Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα και από εμάς. Χθες το μικρό μου ξυπνούσε ανά δίωρο για να φάει. Προχθές μία φορά στις 4 ώρες και μετά ανά δύο. Τι γίνεται δεν ξέρω. Κορίτσια εσείς που δίνετε φόρμουλα ανά πόσες ώρες τα ταιζετε το βράδυ;

Καλημερα!εμείς χθες για παράδειγμα φάγαμε στις 21.00 και ξύπνησε στο πεντάωρο στις 2.00 και μετά στις 7! Μόνο μια φορά μας έχει πάει σερί είχε φάει στις 12περιπου και ξύπνησε στις 6.30!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα και από εμάς. Χθες το μικρό μου ξυπνούσε ανά δίωρο για να φάει. Προχθές μία φορά στις 4 ώρες και μετά ανά δύο. Τι γίνεται δεν ξέρω. Κορίτσια εσείς που δίνετε φόρμουλα ανά πόσες ώρες τα ταιζετε το βράδυ;

Εμείς τρώμε τελευταίο γεύμα γύρω στις 11μιση-12 και ξυπνάει 6,30-7 Το πρωί...τρώει και ξανακοιμαται μέχρι της 10:30 περίπου.

Πλέον και την μέρα πολλές φορές μου τρώει στο 4ωρο από τις 3 ώρες που έτρωγε μέχρι τώρα. Βέβαια είχε φτασει να πιει και 800ml στο 24ωρο...τώρα έχει μειώσει λίγο τρώει 650-700ml το 24ωρο.Το λέω επειδή προφανώς χορταίνει το παιδι με τόσο γάλα άρα κοιμάται πιο πολύ το βράδυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Εμείς τρώμε τελευταίο γεύμα γύρω στις 11μιση-12 και ξυπνάει 6,30-7 Το πρωί...τρώει και ξανακοιμαται μέχρι της 10:30 περίπου.

Πλέον και την μέρα πολλές φορές μου τρώει στο 4ωρο από τις 3 ώρες που έτρωγε μέχρι τώρα. Βέβαια είχε φτασει να πιει και 800ml στο 24ωρο...τώρα έχει μειώσει λίγο τρώει 650-700ml το 24ωρο.Το λέω επειδή προφανώς χορταίνει το παιδι με τόσο γάλα άρα κοιμάται πιο πολύ το βράδυ.

Κολικούς δεν έχετε; Εγώ με τον θηλασμό δεν μπορώ να ελέγξω πόσο θα φάει, όσο θέλει τρώει. Αν αφήσει το στήθος δοκιμάζω να του δώσω ξανά και αν το πάρει καλώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Κολικούς δεν έχετε; Εγώ με τον θηλασμό δεν μπορώ να ελέγξω πόσο θα φάει, όσο θέλει τρώει. Αν αφήσει το στήθος δοκιμάζω να του δώσω ξανά και αν το πάρει καλώς.

Όχι δεν μας έκανε καθόλου κολικούς.Οτι γκρίνια ειχαμε ήταν από την παλινδρόμηση.Αν καμία φορά ακούω την κοιλίτσα του ή τον δω να ζορίζεται του δίνω λίγο infacolic αλλά συνήθως είναι από την δυσκοιλιότητα λόγω του σιδήρου κι όχι κολικοί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Όχι δεν μας έκανε καθόλου κολικούς.Οτι γκρίνια ειχαμε ήταν από την παλινδρόμηση.Αν καμία φορά ακούω την κοιλίτσα του ή τον δω να ζορίζεται του δίνω λίγο infacolic αλλά συνήθως είναι από την δυσκοιλιότητα λόγω του σιδήρου κι όχι κολικοί.

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη αν έχει δυσκοιλιότητα, παλινδρόμηση ή κολικούς, έχω μπερδευτεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη αν έχει δυσκοιλιότητα, παλινδρόμηση ή κολικούς, έχω μπερδευτεί.

