Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πως καταλαβαίνω ότι είναι πέτρωμα?


Recommended Posts

Καλησπέρα!! Θέλω πρώτα πρώτα να ευχηθώ υγιεία διότι ειδικά στις μέρες που ζούμε είναι το πολυτιμότερο αγαθό! Είμαι έγκυος για πρώτη φορά και διανύω την 27 εβδομαδα...Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω!πως καταλαβαίνω αν αυτό που παθαίνω είναι πέτρωμα?Το παθαίνω συνήθως όταν βγαίνω για περπάτημα και δεν μπορώ να καταλάβω το πιο απλό αν τεντώνεται το μωρό ή αν είναι πέτρωμα!κρατάει συνήθως 10 δευτερόλεπτα κ αυτό που νιώθω είναι αρκετά έντονο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Κι εγώ εύχομαι υγεία και μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη να έχεις.

Εννοείς αν αυτό που νιώθεις είναι συσπάσεις; Εγώ είχα συσπάσεις στην 1η εγκυμοσύνη και έχω και τώρα στην 2η εγκυμοσύνη, είμαι 32 εβδομάδων.

Εγώ τις συσπάσεις τις καταλαβαίνω όταν πετρώνει - σκληραίνει η κοιλιά για λίγα δευτερόλεπτα. Στην εβδομάδα που είμαι τώρα όταν κάνω συσπάσεις εκτός του ότι πετρώνει η κοιλιά μου εκείνη την ώρα, νιώθω παράλληλα δύσπνοια, ένα βάρος σαν να με τραβάει χαμηλά η κοιλιά και έντονη τάση για ούρηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/1/2021 at 1:34 ΠΜ, ο/η Nikoleta... είπε:

Καλησπέρα! Κι εγώ εύχομαι υγεία και μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη να έχεις.

Εννοείς αν αυτό που νιώθεις είναι συσπάσεις; Εγώ είχα συσπάσεις στην 1η εγκυμοσύνη και έχω και τώρα στην 2η εγκυμοσύνη, είμαι 32 εβδομάδων.

Εγώ τις συσπάσεις τις καταλαβαίνω όταν πετρώνει - σκληραίνει η κοιλιά για λίγα δευτερόλεπτα. Στην εβδομάδα που είμαι τώρα όταν κάνω συσπάσεις εκτός του ότι πετρώνει η κοιλιά μου εκείνη την ώρα, νιώθω παράλληλα δύσπνοια, ένα βάρος σαν να με τραβάει χαμηλά η κοιλιά και έντονη τάση για ούρηση. 

Καλησπέρα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !Όχι εγώ δεν νιώθω τίποτα από αυτά ... νιώθω ένα μούδιασμα στιγμιαίο αλλά έντονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Mamamia eirini είπε:

Καλησπέρα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !Όχι εγώ δεν νιώθω τίποτα από αυτά ... νιώθω ένα μούδιασμα στιγμιαίο αλλά έντονο

Ρώτα και τον γιατρό σου αυτό που νιώθεις ακριβώς, γιατί κι εγώ στην εβδομάδα που είσαι τώρα δεν ένιωθα τόσο έντονα τις συσπάσεις, μόνο πέτρωμα ένιωθα για λίγα δευτερόλεπτα. Αν είναι συσπάσεις θα σου δώσει μαγνήσιο και utrogestan.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Nikoleta... είπε:

Ρώτα και τον γιατρό σου αυτό που νιώθεις ακριβώς, γιατί κι εγώ στην εβδομάδα που είσαι τώρα δεν ένιωθα τόσο έντονα τις συσπάσεις, μόνο πέτρωμα ένιωθα για λίγα δευτερόλεπτα. Αν είναι συσπάσεις θα σου δώσει μαγνήσιο και utrogestan.

Αυτό το utrogestan το αντιπαθώ το έπαιρνα και στις αρχές .Ναι θα την ρωτήσω στο επόμενο ραντεβού!!ελπίζω να μην είναι κάτι ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ δεν το θέλω γιατί μου προκαλεί τρομερή ζάλη. Το έπαιρνα και πέρσι στον γιο μου που είχα πάλι συσπάσεις. Και τώρα το παίρνω πρωί, μεσημέρι και βράδυ πάλι λόγω συσπάσεων. Ναι ρώτα την και μακάρι να μην είναι τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...