Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 5 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση η ηλικία. Οι γυναίκες με πολυκυστικες είναι πιο επιρρεπείς σε υπερδιεργεση.  Τα συμπεράσματα ξεκινούν από έντονο κοιλιακό πόνο. Εμένα προσωπικά την 3η μερα με έπιασε πάρα πολύ έντονος πονος στην κοιλιά, σε σημείο που δεν μπορούσα να περπατήσω.  Με έλουσε κρύος ιδρώτας και σχεδόν λιποθυμησα. Πήγα και μου έκαναν ορο. Αν πονάς πρέπει αύριο να πας οπωσδήποτε στον γιατρό να σου κάνει υπερηχο κοιλιάς για να δει αν έχεις πάθει υπερδιέγερση ή όχι.

Ευχαριστώ πολύ με βοηθήσατε. Γιατί είχα στενοχωρηθεί. Αν έχω ήπια μορφή θα πρέπει να πάω στον γιατρό και πάλι γιατί είναι και Σάββατο αύριο και δεν ξέρω αν θα μπορεί. Γιατί δεν έχω ναυτίες εμετούς κτλ. Έχω κοιλιακό άλγος και πρησμένη κοιλιά. Ή Ξεπερνιέται απο μόνο του; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η TRigirl είπε:

Ακριβώς αυτή είναι η καραμέλα τους! Τα ωάρια δεν είναι ποιοτικά το ακούω συνεχώς κι όμως υπάρχουν γυναίκες που έμειναν έγκυες σε ηλικίες άνω των 45. Δεν μπορείς να λες σε ένα κορίτσι 36-37-38 τέτοια πράγματα. 
Επίσης έχω να σας πω ότι πήγα σε γυναίκα να δει τις εξετάσεις μας που είναι σχετική και όλες τις δικές μου,  μου τις βρήκε τέλειες Fsh, Lh, Tsh, AMH και του άντρα μου με κόκκινο στύλο σημείωνε τα θέματα.. αλλά οι άντρες γιατροί εξωσωματιστες δεν αναγνωρίζουν τα αντρικά προβλήματα. Και ποτέ δεν του έχουν πει το παραμικρό. Ανδρική αλληλεγγύη. Ισως γιατί ξεπερνιούνται πιο εύκολα στην μικρό γονιμοποίηση. Η οποία μέθοδος  μου είπε ο γιατρός ότι όταν οι εμβρυολόγοι βλέπουν τα θέματα που μπορεί να έχει ένα σπέρμα αποφασίζουν επιτόπου ότι θα πάνε με αυτή που είναι κατάλληλη για το εκάστοτε σπερμα όποτε δεν ισχύει αυτό που λέτε. Εκτός αν είναι απατεώνες οι εμβρυολόγοι και οι γιατροί μαζί. Που πιστέψτε με είναι πολλοί στον χώρο αυτό δυστυχώς για εμάς… Καλή τύχη κορίτσια εύχομαι να είστε τυχερές και να πετύχετε με όποιον κι αν είστε! 

Δεν είναι αντρική αλληλεγγύη αγάπη μου, αλλά συμφέροντα....Εγώ πιστεύω ότι τους συμφέρει να μας βγάζουν σκάρτα τα ωάρια για να μας αναγκάζουν να παίρνουμε ξένα. Ενώ το ξένο σπέρμα δεν αποφέρει το ίδιο κέρδος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Πόσα ωαρια σου πήραν στην ωοληψια? Αν έχεις πάθει υπερδιέγερση, θα πρέπει να βοηθήσεις τον οργανισμό σου να αποβάλει το υγρό που έχει μαζευτεί στη κοιλιά. Ηλεκτρολύτες, πρωτεϊνη , ασπράδια αυγών φουλ, καθόλου αλάτι και ζάχαρη...

8 μου πήραν, απλά τα άφησε παραπάνω μέρες ο συγκεκριμένος. Οι άλλοι μου τα έπαιρναν στις 11 αυτος στις 13 μέρες. Σε ευχαριστώ πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Ευχαριστώ πολύ με βοηθήσατε. Γιατί είχα στενοχωρηθεί. Αν έχω ήπια μορφή θα πρέπει να πάω στον γιατρό και πάλι γιατί είναι και Σάββατο αύριο και δεν ξέρω αν θα μπορεί. Γιατί δεν έχω ναυτίες εμετούς κτλ. Έχω κοιλιακό άλγος και πρησμένη κοιλιά. Ή Ξεπερνιέται απο μόνο του; 

Καλό είναι να μιλήσεις με τον ιατρό σου! Μην σκέφτεστε επειδή είναι Σάββατο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Ευχαριστώ πολύ με βοηθήσατε. Γιατί είχα στενοχωρηθεί. Αν έχω ήπια μορφή θα πρέπει να πάω στον γιατρό και πάλι γιατί είναι και Σάββατο αύριο και δεν ξέρω αν θα μπορεί. Γιατί δεν έχω ναυτίες εμετούς κτλ. Έχω κοιλιακό άλγος και πρησμένη κοιλιά. Ή Ξεπερνιέται απο μόνο του; 