Ο παιδίατρος δε μπορεί να σε βοηθήσει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lenia1983 είπε:

Ο παιδίατρος δε μπορεί να σε βοηθήσει;;;

Παλινδρόμηση μου είπε ότι είναι αλλά δεν είμαι σίγουρη. Γενικά εδώ και δέκα μέρες περίπου έχει αλλάξει πολύ το παιδί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Παλινδρόμηση μου είπε ότι είναι αλλά δεν είμαι σίγουρη. Γενικά εδώ και δέκα μέρες περίπου έχει αλλάξει πολύ το παιδί.

Τεντωνει τα ποδαράκια του σαν να τινάζεται;του έχεις δώσει καθόλου προβιοτικα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Τεντωνει τα ποδαράκια του σαν να τινάζεται;του έχεις δώσει καθόλου προβιοτικα;

Είναι σήμερα Τρίτη μέρα που του δίνω, της biogaia. Μερικές φορές όταν τρώει, αλλά όχι πάντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Είναι σήμερα Τρίτη μέρα που του δίνω, της biogaia. Μερικές φορές όταν τρώει, αλλά όχι πάντα.

Βλέπεις κάποια διαφορά;στους κολικούς και στη δυσκοιλιότητα βοηθούν τα προβιοτικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/2/2022 at 3:08 ΜΜ, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Πως είναι τα μωράκια σας; Εμείς σήμερα γίναμε 3 μηνών κ την Παρασκευή θα κάνουμε το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου . Ποιες από εσάς το κάνατε; Είχαν παρενέργειες τα μικρά σας; Εγώ είμαι ανήσυχη γτ στο προηγούμενο μου έκανε λίγο πυρετουλη αλλά ευτυχως με το ντεπόν δν ξαναέκανε κ τώρα δν θελω να μου κάνει ξανά! Με τον ύπνο πως τα πάτε; Εμένα λίγο καλύτερα τελευταία κ τα βραδιά ξυπνάει στο 4ωρο κάποιες φορές κ άλλες στο 3ωρο. Επίσης βάζει συνέχεια τις μπουνιτσες στο στόμα.Προσπάθησα να του δώσω πιπίλα κ δν την θέλει με τπτ. Αγόρασα τώρα άλλη μάρκα κ είδος μήπως κ την δέχτει γτ θα πρέπει σε κάνα μήνα να ξεκινησω τον απόθηλασμό κ ο δικός μου θέλει συνέχεια το στήθος για πιπιλισμα. 

Εμείς το κάναμε, αλλά δεν είχαμε παρενέργειες. Εμένα πλέον κοιμάται σερί όλη νύχτα, απλώς κοιμάται κάπως αργά. Μπουνίτσες βάζει κι η δικιά μου εδώ και καιρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Εμείς το κάναμε, αλλά δεν είχαμε παρενέργειες. Εμένα πλέον κοιμάται σερί όλη νύχτα, απλώς κοιμάται κάπως αργά. Μπουνίτσες βάζει κι η δικιά μου εδώ και καιρό.

Πες μας τι έχεις κάνει και κοιμάται σερί;;🙂🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/2/2022 at 5:52 ΜΜ, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα.

@sweetheart12Εμείς το κάναμε χθες, πυρετό δεν ανέβασε, λίγο γκρίνια έχει αλλά οκ. Το gel της Frezyderm και μασητικά έχω πάρει και εγώ αλλά για την ώρα δεν τα χρησιμοποιούμε. Ο παιδίατρος είπε ότι ακόμη είναι νωρίς για δόντια. Οι μπουνιτσες στο στόμα είναι και γιατί τώρα ανακαλύπτουν ώρα άκρα τους και είναι αναπτυξιακό στάδιο.

