Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις Just now, ο/η FAITH_ είπε:

Δε πειράζει.. Ευχαριστώ!θα τους πάρω αύριο ένα τηλέφωνο για σίγουρα.. Πως πάει η αναμονή? Σιγά σιγά φτάνεις στη πηγή νομίζω! 

Χαχαχαχα ναι φτάνω ελπίζω να πιω και νερό βέβαια όχι μόνο να φτάσω!! Καλά πάει απλά σήμερα είχα λίγα περισσότερα πονακια αλλά είπα να μην δώσω σημασία ότι θέλει ας γίνει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η angel35 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!!!

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα, αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι...

Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ :)

Πρόσφατα μάθαμε οτι θα κάνουμε εξωσωματική καθώς είναι ο μόνος τρόπος που θα μας φέρει το θαυματάκι στην ζωή μας... 

Όσον αφορά την επιτροπή γνωρίζετε αν η παρουσία μας εκεί είναι αναγκαία και από τους δύο; δλδ και εγώ και ο άντρας μου;;;

Υπάρχει περίπτωση να δέχονται μόνο τον άντρα;

 

Κοπέλα μου καλησπέρα και καλή αρχή!!!!!! Εγώ όταν πέρασα επιτροπή μάζεψα όλα τα χαρτιά σε έναν φάκελο και τα πήγα λίγες μέρες πριν απτην ημερομηνία που θα περνούσα και χωρίς τον σύζυγό μου . Αυτό για να μην υπάρχει συνωστισμός λόγω covid. Όμως στο τηλέφωνό μου είπαν ότι αν δεν μένω στην ίδια πολύ θα μπορούσα να τα στείλω και να μην παρευρεθώ εκεί! Λογικά ο γιατρός σου έχει δώσει ένα τηλέφωνο για να τους πάρεις να τους ρωτήσεις ημερομηνία που θα περάσεις οπότε εκεί μπορείς να ρωτήσεις τα πάντα!!!!!! Καλή συνέχεια και καλά αποτελέσματα!!!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Αννια27 είπε:

Χαχαχαχα ναι φτάνω ελπίζω να πιω και νερό βέβαια όχι μόνο να φτάσω!! Καλά πάει απλά σήμερα είχα λίγα περισσότερα πονακια αλλά είπα να μην δώσω σημασία ότι θέλει ας γίνει!! 

Όλα καλά θα είναι! Είπαμε τα πονακια είναι μέσα στο πρόγραμμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η FAITH_ είπε:

Όλα καλά θα είναι! Είπαμε τα πονακια είναι μέσα στο πρόγραμμα! 

Ναι κορίτσι μου γλυκό!! Θα σου πω σε λίγες μέρες!! Εντ μεταξύ ο άντρας μου έχει λυσαξει να πάω να κάνω την εξέταση!! Πρώτη φορά που δεν θέλω εγώ και επιμένει αυτός χαχα τι άλλο θα δούμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Αννια27 είπε:

Ναι κορίτσι μου γλυκό!! Θα σου πω σε λίγες μέρες!! Εντ μεταξύ ο άντρας μου έχει λυσαξει να πάω να κάνω την εξέταση!! Πρώτη φορά που δεν θέλω εγώ και επιμένει αυτός χαχα τι άλλο θα δούμε!!!

Εγώ πάλι όσο και αν σου φαίνεται περίεργο περναγα την καλύτερη περιοδο στη φάση της αναμονής.. Ήξερα ότι ήταν στην κοιλίτσα μου και ήξερα ότι θα βγαινε θετικό το αποτέλεσμα! Τα βάσανα εμένα ξεκιναγαν μετά..  Pfff..  Και για σένα είμαι σίγουρη ότι θα είναι θετικό! Και είμαι σίγουρη ότι θα συνεχίσεις πολύ καλά.. Αλλά ένα βήμα την φορά να κάνεις και θα χαίρεσαι για κάθε μάχη που κερδίζεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η FAITH_ είπε:

Εγώ πάλι όσο και αν σου φαίνεται περίεργο περναγα την καλύτερη περιοδο στη φάση της αναμονής.. Ήξερα ότι ήταν στην κοιλίτσα μου και ήξερα ότι θα βγαινε θετικό το αποτέλεσμα! Τα βάσανα εμένα ξεκιναγαν μετά..  Pfff..  Και για σένα είμαι σίγουρη ότι θα είναι θετικό! Και είμαι σίγουρη ότι θα συνεχίσεις πολύ καλά.. Αλλά ένα βήμα την φορά να κάνεις και θα χαίρεσαι για κάθε μάχη που κερδίζεις! 