Τις ναυτιες και την τάση για λιποθυμία την έπαθα όταν έφτασε στο απροχώρητο.  Μπορεί και να ξεπερνιέται από μόνο του αλλά στην φάση που είμαστε δεν πρέπει να αφήνουμε τίποτα στην τύχη.  Αν δεν είναι διαθέσιμος ο γιατρός σου αύριο, όλο και κάποιος θα είναι. Πάντα υπάρχει εφημερευων γιατρός σε αυτά τα κέντρα.  Και εμένα έλειπε και με είδε άλλος. Μην το αφήσεις σε παρακαλώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η kaounmar είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε; εγώ έχω στεναχωρηθεί και θέλω αν και σας κουράζω να μοιραστώ τα νέα που έχω! Έκανα διέγερση για 2η φορά καθώς στην πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής με την τρίτη ετ έμεινα έγκυος αλλά το έχασα λόγω ξαφνικής αποκόλλησης παρά την προσοχή και την ξεκούραση! Τώρα έκανα ωοληψία 2/7 πήραν 14 ωάρια και γονιμοποιήθηκαν τα 10. Ο γιατρός ήθελε να τα καταψύξει όλα καθώς έχω ήπια υπερδιέγερση! Όμως τελικά σε βλαστοκύστη έφτασαν μόνο τα 3 και το αποδίδουν στο σπερμα που έχει χαμηλή κινητικότητα. Μα και πέρσι για τον ίδιο λόγο κάναμε εξωσωματική αλλά είχαμε 7 βλαστοκύστες. Ο γιατρο΄ς λέει για την ηλικία μου(36) να λέω και ευχαριστώ που έχω τόσες και να μην έχω απαιτήσεις γιατί μετά θεωρείται αχαριστία. Εγώ δεν είμαι αχάριστη απλά προσπάθώ μετά από 2 αποβολές να πάρω ένα μωρό αγκαλιά γερό! Δεν ξέρω απογοητεύτηκα.

Σώπα καλέ στην ηλικία σου! Εγώ είμαι 40 και αυτή τη στιγμή διανύω τον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Δεν πας κι εσύ μια βόλτα από την κα. Τσεκούρα να σε ξεαγχώσει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

8 μου πήραν, απλά τα άφησε παραπάνω μέρες ο συγκεκριμένος. Οι άλλοι μου τα έπαιρναν στις 11 αυτος στις 13 μέρες. Σε ευχαριστώ πολύ! 

Ρώτα τον πρώτα, πες του τι συμπτώματα έχεις και ακολούθησε ειδική διατροφή! Έμενα με έχει προετοιμάσει από τώρα πριν την ωοληψια ότι θα κάνω υπερδιέγερση και να κάνω υπομονή θα περάσει σε λίγες ημέρες... Αλλά πρέπει να ξέρει πόσο πονάς και τι συμπτώματα μην τυχόν είναι κάτι πολύ σοβαρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Ρώτα τον πρώτα, πες του τι συμπτώματα έχεις και ακολούθησε ειδική διατροφή! Έμενα με έχει προετοιμάσει από τώρα πριν την ωοληψια ότι θα κάνω υπερδιέγερση και να κάνω υπομονή θα περάσει σε λίγες ημέρες... Αλλά πρέπει να ξέρει πόσο πονάς και τι συμπτώματα μην τυχόν είναι κάτι πολύ σοβαρό.

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις συμβουλές σας και την υποστήριξη, δεν έχω άλλες αντιδράσεις για σήμερα. Θα τον καλέσω αύριο να τον ενημερώσω. Πραγματικά σας ευχαριστώ και εύχομαι όλες να έχουμε θετικές χοριακές σύντομα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η kaposetsi είπε:

Για δίδυμα δεν μιλάμε για ένα γιατί όταν είχα δίδυμα 16η ήταν πολύ παραπάνω θα έπρεπε να είναι παραπάνω η χοριακη 

Συγχαρητήρια!! Όπως κ να δει είσαι εγκυουλα!! Προσπάθησε όσο μπορείς να κανεις μόνο χαρούμενες σκέψεις κ όλα θα πάνε καλά!! Καταλαβαίνω απόλυτα ποσό μαγκωμένη νιώθεις αλλά δεν σου προσφέρει τίποτα! Κοιτάξτε να το χαρείτε κ σύντομα ευχομαι να είσαι αγκαλιά με το μωράκι σου!! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η kaposetsi είπε:

Για δίδυμα δεν μιλάμε για ένα γιατί όταν είχα δίδυμα 16η ήταν πολύ παραπάνω θα έπρεπε να είναι παραπάνω η χοριακη 

Μία χαρά είναι κ το 1. Δεν ήξερα πως πήγες 16η μέρα!! Εύχομαι αυτή σου ή χοριακη να οδηγήσει σε μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!!🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Ο γιατρουλης μας τελικά είδες??????? Κάτι τέτοια κάνει κ κερδίζει πόντους!!!!! 🥰🥰🥰🥰🤣🤣🤣

