Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η maroutsalo είπε:

Εγώ σε τρεις εβδομάδες!μετά την αυχενική το αραιώνουν λίγο!κορίτσια να σας ρωτήσω κολπικά υγρά έχετε ;

Εγώ βγάζω υπολείμματα από τα υπόθετα που βάζω κ είναι κ κάποια υγρά μαζί.. αλλά δεν ξέρω αν είναι λόγω των utrogestan... πάντως πολλά δεν έχω.. αλλά είναι φυσιολογικό να έχεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.. μην ανησυχείς εάν έχεις... 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγώ Παρασκευή απόγευμα έχω τον επόμενο υπέρηχο...

Πραγματικά δεν περνάνε οι μέρες...

Και φτάνει η μέρα και λες θα είναι όλα καλα;Θα έχει αναπτυχθεί;Θα ακούσω την καρδιά;

Δράμα...

Υγρά έχω κι εγώ αλλά όχι ενοχλητικά σε ποσότητα...θα έλεγα λίιιιγο παραπάνω απ'οτι πριν μείνω έγκυος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@touloumpitsa, κι εγώ στον γιο μου δεν είχα κανένα άγχος εκτός από μια φορά που με έριξε ο σκύλος με τη κοιλιά κάτω!! 😱 

Εγώ κορίτσια περιμένω τηλέφωνο από τον γιατρό για το αποτέλεσμα της εξέτασης και μετά θα κλείσω ραντεβού για υπέρηχο! Και δεν περνάνε οι μέρες..... υγρά έχω αλλά όχι τρομερά πράγματα απλώς έχουν αλλάξει υφή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@touloumpitsa ετσι ακριβώς αυτό λέγαμε με τη μαμά μου και αυτή που μας έκανε μικρή δεν ειχε αίσθηση κινδύνου ενώ σε μεγαλύτερη ηλικία πάει συνέχεια το μυαλό σου στο κακό με όλα αυτά που βλέπουμε.

Υγρά ειχα και εγω αρκετά λευκά η μπεζ και άλλαζα συνεχώς εσώρουχα τωρα καπως μειώθηκαν. Ρώτησα τη γυναικολόγο αν είναι φυσιολογικό και μου είπε ναι αλλά μου είπε να πάρω σαπούνι για την ευαίσθητη περιοχή γιατί χρησιμοποιούσα τα κλασσικά αφρόλουτρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Κι εγώ Παρασκευή απόγευμα έχω τον επόμενο υπέρηχο...

Πραγματικά δεν περνάνε οι μέρες...

Και φτάνει η μέρα και λες θα είναι όλα καλα;Θα έχει αναπτυχθεί;Θα ακούσω την καρδιά;

Δράμα...

Υγρά έχω κι εγώ αλλά όχι ενοχλητικά σε ποσότητα...θα έλεγα λίιιιγο παραπάνω απ'οτι πριν μείνω έγκυος...

Άστα να πάνε από άγχος άλλο τίποτα και δε περνάνε αυτές οι ημέρες! 

@annoula1987 πόσες ημέρες σου είπαν ότι χρειάζεται για να βγουν τα αποτελέσματα; 10;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

@touloumpitsa ετσι ακριβώς αυτό λέγαμε με τη μαμά μου και αυτή που μας έκανε μικρή δεν ειχε αίσθηση κινδύνου ενώ σε μεγαλύτερη ηλικία πάει συνέχεια το μυαλό σου στο κακό με όλα αυτά που βλέπουμε.

Υγρά ειχα και εγω αρκετά λευκά η μπεζ και άλλαζα συνεχώς εσώρουχα τωρα καπως μειώθηκαν. Ρώτησα τη γυναικολόγο αν είναι φυσιολογικό και μου είπε ναι αλλά μου είπε να πάρω σαπούνι για την ευαίσθητη περιοχή γιατί χρησιμοποιούσα τα κλασσικά αφρόλουτρα.

Ναι ρε παιδί μου.. άγνοια κινδύνου έχεις σε μικρή ηλικία... όσο μεγαλώνεις ακριβώς το αντίθετο.. 

Κι εγώ πλένομαι μόνο με lactacyd από κάτω..  χρειάζεται ειδικό σαπούνι για να κρατάει την "ισορροπία της περιοχής"... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Άστα να πάνε από άγχος άλλο τίποτα και δε περνάνε αυτές οι ημέρες! 

@annoula1987 πόσες ημέρες σου είπαν ότι χρειάζεται για να βγουν τα αποτελέσματα; 10;

2 εβδομάδες μιας και έπεσαν οι αργίες του Πάσχα! Πόσο θέλω να τελειώσει κι αυτό, να κάνουμε αναλυτικό υπέρηχο και κάπου εδώ θα πω εντάξει, μπορώ να ηρεμήσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα...