Έτσι σκέφτομαι και εγώ κορίτσι μου ένα βήμα τη φορά!! Σε ευχαριστώ για τα λόγια σου και πιστεύω πολύ σε εσένα!! Σίγουρα η έμβρυο μεταφορά που θα κάνεις σε λίγο καιρό θα είναι αυτή που θα σε κάνει μανούλα !! Θα περιμένω ανελλιπώς τα νέα σου :-) ,πάρε τα φάρμακα σου τώρα και ξεκινά το ταξίδι σου 😉 ❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/6/2021 at 7:04 ΜΜ, ο/η geo2222 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ παρα πολύ ολες!!!!!!!ολα πήγαν πολύ καλά μόνο που με έπιασε για λίγο σαν πόνος περιόδου και εκεί λίγο αγχώθηκα αλλά μου ειπα η γιατροί ότι είχα πιει παρα πολύ νερό και ήταν λογικό να νιώσω έτσι!!!αλλα επειδή έχω οπίσθια κάμψη της μήτρας και λίγο δεξιά μου είχε πει π γιατρός ότι πρέπει να πιω λίγο παρα πάνω νερό να έχει πιο εύκολη πρόσβαση όποτε καταλαβαίνεται ότι εγώ είχα πιει σχεδόν 8 μπουκαλάκια νερό και ομάδα μπήκες ακριβώς εκεί που έπρεπε ναι πολύ εύκολα ναι γρήγορα αφού και η εμβρυολογος είπε καλε άδειασε το σωληνάκι πέρασαν κιόλας!ηταν όλοι πολύ ευχαριστημένοι αλλά να σας πω την αληθεία δεν έχω άγχος ότι είναι να γίνει θα γίνει αν δεν είναι τώρα θα είναι την επόμενη!!!!!δυο βάλαμε ο γιατρός λέει ετοιμάσου για δυο και η εμβρυολογος!!! Βάλαμε δυο βλαστοκυστες 5 ημερών αρίστης ποιότητας και στις δυο τιμες δεν κατάλαβα τι εννοούσαν νομίζω ΑΑ και κάτι με νούμερο που μου είπε δηλαδή λέει είναι το πιο άριστο δεν έχει πιο καλό αλλά βεβαια δεν παίζει ρόλο μόνο αυτό!!!!

Σου ευχομαι τα καλυτερα! Κ εγώ δυο βλαστοκύστες ΑΑ έβαλα κ τωρα εχω 2μιση μηνών δίδυμα κοριτσάκια❤❤💕💕 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Σου ευχομαι τα καλυτερα! Κ εγώ δυο βλαστοκύστες ΑΑ έβαλα κ τωρα εχω 2μιση μηνών δίδυμα κοριτσάκια❤❤💕💕 

Να σου ζήσουν κοπέλα μου !! Να είναι γερές και δυνατές πάντα!!! :-) 💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Αννια27 είπε:

Να σου ζήσουν κοπέλα μου !! Να είναι γερές και δυνατές πάντα!!! :-) 💓

Ευχαριστώ πολυ❤❤🙏καλή επιτυχία σ όλα τα κορίτσια, όλα να σας πανε τέλεια κ γρήγορα με τα μωράκια σας αγκαλιά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η FAITH_ είπε:

Όταν πάμε να πάρουμε τα φάρμακα του ΕΟΠΥΥ στο Μαρούσι, θέλουν μόνο την απόφαση ή πρέπει να έχω μαζί και χοριακή? Επίσης πρέπει να κλείσω ραντεβού? Παγοκυστες θα μας δώσουν αυτοί? Σκέφτομαι να πάω μετά την δουλειά.. 

