Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις Just now, ο/η mpounio είπε:

Αφού τώρα έχω αράξει στο καναπέ και νιώθω ενόχληση!!!! 

Και πήγαινα και σαν τη χελώνα! 

Καθησε να ξεκουραστείς τώρα μετά από τόσο περπάτημα. Ελπίζω να είναι για λίγο η ενόχληση. Τι να πω μάλλον πρέπει να την πάρουμε πιο πολύ στα σοβαρά την ξεκούραση. Και εμένα μου την ψιλό είπε η γιατρός λεει οταν λέμε ξεκούραση εννοούμε ξαπλωμένη εντελώς σηκώνεσαι για τουαλέτα όχι βόλτες κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι κορίτσια προσέξτε.. δεν θέλει πολύ για να γίνει το οτιδήποτε... Είναι πολύ σημαντικό να προσέχουμε και να μην κάνουμε ότι κάναμε πριν...  Δεν είναι τίποτα  μπροστά στην ψυχούλα που θα γεννηθεί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Ναι κορίτσια προσέξτε.. δεν θέλει πολύ για να γίνει το οτιδήποτε... Είναι πολύ σημαντικό να προσέχουμε και να μην κάνουμε ότι κάναμε πριν...  Δεν είναι τίποτα  μπροστά στην ψυχούλα που θα γεννηθεί..

Έτσι συμφωνώ! 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο πρώτο τρίμηνο είχα ρωτήσει την γιατρό μου όσον αφορά το περπάτημα και μου είπε να κάτσω στα αβγά μου. Επίσης,μου είπε όχι σε ερωτικές επαφές, μετά την αυχενική μας έδωσε το οκ αλλά με προφύλαξη και προσοχή.

Όσον αφορά τις δουλειές, μετά από τα πονακια που είχα αποφάσισα ότι τίποτα δεν είναι πιο σημαντικό από το να είμαι καλά εγώ κ το μωρό και πλέον θα κάνω τα τελείως απαραίτητα και όταν χρειάζεται θα ζητάω βοήθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κι εγώ για λίγο βγαίνω κανένα εικοσαλεπτο και μετά καθισιο, είχα κι εγώ πόνους μου είχε δώσει μαγνήσιο από την αρχή, τώρα 16η w μου το σταμάτησε.Τωρα παίρνω σίδηρο και τις pregnacare πολυβιταμινες.Για κολύμπι κι εμένα μου είπε οκ!Θέλουν λίγο προσοχή όλα κι αν έχεις καφέ λίγο παραπάνω απραξία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω προς το παρόν τα έχω πάει καλά...επαφές μας άφησε από την αρχή...εννοείτε με πολύ προσοχή,περπάτημα ναι αλλά πολύ χαλαρά, να ξεκουράζομαι αρκετά και να μην σηκώνω βάρη ...

Καφέ είδα τελευταία φορά πριν κανα δυο βδομάδες κι από τότε όλα καλα!!!

@mpounioΠου να δεις που είμαι επαρχία κι ενώ ρε παιδιά δεν φαίνεται η κοιλιά ειλικρινά... έρχονται στο μαγαζί και με ρωτάνε αχ είσαι έγκυος;;;Και λέω ρε φίλε ακτίνες Χ έχουν τελος πάντων ή εγώ φαίνομαι τόσο έγκυος και δεν το καταλαβαίνω... 🤣