ναι ολιακι μου εμεις του εχουμε εμπιστοσυνη και προχωραμε!!ολα για καποιο λογο γινονται💘💓💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η kaposetsi είπε:

είναι η δεύτερη εμβρυομεταφορα μου με κατεψυγμένα έβαλα τα δυο Τελευταία που είχα! Την πρώτη φορά είχε επιτυχία αλλά παλινδρόμησε παραμονή Χριστουγέννων του 2019! Μετά μας έπιασε η καραντίνα και Μετά από εκεί έδωσα χρόνο να μπορέσω να βρω ενδοκρινολόγο έναν σωστό να μην με πανικοβάλει και να μην μου φέρετε σαν να τελειώνει η ζωή μου μέρα σε μέρα οπωσ Και να μην μου λέει για τα κιλά μου τον βρήκα μου εξήγησε τα πάντα και με έβαλε σε ένα σωστό δρόμο! Μετά λέγαμε από Σεπτέμβριο να κάνουμε άλλη μια διέγερση για να έχω αλλά με πρόλαβε μια "αιμορραγία" 30ημερων και μπέικα και έκανα υστεροσκοπιση τον Απρίλιο όπου με καθάρισε μιας και είχα υπερπλασία ενδομητρίου και πολύποδες μαζί και φλεγμονή ήπια όποτε μετά σε ένα ραντεβού για να δούμε αν είναι όλα καλά μου λέει δεν τα βάζουμε στο κύκλο που θα ερχόταν (άργησε λίγο στο υπέρηχο έβλεπε το πολύ ότι θα έρθει το πολύ σε 10 ημέρες Αλλά πέρασε 1 μήνας όπου πήρα Προγεστερονη για να έρθει) όποτε είπαμε ας τα βάλουμε για να κάνω το Σεπτέμβριο διέγερση που λήγουν και οι ενέσεις όποτε 2/6 αδιαθέτησα και ξεκίνησα οιστραδιολη και 22η μέρα του κύκλου κάναμε την εμβρυομεταφορα αλλά με πολύ φόβο και χωρίς να ξέρει κανείς φτάσαμε στο σήμερα όπου μέρα με την μέρα φοβάμαι μην έχω τα ίδια όποτε τρέμω κάθε στιγμή! Ξέρω ότι είναι θετική η χοριακη μου μιας και έχω κάνει τεστ όχι ένα αλλά 12τεστ! Αλλά κοιμάμαι και βλέπω συνέχεια ότι έχω αιμορραγία και ότι έχω χάσει το παιδί και όλο τέτοια όποτε δεν μπορώ να χαρώ καθόλου και εγώ και ο άντρας μου είμαστε φουλ φοβισμένοι! 
 

σας κούρασα συγνώμη! 

 

στις πριν 13 ώρες, ο/η kaposetsi είπε:

Με το καλό να υποδεχτείς τα εμβρυακια σου!!! Και όλα να πάνε τέλεια 

σ ευχαριστω πολυ κοριτσι μου!!!
αρα για να καταλαβω...εχεις δει θετικο τεστ;;χαλαρωσε ομορφια μου....πιστευω ευχομαι και ελπιζω να πανε ολα καλα!!μην αφηνεις τις ασχημες εμπειριες να σε καταβαλλουν...
ολα αυτα ειναι πολυ ψυχοφθορα αλλα να μη σε ριχνουν γιατι θα δεις και τη χοριακη σου!
κριμα ειναι!!
σε φιλω γλυκα κι ευχομαι ολα να πανε τελεια! 💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Πολλά συγχαρητήρια για τα εμβρυακια σου!! Ο γιατρός μου, μου είχε πει πως γύρω στο 50% φτάνουν στο στάδιο των βλαστοκυστων!! Εγώ όμως σου εύχομαι να γίνουν και τα 8 κ να πας κόντρα σε όλα τα στατιστικά!! Με το καλό να τα υποδεχτείς την Τρίτη!! 🙏

 

στις πριν 14 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Αναμονή λοιπόν!! Ετσι στατιστικά και μόνο λένε ότι τα μισά φτάνουν, εγώ είχα 5 βλαστοκυστες στα 7 γονιμοποιημένα..σκεφτόμαστε θετικά και αναμένουμε την έμβρυομεταφορά σου αγάπη!!!!🤞🙏

 

στις πριν 13 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Φανταστικά νέα ♥️ παμε βουρ για πολλά εμβρυακια και βλαστοκυστες θα δεις !! Καλά αποτελέσματα εύχομαι ! 