Παγοκύστες μου έδωσαν εκείνοι, ραντεβού δεν είχα κλείσει και είχα μαζί μου μόνο την απόφαση της επιτροπής και τη συνταγή του γιατρού. Αυτά συνέβησαν τον Οκτώβριο του 2020.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lactaki είπε:

Σου ευχομαι τα καλυτερα! Κ εγώ δυο βλαστοκύστες ΑΑ έβαλα κ τωρα εχω 2μιση μηνών δίδυμα κοριτσάκια❤❤💕💕 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!!ευχομαι τα καλύτερα για τα κοριτσάκια σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Σου ευχομαι τα καλυτερα! Κ εγώ δυο βλαστοκύστες ΑΑ έβαλα κ τωρα εχω 2μιση μηνών δίδυμα κοριτσάκια❤❤💕💕 

Να σου ζήσουν τα αγγελούδια σου!! Κι εγω 18/6 2 έβαλα!!! Αχχχ μακαρι!!! 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η angel35 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!!!

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα, αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι...

Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ :)

Πρόσφατα μάθαμε οτι θα κάνουμε εξωσωματική καθώς είναι ο μόνος τρόπος που θα μας φέρει το θαυματάκι στην ζωή μας... 

Όσον αφορά την επιτροπή γνωρίζετε αν η παρουσία μας εκεί είναι αναγκαία και από τους δύο; δλδ και εγώ και ο άντρας μου;;;

Υπάρχει περίπτωση να δέχονται μόνο τον άντρα;

 

Καλησπερα, καλη αρχη στην επιτροπη χρειαζεται να πας εσυ αυτοπρόσωπος δεν χρειαζεται ο αντρας σου αλλα εσυ δεν γινεται να μην πας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Sylia είπε:

Κορίτσια η χαρά μου είναι απερίγραπτη...έκανα σήμερα χοριακη κι είναι θετική🙂 εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία σε όλες σε όποια φάση κι αν βρίσκεστε. Σας ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση αυτό το διάστημα. Παρεμπιπτόντως για να μην αγχώνονται κάποια κορίτσια είχα πονάκια περιόδου τη μέρα της έμβρυομεταφορας και λίγα που κ που κ τις επόμενες μέρες. Επισης να πω ότι είχα απόλυτη εμπιστοσύνη στο γιατρό μου. Δεν ήταν τυχαία η επιλογή. Έγινε με πολύ αυστηρά κριτήρια κ του βγάζω το καπέλο για το πρωτόκολλο διέγερσης

Με το καλο να γεμισεις την αγκαλια σου σε 9 μηνες. Αντε ειπαμε φετος ολες μανουλες❤️🍀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Sylia είπε:

Κορίτσια η χαρά μου είναι απερίγραπτη...έκανα σήμερα χοριακη κι είναι θετική🙂 εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία σε όλες σε όποια φάση κι αν βρίσκεστε. Σας ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση αυτό το διάστημα. Παρεμπιπτόντως για να μην αγχώνονται κάποια κορίτσια είχα πονάκια περιόδου τη μέρα της έμβρυομεταφορας και λίγα που κ που κ τις επόμενες μέρες. Επισης να πω ότι είχα απόλυτη εμπιστοσύνη στο γιατρό μου. Δεν ήταν τυχαία η επιλογή. Έγινε με πολύ αυστηρά κριτήρια κ του βγάζω το καπέλο για το πρωτόκολλο διέγερσης

Κορίτσι μου συγχαρητήρια πολλά!!!! Να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη κοπέλα μου :-) ❤️ τι νούμερα είχες; Και στις πόσες μέρες;; Βλαστοκυστες είχες βάλει κ εσύ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/6/2021 at 1:20 ΜΜ, ο/η BlackCat είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου γλυκό ,εκπέμπεις θετική ενέργεια από τον γραπτό σου λόγο ,όπως και όλα τα κορίτσια της ομάδας αυτής.

Σου εύχομαι σύντομα να έρθουν όλα τα καλά στην αγκαλιά σου ❤️

Σ΄ευχαριστώ πολύ! Μακάρι σύντομα να γεμίσουν οι αγκαλιές μας! 💚

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Sylia είπε:

Κορίτσια η χαρά μου είναι απερίγραπτη...έκανα σήμερα χοριακη κι είναι θετική🙂 εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία σε όλες σε όποια φάση κι αν βρίσκεστε. Σας ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση αυτό το διάστημα. Παρεμπιπτόντως για να μην αγχώνονται κάποια κορίτσια είχα πονάκια περιόδου τη μέρα της έμβρυομεταφορας και λίγα που κ που κ τις επόμενες μέρες. Επισης να πω ότι είχα απόλυτη εμπιστοσύνη στο γιατρό μου. Δεν ήταν τυχαία η επιλογή. Έγινε με πολύ αυστηρά κριτήρια κ του βγάζω το καπέλο για το πρωτόκολλο διέγερσης

