Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Βρήκα αυτό το άρθρο και μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Λέει διάφορους τρόπους για να παίζεις με το μωράκι σου.

https://www.in.gr/2007/12/17/plus/kid/oi-44-tropoi-poy-tha-ta-kanoyn-4perata/

Κορίτσι μου καλησπέρα ! Να σε ρωτήσω την βιτ. D τη ώρα την δίνεις στο μικρό ; Πριν τον θηλασμό ή μετά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 22 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσι μου καλησπέρα ! Να σε ρωτήσω την βιτ. D τη ώρα την δίνεις στο μικρό ; Πριν τον θηλασμό ή μετά; 

Καλησπέρα. Το πρωί την δίνω πριν τον θηλασμό. Αν και δεν μου έδωσε συγκεκριμένη οδηγία ο γιατρός, απλά επειδή βράδυ του δίνω την αντιβίωση το έκανα έτσι, να μην τα έχω όλα μαζεμένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα. Το πρωί την δίνω πριν τον θηλασμό. Αν και δεν μου έδωσε συγκεκριμένη οδηγία ο γιατρός, απλά επειδή βράδυ του δίνω την αντιβίωση το έκανα έτσι, να μην τα έχω όλα μαζεμένα.

Κ μένα δν μου έδωσε κάποια οδηγία ! Εγώ του την δίνω μεσημέρι αλλά μετά τον θηλασμό! Επειδή κ ‘μείς οι ενήλικες πρέπει να την παίρνουμε μετά το φαγητό είπα να του την δίνω κ γώ μετά. Καλά έκανες κ την δίνεις πρωί να μην είναι μαζί με την αντιβίωση . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου κ περαστικά στον άντρα σου! Εύχομαι να μην έχει κορωνοιο κ να είναι ένα απλό κρύωμα! Καλά πάτε κ ‘σείς από θέμα ύπνου! Εμένα χθες πάλι όλη μέρα δν κοιμόταν κ το βράδυ ήταν δύσκολο . Ξυπνούσε συνέχεια με γκρίνια κ κλάμα ! Σήμερα τον έβγαλα βόλτα γτ μόνο τότε κοιμάται κ κοιμήθηκε 1,5ωρα . Ας ελπίσουμε ότι θα κοιμηθεί κ τώρα! Με τη βόλτα υπνωτίζεται κ μετά είναι κ στο σπιτι πιο ήρεμος ! Εύχομαι να είναι καλύτερη η σημερινή μέρα! Τελικά θηλάζεις τώρα; 

Κανει κάθε μέρα self test και είναι αρνητικά.Σημερα έκανε και ραπιντ πάλι αρνητικό και θα πάει και για μοριακό γιατί μας έχει φάει η αγωνία.

Εμας κοιμόταν 4-5 ώρες σερί αν τον άφηνα αλλά μας φόβισαν ότι δεν παίρνει αρκετό βάρος και τον ξυπνούσα αυστηρά κάθε 3...οπότε έμαθε έτσι και τώρα ξυπνάει μόνος του...

Προσπάθησα να του δώσω μεγαλύτερη ποσότητα γάλα Μήπως κοιμηθεί παραπάνω αλλά δεν πίνει με τπτ πάνω από 90ml την φορά ενώ πιο πριν έπινε και 120ml και 150ml καμία φορά...

Τώρα 90ml κάθε δυόμιση ώρες περίπου. Στο μεταξύ το παιδί παίρνει περίπου 50g την ημέρα. Το ανώτερο που θα μπορούσε να παίρνει.Τωρα γιατί έπρεπε να μας τρομάξουν ότι το παιδί δεν παίρνει αρκετά δεν ξέρω...🙄 Και το θέμα είναι ότι έτρωγε πολύ από την αρχή...Εχουμε καταλήξει ότι είχε γίνει λάθος με το ζύγισμα. 