@Maimoudaki92 Ξεκούραση και ηρεμία....μην σκέφτεσαι το χειρότερο...τώρα το μωράκι μπορεί να νιώσει τα συναισθήματα σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου.Η κοιλιά μου έχει φουσκώσει λιγάκι αλλά σε μένα δν  μου φαίνεται κ πολύ φουσκωμένη. Όμως οι άλλοι καταλαβαίνουν πως είμαι εγκυος. Χθες που πήγα στο ταχυδρομείο η σεκιουριτι μου δίνει του νούμερο κ μετά από λίγα δευτερόλεπτα μου λέει είσαι σε ενδιαφέρουσα; Της λέω ναι κ μου λέει να κάτσω σε μια καρέκλα που είχαν μέσα. Δλδ τόσο πολύ φαίνεται κ γω νομίζω πως δν φαίνεται. Τι να πω! Πάντως ο Κουμπαρος μου που του είπαμε πριν 3 μέρες ότι είμαι εγκυος μου είπε ότι φαίνεται λιγάκι  . Εντάξει αυτός είναι κ άντρας κ ίσως δν το καταλαβαίνει κ πάρα πολύ,αλλά οι γυναίκες ρε κορίτσια αμεσως το καταλαβαίνουν. Τα ρούχα πάντως που κατέβασα τις προάλλες τα καλοκαιρινά δν μου κάνουν παρά μόνο κάτι μακριά κ αέρινα φορέματα κ 2 ολοσωμες φορμες που θα μου κάνουν για κάνα 1 με 2 μηνες ακόμη , μάλλον με αυτά θα τη βγάλω όλο το καλοκαίρι. Η μόνη αγορά που έκανα μέχρι στιγμης ήταν ένα σουτιέν για εγκυμοσυνη χωρις μπανέλες Γτ δν μου κάνει κανένα πλέον κ δν μπορώ να με σφίγγει τώρα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια από εκει που δε το περίμενα έγινε το κακό. Γέννησα στο σπίτι βγηκε ο σάκος έζησα μια φρίκη. Τέλος όλα απεβαλα τα ξημερώματα και είμαι χάλια! 

Έχω μεγάλη αιμορραγία και λιποθύμησα 3 φορές. 

Ελπίζω να είστε καλά.

Δε μπορω να πιστέψω αυτό που συνέβη είμαι χίλια κομμάτια και μονη στο νοσοκομείο χωρίς κανέναν 😭😭😭😭😭😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Κορίτσια από εκει που δε το περίμενα έγινε το κακό. Γέννησα στο σπίτι βγηκε ο σάκος έζησα μια φρίκη. Τέλος όλα απεβαλα τα ξημερώματα και είμαι χάλια! 

Έχω μεγάλη αιμορραγία και λιποθύμησα 3 φορές. 

Ελπίζω να είστε καλά.

Δε μπορω να πιστέψω αυτό που συνέβη είμαι χίλια κομμάτια και μονη στο νοσοκομείο χωρίς κανέναν 😭😭😭😭😭😭

Τι λες τώρα....... γιατί? Λυπάμαι.... ο,τι και να πω, είναι λίγο... τι σου είπαν οι γιατροί?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Κορίτσια από εκει που δε το περίμενα έγινε το κακό. Γέννησα στο σπίτι βγηκε ο σάκος έζησα μια φρίκη. Τέλος όλα απεβαλα τα ξημερώματα και είμαι χάλια! 

Έχω μεγάλη αιμορραγία και λιποθύμησα 3 φορές. 

Ελπίζω να είστε καλά.

Δε μπορω να πιστέψω αυτό που συνέβη είμαι χίλια κομμάτια και μονη στο νοσοκομείο χωρίς κανέναν 😭😭😭😭😭😭

Κορίτσι μου πως είσαι τώρα; έχω συγκλονιστει με όσα περιγράφεις! Δεν έχω λόγια πραγματικά! 😭😭        Εύχομαι πραγματικά Ο Θεός να σου δίνει δύναμη! 🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Κορίτσια από εκει που δε το περίμενα έγινε το κακό. Γέννησα στο σπίτι βγηκε ο σάκος έζησα μια φρίκη. Τέλος όλα απεβαλα τα ξημερώματα και είμαι χάλια! 

Έχω μεγάλη αιμορραγία και λιποθύμησα 3 φορές. 

Ελπίζω να είστε καλά.

Δε μπορω να πιστέψω αυτό που συνέβη είμαι χίλια κομμάτια και μονη στο νοσοκομείο χωρίς κανέναν 😭😭😭😭😭😭

Τι να πω ρε κορίτσι μου... Πολύ κρίμα... Λυπάμαι πάρα πολύ.. Εσύ να συνέλθεις γρήγορα εύχομαι μόνο και ότι είναι να γίνει θα γίνει. Μου είχε φύγει κ εμένα στην τουαλέτα αλλά στη 10η εβδομάδα..ξερω πως νιώθεις και εύχομαι να είναι η τελευταία δυσάρεστη κατάσταση που βιώνεις.. ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Κορίτσια από εκει που δε το περίμενα έγινε το κακό. Γέννησα στο σπίτι βγηκε ο σάκος έζησα μια φρίκη. Τέλος όλα απεβαλα τα ξημερώματα και είμαι χάλια! 