Συγχαρητήρια!! Καλούς διπλασιασμους κ όλα να πάνε καλά από δω κ πέρα!! Μια τελειομηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι!! 🤞🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Margitc @Αννια27 @Tvz σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα κι από δω και πέρα. Εύχομαι σύντομα τα καλά νέα και σε εσάς!♥️

@Αννια27

Έκανα τη χοριακη 9η μέρα από την έμβρυομεταφορα κι είχαμε βάλει μια άριστη βλαστοκυστη 5 ης μερας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η angel35 είπε:

Σε λατρεύω με τα νέα που μου έδωσες!!!! Αυτό στην σούτσου δεν ειναι;;; και γω απο οτι ειδα εκεί ανήκουμε να πάμε!!!!!

Ναι, εκεί είναι. Αν μένετε Πειραιά, Δυτικά Προάστεια, Δυτική Αττική ή σε κάποιο νησί, εκεί ανήκετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Sylia είπε:

Κορίτσια η χαρά μου είναι απερίγραπτη...έκανα σήμερα χοριακη κι είναι θετική🙂 εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία σε όλες σε όποια φάση κι αν βρίσκεστε. Σας ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση αυτό το διάστημα. Παρεμπιπτόντως για να μην αγχώνονται κάποια κορίτσια είχα πονάκια περιόδου τη μέρα της έμβρυομεταφορας και λίγα που κ που κ τις επόμενες μέρες. Επισης να πω ότι είχα απόλυτη εμπιστοσύνη στο γιατρό μου. Δεν ήταν τυχαία η επιλογή. Έγινε με πολύ αυστηρά κριτήρια κ του βγάζω το καπέλο για το πρωτόκολλο διέγερσης

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!!! Καλούς διπλασιασμούς και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Mommytobe2022 είπε:

Εύχομαι και σε σένα μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία ❤️ Και ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες … νομιζα πως είμαι η μόνη που προσπαθεί να αναλύσει τόσο κάθε εξωσωματική και κάθε εξεταση, και όταν αναφέρω κάτι σε φίλες που καμια σχέση δεν έχουν με το πρόβλημα , τους φαίνονται όλα πολύ πολύπλοκα !!! Ευχαριστώ  κορίτσια όλες σας και χαίρομαι που σας βρηκα σε αυτό το φόρουμ !! 

Μην ευχαριστείς, σκοπός σε τέτοια forum εκτός από την συμπαράσταση και την στήριξη είναι και η συλλογή πληροφοριών ώστε να τα καταφέρουμε όλες με τις λιγότερες "απώλειες¨. Κάθε περίπτωση είναι μοναδική αλλά ο στόχος είναι κοινός.

Η υποβοηθούμενη αναπαραγωγή και γενικά η υπογονιμότητα θεωρώ ότι ειναι ένας πολύ μοναχικός δρόμος γιατί οση στήριξη και να υπάρχει από το περιβάλλον (οικογενειακό και φιλικό) μόνο κάποιος που έχει περπατήσει στον ίδιο δρόμο μπορεί να καταλάβει τις αγωνίες και τα συναισθήματα του ζευγαριού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσο χαίρομαι όταν διαβάζω για θετικά νέα!!! Καλή εγκυμοσύνη σε όλα τα κορίτσια!!!!

 

Εμείς περιμένουμε το σύζυγο να κάνει την παρασκευή μία τελευταία εξέταση την παρασκευή σε ένα ειδικό κέντρο στην αθήνα και μετά θα κλείσουμε ραντεβού με τον γιατρό που θα αναλάβει την εξωσωματική.

Να περιμένω λέτε ε;;;; πριν πάρω και κλείσω ραντεβού για την επιτροπή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιτροπή📅

@Margitc--> 23/9

Ωοληψία ✌️

@Vasilique -- > ?

@elena0212--> ?

@Παρασκευαιδου--> ?

@Jesabell --> ?

@Eva29--> ?