🙏🤞🤞

κοριτσια μου σας ευχαριστω για τις ευχες σας!!!! μου δωσατε πολυ θαρρος!! και μου πηρατε λιγο απο την αγωνια μου!!! σας ευχαριστω!!! για να δουμε τι θα δουμε την τριτη λοιπον!!!❣️

 

στις πριν 13 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Κ σε μένα έτσι έγινε, με ενημέρωσαν την επόμενη της ωοληψιας κ την 5η μέρα. Εννοείται πως είναι λογικό να έχεις αγωνία. Επειδή κ εμένα Παρασκευή ήταν η επόμενη της ωοληψιας, πέρασα χαλαρό σκ,αλλα τη Δευτέρα μετρούσα τις ώρες. Κ την Τρίτη (5η μέρα) ενώ περίμενα να με πάρουν γύρω στις 9, με πήραν κατά τις 12 κ παραλίγο να φάω κ τα δάχτυλα μου από την αγωνία!! 🤣🤣Έχει γίνει το 1ο βήμα, γονιμοποιηθηκαν, τώρα το θέμα είναι πόσα θα βάλεις κατάψυξη, γιατί εμβρυομεταφορα θα κανείς!! Αντε να γεμίσουμε μωράκια!! 

ααααααααααααχ αληθεια;;;μην κανουν καμια και με καθυστερησουν!!!θα τρελαθω!!! 🤣
ετσι!!!ενα βημα τη φορα!!παμε στο επομενο!!! ❣️

 

στις πριν 13 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

 

Μπράβο μικρή μου! Είσαι σούπερ! Ένα από αυτά είναι κ το παιδί σας να το ξέρεις! Εκτός εάν επιθυμείτε δύο, οπότε είσαι ήδη διδυμομανούλα να το ξέρεις! Για τα υπόθετα να μην έχεις αμφιβολία, μια χαρά τα βάζεις! Πάντα αφήνουν στο εσώρουχο ... Να αλλάζεις τακτικά για να νιώθεις καθαρή ... Εγώ καλά, εδώ στην δύσκολη φάση της αναμονής ...

η πλακα ειναι οτι χτες με τον αντρα μου σκεφτομουν οτι τα παιδια μας ειναι πολυ μακρια αυτη τη στιγμη και σφιχτηκε η καρδουλα μας!!!
αχ μακαρι βασιλικη μου...ειναι η πρωτη φορα μου!θα δειξει!εχω πιστη και ελπιδα αλλα κρατω μικρο καλαθι!
thanks για τη συμβουλη με τα υποθετα!!

στις πριν 11 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εκλαψα. ....τα σπρώχνω χαχαχαχα 

Στην σπερματενχυση πήρα και έτσι ακριβώς, καθόμουν κανα μισάωρο κρεβατάκι αλλιως γινόμουν χάλια. 

Αλλα και γενικά εβγαζα

αχαχχαχαχαχα μα αληθεια λεω!!!!χαχαχ
ωραια ειχα μεγαλη απορια για τα υποθετα! ειπα θα καθομαι και εγω λιγο ξαπλα αν και το πρωι ειναι δυσκολο λογω δουλειας!!αλλα θα ξυπναω νωριτερα τι να κανουμε!!😉😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Μπράβο κορίτσι μου τέλειο το ποσοστό γονιμοποιήσεων

Με το καλό να μεταφέρεις τα μωράκια σου και να πάρεις μια τεράστια χοριακη!

Τις εχει αυτές τις «διαρροές» το ουτρο όταν είναι κολπικο μην ανησυχείς αυτό που πρέπει να απορροφηθεί απορροφάται.

ολα να πάνε καλά!

ενταξει κοριτσι μου!!! σ ευχαριστω πολυ!!!!
💓❣️

στις πριν 11 ώρες, ο/η kaposetsi είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα παρά πολύ!!!!! 
 

κοριτσια η χοριακη 16η ημέρα 754

 

μπραβοοοο τωρα ειδα και τα αλλα μηνυματα!!!μη δινεις σημασια στο γιατρο!καποιοι ειναι αποτομοι οντως!εσυ παρε δυναμη παρε τα πανω σου και προχωρα γερα!!!!!!!🤰🤰❣️❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Εντάξει έλεος πια. Δηλαδή λίγη ενσυναισθηση δεν βλάπτει.  Μου θυμίζει ο τρόπος του κάποιον που έχω στο μυαλό μου. Μήπως την κάνεις Κρήτη την εξωσωματικη?

Πάντως μην αγχώνεσαι και μην επηρεαζεσαι.  Σημασία έχει η ποιότητα και όχι η ποσότητα. 

Εγω που έβγαλα 21 ωαρια, και έμειναν στο τέλος 3 μετρια μοριδια μου είπε ο γιατρός ότι μάλλον οφείλεται στο ότι τα ωαρια μου δεν έχουν και την καλύτερη ποιότητα ( και εμείς κάναμε εξωσωματικη λόγω κακού σπέρματος). Τωρα ήρθαν και τα ωάρια να προστεθούν...

