Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γεννάμε με το καλό Σεπτέμβρη του 21!


Recommended Posts

στις πριν 17 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Κι εγώ τόσο αλλά φοβάμαι τώρα γτ είχα ήδη απ την προηγούμενη εγκυμοσύνη κάποια.. Παρολαυτα τρώω 😂 

Εγώ είχα από την Κλεισούρα 😂! Εμένα αυτήν την φορά δεν με ζυγίζει. Εσένα σε ζυγίζει κάθε φορά ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Anna91! είπε:

Εγώ είχα από την Κλεισούρα 😂! Εμένα αυτήν την φορά δεν με ζυγίζει. Εσένα σε ζυγίζει κάθε φορά ;

Ζυγιζομαι μόνη μου κ της λέω 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Κορίτσια εσάς ποια εγκυμοσύνη σας είναι αυτή; 

Εμένα η πρώτη κ αγχώνομαι συχνά όταν σκέφτομαι τη στιγμή της γέννας 

Εμενα 2η.. Για τη γέννα αγχώνομαι πιο πολύ τώρα πάρα στην 1η που πήγαινα με άγνοια κινδύνου 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Κορίτσια εσάς ποια εγκυμοσύνη σας είναι αυτή; 

Εμένα η πρώτη κ αγχώνομαι συχνά όταν σκέφτομαι τη στιγμή της γέννας 

Και εμένα η πρώτη είναι!! Περισσότερο αγχώνομαι ώστε να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος να σου πω την αλήθεια. Νομίζω την γενιά θα την σκεφτώ πολύ αργότερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εμενα 2η.. Για τη γέννα αγχώνομαι πιο πολύ τώρα πάρα στην 1η που πήγαινα με άγνοια κινδύνου 😂😂

Φυσιολογικά γέννησες; 

Εγώ πάω με καισαρική και το μόνο που με αγχωνει είναι η ανάρρωση από την τομή μαζί με το βρέφος. Βέβαια νιώθω ότι αυτό είναι πολύ μακριά οπότε ακόμα δεν το πολύ σκέφτομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Sweeties είπε:

Φυσιολογικά γέννησες; 

Εγώ πάω με καισαρική και το μόνο που με αγχωνει είναι η ανάρρωση από την τομή μαζί με το βρέφος. Βέβαια νιώθω ότι αυτό είναι πολύ μακριά οπότε ακόμα δεν το πολύ σκέφτομαι.

Καισαρική γέννησα, καισαρική θα πάω και τώρα.. Γτ πας με καισαρική εσύ; 

Πάντως εμένα η ανάρρωση ήταν μια χαρά 🤔 όταν γύρισα σπίτι δεν πήρα καν παυσίπονο! Μόνο ότι μου έδωσαν τις 4 ημέρες στο μαιευτήριο 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η PanB είπε:

Καισαρική γέννησα, καισαρική θα πάω και τώρα.. Γτ πας με καισαρική εσύ; 

Πάντως εμένα η ανάρρωση ήταν μια χαρά 🤔 όταν γύρισα σπίτι δεν πήρα καν παυσίπονο! Μόνο ότι μου έδωσαν τις 4 ημέρες στο μαιευτήριο 😁

Λόγω υψηλής μυωπίας και ενός αυτοανοσου που έχω στο έντερο. Οπότε πάμε κατευθείαν καισαρική. Η αλήθεια είναι ότι με αγχωνει τρομερά η τομή. Σκέψου έκανα χολή(λαπαροσκοπικά) και έκανα να συνέλθω 1.5 εβδομάδα και λέω πως θα τα καταφέρω με ένα βρέφος κιόλας. 

Με ολική νάρκωση έκανες ή επισκληριδιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sweeties είπε:

Λόγω υψηλής μυωπίας και ενός αυτοανοσου που έχω στο έντερο. Οπότε πάμε κατευθείαν καισαρική. Η αλήθεια είναι ότι με αγχωνει τρομερά η τομή. Σκέψου έκανα χολή(λαπαροσκοπικά) και έκανα να συνέλθω 1.5 εβδομάδα και λέω πως θα τα καταφέρω με ένα βρέφος κιόλας. 

