Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις On 19/5/2021 at 5:08 ΜΜ, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Ααα δε το γνώριζα αυτό με τον κύκλο ίσως παίζει ρόλο τότε όπως σου είπε. Ωραία, ναι συζήτησε το να δεις τι θα σου πει ίσως δε χρειαστεί καν, εμένα με 1/378 και 1/500 στη δεύτερη θεωρούνταν μετρίου κινδύνου και για αυτό χρειάστηκε το νιπτ.

Οπότε όλα καλά! 🙂

Καλημέρα!!!

Επικοινώνησα με την γιατρό και μου είπε ότι είναι μία χαρά οι εξετάσεις μου, δεν χρειάζεται να αγχώνομαι για τίποτα. Με καθησύχασε λίγο, την άλλη εβδομάδα έχω ραντεβού οπότε θα τις τα πω και από κοντά!!!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 19/5/2021 at 5:37 ΜΜ, ο/η touloumpitsa είπε:

Μίλα με τη γιατρό σου κ θα σε καθοδηγήσει εκείνη.. Δεν ήξερα ότι παίζει ρόλο ο κύκλος αλλά εφόσον στο είπε θα επηρεάζει κ αυτός.. 

Στη @Maimoudaki92 ήταν  διπλάσιες+ οι πιθανότητες για τρισωμια σε σχέση με το δικο σου ποσοστό κ τελικά της είπαν όλα καλά... Οπότε μην απελπιζεσαι... Το πιο πιθανό είναι να είναι όλα τέλεια... 😊

Ευτυχώς από ότι μου είπε όλα είναι μία χαρά, αγχώθηκα χωρίς λόγο!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/5/2021 at 9:21 ΜΜ, ο/η annoula1987 είπε:

Τελικά με αυτά που διαβάζω, καλά έκανα και πήγα απευθείας για το NIPT! @Anna Tsak προσπάθησε να είσαι ήρεμη, είναι απλά στατιστικές.  Λογικά ο γιατρός θα σε στείλει για περαιτέρω εξετάσεις για να αποκλίσει ότι κατι πάει στραβά. 

Καλά έκανες εννοείται, έχεις  πιο σίγουρα αποτελέσματα!!!

Ακόμα δεν μου είπε κάτι για έξτρα εξετάσεις!!

Την άλλη εβδομάδα έχω πάλι ραντεβού με την γιατρό οπότε θα την ρωτήσω κιόλας για να μου φύγει από το μυαλό μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/5/2021 at 10:17 ΠΜ, ο/η Dioni20 είπε:

Χμ....μίλα με τον γυναικολόγο να σου πει πως θα κινηθείτε...να έχεις στο μυαλό σου ότι η αυχενική δίνει ποσοστά βάση ηλικίας,υπερήχου,αιματολογικών...

Οι βιοχημικές σου βγήκαν;Γιατί εμένα ήταν 1/11000 για τρισωμία 21 και όταν βγήκαν και οι αίματος πήγε 1/15199 .

Θέλω να πω αλλάζει το ποσοστό και μπορεί να πέσουν κι άλλο οι πιθανότητες....επίσης ακόμα και έτσι να μείνει ένα μωρό στα 996 που θα κάνεις θα έχει τρισωμία 21 άρα πάλι καλές νομίζω είναι οι πιθανότητες σου...

Ίσως κάνεις και μια πιο εξιδεικευμένη εξέταση όπως η @Maimoudaki92 και θα δεις που όλα θα είναι καλά.

Οι αιματολογικές μου βγήκαν πριν πάω να κάνω την αυχενική μου, γιατί είχα πάει νωρίς το πρωί.

Ήταν 1/837 και με τις εξετάσεις αίματος πήγε 1/996

Η γιατρός πάντως ευτυχώς είπε ότι είναι μια χαρά οι εξετάσεις. 

Δεν νομίζω να με στείλει για έξτρα εξετάσεις!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Οι αιματολογικές μου βγήκαν πριν πάω να κάνω την αυχενική μου, γιατί είχα πάει νωρίς το πρωί.

