Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dioni20 είπε:

Τέλειααα....επειδή έχω τον διαβήτη κύησης φοβόμασταν μην βγει μεγάλος αλλά φαίνεται να τα πηγαίνει πολύ καλά...ίσως επειδή ρύθμισα το διαβήτη από νωρίς...

Νομίζω ότι εκεί 3 και κάτι θεωρούν ιδανικό βάρος για ένα νεογέννητο!

Ναι είναι το ιδανικό ! Εγώ σήμερα άρχισα να διανύσω την 30 εβδομάδα και πριν 3 εβδομάδες η μικρή ήταν περίπου 1 και κάτι ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Doritoula11 είπε:

Ναι είναι το ιδανικό ! Εγώ σήμερα άρχισα να διανύσω την 30 εβδομάδα και πριν 3 εβδομάδες η μικρή ήταν περίπου 1 και κάτι ! 

Τι ωραία...με το καλό κορίτσι μου...μακάρι να πάνε όλα καλά...εγώ έχω ακόμα...σήμερα μπήκα στην 28η!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Τι ωραία...με το καλό κορίτσι μου...μακάρι να πάνε όλα καλά...εγώ έχω ακόμα...σήμερα μπήκα στην 28η!!!

Ευχαριστώ πολύ και σ εσένα ευχομαι ότι καλύτερο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Doritoula11 είπε:

Ναι είναι το ιδανικό ! Εγώ σήμερα άρχισα να διανύσω την 30 εβδομάδα και πριν 3 εβδομάδες η μικρή ήταν περίπου 1 και κάτι ! 

Εγώ χθες, μια μέρα διαφορά έχουμε και πρέπει να είμαστε από τις πρώτες που θα γεννησουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Εγώ χθες, μια μέρα διαφορά έχουμε και πρέπει να είμαστε από τις πρώτες που θα γεννησουμε!

Ναι πρώτα ο θεός εγώ είμαι αρχές Νοεμβρίου αλλά και στον μήνα μ να μπω και να γεννήσω πάλι ευχαριστημένη θα είμαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

Ναι πρώτα ο θεός εγώ είμαι αρχές Νοεμβρίου αλλά και στον μήνα μ να μπω και να γεννήσω πάλι ευχαριστημένη θα είμαι 

Ναι όσο κερδίζεις μέρες είναι καλύτερα. Να είσαι αισιόδοξη και όλα θα πάνε καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Stardust_83 είπε:

Ναι όσο κερδίζεις μέρες είναι καλύτερα. Να είσαι αισιόδοξη και όλα θα πάνε καλά.

Προσπαθώ αρκετά!!το έχω ξαναπεράσει ακριβώς το ίδιο με τις συσπάσεις και δόξα τον θεό στο τέλος όλα πήγαν καλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Doritoula11 είπε:

Προσπαθώ αρκετά!!το έχω ξαναπεράσει ακριβώς το ίδιο με τις συσπάσεις και δόξα τον θεό στο τέλος όλα πήγαν καλά!! 

Οδό αφορά το εμβόλιο να διευκρινίσω ότι κυρίως επειδή κάνω συσπάσεις μ είπε να περιμένω για να μην πάθω λοίμωξη ως αντίδραση του οργανισμού και χειροτέρεψω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Doritoula11 είπε:

Προσπαθώ αρκετά!!το έχω ξαναπεράσει ακριβώς το ίδιο με τις συσπάσεις και δόξα τον θεό στο τέλος όλα πήγαν καλά!! 

Πάλι πηγές στο νοσοκομείο κορίτσι μου; Δν πειράζει όλα γίνονται για το καλό  του μωρού σου κ όσο πιο πολλες μερες κερδιζεις τόσο το καλύτερο . Εφόσον το έχεις περάσει κ στην προηγούμενη εγκυμοσυνη σου όλα καλά θα πάνε κ τώρα σε αυτήν! Σε ποια βδομάδα γέννησες στην προηγούμενη ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η sweetheart12 είπε:

Πάλι πηγές στο νοσοκομείο κορίτσι μου; Δν πειράζει όλα γίνονται για το καλό  του μωρού σου κ όσο πιο πολλες μερες κερδιζεις τόσο το καλύτερο . Εφόσον το έχεις περάσει κ στην προηγούμενη εγκυμοσυνη σου όλα καλά θα πάνε κ τώρα σε αυτήν! Σε ποια βδομάδα γέννησες στην προηγούμενη ;