Όχι δεν θηλάζω τελικά...απογοητεύτηκα που ήρθαν έτσι τα πραγματα αλλά όσο περνούσαν οι μέρες είχα όλο και λιγότερο και ο μικρός ήταν πολύ ανυπόμονος για να πιάσει.Κουραστηκα και το άφησα...αποθηλασα φυσικά μειώνοντας τις αντλήσεις και το θηλασμό κάθε μέρα μέχρι που δεν είχα ούτε σταγόνα.

Αφού το έχετε βρει με την βόλτα κάτι είναι κι αυτό...από το τπτ 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

.. Καλησπέρα και καλή χρονιά! Κορίτσια Έχετε δώσει πιπίλα?? Πόσες ώρες τη μέρα και σε τι φάσεις τι δέχεται? Εγώ σήμερα έδωσα πρώτη φορά που είναι σχεδόν 2 μηνών γιατι καθόταν ώρες κ πιπιλαγε το στήθος και η αλήθεια είναι ότι νανουριστηκε και χαζό κοιμήθηκε 1 ωρίτσα, όχι βαριά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η IridaP είπε:

.. Καλησπέρα και καλή χρονιά! Κορίτσια Έχετε δώσει πιπίλα?? Πόσες ώρες τη μέρα και σε τι φάσεις τι δέχεται? Εγώ σήμερα έδωσα πρώτη φορά που είναι σχεδόν 2 μηνών γιατι καθόταν ώρες κ πιπιλαγε το στήθος και η αλήθεια είναι ότι νανουριστηκε και χαζό κοιμήθηκε 1 ωρίτσα, όχι βαριά

Εγώ δεν θηλάζω πλέον αλλά πιπιλα του έδωσαν από την Μενν όπου εμεινε μια βδομάδα μόλις γεννήθηκε.

Τώρα του την δίνουμε κυρίως όταν τον βάζουμε να κοιμηθεί αλλά δεν θέλει το κρεβάτι του και θέλει αγκαλιά...σαν παρηγοριά...την μασουλάει για κάνα 3λεπτο την φτύνει, του την ξαναδινουμε εκεί μπορεί να την κρατήσει 5-8' μετά την φτυνει και κοιμάται συνήθως...

Γενικά δεν τρελαίνεται αλλά κάποιες φορές ξεχνιέται με την πιπίλα και ηρεμεί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα ! Να σας ρωτήσω τα λοχεία σε τελείωσαν; Εγώ έχω 51 μέρες από τη γεννά κ ακόμα έχω ελάχιστο καφέ αιματακι. Τη Δευτέρα έχω ραντεβού με τον γυναικολογο μου να με δει. Δν αντέχω άλλο με το αίμα βαρέθηκα ,θελω να έρθω σε επαφή με τον άντρα μου δν αντέχω άλλο γτ κ στην εγκυμοσύνη δν είχαμε καθόλου επαφές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια καλημέρα ! Να σας ρωτήσω τα λοχεία σε τελείωσαν; Εγώ έχω 51 μέρες από τη γεννά κ ακόμα έχω ελάχιστο καφέ αιματακι. Τη Δευτέρα έχω ραντεβού με τον γυναικολογο μου να με δει. Δν αντέχω άλλο με το αίμα βαρέθηκα ,θελω να έρθω σε επαφή με τον άντρα μου δν αντέχω άλλο γτ κ στην εγκυμοσύνη δν είχαμε καθόλου επαφές. 

Καλημέρα. Και εγώ έχει κάνα δύο μέρες που φαίνεται ότι καθάρισα, να δούμε. 11/1 κλείνω δύο μήνες. Η γυναικολόγος μου είπε επιτρέπονται επαφές με προφύλαξη αλλά ξέχασα να την ρωτήσω αν εννοεί με προφυλακτικό ή να προσέχω για πιθανή εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια καλημέρα ! Να σας ρωτήσω τα λοχεία σε τελείωσαν; Εγώ έχω 51 μέρες από τη γεννά κ ακόμα έχω ελάχιστο καφέ αιματακι. Τη Δευτέρα έχω ραντεβού με τον γυναικολογο μου να με δει. Δν αντέχω άλλο με το αίμα βαρέθηκα ,θελω να έρθω σε επαφή με τον άντρα μου δν αντέχω άλλο γτ κ στην εγκυμοσύνη δν είχαμε καθόλου επαφές. 