 

Κ μένα μου είπε το ίδιο μια γνωστή μου που την είχε πει ο παιδίατρος ότι είναι αναπτυξιακό στάδιο. Νομίζω πως κ μένα δν τον ενοχλούν παρά πολύ τα ούλα. Εγώ του πηρα κάτι μασητικα πάντως κ θα πάρω κ το τζελ . Την Παρασκευή έχουμε παιδιατρο κ εμβόλιο κ να δω τι θα μου πει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα και από εμάς. Χθες το μικρό μου ξυπνούσε ανά δίωρο για να φάει. Προχθές μία φορά στις 4 ώρες και μετά ανά δύο. Τι γίνεται δεν ξέρω. Κορίτσια εσείς που δίνετε φόρμουλα ανά πόσες ώρες τα ταιζετε το βράδυ;

Λοιπόν τα ίδια κάνει κ μένα . Θα κοιμηθεί πχ 22:00 θα ξυπνήσει 2 κ θα φάει κ μετά πάλι στις 4:30 ή 5 κ ξανά 7 με 7:30 . Έχει ομως δυο μερες που τον θηλαζω κ μετά του δίνω κ 80μλ αντλημένο κ κοιμήθηκε για πρώτη φορά 6ωρες σερί . Βέβαια μετά ξύπνησε πάλι κάπου στο 2ωρο με 3ωρο. Βέβαια κοιμήθηκε καλά τη νύχτα αλλά τη μέρα κ τις δυο αυτες μερες δν κοιμάται παρά μόνο δυο με τρία μισαωρα κ θέλει συνέχεια να είναι στο στήθος αφού λεω τέλος δν την παλεύω κ ας αρχίσω μια ωρα νωρίτερα τον αποθηλασμο αφού έτσι κ άλλιως θα πρέπει να αποθηλασω αναγκαστικά .
Ρε κορίτσια πείτε μου κ εσείς πως κοιμηζετε  τα μωράκια σας τη μέρα γτ εμένα αυτές τις δυο μερες δν έπιασε τπτ. Νιώθω ότι δν μπορώ να τον κοιμισω παρά μόνο όταν είναι στο στήθος τον παίρνει ο ύπνος με αποτέλεσμα μα μην τρώει τη μέρα αρκετά κ να θηλάζει συνέχεια. Κ φυσικά με τον που τον βάζω να κοιμηθεί στο λίκνο αφού τον πήρε στο στήθος ο ύπνος ξυπνάει! Νομίζω ότι κάτι δν κανω καλά με το θέμα ύπνου κ κλαίω επειδή νιώθω ότι είμαι άχρηστη !Σημερα το απόγευμα μου βγήκε τρομερή πίεση κ νεύρα που άρχιζα να φωνάζω μόνη μου κ το μωρό έκλαψε επειδή φοβήθηκε από τις φωνές κ τότε εγώ να κλαίω ακόμη περισσότερο! Ειμαι στο Τσακ να πάω σε ψυχολόγο γτ νιωθω ότι δν είμαι καλή μαμά! Με έχει κουράσει κ πολύ ο θηλασμός γτ με πονάει τις θηλές κ πραγματικά έχω κάνει τρομερή υπομονή κ έχω φτάσει ως εδώ ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Λοιπόν τα ίδια κάνει κ μένα . Θα κοιμηθεί πχ 22:00 θα ξυπνήσει 2 κ θα φάει κ μετά πάλι στις 4:30 ή 5 κ ξανά 7 με 7:30 . Έχει ομως δυο μερες που τον θηλαζω κ μετά του δίνω κ 80μλ αντλημένο κ κοιμήθηκε για πρώτη φορά 6ωρες σερί . Βέβαια μετά ξύπνησε πάλι κάπου στο 2ωρο με 3ωρο. Βέβαια κοιμήθηκε καλά τη νύχτα αλλά τη μέρα κ τις δυο αυτες μερες δν κοιμάται παρά μόνο δυο με τρία μισαωρα κ θέλει συνέχεια να είναι στο στήθος αφού λεω τέλος δν την παλεύω κ ας αρχίσω μια ωρα νωρίτερα τον αποθηλασμο αφού έτσι κ άλλιως θα πρέπει να αποθηλασω αναγκαστικά .
Ρε κορίτσια πείτε μου κ εσείς πως κοιμηζετε  τα μωράκια σας τη μέρα γτ εμένα αυτές τις δυο μερες δν έπιασε τπτ. Νιώθω ότι δν μπορώ να τον κοιμισω παρά μόνο όταν είναι στο στήθος τον παίρνει ο ύπνος με αποτέλεσμα μα μην τρώει τη μέρα αρκετά κ να θηλάζει συνέχεια. Κ φυσικά με τον που τον βάζω να κοιμηθεί στο λίκνο αφού τον πήρε στο στήθος ο ύπνος ξυπνάει! Νομίζω ότι κάτι δν κανω καλά με το θέμα ύπνου κ κλαίω επειδή νιώθω ότι είμαι άχρηστη !Σημερα το απόγευμα μου βγήκε τρομερή πίεση κ νεύρα που άρχιζα να φωνάζω μόνη μου κ το μωρό έκλαψε επειδή φοβήθηκε από τις φωνές κ τότε εγώ να κλαίω ακόμη περισσότερο! Ειμαι στο Τσακ να πάω σε ψυχολόγο γτ νιωθω ότι δν είμαι καλή μαμά! Με έχει κουράσει κ πολύ ο θηλασμός γτ με πονάει τις θηλές κ πραγματικά έχω κάνει τρομερή υπομονή κ έχω φτάσει ως εδώ ! 