Έχω μεγάλη αιμορραγία και λιποθύμησα 3 φορές. 

Ελπίζω να είστε καλά.

Δε μπορω να πιστέψω αυτό που συνέβη είμαι χίλια κομμάτια και μονη στο νοσοκομείο χωρίς κανέναν 😭😭😭😭😭😭

Λυπάμαι πάρα πολύ για: αυτό που σου συνέβη....☹️ Ο Θεός να σου δώσει δύναμη να το ξεπεράσεις....μόνο κουράγιο και υπομονή εύχομαι, τι να πω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ χάλια ψυχολογία! Σας ευχαριστώ όλες κορίτσια! Ευχαριστώ πολύ! 

Σε λίγες ώρες θα με κάνουν αποξεση γιατί έχω κάποια υπολοιματα και μου προκαλούν αιμοραγια. 

Δε μπορώ να το συνειδητοιησω ακόμα ότι το έχασα 😭🥺🥺🥺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Πολύ χάλια ψυχολογία! Σας ευχαριστώ όλες κορίτσια! Ευχαριστώ πολύ! 

Σε λίγες ώρες θα με κάνουν αποξεση γιατί έχω κάποια υπολοιματα και μου προκαλούν αιμοραγια. 

Δε μπορώ να το συνειδητοιησω ακόμα ότι το έχασα 😭🥺🥺🥺

Αχ κορίτσι μου γλυκό, το ξέρω... Ίσως να υπήρχε κάποια ανωμαλία στο έμβρυο για αυτό έγινε ότι έγινε... Όλα για κάποιο λόγο γίνονται..  σου είπε η γιατρός σου για ποιο λόγο συνέβη το κακό; γιατί ρε παιδί μου δεν είναι να πεις ότι σταμάτησε η καρδούλα του.. αποκολλήθηκε ολόκληρο...  θα κάνετε κάποιες εξετάσεις να βρείτε το λόγο; κουράγιο σου εύχομαι όπως κ να χει!! Η απόξεση δεν είναι τίποτα μην ανησυχείς..  ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Κορίτσια από εκει που δε το περίμενα έγινε το κακό. Γέννησα στο σπίτι βγηκε ο σάκος έζησα μια φρίκη. Τέλος όλα απεβαλα τα ξημερώματα και είμαι χάλια! 

Έχω μεγάλη αιμορραγία και λιποθύμησα 3 φορές. 

Ελπίζω να είστε καλά.

Δε μπορω να πιστέψω αυτό που συνέβη είμαι χίλια κομμάτια και μονη στο νοσοκομείο χωρίς κανέναν 😭😭😭😭😭😭

Κορίτσι μου λυπήθηκα πολύ όταν διάβασα τα νέα σου!!! Απίστευτο πραγματικά, εύχομαι δύναμη και ό,τι χρειαστείς να μας το λες να βγαίνει από μέσα σου. Η περιγραφή σου μου θύμησε την πρώτη μου αποβολή το 2019 όπου έσπασαν ξαφνικά τα νερά στον 4ο μήνα και γέννησα σπίτι. Άστα δύσκολη φάση, τώρα πριν ένα μήνα έχασα πάλι ένα μωράκι το είχα γράψει στην ομάδα. Τι να πω, τα λόγια περισσέυουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Αχ κορίτσι μου γλυκό, το ξέρω... Ίσως να υπήρχε κάποια ανωμαλία στο έμβρυο για αυτό έγινε ότι έγινε... Όλα για κάποιο λόγο γίνονται..  σου είπε η γιατρός σου για ποιο λόγο συνέβη το κακό; γιατί ρε παιδί μου δεν είναι να πεις ότι σταμάτησε η καρδούλα του.. αποκολλήθηκε ολόκληρο...  θα κάνετε κάποιες εξετάσεις να βρείτε το λόγο; κουράγιο σου εύχομαι όπως κ να χει!! Η απόξεση δεν είναι τίποτα μην ανησυχείς..  ♥️