Όχι κορίτσι μου Αθήνα την κάνω, ο γιατρός που με παρακολουθεί είναι στο Ναυτικό Αθηνών αλλα με βλέπει ιδιωτικά καθώς δεν έχω κάποιον ένστολο! Τον βρήκα μετά από ψάξιμο γιατί έχω καεί από άλλες 2 γυναικολόγους που είχα και στην αρχή ήταν υποστηρικτικός! Τώρα δεν ξέρω τι έγινε, επειδή είπα να τον ρωτήσω κάποια πράγματα; Δεν μπορεί να με απογοητεύει έτσι και να μου λέει οκ στην ηλικία σου αφού έμεινες έγκυος άσχετα με την κατάληξη, να είσαι και ευχαριστημένη; Δεν ξέρω, θα ηρεμ'ησω τώρα και θα κάνω ετ από φθινόπωρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η kaposetsi είπε:

Κοπέλα μου θα σου πω μακριά!!! Έχει καταστρέψει φίλες μου!! Για εμένα θα έπρεπε να είχε κλείσει εδώ και χρόνια! 

Τι εννοείς; Γίνε πιο συγκεκριμένη σε παρακαλώ!!! Είναι σημαντικό να ξέρω!!! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Όχι κορίτσι μου Αθήνα την κάνω, ο γιατρός που με παρακολουθεί είναι στο Ναυτικό Αθηνών αλλα με βλέπει ιδιωτικά καθώς δεν έχω κάποιον ένστολο! Τον βρήκα μετά από ψάξιμο γιατί έχω καεί από άλλες 2 γυναικολόγους που είχα και στην αρχή ήταν υποστηρικτικός! Τώρα δεν ξέρω τι έγινε, επειδή είπα να τον ρωτήσω κάποια πράγματα; Δεν μπορεί να με απογοητεύει έτσι και να μου λέει οκ στην ηλικία σου αφού έμεινες έγκυος άσχετα με την κατάληξη, να είσαι και ευχαριστημένη; Δεν ξέρω, θα ηρεμ'ησω τώρα και θα κάνω ετ από φθινόπωρο!

Έχω περάσει και εγώ από το ΝΝΑ και δεν το επέλεξα ακριβώς για την συμπεριφορά του γιατρού. Σε ερώτησή μου σχετικά με εξέταση στο σπέρμα ήταν αγενής και ειρωνικός. Γενικά μου άφησαν την κλασσική εντύπωση ότι όταν πρόκειται για ανδρικό παράγοντα δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με την λογική ότι ξεπερνιέται εύκολα.

Όμως ξαναλέω όταν βαδίζεις σε αυτό το μονοπάτι και κουβαλάς στην πλάτη αποβολή/λες ΔΕΝ γίνεται να μην έχεις τον γιατρό σύμμαχο, να σε εμψυχώνει , να είναι ειλικρινής αλλά με εν συναίσθηση και να σε στηρίζει.

Δεν έχεις κανέναν έλεγχο και αφήνεσαι στα χέρια του, στηρίζεσαι στον γιατρό ,το εμβρυολογικό και την πίστη σου οπου και αν πιστεύεις.

Όχι λοιπόν κατηγορηματικά όχι δεν είναι απάντηση "στην ηλικία σου (!) μην είσαι αχάριστη κοινώς βούλωνε και πες και ευχαριστώ.

Ευχαριστώ λέμε που είμαστε υγιείς και που ζούμε σε μια εποχή που η επιστήμη είναι σύμμαχός μας και μπορεί μαζί με μπόλικη τύχη να μας δώσει γερά μωρά.

Δεν γίνεται πριν ακόμα φτάσεις στα μισά της προσπάθειάς σου να σε γειώνει και να σε απογοητεύει έτσι. Με τι ψυχολογία να πας στην ΕΤ? 

Και να σου πω και κάτι ο γιατρός και ο κάθε γιατρός κοιμάται ήσυχος το βράδυ, είσαι ένας ακόμα ασθενής όπως δεκάδες που βλέπει κάθε μέρα. Το ζευγάρι όμως μετά από αυτή την ματαίωση θα γυρίσει σπίτι του θα κλείσει την πόρτα του και θα πρέπει να βρει τη δύναμη να στηριχτεί στα πόδια του και να ξεπεράσει όλη αυτή την ψυχολογική φθορά και την αγωνία στην αρχή ακόμα του αγώνα. 

Γίνομαι έξαλλη με τους γιατρούς και τις συμπεριφορές αυτές, όσο ικανοί και αν είναι και δεν στα λέω για να φουντώσεις. Στα λέω για να τα εκλογικεύσεις , να μην τα αφήνεις να σε ρίχνουν, να το δεις με ψυχρή λογική και να πεις τώρα αυτά έχουμε με αυτά θα πορευτούμε. 