Τίποτα δεν κάνεις λάθος, μην ρίχνεις το φταίξιμο σε εσένα. Ούτε εσύ, φταις ούτε το μωρό σου. Και μπράβο σου που το παλεψες μέχρι τώρα.  Αν όντως νομίζεις ότι χρειάζεσαι βοήθεια να πας σε ψυχολόγο, δεν είναι κακό. Εγώ τον κοιμιζω στα χέρια, στο στήθος και να κοιμηθεί όταν πάω να βγάλω το μαξιλάρι θηλασμού συνήθως ξυπνάει. Και πάνω μου να τον αφήσω πάλι ξυπνάει. Μερικές φορές το βράδυ ενώ τον θηλάζω ξαπλωμένη κοιμάται. Δεν αντλώ γάλα γιατί προς την ώρα δεν χρειάζεται αλλά και για να μην έχω υπερπαραγωγή ή σύγχυση θηλών. Δεν με πειράζει να τον θηλάζω όσο συχνά θέλει, το θέμα είναι να μην υποφέρει και να κοιμάται ήσυχα. Υπομονή όμως, ελπίζω κάποια στιγμή θα είμαστε καλύτερα μέχρι να προκύψει κάτι καινούργιο. Τα μωρά έτσι είναι, όλο αλλάζουν και μας εκπλήσσουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη αν έχει δυσκοιλιότητα, παλινδρόμηση ή κολικούς, έχω μπερδευτεί.

Τι σου κάνει;;Έχετε γκρίνια;

Κλωτσάει και κλαίει απαρηγόρητα;Κλαίει στο ρέψιμο ή κάτι αλλο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Τίποτα δεν κάνεις λάθος, μην ρίχνεις το φταίξιμο σε εσένα. Ούτε εσύ, φταις ούτε το μωρό σου. Και μπράβο σου που το παλεψες μέχρι τώρα.  Αν όντως νομίζεις ότι χρειάζεσαι βοήθεια να πας σε ψυχολόγο, δεν είναι κακό. Εγώ τον κοιμιζω στα χέρια, στο στήθος και να κοιμηθεί όταν πάω να βγάλω το μαξιλάρι θηλασμού συνήθως ξυπνάει. Και πάνω μου να τον αφήσω πάλι ξυπνάει. Μερικές φορές το βράδυ ενώ τον θηλάζω ξαπλωμένη κοιμάται. Δεν αντλώ γάλα γιατί προς την ώρα δεν χρειάζεται αλλά και για να μην έχω υπερπαραγωγή ή σύγχυση θηλών. Δεν με πειράζει να τον θηλάζω όσο συχνά θέλει, το θέμα είναι να μην υποφέρει και να κοιμάται ήσυχα. Υπομονή όμως, ελπίζω κάποια στιγμή θα είμαστε καλύτερα μέχρι να προκύψει κάτι καινούργιο. Τα μωρά έτσι είναι, όλο αλλάζουν και μας εκπλήσσουν.