Τι να πω λένε ότι για να το έχασα κάτι δεν πήγαινε καλά. Δε ξέρω γιατί. Όλα ήταν καλά είχα μια εβδομάδα πριν κάποιες καφέ σταγόνες πηρα τα utrogestan και ηταν ολα καλά. Την Πέμπτη ειχα πονακια μίλησα με τη γιατρό μου μου είπε ξεκουρασου όλα καλά. Παρασκευή πονακια έντονα δεν ήξερα ότι είναι συσπάσεις και τα ξημερώματα πηγα τουαλέτα και ένοιωθα από τον κόλπο μου να βγαίνει ο σάκος. Έπαθα σοκ το είδε και ο άντρας μου τον κρατούσε να μη βγει. Σκέτη φρικη. Μόλις ήρθε τι ασθενοφόρο που με σήκωσαν να με πάρουν βγηκε ολόκληρος και κρεμόταν ανάμεσα στα πόδια μου ώσπου φτάσαμε στο νοσοκομείο και έσπασε εκει και τον έκοψαν 😭😭😭😭

Η γιατρός μου Χ θα φάει με έγραψε κανονικα. Την πηρα σοκαρισμένη 3 τα ξημερώματα λεω βγαίνει ο σάκος τι κανωωωωω; και λεει πηγαινε στην ιδιωτική κλινική θα έχει εκεί ατομα και τη λεει ο άντρας μου ότι καλέσαμε ήδη ασθενοφόρο δε μπορούσε αυτός να με πάει στην κατασταση μου και τη δική του. Και η άλλη ειπεε ααα οκ να πάτε μάλλον αποβολή είναι δεν είναι τίποτα. Ούτε καν πήρε ένα τηλέφωνο να δει τι έγινε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Κορίτσι μου λυπήθηκα πολύ όταν διάβασα τα νέα σου!!! Απίστευτο πραγματικά, εύχομαι δύναμη και ό,τι χρειαστείς να μας το λες να βγαίνει από μέσα σου. Η περιγραφή σου μου θύμησε την πρώτη μου αποβολή το 2019 όπου έσπασαν ξαφνικά τα νερά στον 4ο μήνα και γέννησα σπίτι. Άστα δύσκολη φάση, τώρα πριν ένα μήνα έχασα πάλι ένα μωράκι το είχα γράψει στην ομάδα. Τι να πω, τα λόγια περισσέυουν.

Σε ευχαριστώ πολύ. Ναι θυμάμαι που μας έγραφες στην ομάδα και πράγματικα λυπάμαι για αυτές τις εμπειρίες. Έτσι ακριβώς μόνο που δεν έσπασε σε μένα ο σάκος απλά πέτρωσε η κοιλιά μου και έκανε συσπάσεις που δε ήξερα ότι είναι συσπάσεις. Και βγήκε ολόκληρο το γέννησα σπίτι και κρεμόταν  από τα πόδια μου. Φρικη το έβλεπε και ο άντρας μου και προσπαθούσε να βοηθήσει σοκαρισμενος. Το ίδιο και εγω 16 και 4 😭

Θα το στείλουν για ταφή είπαν 😭

Εσυ μετά το 2019 έμεινες τωρα και κατέληξε παλι ετσι; 😕

Γιατι ρε γμτ δε μπορώ να το πιστέψω. Με έχουν και είναι στα διπλανά δωματια όλο κοπέλες που γέννησαν με τα μωράκια τους και εγω εδώ μονη περιμένω για αποξεση. 

Γνωρίζεις πόσο καιρό μετά μπορείς να ξεκινήσεις προσπάθειες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Ναι θυμάμαι που μας έγραφες στην ομάδα και πράγματικα λυπάμαι για αυτές τις εμπειρίες. Έτσι ακριβώς μόνο που δεν έσπασε σε μένα ο σάκος απλά πέτρωσε η κοιλιά μου και έκανε συσπάσεις που δε ήξερα ότι είναι συσπάσεις. Και βγήκε ολόκληρο το γέννησα σπίτι και κρεμόταν  από τα πόδια μου. Φρικη το έβλεπε και ο άντρας μου και προσπαθούσε να βοηθήσει σοκαρισμενος. Το ίδιο και εγω 16 και 4 😭

Θα το στείλουν για ταφή είπαν 😭

Εσυ μετά το 2019 έμεινες τωρα και κατέληξε παλι ετσι; 😕

Γιατι ρε γμτ δε μπορώ να το πιστέψω. Με έχουν και είναι στα διπλανά δωματια όλο κοπέλες που γέννησαν με τα μωράκια τους και εγω εδώ μονη περιμένω για αποξεση. 

