Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Μην βάζεις τέτοιες ιδέες γιατί προβλέπω από αύριο να εξαντλούνται!!!!

Για να σας βοηθήσω υπάρχουν Doppler συσκευές  που μπορείς να ακούς την καρδιά του μωρού σου κάθε μέρα! Κάνει από 50€ στη σελίδα της hometest κ το σκεφτόμουν σοβαρά να πάρω χαχαχα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 43 λεπτά, ο/η mpounio είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια! Εύχομαι σε όλες μας να έχουμε μια υπέροχη εγκυμοσύνη με υγιή μωράκια! 

Εγώ τον άλλο μήνα πατάω τα 40 και περιμένω το 2ο παιδάκι μου μετά από 11 χρόνια!Έχω ήδη εναν κορίτσαρο. Πριν 8 χρόνια είχα μια αυτόματη αποβολή στην αρχή τις κύησης και τώρα... εκεί που δεν το περιμέναμε μας ήρθε! 

Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί τελικά και σε αυτή την ηλικία μπορούμε να γίνουμε όλες μας μανούλες με φυσιολογική σύλληψη εκεί που δεν το περιμένουμε! 

Εγώ διανύω την 13η εβδομάδα, έχω μια πολύ καλή αυχενική αλλά λόγω ηλικίας  αύριο θα κάνω και το nipt test. 

Καλώς ήρθες κοριτσάρα  κ με το καλό το μωράκι σου κ να σου ζήσει η κόρη σου! Δίνεις ελπίδα σε όλες τις γυναίκες που είναι 40 κ προσπαθούν για το πρώτο μωράκι! Όλα γίνονται αν υπάρχει θέληση κ πίστη. Αφού η αυχενική σου είναι καλή κ τα αποτελέσματα του νιπτ θα είναι εξίσου καλά! Λόγω ηλικίας καλά έκανες κ έκανες το νιπτ για να είσαι απόλυτα σίγουρη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annoula1987 είπε:

Καλωσήρθες!!! Κι εγώ έχω γιο 10 ετών! Τώρα περιμένω τον δεύτερο γιο! Εσάς σας είπαν φύλο? Καλά αποτελέσματα με την εξέταση!!

Εμείς δεν θα μάθουμε, με το ζόρι κρατιέμαι βέβαια!!!

Θα μας κάνουνε party οι φίλοι μας για την αποκάλυψη φύλου!

Εύχομαι να φανεί καθαρά την άλλη Πέμπτη που έχω ραντεβού για να το οργανώσουμε άμεσα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Anna Tsak είπε:

Εκτός από φυστικοβούτυρο πλέον μπορείς να βρεις πολλά γιατί ούτε εγώ το τρώω. Εγώ παίρνω ταχίνι με κακάο που δεν έχει κάποια περίεργη γεύση και μαρμελάδα με stevia κυρίως αυτή με την φράουλα την πεθαίνω.

Απλά βαρέθηκα να τρώω κάθε μέρα ψωμί! Έχω πάρει και κάτι φρυγανιές στρόγγυλες πολύ νόστιμες, αλλά έχω στερέψει από ιδέες!!

Ακριβώς αυτό έπαθα και εγω βαρέθηκα συνέχεια να τρώω ψωμί. Θα τελειώσω και τα τελευταία τοστάκια που πήρα χθες και θα δω για φρυγανιές, ομελέτες, μπάρες κλπ και εγω 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η mpounio είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια! Εύχομαι σε όλες μας να έχουμε μια υπέροχη εγκυμοσύνη με υγιή μωράκια! 

Εγώ τον άλλο μήνα πατάω τα 40 και περιμένω το 2ο παιδάκι μου μετά από 11 χρόνια!Έχω ήδη εναν κορίτσαρο. Πριν 8 χρόνια είχα μια αυτόματη αποβολή στην αρχή τις κύησης και τώρα... εκεί που δεν το περιμέναμε μας ήρθε! 

Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί τελικά και σε αυτή την ηλικία μπορούμε να γίνουμε όλες μας μανούλες με φυσιολογική σύλληψη εκεί που δεν το περιμένουμε! 

Εγώ διανύω την 13η εβδομάδα, έχω μια πολύ καλή αυχενική αλλά λόγω ηλικίας  αύριο θα κάνω και το nipt test. 

Καλώς ήλθες στην ομάδα! Τι ωραιαα κάθε μέρα μεγαλώνει ☺

Με το καλό εύχομαι και το 2ο παιδάκι σου όλα να πάνε καλά! Καλά αποτελέσματα και στο nipt εύχομαι! Να μας πεις πως πήγε. Ποιο θα κανεις; Έκανα και εγώ το nifty πριν 20 μέρες περίπου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Anna Tsak είπε:

Ρε κορίτσια μου σας κάνει τίποτα από τα ρούχα σας???

