε στον εξωσωματιστη μας είπε ότι θα του κάνουν κ εκεί.Οποτε θα τα πάρω όλα κ θα κλείσω άμεσα ένα ραντεβού μαζί του.Τριπλεξ δεν έχουμε κάνει,η διάγνωση της κιρσοκιλης έγινε με την ψηλάφηση.Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Εσύ σε τι φάση είσαι τώρα?(Συγνώμη αλλά μπερδεύομαι ακόμα😌)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Massa είπε:

Ναι, ήταν μέσα στις εξετάσεις που μας έδωσαν μαζί με όλο το υπόλοιπο πακέτο μεσογειακή αναιμία, ρεζους κλπ...

Αυτά τα κάνεις μέσα στο α᾽τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Σας τις έδωσαν σαν υποχρεωτικές ή προαιρετικές αυτές τις εξετάσεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η rouseva είπε:

Εμείς έχουμε κάνει 2 σπερμοδιαγραμματα σε απλά μικροβιολογικά.Την Τρίτη που θα παμε στον εξωσωματιστη μας είπε ότι θα του κάνουν κ εκεί.Οποτε θα τα πάρω όλα κ θα κλείσω άμεσα ένα ραντεβού μαζί του.Τριπλεξ δεν έχουμε κάνει,η διάγνωση της κιρσοκιλης έγινε με την ψηλάφηση.Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Εσύ σε τι φάση είσαι τώρα?(Συγνώμη αλλά μπερδεύομαι ακόμα😌)

Ο Ασβέστης, εφόσον τα σπερμοδιαγράμματα είναι παθολογικά, θα τον βάλει να κάνει κι άλλες εξετάσεις και φαντάζομαι και triplex όσχεος. Αν αποφασίσετε να κάνετε το χειρουργείο, ο Ασβέστης είναι μια καλή επιλογή και για μετά, επειδή θα μπορεί να τον καθοδηγήσει σωστά (π.χ. να του δώσει την κατάλληλη αγωγή για να πέσει ο κατακερματισμός, εφόσον είναι αυξημένος). Ο συζυγός μου το χειρουργείο το έκανε σε άλλον γιατρό και το πρόβλημα ήταν ότι πέραν του χειρουργείου δε μπορούσε να μας υποστηρίξει. Π.χ. είχε κάνει λάθος διάγνωση για μικρόβιο στο σπέρμα και του είχε δώσει πολλή αντιβίωση που δε χρειαζόταν και δε μπορούσε να του δώσει και την κατάλληλη αγωγή με συμπληρώματα και αντιοξειδωτικά για να βελτιωθεί κι άλλο το σπέρμα, του έδινε μόνο τις κλασικές profertil. 

Εγώ σε λίγο μπαίνω στον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Τελικά κάναμε εξωσωματική, αλλά είδαμε μεγάλη διαφορά στο σπέρμα με το χειρουργείο της κιρσοκήλης και την αγωγή του Ασβέστη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Massa είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Να σας ρωτήσω κάτι εσάς που τα ξέρετε....

Τα αποτελέσματα για την Κυστική ινώση ποτέ πρέπει να τα έχουμε διαθεσιμα; Πριν την ωοληψια, πριν την εμβρυομεταφορα;

Εμένα μου την είχαν κάνει στο κέντρο από την αρχή μαζί με όλον τον προγεννητικο ελεγχο οπότε είχαν βγει τα αποτελέσματα πριν την ωοληψια.. αν και επειδή είχε ήδη εξεταστεί ο άντρας μου και δεν ήταν φορέας δεν είχε και πολύ σημασία αν ήμουν εγώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η troia είπε:

Ο Ασβέστης, εφόσον τα σπερμοδιαγράμματα είναι παθολογικά, θα τον βάλει να κάνει κι άλλες εξετάσεις και φαντάζομαι και triplex όσχεος. Αν αποφασίσετε να κάνετε το χειρουργείο, ο Ασβέστης είναι μια καλή επιλογή και για μετά, επειδή θα μπορεί να τον καθοδηγήσει σωστά (π.χ. να του δώσει την κατάλληλη αγωγή για να πέσει ο κατακερματισμός, εφόσον είναι αυξημένος). Ο συζυγός μου το χειρουργείο το έκανε σε άλλον γιατρό και το πρόβλημα ήταν ότι πέραν του χειρουργείου δε μπορούσε να μας υποστηρίξει. Π.χ. είχε κάνει λάθος διάγνωση για μικρόβιο στο σπέρμα και του είχε δώσει πολλή αντιβίωση που δε χρειαζόταν και δε μπορούσε να του δώσει και την κατάλληλη αγωγή με συμπληρώματα και αντιοξειδωτικά για να βελτιωθεί κι άλλο το σπέρμα, του έδινε μόνο τις κλασικές profertil. 

Εγώ σε λίγο μπαίνω στον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Τελικά κάναμε εξωσωματική, αλλά είδαμε μεγάλη διαφορά στο σπέρμα με το χειρουργείο της κιρσοκήλης και την αγωγή του Ασβέστη. 

Για χειρουργείο κ φυσιολογική σύλληψη δεν μπορώ να περιμένω.Υπαρχει μια σκέψη να γίνει μετά την εξωσωματική (θα μου πεις πιο το νόημα,ψυχολογικοί κυρίως λόγοι)

Αχχχ εγκυουλα♥️♥️Με το καλό κορίτσι μου το θαύματακι σου♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσιααα♥️Μπορώ να πω ποιον γιατρό επέλεξα να δω αν τον έχει κ κάποια από εσάς???Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν λέμε ονόματα γιατρών 😳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η rouseva είπε:

Ακριβώς το ίδιο κ σε εμάς.Κ ο γυναικολόγος μου κ ο ουρολόγος μας είπαν ότι έχει να κάνει με την υπομονή μας κ την αντοχή μας.Μπορουμε να κάνουμε το χειρουργείο,να πάρει βιταμίνες να φτιάξει αλλά μέχρι ένα 50% που κ αυτό ίσως χρειαστεί μέχρι κ 1-1,5 χρόνο για να φανεί.Ισως δεν υπάρξει κ καμία βελτίωση λόγω της ηλικίας του άντρα μου.Δεν θέλω να ρισκάρω αλλά 2 χρόνια στην προσπάθεια κ στο ίσως.Βεβαια σκέφτομαι μήπως κάνουμε κάποιο ραντεβού με τον Ασβ που απ' ότι διαβάζω είναι ο καλύτερος σε αυτό.Σωστα?Να τσεκαρουμε όσο καλύτερα μπορούμε το σπέρμα.Εσεις κάνατε την εγχείρηση τελικά?Και κάτι ακόμα.Διάβασα ότι αν υπάρχει κιρσοκιλη που δεν έχει χειρουργηθει σε κόβει η επιτροπή,ισχύει κάτι τέτοιο?

Εμας ο γυναικολόγος μου νευρίασε πάρα πολύ όταν ο ουρολόγος δεν μας έδινε τη βεβαίωση για την επιτροπή κ μας έλεγε για επέμβαση, μας ανέλυσα με απλούς όρους τι γίνεται όταν υπάρχει κιρσοκήλη και μας είπε ούτε καν να σκεφτούμε να το κάνουμε, ο επόμενος ουρολόγος μας είπε τα ίδια με το γυναικολόγο μου. Δεν κατάλαβα για ποιον γιατρό μιλάς, μάλλον είσαι Αθήνα; εγω ειμαι Θεσσαλονίκη, εμείς δεν το ψάξαμε περαιτέρω μετά από ουρολόγους και τρία σπερμοδιαγραμματα, κάναμε κ μια σπερματεγχυση όπου εκεί το σπερμα ήταν πολύ καλύτερο και από τα τρία σπερμοδιαγραμματα,η επιτροπή μας πέρασε κανονικά απλά ήθελαν κ τον υπέρηχο για να δουν ότι όντως υπάρχει  πρόβλημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η troia είπε:

Όντως σας το ζητάνε σαν προυπόθεση για να κάνετε εξωσωματική; 

Εγω στο εχω ξαναπει.αν δε του πηγαιναμε τις εξετασεις ολες (μεσα και η κυστικη εννοειται ) δε θα μας δεχοταν μας το ειχε πει ξεκαθαρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η rouseva είπε:

Κοριτσιααα♥️Μπορώ να πω ποιον γιατρό επέλεξα να δω αν τον έχει κ κάποια από εσάς???Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν λέμε ονόματα γιατρών 😳

Ναι βεβαια ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/9/2021 at 7:21 ΜΜ, ο/η troia είπε:

Για τα nk ποιος σου το είπε; Ξέρεις, οι περισσότεροι γιατροί δεν τα δέχονται σαν λόγο αποβολής. Και δε μιλάμε μόνο για γυναικολόγους, αλλά και για αιματολόγους/αιματολόγους. 

Για τη 2η ερώτησή σου να θυμάσαι ότι τα κύτταρά μας (άρα και τα ωάρια) χρειάζονται 3 μήνες για να ωριμάσεις και μέσα σε αυτούς τους 3 μήνες υπάρχουν ΠΟΛΛΑ που μπορείς να κάνεις για να βελτιώσεις την ποιότητά τους. Αν θέλεις σου στέλνω με προσωπικό μήνυμα link για να κατεβάσεις το βιβλίο "it starts with the egg" για να πάρεις μια ιδέα. Για τη διατροφή, στο site "to make a mommy" μπορείς να βρεις οδηγό διατροφής που βοηθάει στη γονιμότητα, σε κατευθύνει ανάλογα με το πρόβλημα που προκάλεσε την υπογονιμότητα. Αν θέλεις σου στέλνω link και γι᾽αυτό. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Ναι αν θες, στείλε μου τα ! Το εκτιμώ..... 
Αστα για τα ΝΚ είχα μπλέξει μετα από σύσταση με μια βιοπαθολόγο σε μεγαλο ιδιωτικό νοσοκομείο...και αυτή έβγαλε το πόρισμα για την αποβολή μου...με τρελάνε...με είχε βάλει σε απαγόρευση συνέβρεσης, να κάνω κατι θεραπείες με ορο στο νοσοκομείο και εξετάσεις συνέχεια για να βλέπουμε αν ειχαν πεσει τα ΝΚ....δεν ήξερα αν ηταν λάθος ή σωστα αυτά που μου έλεγε αλλά κουράστηκα και τους σταματησα όλους! Επειδή εχω ένα αυτοάνοσο μου τα έριχνε και σε αυτο....
Ο τωρινός μου γυναικολόγος δεν τους δίνει σημασια...ίσα ίσα που μου εχει πει πως τα ΝΚ δεν είναι κακό να υπάρχουν γιατί ουσιαστικά αυτά αποβάλλουν οτιδήποτε μεγαλώνει με λανθασμένο dna....τι να σου πω τωρα... ΚΟυραστηκα μόνο που τα ξανασκέφτηκα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/9/2021 at 6:52 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. 

Προσωπική άποψη και τα δύο παίζουν ρόλο. 

Εάν δεν ειχα αυτη την εμβρυολογο μάλλον δεν θα είχα καν την ελπίδα να περιμένω μπας και πετύχαμε πολύ γλυκιά εξηγεί τα πάντα . Απ την άλλη όμως το κέντρο δεν έχει και τόσες προδιαγραφές για βλαστοκυστες οπότε έμεινα μόνο με 2 ωαρια 3 ημεεων τα οποία τα μετέφερα. 