Γνωρίζεις πόσο καιρό μετά μπορείς να ξεκινήσεις προσπάθειες;

Ναι καταλαβαίνω, είναι δύσκολο να πηγαίνουμε στο μαιευτήριο και αντί για χαρά να είναι για κάτι άσχημο! Αχ και μένα βγήκε σε θέση όπως γεννιούνται και κρεμόταν ευτυχώς ήμουν στο πατρικό μου και η μαμά μου μέσα στον πανικό το έπιασε. Τότε αδιαθέτησα μετά από 45 μέρες αλλά αργήσαμε για νέα προσπάθεια καθώς έπρεπε να κάνω αφαίρεση ινωμυώματος. Στη δευτερη μου κύηση που έληξε άδοξα στα καλά καθούμενα λόγω ξαφνικής αποκόλλησης αρχές 3ου μήνα τώρα καθάρισα από περίοδο και Τρίτη θα πάω γιατρό ώστε να με δει και να δούμε τι θα κάνουμε. Η πρώτη ήταν φυσική σύλληψη μετά από 3 χρόνια προσπάθειας και τώρα πήγαμε με εξωσωματική γιατί έχουμε ένα θέμα στο σπέρμα και δεν θέλαμε να περιμένουμε πολύ. Εσύ είσαι μικρή θα τα καταφέρεις σύντομα, εγώ στα 37 μου αισίως και δε σου κρύβω ότι φοβάμαι πολύ!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Τι να πω λένε ότι για να το έχασα κάτι δεν πήγαινε καλά. Δε ξέρω γιατί. Όλα ήταν καλά είχα μια εβδομάδα πριν κάποιες καφέ σταγόνες πηρα τα utrogestan και ηταν ολα καλά. Την Πέμπτη ειχα πονακια μίλησα με τη γιατρό μου μου είπε ξεκουρασου όλα καλά. Παρασκευή πονακια έντονα δεν ήξερα ότι είναι συσπάσεις και τα ξημερώματα πηγα τουαλέτα και ένοιωθα από τον κόλπο μου να βγαίνει ο σάκος. Έπαθα σοκ το είδε και ο άντρας μου τον κρατούσε να μη βγει. Σκέτη φρικη. Μόλις ήρθε τι ασθενοφόρο που με σήκωσαν να με πάρουν βγηκε ολόκληρος και κρεμόταν ανάμεσα στα πόδια μου ώσπου φτάσαμε στο νοσοκομείο και έσπασε εκει και τον έκοψαν 😭😭😭😭

Η γιατρός μου Χ θα φάει με έγραψε κανονικα. Την πηρα σοκαρισμένη 3 τα ξημερώματα λεω βγαίνει ο σάκος τι κανωωωωω; και λεει πηγαινε στην ιδιωτική κλινική θα έχει εκεί ατομα και τη λεει ο άντρας μου ότι καλέσαμε ήδη ασθενοφόρο δε μπορούσε αυτός να με πάει στην κατασταση μου και τη δική του. Και η άλλη ειπεε ααα οκ να πάτε μάλλον αποβολή είναι δεν είναι τίποτα. Ούτε καν πήρε ένα τηλέφωνο να δει τι έγινε. 

Είναι σοκαριστικές αυτές οι καταστάσεις.. δυστυχώς όμως έχουν συμβεί κ συμβαίνουν σε πολλές κοπέλες... μην απελπιζεσαι... Μετά από 2-3 περιόδους αρχίζεις προσπάθειες πάλι. Θα σου τα πει κ ο γυναικολόγος... 

Όταν σκληραίνει η κοιλιά είναι γιατί γίνονται συσπάσεις της μήτρας. Και εάν είναι συνεχείς δεν είναι καλό σημάδι.