Εμβρυομεταφορά 🙏

@kk88 --> 24/6

 Χοριακή

@Dimi1981 194 🥰

@geokou  359 🥰

@JNtina 111 🥰

@Nansi 940 🥰

@Sabinaret812 🥰

@Αννια27--> 24/06

@geo2222-->

@skorpina78--> 28/6

Εγκυμοσύνη 🤰

@Taggeris

@Avocando

@carpe

@Dimi1981

@Nansi

@geokou

@JNtina

@Sabinaret

@Sylia

Καλημέρα κορίτσια! Τελικά μήπως όταν δεν μπαίνω είμαι πιο γουρλού;;; 🤣 Λείπω για λίγο κ μόλις επιστρέφω τι να δω! Χαμούλης από ετ, θετικές χοριακές κ δεν συμμαζεύεται! Μπράβο μας!

@Syliaτα θερμά μου συγχαρητήρια! Να έχεις τέλειους διπλασιασμούς κορίτσι μου!

@Αννια27@geo2222@skorpina78 περιμένουμε κ τα δικά σας ρεεεεεεεεεε!

@FAITH_άντε κορίτσι μου με το καλό να περάσεις κ στην επόμενη πίστα! Τελείωσες με την επιτροπή οπότε όπου να 'ναι ξεκινάς κ εσύ ...

Πείτε μου εάν ξέχασα κάποια καλέ! Είμαστε πολλές!

Εγώ ξεκίνησα από το Σάββατο τις ενεσούλες μου κ γουστάρω! Αχ, πόσο μου είχαν λείψει! 😉. Την Πέμπτη πάω για υπέρηχο για να δούμε τον αριθμό κ μετά βήμα βήμα για ωοληψία κ.λ.π. Σαν χθες μου φαίνεται που ήμουν πάλι στην διαδικασία αυτή της διέγερσης ... Πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός! Το λέω για τις κοπέλες που αγωνιούν περιμένοντας να έρθει κ η σειρά τους...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Μην ευχαριστείς, σκοπός σε τέτοια forum εκτός από την συμπαράσταση και την στήριξη είναι και η συλλογή πληροφοριών ώστε να τα καταφέρουμε όλες με τις λιγότερες "απώλειες¨. Κάθε περίπτωση είναι μοναδική αλλά ο στόχος είναι κοινός.

Η υποβοηθούμενη αναπαραγωγή και γενικά η υπογονιμότητα θεωρώ ότι ειναι ένας πολύ μοναχικός δρόμος γιατί οση στήριξη και να υπάρχει από το περιβάλλον (οικογενειακό και φιλικό) μόνο κάποιος που έχει περπατήσει στον ίδιο δρόμο μπορεί να καταλάβει τις αγωνίες και τα συναισθήματα του ζευγαριού.

Πόσο δίκιο έχεις κορίτσι μου ❤️ !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η troia είπε:

Για το συνεργάτη/γενετιστή/pr που έχει δίπλα ο κος. Β. δεν έτυχε να έχω ξαναδιαβάσει στο parents...Πάντως εκεί είχε γράψει μια κοπέλα ότι αυτός δεν κάνει φυσικούς...Για τα Intralipids καλά έκανες, μου εξήγησε η Τσεκούρα για ποιο λόγο δε συμφωνεί...