Ήρθα πάλι ναι ! Μακάρι Θεέ μου να αντέξω όσο γίνεται!! 35 εβδομάδα γεννησα με φυσιολογικό τοκετό μέσα σε δυο ώρες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Τι κάνετε; Βλέπω ότι άλλες μας απασχολεί το θέμα του βάρους των μωρών και άλλες το θέμα του εμβολίου για τον covid.  Νομίζω ότι τι βασικότερο είναι να έχουμε καλούς τοκετούς, γερά μωρά και ας είναι κάποια λίγο πιο μικρά ή λίγο πιο μεγάλα. Και όσον αφορά το εμβόλιο, είναι προσωπική επιλογή της καθεμίας το τι τι θα κάνει, δεν είμαστε εδώ για να ασκήσουμε κριτική. Σκοπός είναι να γίνεται μια ωραία συζήτηση και να σεβόμαστε η μία  τις απόψεις της άλλης 😊💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Doritoula11 είπε:

Ήρθα πάλι ναι ! Μακάρι Θεέ μου να αντέξω όσο γίνεται!! 35 εβδομάδα γεννησα με φυσιολογικό τοκετό μέσα σε δυο ώρες! 

Μην αγχώνεσαι α κ σε αυτή θα αντέξεις κ θα φτάσεις όσο κ στην προηγούμενη! Όλα καλά θα πάνε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Τι κάνετε; Βλέπω ότι άλλες μας απασχολεί το θέμα του βάρους των μωρών και άλλες το θέμα του εμβολίου για τον covid.  Νομίζω ότι τι βασικότερο είναι να έχουμε καλούς τοκετούς, γερά μωρά και ας είναι κάποια λίγο πιο μικρά ή λίγο πιο μεγάλα. Και όσον αφορά το εμβόλιο, είναι προσωπική επιλογή της καθεμίας το τι τι θα κάνει, δεν είμαστε εδώ για να ασκήσουμε κριτική. Σκοπός είναι να γίνεται μια ωραία συζήτηση και να σεβόμαστε η μία  τις απόψεις της άλλης 😊💕

Καλημέρα. Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου κορίτσι μου. Το σημαντικότερο είναι τα μωράκια μας να είναι υγιή κ να έχουμε εύκολο τοκετό . Από εκεί κ πέρα όσον αφορά το εμβόλιο η κάθε μια έχει την προσωπική της γνώμη κ τους λόγους για το αν θα το κάνει ή όχι ! Εγώ όπως έχω πει έχω ιατρικούς λόγους που δν το κάνω όσο είμαι εγκυος, όταν γεννήσω θα το κάνω.  Όμως δν επιβάλλω τη γνώμη μου στο να μην εμβολιαστεί κάποια κοπέλα ούτε κατακρίνω όσες έκαναν το εμβόλιο. Επισης δν σημαίνει το ότι μια κοπέλα που έκανε το εμβόλιο κ δν είχε παρενεργειες ότι δν θα έχουν κ οι αλλες . Ο κάθε οργανισμος διαφέρει  κ αντιδράει διαφορετικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια! 

@Doritoula11 κουράγιο και υπομονή μωρέ... λίγο έμεινε...

Αυτό με το βάρος δεν δίνω μεγάλη σημασία γιατί οι μετρήσεις του υπέρηχου έχουν μεγάλες αποκλίσεις,  κυρίως να φαίνεται ότι αναπτύσσεται σωστά,  το βάρος εξαρτάται και από το σωματοτυπο της μητέρας, τη διατροφή, αν υπάρχει διαβήτης κύησης κτλ. Στον πρώτο μου γιο, ο γιατρός ήταν σίγουρος ότι αν φτάσω μέχρι τέλος,δεν θα κάνω μωρό πάνω από 2500γρ., ωστόσο στις 39 εβδομάδες γέννησα 2900γρ. Άρα αν έμενε μια εβδομάδα ακόμα, θα ήταν πάνω από 3 κιλά.  

Ξεκίνησα να διαβάζω ένα βιβλίο που το πήρα κυρίως για τον άντρα μου που δεν έχει μεγάλη ιδέα από παιδιά, εγώ ούτως ή άλλως ακολουθώ την μέθοδο ενσυναίσθησης στον γιο μου, είναι αρκετά εύκολο στην ανάγνωση και θεωρώ ότι θα έκανε καλό σε κάθε γονιό να του ρίξει μια ματιά! Αν θέλετε, σας το βάζω σε φωτογραφία! 

20210828_130154.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annoula1987 είπε:

Γειά σας κορίτσια! 

@Doritoula11 κουράγιο και υπομονή μωρέ... λίγο έμεινε...