Ήταν 1/837 και με τις εξετάσεις αίματος πήγε 1/996

Η γιατρός πάντως ευτυχώς είπε ότι είναι μια χαρά οι εξετάσεις. 

Δεν νομίζω να με στείλει για έξτρα εξετάσεις!!! 

Τέλεια τότε...χαλάρωσε και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/5/2021 at 12:00 ΜΜ, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε πως είστε; Ποιες έχουν ακόμα να κάνουν εξετάσεις αυτή την εβδομάδα; 

Εγώ σήμερα είμαι 15w ακριβώς και επιτέλους έχω ραντεβού στη γυναικολόγο να το δωωωω 🙏

Σε όλο το 1ο τρίμηνο πηρα περίπου 1,5 κιλό και στην πρώτη εβδομάδα του 4 μήνα πηρα μισο κιλό ακόμα ελπίζω να μη πάει έτσι 😀😀😀

Εσεις πόσα κιλά βαλατεε; 

Εγώ έχω ραντεβού στις 3/06 τώρα και δεν θέλω να ανέβω στην ζυγαριά με τίποτα, γιατί το παρά έκανα αυτές τις μέρες, μέχρι πριν 2 εβδομάδες  που ζυγίστηκα δεν είχα βάλει ούτε ένα γραμμάριο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Τέλεια τότε...χαλάρωσε και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου!!!

Όταν φεύγει πάντως το άγχος, άλλη απόλαυση είναι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/5/2021 at 3:31 ΜΜ, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα. Είμαι 37.5 και έχω ΠΗΤ 11/11/2021. Έκανα αυχενική διαφάνεια και PAPP-A στις 12/05 και μου είπαν ότι τα αποτελέσματα μου είναι πάρα πολύ καλά και δεν χρειάζεται να κάνω αμνιοπαρακέντηση ή nipt. Εύχομαι σε όλες να έχουν μία τέλεια και απροβληματιστη εγκυμοσύνη.

Καλώς ήρθες!!!!Εύχομαι να έχεις μία υπέροχη εγκυμοσύνη!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/5/2021 at 5:22 ΜΜ, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Δεν σου έδωσαν γιατί το θεωρούν επικίνδυνο; γιατί θεωρητικα και καλα με βάση το πρωτόκολλο τους εμένα με ειπε κάτω από 1/300 το δινουν. Σίγουρα όμως διαφέρει κάθε εγκυμοσύνη οπότε ίσως για αυτό.

Παντως εγω έχω μια εβδομάδα που το ξεκίνησα και χθες και σήμερα είχα καφέ στο εσώρουχο και μου είπε μπορεί να είναι καξ από το salospir 😒

Εγώ που έχω 1/291 δεν μου έδωσε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Ευτυχώς από ότι μου είπε όλα είναι μία χαρά, αγχώθηκα χωρίς λόγο!!!! 

Τέλεια!!! Χαλάρωσε τώρα και μη σκέφτεσαι κάτι αρνητικό!! 

Κορίτσια πόσο σας έβγαλε το "πάχος" του υγρού στην αυχενική διαφάνεια ο γιατρός;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Εγώ που έχω 1/291 δεν μου έδωσε!

Τέλεια! Μπράβο οπότε ηρεμείς τώρα! Εάν σου είπε ότι ειναι όλα καλά ηρεμησε και παμε για τα επομενααα! Και εγώ 3/6 έχω το επόμενο ραντεβού και ανυπομονώ! 

Να ζήσετε γεροί και ευτυχισμένοι! Τωρα θυμήθηκα ότι είχατε και το γάμο! 😊

@touloumpitsa τα παίρνω από το στόμα την ειπα αν γίνεται κολπικά μηπως έχω λιγότερες παρενέργειες αλλα είπε όχι να τα πάρω από το στόμα 🤔 Ναι ετσι λένε ότι γενικα κάνουν καλό και βοηθούν 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/5/2021 at 10:25 ΠΜ, ο/η touloumpitsa είπε:

Καλημέρα εγκυούλες!!! 