Καλά η γιατρός σου άκυρη εντελώς.. τι συμπεριφορά ήταν αυτή που περιέγραψες; Και με όλο το θάρρος κ χωρίς να παρεξηγηθω νομίζω ότι θα έπρεπε να σου έχει δώσει το μαγνήσιο που χαλαρώνει τους μύες της μήτρας. Δεν λέω ότι θα είχε αποφευχθεί το μοιραίο αλλά θα είχε γίνει μια προσπάθεια τουλάχιστον να μην έχεις συσπάσεις. 

Και αυτό με το μαιευτήριο που είσαι γι'αυτό το λόγο μέσα είναι ψυχοφθόρο κορίτσι μου το ξέρω... Κ εγώ είχα μπει κ έσπρωχνα να γεννηθεί ένα νεκρό μωρό κ από δίπλα ακουγοντουσαν κλάματα μωρών και χαράς. Να είσαι δυνατή... Ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός μαζί με την αγάπη των δικών σου ανθρώπων!! Θα το ξεπεράσεις και όλα θα έρθουν στην ώρα τους!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Ναι καταλαβαίνω, είναι δύσκολο να πηγαίνουμε στο μαιευτήριο και αντί για χαρά να είναι για κάτι άσχημο! Αχ και μένα βγήκε σε θέση όπως γεννιούνται και κρεμόταν ευτυχώς ήμουν στο πατρικό μου και η μαμά μου μέσα στον πανικό το έπιασε. Τότε αδιαθέτησα μετά από 45 μέρες αλλά αργήσαμε για νέα προσπάθεια καθώς έπρεπε να κάνω αφαίρεση ινωμυώματος. Στη δευτερη μου κύηση που έληξε άδοξα στα καλά καθούμενα λόγω ξαφνικής αποκόλλησης αρχές 3ου μήνα τώρα καθάρισα από περίοδο και Τρίτη θα πάω γιατρό ώστε να με δει και να δούμε τι θα κάνουμε. Η πρώτη ήταν φυσική σύλληψη μετά από 3 χρόνια προσπάθειας και τώρα πήγαμε με εξωσωματική γιατί έχουμε ένα θέμα στο σπέρμα και δεν θέλαμε να περιμένουμε πολύ. Εσύ είσαι μικρή θα τα καταφέρεις σύντομα, εγώ στα 37 μου αισίως και δε σου κρύβω ότι φοβάμαι πολύ!!! 

 

Τι να πω τραγικές και σοκαρίστηκες εμπειρίες είναι αυτές. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνουν και γιατί είναι τόσο συχνές. Από όσο μου είπαν εδώ στο νοσοκομείο είναι συχνό φαινόμενο και στο 2ο τρίμηνο που το θεωρούσα αδύνατο.

Ελπίζω τώρα που καθάρισες να πανε όλα καλά και να εχεις σύντομα νέα τελειομηνη εγκυμοσύνη. Έχεις ακόμα καιρό μη σε αγχώνει η ηλικία θα είναι λίγο πιο δύσκολο αλλά θα ερθει. 

29 είμαι αλλά το θέλαμε πολύ και ο άντρας μου είναι 43. Πιστεύω θα ερθει κάποια στιγμή (να πάει καλά η αποξςση σε λίγο και να καθαρισω) αλλα ήθελα όσο πιο σύντομα αφού το πήραμε απόφαση. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Είναι σοκαριστικές αυτές οι καταστάσεις.. δυστυχώς όμως έχουν συμβεί κ συμβαίνουν σε πολλές κοπέλες... μην απελπιζεσαι... Μετά από 2-3 περιόδους αρχίζεις προσπάθειες πάλι. Θα σου τα πει κ ο γυναικολόγος... 

Όταν σκληραίνει η κοιλιά είναι γιατί γίνονται συσπάσεις της μήτρας. Και εάν είναι συνεχείς δεν είναι καλό σημάδι.

Καλά η γιατρός σου άκυρη εντελώς.. τι συμπεριφορά ήταν αυτή που περιέγραψες; Και με όλο το θάρρος κ χωρίς να παρεξηγηθω νομίζω ότι θα έπρεπε να σου έχει δώσει το μαγνήσιο που χαλαρώνει τους μύες της μήτρας. Δεν λέω ότι θα είχε αποφευχθεί το μοιραίο αλλά θα είχε γίνει μια προσπάθεια τουλάχιστον να μην έχεις συσπάσεις. 