Για το γιατρό μου τώρα, αν σου πω ότι μπροστά στην Τσεκούρα μου φάνηκε ρηχός κι επιφανειακός και όχι ψείρας....Δηλαδή όταν πήγα σε  αυτόν είχα έναν πολύ χοντρό φάκελο από εξετάσεις από την Τσεκούρα και κοίταξε 2,3 πολύ συγκεκριμένα πράγματα πριν ξεκινήσουμε...Αυτό μου φάνηκε κάπως, από την άλλη βέβαια, δε μπήκε σε χωράφια ξένων ειδικοτήτων ,κοίταξε μόνο σαλπιγγογραφία, ορμόνες και σπέρμα...Εγώ έκανα βραχύ πρωτόκολλο με ανταγωνιστές, δεν μου έκανε ορμονολογικές εξετάσεις τη 2η μέρα του κύκλου παρά μόνο υπέρηχο και για να αποφασίσει πόσες μονάδες θα μου έδινε κοίταξε τις πρόσφατες ορμονολογικές που είχα κάνει για την επιτροπή. Και όντως με αυτή την προσέγγιση τα πήγα πάρα πολύ καλά, έβγαλα 16 ωάρια...Από φάρμακα μετά την εμβρυομεταφορά πήρα μόνο προγεστερόνη, το οποίο μου άρεσε, από την άλλη όμως δεν είδε τις εξετάσεις θρομβοφιλίας που είχα κάνει, εγώ από μόνη μου είχα ρωτήσει την Τσεκούρα και μου είχε πει ότι δε χρειάζομαι αντιπηκτική αγωγή και κορτιζόνη...Αλλά αυτό που λες για το χαρακτήρα του ισχύει και για να πω την αλήθεια γι' αυτό και παρέμεινα σε αυτόν. Δηλαδή είναι ευγενικός και ηπίων τόνων άνθρωπος, μου εξηγεί τα πάντα πολύ αναλυτικά, δεν μου αφήνει απορίες και σέβεται τις επιθυμίες μου, π.χ. ζήτησα εμβρυομεταφορά σε φυσικό κύκλο τη δεύτερη φορά και έγινε, παρόλο που τον ξεβόλεψα, γιατί ρισκάραμε να πέσει μέρα Κυριακή. Και γλίτωσα τα cyclacur και τις ενέσεις prolutex και ένιωσα σχεδόν σαν να έχω μείνει έγκυος φυσικά, αφού και τα utrogestan τα έκοψα μόλις ακούσαμε καρδιά. Δηλαδή όπως τον έχω ψυχολογήσει, αν πήγαινες και του έλεγες έχω αυτό το ιστορικό και θέλω μόνο φυσικούς, νομίζω θα το έκανε. Και θα το έκανε και ευσυνείδητα.

Το καταλαβαίνω ότι θέλεις να φύγεις από το Ιασώ, στη θέση σου μάλλον το ίδιο θα έκανα, αλλά πρόσεξε πού θα πας. Σαφώς και υπάρχουν κέντρα με εξίσου καλά μηχανήματα, δεν το συζητώ...Ίσως στο Μητέρα; Δεν ξέρω, μια ιδέα λέω...

Τέλος στο ΝΝΑ είμαι κι εγώ δικαιούχος λόγω του αδερφού μου (και από αυτόν άκουσα το όνομα του Ν.Π. που όλοι τον έχουν Θεό στο Π.Ν.) αλλά στα 39 μου προτίμησα να μη ρισκάρω, παρόλο που το δωρεάν ήταν πολύ δελεαστικό...

Τελικά κατάλαβα λάθος γιατρό (νόμιζα τον Κωστ.) στον οποίο πέτυχαν οι φίλες μου.

Αλλά και αυτά που αναφέρεις για τον δικό σου στην φάση που είμαι και με την εμπειρία που έχω  και με την Τσεκούρα support θα με κάλυπτε η προσέγγισή του.

Όμως μου ειναι τρομερά δύσκολο να ξεκινήσω συλλογή ωαρίων ειδικά με φυσικούς που είναι χρονοβόρα διαδικασία στο κέντρο που αναμφίβολα θα συναντηθώ με τον προηγούμενο γιατρό και το team του, γιατί η αλήθεια είναι ότι ούτε τσακώθηκα ουτε μπήκα σε διαδικασία να πω οτι δεν με κάλυψε η προσέγγισή του.

Στο Μητέρα έκανα ένα ραντεβού με γιατρό εκεί επικεφαλή αλλά επειδή ουτε αυτός ασχολήθηκε με την κατατμηση και οταν ζήτησα PICSI ενώ την κάνουν στο μητέρα μου είπε οτι δεν την θεωρεί απαραίτητη στην περίπτωσή μας και οτι να επιμείνουμε γιατί είμαστε άτυχοι και οτι θα τα καταφέρουμε μόνοι μας!!! Επομένως δεν συνέχισα. Αλλά το μητέρα παραμένει μια δυνατή επιλογή από άποψη εμβρυολογικού.

Σχετικά με το ΝΝΑ ήταν δύσκολη η αποφαση να μην συνεχίσω γιατί το δωρεάν ήταν οχι μονο δελεαστικό αλλά και σωτήριο, αλλά χωρίς χημεία και εμπιστοσύνη στο γιατρό θα ήταν τρομερά δύσκολο. Αν ήταν η πρώτη μου φορά που δεν είχα ιδέα σίγουρα θα το δοκίμαζα. Μετά όμως από δυο αποτυχίες δεν το τόλμησα το βήμα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...