Αν και δεν έχω πάρει κιλά, δεν μπορώ να φορέσω τίποτα από τα ρούχα μου νιώθω ότι με πιέζουν πάρα πολύ..

Και σκέφτομαι εάν από τώρα ζορίζομαι με ρούχα στον 8-9 μήνα τι θα κάνω???

Αυτό έχω πάθει και εγώ από τις πρώτες εβδομάδες κιολας. Έχω βάλει 1,5 κιλό κοιλιά δεν εχω πετάξει ακόμη αλλά τα παντελόνια μου δεν κλείνουν. Πήρα ένα κολάν εγκυμοσύνης εδώ και 2 μήνες και έχω βαρεθεί να το βάζω γιατί δεν μου κάνει τιποτς άλλο! 

Φορέματα επειδή δεν φορούσα δεν είχα ετσι για κάθε μέρα παρειγγειλα κάποια και περιμένω πως και πως να έρθουν να βάλω και κάτι άλλο 😀😀😀😀

Με φορέματα μας βλέπω είναι και καλοκαίρι 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dioni20 είπε:

Σκεφτείτε ότι σε πολλές άλλες χώρες κάνουν 2-3 υπέρηχους σε όλη την εγκυμοσύνη!

Εμείς εδώ ίσως το παρακάνουμε και λιγάκι...

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι έχουμε μικρότερο ποσοστό σύνδρομων, γενετικών ανωμαλιών κ.λ.π στα παιδιά στην χώρα μας επειδή ακριβώς κάνουμε τόσες εξετάσεις και τόσους υπερήχους...

Σε λίγες εβδομάδες θα τα ακούμε κιόλας και θα ξέρουμε ότι είναι καλά...

Από ότι κατάλαβα στις περισσότερες το πηγε ανά 1 μήνα το ραντεβού; Εμένα ακόμη ανά 15 μέρες μου το βάζει το επόμενο ραντεβού το έχω την επόμενη Πέμπτη που θα ειμαι 17w. Μετά θα δείξει μπορεί να μου το αλλάξει και έμενα 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να ρωτήσω εσείς έχετε ξεκινήσει κρέμες για ραγάδες; Εάν ναι ποια πιστεύετε ότι είναι καλύτερη; 

Εμένα με είχε πει η γιατρός μετά τον 4 και ακόμα δεν πήρα. Αύριο μπαινω στη 16η εβδομάδα και έλεγα να πάω σε λίγο να πάρω μια στο φαρμακείο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω εσείς έχετε ξεκινήσει κρέμες για ραγάδες; Εάν ναι ποια πιστεύετε ότι είναι καλύτερη; 

Εμένα με είχε πει η γιατρός μετά τον 4 και ακόμα δεν πήρα. Αύριο μπαινω στη 16η εβδομάδα και έλεγα να πάω σε λίγο να πάρω μια στο φαρμακείο.

Στην πρώτη μου εγκυμοσυνη δεν έβαζα τίποτα, δεν έκανα ραγάδες μέχρι που γέννησα και σε 2 μέρες κατέβηκε το γάλα απότομα, γέμισε το στήθος μου... αλλά κοιλιά δεν έχω.  Από όσο έχω διαβάσει, είναι θέμα δέρματος, αν είναι να κάνεις, θα κάνεις.  Θα πάρω μια καλή ενυδατική μόνο σε κανέναν μήνα που ερχόμαστε Ελλάδα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω εσείς έχετε ξεκινήσει κρέμες για ραγάδες; Εάν ναι ποια πιστεύετε ότι είναι καλύτερη; 

Εμένα με είχε πει η γιατρός μετά τον 4 και ακόμα δεν πήρα. Αύριο μπαινω στη 16η εβδομάδα και έλεγα να πάω σε λίγο να πάρω μια στο φαρμακείο.

Με δερματολόγο που το έχω συζητήσει επιμένει ότι το αν θα κάνεις ραγάδες είναι καθαρά θέμα dna.To μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι καλή ενυδάτωση που μπορεί να βοηθήσει μέχρι ένα σημείο. Οι κρέμες που υπόσχονται ότι εξαφανίζουν ραγάδες κ.λ.π είναι πεταμένα λεφτά...

Αυτό μου είπε αυτό σας λέω...εμένα μου πρότεινε ή φυτικά ενυδατικά λαδάκια τύπου argan oil, λάδι καρύδας κ.λ.π ή βούτυρα όπως βούτυρο καριτε, βούτυρο αλόης κ.α....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω εσείς έχετε ξεκινήσει κρέμες για ραγάδες; Εάν ναι ποια πιστεύετε ότι είναι καλύτερη; 

Εμένα με είχε πει η γιατρός μετά τον 4 και ακόμα δεν πήρα. Αύριο μπαινω στη 16η εβδομάδα και έλεγα να πάω σε λίγο να πάρω μια στο φαρμακείο.