Και αυτό με το μαιευτήριο που είσαι γι'αυτό το λόγο μέσα είναι ψυχοφθόρο κορίτσι μου το ξέρω... Κ εγώ είχα μπει κ έσπρωχνα να γεννηθεί ένα νεκρό μωρό κ από δίπλα ακουγοντουσαν κλάματα μωρών και χαράς. Να είσαι δυνατή... Ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός μαζί με την αγάπη των δικών σου ανθρώπων!! Θα το ξεπεράσεις και όλα θα έρθουν στην ώρα τους!!

Διάβαζα εδώ η αλήθεια είναι περιπτώσεις αλλά ποτέ δε περιμένεις ότι θα συμβεί σε εσένα. Είναι συχνό και πολλές κοπέλες το έχουν περάσει. Τι να πω 😐

Μακαρι να πάει καλά η αποξεση και όσο πιο σύντομα να ξεκινήσουμε γιατί καναμε πάνω από 8μημο για να τα καταφέρουμε. 😔😔😔

Δε το ήξερα ότι είναι συσπάσεις και πως είναι αλλά είχε πετρωσει και δε μπορούσα να κουνήθω απλά επαναπαυτηκα στο ότι μου είπε δεν είναι τίποτα ξεκουρασου. 

Τραγική δεν ξέρω γιατι συμπεριφερθηκε ετσι σίγουρα εφόσον πηγα σε εφημερεύοντα σε δημόσιο δε μπορούσε να έρθει αλλά ουτε ένα τηλέφωνο χθες η σήμερα να δει τι έγινε; Πιστεύω πως έπρεπε ένα τηλ να πάρει όπου και αν πηγα.

Το έχεις ζήσει και καταλαβαίνεις 😔 τι να πω! Ελπίζω τουλάχιστον να συνελθω να διορθωθεί ότι πρέπει να διορθωθεί και να ξεκινήσω να κάνω εξετάσεις.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Διάβαζα εδώ η αλήθεια είναι περιπτώσεις αλλά ποτέ δε περιμένεις ότι θα συμβεί σε εσένα. Είναι συχνό και πολλές κοπέλες το έχουν περάσει. Τι να πω 😐

Μακαρι να πάει καλά η αποξεση και όσο πιο σύντομα να ξεκινήσουμε γιατί καναμε πάνω από 8μημο για να τα καταφέρουμε. 😔😔😔

Δε το ήξερα ότι είναι συσπάσεις και πως είναι αλλά είχε πετρωσει και δε μπορούσα να κουνήθω απλά επαναπαυτηκα στο ότι μου είπε δεν είναι τίποτα ξεκουρασου. 

Τραγική δεν ξέρω γιατι συμπεριφερθηκε ετσι σίγουρα εφόσον πηγα σε εφημερεύοντα σε δημόσιο δε μπορούσε να έρθει αλλά ουτε ένα τηλέφωνο χθες η σήμερα να δει τι έγινε; Πιστεύω πως έπρεπε ένα τηλ να πάρει όπου και αν πηγα.

Το έχεις ζήσει και καταλαβαίνεις 😔 τι να πω! Ελπίζω τουλάχιστον να συνελθω να διορθωθεί ότι πρέπει να διορθωθεί και να ξεκινήσω να κάνω εξετάσεις.

 

Όλα καλά θα πάνε με την απόξεση. Μην ανησυχείς.. θα σου δώσουν κ αντιβίωση για λίγες μέρες. Να βρεις ένα καλό γιατρό στην περιοχή που είσαι κ να κάνετε όλες τις προβλεπόμενες εξετάσεις. Ο γιατρός στα δύσκολα φαίνεται.. να ξεγεννάνε όλοι ξέρουν... Επίσης κ στο έμβρυο καλό θα ήταν να γίνουν εξετάσεις για να ξέρετε εάν υπήρχε κάτι παθολογικό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου,εστίασε σε σένα τώρα και κυρίως στην ψυχική σου υγεία.  Κοίτα να ηρεμήσεις, να προσπαθήσεις να το αφήσεις πίσω σου. Σίγουρα καλό είναι να κάνεις εξετάσεις κι εσύ και το έμβρυο για να δείτε τι ακριβώς μπορεί να το προκάλεσε.  Και μετά να ξεκινήσετε νέες προσπάθειες. Εύχομαι σύντομα να μάθουμε ευχάριστα νέα και να αποκτήσετε ένα γερό μωράκι! Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maimoudaki92 στενοχωρήθηκα ειλικρινά πάρα πολύ. Το ξέρω, επειδή το έχω περάσει ότι είναι πολύ δύσκολο να το ξεπεράσεις. 