Και επιμένω το σπέρμα ξεσκονίστε το ακόμα και τώρα λίγο πριν την ΕΤ πάντα υπάρχει νόημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η kaposetsi είπε:

είναι η δεύτερη εμβρυομεταφορα μου με κατεψυγμένα έβαλα τα δυο Τελευταία που είχα! Την πρώτη φορά είχε επιτυχία αλλά παλινδρόμησε παραμονή Χριστουγέννων του 2019! Μετά μας έπιασε η καραντίνα και Μετά από εκεί έδωσα χρόνο να μπορέσω να βρω ενδοκρινολόγο έναν σωστό να μην με πανικοβάλει και να μην μου φέρετε σαν να τελειώνει η ζωή μου μέρα σε μέρα οπωσ Και να μην μου λέει για τα κιλά μου τον βρήκα μου εξήγησε τα πάντα και με έβαλε σε ένα σωστό δρόμο! Μετά λέγαμε από Σεπτέμβριο να κάνουμε άλλη μια διέγερση για να έχω αλλά με πρόλαβε μια "αιμορραγία" 30ημερων και μπέικα και έκανα υστεροσκοπιση τον Απρίλιο όπου με καθάρισε μιας και είχα υπερπλασία ενδομητρίου και πολύποδες μαζί και φλεγμονή ήπια όποτε μετά σε ένα ραντεβού για να δούμε αν είναι όλα καλά μου λέει δεν τα βάζουμε στο κύκλο που θα ερχόταν (άργησε λίγο στο υπέρηχο έβλεπε το πολύ ότι θα έρθει το πολύ σε 10 ημέρες Αλλά πέρασε 1 μήνας όπου πήρα Προγεστερονη για να έρθει) όποτε είπαμε ας τα βάλουμε για να κάνω το Σεπτέμβριο διέγερση που λήγουν και οι ενέσεις όποτε 2/6 αδιαθέτησα και ξεκίνησα οιστραδιολη και 22η μέρα του κύκλου κάναμε την εμβρυομεταφορα αλλά με πολύ φόβο και χωρίς να ξέρει κανείς φτάσαμε στο σήμερα όπου μέρα με την μέρα φοβάμαι μην έχω τα ίδια όποτε τρέμω κάθε στιγμή! Ξέρω ότι είναι θετική η χοριακη μου μιας και έχω κάνει τεστ όχι ένα αλλά 12τεστ! Αλλά κοιμάμαι και βλέπω συνέχεια ότι έχω αιμορραγία και ότι έχω χάσει το παιδί και όλο τέτοια όποτε δεν μπορώ να χαρώ καθόλου και εγώ και ο άντρας μου είμαστε φουλ φοβισμένοι! 
 

σας κούρασα συγνώμη! 

Κοπέλα μου καλημέρα!!!!! Επειδή έχω χάσει κ εγώ εμβρυακι μετά από αποκόλληση....θα σου πω πως ξέρω ακριβώς πώς είναι να ζεις με αυτήν την αγωνία!!!!!! Θα σου πω επίσης πως ότι κ να κάνουμε ότι κ να σκεφτούμε αυτό πάντα θα μας βασανίζει κ με αυτόν τον φόβο θα ζούμε.... Μην τυχόν και ξανά συμβεί!!!!!! Όμως ..... Εμένα οι γιατρός μου μου λέει ότι αυτό πρέπει να το αφήσω πίσω και ότι δεν βοηθάει πουθενά!!!!!! Σου εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά!!!!!!! ❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/7/2021 at 11:10 ΠΜ, ο/η Tvz είπε:

 

Σαν πιάσιμο από γυμναστική πονάει το μπράτσο, έχει δίκιο η @BlackCat. Εγώ κ στη 2η δόση καμία παρενέργεια δεν είχα, 2 depon το βράδυ γιατί είχα ένα πονοκέφαλο κ μετά περδίκι.. Στη 2η δόση κιόλας, το έκανα Σάββατο κ τη Δευτέρα είχε περάσει κ το χέρι.. 

Και μένα ο πόνος κράτησε κανενα 24ωρο, δε μπορούσα να το ακουμπήσω ούτε να κοιμηθώ από την αριστερή πλευρά (γιατί πάντα κοιμάμαι στο πλαι). Επίσης όχι την ίδια μέρα αλλά περίπου ένα 24ωρο μετά το εμβόλιο και για μια μέρα, είχα υποθερμία και μια υπερένταση και τη νύχτα δεν έκλεισα μάτι. Δεν ξέρω όμως αν σχετίζεται. Τώρα όλα οκ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Έχω περάσει και εγώ από το ΝΝΑ και δεν το επέλεξα ακριβώς για την συμπεριφορά του γιατρού. Σε ερώτησή μου σχετικά με εξέταση στο σπέρμα ήταν αγενής και ειρωνικός. Γενικά μου άφησαν την κλασσική εντύπωση ότι όταν πρόκειται για ανδρικό παράγοντα δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με την λογική ότι ξεπερνιέται εύκολα.

Όμως ξαναλέω όταν βαδίζεις σε αυτό το μονοπάτι και κουβαλάς στην πλάτη αποβολή/λες ΔΕΝ γίνεται να μην έχεις τον γιατρό σύμμαχο, να σε εμψυχώνει , να είναι ειλικρινής αλλά με εν συναίσθηση και να σε στηρίζει.