Εμένα ότι άρχισαν να μειώνονται μου ήρθε περίοδος...

Υποθέτω δηλαδή ότι είναι περίοδος γιατί έχω ροή κανονικά και αίμα ενώ μέχρι τώρα είχα καφέ υγρά.

Όντως ρε παιδί μου φτάνει πια...πάρα πολλές οι μέρες.. κι εμείς περιμένουμε 😒🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα. Και εγώ έχει κάνα δύο μέρες που φαίνεται ότι καθάρισα, να δούμε. 11/1 κλείνω δύο μήνες. Η γυναικολόγος μου είπε επιτρέπονται επαφές με προφύλαξη αλλά ξέχασα να την ρωτήσω αν εννοεί με προφυλακτικό ή να προσέχω για πιθανή εγκυμοσύνη.

Κ γώ στις 15/1 κλείνω δυο μήνες! Σου είπε με να φυλάγεστε γτ είναι εύκολο να μείνεις έγκυος επειδή δν ξέρεις κ ποτέ κανείς ωορρηξία κτλ γτ έκανες καισαρική κ συ κ σε περίπτωση εγκυμοσύνης δν θα επιτρέψει να συνεχιστεί . Κ γώ το είπε στον άντρα μου ότι τώρα για έξι μήνες το λιγότερο πρέπει να προσέχουμε . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Εμένα ότι άρχισαν να μειώνονται μου ήρθε περίοδος...

Υποθέτω δηλαδή ότι είναι περίοδος γιατί έχω ροή κανονικά και αίμα ενώ μέχρι τώρα είχα καφέ υγρά.

Όντως ρε παιδί μου φτάνει πια...πάρα πολλές οι μέρες.. κι εμείς περιμένουμε 😒🙄

Ποτέ θα πας στο γιατρό εσυ; Θα σου κει αυτός αν είναι περίοδος ή όχι . Ναι είναι πολλές οι μέρες ! Εγώ περίμενα να καθαρίσω πιο νωρίς γτ στην περίοδο έχω 3 μέρες μόνο αλλά τελικά κράτησαν πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Κ γώ στις 15/1 κλείνω δυο μήνες! Σου είπε με να φυλάγεστε γτ είναι εύκολο να μείνεις έγκυος επειδή δν ξέρεις κ ποτέ κανείς ωορρηξία κτλ γτ έκανες καισαρική κ συ κ σε περίπτωση εγκυμοσύνης δν θα επιτρέψει να συνεχιστεί . Κ γώ το είπε στον άντρα μου ότι τώρα για έξι μήνες το λιγότερο πρέπει να προσέχουμε . 

Εμένα 8 μου είχε πει και αν θέλω να έχω πιθανότητες για φυσιολογικό τοκετό ένα χρόνο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Ποτέ θα πας στο γιατρό εσυ; Θα σου κει αυτός αν είναι περίοδος ή όχι . Ναι είναι πολλές οι μέρες ! Εγώ περίμενα να καθαρίσω πιο νωρίς γτ στην περίοδο έχω 3 μέρες μόνο αλλά τελικά κράτησαν πολύ! 

Μου είχε πει μετά τις 40 μέρες να μιλήσουμε αλλά έπεσαν μεσ' τις γιορτές οπότε από βδομάδα θα κοιτάξω να πάω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Εμένα 8 μου είχε πει και αν θέλω να έχω πιθανότητες για φυσιολογικό τοκετό ένα χρόνο

Ααα σου είπε δλδ για φυσιολογικό 1 χρόνο. Καλα κ γώ μετά τον Σεπτέμβριο που έχουμε το θρησκευτικό γάμο κ τη βάφτιση θα αρχίσω πάλι πρώτα ο Θεός να προσπαθώ για δεύτερο παιδί. Γτ κ γώ σκέφτομαι αν με το καλο μείνω έγκυος κ όλα είναι καλά να πάω με φυσιολογικό τοκετό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Μου είχε πει μετά τις 40 μέρες να μιλήσουμε αλλά έπεσαν μεσ' τις γιορτές οπότε από βδομάδα θα κοιτάξω να πάω.