Και εμένα μου είπε αφού μπω στον τέταρτο αλλά εγώ χρησιμοποιώ ήδη το bio oil. Έμαθα βέβαια από την κουμπάρα μου που έχουμε την ίδια γιατρό ότι δίνει της frezyderm για ραγάδες οπότε αγόρασα και αυτήν και θα την ξεκινήσω σιγά σιγά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Στην πρώτη μου εγκυμοσυνη δεν έβαζα τίποτα, δεν έκανα ραγάδες μέχρι που γέννησα και σε 2 μέρες κατέβηκε το γάλα απότομα, γέμισε το στήθος μου... αλλά κοιλιά δεν έχω.  Από όσο έχω διαβάσει, είναι θέμα δέρματος, αν είναι να κάνεις, θα κάνεις.  Θα πάρω μια καλή ενυδατική μόνο σε κανέναν μήνα που ερχόμαστε Ελλάδα. 

Αυτό ισχύει παίζει μεγάλο ρόλο η κάθε επιδερμίδα. Η αδερφή μου έβαζε την απλή την nivea και δεν έκανε καθόλου ραγάδες!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Και εμένα μου είπε αφού μπω στον τέταρτο αλλά εγώ χρησιμοποιώ ήδη το bio oil. Έμαθα βέβαια από την κουμπάρα μου που έχουμε την ίδια γιατρό ότι δίνει της frezyderm για ραγάδες οπότε αγόρασα και αυτήν και θα την ξεκινήσω σιγά σιγά!!

Δες στα συστατικά του bio oil γιατί νομίζω έχει ρετινόλη η οποία απαγορεύεται η λήψη της στην εγκυμοσύνη...  Δεν είμαι σίγουρη ότι περιέχει αλλά τσεκαρε το.. 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Δες στα συστατικά του bio oil γιατί νομίζω έχει ρετινόλη η οποία απαγορεύεται η λήψη της στην εγκυμοσύνη...  Δεν είμαι σίγουρη ότι περιέχει αλλά τσεκαρε το.. 😉

Ωχ θα το τσεκάρω με το που πάω σπίτι, ούτε που το σκέφτηκα !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό που λέγαμε για τα τρόφιμα,  να τσεκάρουμε τα συστατικά,  ισχύει και για κρέμες, σαμπουάν και καλλυντικά γενικά. Ειδικά στην περίοδο εγκυμοσύνης! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Anna Tsak είπε:

Ρε κορίτσια μου σας κάνει τίποτα από τα ρούχα σας???

Αν και δεν έχω πάρει κιλά, δεν μπορώ να φορέσω τίποτα από τα ρούχα μου νιώθω ότι με πιέζουν πάρα πολύ..

Και σκέφτομαι εάν από τώρα ζορίζομαι με ρούχα στον 8-9 μήνα τι θα κάνω???

Τίποτα όμως, έχει πεταχτεί η κοιλίτσα τουρλα. Μόνο κάνα δυο καλοκαιρινά φορεματακια που ήταν λίγο άνετα αλλά κ αυτά δεν θα με πάνε για πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω εσείς έχετε ξεκινήσει κρέμες για ραγάδες; Εάν ναι ποια πιστεύετε ότι είναι καλύτερη; 

Εμένα με είχε πει η γιατρός μετά τον 4 και ακόμα δεν πήρα. Αύριο μπαινω στη 16η εβδομάδα και έλεγα να πάω σε λίγο να πάρω μια στο φαρμακείο.

Εγώ ακόμη δεν έχω ξεκινήσει τίποτα, μου είχε πει στην αρχή ότι θα μου πει πότε, οπότε περιμένω οδηγία της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η mpounio είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια! Εύχομαι σε όλες μας να έχουμε μια υπέροχη εγκυμοσύνη με υγιή μωράκια! 

Εγώ τον άλλο μήνα πατάω τα 40 και περιμένω το 2ο παιδάκι μου μετά από 11 χρόνια!Έχω ήδη εναν κορίτσαρο. Πριν 8 χρόνια είχα μια αυτόματη αποβολή στην αρχή τις κύησης και τώρα... εκεί που δεν το περιμέναμε μας ήρθε! 

Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί τελικά και σε αυτή την ηλικία μπορούμε να γίνουμε όλες μας μανούλες με φυσιολογική σύλληψη εκεί που δεν το περιμένουμε! 

Εγώ διανύω την 13η εβδομάδα, έχω μια πολύ καλή αυχενική αλλά λόγω ηλικίας  αύριο θα κάνω και το nipt test. 