Δεν έχεις κανέναν έλεγχο και αφήνεσαι στα χέρια του, στηρίζεσαι στον γιατρό ,το εμβρυολογικό και την πίστη σου οπου και αν πιστεύεις.

Όχι λοιπόν κατηγορηματικά όχι δεν είναι απάντηση "στην ηλικία σου (!) μην είσαι αχάριστη κοινώς βούλωνε και πες και ευχαριστώ.

Ευχαριστώ λέμε που είμαστε υγιείς και που ζούμε σε μια εποχή που η επιστήμη είναι σύμμαχός μας και μπορεί μαζί με μπόλικη τύχη να μας δώσει γερά μωρά.

Δεν γίνεται πριν ακόμα φτάσεις στα μισά της προσπάθειάς σου να σε γειώνει και να σε απογοητεύει έτσι. Με τι ψυχολογία να πας στην ΕΤ? 

Και να σου πω και κάτι ο γιατρός και ο κάθε γιατρός κοιμάται ήσυχος το βράδυ, είσαι ένας ακόμα ασθενής όπως δεκάδες που βλέπει κάθε μέρα. Το ζευγάρι όμως μετά από αυτή την ματαίωση θα γυρίσει σπίτι του θα κλείσει την πόρτα του και θα πρέπει να βρει τη δύναμη να στηριχτεί στα πόδια του και να ξεπεράσει όλη αυτή την ψυχολογική φθορά και την αγωνία στην αρχή ακόμα του αγώνα. 

Γίνομαι έξαλλη με τους γιατρούς και τις συμπεριφορές αυτές, όσο ικανοί και αν είναι και δεν στα λέω για να φουντώσεις. Στα λέω για να τα εκλογικεύσεις , να μην τα αφήνεις να σε ρίχνουν, να το δεις με ψυχρή λογική και να πεις τώρα αυτά έχουμε με αυτά θα πορευτούμε. 

Και επιμένω το σπέρμα ξεσκονίστε το ακόμα και τώρα λίγο πριν την ΕΤ πάντα υπάρχει νόημα. 

Συμφωνώ και επαυξάνω, δεν θα μπορούσες να τα αποτυπώσεις καλύτερα. Εύγε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Ναι σαντυ μου!!!!!!! 💕

Όχι ρώτησα τον έμβρυολογο και μου είπε δε χρειάζεται... Κατευθείαν την Τρίτη! Τώρα δεν ξέρω γιατί... Έχω μια αγωνία η αλήθεια είναι αλλά λέω δεν πειράζει τώρα..γι αυτό είπα να σας ρωτήσω!!

Χμμ ούτε εσύ τα έχεις πάρει κολπικά ε; τα σπρώχνω αλλά δεν ξέρω αν τα σπρώχνω καλά 😂😂 καλά είδες κάνω και την άλλη ένεση προγεστερονης αλλά θέλω να έχω καλή αφομοίωση προγεστερονης. Κρίμα είναι να μην το βάζω σωστά! 

Όσο καλά και να τα βάλεις τα ουτρο, είναι αναμενόμενο ότι μετά από λίγη ώρα θα αρχίσουν να τρέχουν προς τα κάτω, δε μπορεις να το αποφύγεις. Εγώ είχα ρωτήσει μήπως αφού τα βάλω πρέπει να μένω κάποια ώρα ξαπλωμένη και μου είχαν πει όχι δεν χρειάζεται, ότι το φάρμακο την κάνει τη δουλειά του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η kaposetsi είπε:

είναι η δεύτερη εμβρυομεταφορα μου με κατεψυγμένα έβαλα τα δυο Τελευταία που είχα! Την πρώτη φορά είχε επιτυχία αλλά παλινδρόμησε παραμονή Χριστουγέννων του 2019! Μετά μας έπιασε η καραντίνα και Μετά από εκεί έδωσα χρόνο να μπορέσω να βρω ενδοκρινολόγο έναν σωστό να μην με πανικοβάλει και να μην μου φέρετε σαν να τελειώνει η ζωή μου μέρα σε μέρα οπωσ Και να μην μου λέει για τα κιλά μου τον βρήκα μου εξήγησε τα πάντα και με έβαλε σε ένα σωστό δρόμο! Μετά λέγαμε από Σεπτέμβριο να κάνουμε άλλη μια διέγερση για να έχω αλλά με πρόλαβε μια "αιμορραγία" 30ημερων και μπέικα και έκανα υστεροσκοπιση τον Απρίλιο όπου με καθάρισε μιας και είχα υπερπλασία ενδομητρίου και πολύποδες μαζί και φλεγμονή ήπια όποτε μετά σε ένα ραντεβού για να δούμε αν είναι όλα καλά μου λέει δεν τα βάζουμε στο κύκλο που θα ερχόταν (άργησε λίγο στο υπέρηχο έβλεπε το πολύ ότι θα έρθει το πολύ σε 10 ημέρες Αλλά πέρασε 1 μήνας όπου πήρα Προγεστερονη για να έρθει) όποτε είπαμε ας τα βάλουμε για να κάνω το Σεπτέμβριο διέγερση που λήγουν και οι ενέσεις όποτε 2/6 αδιαθέτησα και ξεκίνησα οιστραδιολη και 22η μέρα του κύκλου κάναμε την εμβρυομεταφορα αλλά με πολύ φόβο και χωρίς να ξέρει κανείς φτάσαμε στο σήμερα όπου μέρα με την μέρα φοβάμαι μην έχω τα ίδια όποτε τρέμω κάθε στιγμή! Ξέρω ότι είναι θετική η χοριακη μου μιας και έχω κάνει τεστ όχι ένα αλλά 12τεστ! Αλλά κοιμάμαι και βλέπω συνέχεια ότι έχω αιμορραγία και ότι έχω χάσει το παιδί και όλο τέτοια όποτε δεν μπορώ να χαρώ καθόλου και εγώ και ο άντρας μου είμαστε φουλ φοβισμένοι! 
 