Με ολική νάρκωση έκανες ή επισκληριδιο;

Επισκληριδειο, έχεις επιλογή; αν έχεις κάνε επισκληριδειο για να δεις το μωράκι και να το κρατήσεις πρώτη ❤️ μην σε αγχωνει η τομή πλέον γίνεται σαν πλαστική και δεν φαίνονται ούτε ράμματα ούτε τπτ.. Μια γραμμή είναι.. Σκέψου μόνη μου έκανα τις αλλαγές κ τις ενέσεις 😜 όταν έρθει το μωρό το τελευταίο που θα σκέφτεσαι είναι η τομή 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Επισκληριδειο, έχεις επιλογή; αν έχεις κάνε επισκληριδειο για να δεις το μωράκι και να το κρατήσεις πρώτη ❤️ μην σε αγχωνει η τομή πλέον γίνεται σαν πλαστική και δεν φαίνονται ούτε ράμματα ούτε τπτ.. Μια γραμμή είναι.. Σκέψου μόνη μου έκανα τις αλλαγές κ τις ενέσεις 😜 όταν έρθει το μωρό το τελευταίο που θα σκέφτεσαι είναι η τομή 😂😂

Με ρώτησε ο γιατρός πώς θα ήθελα. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ επισκληριδιο θέλω. Να μπορέσεις να δεις αμέσως το παιδί και φαντάζομαι ότι είναι και πιο εύκολο από την ολική η ανάνηψη. 

Πολύ θα ήθελα να μας πεις την πρώτη σου εμπειρία. Προγραμματισμένα πηγές με καισαρική; Πότε σηκώθηκες; Μπορούσες να φροντίσεις μόνη σου το μωρό από την αρχή; 

Τελικά μάλλον έχω και εγώ άγχος για την γέννα από τώρα τελικά!! 🤭😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Anna91! είπε:

Κορίτσια όσες κάνατε αυχενική αφήνουν τον σύζυγό να είναι μαζί ;

Εμάς δυστυχώς όχι. Μόνη μου. Μας έδωσαν όλο τον υπέρηχο σε dvd μπορεί να το είδαμε και 4-5 φορές μόλις γύρισα! Για το φύλο ζήτησα να μου το γράψει σε έναν φάκελο σφραγισμένο. Οπότε και αυτό το ανοιξαμε μαζί με τον σύζυγό και μάθαμε ότι έχουμε κοριτσάκι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Sweeties είπε:

Εμάς δυστυχώς όχι. Μόνη μου. Μας έδωσαν όλο τον υπέρηχο σε dvd μπορεί να το είδαμε και 4-5 φορές μόλις γύρισα! Για το φύλο ζήτησα να μου το γράψει σε έναν φάκελο σφραγισμένο. Οπότε και αυτό το ανοιξαμε μαζί με τον σύζυγό και μάθαμε ότι έχουμε κοριτσάκι!! 

Τι ωραία που έστω και έτσι το ζήσατε μαζί !! Που έκανες αυχενική ; Αν θες βέβαια λες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Anna91! είπε:

Τι ωραία που έστω και έτσι το ζήσατε μαζί !! Που έκανες αυχενική ; Αν θες βέβαια λες 

Ναι μωρέ ήθελα πολύ να το περάσουμε μαζί. Γενικά προσπαθώ να τον βάζω πολύ μέσα στην κατάσταση τον σύζυγό, να είναι πιο εύκολο όταν θα έρθει τελικά!😆🤭🤣

Επαρχεία είμαστε εμείς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Sweeties είπε:

Με ρώτησε ο γιατρός πώς θα ήθελα. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ επισκληριδιο θέλω. Να μπορέσεις να δεις αμέσως το παιδί και φαντάζομαι ότι είναι και πιο εύκολο από την ολική η ανάνηψη. 

Πολύ θα ήθελα να μας πεις την πρώτη σου εμπειρία. Προγραμματισμένα πηγές με καισαρική; Πότε σηκώθηκες; Μπορούσες να φροντίσεις μόνη σου το μωρό από την αρχή; 

Τελικά μάλλον έχω και εγώ άγχος για την γέννα από τώρα τελικά!! 🤭😝

Ήταν πολύ θετική η εμπειρία μου ομολογώ 😌 πήγα προγραμματισμένα, ναι! 