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! Εννοείται δν είναι κακό κ γι αυτό το είπα ότι ήμουν έτοιμη να πάρω τηλ. Ούτε γώ έχω θέμα να τον θηλαζω όποτε ζητάει απλά κ λόγω της κατάστασης τη υγείας μου  μου βγαίνει αρκετή κούραση με αποτέλεσμα να ζαλίζομαι κ μα μην έχω αντοχές! Κ ειδικά να τον έχω συνέχεια αγκαλιά . Απέκτησα θέμα κ με τη πλάτη μου! Προσπαθώ για το καλύτερο για το μωρό μου κ γι αυτό απελπίζομαι κάποιες φορές! Το βράδυ κ γώ ξαπλωμένη τον θηλαζω απλά τις περισσότερες φορές που ξυπνάει είναι επειδή θέλει την επαφή μαζί μου κ πιπιλισμα κ όχι επειδή πεινάει! Εγώ αντλώ 1 φορά τη μέρα όπως σου έχω πει για να έχω γάλα όταν πάω στο νοσοκομείο κ κρατάω κ κάποιες φορές να του δινω κ συμπλήρωμα το βράδυ. Πάντως σκέφτομαι αυτό τον μήνα να ξεκινησω μεικτή κ να του δινω δυο γεύματα κ μετά κατά τον 4ο μήνα να κόψω σιγά σιγά τον θηλασμό μέχρι κ τον 5ο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! Εννοείται δν είναι κακό κ γι αυτό το είπα ότι ήμουν έτοιμη να πάρω τηλ. Ούτε γώ έχω θέμα να τον θηλαζω όποτε ζητάει απλά κ λόγω της κατάστασης τη υγείας μου  μου βγαίνει αρκετή κούραση με αποτέλεσμα να ζαλίζομαι κ μα μην έχω αντοχές! Κ ειδικά να τον έχω συνέχεια αγκαλιά . Απέκτησα θέμα κ με τη πλάτη μου! Προσπαθώ για το καλύτερο για το μωρό μου κ γι αυτό απελπίζομαι κάποιες φορές! Το βράδυ κ γώ ξαπλωμένη τον θηλαζω απλά τις περισσότερες φορές που ξυπνάει είναι επειδή θέλει την επαφή μαζί μου κ πιπιλισμα κ όχι επειδή πεινάει! Εγώ αντλώ 1 φορά τη μέρα όπως σου έχω πει για να έχω γάλα όταν πάω στο νοσοκομείο κ κρατάω κ κάποιες φορές να του δινω κ συμπλήρωμα το βράδυ. Πάντως σκέφτομαι αυτό τον μήνα να ξεκινησω μεικτή κ να του δινω δυο γεύματα κ μετά κατά τον 4ο μήνα να κόψω σιγά σιγά τον θηλασμό μέχρι κ τον 5ο. 

Κοριτσια μου να θυμάστε οτι για να είναι καλά το μωρό πρέπει να είναι και η μαμά...δεν χρειάζεται να πιεζομαστε τόσο πολύ...Κάνε αυτό που νιώθεις σωστό...

Συνήθως το ένστικτο μας δεν κάνει λάθος...Αν δεν αντέχεις, δεν μπορείς,δεν έχεις υπομονή σταματά...

Για να κάνουμε το καλύτερο για τα μωρά μας πρέπει να είμαστε κι εμείς καλά...

Εγώ είχα στεναχωρηθεί πολύ με ολο αυτο που έγινε με το που γεννήθηκε...που δεν τα κατάφερα με το θηλασμό,που χάσαμε πολύτιμες μέρες...είχα πολλες ενοχές που καταλήξαμε να κάνουμε συγκοίμηση λόγω της παλινδρόμησης. Όλοι κουνάνε το δάχτυλο και λένε πόσο λαθος είναι αλλά εγώ ήμουν αυπνη μέρες και νύχτες ολόκληρες.