Στη θέση σου αν είχα κάποιο κοντά θα έκανα μια επίσκεψη αν έβλεπα ότι μου κάνουν θα άλλαζα μια επίσκεψη δεν κοστίζει  , πέρα από λίγο χρόνο. 

Σε ευχαριστώ πολύ....αν και είμαι πολύ προβληματισμένο σε ποιο κέντρο να πάω....φοβάμαι μήπως δεν ειναι καλυτερο απο το προηγούμενο και την πατήσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/9/2021 at 10:54 ΠΜ, ο/η Διόνη είπε:

καλημερα νουτελιτσα!!! με το λαχταριστο ονομα!!χαχαχ

θα σου απαντησω οσο μπορω.
το θεμα του γιατρου ειναι αρκετα προσωπικο.με το εξωσωματικο μου δεν ειχα αμεση επαφη καθως ηταν και μακρια και με παρακολουθουσε η γυναικολογος μου εδω μεχρι την ωοληψια αλλα και κοντα να ηταν ειναι λιγο απροσωπος.η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει καλα λογια και για τον ιδιο και για τα μηχανηματα και κυριωςς για τον εμβρυολογο οποτε δεν ηθελα πολλη σκεψη για να καταληξω εκει.
τωρα οικειοτητα και λοιπα ποτε δεν ειχα περα απο τα τυπικα και τις τυπικες οδηγιες.ωστοσο δεν εχω παραπονο ..... στα λεω για να εχεις στο νου σου και αυτη την εκδοχη ..απο εκει και επειτα υποστηριζω τις γυναικες που θελουν να εχουν οικειοτητα με τον εξωσωματικο γιατι ειναι λεπτο και πολυ πολυ ευαισθητο θεμα. οποτε ειναι αναλογα ποσο αντεχεις εσυ  ...

τωρα για το αλλο θεμα...επαιρνα φυλλικο και σιδηρο απο τη αρχη...και εγω και ο αντρας μου για εναν μηνα lifertil βιταμινες. βεβαια στις βιταμινες εχω ακουσει οτι θελει τριμηνο για να αποδωσουν οπως πρεπει.
επισης καλο θα ηταν να περιορισεις αλατι και ζαχαρη για να μην πρηζεσαι κατα την διαρκεια των ενεσεων και να μην νιωθεις πολυ ενοχληση χαμηλα....απο κει και επειτα εχοντας στο μυαλο οτι εντελει ολα θα πανε καλα καλο ειναι να ξεκινησεις γαλακτοκομικα φρουτα και λαχανικα.....!!! αυτα!!

καλη επιτυχια !! ευχομαι να πετυχετε το στοχο σας αυτη τη φορα κοριτσι μου💓!!! καλως ηρθες στην ομαδα!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα Διόνη!!!
Lifertil εεε??? Τις εχω ξανακούσει... Πραγματικά δνε ξέρω αν πρεπει να το αφήσω για 3μηνο το θεματακι μου γιατι ο γιατρός μου επιμένει για τώρα.

Όσο για την διατροφή, σε ευχαριστώ και για αυτές τις συμβουλές...
Γενικά δεν τρώω ζαχαρη και πολύ αλάτι ....και δεν τρωω και γλουτένη λόγω αυτοάνοσου...αλλά ουτε και κρέας...στα υπόλοιπα είσαι μέσα!! χαχααα...
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/9/2021 at 11:38 ΠΜ, ο/η kk88 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!!!! Κατ αρχάς είσαι σούπερ από ΑΜΗ απ' ότι βλέπω....την FSH φαντάζομαι την έχεις κοιτάξει???έκανες δηλαδή φουλ ορμονολογικο έλεγχο??? Τσεκαρεις θυροειδή και βιταμίνες d,e και φυλλικό οξύ??? Εξετάσεις θρομβοφιλιας επίκτητης και κληρονομικής έχεις κάνει το λέω γιατί διάβασα για τις θρομβώσεις που είπες...στην εξωσωματική που έκανες πήρες αντιπηκτική αγωγή??? Κατακερματισμό σπέρματος και καλλιέργεια έχετε κάνει για το σύζυγο?? Φαντάζομαι το σπερμοδιαγραμμα δεν το κάνατε σε απλό μικροβιολογικό αλλά σε εξειδικευμένο???