Σου εύχομαι καλή δύναμη και γρήγορη ανάρρωση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • @Elli13 κοριτσιιιιιι μμμ τι καλααα!!!! Ήμουν σίγουρη ότι θ ήταν όλα καλά! Το σώμα σου θυμάται και ξέρει ακριβώς τι πρέπει ν κάνει!!!! Αχχχχ ακούσαμε την πρώτη καρδούλα !!!❤️❤️❤️ ποσό είσαι τώρα;;;  Εγώ η θ πάω τη Παρασκευή η από βδομάδα! Μ είπε ο γιατρός καλυτερα από βδομάδα γ ν ακούσουμε σίγουρα καρδούλα αλλά εμένα ο άντρας θ λείπει σε ταξίδι! Όποτε λέω ν πάω τη Παρασκευή κ αν δν ακούσουμε δν θ αγχωθώ ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΧΩΘΩ ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΧΩΘΩ και θ ξαναπάω από βδομάδα που θ γυρίσει ο συζυγος! Πιστεύω πως όλα είναι καλά , έδωσε το σήμα του το μικρακι μ με τις ναυτίες π έχω!  @Naty @Θέτις Κ. @Girly είμαστε οι επόμενες ❤️❤️
    • Έλα ντε ; Και εγω αυτό αναρωτιέμαι ήπια 600ml ζαχαρονερό είναι δυνατόν να είναι τα ίδια όρια ;
    • Κορίτσια δεν θα παρω τηλ θα περιμένω και την άλλη φορα τα ίδια έγινε με τον θυρεοειδή και ειχα πανικοβληθεί δεν μου απάντησε ποτε στο μήνυμα μου άσε που ντράπηκα κιολας που του εστειλα μνμ στο κινητό του χωρις μου το δώσει ο ιδιος.. έτρεχα από μόνη μου σε ενδοκρινολόγο μεγάλη βδομαδα τελευταία στιγμή να βρω γιατρό να με δεχτεί  και αποτελέσματα ήταν να μην δώσει καν σημασία στην τιμή του θυρεοειδή  Δεν μου είπε ποτε να του στέλνω αποτελέσματα από εξετάσεις και απο την μια το καταλαβαίνω δεν είναι ιδιώτης να το εχω όποτε θέλω στο τηλέφωνο.. το ήξερα ότι θα γίνει αυτό από την στιγμή που πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο 🤷‍♀️
    • Όμως αυτά είναι τα όρια της καμπύλης των 75! Πώς γίνεται να είναι ίδια και για τα 100? Νομίζω κι εγώ να πάρεις να ρωτήσεις, εγώ τουλάχιστον θα ρώταγα και μη σε νοιάζει τι σου είπανε για επείγοντα! 
    • Έλα μπράβο κορίτσι μου όλα καλά πηγαίνουν με το μωρακι σου ήθελε λίγο το χρόνο του η καρδούλα ήταν νωρίς για αυτό 🥰 εγω είμαι με τον αντρα σου 100% τώρα να σου την αλήθεια έχει δίκιο επειδή πάνω κάτω ήμουν στην ίδια κατάσταση με εσενα θέλεις βοηθεια έστω να περάσεις ο πρώτο τρίμηνο σίγουρα θα πάρεις το παιδάκι σου αγκαλιά και εγω την επαιρνα και την παίρνω ακόμα που έχει πάει 12 κιλά αλλά στην αρχή τουλάχιστον προσπαθούσα να μην την παίρνω με το παραμικρό αγκαλιά συνήθως καθόμουν στον καναπε και μου την έδινε η μαμα μου όποτε με χρειαζόταν  Με το καλοοοοο 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...