Τελικά τπτ απο αυτα δεν έχει και πολύ σημασία...Το μπεμπάκι μου είναι χαρούμενο και μαζί του κι εγώ κι αυτό αρκεί. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Κοριτσια μου να θυμάστε οτι για να είναι καλά το μωρό πρέπει να είναι και η μαμά...δεν χρειάζεται να πιεζομαστε τόσο πολύ...Κάνε αυτό που νιώθεις σωστό...

Συνήθως το ένστικτο μας δεν κάνει λάθος...Αν δεν αντέχεις, δεν μπορείς,δεν έχεις υπομονή σταματά...

Για να κάνουμε το καλύτερο για τα μωρά μας πρέπει να είμαστε κι εμείς καλά...

Εγώ είχα στεναχωρηθεί πολύ με ολο αυτο που έγινε με το που γεννήθηκε...που δεν τα κατάφερα με το θηλασμό,που χάσαμε πολύτιμες μέρες...είχα πολλες ενοχές που καταλήξαμε να κάνουμε συγκοίμηση λόγω της παλινδρόμησης. Όλοι κουνάνε το δάχτυλο και λένε πόσο λαθος είναι αλλά εγώ ήμουν αυπνη μέρες και νύχτες ολόκληρες.

Τελικά τπτ απο αυτα δεν έχει και πολύ σημασία...Το μπεμπάκι μου είναι χαρούμενο και μαζί του κι εγώ κι αυτό αρκεί. 

 

Συμφωνώ απόλυτα!αν δεν έχεις υπομονή είτε σωματική είτε ψυχολογική σταματάς και χωρίς τύψεις γιατί σημασία έχει να είσαι εσύ καλά!τα μωρά καταλαβαίνουν πως είναι οι μαμάδες τους, κάνε ο,τι νιώθεις πραγματικά!θα δεις θα νιώσεις ξαλαφρωμενη άμα ακούσεις το μέσα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Τι σου κάνει;;Έχετε γκρίνια;

Κλωτσάει και κλαίει απαρηγόρητα;Κλαίει στο ρέψιμο ή κάτι αλλο;

Γκρίνια έχουμε αυτές τις μέρες. Γουργουριζει η κοιλίτσα του, έχει πιο πολλά αέρια, το βράδυ κουνάει χέρια πόδια σαν τρελό, τι να πω.

Χθες στο εν το μεταξύ ξύπνησε πρώτη φορά στις 4 ώρες σχεδόν και μετά στις 1:45, κάτω από δίωρο. Τον τάισα και ξύπνησε 5:00 το ξημέρωμα, τάισα, είπα τον άντρα μου να τον κοιμησεις και άρχισε να λέει λογακια, έμεινε ξύπνιος μέχρι τις 6:30. Από το καλό στο χειρότερο πάμε, έχω απογοητευτεί, δεν ξέρω τι κάνω λάθος.....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Πες μας τι έχεις κάνει και κοιμάται σερί;;🙂🙂

Τίποτα, μόνη της το αποφάσισε. Κοιμόταν σερί 7 ωρα κάποιες μέρες από νεογέννητη. Το μόνο που ίσως βοηθάει είναι ότι κάθε βράδυ πίνει το γάλα που μάζεψα μέσα στην ημέρα με μπιμπερό, οπότε ξέρω πόσο τρώει και ίσως χορταίνει καλύτερα. Να σημειώσω όμως ότι όταν συμπληρώνει 10ωρο ή 11ωρο τη νύχτα, δεν κοιμάται καθόλου μέσα στη μέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Γκρίνια έχουμε αυτές τις μέρες. Γουργουριζει η κοιλίτσα του, έχει πιο πολλά αέρια, το βράδυ κουνάει χέρια πόδια σαν τρελό, τι να πω.