Αυτό με το βάρος δεν δίνω μεγάλη σημασία γιατί οι μετρήσεις του υπέρηχου έχουν μεγάλες αποκλίσεις,  κυρίως να φαίνεται ότι αναπτύσσεται σωστά,  το βάρος εξαρτάται και από το σωματοτυπο της μητέρας, τη διατροφή, αν υπάρχει διαβήτης κύησης κτλ. Στον πρώτο μου γιο, ο γιατρός ήταν σίγουρος ότι αν φτάσω μέχρι τέλος,δεν θα κάνω μωρό πάνω από 2500γρ., ωστόσο στις 39 εβδομάδες γέννησα 2900γρ. Άρα αν έμενε μια εβδομάδα ακόμα, θα ήταν πάνω από 3 κιλά.  

Ξεκίνησα να διαβάζω ένα βιβλίο που το πήρα κυρίως για τον άντρα μου που δεν έχει μεγάλη ιδέα από παιδιά, εγώ ούτως ή άλλως ακολουθώ την μέθοδο ενσυναίσθησης στον γιο μου, είναι αρκετά εύκολο στην ανάγνωση και θεωρώ ότι θα έκανε καλό σε κάθε γονιό να του ρίξει μια ματιά! Αν θέλετε, σας το βάζω σε φωτογραφία! 

20210828_130154.jpg

Καλησπέρα !!! Μου το πήρε δώρο η αδερφή μου το βιβλίο θ μου το στείλει από Ελλάδα !!! Υπομονή μόνο αυτό και προσεύχομαι λογικά θα μου κάνουν και τις ενέσεις κορτιζόνης για το μωρό!! Εμένα μου είχε πει ο γιατρός ότι επειδή και εγώ γεννήθηκα μικρούλα όντας δίδυμη ίσως και το παιδί το ίδιο όντως ο πρώτος γεννήθηκε μικρός λόγω πρόωρου τοκετού αλλά και 2200 ήταν καλά !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Καλή εβδομάδα! Πώς είστε? Εδώ εμείς καλά, βαραίνουμε για τα καλά....σχεδόν +8 κιλά 28 εβδομάδων αύριο. Νιώθω να μην χωράω πουθενά!! Πρώτη φορά στη ζωή μου είμαι σε αυτά τα κιλά και δεν νιώθω πολύ άνετα, κουράζομαι εύκολα, λαχανιαζω... περιμένω πώς και πώς 9/9 να πάω στον γιατρό να δούμε το μικρακι μας πόσο μεγάλωσε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Καλή εβδομάδα! Πώς είστε? Εδώ εμείς καλά, βαραίνουμε για τα καλά....σχεδόν +8 κιλά 28 εβδομάδων αύριο. Νιώθω να μην χωράω πουθενά!! Πρώτη φορά στη ζωή μου είμαι σε αυτά τα κιλά και δεν νιώθω πολύ άνετα, κουράζομαι εύκολα, λαχανιαζω... περιμένω πώς και πώς 9/9 να πάω στον γιατρό να δούμε το μικρακι μας πόσο μεγάλωσε! 

Καλημέρα!! Μια από τα ίδια νιώθω  απίστευτο βάρος και κουράζομαι με το παραμικρό έχω 3 μέρες που πονάει ο γοφος μου απίστευτα  27+3 σήμερα και επιτέλους έχουμε ραντεβού με την γιατρό να δούμε την μπέμπα μας!! 

Χθες σκεφτόμουν πόσο γρήγορα μας πέρασε ο καιρός, λέγαμε πότε θα κλωτσήσει και τώρα δεν σταματάει 😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Καλή εβδομάδα!!! 

@annoula1987όλες πάνω κάτω έτσι νιώθουμε.. πιέζονται κ τα όργανα μας όσο μεγαλώνει το μωρό κ δυσκολευομαστε περισσότερο.. κι εγώ + 6μιση είμαι κ σήμερα μπήκα στην 28η.. υπομονή τι να κάνουμε... 

Την Τετάρτη έχω εγώ ραντεβού επιτέλους.. ένα μήνα έχω να το δω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Anna Tsak είπε:

Καλημέρα!! Μια από τα ίδια νιώθω  απίστευτο βάρος και κουράζομαι με το παραμικρό έχω 3 μέρες που πονάει ο γοφος μου απίστευτα  27+3 σήμερα και επιτέλους έχουμε ραντεβού με την γιατρό να δούμε την μπέμπα μας!! 

Χθες σκεφτόμουν πόσο γρήγορα μας πέρασε ο καιρός, λέγαμε πότε θα κλωτσήσει και τώρα δεν σταματάει 😍😍

Καλημέρα κορίτσια εγώ σε δυο μέρες κλείνω την 30 εβδομάδα! Ανυπομονώ να φτάσω όσο πιο πολύ μπορώ !!ολα καλά να είναι στα ραντεβού σας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Doritoula11 είπε:

Καλημέρα κορίτσια εγώ σε δυο μέρες κλείνω την 30 εβδομάδα! Ανυπομονώ να φτάσω όσο πιο πολύ μπορώ !!ολα καλά να είναι στα ραντεβού σας!! 