Μήπως ξέρει κάποια τι διαφορά έχει το folidex από το filicine κι αν πρέπει να τα πίνουμε με άλλο τρόπο;

Πχ folidex έπινα ένα κάθε μερα...θα κλάνω το ίδιο και με το filicine?

Υπομονή και καλά αποτελέσματα @annoula1987 @Maimoudaki92

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dioni20 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα...

Μήπως ξέρει κάποια τι διαφορά έχει το folidex από το filicine κι αν πρέπει να τα πίνουμε με άλλο τρόπο;

Πχ folidex έπινα ένα κάθε μερα...θα κλάνω το ίδιο και με το filicine?

Υπομονή και καλά αποτελέσματα @annoula1987 @Maimoudaki92

Σε ευχαριστώ πολύ! Το ελπίζω να πάει καλά και να μην έχω πιθανότητες ☹

Εγώ έπερνα από την 4η έως και 10η εβδομάδα 1 filicine την ημέρα άσχετα με το φαγητό είτε νηστική, είτε φαγωμένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα...

Μήπως ξέρει κάποια τι διαφορά έχει το folidex από το filicine κι αν πρέπει να τα πίνουμε με άλλο τρόπο;

Πχ folidex έπινα ένα κάθε μερα...θα κλάνω το ίδιο και με το filicine?

Υπομονή και καλά αποτελέσματα @annoula1987 @Maimoudaki92

Φυλλικό οξύ είναι και τα 2. 1 την ημέρα παίρνεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! ΠΗΤ έχουμε στις 24.11

Αύριο μπαίνουμε αισίως στην 12η εβδομάδα. Αύριο έχουμε επίσης ραντεβού με την γιατρό μας...άγχος κ ανυπομονησία κ που ανάμεικτα συναισθηματα!!!!😍

Εύχομαι σε όλες μια καλή κ τελειομηνη εγκυμοσυνη!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofi ☆ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! ΠΗΤ έχουμε στις 24.11

Αύριο μπαίνουμε αισίως στην 12η εβδομάδα. Αύριο έχουμε επίσης ραντεβού με την γιατρό μας...άγχος κ ανυπομονησία κ που ανάμεικτα συναισθηματα!!!!😍

Εύχομαι σε όλες μια καλή κ τελειομηνη εγκυμοσυνη!

 

Καλώς ήρθες...σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!Θα περιμένουμε και τις δικές σου εμπειρίες...😊😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sofi ☆ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! ΠΗΤ έχουμε στις 24.11

Αύριο μπαίνουμε αισίως στην 12η εβδομάδα. Αύριο έχουμε επίσης ραντεβού με την γιατρό μας...άγχος κ ανυπομονησία κ που ανάμεικτα συναισθηματα!!!!😍

Εύχομαι σε όλες μια καλή κ τελειομηνη εγκυμοσυνη!

 

Καλώς ήρθες στην ομάδα! Με το καλό εύχομαι το μωράκι σου όλα να πάνε καλά! 

Άστα να πάνε από άγχος και αγωνία άλλο τίποτα! Να μας πεις πως πήγε! 😇

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/4/2021 at 8:47 ΜΜ, ο/η Maimoudaki92 είπε:

ΠΗΤ 🤰🏻

@maroutsalo        3/11

@Maimoudaki92 11/11

@annoula1987    23/11

@Sofi ☆               24/11

@Anna Tsak & @Dioni20   27/11

@touloumpitsa    29/11

Κορίτσια αν ξέχασα κάποια πείτε μου 😇

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

 

Μπαμ μπαμ γίνεται η ενημέρωση!!! Δε σε προλαβαίνουμε...  😉😉

Κορίτσια όλη την ώρα διψάω... Και δεν πεινάω κ πολύ τελευταία... Περίεργο για μένα.. 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Μπαμ μπαμ γίνεται η ενημέρωση!!! Δε σε προλαβαίνουμε...  😉😉

Κορίτσια όλη την ώρα διψάω... Και δεν πεινάω κ πολύ τελευταία... Περίεργο για μένα.. 😂😂

Διψας;; εγώ τπτ πάλι...Γενικά μέχρι στιγμής δεν είχα τπτ περίεργα συμπτώματα...κ λόγω της έλλειψης των συμπτωμάτων πάντα πηγαίνει ο νους μου στο κακό...το μοναδικό που έχω τώρα είναι που κ που πονοι περιοδου, κ πως απλά δεν χωράω στα τζιν μου...Όχι λόγω κοιλίας, λόγω πρηξιματος μάλλον!😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Μπαμ μπαμ γίνεται η ενημέρωση!!! Δε σε προλαβαίνουμε...  😉😉