Εμένα μου είχε κει να πάω 10 με 15 Ιανουαρίου, δλδ δυο μήνες μετά τη γεννά γτ μου είπε συνήθως τόσο κρατάνε τα λοχεία . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Ααα σου είπε δλδ για φυσιολογικό 1 χρόνο. Καλα κ γώ μετά τον Σεπτέμβριο που έχουμε το θρησκευτικό γάμο κ τη βάφτιση θα αρχίσω πάλι πρώτα ο Θεός να προσπαθώ για δεύτερο παιδί. Γτ κ γώ σκέφτομαι αν με το καλο μείνω έγκυος κ όλα είναι καλά να πάω με φυσιολογικό τοκετό. 

Αχ και εγώ Σεπτέμβριο ήθελα να κάνω γάμο και βάφτιση αλλά μάλλον θα το αφήσουμε για Νοέμβριο, βολεύει καλύτερα τότε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Αχ και εγώ Σεπτέμβριο ήθελα να κάνω γάμο και βάφτιση αλλά μάλλον θα το αφήσουμε για Νοέμβριο, βολεύει καλύτερα τότε...

Εγώ είχα κλείσει τον θρησκευτικό για 11 Ιουλίου το 2021 αλλά έμεινα έγκυος κ το αναβάλαμε .Θέλαμε πάλι Ιουλίο αλλά δυστυχώς στις 10 Ιουλιου που θέλαμε ο Φωτογραφος είχε άλλο γάμο(είχαμε δώσει προκαταβολη κ δν θα την περνάμε πίσω αν δν κλείναμε τον ίδιο) κ τελικά το βάλαμε 4 Σεπτέμβριου που πάλι είναι καλός ο καιρός κ έχει ζέστη ,δν θέλω με τπτ φθινόπωρο ούτε άνοιξη γτ έχει βροχές. Κ άσε που το κέντρο που έχουμε κλείσει δν είχε άλλες διαθέσιμες ημερομηνίες τον Ιούλιο του 22 γτ όλοι κ  πέρσι τα είχαν αναβάλει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Εμένα μου είχε κει να πάω 10 με 15 Ιανουαρίου, δλδ δυο μήνες μετά τη γεννά γτ μου είπε συνήθως τόσο κρατάνε τα λοχεία . 

Αααα τελεια....θα τον πάρω από βδομάδα και θα δω τι θα μου πει...🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/1/2022 at 11:38 ΠΜ, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια καλημέρα ! Να σας ρωτήσω τα λοχεία σε τελείωσαν; Εγώ έχω 51 μέρες από τη γεννά κ ακόμα έχω ελάχιστο καφέ αιματακι. Τη Δευτέρα έχω ραντεβού με τον γυναικολογο μου να με δει. Δν αντέχω άλλο με το αίμα βαρέθηκα ,θελω να έρθω σε επαφή με τον άντρα μου δν αντέχω άλλο γτ κ στην εγκυμοσύνη δν είχαμε καθόλου επαφές. 

Εμείς εχθές σαραντισαμε και έχω καθαρίσει. Στις 50 μέρες μου έχει πει ο γιατρός να πάω να με δει και να μου κάνει και τέστ Παπ. 

Πιπίλα εγώ της δίνω το βράδυ μόνο αλλά δεν τη θέλει. 8 στις 10 θα την πετάξει.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/1/2022 at 3:52 ΜΜ, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα. Το πρωί την δίνω πριν τον θηλασμό. Αν και δεν μου έδωσε συγκεκριμένη οδηγία ο γιατρός, απλά επειδή βράδυ του δίνω την αντιβίωση το έκανα έτσι, να μην τα έχω όλα μαζεμένα.