σας κούρασα συγνώμη! 

Κορίτσι μου είναι λογικό και ανθρώπινο μετά από όσα έχεις περάσει να ανησυχείς και να φοβάσαι αλλά ενώ το κακο μπορει να μας βρει πολλές φορές, το καλό στις περιπτώσεις μας είναι πιο σπάνιο. Έρχεται όμως και όπως ήδη ξέρεις από τα τεστ που έχεις κάνει! Εύχομαι τα δύσκολα για σένα να σταματήσουν εδώ, αν όμως συνεχίσεις να βλέπεις εφιάλτες δε θα έβλαπτε για λίγο να μιλήσεις με έναν ειδικό. Κανονικά θα πρεπε με τις καταστάσεις που ζούμε όλα τα κέντρα να μας παρέχουν κάποιες συνεδρίες ψυχοθεραπείας αλλά δυστυχώς είναι ψιλά γράμματα όλα αυτα… δώσε όμως στον εαυτό σου αυτή τη μικρή βοήθεια αν νιώσεις ότι εξακολουθείς να τη χρειάζεσαι. Για σένα και για το παιδι\παιδια που θα αρχίσουν να μεγαλώνουν μέσα σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η TRigirl είπε:

Νευριάζω όταν διαβάζω τέτοιες συμπεριφορές από γιατρούς! Είσαι μόνο 36 ετών! Ελεος!! Πραγματικά στο λέω! Εγω είμαι 43 με άντρα 10χρ μεγαλύτερο  με χαμηλή κινητικότητα και 3% φυσιολογ. μορφές σιγά την διαφορά… και είχα 8 ωαρια γονιμοποιήθηκαν όλα και τα 6 βλαστοκύστες. Φυσικά και θα έχεις απαιτήσεις όταν έχεις 10 ωάρια. Είμαι πολύ καχύποπτη με όλους αυτούς. Εγώ τι θα έπρεπε να κάνω δηλ σύμφωνα με τον γιατρό σου να μην έχω καμία απαίτηση και ελπίδα; Πραγματικά τους σιχαίνομαι τους περισσότερους. Και έχω δει αρκετούς πριν καταλήξω. Είναι όλοι τους σχεδόν φαλλοκράτες! Είναι το λιγότερο απαράδεκτη η συμπεριφορά τους. Σε κάνουν να αισθάνεσαι ότι είσαι μεγάλη (αν είναι δυνατόν) μια κοπέλα μόνο 36 ετών! Έπρεπε να είμαι εγώ στην θέση σου με τα μυαλά που έχω τώρα όμως. 
Μην ανησυχείς 1 ή 2 χρειάζεσαι για να μείνεις έγκυος! Οπότε τα 3 είναι αρκετά! Θα το πετύχεις! 

Πόσες επιβραβεύσεις να βάλουμε σε αυτό το σχόλιο ειδικά εμείς οι άνω των 40! Δηλαδή πραγματικά δεν το πιστεύω ότι ήδη οι γιατροί κόβουν τα φτερά σε γυναίκες 36 χρόνων όταν δεν έχουν τι άλλο να πουν και πως να δικαιολογήσουν τα αδικαιολογητα! 
καμια γυναίκα σε αυτή την ευάλωτη φάση δε θα έπρεπε έρχεται αντιμέτωπη με τέτοιες συμπεριφορές και μακάρι να εκλείψουν σιγά σιγά αυτού του είδους οι γιατροί! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Να σας ρωτήσω, αυτές τις ημέρες της διέγερσης τώρα που είμαι προς το τέλος της διέγερσης, παρατηρώ ότι έχω πολλά υγρά στο εσώρουχο, είναι φυσιολογικό? Φοβάμαι μην γίνει καμία ωορρηξία αν δεν έχει γίνει ήδη και χάσω όλα τα ωαριακια μου... Δεν ξέρω αν λέω βλακεία, παίρνω και orgalutran εκτός από puregon, τα orgalutran αποτρέπουν την ωορρηξία? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...