Κορίτσια όλη την ώρα διψάω... Και δεν πεινάω κ πολύ τελευταία... Περίεργο για μένα.. 😂😂

Ρε συ διψάω από την αρχή πάρα πολύ...🙃

Κάνα δυο μέρες δεν καλοτρωω αλλά λόγω ζέστης μάλλον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσα κιλά έχεις παραπάνω μέχρι στιγμης; εγώ ήδη 1,8.....κ με αρκετή προσοχή στην διατροφή μου, δλδ φουλ σαλάτες φρούτα κ λαχανικά όλη την ώρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Μπαμ μπαμ γίνεται η ενημέρωση!!! Δε σε προλαβαίνουμε...  😉😉

Κορίτσια όλη την ώρα διψάω... Και δεν πεινάω κ πολύ τελευταία... Περίεργο για μένα.. 😂😂

Τυχερή που δίψας καλό θα κάνει εγώ πάλι πηρα μια 6αδα νερά 2 βδομάδες την έχω και δε τελειώνει 🙄 πρέπει να προσπαθήσω παραπάνω. @Sofi ☆ μια απο τα ιδια κρέατα και ψάρια που πρέπει δε μπορώ και είμαι συνεχώς με σαλάτες και πολλά φρούτα. Εγω 1 κιλό έβαλα και δε κλείνουν τα τζιν μόνο με κολάν είμαι 😐

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi ☆καλωσήρθες στην παρέα! Είμαστε πολύ κοντά! Εγώ έχω ΠΗΤ 23/11 . 

@touloumpitsa από πείνα άλλο τίποτα!!! Εγώ που έτρωγα όταν το θυμόμουν...τώρα ξυπνάω 2-3 η ώρα τη νύχτα και αν δεν φάω, δεν κοιμάμαι!! Χρειάζομαι 3 πρωινά για να στανιάρω!! Και δίψα πολύ! Ειδικά τώρα στην Κύπρο, έχουμε 40ρια τη τελευταία εβδομάδα! Πάντως τελευταίες 3 μέρες κατεβάζω λίτρα χυμό πορτοκάλι!! Ευτυχώς δε με τραβάει γλυκό! Είμαι και χορτοφάγος 17 χρόνια οπότε δεν τρώω κρέατα και αλλαντικά και έχω πάει από 46 κιλά στα 48,6 περίπου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Sofi ☆ είπε:

Διψας;; εγώ τπτ πάλι...Γενικά μέχρι στιγμής δεν είχα τπτ περίεργα συμπτώματα...κ λόγω της έλλειψης των συμπτωμάτων πάντα πηγαίνει ο νους μου στο κακό...το μοναδικό που έχω τώρα είναι που κ που πονοι περιοδου, κ πως απλά δεν χωράω στα τζιν μου...Όχι λόγω κοιλίας, λόγω πρηξιματος μάλλον!😂

Όχι καλέ.. μην ανησυχείς.. εγώ όπως έχω ξαναγράψει στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν ένιωσα το παραμικρό κ όλα πήγαν τέλεια... 

@Dioni20 κάπου είχα διαβάσει ότι είναι φυσιολογικό... Αρκεί να μην είσαι στα ορια αφυδάτωσης εννοείται.. 

Εγώ κορίτσια κιλά δεν έχω πάρει. Και ούτε ρούχα φοράω επειδή είμαι όλη μέρα σπίτι με σορτσάκια.. από κρεβάτι σε καναπέ... 

@annoula1987 τα κιλά αυτά που έγραψες νομίζω ότι τα προσπέρασα κάπου στο γυμνάσιο... Δε θυμάμαι καν το 4 μπροστά στη ζυγαριά.. 😂😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από εγκυμοσυνη σε εγκυμοσυνη διαφέρουν πολύ τα συμπτωματα...κ απ ότι έχω καταλάβει, αυτό που ανησυχεί τους γιατρούς είναι η εμφάνιση αίματος. Θυμάμαι στην 6η εβδομαδα είχα ρωτήσει την γιατρό μου, μα καλά ποτε θα ξεκινήσουν τα συμπτωματα;;; κ μου απαντάει η γυναίκα "συνήθως με ρωτάνε πότε θα σταματήσουν, κ Όχι πότε θα ξεκινήσουν!" 🤣🤣

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου εγώ πλέον είμαι καλύτερα με τις ανακατωσούρες ,τις ζαλάδες και τις αναγούλες....διψάω πολύ απ'την αρχή,έχω πάρει μέχρι τώρα περίπου δυόμιση κιλά αλλά δεν μπορώ να πω ότι προσέχω...(πρέπει να ξεκινήσω ομως)

Πονάει αρκετά η μέση μου τώρα καμία βδομάδα αν και το έχω ρίξει στην καρέκλα που εχω στην δουλειά...ελπίζω όντως να είναι αυτό. 