Καλό θα ήταν αν δεν έχεις πάει σε ενδοκρινολόγο να πας πριν την επόμενη εξωσωματική να σε ελέγξει για θυροειδή, αντισώματα θυροειδή, καμπύλη ζαχάρου, αντίσταση ινσουλίνης κτλ

 

Φυσικά σε αιματολογο για τις θρομβωσεις....

Εγώ μετά από δύο αποτυχημένες εμφυτεύσεις έχω κάνει ΕΡΑ τέστ και υστεροσκοπηση και θα κάνω πριν την μεταφορά έλεγχο τραχιλικου και κολπικού επιχρίσματος για τυχόν μικρόβια....

Αυτά θυμάμαι.....

Τώρα όσον αφορά για το γιατρό είναι τελείως προσωπικό....εγώ δεν μπορώ να λειτουργήσω με άνθρωπο που δεν έχω καλή επικοινωνία και δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη... δυστυχώς δεν μπορώ να το δω ακραιφνώς ιατρικά....θέλω και την επικοινωνία με βοηθάει να χαλαρώνω....

Ελπίζω κάπως να βοήθησα....

 

Πω πωωωωω....πόσα ξέρεις εσύ καλέ!!

Σε ευχαριστώ για το κουράγιο σχετικά με την ΑΜΗ....ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΡΑ????
Εκανα ορμονολογικό έλεγχο...FSH 14,6...τι λες, είναι καλή?
Έχω θυροειδή ρυθμισμένο με χάπι (tirostin 50mg) καθημερινα και εκανα και εξετάσεις θρομβοφιλίας...όταν απέβαλλα! Στην εξωσωματική μου έδωσε (μετά από δική μου υπεθύμιση) ενέσεις ηπαρίνης.Ο σύζυγος είναι μια χαρά...αλλά το σπερμοδιάγραμμα το κάναμε σε απλό κεντρο...λάθος? Τι εννοείς εξειδικευμένο? 

Θα ήθελα να μου πεις ....υστεροσκόπηση γιατί εκανες??? και το ΕΡΑ τεστ? Δεν καταλαβα, τα έχεις κάνει όλα αυτα?? Πας σε κάποιο κέντρο τώρα??

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

 

 Ναι ωοθήκες καλά τα έχω χάσει χαχχαχα

Σήμερα είχα τρελούς πονους περιόδου λέω μπα μου έρχεται  😕 αλλά δεν έχω κάτι όσο περνω την προγεστερονη δε νομίζω να μου έρθει  

αχχαχαχαχχα λογικο ακομα να εχεις πονο στις ωοθηκες....

βρε παρασκευαιδουακι μου ( 🤣 ) υπομονη να δουμε ...μπορει να μην ειναι καν περιοδου χαχαχαχ μπορει να ειναι κατι αλλο θετικο!εμεινε πολυ λιγο!!υπομονη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια, σήμερα πήραμε την πρώτη μας χαρά. Όλες οι τιμές του σπερμοδιαγράμματος φυσιολογικές για πρώτη φορά! 😃  Μας είχε πει και ο γιατρός πως όπως μας βλέπει σίγουρα θα συλλάβουμε και φυσιολογικά κάποια στιγμή. Αλλά το πότε είναι άγνωστο και τα χρόνια περνάνε. Επομένως συνεχίζουμε κανονικά. Περιμένω περίοδο σε 2 μέρες και ξεκινάω puregon με ενθουσιασμό!