@sweetheart12 καλώς ήρθες.. μου ξέφυγε το ποστ σου.. 😛 

Κορίτσια εκτός την αυχενική κ τις καθιερωμένες αιματολογικές, έχετε κάνει κάποιες άλλες εξετάσεις;; 

Αιματολογικές τις οποίες θα κάνω κάθε μήνα την αυχενική, καλλιέργεια κολπικού υγρού για μεταδιδόμενα νοσήματα και μου έκανε και ένα τεστ ΠΑΠ.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/5/2021 at 10:44 ΠΜ, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Καλημεραααα και από εμένα! Μπα μόνο αιματολογικές και αυχενική προς το παρόν και μου είπε σε κάποιες εβδομάδες θα κανω καλλιέργεια κολπικού υγρού. 

Σκεφτόμουν μια εξέταση που διαβάζω ότι κάνουν κάποιες κοπέλες ποτε γίνεται; Κυστική ινωση; 

Την κυστική ίνωση εγώ την έκανα με τις πρώτες αιματολογικές εξετάσεις.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Τέλεια! Μπράβο οπότε ηρεμείς τώρα! Εάν σου είπε ότι ειναι όλα καλά ηρεμησε και παμε για τα επομενααα! Και εγώ 3/6 έχω το επόμενο ραντεβού και ανυπομονώ! 

Να ζήσετε γερή και ευτυχισμένοι! Τωρα θυμήθηκα ότι είχατε και το γάμο! 😊

@touloumpitsa τα παίρνω από το στόμα την ειπα αν γίνεται κολπικά μηπως έχω λιγότερες παρενέργειες αλλα είπε όχι να τα πάρω από το στόμα 🤔 Ναι ετσι λένε ότι γενικα κάνουν καλό και βοηθούν 🙂

Ποιος ξέρει γιατί..🤔🤔🤔 πάντως οι παρενέργειες από το στόμα είναι πολύ πολύ περισσότερες..  είναι το μόνο σίγουρο.. φίλες μου που τα έπαιρναν αρχικά από το στόμα, τους έρχονταν μέχρι κ λιποθυμία κάποιες στιγμές... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Την κυστική ίνωση εγώ την έκανα με τις πρώτες αιματολογικές εξετάσεις.  

Πραγματικά δε τη γνώριζα καθόλου. Θα τη ρωτήσω στο επόμενο ραντεβού γιατί δε μου την έδωσε 😏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Ποιος ξέρει γιατί..🤔🤔🤔 πάντως οι παρενέργειες από το στόμα είναι πολύ πολύ περισσότερες..  είναι το μόνο σίγουρο.. φίλες μου που τα έπαιρναν αρχικά από το στόμα, τους έρχονταν μέχρι κ λιποθυμία κάποιες στιγμές... 

Χαχα είμαι σίγουρη ότι θα προκαλούν και λιποθυμίες κτλ. Τα νοιώθεις κατευθείαν με το που τα περνεις. Υπομονή μέχρι την Πέμπτη σήμερα δεν ειχα καφέ όποτε την Πέμπτη που θα μιλήσουμε εάν έχει σταματήσει λογικά θα μου τα κόψει 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Χαχα είμαι σίγουρη ότι θα προκαλούν και λιποθυμίες κτλ. Τα νοιώθεις κατευθείαν με το που τα περνεις. Υπομονή μέχρι την Πέμπτη σήμερα δεν ειχα καφέ όποτε την Πέμπτη που θα μιλήσουμε εάν έχει σταματήσει λογικά θα μου τα κόψει 🙏

Ρωτά την πάντως γιατί να μην τα βάζεις κολπικά να δούμε τι θα σου πει.. 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Ρωτά την πάντως γιατί να μην τα βάζεις κολπικά να δούμε τι θα σου πει.. 😊

Ναι ναι θα ρωτήσω! Πάντως πολλές κοπέλες τα παίρνουν κολπικά. Αλλαες 2 μέρες έμειναν 😀 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Τέλεια!!! Χαλάρωσε τώρα και μη σκέφτεσαι κάτι αρνητικό!! 