Η επισκληριδειος πόνεσε σε ανεκτό σημείο, δεν ένιωθα κάτι μόνο όταν τράβηξαν το μωρό ένιωσα έντονη πίεση και μετά πάλι τπτ.. Μετά την ανάνηψη με ανέβασαν στο δωμάτιο. Γέννησα 8. 15 και 12 με σήκωσαν να με αλλάξουν δωμάτιο 😅 πονεσα δεν θα το κρύψω, δεν σηκώθηκα μέχρι την επόμενη χαχα 

Την επόμενη σηκώθηκα να κάτσω στην καρέκλα δίπλα στο κρεβάτι και σιγά σιγά κάποια βήματα.. Γέννησα Παρασκευή, την Κυριακή κατέβηκα στο καφέ 😛

Μπορούσα να αυτοεξυπηρετηθω και να φροντίσω το μωρό μόνη μου από το 3ο 24ωρο 😌 (τα 2 πρώτα 24ωρα είχα καθετήρα) 

Αν έχεις καμιά άλλη απορία μου λες 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Anna91! είπε:

Κορίτσια όσες κάνατε αυχενική αφήνουν τον σύζυγό να είναι μαζί ;

Μόνη μου κι εγώ.. Στο ιασω, δεν επιτρέπεται σύνοδος.. Μπορει να σε περιμένει απ έξω αν θες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Μόνη μου κι εγώ.. Στο ιασω, δεν επιτρέπεται σύνοδος.. Μπορει να σε περιμένει απ έξω αν θες. 

Είναι κρίμα γιατί ούτε στους υπερήχους στο ιατρείο τον αφήνουν !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Anna91! είπε:

Κορίτσια όσες κάνατε αυχενική αφήνουν τον σύζυγό να είναι μαζί ;

Μήπως ξέρει καμία εάν στο Μητέρα αφήνουν συνοδό στην Αυχενική? 

Και εμείς πρώτη εγκυμοσύνη. Έχω άγχος από τώρα γιατί εδώ που είμαστε σε φυσιολογικό τοκετό στο δημόσιο δεν κάνουν επισκληριδιο. (Είναι μόνο ένα το δημόσιο νοσοκομείο) Και να το ζητήσεις δηλαδή δεν. Δεν γνωρίζω γιατί. Μας είπαν ότι δίνουν παυσίπονα.

Απλά τυχαίνει να ακούω γνωστές είτε με καλή εμπειρία είτε με καισαρική που εκεί έκαναν. Έχω στο μυαλό μου και το ιδιωτικό Αθήνα αλλά... Είναι νωρίς ακόμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Anna91! είπε:

Είναι κρίμα γιατί ούτε στους υπερήχους στο ιατρείο τον αφήνουν !

Κριμα...με αυτόν τον covid...

@Sweeties μπραβο σου που ζήτησες το φύλο σε φάκελο! Τέλειο! 

Και στην επαρχία που βρισκόμαστε έτσι όλοι οι γιατροί δεν αφήνουν. Στο δημόσιο που είναι ο γιατρός μου, επιτρέπουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Anna91! είπε:

Κορίτσια όσες κάνατε αυχενική αφήνουν τον σύζυγό να είναι μαζί ;

Και εγω μονη μου στην αυχενική. Μας το ειχε ξεκαθαρισει το κεντρο απο την στιγμη που κλεισαμε το ραντεβου. Μολις πηγα ξαναρώτησα και ευτυχως ηταν πολυ εξυπηρετικοί και καναμε βιντεοκληση με τον συζυγο που ηταν απο κατω στο αυτοκινητο και παρακολουθησε ολη την διαδικασία. Μου ειπε οτι ηταν σαν να ειναι εκει. Τα εβλεπε και τα ακουγε ολα. Και φυσικα μετα πηραμε και ενα 10λεπτο βιντεο με ολο τον υπερηχο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ στο νοσοκομείο που πάω έρχεται κανονικά μαζί μου ο άντρας μου και είναι μαζί στον υπέρηχο!! 

Στην αυχενική δε ξέρω δε μου είπαν κάτι όταν έκλεισα το ραντεβού, θα έρθει μαζί μου και ότι γίνει... Μακάρι να τον αφήσουν 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως κορίτσια αν ξέρει κάποια στο Μητέρα τι κάνουν πλιζ πείτε μου. Αν και θα δούμε όπως και να έχει.. Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η BananaConsuela είπε:

Πάντως κορίτσια αν ξέρει κάποια στο Μητέρα τι κάνουν πλιζ πείτε μου. Αν και θα δούμε όπως και να έχει.. Ευχαριστώ πολύ!

Καλέ πάρε ένα τηλ, θα σου πουν 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...