Χθες στο εν το μεταξύ ξύπνησε πρώτη φορά στις 4 ώρες σχεδόν και μετά στις 1:45, κάτω από δίωρο. Τον τάισα και ξύπνησε 5:00 το ξημέρωμα, τάισα, είπα τον άντρα μου να τον κοιμησεις και άρχισε να λέει λογακια, έμεινε ξύπνιος μέχρι τις 6:30. Από το καλό στο χειρότερο πάμε, έχω απογοητευτεί, δεν ξέρω τι κάνω λάθος.....

 

Κορίτσι μου καλημέρα! Τπτ δν κανείς λάθος έτσι έκανε κ μένα χθες το βράδυ ! Έκανε μια ωρα να κοιμηθεί από την πρώτη φορά που ξύπνησε! Τα θηλάζονταν βρέφη έτσι είναι! Την ίδια απογοήτευση νιώθω κ γώ αλλά δν φταίμε εμείς! Είναι απλά έτσι τα μωράκια ! Εγώ γι αυτό θα ξεκινησω τον αποθηκασμο σταδιακά από τώρα γτ δν μπορώ άλλο σωματικά αρχικά κ μετά ψυχολογικά ! Όσο για τους κολικούς πάρε κ ινφακολικ να δώσεις μήπως ηρεμήσει  . Γτ κ μένα δν έκλεγε ασταμάτητα, είχε ομως τα πολλά αέρια κ γουργούριζε η κοιλιτσα του κ ήταν φουσκωμένη , αυτό είναι κολικοι,όποτε μαζί με προβιοτικά παρε κ ινφακολικ για να ηρεμήσει αμέσως το μωράκι σου!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/2/2022 at 9:13 ΠΜ, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα και από εμάς. Χθες το μικρό μου ξυπνούσε ανά δίωρο για να φάει. Προχθές μία φορά στις 4 ώρες και μετά ανά δύο. Τι γίνεται δεν ξέρω. Κορίτσια εσείς που δίνετε φόρμουλα ανά πόσες ώρες τα ταιζετε το βράδυ;

Καλησπέρα κορίτσι μου, εγώ δίνω μόνο μια φορά το βράδυ γύρω στις 10 αφού θηλασει σαν συμπλήρωμα τρώει γύρω στα 80-90 ml και κοιμάται μέχρι τις 8-8:30 το πρωί χθες πρώτη φορά μόνο ξύπνησε 9:30 (φτου φτου μην την ματιασω 🧿 ευτυχώς με τον υπνο τα πάει μια χαρά) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου, περνάμε και εμείς την φάση της αγκαλιάς όλη μέρα και κούνημα δεν θέλω να καθίσω κάτω, επίσης όταν νυσταζεις της βγαίνει απίστευτη γκρίνια δοκίμασα να ξαπλώνω μαζί της πιπιλαει λίγο στο στήθος και έτσι κοιμάται βέβαια αν φυγω απο δίπλα της ξυπνάει αμέσως!! 

Αντιμετωπίζω όμως ένα προβλημα με τον θηλασμό νομίζω πως δεν της φτάνει πλεον το γάλα μου απο το απόγευμα και μετά θέλει συνέχεια να καθεται στο στήθος, ίσως από το άγχος μου αυτές τις μέρες να μειώθηκε δεν ξέρω τι να πω, γνωρίζετε κάποιον τρόπο να αυξήσω την παραγωγή? Θα μιλήσω το απόγευμα και με τον παιδιατρο να μου πει καμια συμβουλή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, εγώ δίνω μόνο μια φορά το βράδυ γύρω στις 10 αφού θηλασει σαν συμπλήρωμα τρώει γύρω στα 80-90 ml και κοιμάται μέχρι τις 8-8:30 το πρωί χθες πρώτη φορά μόνο ξύπνησε 9:30 (φτου φτου μην την ματιασω 🧿 ευτυχώς με τον υπνο τα πάει μια χαρά) 

Κάλε τι ωράρια ύπνου βαράει η μικρή σου! Μια χαρά είστε! Το συμπλήρωμα που της δίνεις είναι δικό σου ή ξένο; Επίσης τι ωρα κοιμάται δλδ το βράδυ κ ξυπνάει 8 με 8:30; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...