αααααααααααααχ τι καλα κοριτσι μου μπραβο!!! καλη αρχη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η noutelitsa είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα Διόνη!!!
Lifertil εεε??? Τις εχω ξανακούσει... Πραγματικά δνε ξέρω αν πρεπει να το αφήσω για 3μηνο το θεματακι μου γιατι ο γιατρός μου επιμένει για τώρα.

Όσο για την διατροφή, σε ευχαριστώ και για αυτές τις συμβουλές...
Γενικά δεν τρώω ζαχαρη και πολύ αλάτι ....και δεν τρωω και γλουτένη λόγω αυτοάνοσου...αλλά ουτε και κρέας...στα υπόλοιπα είσαι μέσα!! χαχααα...
 

να εισαι καλα καλο μου!!! 💓
καλη συνεχεια σου ευχομαι και καλη επιτυχιαααααααααααααα!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Apol είπε:

Εμας ο γυναικολόγος μου νευρίασε πάρα πολύ όταν ο ουρολόγος δεν μας έδινε τη βεβαίωση για την επιτροπή κ μας έλεγε για επέμβαση, μας ανέλυσα με απλούς όρους τι γίνεται όταν υπάρχει κιρσοκήλη και μας είπε ούτε καν να σκεφτούμε να το κάνουμε, ο επόμενος ουρολόγος μας είπε τα ίδια με το γυναικολόγο μου. Δεν κατάλαβα για ποιον γιατρό μιλάς, μάλλον είσαι Αθήνα; εγω ειμαι Θεσσαλονίκη, εμείς δεν το ψάξαμε περαιτέρω μετά από ουρολόγους και τρία σπερμοδιαγραμματα, κάναμε κ μια σπερματεγχυση όπου εκεί το σπερμα ήταν πολύ καλύτερο και από τα τρία σπερμοδιαγραμματα,η επιτροπή μας πέρασε κανονικά απλά ήθελαν κ τον υπέρηχο για να δουν ότι όντως υπάρχει  πρόβλημα

Δε συμφωνώ, γιατί εκ του αποτελέσματος είχαμε μεγάλη βελτίωση παρά την ηλικία του άντρα μου (40) και σίγουρα παίζει ρόλο και ο κατακερματισμός του σπέρματος, ο οποίος επηρεάζεται από την κιρσοκήλη. Εμάς βέβαια ήταν μεγάλη. Και είναι μια απλούστατη επέμβαση, 1 μήνα μετά το χειρουργείο μπορεί κάποιος να κάνει την πρώτη προσπάθεια, με ό,τι τρόπο θέλει. Ο μόνος λόγος που θα μας εμπόδιζε από το να την κάνουμε είναι ο οικονομικός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η noutelitsa είπε:

Πω πωωωωω....πόσα ξέρεις εσύ καλέ!!

Σε ευχαριστώ για το κουράγιο σχετικά με την ΑΜΗ....ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΡΑ????
Εκανα ορμονολογικό έλεγχο...FSH 14,6...τι λες, είναι καλή?
Έχω θυροειδή ρυθμισμένο με χάπι (tirostin 50mg) καθημερινα και εκανα και εξετάσεις θρομβοφιλίας...όταν απέβαλλα! Στην εξωσωματική μου έδωσε (μετά από δική μου υπεθύμιση) ενέσεις ηπαρίνης.Ο σύζυγος είναι μια χαρά...αλλά το σπερμοδιάγραμμα το κάναμε σε απλό κεντρο...λάθος? Τι εννοείς εξειδικευμένο? 

Θα ήθελα να μου πεις ....υστεροσκόπηση γιατί εκανες??? και το ΕΡΑ τεστ? Δεν καταλαβα, τα έχεις κάνει όλα αυτα?? Πας σε κάποιο κέντρο τώρα??

 

Ναι, ο έλεγχος του σπέρματος καλό είναι να γίνεται σε εξειδικευμένο κέντρο σπερματολογίας και ακόμα καλύτερα με παραπομπή εξειδικευμένου ουρολόγου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...