Πονακια περιοδου,τσιμπηματακια,τραβηγματάκια έχω σχεδόν καθημερινά...

Τώρα ξεκίνησαν και οι κράμπες στα πόδια και πρέπει να το πω την Παρασκευή του γιατρού γιατί όταν με πιάνει υποφέρω...

Καφέ υγρα δεν έχω ξαναδεί αρκετές μέρες τώρα χωρίς να ξεκινήσω τελικά τα ουτροτζεσταν...

Ελπίζω την Παρασκευή  να είναι όλα καλά και να ηρεμήσω λιγάκι γιατί το άγχος δεν παλεύετε...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annoula1987 είπε:

@Sofi ☆καλωσήρθες στην παρέα! Είμαστε πολύ κοντά! Εγώ έχω ΠΗΤ 23/11 . 

@touloumpitsa από πείνα άλλο τίποτα!!! Εγώ που έτρωγα όταν το θυμόμουν...τώρα ξυπνάω 2-3 η ώρα τη νύχτα και αν δεν φάω, δεν κοιμάμαι!! Χρειάζομαι 3 πρωινά για να στανιάρω!! Και δίψα πολύ! Ειδικά τώρα στην Κύπρο, έχουμε 40ρια τη τελευταία εβδομάδα! Πάντως τελευταίες 3 μέρες κατεβάζω λίτρα χυμό πορτοκάλι!! Ευτυχώς δε με τραβάει γλυκό! Είμαι και χορτοφάγος 17 χρόνια οπότε δεν τρώω κρέατα και αλλαντικά και έχω πάει από 46 κιλά στα 48,6 περίπου! 

Ότι πρέπει είναι τώρα χυμούς, σαλάτες και φρούτα. Και εμένα αυτά με τραβάνε τρώω κρέας αλλα δεν είμαι φαν αντε κανενα κοτοπουλο, κιμα και πάλι με έχουν ζαλίσει με τον αιματοκρίτη που πέφτει να τρώω παραπάνω ενώ δε το μπορώ. 

Εσυ που είσαι χορτοφάγος 17 χρόνια έχεις θέμα με τον αιματοκρίτη η αναπληρώνεις από άλλες τροφές σπανάκι, φακες κλπ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Ότι πρέπει είναι τώρα χυμούς, σαλάτες και φρούτα. Και εμένα αυτά με τραβάνε τρώω κρέας αλλα δεν είμαι φαν αντε κανενα κοτοπουλο, κιμα και πάλι με έχουν ζαλίσει με τον αιματοκρίτη που πέφτει να τρώω παραπάνω ενώ δε το μπορώ. 

Εσυ που είσαι χορτοφάγος 17 χρόνια έχεις θέμα με τον αιματοκρίτη η αναπληρώνεις από άλλες τροφές σπανάκι, φακες κλπ;

Αν σου πω ότι μικρή είχα θέμα με αιματοκρίτη ενώ τώρα είμαι καλά, θα με πιστέψεις? Το μυστικό είναι στον σωστό συνδυασμό τροφών! Δηλαδή τις φακές και τον αρακά δεν τα τρώω με φέτα αλλά με φρέσκο στυμμένο λεμόνι που βοηθάει στην απορρόφηση του σιδήρου, όπως και το φακορυζο! Επίσης φτιάχνω καταπληκτικά σουτζουκακια από φακές τα οποία όποιος τα δοκιμάζει, παθαίνει πλάκα και δεν πάει ο νους του στις φακές! Μια χούφτα ξηρούς καρπούς ώμους και ανάλατους,  φαγοπυρο που θεωρείται υπέρ τροφή και δυστυχώς δεν το ξέρουν πολλοί. Φρέσκους χυμούς με συνδυασμό λαχανικών (παντζάρι/σπανάκι, πορτοκάλι, μήλο). Γενικά δεν είμαι από τα άτομα που προσέχουν ιδιαίτερα τη διατροφή, τρώω και junk και πλέον υπάρχουν τόσα υποκατάστατα κρέατος που είναι ενισχυμένα με βιταμίνες,που είναι πολύ εύκολο να μην τρώς κρέας.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...