Εμενα μ είχε πει μεσημέρι την βιταμίνη κ βραδυ αντιβίωση. Μέχρι πότε θα παίρνει εσένα αντιβίωση? Εμείς στις 17/1 έχουμε το2ο εμβόλιο που γίνεται 3μηνων κ λογικά θα τη κόψουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα τη βιταμίνη D μου είπε να τη δίνω ότι ώρα θέλω μέσα στην ημέρα. Επίσης σας έχουν πει οι παιδίατροι για το εμβόλιο της γαστρεντερίτιδας του ροταϊού; Είναι πόσιμο, όχι ενέσιμο.  Δεν είναι υποχρεωτικο και γίνεται τώρα που είναι βρέφη. Έως 7-8 μηνών. Συνήθως το κάνουν αυτά που έχουν κ μεγαλύτερα αδερφάκια απ' ότι έχω καταλάβει που φέρνουν σπίτι ιώσεις και είναι πιο εύκολο να κολλήσει το μωρό. Εγώ λέω να το κάνω στη μπέμπα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Εμενα μ είχε πει μεσημέρι την βιταμίνη κ βραδυ αντιβίωση. Μέχρι πότε θα παίρνει εσένα αντιβίωση? Εμείς στις 17/1 έχουμε το2ο εμβόλιο που γίνεται 3μηνων κ λογικά θα τη κόψουμε 

Καλησπέρα. Δεν ξέρω μέχρι πότε. Για την ώρα περιμένω να περάσουν οι μέρες για να επικοινωνήσω με την παιδονεφρολογο για να μας πει πώς θα κινηθούμε από εδώ και πέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα. Δεν ξέρω μέχρι πότε. Για την ώρα περιμένω να περάσουν οι μέρες για να επικοινωνήσω με την παιδονεφρολογο για να μας πει πώς θα κινηθούμε από εδώ και πέρα.

Ας ελπίσουμε τς μωρά μας να είναι γερά κ να μη ξαναχρειαστουν αντιβίωσεις όσο πιο πολύ γίνεται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Εμένα τη βιταμίνη D μου είπε να τη δίνω ότι ώρα θέλω μέσα στην ημέρα. Επίσης σας έχουν πει οι παιδίατροι για το εμβόλιο της γαστρεντερίτιδας του ροταϊού; Είναι πόσιμο, όχι ενέσιμο.  Δεν είναι υποχρεωτικο και γίνεται τώρα που είναι βρέφη. Έως 7-8 μηνών. Συνήθως το κάνουν αυτά που έχουν κ μεγαλύτερα αδερφάκια απ' ότι έχω καταλάβει που φέρνουν σπίτι ιώσεις και είναι πιο εύκολο να κολλήσει το μωρό. Εγώ λέω να το κάνω στη μπέμπα.. 

Ναι το ξέρω το κάνουν πολλοί παιδίατρο γιαυτό τον λόγο που είπες. Εγω αν κ έχω ένα κοριτσάκι 5χρονων δε μ το εχει πει ακόμα για τον μπέμπη. Στη μεγάλη μ δε μας το είχε πει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Εμένα τη βιταμίνη D μου είπε να τη δίνω ότι ώρα θέλω μέσα στην ημέρα. Επίσης σας έχουν πει οι παιδίατροι για το εμβόλιο της γαστρεντερίτιδας του ροταϊού; Είναι πόσιμο, όχι ενέσιμο.  Δεν είναι υποχρεωτικο και γίνεται τώρα που είναι βρέφη. Έως 7-8 μηνών. Συνήθως το κάνουν αυτά που έχουν κ μεγαλύτερα αδερφάκια απ' ότι έχω καταλάβει που φέρνουν σπίτι ιώσεις και είναι πιο εύκολο να κολλήσει το μωρό. Εγώ λέω να το κάνω στη μπέμπα.. 

Εμείς σε λίγες μέρες γινόμαστε 2 μηνών και μας το πρότεινε το εμβόλιο χωρίς να έχουμε μεγαλύτερο αδερφάκι!Σκεφτόμαστε να της το κάνουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...