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και τα καλά αποτελέσματα της αυχενικής. Τι ευχάριστη έκπληξη εκεί που δεν το περιμένεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maimoudaki92 ο γυναικολόγος το απλό μου είπε να κάνω, εγώ ρώτησα στο εργαστήριο που θα πάω για το μεγαλύτερο πακέτο και μου είπανε ότι επιρεαζεται η ευαισθησια και δεν μου το προτείνουν και εκείνοι. 

Το βασικό μου είπανε 380 ευρώ. 

Εσύ ποιό έκανες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Από ότι κατάλαβα στις περισσότερες το πηγε ανά 1 μήνα το ραντεβού; Εμένα ακόμη ανά 15 μέρες μου το βάζει το επόμενο ραντεβού το έχω την επόμενη Πέμπτη που θα ειμαι 17w. Μετά θα δείξει μπορεί να μου το αλλάξει και έμενα 😀

Και εμένα κάθε δύο βδομάδες ακόμη!🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως όπως λέτε και εγω πιστευω είναι θέμα δέρματος της κάθε μιας κοπέλας. Τόσο καιρό και εγω την καθημερινή μου ενυδατικη έβαζα αλλα μιας και είναι η πρώτη φορά τωρα ειπα να δοκιμάσω και εγώ τις "κρεμες πρόληψης για ραγάδες".

Παντως νομιζω ένα λαδάκι σίγουρα θα είναι ενυδατικό και θα κρατάει πιο ελαστικό τι θερμά. 

Εν τελει επειδή ήμουν προς το δρόμο για το φαρμακείο πηρα της frezyderm 18ε. Τη δοκίμασα τωρα πολύ παχυρευστη μου φάνηκε. Θα δείξει εάν δεν με βολεψει ίσως δοκιμάσω κάποια άλλη. 

Για το bio oil το ήθελα και εγώ γιατι λαδάκι με βολευει περισσότερο άλλα διαβασα σε κριτικές αυτό που είπε η @touloumpitsa για τη ρετινολη 🤔🤔 αν και αυτοί το προτείνουν για την εγκυμοσύνη 🤔🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η mpounio είπε:

Maimoudaki92 ο γυναικολόγος το απλό μου είπε να κάνω, εγώ ρώτησα στο εργαστήριο που θα πάω για το μεγαλύτερο πακέτο και μου είπανε ότι επιρεαζεται η ευαισθησια και δεν μου το προτείνουν και εκείνοι. 

Το βασικό μου είπανε 380 ευρώ. 

Εσύ ποιό έκανες? 

Εχει διαφορά σαν ονομασίες από όσο είδα το nifty, veracity, panorama, harmony κτλ. Εμένα αυτός που έκανα την αυχενική συνεργάζεται με αυτούς που κάνουν το nifty και κάναμε το απλό που βλέπει τις τρισωμιες, το φύλο και 2 3 αλλα πράγματα. Κόστισε 390 και έκανε 10 ημέρες να βγει. 

Εσενα σου είπε ονομασία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Τίποτα όμως, έχει πεταχτεί η κοιλίτσα τουρλα. Μόνο κάνα δυο καλοκαιρινά φορεματακια που ήταν λίγο άνετα αλλά κ αυτά δεν θα με πάνε για πολύ.

Και εγώ έτσι είμαι δύο ρούχα μου κάνουν ακόμα, πρέπει να ξεκινήσω τις αγορές, σκέφτομαι να πάρω αέρινα φορεματάκια όχι αποκλειστικά εγκυμοσύνης που θα τα φορέσω και άλλες χρονιές!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Εχει διαφορά σαν ονομασίες από όσο είδα το nifty, veracity, panorama, harmony κτλ. Εμένα αυτός που έκανα την αυχενική συνεργάζεται με αυτούς που κάνουν το nifty και κάναμε το απλό που βλέπει τις τρισωμιες, το φύλο και 2 3 αλλα πράγματα. Κόστισε 390 και έκανε 10 ημέρες να βγει. 

Εσενα σου είπε ονομασία;

Εγώ θα κάνω το verifi, το απλό πακέτο όμως, το οποίο κοστίζει 450€. Στέλνουν το αίμα στην Αμερική και τα αποτελέσματα βγαίνουν επίσης σε 10 μέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η troia είπε:

Εγώ θα κάνω το verifi, το απλό πακέτο όμως, το οποίο κοστίζει 450€. Στέλνουν το αίμα στην Αμερική και τα αποτελέσματα βγαίνουν επίσης σε 10 μέρες.

Τέλεια! Πιστεύω πως οποίο και να επιλέξουμε από αυτά θα είναι εξίσου καλό. 

Καλά αποτελέσματα να έχεις ☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...