Κορίτσια πόσο σας έβγαλε το "πάχος" του υγρού στην αυχενική διαφάνεια ο γιατρός;;

Εμενα δε λέει πάχος υγρού νομιζω το ονομάζει ΑΧ Αυχενική διαφάνεια  και στην πρώτη βγηκε 1,30 mm και μια εβδομάδα μετά στον 2ο βγήκε 1,70mm.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Ναι ναι θα ρωτήσω! Πάντως πολλές κοπέλες τα παίρνουν κολπικά. Αλλαες 2 μέρες έμειναν 😀 

Ναι μωρέ... Σε περίπτωση που τα συνεχίσεις για να μην ταλαιπωρεισαι.. Εγώ σήμερα έχω ραντεβού να συζητήσουμε για την αυχενική.. θα του ζητήσω να μου κάνει κ άλλον έναν υπέρηχο.. χλωμό το βλέπω βέβαια.. 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Τέλεια!!! Χαλάρωσε τώρα και μη σκέφτεσαι κάτι αρνητικό!! 

Κορίτσια πόσο σας έβγαλε το "πάχος" του υγρού στην αυχενική διαφάνεια ο γιατρός;;

Εάν θυμάμαι καλά γιατί δεν έχω και τις εξετάσεις μαζί μου 1,70 ήταν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Τέλεια! Μπράβο οπότε ηρεμείς τώρα! Εάν σου είπε ότι ειναι όλα καλά ηρεμησε και παμε για τα επομενααα! Και εγώ 3/6 έχω το επόμενο ραντεβού και ανυπομονώ! 

Να ζήσετε γερή και ευτυχισμένοι! Τωρα θυμήθηκα ότι είχατε και το γάμο! 😊

@touloumpitsa τα παίρνω από το στόμα την ειπα αν γίνεται κολπικά μηπως έχω λιγότερες παρενέργειες αλλα είπε όχι να τα πάρω από το στόμα 🤔 Ναι ετσι λένε ότι γενικα κάνουν καλό και βοηθούν 🙂

Αααχχχχ ευχαριστούμε πάρα πολύ!!!🥰🥰💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Ναι μωρέ... Σε περίπτωση που τα συνεχίσεις για να μην ταλαιπωρεισαι.. Εγώ σήμερα έχω ραντεβού να συζητήσουμε για την αυχενική.. θα του ζητήσω να μου κάνει κ άλλον έναν υπέρηχο.. χλωμό το βλέπω βέβαια.. 😛

Πότε έκανες τον τελευταίο; Ζήτησε τον μήπως και σου κάνει ευκαιρια θα είναι αφου θα πας που θα πας 😀

Να σου πω ναι αν συνεχίσω εννοείται θα την πω γιατί δε με βλέπω καλά 😀😀😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Εμενα δε λέει πάχος υγρού νομιζω το ονομάζει ΑΧ Αυχενική διαφάνεια  και στην πρώτη βγηκε 1,30 mm και μια εβδομάδα μετά στον 2ο βγήκε 1,70mm.

Ναι αυτό είναι.. το "πάχος" του υγρού στον αυχένα... Μια χαρά είναι το 1,7.. πάνω από 2,5 είναι ανησυχητικό μου εξήγησε κ πρέπει να αρχίσεις το ψάξιμο.. 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Πότε έκανες τον τελευταίο; Ζήτησε τον μήπως και σου κάνει ευκαιρια θα είναι αφου θα πας που θα πας 😀

Να σου πω ναι αν συνεχίσω εννοείται θα την πω γιατί δε με βλέπω καλά 😀😀😀

Την Παρασκευή έκανα την αυχενική... Θα με βρίσει λογικά, αλλά θα του το ζητήσω. . 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...