Εγώ κορίτσια έχω βάλει 4 ως τώρα!! Εεε λόγω και του ότι είμαι μέσα κάνω μικρά γεύματα για να μην φουσκώνω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα και από εμένα κορίτσια. Ελπίζω να είστε όλες καλά. Εγώ έχω πάρει 4 κιλά μέχρι τώρα. Έχει αρχίσει να με ενοχλεί η μέση μου, δυσκολεύομαι να σκύψω και άλλα τέτοια ωραία. Ο μικρός μου ασταμάτητος πάντως, αν ξεκινήσει χαμός γίνεται 💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μας πείτε νεότερα από τα ραντεβού σας κορίτσια!!! Εντωμεταξύ , νιώθετε κι εσείς τσιμπηματάκια - βάρος χαμηλά? Στον πρώτο μου θυμάμαι είχα αρκετά στην αρχή της εγκυμοσύνης, μετά δεν θυμάμαι,  τώρα είναι στιγμές, το βράδυ κυρίως που νιώθω μια πίεση και τσιμπηματάκια αρκετά χαμηλά, πέρα του ότι με κλωτσάει μονίμως στην κυστη και νιώθω να κατουριεμαι συνέχεια!!🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Να μας πείτε νεότερα από τα ραντεβού σας κορίτσια!!! Εντωμεταξύ , νιώθετε κι εσείς τσιμπηματάκια - βάρος χαμηλά? Στον πρώτο μου θυμάμαι είχα αρκετά στην αρχή της εγκυμοσύνης, μετά δεν θυμάμαι,  τώρα είναι στιγμές, το βράδυ κυρίως που νιώθω μια πίεση και τσιμπηματάκια αρκετά χαμηλά, πέρα του ότι με κλωτσάει μονίμως στην κυστη και νιώθω να κατουριεμαι συνέχεια!!🤣🤣🤣

Εγώ και εγώ όλα αυτά που λες και στον πρώτο μου και τώρα απλά η μικρή είναι με το κεφάλι κάτω όποτε δίνει κουτουλιες!συχνουρια δεν έχω τώρα τόσο πολύ όσο πριν ένα μήνα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

Εγώ και εγώ όλα αυτά που λες και στον πρώτο μου και τώρα απλά η μικρή είναι με το κεφάλι κάτω όποτε δίνει κουτουλιες!συχνουρια δεν έχω τώρα τόσο πολύ όσο πριν ένα μήνα 

Συχνοουρια κι εγώ δεν αισθάνομαι όπως πιο πριν, δεν ξυπνάω τη νύχτα ας πούμε για να πάω τουαλέτα, αλλά μέσα στην ημέρα πάω σχετικά συχνά.  Είναι τα βράδια που τον νιώθω να χτυπάει πάνω στην κυστη και έχω την αίσθηση ότι θέλω να πάω πάλι τουαλέτα ενώ μπορεί να έχω πάει πριν 2 λεπτά.  Επίσης τυχαίνει να κλωτσάει τόσο απροσδόκητα και δυνατά που πετάγομαι και βγάζω και κραυγουλα και ο καημένος ο άντρας μου τρώει φρίκη! Νομίζει ότι κάτι δεν πάει καλά!🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η annoula1987 είπε:

Συχνοουρια κι εγώ δεν αισθάνομαι όπως πιο πριν, δεν ξυπνάω τη νύχτα ας πούμε για να πάω τουαλέτα, αλλά μέσα στην ημέρα πάω σχετικά συχνά.  Είναι τα βράδια που τον νιώθω να χτυπάει πάνω στην κυστη και έχω την αίσθηση ότι θέλω να πάω πάλι τουαλέτα ενώ μπορεί να έχω πάει πριν 2 λεπτά.  Επίσης τυχαίνει να κλωτσάει τόσο απροσδόκητα και δυνατά που πετάγομαι και βγάζω και κραυγουλα και ο καημένος ο άντρας μου τρώει φρίκη! Νομίζει ότι κάτι δεν πάει καλά!🤣🤣🤣

Χαχαχα είναι υπερκινητικός αυτό είναι πολύ καλό !!!ας χτυπάει καλύτερα !εμενα μου είπε ότι δεν θα γυρίσει πάντως ξανά προς τα επάνω με το κεφάλι !ο πρώτος μου απο τον 5 ήταν με το κέφαλι και δεν άλλαξε ποτέ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...